deTijd wn Ook Jespers kan vraagtekens niet wegnemen 'CDA: parlement in parlement NAVO WIL DUIDELIJKHEID OVER VERVANGING NEPTUNE Overeenstemming over Europees vliegtuigpro j ekt Israël bereid tot afzonderlijk verdrag met Caïro HÉ BEHHa BUITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 1 DECEMBER 1977 PAGINA 7 (Van een onzer verslaggevers) Guy Jespers, de 43-jarige aristocraat met de verfijnde manieren, de beau gar^on in het elitaire Gentse wereldje heeft gisteren een verbazende metamorfose ondergaan. Hij kreeg voor de eerste keer de gelegen heid te antwoorden op de zeer zware be schuldigingen die tegen hem worden inge bracht maar slaagde er niet in alle vraagte kens weg te nemen. Hij raakte niet uit de sombere schaduw van schuld die over hem ligt. En zijq stelling het slachtoffer te zijn geworden van een reeks machinaties is er beslist een stuk slechter op geworden. Dat hij het antwoord op een aantal vragen schuldig blijft valt niet hoofdzakelijk in zijn nadeel uit. Naar het oordeel van velen was de playboy Luuk de Cramer dinsdag net iets te briljant. Op het gebied van het feitenma teriaal haalde hij echter een niet gering succes. Volgens de beschuldiging zou Jespers een bedrag van drie miljoen gegeven hebben aan De Cramer als loon voor de voorberei ding tot de bomaanslag op echtgenote Jes pers. Gisteren kon Jespers bewijzen dat hij het bedrag overhandigd had met de bedoe ling een naamloze vennootschap te stichten. Tot algemene verbazing heeft de onderzoe ker het wel degelijk bij het rechte eind. Advocaat generaal Van Houwaart heeft zich vergist en geeft toe dat de effecten in 1976 overhandigd zijn aan De Cramer na de aanslag en niet in 1975 zoals in een andere beschuldiging geschreven staat. Wat betreft zijn aandeel in de diefstal en de bankroof beweert Jespers dat hij in de val gelokt werd. Hij kende het echtpaar weliswaar en geeft toe advies gegeven te hebben wat mooie jongen van Een mysterie blijft de overhandiging van de sleutel en het geheim van de bankkluis die door De Cramer werd leeggeroofd. Op de keper beschouwd zou Jespers de enige mo gelijke persoon geweest zijn die de sleutel had kunnen hebben en het geheim van de bank had kunnen kennen. Hoe De Cramer aan deze gegevens is gekomen is een onop geloste vraag, evenals de gesprekken die De Cramer en Jespers zouden gewisseld hebben tijdens het verblijf van Jespers in Zwitser land. Jespers ontkent de telefoongesprekken maar zij werden niettemin officieel geno teerd. De garagehouder van Renteghem, ook een van de grote schuldigen, blijft bij zijn standpunt dat hij Jespers in alles betrekt en Jespers van alles de drijfveer noemt. Soares wil vertrouwen parlement LISSABON Premier Mario Soares van Portugal heeft aan gekondigd dat hij voor zijn 16 maanden oude regering de ver trouwenskwestie zal stellen in het parlement. Het besluit van Soares vloeit voort uit het feit dat zijn socialistische minder heidsregering er niet in is ge slaagd volledige steun te ver krijgen van de oppositie voor een nationaal pact over de wij ze waarop de economische cri sis van Portugal moet worden bestreden. Volgens socialistische partij- kringen zal vandaag een motie van vertrouwen worden over handigd aan de voorzitter van het 263 leden tellende parle ment. De stemming zal volgende week plaatsvinden. Stormachtig welkom Gorigorenko in New York NEW YORK De Russische oorlogsveteraan en dissident, ex-generaal Pjotr Grigorenko (70) is gisteren in New York aangekomen, waar hij een stor machtig welkom kreeg van meer dan honderd uitgeweken Krimtartaren. Hij noemde zijn bezoek aan de Verenigde Sta ten, dat een half jaar zal duren, „een 42 jaar te late huwelijks reis". De Sovjet-overheid heeft Grigo renko een visum voor een half jaar gegeven om zijn zoon in de V.S. te bezoeken en er een medi sche behandeling te ondergaan. De generaal prees zijn regering voor het verstrekken van het visum. Hij hoopt weer naar zijn land te kunnen terugkeren. IN DE RIJ VOOR VOEDSELHULP Vrouwen die de drie cyclonen In het zuidoosten van India overleefden staan In een rij voor een uitdeelpost van voedsel. De drie cyclonen, die vorige week over India raasden eisten meer dan 1200 doden. Ruim zeven miljoen mensen raakten dakloos. Ralston Zeist gaat dicht ZEIST (ANP) - Het verfpro- duktiebedrijf Ralston in Zeist zal op 15 december de produk- tie van verf staken. Waarschijn lijk begin volgend jaar sluit het bedrijf zijn poorten. Dat bete- kent dan het ontslag voor in totaal 54 man. In 1971 is Ralston door het Amerikaanse bedrijf Sherwin Williams overgenomen. De afge lopen jaren zijn er voortdurend verliezen geleden. Vorig jaar be droeg het verlies twee miljoen gulden en voor dit jaar ver wacht men een zelfde verlies bij een omzet van zes miljoen gul den, zo zei gisteren districtsbe stuurder H. W. Hannink van de industriebond NW. Wanneer het bedrijf definitief dicht gaat, is nog niet bekend. Dat is voor een deel afhaneklijk van de vraag hoe snel men de verfvoor- raad ter waarde van twee mil joen gulden weet weg te wer ken. De bonden spreken van daag met de directie van het bedrijf over een afvloeiingsrege ling voor de betrokkenen. Duitse onderzeeboot voor Argenimé (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN Het Westduitse kabi net heeft gisteren, na hevige, langdurige discussies erin toe gestemd een exportgarantie te verlenen voor de levering van een onderzeeboot aan het mili taire regime van Argentinië ter waarde van 350 miljoen gulden. Doorslaggevend voor dit be sluit is de slechte werkgelegen- heidsituatie in de werven van Embden, waar een werkloos heid van circa 10 procent heerst en waar leverancier Thijssen Nordseewerke onlangs tot een drastische arbeidstijdverkor ting moest overgaan. De beslissing staat in tegen spraak met het in 1971 afgespro ken principe dat de Bondsrepu bliek slechts wapens levert aan NAVO-landen en aan naties die daarmee nauwe betrekkingen hebben. „Bij uitzondering" werd dit principe al eerder geschon den toen begin 1976 een export- garantie werd gegeven voor de levering van twee onderzeebo ten aan Indonesië. Ook dit keer is de beslissing door een rege ringswoordvoerder als „uitzon dering" betiteld. Een exportgarantie zal eveneens worden verleend voor de lever ing van vier kerncentrales aan Iran ter waarde van vele miljar den marken. Daarentegen zullen de exportgaranties voor leverin gen aan Zuid-Afrika worden af gebouwd en bij langdurige beta lingstermijnen zelfs geheel wor den stopgezet. Hoewel het offi cieel heet dat onzekerheid over de economische situatie in dat land aan dit besluit ten grond slag ligt, wordt algemeen aange nomen dat West-Duitsland on der druk staat, omdat steeds meer zwarte Afrikaanse landen de Bondsrepubliek met haar grote exporten langzamerhand beginnen te beschouwen als een bondgenoot van het Vorster-re- gime. De regeringswoordvoer der heeft gisteren nogmaals be nadrukt dat echter geen wapens naar Zuid-Afrika zijn of worden geëxporteerd. Verwondingen van Biko werden „toegebracht" PRETORIA (AFP) - Aan de Zuidafrikaanse zwarte activist Steve Biko zijn enkele dagen vóór zijn dood, op 7 september in de vroege ochtend, in de ge vangenis van Port Elizabeth verwondingen toegebracht. Dit blijkt uit een telexboodschap die gisteren is ontvangen op het hoofdkwartier van de veilig heidspolitie in Pretoria. De boodschap was afkomstig van kolonel Pieter Goosen van de veiligheidspolitie en werd voorgelezen tijdens het open baar onderzoek naar de oorzaak van de dood van Biko. Goosen verklaarde tegenover de advo caat van de familie Biko dat het erom gaat te zeggen dat Biko een verwonding „had opgelo pen". De Zuidafrikaanse politie heeft steeds volgehouden dat Bi ko zichzelf aan het hoofd had verwond, als gevolg waarvan hij dodelijk hersenletsel opliep. Koningin Juliana heeft gisteren, op de derde dag van het staatsbezoek aan Senegal, streken bezocht rond de hoofd stad Dakar. Ze bracht ondermeer een bezoek aan het tuinbouwpro- ject Bud Senegal dat vijftien jaar geleden werd op gericht en waar aan ook de Ne derlandse Heide maatschappij heeft meege werkt. Bij haar tocht werden door de bevol king dansen voor de koningin uit gevoerd. Van avond keren ko ningin Juliana en prins Bernhard terug in Neder land. DEN HAAG De Navo heeft 'een heel duidelijk positief oordeel over de Nederlandse defensie-in spanning in het algemeen, maar is weinig ingeno men met het Uitblijven van beslissingen over de vervanging van de Neptune marinevliegtuigen en de nucleaire taak van de Nederlandse strijdkrach ten. Op de conferentie van ministers van defensie van Navo-landen, die dinsdag en woensdag in Brussel wordt gehouden, zal Nederland hier tegenover stellen dat de vervangers van de Neptunes al eind volgend jaar kunnen worden besteld. Omdat Ne derland streeft naar het terugdringen van de rol van kernwapens in de verdediging van het bondge nootschap, zal het in Brussel voorstellen dat tege lijk met de studie van de plaats van kernwapens, ook een studie wordt ondernomen van de taak en de rol van conventionele wapens. Minister Stemerdink, die dit gisteren in Den Haag meedeelde, wist nog niet of hij dit voorstel per soonlijk zal doen. Indien dinsdag een nieuw kabi net wordt beëdigd, gaat hij niet naar Brussel, ook niet maandag wanneer in de Belgische hoofdstad de zgn. Eurogroep bijeenkomt. Een besluit over het geschikt maken van de F-16 voor het afwerpen van atoombommen behoeft volgens Stemerdink pas eind 1978 te worden geno men, omdat de eerste vliegtuigen pas medio 1979 van de montageband komen. Indien de Nederland se regering niet uitdrukkelijk laat weten, dat zij de F-16 niet voor atoombombardementen wil ge bruiken, wordt het toestel geleverd met een instal latie voor het ophangen en afwerpen van atoom bommen in plaats van conventionele bommen. Burgemeester verkocht zijn stadje HURSTVILLE, Iowa (Rtr) Laurel Summers, burge meester en eigenaar van het stadje Hurstville in Io wa sinds 33 jaar, heeft zijn plaats voor 587.000 dollar verkocht „De last werd te zwaar," zei de 70-jarige Summers, uitleggend waar om hij de 263 hectare af stootte. Zes zakenlieden uit het na burige Maquoketa hebben de 23 woningen, taveerne, winkel, magazijn en stad huis gekocht Hurstville werd in 1870 ge sticht door Alfred Hurst, grootvader van Summers' overleden vrouw Ann. Bij de laatste 'volkstelling' bleken er in Hurstville 88 mensen te wonen. LONDEN (ANP) Engeland, Frankrijk, West-Duitsland en Nederland zijn het zo goed als eens over de gezamenlijke bouw van een vliegtuig voor middellange afstanden, de A-200. Het toestel dat 150 passa giers zal kunnen vervoeren, is ontworpen door de Franse Staatsonderneming Aerospatia le. Omdat Engeland afziet van een eigen vliegtuigproject wil het de algehele leiding van het A-200 project krijgen en de planning, de produktie van de vleugels en het landingsgestel en de eind montage voor zijn rekening ne men. Dat zou neerkomen op veertig procent van al het werk. Het Franse aandeel in het pro ject zou 25 procent gaan bedra gen, West-Duitsland- en Neder land zouden samen een belang van 35 procent krijgen. De kos ten van ontwikkeling en de be nodigde apparatuur worden ge schat op zo'n 1,5 miljard gulden. Hieraan zou iedere partij bijdra gen naar gelang zijn aandeel in het project. Naar verluidt in luchtvaartkrin gen zal het door dit project voor Engeland gemakkelijker wor den om weer zijn intrede te doen in het luchtbus-consor- tium, waar het in de zestiger jaren uitgestapt is. Over deze kwesties zullen de regeringslei ders van Frankrijk en Engeland in december overleg plegen. (van onze correspondent Arie van Vree) BONN Aan het einde van zijn vierdaags bezoek aan Bonn heeft de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Mosje Dayan tijdens een persconfe rentie verklaard, dat Israël ook bereid is, een afzonderlijk vre desverdrag met Egypte te slui ten als geen algemene overeen komst met alle betrokkenen bij het conflict in het Midden-Oos ten kan worden bereikt. Israël wil hierbij echter geen drang uitoefenen op Egypte. Dayan onderstreepte de bereid heid van zijn land om echter eerst met alle betrokkenen te praten. Dayan letterlijk over de mogelijkheid om ook buiten Ge- nève te onderhandelen: „Altijd, altijd. De vredesconferentie in Genève is geen doel op zich... Want wat is zo heilig aan Gene ve? Het is een mooie stad. Maar wij moeten geen vrede met Zwitserland sluiten, maar met onze buren, Egypte, Jordanië, Syrië en Libanon. Vrede kun nen we bereiken bij kilometer- paal 101 of bij de brug naar Jordanië, of aan de grens bij Libanon. Overal, altijd, als zij daartoe bereid zijn". De minister legde er de nadruk dat de Bondsrepubliek haar steun heeft toegezegd aan de vredespogingen van Sadat, ook als lid van de EEG. Overeen stemming is volgens Dayan ook bereikt in zoverre de Bondsre publiek pas bereid is de Pales- tijnen te erkennen, wanneer de ze van hun kant bereid zijn Israël te erkennen. Japan buigt niet meer voor terreur TOKIO De Japanse minister van justitie heeft vandaag ge zegd dat Japan niet meer zal buigen voor eisen van vlieg tuigkapers. Sprekend op een bijeenkomst van procureurs-ge neraal in Tokio pleitte de be windsman voor een nationale in«^anning ter handhaving van wet en orde tegenover bet ter rorisme. In september gaf de Japanse regering toe aan de eisen van een groep vliegtuigkapers. Zij liet een aantal gevangen zitten de terroristen vrij en betaalde zes miljoen dollar in ruil voor de vrijlating van de gijzelaars. Akkoord in Suriname over zetelverdeling PARAMARIBO In Suriname is overeenstemming bereikt over de zetelverdeling in een nieuwe regering. Na veertien dagen onderhandelen sloot in formateur Henck Arron giste ren het eerste gedeelte van zijn politiek overleg af. Volgens een woordvoerder van de informateur ziet de verdeling er als volgt uit: NPS 6 zetels, KTPI 2. PSV 2 en HPP 2. Van de huidige 13 ministeries zijn er twee samengevoegd waardoor het aantal is teruggebracht tot 12. Er zullen verder twee onder ministers komen, waarvan er een aan de NPS is toegewezen en de ander aan de KTPI. Hervormd Nederland over de formatie: „Men kan er terecht verontwaardigd over zijn, maar voorzover die verontwaardiging van de kant van de PvdA komt, zal toch tevens de hand in eigen boezem moeten worden gesto ken." Een ander artikel constateert, dat de ARP als machtsfactor verdwenen is. „Het CDA fun geert als een parlement in het parlement. Minderheden hebben tot op zekere hoogte invloed op de compromisvorming, maar als er een knoop moet worden doorgehakt, beslist de meerder heid. Wanneer een minderheid dan een veto uitspreekt, gaat de eenheid verloren." Aantjes daarentegen zegt in een interview: „Niettemin denk ik dat er nog zoveel kracht in de ARP zit, dat - wanneer over een half jaar of een jaar zich proble men zouden voordoen die voor de echt ARP-denkende man dui delijk liggen - dan denk ik toch dat de partij plotseling weer tot leven zou komen. Daar zou men nog wel eens raar van kunnen opkijken." Ook een vraaggesprek met Dr. Peter Idenburg die is gepromo veerd op een proefschrift over politieke strategie en tactiek. „Het Marxisme heeft vaak ge faald omdat het zo weinig reke ning hield met de menselijke natuur. Vanuit deze optiek vindt men één van de verklaringen voor de schijnbare paradox, waarop de massale niet be vrediging van de meest funda mentele behoefte - de honger in de wereld - niet leidt tot het grootste verzet" Elsevier praat met Aantjes. „Ik wil het CDA niet opblazen. Al les is slechter dan verdeeldheid binnen de Christelijke politieke partijen. Maar als het niet an ders kan, „,dan moet het. We hebben tot 1980 de tijd voor een alternatief." Een hoofdartikel plaatst bij zijn persoon de vol gende kanttekening: „Zes Chris ten Democratische fractieleden hebben duidelijk gemaakt, dat ze alleen naar links willen bui gen. Zelfs wanneer dit op de meest vernederende manier moet gebeuren. Nu de heer Aan tjes bij deze zes behoort, lijkt het ons uitgesloten, dat hij frac tieleider van het CDA kan wor den." Voorts een groot verslag uit Zuid-Afrika. Een Zoeloeleider: „Boycot van de Zuidafrikaanse economie schöadt het meest de zwarten. Het dient alleen om de behoeften van de Westeuropea nen aan zelfrechtvaardiging te bevredigen." Ook een kritische reportage over de school voor de journa listiek. „Het is de enige plaats in Nederland waar het klimaat van de jaren '60 nog steeds re geert. Alleen daar vind je de geest van de revolutie, de storm van de vernieuwing, engage ment, inspraak en spraakver warring, in het zeer van bruin brood met kaas en chocolade- De Tijd analyseert de nieuwe koers van het CDA ofwel: Aan tjes ingeruild tegen Andriessen. „Had Van Agt ook in de ge sprekken met de WD Aantjes nauw in het beraad betrokken, dan was het voor de AR veel moeilijker geweest het verzet te organiseren. Dat zou dan im mers ook verzet zijn geweest, tegen de eigen politieke voor man. En dat is in de federatie die het CDA is, toch wel heel iets anders dein verzet tegen VAn Van Elders de conclusie: „De verdeeldheid die nu is opge treden, zal voor het CDA als partij een langdurige beproe ving worden." Het blad heeft verder veertig pagina's boekennieuws. Accent signaleert zware druk op Zijlstra voor het premierschap. „Daardoor wordt het voor mur murerende anti-revolutionairen (inclusief de dan weer in de kamer zittende drs. Jaap Boers- ma) bijzonder moeilijk gemaakt zo'n kabinet niet te steunen." Voorts speculeert het blad dat Biesheuvel weer naar voren ge schoven zal worden. Het omslagartikel gaat over Hollands Glorie anno 1977 ofwel „Nederlandse slepers vaak gei- miteerd, maar nooit geëven aard". Een ander verhaal constateert dat de echte geheelonthouders vrijwel geheel verdwenen zijn. De drankbestrijders van deze tijd gaan er vanuit, dat het alco holgebruik niet is weg te drin gen uit de samenleving. Belang rijker en misschien ook effectie ver is die drankbestrijding in te passen in de totale opvoeding tot gezond gedrag en bevorde ring van het welzijn." Vrij Nederland beschrijft hoe de AR het kabinet Wiegel-Van Agt heeft gered. „De AR? Die partij als aparte groep bestaat eigenlijk niet zo erg meer, is aangetast door het enthousias me voor het grote Christelijke geheel. Dat is sneller gegaan dan AR-politici hebben gedacht, maar ze onderkennen het nu. Hun leden bestaan nog wel, en hun leden zouden het hen ook niet vergeven hebben als ze door een stem tegen program en kabinet hun tweede fractievoor zitter in vier jaar (Biesheuvel in 1973, Van Agt in 1977) naar huis hadden gestuurd." Voorts de publicatie van geheime notulen van vergaderingen van de CDA- fractie voor de breuk met de PvdA. Aantjes: „In elk geval moet worden voorkomen, dat de heer Den Uyl weer formateur wordt" Ook een verhaal over de keihar de handel tussen Chinezen en de Amsterdamse politie. „Er waren gokhuizen waar zoveel politie over de vloer kwam, dat de zaak er aan kapot ging. De Chinezen werden kaal geplukt door de agenten, maar durfden niets te doen, omdat ze anders hun zaak misschien moesten sluiten. Sommigen hadden zake lijke belangen; die waren aan deelhouder van een gokhuis. Het zat er wel eens zo vol met politieagenten die cognacjes za ten te drinken, dat het de verba zing wekte van surveillerende andere agenten." De kleurenbijlage brengt ont hullingen uit de archieven van de Britse geheime dienst. De Haagse Post beschrijft noe de CDA-radicalen verloren heb ben. „De CDA-fractie en in het bijzonder Dries van Agt schuift hen een ongehoorde verant woordelijkheid op de nek." Voorts een gesprek met de ma kers van de film „De nieuwe gemeenschap en het ideaal", die de NOS volgende week dinsdag uitzendt. „Het is de zwakheid, de arrogantie van de kerk die de jonge kunstenaars van toen die zo oprecht waren naar hun eigen gevoel, in de val van het fascisme heeft gedreven." Ook dit blad reisde naar Zuid- Afrika. „Als Vorster bereid zou zijn het rassenbeleid te verande ren en zich te schikken naar de buitenlandse druk en de zwarte eisen, dan had hij geen verkie zingen behoeven uit te schrij ven. Het feit, dat hij de bevol king wel naar de stembus heeft geroepen en dat het zijn positie enorm zal versterken, houdt weinig goeds in voor de toe komst van Zuid-Afrika." Een groot interview ook met Jan Wolkers. „De hele Neder landse literatuur heeft van mijn succes geprofiteerd. Mijn schrij ven heeft de verkoop enorm ge stimuleerd. Omdat de jeugd dacht: literatuur kan toch boeiend zijn. Middelbare Sch olieren gingen boeken kopen. Dat deden ze twintig jaar gele den niet Of veel minder. Maar de meeste schrijvers zien dat anders. Zijn jaloers. Schrijven lullige stukken over mij. Reage ren hun armzalige, ranzige frus traties op mij af. Zielige suk kels." Plus de onthulling dat hij aan de Kus al 350.000,- heeft verdiend.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7