Bollenkwekers worden gedupeerd door sluiting vuilnisbelt Noordwijkerhout Zoeterwoudse raadsfracties tegen verhoging onroerend-goedbelasting Makelaar sloopt zelf illegaal kantoorruimte KORTWEG Commissie bezorgd om bejaarden STORTPLAATS IS VOL; SLUITING 1 JANUARI EENENTWINTIG REGIO LEIDSE COURANT Binnen enkele uren lag het illegale kantoor tegen de grond. WARMOND In allerijl is gistermorgen een aangebouwde kan toorruimte aan de Sweilandstraat afgebroken. De eigenaar van het pand, de heer J. F. Mandemaker, vroeg geruime tijd geleden een bouwvergunning aan om zijn woning te vergroten. De aange bouwde ruimte zou dienst moeten doen als kantoorruimte voor zijn makelaarspraktijk. Omdat de grond waarop gebouwd zou worden in het bestemmings plan als „tuin" staat omschreven, is geen bouwvergunning afgege-, ven. De heer Mandemaker kreeg hiervan uiteraard bericht, maar bouwde ongestoord verder in de veronderstelling dat de gemeente niet zou ingrijpen, als de uitbreiding eenmaal was gerealiseerd. Hij besteedde enkele duizenden guldens aan de verbouwing. Na herhaaldelijk gemeentelijk schrijven bleek het bouwsel niet te zijn afgebroken. Daarop werd een brief aan de heer Mandemaker gezonden met de mededeling dat het personeel van de dienst gemeentewerken het bouwwerk voor rekening van de makelaar zou komen afbreken. De illegale bouwer heeft daar wijselijk niet op ge wacht en is gistermorgen zelf aan het werk getogen. OEGSTGEEST De IJsclub Oegstgeest houdt vanavond een jaarvergadering in het gemeentecentrum aan de Lijtweg. De verga dering begint om acht uur. RIJNSBURG De heer R. Kruisinga, Tweede Kamerlid vdbr het CDA houdt vanavond een referaat over de plaats van het CDA in de landelijke en plaatselijke politiek. De bijeenkomst, die gehouden wordt in „De Voorhof' aan de Rijnsburgse Vliet NZ, staat in het teken van de oprichting van de plaatselijke CDA-frac- tie. Tijdens de vergadering wordt een oprichtingsacte ondertekend en zullen de aanwezigen gelegenheid krijgen om het woord te voeren. De vergadering begint om acht uur. VOORSCHOTEN De commissie welzijn en on derwijs zou graag wat meer voortgang zien ten aanzien van het bejaar- denwerk en de minder- validen. Mr. Asselman (CDA) en de heer Iestra (PCC) meenden dat te veel zaken in deze sektor jaarlijks vooruitgescho ven worden. De heer Vis ser (PPV) veronderstelde dat het vele voorberei dende werk niet genoeg is. Wethouder Marselis was het daar wel mee eens, maar vooral op het terrein van de bejaarden zorg is er door een stich ting wel jarenlang ge praat over een diensten centrum met daarin een coördinator voor bejaar- denwerk, maar deze stichting heeft ook nooit een coördinatie kunnen realiseren. Er gebeurt veel, maar het is te wei nig gecoördineerd. Over het algemeen verkregen het Beleidsplan voor 1978 en de gemeentebegroting wel de goed keuring van de commissie. De tailpunten toonden soms de ver schillen tussen b. en w. en de commissie aan. Verkapte subsi dies aan verenigingen en instel lingen zichtbaar maken, door aan de ene kant de werkelijke kosten te berekenen en deze dan door middel van een verhoogde subsidie weer ongedaan te ma ken, stuiten op praktische be zwaren. Exploitatiekosten van gebouwen en terreinen verande ren jaarlijks en dat betekent jaarlijkse bijstelling van subsi diebedragen. Volgens de commissieleden heb ben de volkstuinders gelijk met hun teleurstelling. Naar buiten uit lijkt het alsof ook de realisa tie van een nieuw complex steeds op de lange baan gescho ven wordt. Wethouder Marselis deed de toezegging te bevorde ren dat heel spoedig een ge sprek tot stand komt tussen het bestuur van de volkstuinders- vereniging en het college van burgemeester en wethouders. Dit jaar is een voorzichtige start gemaakt met het plaatsen van stenen tafeltennistafels in de wijken en volleybalveldjes. De tafels voldoen prima, de netten van de volleybal worden ver nield. Er zal een beroep gedaan worden op de omwonenden om een oogje in 't zeil te willen houden. Bij de watersportre creatie gaan de gedachten van de commissie duidelijk uit naar het scheppen van ligplaatsen voor de Weine bootjes. De heer Visser (PPV) vroeg zich af of de funktionele commissie Jeugdza ken niet beter opgesplitst kan worden naar andere commis sies. De naam dekt de lading niet De commissie jeugdzaken houdt zich alleen bezig met de georganiseerde jeugd, maar niet met de niet-georganiseerde en ook niet met de jeugd van de sportverenigingen. De commis sieleden vonden de suggestie minstens het overwegen waard. Voorschoten moet een woonwa- genlokatie aanwijzen, zo niet, dan zal waarschijnlijk de pro vincie dit wel doen. Wolkers maakt monument voor Oegstgeest OEGSTGEEST - Eerder dit jaar deed het PvdA-raadslid, de heer Kohlbeck, de suggestie Jan Wolkers opdracht te geven het in het ongerede geraakte verzetsmonument in het Bos van Wijckerslooth te complete ren. Dit beeft geleid tot een aantal gesprekken met de heer Wolkers die aanvankelijk vond „dat men geen duur monument op een plaats moest neerzetten waar men het in feite niet kan zien." Wellicht is dit wel het geval met het Bos van Wijckerslooth waar het huidige monument enigszins verborgen ligt Later bleek dat beeldhouwer Wolkers echter geen voorwaarden aan een op dracht stelde. Men zal de Oegst- geestse raad vragen 10.000 gul den beschikbaar te stellen voor het maken van een ontwerp. Men streeft er naar om in mei 1980 de onthulling te doen plaatsvinden. NOORDWIJKERHOUT De vuilnisstortplaats langs het Steengrachtkanaal in Noord wijkerhout moet dicht. De ge meente heeft een brief van het provinciaal bestuur ont vangen waarin staat dat er per 1 januari van het volgen de jaar geen vuil meer gestort zal mogen worden. Een zaak die door de VVD-fractie frac tie van Noordwijkerhout tij dens de onlangs gehouden al gemene beschouwingen werd betreurd. Volgens de fractie ontstaan door de sluiting moeilijkheden voor de tuin ders die tegen een zeer billijk tarief hun bollenafval op de stortplaats konden deponeren en droogt bovendien een be langrijke gemeentelijke in komstenbron op. De heer Blokland van het vuilafvoer- bedrijf Duin- en Bollenstreek vertelt: "Het provinciaal bestuur heeft gesteld dat de vuilnisbelt gesloten moet wor den omdat hij vol is. Daarvoor is als datum één januari gesteld, hoewel het geenszins ondenkbaar is dat de werke lijke sluitingsdatum enkele maanden later komt te liggen. Het is zo, dat een groot aantal gemeenten van deze stort plaats gebruik maakt Het provinciaal bestuur heeft nu aan het vuilafvoerbe- drijf Duin- en Bollenstreek de op dracht gegeven om uit te zien naar een alternatief. Het vuilafvoerbedrijf zou dus op zoek moeten gaan naar een andere plaats om vuil te kunnen stor ten. Wij zijn van mening dat Gedepu teerde Staten daarmee de zaak om draait. De provincie stelt dat de zaak gesloten moet worden en wij vinden dan ook dat het de eerste verantwoor delijkheid van de provincie is om voor een goed alternatief te zorgen. Het vuilafvoerbedrijf wil de provincie daar op alle mogelijke manieren bij helpen, maar zij zullen de eeste stap moeten doen. We hebben dit in een vergadering van het vuilafvoerbedrijf Duin- en Bollenstreek besproken en zowel de Algemene Raad als het dage lijks bestuur waren het met dat stand punt eens". "Overigens zijn we het wel eens met de sluiting van de vuilnisbelt Het ding is simpelweg vol. Al het vuil moet nu naar Voorhout gebracht worden, waar het per trein naar de VAM in Wijster gaat, die er compost van maakt". De problemen die voor de tuinders gaan ontstaan voelt Blokland wel aan: "In een brief aan Gedeputeerde Staten hebben we voorgesteld een bepaald deel van de stortplaats open te houden voor afvalstoffen van tuinbouwbedrij ven die in de aangesloten gemeenten gevestigd zijn. Als de tuinders niet meer in Noordwijkerhout zouden mo gen storten, dan zouden ze er inder daad aardig op achteruit gaan. Op de huidige stortplaats betalen ze acht gul den per kubieke meter huisvuil, ter wijl dat in Voorhout bijna tWeeenveer- tig gulden is. Van plannen om van de len zijn om hun afval voor dat hoge tarief naar Voorhout te brengen". Gemeente Wat betreft financiële gevolgen van de sluiting voor de gemeente Noordwij kerhout, deelde het gemeentebestuur mede dat in de begroting van 1977 de vuilnisbelt zonder winst of verlies was opgenomen. In het afgelopen jaar werd er echter een dermate intensief gebruik van de stortplaats ge maakt, dat er in de praktijk een winst van enkele tiendui zenden guldens ontstond. Deze winst, zal, volgens de gemeen te, wórden gebruikt om de vuilnisbelt na de sluiting ge schikt te maken voor bebos sing. Adviesbureau koopt landbouw school ZOETERWOUDE De voormalige landbouw school aan de Antonius- straat zal worden ver kocht aan het Adviesbu reau voor Ruimtelijke Ordening en Organisatie. De ARO die het school gebouw momenteel huurt wil het pand kopen voor het bedrag van 310.000 gulden om een uitbrei ding te realiseren. Als voorwaarde voor de koop stelt de directie van de ARO dat de verbouwing planologisch mo gelijk wordt gemaakt en dat voldoende parkeerruimte blijft gewaarborgd. Het CDA-raadslid A. G. Engel- kes verzette zich gisteravond tij dens de gemeenteraadsvergade ring fel tegen de verkoop. „De koopprijs is te laag en anders heeft ARO BV het pand van de gemeente gehuurd tegen een te lage huurprijs", zo stelde hij. „Het bedrijf dat gesitueerd is in een woonwijk trekt verkeer aan en wie garandeert ons dat het pand niet doorverkocht wordt aan een ander bedrijf', aldus de heer Engelkes. De wethouder van openbare werken, de heer P. de Jong, had een hele andere kijk op de za ken. „Het pand is getaxeerd door een makelaar en we kun nen verhinderen dat het pand een andere bestemming krijgt met behulp van de wet op de Ruimtelijke Ordening", luidde zijn antwoord. De heer C. M. J. Straver van „Progressief Zoeterwoude" wilde in een later stadium nog mee kunnen praten over de verbouwing van de voor malige landbouwschool. Dit is echter onmogelijk omdat verbouwing een ontbinden de voorwaarde is van het eventuele verkoopcontract Na een aantal spraakver warringen besloot de Zoeter- woudse raad om het pand te verkopen en mee te werken aan de bedongen verbou wing. Meer onderzoek nodig naar woningbehoeften" Er moet meer ondersoek worden gedaan naar de woningbehoeften in de Haagse, Delftse en Leidse regio's. Pas dan kan vastgesteld worden in welke percentages woningwet- en koopwoningen moet worden gebouwd. Dat was ongeveer de strekking van een van de belangrijkste punten die gedeputeerde van de provincie Zuid-Holland ir. N. Buij- sert gisteravond aansneed tijdens de infor matie-bijeenkomst die het provinciaal be stuur had belegd over het streekplan Zuid- Holland-West De bijeenkomst, in het Pro vinciehuis aan de Koningshaven, werd door ongeveer honderd mensen bezocht. In het streekplan, waarin GS van Zuid-Hol land globaal aangeven wat er met de ver schillende delen van de provincie tot 1990 moet gebeuren, wordt uitvoerig ingegaan op het probleem van een nieuwe bouwlokatie voor Den Haag. Zoals gemeld_hebben GS gesteld dat die lokatie Leidschendam-Oost moet zijn. Den Haag denkt hier anders over. Daar wordt gedacht over uitbreiding in de richting van Wateringen. Ir. Buijsert merkte op dat uitbreiding in die richting juist ongewenst is omdat daardoor het gehele Westlandse tuinbouwgebied lang zaam zal afbrokkelen. Vijfentwintig liter melk, vijf kilo gehakt en een immense hoeveelheid brinta worden er dagelijks in de Alphense Plutostraat doorheen gejaagd. Niet dat de bewoners van de betreffende wo ning, de familie Hoogeveen, zo honge rig en dorstig zijn. De immense hoe veelheid voedingsmiddelen wordt da gelijks verorberd door de maar liefst 21 Sint Bernhardpups die de familie Hoogveen sinds twee weken rijk is. Tot aan dat moment beschikten de hondenliefhebbers over twee moeder Sint Bemhards: Boeddha en Chantal. Maar vier dagen na elkaar wierpen beide moeders hun jongen: respectie velijk 13 en 9 stuks. Voorlopig moeten de pups zes maal per dag met de fles worden gevoed. Als ze tussen kerst en nieuwjaar worden verkocht zullen de kleintjes al rond de 14 kilo wegen. Als de kleintjes eenmaal volwassen zijn zullen ze tussen de 75 en 80 kilo wegen. huidige belt een park te maken is mij niets bekend. Mochten die plannen bestaan, dan hoeft dat niet uit te sluiten dat de tuinders toch in een bepaald deel hun afval kwijt zullen kunnen. Agrarisch afval is doorgaans milieu-vriendelijk," aldus Blokland. Bezwaren Bij de Land- en Tuinbouw Bond (LTB) is men niet gelukkig met de voorgenomen sluiting. De heer War merdam van deze organisatie vindt het een moeilijke zaak. "Toen er des tijds tarieven werden vastgesteld voor het storten van vuil op de belt bij Noordwijkerhout hebben we bezwaar gemaakt tegen de door het college van burgemeester en wethouders voorge stelde elf gulden per kubieke meter. Na bespreking in de raadsvergadering werd het toen acht gulden. We hebben ons daar toen maar bij neergelegd. Ik verwacht echter niet dat men nu zo maar bereid zal zijn om la minute bijna tweeënveertig gulden te gaan betalen. De agrariër zal dus alternatie ven gaan zoeken en ik ben ervan overtuigd dat die alternatieven nogal landschapontsierend zullen zijn. Men zal op een deel van zijn land zelf zijn voor zijn eigen vuilstortplaats gaan creëren. Ook omdat het voor een aan tal tuinders niet eenvoudig zal zijn om het afval helemaal naar Voorhout te transporteren". "Het beste lijkt mij dat de huidige stortplaats alleen nog maar voor agra risch vuil gebruikt gaat worden. Bij voorbeeld nog een laag van anderhal ve meter. Als er eenmaal een dergelij ke laag is, dan is er een behoorlijk voedzame bodem ontstaan om bij voorbeeld boompjes in te planten. In dien men daadwerkelijk toestaat dat er een laag van anderhalve meter agrarisch afval op de belt komt te liggen, kunnen de tuinders gemakke lijk vijf, maar waarschijnlijk zelfs wel tien jaar voort. Juist omdat het afval zo sterk inklinkt Ik verwacht in ieder geval niet dat de tuinders bereid zul- De vuilstortplaats in Noordwijkerhout ZOETERWOUDE Alle raadsfracties in de Zoeterwoudse gemeenteraad waren het er gisteravond tijdens de Algemene Be schouwingen over eens dat de gemeente Zoeterwoude in een gunstige financiële positie verkeert. Alle fracties hadden dan ook grote moeite met de voorgestelde verhoging van de onroerend-goedbelas ting. De trendmatige aanpassing van de andere gemeentelijke heffingen had ieders instemming. „De ontwerp-begroting 1978 sluit met een post On voorziene Uitgaven van een halve ton. Voorts be schikt de gemeente over een saldireserve van 600.000 gulden", zo stelde de heer A.C. Engelkes, namens de CDA-fractie. „Onze fractie vraagt zich dan ook af of het niet verstandiger is om de 5% verhoging van de onroerend-goedbelasting achterwege te laten en het ontstane tekort op te vangen met een beschikking over de saldi-reserves". De CDA-fractie stelde dat de meeropbrengst, uit de jaarlijkse uitbreiding van de plaatselijke industriegebieden, gebruikt zou kunnen worden om het ontstane tekort op te vullen. Het uitblijven van de bouw van een politiebureau bevreemde de CDA-fractie. De politiepost is tijdelijk gevestigd is het verbouwde raadhuis. „We hebben de indruk dat de tijdelijke behuizing in het raadhuis zo goed is, dat geen haast wordt gemaakt met de nieuwbouwplannen", aldus de heer Engelkes. „De gemeente moet blijven aandringen op de nieuwbouw of desnoods de huur van de in het gemeentehuis gebruikte ruimte opzeggen". Omleiding De CDA-fractie sloot zich bij de liberale en progres sieve fracties aan voor wat betreft de voldoening over de spoedige aanleg van de provinciale omleidingsweg. In de huidige situatie volgt het verkeer naar Zoeter- meer en Stompwijk een route door het centrum van Zoeterwoude. „In de spitsuren is het verkeer in de Dorpsstraat zo intensief dat van een noodsituatie gesproken kan worden. Gelukkig komt het einde van de noodtoestand binnen enkele jaren in zicht". Dat kon de heer Engelkes niet zeggen voor de situatie aan de Hoge Rijndijk. „Elk uitstel van de aanleg van rijksweg 11 leidt tot een grotere verkeerschaos. Niet alleen tijdens het spitsuur, maar ook op andere tijden van de dag komen onoverzichtelijke situaties voor." Ook stelde het CDA voor twee voorzieningen te treffen: verlichting van de Meerbrugkerk en het aanleggen van een fontein aan de Noorderbuurtse vaart. De Weipoort, Het Watertje en de Nederlands Hervormde Kerk wil de CDA-fractie tot „beschermd dorpsgezicht" verklaard zien. Winkelcentrum Ook sprak de heer Engelkes zich gisteravond uit voor de vestiging van een mini-winkelcentrum op het braakliggende terrein naast de Zoeterwoudse Her vormde Kerk. Een punt dat ook Mr. R. Michielsen van de WD op zijn-verlanglijstje had staan. In 1975 diende de WD-fractie een motie in om het contact te verbreken met een geinteresseerde beleg gingsmaatschappij, ten gunste van de plaatselijke middenstand. Twee jaar na het verwerpen van de motie stelt de heer Michielsen met genoegen vast „dat het college de strekking van de motie heeft nagevolgd en de grond in eigendom heeft gehouden". „Wanneer krijgt de raad het bestemmingsplan voor het winkel gebiedje aangeboden en wie hebben zich als gegadig den aangemeld?", aldus de heer Michielsen. De WD-fractie stelde ook vo.or om een inspraakver ordening op te stellen waarin de openbaarheid van commissievergaderingen en de rechten van de Zoeter woudse inwoners zijn opgenomen. Het betrekken van de burger bij het bestuur van een gemeente heeft de fractie hoog in het vaandel geschreven. „Het instellen van een dorpsraad brengt de burger dichter bij het bestuur", zo stelde de heer Michielsen. „Onze fractie heeft over het functioneren van dorpsraden in andere gemeenten twee nota's geproduceerd. De andere fracties hebben er tot nu toe afwijzend op gereageerd. De houdint» vm p-«~foee5i*f Zoeterwou de" springt in het oog, wie zijn nu de progressieven in Zoeterwoude? aldus de WD-fractievoorzitter. Openheid Progressief Zoeterwoude besteedde nogal wat aan dacht aan'de gewenste openheid van bestuur. „De commissie Beroep-en bezwaarschriften vinden wij erg belangrijk als schakel tussen de overheid en de burgerij", zo stelde de heer C.M.J. Straver namens de progressieve partij. Ook vestigde de heer Straver de aandacht op de te kleine behuizing van de plaatselijke bibliotheek. „De accommodatie is te klein. De aangekondigde maatre gelen van de centrale overheid maken het wenselijk om naar een andere behuizing uit te zien", stelde hij. De progressieve fractie drong sterk aan op maatrege len om te komen tot besparing van energie. „De gemeente zou het goede voorbeeld moeten geven door de verlichting van het exterieur van raadhuis en kerk te staken of te verminderen. i

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5