11 BE Sloopterrein Wassenaarseweg moet wijken voor fietspad Wetenschappelijk onderzoek voor niet-draagkrachtigen m Novemberstorm bracht drie ton schade toe aan Rijnlands duinen ONTWERP-VOORSTEL WETENSCHAPSWINKEL IN LEIDEN Sempre Crescendo gaat niet vooruit Eén jaar cel voor Leidse messetrekker Ons Belang De bewoners van de 109 panden van woningbouwvereniging „Ons Belang" in Leiden-Noord klagen steen en been over de staat waarin bun woningen zich bevinden. In het week blad de Noorderzonwordt welding gemaakt van het feit dat de woningen in 1968 zijn „gerenoveerd". De kosten bedroegen f 11.000,-. Het gevolg was een flinke huurverho ging. Een jaar na deze renovatie moest de nieuwe deuren er nog ingezet worden. Dit behoorde eigenlijk bij de renova tie, maar ook nu weer werd de bewoners een huurverhoging opgelegd. Ondanks deze renovatie, die in de „Noorderzon" als „onderhoudsbeurt" wordt betiteld, bleven de huizen, volgens de bewoners „net zo rot". De bewonerscommissie gaat nu een inventarisatie van de klachten maken. Voetballersopening De Leidse Feyenoord-speler Wim Rijsbergen opent vrijdag 2 december het nieuwe bloemenmagazijn van zijn „strijdmak ker", John Verschoor van LFC. Het nieuwe magazijn is gevestigd aan de Trompstraat 20. Rijsbergen verricht om één uur de officiële opening. Reünie De voorlopige reüniecommissie van het vierde R.I. Ilde bataljon wil in maart of april van het volgend jaar een reünie houden voor de oud-militairen die in Weert onder militaire dienst zijn geweest. Er zal een bezoek worden gebracht aan de kazerne in Weert en de oude kwartieren van de oud 4 GB-ers. De reünisten worden verzocht zich schriftelijk te melden bij de voorlopige commissie, die bestaat uit F. v.d. Heijden, Morsweg 198, Leiden, C. Klein- man, Leuvenstraat 52, Leiden, H. Klinker, Vrouwensteeg 6a, Leiden en W. Mooijenkind, Dorpsstraat 84, Oegstgeest. Concert Collegium Musicum geeft vrijdag 16 december een concert in deZuiderkerk, Lammenschansweg 15. Uitgevoerd worden werken van Schubert, Von Gluck en Von Weber. Het concert begint om kwart over acht Vogeltentoonstelling De vogelvereniging Avibus houdt dit weekeinde een onder linge vogeltentoonstelling. Er bestaat de mogelijkheid om diverse vogels te kopen. Bovendien kan men zich tijdens de tentoonstelling laten adviseren over het houden en kweken van vogels. De tentoonstelling is geopend vrijdag avond van acht tot tien uur, zaterdag van tien uur 's ochtends tot tien uur 's avonds en zondag van tien tot vijf uur. De tentoonstelling wordt gehouden in de zaal L.P.V. de vogelvrienden, Anna Paulownastraat 1 en is voor iede reen toegankelijk. In het Leids Vrijetijdscentrum wordt vrijdag 9 december een jamsessie gehouden. Muzikanten die op deze avond willen optreden worden verzocht zich op te geven bij het Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, tel. 146449. Men moet dan vragen naar Ferry of Rob. Tevens kunnen Leidse groepen zich bij deze 2 mensen opgeven voor het „Open Podium", dat dezelfde avond gehou den wordt. Dit „Open Podium" is bedoeld om groepen in staat te stellen te laten zien wat ze kunnen. LEIDEN De ernstige stormen die de Noord zeekust half november teisterden hebben voor ongeveer drie ton schade aan de duinen toege bracht. Dit deelde de Ingenieur-Directeur van het hoogheemraadschap van Rijnland gisteren tijdens de begrotingsvergadering van het hoog heemraadschap mee. Vooral in het zuiden bij Wassenaar en in het Noorden bij IJmuiden zijn de duinen over de lengte van enkele kilome ters afgekalverd. In de lente van het volgend jaar zullen de herstellingswerkzaamheden ter hand worden genomen. De duinen zullen dan weer met helm worden beplant. Onder invloed van de wind en de stromingen wordt er dan weer voldoende zand aangespoeld om bescherming te bieden. De heer De Groot deelde de verenigde vergade ring van ingelanden gisteren mee dat er zeker geen sprake van een noodsituatie is. De organisatie van de dijkbewaking bij zware stormen moet nog eens nader worden bezien. In november werd duidelijk dat deze bewaking thans niet goed functioneert Het hoogheem raadschap zal hierover in overleg treden met de burgemeesters van de kustplaatsen. Behalve door stormen kenmerkte de maand november zich door zware regenval. Het obser vatorium in Oude Wetering registreerde 189 in november. Gemiddeld wordt er in die maand 84 mm gemeten. Rijnlands natste november- maand: in 1944 178 mm werd dit jaar ruim overtroffen. DONDERDAG 1 DECEMBER 1977 LEIDSE COURANT LEIDEN Twee autoslo pers, de heren Boutier en Van Drie, moeten op last van de gemeente hun sloop- terrein aan het eind van de Wassenaarseweg vóór 15 de cember ontruimd hebben. De voornaamste reden voor dit vertrek zou de aanleg zijn van een fietspad, dat via een tunneltje onder de rijksweg van Amsterdam naar Den Haag gaat lopen. Minder zwaarwegende mo tieven van de gemeente om het terrein op te heffen zijn de overlast die de aanwezig heid van autowrakken be zorgt aan het kinderpsy chiatrisch centrum „Cu rium" en bepalingen uit de verordening op het stads- schoon 1965. Indien de slo pers voor 15 december niet zijn vertrokken, dan zal de gemeente ertoe overgaan „de wrakken" te vernieti gen. „En dan wil ik de ge meente nu al vertellen, dat als ze dat gaat doen, we niet de krant gaan zitten lezen en er bepaalde tegenmaatre gelen van onze kant geno men zullen wordenalu- dus één van de slopers. Zowel de heer Boutier als de heer Van Drie hebben enige ja ren geleden van wethouder M. van Aken (economische zaken) toestemming gekregen voor de verhuizing naar het stuk grond aan de Wassenaarseweg, omdat de uitoefening van hun bedrijf niet langer door kon gaan in Leiden Zuid-West. De toezeg ging van dit gebied kregen de ^lopers onder voorwaarde dat zij zelf zouden uitkijken naar een andere voorziening en dat de clausule „tijdelijke toewij zing" in ieder geval diende te worden nageleefd. De wethou der zou hierbij zelf zijn best doen zo snel mogelijk een ge schikt terreintje voor de autos loperijen te zoeken. „Niets is minder waar", aldus de heer Van Drie, want de wethouder heeft hierna nooit meer iets van zich laten horen. Als hij de poli tie opdracht geeft de boel hier AUTOSLOPERS: „WE ZULLEN ONS TOT HET UITERSTE VERZETTEN" Sloper Van Drie op het terrein aan de Wassenaarseweg te komen vernielen, dan zal dit gebeuren. Omdat de dreiging hoofd hangt heb ik de afgelopen durven aannemen. Het werk toch echt over mijn lijk moeten van de ontruiming boven ons tijd geen andere auto's meer komt hierdoor mooi stil te lig gen en dat in tijden, dat de verkoop van ijzer nauwelijks nog een dubbetlje opbrengt In- plaats van dat ze me nu een beetje steunen probeert de ge meente me nu brodeloos te ma ken. Ik heb al drie jongens naar huis gestuurd omdat de zaken erg slecht gaan in de autosloop en het is te verwachten dat het er niet beter op gaat worden. Laat de gemeente desnoods een stuk grond voor ons kopen; we willen met alle liefde voor een nieuw terreintje betalen." Op de vraag wanneer de aanleg van het fietspad te verwachten is, kon het stadhuis geen ant woord geven. Wel wist een woordvoerder van de afdeling algemene zaken dat de subsidie voor de bouw van het wielrij derstunneltje aan de gemeente toegekend is. Verwacht mag worden, aldus het stadhuis, dat het fietspad er dan toch wel binnen afzienbare tijd komt. Inmiddels hebben de slopers mr. T. D. Schaper als advocaat in de arm genomen, die het college van B en W via een bezwaarschrift van het voorne men hoopt af te kunnen houden. Dit schrijven is in verband met de gestelde termijn, die voor het indienen van het document staat in de haast opgesteld en dient, zo de betrekkingen met de slopers voortgezet gaan wor den, een aanvulling te krijgen. Mr. Schaper wacht intussen de reactie van het college op het concept af en weet vooralsnog niet welke stappen tegen de ont ruiming van de sloopterreinen kunnen worden genomen. LEIDEN Een wetenschapswinkel houdt zich spe ciaal bezig met het verrichten van onderzoek voor bevolkingsgroepen die financiëel niet voldoende draagkrachtig zijn om onderzoek voor zich te laten verrichten. De wetenschapswinkel bemiddelt tussen aanvrager en uitvoerder van het onderzoek. Het onderzoek van de wetenschapswinkel is gericht op het oplossen van problemen, zoals die zich voordoen bij bepaalde groepen in de samenleving. Eén en ander staat te lezen in het pas verschenen ontwerp voorstel voor een wetenschapswinkel aan de Leidse Universiteit. Dit voorstel wordt terzijnertijd aan de Universiteitsraad voorgelegd in navolging van de universiteiten Groningen en Amsterdam, waar reeds discussienota's over wetenschapswinkels in de uni versiteitsraden zijn behandeld. De wetenschapswinkel heeft volgens de nota als globaal werkterrein huisvestingskwesties (jongeren- huisvesting, problemen rond renovatie etc.) werkgele genheid, milieu en bedrijfsveiligheid (stankoverlast e.d.) problemen rond de positie van bepaalde bevol kingscategorieën (bejaarden, gastarbeiders) en het voorzieningenpeil (daklozenopvang, gezondheidszorg). De wetenschapswinkel worden drie functies toege schreven: een wervende functie ten aanzien van potentiële klanten (tal van Leidse organisaties zoals wijkverenigingen, actiegroepen); de eerder genoemde bemiddelende functie tussen klanten en universitaire vakgroepen; een bescheiden zelfstandige dienstverle ning in het beantwoorden van vragen ten aanzien van bestaande onderzoeken. Criteria De aanvrager van het onderzoek en het advies van de wetenschapswinkel moet volgens de nota aan bepaalde voorwaarden voldoen: Hij mag niet worden geacht het gevraagde werk zelf te kunnen financie ren; hij mag geen winstoogmerk hebben; de aanvra ger moet bereid zijn zodanig met de resultaten van het onderzoek aan het werk te gaan dat dit een bijdrage levert tot spreiding van kennis en macht De aanvragen moeten bij voorkeur betrekking heb ben op problemen in de Leidse regio. De probleemgerichte aanpak die de wetenschapswin kel voorstaat maakt een vorm van onderwijs nodig die afwijkt van het gebruikelijke universitaire onder wijs. Het zogenaamde „Projectonderwijs" wordt bij uitstek geschikt geacht voor deze aanpak. Het projec tonderwijs zal zich onder meer bezighouden met het interpreteren, analyseren en „oplossen" van maat schappelijke problemen, (ook een taak van de weten schapswinkel), het aanleren van communicatieve vaardigheden en het leren organiseren van projecten. In Leiden bestaat al enige ervaring met het soort onderzoek waarmee de wetenschapswinkel zich zou moeten gaan bezighouden. De sectie onderwijssocio logie verrichtte voor de KWJ een onderzoek naar de ontwikkelingen van de arbeidsverhoudingen ion Lei den. Een projectgroep bij sociale psychologie doet momenteel een onderzoek naar het promotiebeleid aan de universiteit voor vakbondsgroepen. Daarnaast bestaat er al een zogenaamde „Chemiewinkel" die bijvoorbeeld het onderzoek naar de straling van het radioactieve afval in de Vogelwijk heeft verricht. De wetenschapswinkel zal bij de universiteit worden ondergebracht in de Commissie Universitair Vor mingswerk. Eerste sleutel Ververstraat De heer LeFever (3e van links), hoofdambtenaar van het bureau stadsver* nieuwing van het minis- terie van Volkshuisves ting, heeft gistermiddag officieel de sleutel ultge- reikt aan de bewoners van het gerenoveerde pand aan de Leidse Ververstraat no. 19. Het echtpaar Selier (rechts), dat de sleutel in ontvangst nam, woonde al 63 jaar in de Verver straat en toonde zich bijzonder tevreden over het opgeknapte huis. „Er valt nu werkelijk niets meer te klagen", zo verklaarde deheer Selier tijdens de rondgang door het gerenoveerde huis. De totale renovatie van de Ververstraat heeft anderhalf jaar geduurd en is mede tot stand geko men dankzij de positieve inbreng van de heer LaFever. LEIDEN Familie en kennis sen vormden gisteravond het publiek bij wat met de weidse naam van burgerijconcert werd aangeduid: het Studenten-Mu- ziek-gezelschap „Sempre Cres cendo" gaf een uitvoering ter gelegenheid van zijn 146ste dies. Men speelde werken van oude en moderne meesters: Schubert, Strategier, Dvorak en Kodily. Fred Ruoff redde de zaak door zich met de nodige souplesse door de solopartij in het Con certino voor Klarinet en Orkest van Herman Strategier heen te werken. Overigens een van de minst spirituele composities die zich denken laten: orkest en so list wisselen elkaar af in een stichomythie van gemeenplaat sen en herhalingen. Een goede DEN HAAG/LEIDEN Een 22-jarige Leidenaar is door de Haagse rechtbank veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest wegens po ging tot doodslag. solist als Fred Ruoff kan van dit werk echter nog best wat ma ken. De onvoltooide van Schubert bleek daarentegen aan alle kan ten te hoog gegrepen. Vooral in het langzame deel vielen de techniekloze strijkers en onmu zikale blazers (of omgekeerd) genadeloos door de mand: kin derachtig zagen op een viool heeft niets te maken met de inzet en muzikaliteit die nodig De man had ruzie met een kleurling die "Leidse Stan ley" wordt genoemd. Toen hij op 1 september een jon geman op de Leidse Blauw- poortbrug zag lopen wiens signalement enigszins over- zijn om zo'n compositie tot haar recht te laten komen. Enzovoorts. Amateurmuziek is altijd goed, als er maar met inzet en enthousiasme gewerkt wordt Maar als die elementen ontbreken kunnen de gladge streken rokkostuums van de musici niets meer goed maken, en zelfs de mooie naam van dit gezelschap niet: Sempre Cres cendo gaat op deze manier niet vooruit TON HARMSEN eenkwam met dat van de kleurling, trok hij zijn mes en stak de jongen neer. Voor de rechtbank verklaarde de Leidenaar dat hij de bedoe ling had het slachtoffer dood te steken. Hij voelde zich door "Leidse Stanley" bedreigd. De officier van justitie had hier wel enig begrip voor omdat "Stanley" in de Leidse binnenstad een ware terreur uitoefent. De officier had vijftien maan den gevangenisstraf geéist.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3