Dagenlang heb ik hier bedroefd rondgelopen TNO ontwikkelt nieuwe methode linnenfabricage C.D.A. kiest voor programcolleges binnenland KAMERLID STEF DIJKMAN: Pakje sigaretten slechts 25 ct duurder Wet gevraagd tegen seksediscriminatie Voorlopig nog geen pensioenplicht voor iedereen LEIDSE COURANT WOENSDAG 30 NOVEMBER 1977 PAGINA 9 DEN HAAG Een avond en een nacht de zoveelste nacht in de zes maanden formatie worstelde de CDA-Kamerfractie met het gewijzigde regeerpro- gram voor een kabinet met de VVD. Na urenlang wikken en wegen besloot een meerderheid het regeerakkoord te aanvaar den en fractievoorzitter Van Agt verder te laten werken aan een kabinet met de VVD. Zes Kamerleden willen niet aan de totstandkoming van het kabinet meewerken. Zes zwaargewich ten afkomstig uit de AR-partij en de eenzame KVP-er mr. Stef Dijkman (42), een van de nieu welingen in de CDA-fractie. Op de dag na deze zoveelste slopende formatien- acht krijgt Dijkman nu en dan een telefoontje, waarin bem om een toelichting op zijn stand punt wordt gevraagd. De achterban van Dijk man, die regionaal kandidaat voor Noord-Hol land en Utrecht was, wil tekst en uitleg. Nu de zaak al weer wat bekoeld is, houdt Dijkman een weloverwogen nabetrachting. „Ik vind het heel erg dat het kabinet met de PvdA er- niet komt. Dagenlang heb ik hier be droefd rondgelopen. Ik vond en vind nog dat een kabinet met een brede parlementaire meerder heid nodig is om maatschappelijke structuren open te breken." Dijkman staatJinks van het midden". Hij heeft diverse functies in het bedrijfsleven bekleed en was de laatste jaren directiesecretaris van het Ned. Chr. Instituut voor de Volkshuisvesting in Utrecht, de centrale van katholieke en christelij ke woningbouwverenigingen. Al vele jare is hij actief in de KVP. Hij was o.a. fractievoorzitter van de christelijke groepering in de gemeente raad van Zaandam. „Natuurlijk vindt men het niet leuk dat ik me met de vijf A.R. mensen gekeerd heb tegen een kabinet met de WD. Eerst was ik totaal tegen, nu komt het neer op een zakelijke beoordeling van de beleidsvoorstellen, als het kabinet er eenmaal is. Ik heb geprobeerd op een eerlijke manier mijn standpunt duidelijk te maken. Na tuurlijk steek je je nek uit. Maar ik ben hier nog te kort om bang te zijn voor mijn baantje. Als nieuwkomer, zo rechtstreeks van de basis, kun je nog vrijmoedig opereren." Dijkman had van harte „ja" gezegd tegen het regeerakkoord dat het CDA met PvdA en D'66 had gesloten. Daarin vond hij de rechtvaardiging om zich in de nacht van maandag op dinsdag kritisch op te stellen. „Als ik zo maar en vanzelfsprekend een kabinet met de WD zou steunen, zou dat een volkomen omkering zijn van mijn politieke opstelling in de afgelopen dertien jaren. Als de verkiezingsuitslag had gewezen in de richting van een kabinet met de WD en we waren daaraan begonnen, zou het voor mij wat anders zijn geweest" Wanneer Van Agt zijn zin krijgt en het kabinet met de WD komt er gauw, dan is Dijkman best bereid er „op een faire manier aan mee te werken". Maar hij zal dat kabinet kritisch op zijn daden beoordelen en wanneer in strijd met het CDA-program of de CDA-koers wordt gehan deld, zal hij bezwaren maken. Dat hij samen met Aantjes, de Boer, Beumer Van Houwelingen en Scholten van de AR is ingegaan tegen de koers van Van Agt was niet van te voren afgesproken. Tijdens de discussies bleek „hoe verrassend de verschillende argumen ten met elkaar overeenkwamen". Het grote verschil, zegt Dijkman, tussen de bena dering van de zes en de overige leden van de fractie is dat wij de uiteindelijke toetsing van het programma het belangrijkste moment von den en dat de anderen meenden dat de politieke afweging al een gepasseerd station was. Dat was volgens hen gebeurd op het moment toen was besloten de mogelijkheden van een kabinet met de VVD te laten onderzoeken. „Voor ons is van groot belang dat het kabinet wordt getoetst aan de maatschappelijke werke lijkheid van dit moment Daarom woog voor ons zwaar dat er een kabinet moest komen dat in een goede relatie tot de vakbeweging en de kerken met hun oproep tot een nieuwe levensstijl kan opereren." Mr. Dijkman erkent dat fractievoorzitter Van Agt redelijk goede resultaten heeft gesleept uit de onderhandelingen met WD-fractievoorzitter Wiegel. Het was dan ook te begrijpen dat Van Agt zich sterk maakte voor aanneming van het door hem goed bevonden regeerakkoord. „Maar wij, fractieleden, stonden er wat afstandelijker tegenover." Stef Dijkman heeft waardering voor Van Agt. „Hij is erg loyaal. Hij is bereid respect op te brengen voor een andermans standpunt Dan ben je bereid ook wat voor hem te doen. Van Agt speelt een ongelofelijke rol. Hij is een bindende factor in de CDA-fractie. Zijn positie is de laatste tijd uitermate verstevigd. Bij onze opstelling speelt natuurlijk mee dat de eenheid van het CDA helemaal overeind is gebleven. Dat is een gunstig neveneffect, je wilt en kunt elkaar vin den. Maar dat kabinet met de WD blijft natuur lijk een wankele zaak." Juist nu, zegt Dijkman, zou er een kabinet met brede parlementaire steun moeten komen. Een kabinet dat vernieuwend werkt op het gebied van bijvoorbeeld de grondpolitiek, de onderne mingsraden en de vermogensaanwasdeling. Als je aan de ene kant diep-ingrijpende sociaal-eco nomische maatregelen wil moet je aan de andere kant een nieuwe levensstijl stimuleren. Voor Stef Dijkman is dat om: werknemers meer verantwoordelijkheid geven in de bedrijven, en hen belangrijke bedrijfsbeslissingen laten beoor delen. Verder het beschikbare werk eerlijker verdelen en de economische groei selectief stu ren. „Ik zeg wel eens: we moeten naar de toekomst toe de verzorgingsstaat eigentijds houden. We moeten werken aan een klimaat waarin de men sen zich bevrijd voelen." Groot belang hecht mr. Dijkman aan vrijwilligers in de maatschappelijke dienstverlening. „Mensen moeten een dialoog aangaan, met elkaar in gesprek komen, elkaar een beetje respecteren, zonder meteen op een voetstuk te gaan staan. Hij waardeert in de PvdA dat ze streeft naar een harmonische samenleving voor de werkende mens, maar heeft erg veel moeite met de meerderheidsstrategie. Dat verhin dert de samenspraak, die in de politiek altijd mogelijk moet blijven. „Ik ben gelukkig niet beladen met de .nacht van Schmelzer". Ik zou het betreuren als de komst van een kabinet met de WD weer tot harde polarisatie, tot een fel elkaar verketteren, zou leiden. Dat kunnen we ons in dit land niet permitteren. Voor alles moet dit land goed wor den geregeerd. Polarisatie zou daarvoor geen goed klimaat scheppen. Dat zou de totstandko ming van gewenste maatregelen belemmeren. Als de PvdA fel zou polariseren, zou ze in eigen vlees snijden. Maar misschien is het beleid van een kabinet met de WD wel zo goed, dat de opposi tie onvoldoende argumenten voor de aanval heeft. Dan zou ik een volgende keer zo'n kabinet misschien wel kunnen steunen..." Stef Dijkman: „Mischien is het beleid van een kabinet met de WD wel zo goed, dat de opposi tie onvoldoende argumenten voor de aanval heeft. Dan zou ik een volgende keer zo'n kabinet misschien wel kunnen steunen..." MEERDERHEID KAMER WENST: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De prijs van shag moet van de Tweede Kamer ook om hoog. Als de accijns op sigaretten wordt ver hoogd, mag de shag niet achterblijven, zo rede neerden gisteren de mees te Kamerfrakties in het debat over het dekkings plan van de regering. Het voorstel van de rege ring om de belasting op sigaretten met ingang van volgend jaar in één keer met twee kwartjes te ver hogen, is niet haalbaar. CDA en WD, die samen een meerderheid hebben, willen de accijnsverho ging in twee fasen door voeren: een kwartje per 1 februari 1978 en een kwartje per 1 januari 1979. De accijns op shag moet volgens een voorstel van PvdA en CDA wel in één keer omhoog. Sterk verdeeld oordeelt de volksvertegenwoordi ging over de verhoging van de grens voor terug gave van teveel ingehou den loonbelasting en so ciale premies. De regering wil deze grenzen, nu resp. 10 en 15 gulden, verhogen tot 150 gulden. De bedoe ling is de gigantische stroom van T-biljetten (in tien jaar tijd gegroeid van 13.000 tot 600.000) in te dammen. De PvdA wil de grens bij 95 gulden leggen, het CDA bij 100 gulden in 1978 en 125 gulden in 1979 en de WD bij 50 gulden. DEN HAAG (ANP) De Emancipatiecommissie heeft een algemene wet tegen sekse discriminatie bepleit. Daarbij zou moeten worden verboden om „bij het bepalen van rech ten, plichten of bevoegdheden" onderscheid te maken tussen mannen en vrouwen. Voor de handhaving van de wet moet er een speciale commissie tegen de seksediscriminatie komen, die de mensen die zich op de wet willen beroepen, helpt. Het advies is gisteren gepubli ceerd, nadat het aan de betrok ken bewindslieden was toege stuurd. Als bemiddeling na beroep op de commissie geen succes heeft, kan de rechter worden ge vraagd de discriminatie te ver bieden. Straf is niet nodig, daar de meeste Nederlanders wel zo netjes zijn zich aan de uitspraak te houden, veronderstelt de Emancipatiekommissie. Boven dien kan altijd een dwangsom, een soort boetebedrag, worden opgelegd. Publikatie van discri minerend optreden.zal ook „op voedend" kunnen werken, denkt de commissie. De voorzitter van de Emancipa tiekommissie, mevr. drs. P. C. J. Wassen-van Schaveren acht de kansen voor het tot stand bren gen van de bedoelde wet vrij groot. In de regeerakkoorden van de laatste tijd komt steeds iets voor als „waar nodig wetge ving bevorderen voor het ophef fen van discriminatie". Bovendien hebben de verschil lende partijen zivh er ook al in positieve zin over uitgelaten. KATWIJK, groenten, 29 nov. Andijvie 33—66, Boerenkool 3655; Waspeen Al p kst 560—720, All p. kst. 320—560, BI p kst 550-790. Bil p kst. 390, Cl p. kst 520-610, Cll p kst. 450-520; Breekpeen I p. kst 180—430, II p. kst. 170—240. Krulpetersehe pb 36-61; Uien 12—40; Rode kool 17—18; Schor seneren Al 142—163. BI 71—141, Cl 36—40. Aanvoer 90 ton waspeen. 6200 kg schorseneren. RIJNSBURG. 29 nov.. bloemen (resp. gem. prijs, aanvoer). Allium 0.095—2200; Alstroemeria 0,753—1000; Aamryllis 0.710—1040; An jer gr bl. 0,397—38680; Anjer tros 0,369—21810; Anthurium 1,808—3206; Anthunum 3,000-5-; Asparagus 1.242—1400; Callicarpa 0,180—20; Chrysant tros jr. 0,568—88300. Chrysant tros jr 1,978—987; Chrysant gepl. jr. 0.592—11735; Chrys. tr. nc kas 2,19428939; Chrys gep. nc kas 0,512—16000; Droogbloemen onb. 0.766—1100; Droogbloemen bew. 17,957—47; Euphorbia 0,642-8020; Fresia dubbel 0,442—850; Fresia enkel 0.235-129040; Gerbera 0,753-9170; Hyacinth gesn. 1.520—149; Hyacinth met bol 0.484—58030; Ilex 2.309—1535; Iris 0.489-23730; Lelie tak 0.500—90820; liatris 0,508-3250; Nar cis kas 0,192—109980; Narcis kas 0.259-11650; Nerine 0,598—11350; Cattleya per blm 2,275—28; Cymbidium aan tk. 1,377—2573; Cymbidium Is blm 1,20072; M-Cymbidium tak 0,265—17185; Cypripedium 2,978—132; Imp Alstroemeria 0,6051599; Imp. Anemoon 0.610—1550. IMP Anjer gr. bl. 0,30519200; Imp. Anjer tros 0.455—6850; Imp. Eucalyptus 2,175—360; Imp. Goudsbloem 1,126—440; Imp. Ledervaren 3,800—100; Imp. Mimosa 1.891—1260; Imp. Narcis 0,137—8400; Imp. Dendro- bium 20,000—2; Imp. Orchidee tak 0,939—2296; Imp. Protea 1.021—950; Imp. statice 5,350—30; Imp. Strelitzia 1.750—50; Imp. Snijbloemen 0.140-300; Imp. Diversen 0.441—375; Imp. Diversen 1,06413200; Pepers per lak 2,95016, Pepers per bos 2,900-84. Prunus 0,255—400; Rozen gr bl 0.496—36420; Rozen kl. bl. 0.314—48640; Sierfruit stuk 0.080—270- Statice 1.203—600; Strelitzia 2,475-350; Tulpen 0.487—63000; Snij bloemen 0,20019451Snijbloemen 1,262—465; Decoratiegroen 3,527—113; Diversen 1,045—1143Diversen 1,926—957; Potplanten 1.273—8184; Heesters 19.000—44. (Van een onzer verslaggevers) DELFT Het vezelinstituut van het TNO in Delft wU dat er in Nederland plaats wordt ingeruimd voor een eigen linne nindustrie. Het instituut heeft onlangs het onderzoek naar de verbetering van de methoden om van vlas linnen te maken afgesloten. Daarbij is een pas sende machinerie ontwikkeld. Volgens directeur H. J. Selling is het nu in Nederland mogelijk linnen weefsels te vervaardigen volgens een moderne productie methode met een hoge produc tiviteit en onder aanvaardbare sociale omstandigheden. Directeur Selling hoopt dat landbouwers, industriëlen en overheid de hoofden bij elkaar zullen steken om de mogelijk heid te overwegen van een eigen linnenindustrie. Mochten de be langhebbenden er echter anders over denken en vast blijven houden aan katoen, wol en synt hetische stoffen, dan betekent dat volgens Selling nog niet dat alle kennis van het vezelinsti tuut verloren gaat. Voor de TNO ontwikkelde machines be staat grote belangstelling uit ^Oost-Europa, met name uit Hon- garije. Voor het onthouden van het vlas, het zogenaamde roten, dat vroeger op het land gebeur de, heeft het TNO een machina le ontwikkeld, waarbij het hout snel van de vezel kan worden gescheiden. Ook voor het spin nen werd een nieuwe snelle me thode gevonden. Het TNO heeft sinds 1965 in een speciale proef fabriek in Rijsoord proef ge draaid met de nieuwe vlasbe werking tot linnen. Vrije Vervoerders 1 januari buiten DEN HAAG (ANP) In een gesprek met staatssecretaris Van Huiten van verkeer en wa terstaat hebben twee vertegen woordigers van de zogenaamde Vrije Vervoerders te horen ge kregen dat zij na 1 januari 1978 niet langer vervoersopdrachten mogen aanvaarden. Op die datum wordt een wijzi ging van de wet Autovervoer Goederen van kracht De wets wijziging beoogt een sanering v£in het vervoersbestand door middel van een systeem van vergunningen, waarbij de vrije vervoerders worden uitgescha keld. Het gaat hierbij om zelf standige beroepsvervoerders, vaak eenmansbedrijven, die spel zonder de nodige beroepsver- voersdiploma's charterritten vervullen. Meestal slechts in het bezit van een zogenaamd „trek kersgedeelte" worden ladingen vervoerd tegen bedragen die vaak ver onder de richtprijzen liggen, zo werd op het ministerie De heren Weyers en Wortel van de Vrije Vervoerders hebben in middels al contact opgenomen met de Nationale Organisatie voor Beroepsgoederenvervoer NOB-wegtransport. Een woord voerder van de NOB deelde mee dat deze categorie vervoerders geen lid kan worden van de NOB juist vanwege het ontbre ken van een vergunning. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Volgens het CDA moeten de volgend jaar te kiezen staten- en raadsleden er naar streven in hun provincie en gemeente na de verkiezingen programcolleges te vormen. Het nieuwe college van Gedepu teerde Staten of burgemeester en wethouders moet volgens het CDA worden samengesteld uit en door die partijen die, op basis van hun verkiezingspro gram, overeenstemming hebben bereikt over het beleidspro- gram-in-hoofdzaken van het nieuw te vormen college. Dat college moet worden sa mengesteld in evenredigheid met het aantal bezette zetels in de nieuw gekozen staten of raad en rekening houdend met de bestuurlijke kwaliteiten van de kandidaten die door de betref fende fracties naar voren zijn gebracht Dit standpunt van het CDA houdt in dat het zich keert tegen meerderheidscolleges als bijv. in 1974 in de provincie Groningen en de gemeente Rotterdam ge vormd werden, maar ook rekent het CDA af met de afspiege- lingscolleges-oude-stijl, want zo wordt gesteld, „het CDA vindt de vorming van een college zon der program onverenigbaar met de onderliggende gedachte van het goed functioneren van onze lokale en provinciale democra tie." CNV-ER L. DE GRAAF: (Van onze sociaal-economische redactie) ROTTERDAM Hoewel de commissie pensioenen van de Stichting van de Arbeid al acht jaar studeert op een systeem voor een wettelijke pensioen plicht voor werknemers, is zo'n pensioenwet niet op korte ter mijn te verwachten. „We mogen al blij zijn als die wet er aan het einde van de komende kabi netsperiode is", zei vice-voorzit- ter L. de Graaf van het CNV en lid van die commissie giste ren tijdens de jubileumbijeen komst van het bedrijfspen sioenfondsen. Er moet terdege worden beseft dat die komende wet zich in de eerste plaats richt op een pen sioenopbouw over toekomstige jaren en niet dus op dienstjaren in het verleden. Het zou dan ook volstrekt fout zijn, aldus de heer de Graaf, nu maar af te zien van eigen pensioenvoorzienin gen of -verbeteringen. En het zou wellicht aanbeveling verdie nen om op korte termijn te star ten met invoering van een mini male premieplicht, zodat het be drijfsleven dat nog geen of on- voldoene pensioenvoorzieningen kent, alvast kan inspelen op de komende kostensituatie. i De bedoeling van de uiteindelij ke pensioenwet is, dat bovenop de AOW als bodempensioen voor iedereen er voor werkne mers een verplichte pensioen voorziening, komt tot het deel van de inkomens, gelijk aan de premiegrens van de WAO. Be drijfstakken en ondernemingen kunnen vervolgens nog 2elf pen sioenregelingen treffen voor het inkomensbestanddelen boven die grens. Stap voor stap vorde ren werkgevers en werknemers in de Stichting van de Arbeid met het maken van een opzet, nadat men al enkele keren in een impasse was geraakt De Graaf: „Het is nu eenmaal een ingewikkelde en weerbarstige materie, waarbij tegenstellingen in belang en visie soms een remmende faktor vormen". Ruim een kwart van de 55-plussers is zonder werk. veelal omdat zij arbeidsongeschikt zijn verklaard. (Van een onzer verslaggeef sters) VOORBURG Ruim een kwart van de mannen van 5559 jaar heeft geen betaal de baan. Bij mannen tussen de zestig en 64 jaar is dat zelfs 43 procent Bijna tweederde van ben die tussen de 55 en 65 zijn, hebben geen baan meer omdat zij arbeids ongeschikt zijn verklaard; bijna vijftien procent omdat er voor hen geen werk meer was of wegens vervroegde pensionering en slechts 8£ procent is gestopt met werken omdat zij de pen sioengerechtigde leeftijd bereikten. Dit blijkt uit een landelijke enquête van bet Centraal Bureau voor de Statistiek waarvan de resultaten zijn opgenomen in het gisteren (dinsdag) verschenen rapport „De leefsituatie van de Nederlandse bevolking van 55 jaar en ouder". Het onder zoek werd vorig jaar gehou den. Anderzijds, zo blijkt uit het rapport, wordt door 17 procent van de mannen tussen 65—69 nog voor een salaris gewerkt, zij het veelal parttime. De meest genoemde reden om te blijven werken is voor deze mannen: het plezier in het werk. Het merendeel van ben die niet meer werken, verveelt zich zelden of nooit Is er echter wel sprake van verve ling dan komt dat meer voor bij degenen die niet meer werken. Vooral onder alleen staanden van wie de partner kort geleden is overleden is het aantal dat zich verveelt relatief hoog. Hetzelfde patroon is te zien waar het gaat om eenzaamheid. Dat er veel meer vrouwen dan mannen zijn die zich verve len of eenzaam voelen komt doordat er in ons land veel meer weduwen dan weduw naars zijn. Over de woonsi tuatie zijn de meeste mensen wel tevreden. Maar tijdens het onderzoek is duidelijk naar voren gekomen dat op sommige punten de hoogbe jaarden, degenen met een laag of gemiddeld inkomen en de bewoners van bet noorden en vooral van de drie grote steden Den Haag Amsterdam en Rotterdam vrij aanzienlijke achterstand hebben. Bij de enquête, die ten doel had iets meer te weten te komen over de leefsituatie van mensen ouder dan 55 jaar, is komen vast te staan dat bet „bij de kinderen in huis wonen" zeker niet is uitgestorven. Van de niet in een tehuis wonende mannen van 80 jaar en ouder bijvoorbeeld woont 18 procent bij de kinderen in. Bij de vrouwen in die leef tijdsgroep is dat 23 procent Het betreft hier een eerste rapport over deze materie van bet CBS waarin men, gezien de veelheid aan gegevens, slechts een alge meen beeld van de situatie heeft kunnen geven. De details zullen de komende jaren in zogenaamde deelrap porten uit de doeken worden gedaan Het onderzoek is gehouden in opdracht van de ministeries van Volksgezond heid, Sociale Zaken, Volks huisvesting en CRM. Het aantal ondervraagde 55-plus sers was zesduizend. Hoge boetes beschermen paddestoelen (Van een onzer verslaggevers) APELDOORN De fikse boe tes die de politie vorig jaar heeft opgelegd voor het pluk ken van eetbare paddestoelen op de Veluwe hebben de pluk kers dit jaar weggehouden. De vorige herfst werden er tien tallen kilo's paddestoelen in be slag genomen en tegen de verza melaars - vooral Duitsers - pro ces-verbaal opgemaakt Enkelen van hen werd wegens diefstal een boete opgelegd van drie a vierhonderd gulden. Milieugroeperingen hebben de politie met klem gevraagd op te treden tegen dit soort milieuver nieling. Zij vrezen dat door het op grote schaal weghalen van paddestoelen deze in hun voort bestaan zullen worden bedreigd. Hoger personeel in de bouw wil eigen cao UTRECHT (ANP) De vereni ging van hoger personeel in de bouwnijverheid (VJLP.-bouw) wil spoedig onderhandelingen openen met de bouwwerkge vers en de „traditionele" bouw bonden over een eigen collectie ve arbeidsvoorwaardenrege ling. Volgens de vhp-bouw is het hard nodig, dat er acties op touw worden gezet voor een be tere rechtspositie voor haar 1.500 leden. Deze conclusie ba seert de vereniging op de uitslag van een enquête, waaruit blijkt dat meer dan de helft van de ondervraagden niet over een ar beidscontract beschikt en zes tien procent bij indiensttreding zelfs geen aanstel lingsbrief heeft ontvangen. Fataal schot bij schoonmaken dienstpistool (V.an een onzer verslaggevers) ENSCHEDE Tijdens het schoonmaken van zijn dienst pistool heeft de 49-jarige adju dant B. de Vries van de Ensche- dese gemeentepolitie zich eer gisteren door de borst gescho ten. Hij werd daarbij op slag gedood. Het is op dit moment onmoge lijk te zeggen hoe het ongeluk heeft kunnen gebeuren. Adjunct De Vries bevond zich alleen in de kelder van het politiebureau toen het schot afging. Hij werd later gevonden door een collega. De politieman verhuisde in 1960 van l>en Haag naar Enschede.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9