Nederland geeft aan Senegal extra hulp Onzekerheid over rol van Saoedi's Vorsters kragdadigheid tegen „swart gevaar" Explosie van terreur door RAF gevreesd buitenland Tsjechische vrouw weg na dreigementen Medeverdachte in zaak Jespers voelt zich onschuldig LEIDSE COURANT WOENSDAG 30 NOVEMBER 1977 PAGINA 7 DAKAR (ANP) Nederland gaat Senegal extra jaar) geen land dat zo arm is dat Nederland zijn »lüüF W tMÊÊÊÊMt helPen- Minister Van der Stoel van buitenlandse ontwikkelingshulp daarop gaat concentreren. WÊm y .c, gggSPRftPif xaken heeft °P de oproep van de Senegalese Minister Van der Stoel, die gisteren een gesprek §Pf «T~~ -Av V<af'' president Leopold Senghor geantwoord met het heeft gehad met zijn Senegalese ambtgenoot. Asa- §|P ^fr s-. -igaanbieden van een extra ontwikkelingsproject ne Seek, wees er ook nog eens op dat Nederland van bi^na twee Pilden. behalve enkele projecten direkt Senegal ook helpt lli f# s v'a algemene steun aan de door de froogte getrof- Wm *- wSMêi. Het betreft een Nederlands plan om Senegal te fen Sahellanden en via de EEG die een speciale IP& i helpen de kusterosie tegen te gaan. Nederland ontwikkelingsband heeft met landen in Afrika, het ...ff®*.heeft 00k nog een ander voorstel in petto namelijk Caribisch gebied en de Stille Oceaan. ,4 8en ver-jongirig van de bossen. Dit bleek op een Andere onderwérpen van gesprek met de Senega- Persconferentie van de Nederlandse minister van lese minister van buitenlandse zaken, Seek, waren *1 buitenlandse zaken die koningin Juliana en prins de positie van het bevrijdingsfront Polisario, dat 'C 'M Bernhard op het vierdaagse staatsbezoek aan Se- in de Sahara ten noorden van Senegal (Maureta- I "'^B&ÉÊÊÊSÊËÈÊ$Z&^-y*i V M' jBffWPlll negal vergezelt De 71-jarige president van Sene- nie- en Marokko) actief is, de toestand in zuidelijk Wam gal- Lfopotó Senghor, had gisteren officieel ge- Afrika en het Midden-Oosten. De Nederlandse ,,,„rhMn vraagd om meer Nederlandse investeringen en politiek ten aanzien van Zuid-Afrika kreeg daarbij Waarheen koningin Juliana en president Senghor in Senegal OOk gaan, Toen koningin Juliana in Dakar een bouwproject voor woonhuizen kwam hulp, maar Senegal is gezien het inkomen van de de goedkeuring van deze zwarte Westafrikaanse overal staan er dikke rijen toeschouwers, niet zelden met de portretten bezichtigen, werd door de enthousiaste jeugd letterlijk bestormd. gemiddelde Senegaiees (circa duizend gulden per staat. van beiden hoog geheven. PLO en Egypte claimen steun BEIROET (UPI) Het olierijke Saoedi-Arabiè heeft de sleutel in handen voor een mogelijke oplossing van de verbitterde Arabische strijd rond het vredesinitiatief van president Sadat van Egypte. Beide partijen, Egypte aan de ene zijde, het 'afwijzingsfront' aan de andere zijde, eisen de steun van de Saoedi's op. De PLO zei gister avond dat de Saoedi's besloten hadden de tegen Sadat gerichte conferentie in Libië morgen te zullen bijwonen, Egypte's persbureau Mena ver klaarde dat de Saoedi's de uitnodiging zouden afwijzen. Zelf heeft de regering in Riadb nog niets van haar plannen onthuld. Mocht de PLO gelijk hebben dat Saoedi-Arabië de conferentie bijwoont, dan is het niet ondenk baar dat alle Arabische landen, inclusief Egypte, zijn overgehaald de conferentie bij te wonen. Deze zou dan van karakter veranderen in een algemene bijeenkomst met als doel de Arabische eenheid te verzekeren. De bijeenkomst in Cairo, waartoe Egypte alle bij het conflict in het Midden-Oosten betrokken partij en, inclusief de Verenigde Staten en de Sovjet- Unie, heeft uitgenodigd, zal niet door Moskou worden bijgewoond. Wel zullen Israël, de Verenig de Staten en de Verenigde Naties afgevaardigden naar de conferentie sturen, die vermoedelijk maandag zal beginnen. Dr. Bas de Gaay Fortman (PPR) heeft president Sadat bij het Noorse Nobelprijscomité voorgedra- gen als kandidaat voor de Nobelprijs voor de De Israëlische minister Dajan is gisteren, tijdens zijn bezoek aan de Bondsrepubliek, vrede. ontvangen door oud-kanselier Willy Brandt. Einde van havenstaking in de VS In de meeste havens aan de Amerikaanse Oostkust en aan de Golf van Mexico zijn de havenarbeiders, na een staking van 59 dagen, weer aan het werk gegaan. De aktie was gevoerd als protest tegen het scheepvaartvervoer per container, aangezien met vreest dat deze methode werk voor minder mensen zou beteke nen. Op de foto: de voorzitter van de bond van havenarbeiders, Thomas W. Gleason met een deel van de resultaten van de stemming die onder de havenarbeiders gehouden is. Van onze correspondent BRUSSEL Op de tweede dag van het proces tegen de Gentse rechter Jespers, heeft één van de medeverdachten, Luc de Cramer, bevestigd dat de twee moordaanslagen op mevrouw Jespers, door haar echtgenoot waren bedreven. Hoewel Luc de Cramer zich zelf beschouwde als een on schuldige wolf, die geen geitje kwaad doet, bleek duidelijk Onderzoek naar wreedheden in Noord-Ierland Ierland denkt aan overnemen Enka fabriek DUBLIN, (ANP) De Ierse premier Jack Lynch heeft giste ren in het parlement meege deeld dat de Enka bereid is haar vestiging in Limerick aan de Ierse staat te verkopen. De regering heeft het aanbod in overweging genomen. Volgens Lynch zal het elf mil joen pond kosten om de fabriek nieuw leven in te blazen. De regering zou alle uitstaande schulden van de fabriek moeten overnemen. De Ferenka-fabriek gaf in Limerick aan 1.400 men sen werk. Maandagavond maak te de Nederlandse moedermaat schappij, Enka Staal, bekend dat de vestiging in Limerick ge sloten zou worden omdat een negen weken durende staking tot aanzienlijke verliezen had Rond 7 min. getroffenen door cycloon India GENÊVE (AFP) Zeven mil- joen mensen in India zijn ge troffen door de recente cyclo nen aldaar. Dit heeft de Liga van Rode-Kruisverenigingen in Genève meegedeeld. Naar schatting zijn er twee miljoen daklozen die zijn ondergebracht in 170 kampen. De Liga verstrekt aan het India se Rode Kruis hulp voor 150.000 personen in 80 dorpen voor drie maanden. Zij heeft tot nu toe drie miljoen gulden van regerin gen in ontvangst genomen al smede bedragen van 15 nationa le Rode-Kruisverenigingen. Grigorenko naar MOSKOU (AP) Pjotr Grigo renko, een vroegere generaal in het Rode Leger die een centrale figuur in de beweging der dissi denten is in de Sovjet-Unie, is vandaag van Moskou naar New New York York vertrokken. Hij heeft be loofd te zullen terugkeren. In de VS gaat hij op familiebe zoek en zal hij een medische behandeling ondergaan. Met hem reizen zijn (tweede) vrouw Zinaida en zijn stiefzoon Oleg. was achter de aanslagen. Bij de eerste aanslag via een geënsceneerd auto-ongèluk, waarbij mevrouw Jespers lich te verwondingen opliep, wei- BELFAST (AP) De Neder landse advocaat Douwe Korff is samen met een Deense arts en een staflid van het Interna tionale secretariaat van Amnes ty International in Londen in Noord-Ierland begonnen met een onderzoek naar beweerde wreedheden en martelingen van de politie{ bij de opsporing van terroristen. De afgevaardigden van Amnes ty willen niet in de openbaar heid treden en weigeren ieder commentaar, maar in regerings kringen werd meegedeeld dat zij zowel vooraanstaande poli- tiefunktionarissen en officieren van het Britse leger als voorma lige gevangenen zullen spreken. Een woordvoerder van Amnesty in Londen heeft gezegd dat de heren in het kader van het on derzoek ook zullen spreken met mensenrechten-groeperingen, artsen en advocaten die bewij zen - ook medische bewijzen - kunnen overleggen van wreed heden in de gevangenissen. y. y gerde de bom, die hij had geplaatst in de auto. Hij zei met opzet een ondeugdelijke bom vervaardigd te hebben daar hij oog had voor het wel zijn van mevrouw Jespers. Van een onzer verslaggevers RIDDERKERK De Tsjechi sche mevrouw Marcella Bon- Lastovka is uit haar woon plaats Ridderkerk vertrokken om via Londen naar Tsjechoslo- wakije terug te keren. Mevrouw Bon heeft hiertoe besloten om dat ze voortdurend telefonisch werd bedreigd. De twee zonen van mevrouw Bon zijn enige tijd geleden door de Ridderkerkse politie aange houden omdat zij met een wind buks schoten op voorbijgangers. Ze zouden toen lange tijd zijn vastgehouden en ondervraagd over de activiteiten van hun ou ders die voor zaken in Tsjechos- lowakije verbleven. De Tsjechische pers heeft de gebeurtenissen rondom de fami lie Bon aangegrepen om zich af te zetten tegen Nederland dat op de Poelsingsconferentie van de Bij de tweede aanslag, de moord in de badkuip, bedre ven door rechter Jespers, was Luc de Cramer zo gesïhokt dat hij nog probeerde de le vensgeesten van mevrouw Jes pers op te wekken. Het was duidelijk dat Luc de Cramer zijn rol in de hele affaire Jespers zo klein en on schuldig mogelijk probeert voor te stellen. Of hij daarin zal slagen bij de jury is een grote vraag, gezien zijn staat van dienst: oplichterijen, roof overvallen, bedreigingen, moorden. Allemaal daden waarvoor, hij zich nog moet verantwoorden voor de rech ter. akkoorden van Helsinki, die in Belgrado wordt gehouden, scherpe kritiek uitoefende op Tsjechoslowakije. Dissidenten steunen Böll FRANKFORT (DPA) Ver scheidene prominente vertegen woordigers van de „Praagse lente van 1968" hebben in een gezamenlijk schrijven de Duit se schrijver en nobelprijswin- naar Heinrich Böll in bescher ming genomen tegen de verden king, terroristische activiteit te steunen. „Wij werken voor de mensen rechten in Tsjechoslowakije en wijzen alleen daarom al indivi duele terreur als methode tot oplossing van politieke geschil len of sociale conflicten van de hand." aldus de brief, die in de „Frankfurter Rundschau" van vandaag is gepubliceerd. De brief is ondertekend door Karei Bartosek, oud-minister van buitenlandse zaken Jiri Ha- jek, en verscheidene anderen, onder wie ook Pavel Kohout Omkoopplan Z.-Korea in VW bekend WWASHINGTON (AP) Een subcommissie van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardig den heeft gisteren een geheim plan van de Zuid-Koreaanse Veiligheidsdienst bekend ge maakt om stafleden van Ameri kaanse politici, persvertegen woordigers, professoren en an deren om te kopen en in te schakelen in het spionagenet- werk vamn Zuid-Korea in de Verenigde Staten. De V.S. hebben blijkbaar de hand op het geheime document kunnen leggen door de desertie van Sohn Ho Young, de voor malige bureauchef van de Ko reaanse CIA in New Yorn. Sohn Ho Young is de hoofdgetuige geweest in de hoorzitting die de subcommissie aan deze zaak heeft gewijd. KNMI: Kernproef in Sovjet-Unie DEN HAAG - Het Koninklijk Meteorologisch Instituut (KN MI) in De Bilt heeft om 05.06 uur (Ned. tijd) een kernontplof- fing geregistreerd in de provin cie Kazachstan (Sovjet-Unie). Volgens een bekendmaking van het instituut had de ontploffing een kracht van een megaton. Bij Semipalatinsk in Kazachstan ligt een proefterrein voor nu cleaire ontploffingen. (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN Het hoofd van de afdeling terreurbe strijding van de Westduitse federale recherche, Gerhardt Böden beeft gisteren de vrees uitgespro ken dat de RAF, ondersteund door revolutionaire cellen, na een relatief korte rustpauze met specta culaire terreurakties als bomaanslagen in binnen- en buitenland, aanslagen zoals op procureur-gene raal Buback of op openbare gebouwen, de grond slag zal leggen voor nieuwe bevrijdingsakties. Hij sloot niet uit dat is aansluiting hierop een of meer ontvoeringen zullen plaats hebben om ge- vangenzittende RAF-leden te bevrijden. Böden zei dit op een tweedaags wetenschappelijk symposium van de CDU over de geestelijke en maatschappelijke oorzaken van het terrorisme en de gevolgen ervan; waaraan een groot aantal geleerden en deskundigen deelneemt Volgend' Bo den zal dit gebeuren, omdat de bevrijding van de gevangenen een van de belangrijkste opgaven is die de huidige generatie van terroristen zich heeft gesteld en omdat eindelijk eens een bevrijdingsak- tie moet lukken om helpers en nieuwe terroristen duidelijk te maken dat de Westduitse terroristen macht en succes hebben. Alles wijst er volgens hem op dat men de slogan „de strijd gaat verder" zal volgen. Het potentieel om de ergste akties mogelijk te maken is volgens Böden zeker aanwezig. De harde kern, tegen wie een bevel tot in hechtenis loopt, bestaat uit 44 personen, van wie 25 vrouwen die ervaringsgewijs brutaler en vastbeslotener zijn dan hun mannelijke collega's; 23 van de gezochte terroristen hebben een universitaire opleiding en slechts vier komen uit een uitgesproken arbeiders milieu. Daarnaast bestaat volgens Böden een groep van circa 1000 mensen die als „gevaarlijk" te bestempelen en waaruit mogelijk de nieuwe generatie van terroristen zal worden gerecru- teerd." Naar de persdienst van het gerechtshof in Dussel- dorf meedeelt, is aan vier Westduitse terroristen verlichting van regime verleend. Het betreft Lutz Manfred Taufer, Bernhard Maria Rössner, Karl- Heinz Dellwo en Hanna Elise Krabbe, die wegens een aanslag op de Westduitse ambassade in Stock holm tot levenslang zijn veroordeeld. VANDAAG VERKIEZfNGEN IN Z.-AFRIKA: (Van onze correspondent James McManus) PRETORIA Soms heeft het wel geleken of Jimmy Carter en Andrew Young kandi daten van de oppositie waren in de verkie zingen in Zuid-Afrika die vandaag gehou den worden. De Amerikaanse president en zijn vertegenwoordiger bij de VN werden tijdens de campagne door de Zuidafrikaan- se regering aangevallen met woorden die nauwelijks gebruikt werden tegen de ver deelde blanke oppositie. Nog maar zeven maanden geleden hield de minister van buitenlandse zaken, Pik Botha, tijdens tussentijdse verkiezingen bij hoog en bij laag vol dat hij nooit oorlog zou voeren voor de Apartheid. Botha droeg toen nog het „vooruitstrevende" masker dat hem als VN-vertegenwoordiger en ambassadeur te Washington gekenmerkt had. Nu is Botha echter nummer één in de aanval op Ameri ka. Hij vertelt zijn toehoorders dat de Zuida frikanen (dat wil zeggen de blanken) het voorbeeld zouden moeten volgen van de joodse zeloten, die zich liever op hun zwaard stortten dan zich over te geven aan de Romeinse invaller. Nu lijkt Carter in de verste verte niet op de Caesar, maar toch heeft de minister de blanken vurig op het hart gedrukt toch vooral te waken voor de vijanden van de staat die op het land loeren, met de hulp van Amerika en de VN. „Ik zal de VS zeggen en ik zal de wereld zeggen dat een leven in orieer nu ook niet zoveel waard is", heeft Botha onlangs gezegd. Vreemd genoeg werd Rusland nauwelijks genoemd in de verkiezingscampagne van de regering, die als hoofdthema droeg de gevaren van „in menging van buiten". De kandidaten van de Nasionale Partij pra ten alsof ze Churchill zijn, en hebben het zelfs over de „geest van Duinkerken" die nodig zou zijn om stand te houden tegen een internationale isolering. Zo'n houding is wat vreemd voor een land waarvan de premier in de tweede wereldoorlog gedeti neerd werd wegens vermeende nazi-sympa thieën. Maar het is iets dat verloren gaat bij de kiezers die diep onder de indruk zijn van de preken over de dag-des-oordeels van Vorster. Vorige week had de Rand Daily Mail dit commentaar op de vervolgingswaanzin en vreemdelingenhaat waarmee de Nasionale Partij de kiezers naar het stemhokje wil lokken: „Welk afschuwlijk lot denken de Nasionalisten (dat wil zeggen de Nasionale Partij) dat ons te wachten staat? Hun nei ging zich te storten op de speren van de ingebeelde vijanden groeit met de dag. Het begint de vorm aan te nemen van een nationale verrukking terwijl ze de grote slachting afwachten en zelfs verwelkomen". Aangezien regeringen gewoon zijn het eer der te hebben over een komend paradijs dan over komende laatste dagen, zit er wel enige logica in het betoog van de krant. Maar het feit blijft dat de regering politieke munt heeft weten te slaan uit een levensgevaarlij ke positie waar zij het land zelf in heeft gemanoeuvreerd, en uit de gevaren die on getwijfeld nog komen. De werkloosheid onder de blanken is stij gend, de zwarte onrust houdt aan, de gren- soorlog is dan wel ver weg maar richt veel schade aan, het wapenembargo zou wel eens verscherpt kunnen worden. Ondanks al deze tegenslag zullen de 4,32 miljoen blanken (tegenover 22 miljoen niet-blanken) de Na sionale Partij haar grootste overwinning in haar geschiedenis bezorgen. Het is even verleidelijk als misleidend een vergelijking te maken met Rhodesië waar de regering in augustus een enorme parlementaire over winning boekte. Ian Smith had de verkiezin gen gebruikt om zich te ontdoen van een lastige rechtervleugel en zich voor te berei den op een nog niet verwezenlijkte overeen komst-strategie. John Vorster is precies het tegenovergestel de van plan. Sinds 1969, toen de Nasionale Partij in tweeën scheurde met de oprichting van de kleine, ultra-rechtse Herstigte Nasio nale Partij, is het Vorster's ambitie geweest het Afrikanerdom weer onder één vlag te brengen. Daarom toonde Vorster op 19 okto ber zijn „Kragdadigheid", liet hij een ijzeren vuist zien in de vorm van verbanningen en arrestaties. Dat wekte veel ontzag onder het kleine HNP-kamp, dat zichzelf beschouwt als de enige erfgenaam van de oude Afrika ner die met de Bijbf i de ene hand en het geweer in de anaere zijn territorium veroverde en verdedigde. Maar Vorster heeft veel meer op het oog dan alleen de rechtervleugel binnen het verenigde Afrikanerkamp te brengen. Ook de Engelstalige kiezer moet met vriende lijke woorden of met bangmakerij binnen datzelfde kamp gebracht worden. Afrikaners vormen nu 57 pet. van de blanke bevolking en zijn sinds 1948 aan de macht. De blanke bevolking bestaat verder uit 35 pet. mensen van Engelse oorsprong, de rest is van gemengd Engels-Afrikaner bloed of behoort tot een van de blanke minderheids groepen als de Griekse samenleving. De blanken van Engelse oorsprong hebben sinds 1948 met weinig enthousiasme de rol van oppositie vervuld en profijt getrokken van een steeds meer repressief wordend rassensysteem. Vorster wil nu een eind maken aan de Engelse oppositie in het parlement. Om dit te bereiken combineren zijn ministers en andere kandidaten de weinig subtiele tak- tiek van het „Swart Gevaar" met vage her vormingsbeloften. Het doel is de Engelstali ge kiezers weg te lokken van de verwarde middenweg, die voornamelijk bewandeld wordt door de Progressieve Federale Partij. De Nasionale Partij bezet op het ogenblik 117 van de 165 zetels in het parlement, dat uiteraard strikt voor blanken is. Premier Vorster zou dat aantal na de verkiezingen graag op 135 gebracht zien. De progressieve blanke oppositie zou de wind uit de zeilen genomen zijn en zou niets meer kunnen doen dan wat nietszeggende gebaren te ma ken tegenover een nieuwe politieke struc tuur die gunstig is voor instandhouding van de blanke overheersing. copyright The Guardian

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7