Commissie onderzoekt alternatief voor veerverbinding Kaageiland Volleybalclub in Sassenheim Vrachtwagens 's nachts taboe in Leiderdorp VEERPONT KOSTTE ALKEMADE AFGELOPEN VIJF JAAR 2,5 MILJOEN Betere controle ambtenaren nodig'' REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 30 NOVEMBER 1977 PAGINA A Woonerf in Voorschoten VOORSCHOTEN - B en W van Voorschoten hebben besloten om het deel van de wijk Noord- Hofland dat bestaat uit het Ge- br. de Wittplantsoen, Van 01- denbarneveltplantsoen, Van Breijenplantsoen, Van Slinger- landtplantsoen en Van Beunig- genplantsoen in te richten als woonerf. In de loop van dit jaar heeft een aantal bewoners hiertoe schrif telijke verzoeken aan het ge meentebestuur gedaan. In het voorstel, dat behandeld moet worden in de raadscommissie voor openbare werken en perso neelszaken, zegt het college het hele gebied in één keer tot woonerf te willen verklaren. Omdat er in dit deel var» Noord- Hofland nogal gebrek aan vol doende parkeergelegenheid is, stelt het college voor om nog 16 parkeerplaatsen extra aan te leggen NOORDWLJK De vereniging van Christelijk Onderwijs houdt morgenavond een ledenvergade ring in de aula van de „Voet- boet" aan „Vierboet" Noord- wij kse S takman Bosses traat Aan de orde komt de overname van de kleuterscholen „Geer- truida" en „Vuurvliegje" aan de Wilhelmin as traat en Bosse- straat. Tot voor kort stonden de beide kleuterscholen onder be heer van de Stichting Geertrui- da Bewaarschool. Het bestuur werd uitgeoefend door de cen trale kerkraad van de Noord- wijkse hervormde gemeente. De kerkraad heeft zich akkoord verklaard met de overname van de beide scholen. Ook hebben de kleuterleidsters geen be zwaar tegen de samenvoeging. De vergadering begint onp 20.00 uur. NOORD WLJK Een flink aan tal dames van de Nederlandse Christen Vrouwenbond, afde ling Noordwijk heeft gister avond genoten van de lezing, die mevrouw Querido gaf ovpf het boek „Danseres zonder benen" van Clara Asscher-Pinkhof. In het boek wordt het veelbewogen leven van een Joodse vrouw ge schetst. De volgende bijeen komst van de Christen Vrou wenbond is woensdag 14 decem ber. Er is dan een kerstwijdings- avond in De Rank aan de Golf baan. De bijeenkomst begint om acht uur. NOORDWIJK Op de jaarlijk se shew van „Vogellust" zijn weer de nodige prijzen uitge reikt. P. Borst, G. Lokerse, W. Wijnands, P. Bakker en G. Bus wonnen de eerste prijzen in de verschillende categorieën kleur- kananes. De eerste prijs bij de zebravinken ging naar J. Plug. De mooiste Japanse meeuw was van C. Spruyt. In de bastaard klasse ging de prijs naar G. Bus. P. Schaap, C. Spruyt, R. van Sprang en P. de Bruin wonnen de eerste prijs in de verschillen de categorieën tropische vogels. P. Bakker had de mooiste kwar tel, G. Lokerse de mooiste par kiet en K. van Loe de mooiste grasparkiet. NOORDWIJK De politie ar resteerde een 27-jarige timmer, man uit Den Haag, die in de omgeving van het amusements centrum twee auto's had open gebroken. Uit de aan Noordwij- kers toebehorende wagens ont vreemde de Hagenaar diverse goederen. Als gevolg van de kraak liepen de voertuigen flin ke schade op. ALKEMADE/KAAGEI- LAND Jaarlijks gooit de gemeente Alkemade ruim 160 duizend gul den in het water van de Ringvaart. Dit bedrag moet zij namelijk toe leggen op de exploitatie van het veerpont dat het verkeer van Kaagei land naar de Ringdijk van dfr Haarlemmer meer overzet. Jaarlijks kost het overzetten van het verkeer over de 35 meter brede Ringvaart bijna 450 duizend gul den en ondanks hoge ta rieven staan daar slechts 280 duizend gul den aan inkomsten te genover. De gemeente Alkemade en hogere overheden zijn de laat ste maanden druk aan het overleggen om een alternatief voor het veerpont te zoeken. Voor dat doel is een speciale commissie geïnstalleerd. Ver tegenwoordigers van de ge meenten Alkemade en Haar lemmermeer, de provinciale waterstaat van Zuid- en Noord-Holland, het Hoog heemraadschap Rijnland en de polder Haarlemmermeer zijn in de commissie opgeno men. De aanleiding tot het in het leven roepen van de com missie was een rapport van de scheepvaartinspectie. De in spectie kwam tot de conclusie dat het momenteel gebruikte veerpont nog ten hoogste 5 jaar in de vaart mag blijven. De commissie zal nu een rap port moeten opstellen dat een antwoord moet geven op de vraag: „Moet er een nieuw veerpont aangeschaft worden of is er een alternatief?" Het werk van de commissie heeft er een belangrijk aspect bij gekregen, toen vorig jaar een politie-onderzoek wees op een fraude bij het innen van veergelden. De noodzaak van een stringente controle kwam daardoor nog duidelijker naar voren. Een sluitend controle systeem vraagt echter aanpas singen. De veerpontaffaire, die naar verwachting nog eind dit jaar voor de strafrechter zal worden behandeld, heeft het gemeentelijk verlies op het veerpont nog groter gemaakt en de commissie een extra sti mulans gegeven om naar alter natieven te zoeken. Historie Het veerpont naar Kaageiland (de oudste kern van de ge meente Alkemade) was er al De kans op een vaste oeververbinding naar Kaageiland is groot in de zestiende eeuw. De pont voer uiteraard nog niet naar de Ringdijk, omdat de Haar lemmermeer toen nog niet was ingepolderd. Pas in 1869 was er van een pont naar de Ring dijk van de Haarlemmermeer sprake. In 1871 wees de ge meenteraad van Alkemade een verzoek van de Hagenaars af om de kosten van de veer pont voor rekening van de ge meente te nemen. Ongeveer tien jaar later besloten b. en w. echter wel om jaarlijks 30 gulden bij te dragen aan de verlichting van de pont In 1902 werd er een veerschuit in gebruik genomen, die langs een kabel naar de overzijde voer. Pas in 1928 werd een echte veerpont in gebruik ge nomen. De gemeente nam in 1953 een belangrijk deel van de lasten van de Hagenaars weg, door aan de particuliere pontbazen jaarlijks een be drag te geven in ruil voor gra tis overtocht van de bewoners van Kaageiland. Op 1 maart 1972 nam de ge meenteraad van Alkemade de- beslissing om het veerpont over te nemen van particuliere veerlieden (de familie Zwet sloot). De raad meende, dat de fami lie Zwetsloot de gemeente het mes op de keel zette, door te dreigen hun werkzaamheden te staken als de gemeentelijke bijdrage niet hoger werd. „Dan doen we het zelf wel," stelde de gemeenteraad toen. Behalve voor de inwoners van Kaageiland geldt tegenwoor dig ook voor de inwoners van Buitenkaag het recht om kos teloos overgezet te worden. De gemeente Haarlemmermeer betaalt daartoe aan de ge meente Alkemade jaarlijks 40, gulden per inwoner van Bui tenkaag. De commissie tot vervanging van het veerpont is al twee keer bij elkaar geweest De direkteur openbare werken van de gemeente Alkemade heeft alle alternatieven op een rijtje gezet: „Ik heb gepro beerd alle mogelijkheden aan te geven. De commissie zal de voor- en nadelen bestuderen. We letten daarbij op de techni sche uitvoerbaarheid, de pla nologische mogelijkheden en de financiële haalbaarheid," aldus de Heer Siero. gebracht. Aan de afdeling voorlichting van de provincie z,uia-nonana wera steeas commentaar gevraagd: 1-Dam. Dit alternatief wordt door de provincie volledig van de hand gewezen. De Heer Sie ro voegde daar nog aan toe, dat ook het Hoogheemraad schap Rijnland- daar evenmin mee akkoord wil gaan. 2-Brug. Een hoge brug is vol gens de provincie planologisch niet aanvaardbaar en is ook technisch nauwelijks te verwe zenlijken, omdat er geen ruim te is voor de hoge opritten. Een lage brug is wel mogelijk, maar volgens de provincie zal de brug in de zomermaanden zo vaak open moeten voor de beroeps- en pleziervaart, dat nog langere wachttijden zullen ontstaan, dan de anderhalf uur, die de automobilisten in de zomermaanden voor het veerpont moeten wachten. De Heer Siero wees er echter op, dat de recreatievaart ook om Kaagleiland heen zou kun nen varen. 3-Tunnel. Dit alternatief is vol gens de provinciale deskundi gen technisch en financieel niet haalbaar. 4-Nieuw pontveer. Het alterna tief dat zal worden gekozen als de andere alternatieven niet haalbaar zijn. 5-Pontonbrug. Dit laatste alternatief is on langs in het orgaan van de Haagse dorpsraad verdedigd door oud-raadslid Wim Pattist. Overdag zou een 16 meter lang veerpont moeten blijven va ren. 's Avonds om 10 uur (als de andere bruggen in de Ring vaart ook niet meer open gaan) zou een 16 meter lang ponton in de Ringvaart moe ten worden getrokken. Door 'koppeling van het veerpont aan het ponton zou de 36 me ter tussen Kaageiland en de Ringdijk kunnen worden over- De voordelen die Pattist in deze pontonbrug ziet zijn: la gere bouwkosten dan een brug; de inkomensten zullen hetzelfde als nu zijn; er is minder personeel nodig en er komt geen brug in het recrea tiegebied. De provinciale des kundigen hebben echter be denkingen tegen het plan. Vol gens hen zal het opbouwen en afbreken van de brug iedere dag opnieuw veel tijd en moei te kosten. Malaise Enkele jaren geleden zou Kaa geiland op zijn kop hebben gestaan als er een plan naar voren gebracht werd voor een vaste oeververbinding. Het verzet is nu veel minder. Kaa geiland verkeert duidelijk in een toestand van algehele ma laise. Het winkelbestand (krui- derier en bakker e.d.) is zeer sterk teruggelopen. Voor vrij wel alle primaire voorzienin gen is men aangewezen op Ab- benes en Sassenheim. Vooral de autochtone inwoners krij gen daar genoeg van. Daarbij komt dat Kaageiland als be langrijk centrum voor water sport is teruggelopen. In de jaren vijftig was Kaagei land hetdomein van de Leidse corpsstudenten. In de jaren zestig kwamwatersportm in nend Nederland naar het rus tieke Kaageiland. De laatste jaren durven de Kagenaars zelf toe te geven, dat velen doorgetrokken zijn naar de be tere, hoewel duurdere water sportcentra. Wat nog naar Kaageiland komt aan water sporters, ademt niet meer de sfeer van vroeger. Het streekplan Plassengebied heeft deze ontwikkeling in 1972 al voorspeld: „De oorzaak voor het afnemen van de bete kenis van Kaageiland is de minder gunsuge ugging ie». opzichte van de Haagse en Leidse agglomeratie, de slech te verbinding(veerpont) en de uitbreiding van watersporta realen bij andere kernen. Het streekplan voorspelde, dat als Kaageiland enkele recreatie terreinen zou krijgen de leef baarheid van de kern positief zou worden beïnvloed (b.v. winkelbestand). Sommige Kagenaars hebben aan ook hun hoop al gevestigd op een vaste oeververbinding, die de recreatieve ontwikke ling van Kaageiland meer een stimulans zou kunnen geven. Oplossing Terwijl de commissie voorjaar 1978 een advies aan b. en w. van Alkemade zal uitbrengen, is nu al duidelijk dat er slechts twee alternatieven reëel zijn: een nieuw veerpont of een la ge beweegbare brug. De vrachtvaart zal dan normaal door de Ringvaart kunnen blijven varen. De recreatie vaart zal via Balgerij, De Ke ver, Eimerspoel en Dierpoel om het Kaageiland moeten gaan varen, zodat de brug al leen voor de vrachtvaart open hoeft. Een niet beweegbare brug heeft vrijwel geen kans omdat deze sche pen (tot 2000 ton) een flinke diepgang hebben en daarom niet om het eiland kunnen varen. De vrachtvaart verlangt na melijk een diepte van minimaal 2,20 meter. Het uitbaggeren van een route om Kaageiland zou waarschijnlijk zo veel kosten, dat het de kosten van een niet be weegbare brug daar niet tegen op wegen. COMMISSIE ALGEMENE ZAKEN: VOORSCHOTEN - De com missie voor algemene zaken vindt het rapport over de grote industriebrand op de Rouw kooplaan van 30 september een „eerlijk rapport". Op duidelijke en openhartige wijze wordt ge steld dat aan de contróle op de naleving van de woningwet en de hinderwet weinig is gedaan. Grote vraagtekens werden ge plaatst achter de door burge meester en wethouders gegeven oorzaak. Die oorzaak zou zijn gebrek aan personeel en daar om kreeg de commissie alvast te horen dat er in de primitie- ve-begroting al in augustus (dus voor de brand) ingevoerd werd een bedrag van 100.000,- be stemd voor controleurs. De heer Iestra (PCC) wist echter dat dit bedrag toen voor een ander soort ambtenaaruitbrei ding was bestemd. Mr. Begeer (WD) sprak over een oneven wichtige inzet van de ambtena ren, die belast zijn met contróle. Ze letten meer op dakkapellen, ruitenverdeling en meer van dat soort zaken. Mr. Esselaar (CDA) wilde wel graag weten hoe de laatste jaren de werkindeling van de ambtenaren van bouw en woningtoezicht is geweest. Drs. Van Wijk (PPV) vond het een ernstige zaak, dat ieder maar rustig de wet kan overtre den omdat er blijkbaar toch niet gecontroleerd wordt. Hij hekel de de zgn. nazorg na de brand. Alle commissieleden vroegen zich af, waarom er geen politio neel optreden is tegen de over treders van de hinderwet. Het waren allemaal ernstige vragen. Burgemeester J. van der Haar verklaarde zeer omstandig dat deze brand enige fouten aan het licht had gebracht, maar dat de commissieleden er geen drama van moesten maken. Dat was te veel voor mr. Esselaar (CDA) die bij interruptie de burge meester verweet de hele brand nog steeds als een bagatel te- SASSENHEIM - Het heeft er veel van weg dat de nieuwe en reeds enige tijd onofficieel in ge bruik zijnde sporthal, de belangstelling in Sassen heim voor diverse zaal sporten aan het vergro ten is. Werd enige tijd geleden een badminton club in het bollendorp opgericht, thans is het een volleybalclub die zich binnen afzienbare tijd zal manifesteren. De heer Claassen, die het irütia- tief heeft genomen denkt dat in Sassenheim een behoorlijk aan tal volleybal-enthousiasten rondloopt. De kunst is alleen om ze bij elkaar te krijgen. Mede werking heeft hij in ieder geval al gekregen van een bekende Sassenheimer: gemeentesecreta ris Berntzen. Deze heeft tal van waardevolle adviezen vertrekt en verder is Berntzen erg ent housiast over de plannen. Een andere mede-oprichter is een gymnastiekleraar van het Rijn lands Lyceum die verwacht op zijn school de nodige animo voor de volleybalsport te kun nen opwekken. Overigens zit het er niet in dat de volleybal vereniging het eer ste jaar al gebruik zal kunnen maken van de sporthal. Het ge bouw is simpelweg volgeboekt, maar omdat de inschrijving per jaar geschiedt, verwacht men wel volgend jaar van het ge bouw gebruik te kunnen maken. De eerste trainingen en wed strijden zullen derhalve in een gymnastieklokaal in Sassen heim gaan plaatsvinden. Volleyballers die belangstelling hebben kunnen zich melden bij H. Claassen, Pancraszicht 6 in Sassenheim. Tel: 02522-15200. OOK KWARTETSPEL IN LEIDSCHENDAM Op initiatief van de winkeliers van het Damcentrum heeft Leidschendam in navolging van andere gemeenten se dert vorige week ook zijn „ei gen" kwartetspel met afbeel dingen van landschappen en oude en nieuwe gebouwen binnen de gemeentegrenzen. Daardoor kon het gebeuren dat burgemeester E. J. M. Kolf schoten in de voorlichtingska mer van het raadhuis nu zelf visuele voorlichting kreeg over „zijn" gemeente. Mevrouw Van Dijk, voorzitster van de Dam- centrumwinkeliers, zorgde daarvoor door de burgemees ter het eerste spel aan te bie den. Veel belangstelling had ook de heer De Korte, links op de foto; deze is namelijk belast met het gemeentelijk archief, zodat voor hem zo'n spel een aanwinst is. Vooral ook, omdat de meeste foto's recentelijk zijn gemaakt. Voorlopig zijn deze kwartetspellen alleen ver krijgbaar bij de winkeliers van het Damcentrum. PARKEEREXCESSENVERORDE- NING MORGEN VAN KRACHT LEIDERDORP - De zoge naamde parkeerexcessen veror dening treedt morgen in werk ing. Op grond hiervan is het niet meer toegestaan vrachtau to's binnen de bebouwde kom te parkeren. Ook caravans val len onder de nieuwe regeling. De verordening spreekt van voertuigen langer dan 6 meter en/of hoger dan 2.30 meter. Op leggers en aanhangers vallen onder de regeling ongeacht hun lengte. Het gemeentebestuur wil er mee bereiken dat overlast van vrach tauto's in woonwijken tot een miminum beperkt blijft. De par keeroverlast heeft in het verle den met name in het oude dorp veel aanleiding tot klachten ge geven. Vooral het voor dag en dauw warm draaien van de mo toren was voor de bewoners een voortdurende bron van irritatie. De in hun nachtrust gestoorde bewoners hebben hiervoor bur- gemeester Van der Have en wet houder Drenth enkele malen uit hun bed gebeld om aan hun ongenoegen uitdrukking te ge ven. Vrachtauto's mogen binnen de bebouwde kom 's-nachts niet meer worden geparkeerd en overdag tussen 7.00 en 18.00 uur voor ten hoogste één uur. Het gemeentebestuur heeft twee plaatsen aangewezen waar wel mag worden geparkeerd. Dat zijn: de Touwbaan in het indus triegebied de Baanderij en de Simon Smitweg nabij het St. Elisabeth Ziekenhuis. De Simon Smitweg is bedoeld als tijdelijke oplossing in afwachting van het gereed komen van het speciale vrachtautoparkeerterrein aan de verlengde Mauritssingel. Bin nenkort wordt met de aanleg hiervan begonnen. Het terrein zal vermoedelijk in maart/april 1978 in gebruik kunnen worden genomen. Restaurenthulp haalde kas leeg NOORDWIJK Een Leidenaar (21) zonder beroep, liep tegen de lamp toen hij in het holst van de nacht de kassa had leegge haald in een restaurant aan de Hoofdstraat. Bij zijn arrestatie had de man een deel van de buit, in totaal circa honderd gulden, nog op zak. De rest werd op zijn kamer in Noord- wijk teruggevonden. De sleutelstadbewoner, die vroe ger in het restaurant had ge werkt, bleek in de zaak al eer der zijn slag te hebben geslagen. Toen leverde de roof hem onge veer achthonderd gulden op. Bij hasir onderzoek kreeg de recher che toen al de indruk dat een ingewijde aan het werk was ge weest. De dader, die wegens veelvuldig kroegbezoek in chro nisch geldgebrek verkeerde, be kende de feiten Diploma's voor natuurgidsen Dertig deelnemers aan de na- tuurgidsencursus van de ver eniging voor Natuur - en Vo gelbescherming Noordwijk hebben gisteravond uit handen van de Noordwijkse wethouder Jansen hun diploma ontvan gen. In zijn toespraak wees de wethouder op het belang van de natuurgidsen. Hij drong er bij de natuurgidsen op aan te streven naar meer overleg en samenwerking tussen de ver schillende natuurbescher- mingsgroepen. Voor Noordwij- kers uit de groep nieuwe na tuurgidsen had hij alvast een taak: zij kunnen zich bezig houden met het inrichten van de heemtuin die aan de Prins Hendrikweg komt.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4