Leiderdorp sleept Leiden voor Raad van State ANDERHALF JAAR GEEIST VOOR KLAP MET STALEN BROMFIETSSLOT Mr. J. Blaauw bezoekt krakers Noordeinde 22 Faculteitsraad met tegenzin akkoord met nieuwbouw AZL CONFLICT OVER OPENSTELLING SUMATRABRUG NAAR CLIMAX Bibliotheek Merenwijk 35 mille duurder WOENSDAG 30 NOVEMBER 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Leiden Omdat hij zich ergerde aan het feit, dat de kastelein van het Leidse café „De Mare poort" hem niet meer wilde tappen, sloeg een 19-jari ge glazenwasser Josef de man in de nacht van 22 augustus 1977 met een bromfietsslot op het hoofd. „Het slot was van staal, eromheen zat hard plastic", aldus omschreef de glazen wasser zijn „wapen" gisteren voor de rechtbank in Den Haag, waar hij zich voor mishandeling, zwaar lichame lijk letsel ten gevolge hebbende, moest verantwoorden. De officier van justitie, mr. J.A.J. van der Bruggen kwalificeerde het optreden van de verdachte „als een der ergerlijkste staaltjes van café-terreur, die de laatste jaren in Leiden heeft plaatsgehad". „Het slachtoffer, barkeeper Eg- bert Huying viel op de grond en was meteen bewusteloos. In het Leidse Academisch Zieken huis, waar hij lange tijd op de afdeling intensi ve care heeft doorgebracht, bleek dat zijn achterhoofdsbeen was beschadigd en dat er een breuk in de kleine hersenen was ontstaan. Een hersenoperatie was noodzakelijk. Volgens de behandelende artsen is het niet zeker of de man ooit zal genezen", aldus mr. Van der Bruggen. Hij eiste een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden met aftrek van het voorarrest, daarbij rekening houdend met het feit, dat de klap volgens de artsen een dodelijke afloop had kunnen hebben. De glazenwasser, die de laatste tijd in Leiden aan het werk kon komen, was op de avond van de 22e augustus op pad met vriend Willem. Tijdens een verjaardagsvisite, eerder op de avond, had hij vijftien pilsjes „gevat". Omdat het tweetal nog dorst had, vertrok men naar café Het Kalfje, waar, volgens zijn verklaring voor de politie, „eveneens flink werd ingeno men". Daarna besloten Willem en Josef verhaal te gaan halen in café De Mare poort, waar men enkele weken daarvoor moeilijkheden met een aantal Engelsen had gehad. Tooi de twee in de kleine uurtjes van die zondagnacht bij De Marepoort arriveerden, bleek dat dit café reeds was gesloten. De barkeeper stond achter af te rekenen met enkele klanten, maar weigerde de beide heren te schenken. Op dat moment ont stak Josef in woede en gaf de klap met het bromfietsslot „U had in dat café in het verleden, samen met uw vriend, al meer moeilijkheden gemaakt", suggereerde rechtbank-president S.F. Kootte. „Enkele weken voor dit voorval bleef uw vriend op zijn gitaar doorjengelen, ondanks het ver zoek daarmee te stoppen. Een andere keer rukte u met geweld de gitaar uit handen van een jonge Duitser, wiens spel u niet beviel. Ook heeft u samen met uw vriend uitgespuugde broodjes kaas op de bar gedeponeerd, omdat u hoorde, dat voor de broodjes betaald moest worden, het slachtoffer zag u liever gaan dan komen", aldus de rechtbank-president. De verdachte zei voor de rechtbank, dat hij vreselijk spijt van de klap had en dat deze kleine plagerijen in het verleden „nooit zo kwaad waren be doeld geweest". Raadsman mr. H. Dengerink benadrukte het voortreffe- lijjk privéleven van de nog nooit eer der wegens geweld veroordeelde ver dachte. „Wie tijdens de vechtpartij de eerste klap heeft gegeven is niet dui delijk, mijn cliënt is beslist geen notoi re vechtersbaas", aldus de raadsman. Uitspraak 13 december. De nog geopende Sumatrabrug (Van een onzer verslaggevers) LEIDERDORP/LEIDEN - Het ge meentebestuur van Leiderdorp heeft besloten de gemeente Leiden voor de Raad van State te slepen om aan dit hoogste administratie ve rechtscollege het conflict over de openstelling van de Sumatra- brug voor te leggen. Leiderdorp wil hiermee voorkomen dat het zware vrachtverkeer zich via de Lage Rijndijk en de gemeente Lei derdorp een weg zal zoeken als de. Sumatrastraat volgende week voor het zware verkeer wordt afgeslo ten. Dat gebeurt in verband met het feit dat op 5 december de Sumatrabrug naar het industrieter rein De Waard eindelijk voor het verkeer zal worden opgengesteld. Met dit besluit is de ruzie tussen de gemeen tebesturen van Leiden en Leiderdorp tot een ongekende hoogte opgelopen. Gedurende de twee en half jaar die nu al in Leiden over de aanleg van de Sumatrabrug is gepraat en hieraan is gewerkt, is de gemeente Lei derdorp steeds buiten elke vorm van overleg en inspraak gehouden, ondanks het feit dat er van deze kant herhaalde malen op over leg was aangedrongen. Pas gisteren werd voor het eerst een reactie van de kant van de gemeente Leiden gegeven op de stroom van brieven en commentaren die sinds de aanvang van de diskussie over de brug uit Leiderdorp naar het Leids stadhuis is ge gaan. Vlak voor een bijeenkomst zou plaats hebben van de beide ondanks om een aantal gezamenlijke problemen met elkaar te be spreken, rolde bij het gemeentehuis van Leiderdorp een brief in de bus waarin het college van burgemeester en wethouders van Leiden het .voornemen aankondigde de Sumatrabrug op 5 december eindelijk voor het verkeer open te stellen en daarbij tevens de doorgang naar de Sumatrastraat voor vrachtverkeer middels het plaatsen van paaltjes onmogelijk te maken. Dat laatste is het gevolg van een raadsuitspraak waarin de openstelling van de brug werd gekoppeld aan de voltooiing van de reconstructie van de Sumatrastraat. Maar aan deze voorwaar de kan nog niet worden voldaan, omdat deze reconstructie al lange tijd wordt opgehou den in Den Haag, waar het ministerie nog altijd een beslissing moet nemen over een door Leiden aangevraagde subsidie voor dit werk. Totdat met de reconstructie een begin kan worden gemaakt zal de Sumatrastraat met deze noodmaatregel voor het vrachtverkeer geblokkeerd zijn. Dat betekent dat dit zwaar vervoer zijn weg zal moeten vinden via de Lage Rijndijk en het ligt voor de hand dat men dan een afwikkeling via Leiderdorp zal verkiezen boven een verstopt raken in de dagelijkse verkeerschaos in de Leidse bin nenstad. Spuugzat En daar wringt nu precies de schoen bij de gemeente Leiderdorp. Wethouder Drenth van deze gemeente herhaalde gisteren nog eens de houding van Leiden intussen „spuugzat" te zijn. „Voor het eerst in tweeënhalf jaar heeft Leiden gisteren op de talloze brieven van onze kant een reactie gegeven. En dat is maar goed ook, want anders was ik gisteren toch heus uit de bespreking die we met het Leidse gemeen tebestuur hadden, weggelopen", verklaarde Drenth. Hij wees er op, dat zelfs op de motie die de raad van Leiderdorp had aangenomen over de kwestie Sumatrabrug nimmer een reactie van Leidse zijde was gekomen. „De bouw van de brug heeft zonder enig overleg met ons plaatsgevon den, wat de bijkomende maatregelen be treft geldt hetzelfde. Gisteren hebben we het college opnieuw gevraagd de Sumatra straat niet voor zwaar verkeer af te sluiten, en te wachten tot de reconstructie van deze straat, maar opnieuw wilde men er niet aan. De maat is nu duidelijk vol: we zullen de president van de Raad van State vragen dit besluit van Leiden te schorsen in een zogenaamde AROR-procedure", aldus Drenth. Dat betekent dat Leiden ten tweede male voor staatsraad Kan zal dienen te verschijnen. De eerste maal kreeg de stad van deze rechtsgeleerde uit de Raad van State de kous op de kop in het beroep dat het LCC had aangespannen tegen de afslui ting van de Breestraat. Wethouder Drenth van Leiderdorp gaf toe dat het bijzonder triest was dat het zover is moeten komen, maar voegde daaraan toe dat Leiden het hier intussen zelf naar gemaakt heeft. Weidewinkel De kwestie-Sumatrabrug is overigens niet het enige punt waarover dezer dagen een ongekend felle strijd wordt gevoerd tussen de gemeenten Leiden en Leiderdorp. Ook de Miro-weidewinkelaffaire'. is gisteren in het gezamenlijk beraad opnieuw aan de orde geweest. Daarbij werd door de heer Drenth nog eens zijn teleurstelling uitge sproken over het feit dat Leiden zo eigenge reid een weidewinkel al vij voorbaat heeft afgewezen, terwijl de onderzoeksresultaten van het Regionaal Distributieplanologisch Onderzoek, dat speciaal is opgezet om de effecten van zo'n mogelijke weidewinkel te meten, nog bekend moeten worden. Zoals wij al eerder meldden handelde Leiden hier door bovendien in strijd met aan AHOLD (de eigenaar van de MIRO's) gedane schrif telijke toezeggingen, en loopt de stad nu ook een levensgroot risiko op te moeten gaan draaien voor 125.000 gulden die twee minis teries aan subsidie voor het onderzoek had den toegezegd. Deze toezegging zou wel eens ingetrokken kunnen worden nu Leiden heeft gemeend zich niets van welk onderzoek dan ook te moeten aantrekken en botweg het onaanvaardbaar tegen een weidewinkel heeft uitgesproken. Drs. Drenth herhaalde gisteren nog eens het onbegrijpelijk te vinden dat wethouder Van Aken dit voorstel in de raad ontraadde maar desalniettemin toch zijn stem gaf aan deze uitspraak, waardoor deze unaniem werd aangenomen. Van de kant van het Leids college werd er slechts op gewezen dat in het PvdA-verkiezingsprogramma voor 1978 een weidewinkel onaanvaardbaar voor Lei den wordt genoemd en dat men door deze uitspraak dus in deze geest heeft willen handelen. Ten aanzien van de financiële gevolgen werd opgemerkt dat als de ministe ries hun toegezegde subsidie voor het onder zoek niet zouden geven, Leiden zelf ook de 70.000 gulden die men zelf aan dit onderzoek heeft bijgedragen zou intrekken. Van de kant van de heer Drenth, die voorzitter is van de stuurgroep die het distributie-planologisch on derzoek begeleidt, werd hierop ge steld „niets met het Leids PvdA- verkiezingsprogramma te maken te hebben". Hij wees erop dat Leiden een gepeperde brief te wachten staat als het gesprek dat hij vrijdag met vertegenwoordigers van de bei de ministeries zal hebben nadelig zou uitvallen, waardoor een gat van 125.000 gulden in de financiering van het reeds uitgevoerde onder zoek zou ontstaan. Tarieven Rijnland De verontreinigingsheffing van bet hoogheemraadschap van Rijnland gaat volgend jaar minder rigoureus omhoog in beide voorgaande jaren. Er zal 29.50 per vervuilingseen- beid in rekening worden gebracht, hetgeen 5,49c meer is dan vorig jaar. De omslag voor waterkering en peil beheersing stijgt volgend jaar slechts met 3,5% en komt te liggen op f 45,— per ba. De Rovers „De Rovers" is de titel van het drama dat het zuidelijk toneel Globe donderdag 1 december in de Leidse Schouwburg brengt. Het toneelstuk is van de hand van de Duitse schrijver Friedrich Schiller en vertaald door Pé Ha winkels. De voor stelling begint om kwart over acht. De Rovers is een drama zoals alleen de Romantiek op het hoogtepunt van de Sturm und Drang-periode kon creëren. Tal van thema's vechten in het stuk om voorrang: individu contra maatschappij, mensenvriend contra mensenvijand, Jeugd contra ouders en het leven in een goed georganiseerde staat contra het leven in de vrije natuur. Al deze zaken zijn gevangen in een romantisch verhaal, waarin jeugd, hartstocht en idealen de toon aangeven. De regie van het stuk is in handen van Ulricht Greiff. De acteurs zijn Jes Vriens, Theu Boermans, Jan-Anne Drenth, Guur Hoes, Hans Hoes, Evert Holtzer, Koep Laan, Hans Ligtvoet, Frans Muller, Henk Rigters, Michel van Rooy, Huib Rooymans, Gi Sonnen, Peter Stam, Henk Uterwijk en Siem Vroom. Eerste paal De stichting middelbaar sociaal-pedagogisch onderwijs Lei den slaat dinsdag 6 december de eerste paal voor bet nieuwe gebouw van de Lok-school voor sociaal-agogische beroepen aan de Storm BoysingstraaL De feestelijke gebeurtenis geschiedt om drie uur. Koffiebar De koffiebarboot „Flora Bastiana" van de Youth for Christ ligt tot 8 december in het Galgewater. Iedere Leidenaar kan hier van half elf 's morgens tot half twaalf 's avonds terecht om een praatme te maken. Op dinsdag- en vrijdagavond treedt tevens het O.V.V.-folk-duo Riekje Winter Wisse Hettinga op. Zaterdagavond om vijf uur is er bovendien in de koffiebar een gratis kop erwtensoep met toebehoren te krijgen. In aansluiting hierop zal folkzangeres Gerda Holle man optreden. Afscheid De gemeentelijke inspecteur ven de lichamelijke opvoeding de heer P. Leenheer legt per 1 december rijn functie neer Op dinsdag 6december wordt hem in de Burgertaal van het Stadhuis een afscheidsreceptie aangeboden van vier uur tot LEIDEN Het kort ge ding tegen de krakers van bet pand Noordeinde 22, aangespannen door de eigenaar, de Westland-Ut- recht projectontwikke ling bv, kreeg gistermid dag onder de presidentie le hamer van mr. J. H. Blaauw, een emotioneel vervolg. Mr. Blaauw kon zich de betrokkenheid wel voorstellen. Vooral toen hij na de zitting een kijkje kwam nemen in het bewuste pand en zag dat de bewoners er in geslaagd waren het huis weer leefbaar te maken. „Ik zie wel dat er hier orde heerst en dat de krakers de kamers netjes opgeknapt hebben", al dus mr. Blaauw tijdens zijn bezoek. Of dit de krakers veel zal helpen valt te betwijfelen, want juridisch gezien is de kans dat zij mogen blij ven zitten wel bijzonder klein. De Westland-Utrecht projectont- wikkeling bv wil op het terrein van de inmiddels afgebroken Rotogravurefabriek, dus vlak achter het Noordeinde 75 pre mie en vrije sector koopwonin gen neerzetten. Bovendien is de Westland-Utrecht van plan om een aantal huizen aan het Noordeinde te renoveren. Mr. J. Blaauw (geheel links) in gesprek met één van de krakers. Noordeinde 22 zou dan als on derdak moeten dienen voor huurders die hun huis moeten verlaten wegens de afbraak of renovatie. De projectontwikke laar wil zo snel mogelijk met de renovatie beginnen. Voor het gebied is geen bestem mingsplan en de gemeente toon de zich bij monde van wethou der Verboom zeer tevreden over dit particuliere initiatief. „Het bevordert de doorstroming zo dat dit project bijdraagt aan de oplossing van het woningpro bleem in Leiden", aldus de wet houder. „Maar niet aan ons pro bleem", vonden de krakers, „de gemeente voert gewoon een wanbeleid op het gebied van de huisvesting, er staat genoeg leeg, kijk maar eens naar de Haarlemmerstraat en de Hoge- woerd". „Daar weet ik niets van", riep de heer Verboom, „gaan jullie liever achter op de wachtlijst staan!" De krakers vonden bovendien dat je door het wanbeleid van de gemeente over de nodige financiën moet beschikken om je een huis te kunnen permitteren. „Maar zo lang wij geen huis hebben kun nen wij niet werken". De emo ties bereikten hun hoogtepunt toen de krakers voorstelden des noods het huis van wethouder Verboom dan maar te gaan kra ken en deze zeer verontwaar digd, met de handen op tafel slaand, schreeuwde dat ze dat dan maar moesten komen doen. Mr. Blaauw doet dinsdag 6 de cember uitspraak. LEIDEN De bouw van een bibliotheekfiliaal en een ge zondheidscentrum in de Rosmo len (Merenwijk) gaat 35.000,- meer kosten. Voor het biblio theekfiliaal heeft de gemeente raad al eerder 19.617,- be schikbaar gesteld. Tijdens een morgen te houden vergadering zal de raadscommissie voor ge zondheidszorg en cultuur zich over het voorstel van b en w het aanvullend krediet ten laste te brengen van het fonds Ver betering Huisvesting Biblio theek, buigen. Het gezondheidscentrum gaat in ieder geval 22.600,- meer kos ten. Voor het aanbrengen van automatische deuren in het ge zondheidscentrum en biblio theekfiliaal zou de gemeente raad nog eens 14.018,- be schikbaar moeten stellen. B en w zijn er niet van overtuigd dat deze deuren, die de toegang tot het gebouw voor rolstoelpaitien- ten vergemakkelijken, noodza kelijk zijn. De leden van de raadscommis sie zullen moeten bekijken of zij zich met dit standpunt van het college kunnen verenigen. De secretarie-afdeling voor maat schappelijke aangelegenheden dringt er in een schrijven aan de raadscommissieleden op aan ook een extra krediet te verle nen voor het aanbrengen van de automatische deuren, aangezien er geen concierge in het cen trum wordt aangesteld waar door invaliden aanzienlijke moeilijkheden zullen ondervin den bij het betreden en het ver laten van het gebouw. LEIDEN De raad van de faculteit der geneeskunde heeft zich, zij het met una nieme tegenzin, neergelegd bij het door de minsterraad in mei ontworpen nieuw- bouwplan „Z" voor het Academische Zie kenhuis van Leiden. Het plan gaat uit van een nieuw ziekenhuis, dat voor een be langrijk deel komt te liggen op de plaats van de huidige sportvelden en het Piet Paaltjespad en voor een ander deel op de plek van de huidige AZ-gebouwen. Het besluit tot instemming met het bouwplan bleek tijdens de gisteravond gehouden raadsvergadering door nagenoeg niemand van ganser harte te zijn genomen. De faculteit was het er over eens, dat de geforceerde keuze er één was van teleurstelling en in feite als een nederlaag opgevat diende te worden. Dit gebrek aan enthousiasme was hoofdzakelijk te wijten aan het door de ministerraad verworpen plan „C", dat uitging van totale nieuwbouw aansluitend op het bestaande ziekenhuis. Indien het AZ-bestuur helemaal niet akkoord zou zijn gegaan met het voorstel van het kabinet, dan zou dit waarschijnlijk als resultaat gehad hebben, dat de bouw voor een nieuw ziekenhuis voor tientallen jaren moest worden uitgesteld. Vandaar dat de algemene toon van een door het AZ-bestuur opgestelde concept-brief aan de minister als positief beschouwd dient te worden. De bouw van het ziekenhuis gaat (zoals de L.C. afgelopen vrijdag publiceerde) ongeveer zes jaar duren en mag niet meer dan 400 miljoen gulden bedragen. Door vakgroepen, waarvoor de hoogleraren Noach, De Graeff en Zwaveling optraden, werd er met nadruk op gewezen dat de bouw van het „topzieken- huis" geen sta-in-de-weg mag zijn voor research werk zaamheden, het uitoefenen van specialismen en de algehele efficiency die van een multidisciplinaire aanpak van onderwijs, onderzoek en pa tien ten behan deling wordt geëist. De faculteitsraad ging tot besluit akkoord met de concept-brief van het AZL aan de minister van Onderwijs en Wetenschappen inzake de terreinkeuze voor de nieuwbouw. Het faculteitsbestuur werd opge dragen deel te nemen aan gesprekken over een zwaartepuntenbeleid van het AZL en hiervan regel matig aan de faculteitsraad mededelingen te doen, zodat de Raad nog vóóor 1 juli 1978 daarover een uitspraak kan doen. Voorts moet het universiteitsbe stuur worden verzocht de zogenaamde brugvakken en vakken als huisartsgeneeskunde, sociale genees kunde, alsmede de uitbreiding en de verplaatsing van de Sylvius-laboratoria in het huisvestingsplan op te nemen. Het is vooral zaak, aldus de faculteitsraad, dat deze voorzieningen hoge prioriteit krijgen bij de realisering van dit huisvestingsplan.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3