„Zeerust": nieuw tehuis voor lijders aan alcohol-syndroom Kleuren kiezen voor kamers kwestie van goed combineren VAN HUIS UIT Tekst: Tiny Francis Onrustig brutaal of vriendelijk FAMILIE VAN DE THEE PARUS IN LENTE-STEMMING BUITENVERBLIJF AAN VLIET IN LEIDSCHENDAM Zeerust heeft rijke historie BINNENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 30 NOVEMBER 1977 PAGINA 12 Op het Engelse kanaaleiland Guernsey staat aan de haven het huis van de Franse schrij ver Victor Hugo, waarin hij met zijn zonen woonde tijdens zijn ballingschap door een staatsgreep in 1852. De muren van zijn kamers zijn vrijwel alle van vloer tot plafond be dekt met eikehouten panelen, waarin kunstig snijwerk is aangebracht. De voorstellin gen bedacht hij zelf; de uit voering liet hij over aan een stuk of wat houtsnijders, die de hele dag voor hem werk ten. Het resultaat is verbluf fend. Vooral omdat hij het prachtige donkerbruine hout combineer de met blauwe (ook Delftse-) tegels en wandborden. Het bruin dat in zijn (talloze) ka mers domineerde, gaf het inte rieur een ongelofelijke beslo tenheid, terwijl het werd opge vrolijkt door een kleurgamma in licht tot donkerblauw. Niet iedereen beschikt over de mid delen om kamerhoge „lambri- zeringen" aan te brengen, nog afgezien van het tot in de pun tjes uitgevoerde houtsnijwerk (Hugo was een duivelskunste naar; er is geen meubel in zijn huis, geen hoekje of kamer deur die niet is voorzien van doorwrocht uitgesneden tafe relen, die hijzelf fantaseerde, of bijbelse voorstellingen op de meubelen, veelal eigenhan dig uitgewerkt. Kleuren bepa len de sfeer in het huis. Men beweert altijd dat koude kleu ren zoals blauw, groen en vio let alleen geschikt zijn voor kamers die veel zon krijgen. Han Greuter uit Rijswijk be dacht een kinderkamer, die wel veel licht ontvangt, maar niet baadt in de zon, in wit en lila. Gedurfd, maar zeer effectvol. Wat gaat het worden? Groen, blauw, groen èn blauw, rood/geel of krijt wit met bruin? De praktijk leert, dat het „uit stralen" van warmte of koude alleen geldt voor volle, onver mengde tinten. Dus zuiver rood en blauw. Een ontvang kamer van een lid der Haagse Society was eens helemaal uit gevoerd in diep wijnrood be hang, wijnrood gestoffeerde banken, donkerrood mahonie kasten. Zeer bijzonder, maar wel „de rode salon". Alleen in grote hoeveelheden toegepast heeft een warme of koude tint een merkbaar effect. Daarom kiezen meer voorzichtige men sen altijd vermengde kleuren als rood met iets zwart erin of blauw met een vleugje wit. Jongeren hebben vaak voor keur voor ondoorgrondelijk zwart. Ze zien er niet tegenop hun hele kamer(tje) in zwart te houden met spotjes vanaf plafond of muurgedeelten. Een kamer op het noorden zal iets minder koud aandoen met uitsluitend warmte-kleuren als rood, bruin, geel, oranje en niet al te licht beige. Een zuid elijker gelegen vertrek wordt koeler door de zogenaamde „koude" tinten. Maar een mol lig langharig diepblauw kleed je in een zonloze kamer staat helemaal niet kil als daarte genover voldoende warme tin ten opbloeien. De praktijk leert dat zelfs een kamer op het zuiden best wat warme tinten kan gebruiken. Tenslot te schijnt de zon in ons kikker landje van de bijna 9000 uur per jaar maar 1500 uur. Op dit gebied komen we tekort en hoeven we het hoofd niet te breken over warme kleur in interieur. Men zegt ook dat blauw en groen wijken en rood, zowel als geel naderen. Alweer: dit gaat alleen om de kleur sec, dus onvermengd. Lichte tinten maken in hun algemeenheid een kamer rui mer dan donkere, met als voorbeeld dat zwarte of don kerblauwe wanden veel ster ker verkleinen dan een licht- rose-rood behangetje. Uit één stuk In het Rotterdamse Hilton was de privé huiskamer van direc teur Bausch (nu directeur van het A'damse Hilton) helemaal uitgevoerd in wit. Besmette lijk, maar wel heel bijzonder. Een zijwand bestond uit een groot spiegelglas uit één stuk, waarvoor een formatie van witte, wonderlijke keien lag, die door hun weerspiegeling dubbel imposant leken. Spie- gelglaswanden in huis veran deren de dimensies optimaal. Ze scheppen niet alleen een royale, maar ook een uiterst elegante sfeer. Sommige men sen versieren met spiegels sa nitaire ruimten, hall, gardero be of slaapkamer. Voor een pijpela-achtige kamer zijn ze ideaal; de ruimte wordt ver dubbeld als men een spiegel wand in de lengte aanbrengt. Een spiegelglaswand uit één stuk is leverbaar in een afme ting van 120 x 300 cm, of naar behoefte ook kleiner. Burg mans Agenturen bv in Rotter dam importeert doe-het-zelf- spiegeltegels, die zo eenvoudig zijn aan te brengen, dat de niet handige huisvrouw er zelfs weg mee weet. Ze wor den geleverd in setjes van 12 tegels, met aan twee kanten plakbaar papier op een strip. Men pelt de papieren tegel af, plakt die op de spiegeltegel, die vervolgens met de andere kant tegen de wand gaat. Plus punt is, dat met de tegels des gewenst gewoon in de auto mee kan nemen. Richtprijzen zijn 90,- per m2 voor zilver kleurige spiegeltegels; 125,- voor bronskleurige spiegelte gels. De maten zijn 15 x 15 cm of 30 x 30 cm. (De kleinere maat is verhoudingsgewijs duurder omdat het arbeid sloon voor twaalf tegels van 15 bij 15 cm hoger is dan voor vier tegels van 30 bij 30 cm.) De fa. Burgmans levert aan iedere groothandel en is agent van de Duitse fabriek Ridder GmbH, die postorderbedrijven en grote warenhuizen bedient. Spots doen het ook boven spiegelglaswanden (van tegels, mozaïek of uit één stuk) zeer dromerig, vooral als men van zijn kamer een oerwoud maakt met planten. Het dub belbeeld creëert een zee van groen. Een visueel grapje, maar het loont! Bovendien vormen plantenbakken vlak voor een groot spiegelopper- vlak goede bescherming tegen struikelende kinderen. Twee mogelijkheden Er zijn voor het kleurinterieur twee mogelijkheden: een con trastcombinatie met grote te genstellingen zoals een rode vloerbedekking, een groen bankstel en gele gordijnen of een toon- in tooncombinatie. Bij de laatste ontbreken sterke tegenstellingen en het lijkt als of de ene kleur bijna onmerk baar voortvloeit uit de andere. Rust geven een reeks bruintin ten, die variëren van naturel berber tot koffiebruin. Dit is niet zo moeilijk te verwezenlij ken. Op een licht hoogpolig kleed komen donkerbruin le ren twee- of driezits banken en een of twee fauteuils. Het hout van de eethoek (in een L-vor- mige kamer bijvoorbeeld) zal licht essen of grenen zijn, maar donkerbruin gebeitst kan even goed. Er moet echter wel een klein verschil zijn tus sen houtkleuren, bekleding van de zitmeubels en de gor dijnen. Daarvoor leent zich dan een kleurtje dat daar pre cies tussenin ligt. Saai? Dit ligt aan eigen fantasie. Aldus in kleur vervloeiende ingerichte kamers zijn dolblij met wat accentkleuren voor de pep: boeken, kussens, lampen, droogbouquetten, slingerplan ten, schilderijen, vacantiesou- veniers. Bij voorkeur voor een contrastcombinatie is het goed uit te gaan van ten hoogstens drie of vier kleuren. Dit is het einde van het binnenhuis-ar chitectenlatijn. verder gaan kan alleen met afgeleide kleu ren of herhalingen, anders wordt zo'n kamer kakelbont. Voor welke kamer dan ook raadt de binnenhuisarchitect aan om uit te gaan van de kleur van het materiaal met de minste mogelijkheden.Num mer een komt hout van de meubels, vervolgens de bekle ding, daarna in rangorde: het tapijt, de gordijnen met tot slot de wanden en het schil derwerk. Wit, zwart en parel grijs (een bekend couturie in Amsterdam heeft zijn salon helemaal in staalgrijs gehou den) zijn kleurtechnisch gezien probleemloos wat combineren aangaat. Wrik bij het iruichten \an uw kamer als een kleurad- viseur. Vraag stellen aan uit een verfwaaier. Neem de stalen onderling in de juiste verhouding. Voor het tapijt ilus een groot stuk. voor de stoelen of fauteuils kleine stukjes en voor de gordij nen smalle repen, tSluit men 's avonds de gordij nen dan is een flink stuk mater aal nodig.) Rest nog «v/i houtstaai en een paar flibbertjes voor kleuraccen ten. Nu legt u alle stalen bij elkaar op een neutrale on- dergiond om te beoordelen ot' de bedachte kleurcombi natie het goed doet. Later kunnen de kleurstalen nog verbruikt worden bij de keuze van de definitieve materialen. Op welke toer gaan we: onrustig, agres sief. actief (rood), brutaal «v/7 tikje speels, opdi'inge- rig maar wel wann (oran je zonnig, stralend, \rien- delijk (geel), gemoedelijk, menselijk, aai'ds (bruin), vriendelijk maar weinig ka- rakten ol (groen), verheven, tikje afwijzend, in zichzelf gekeerd (blauw) of mystiek en ondoorgrondelijk (paars, zwart). En dan is er GRIJS: met in het oog springend maar wel geschikt als ach tergrond voor (een baaierd) van kleurgn. Men ziet ze bijna met meer in de verkoop: de lieflijke „Ca melia Japoriica", een vroege winterbloeier. Ze is ten offer gevallen aan de grootschalig heid van onze kwekerijen. Door mechanisatie worden steeds meer kleine bedrijven opgeslokt. Er komen fusies tot stand van de grote jongens, die de kweek van de camelia afstoten. Door het te gronde gaan van de kleine kwekers valt de camelia tussen wal en schip. Het is veel lonender cy clamen en dahlia's in de kas sen te hebben, planten die evenals azalea's vlot van de hand gaan. Zo nu en dan kom je de oranjerieplant Camelia Japonica, bij een bloemist te- gen omdat hij toevallig relaties heeft met een kleinschalig be drijf. De camelia is hoe gek het ook moge klinken fami lie van de theestruik of 'Came lia Sinensis', een der oudste cultuurgewassen van Oost- Azië. Het verre nichtje komt oorspronkelijk uit de koele bergwouden van Japan. Op sommige Japanse prenten kan men haar zien, evenals tante theestruik. De Camelia Japo nica" moet zo koud mogelijk staan; in ieder geval mag de temperatuur niet hoger zijn dan 16 gr. C.,'een moeilijke zaak in onze centraal ver warmde huizen. Als u er een tegen het lijf loopt en haar wil kopen vraag dan de bloemist welke kant ze in zijn winkel naar het licht gekeerd stond en plaats haar thuis op dezelf de wijze gedraaid voor het raam. De steelloze knoppen draaien zich naar het licht en zouden zich vernietigen als de standplaats bij de overgang van de plant te veel verandert In serre of erker doet zij het goed; er is lichtval van alle kanten en meestal is de tempe ratuur er koeler dan in de kamer. Knoppen veel af- sproeien (soms heeft ze er wel 16), vooral bij overgang van vochtige, naar droge lucht. Een gevaarlijke tour de force voor de Camelia. Lauw water op de aarde geven, zo mogelijk uit de regenton. De nieuwe soorten zijn wat sterker dan de vroegere dus als u er een aanschaft, heeft u goede kans haar te behouden. Prijs rond de 30.- Di- Franse prèt-a porter in Parijs trad de aanstaande lente/zo mer "luchtig" tegemoet. Behalve twee couturiers die meenden een soort Cow-Boy kleding te moeten lanceren, nauw verwant aan de outfit van terroristen (compleet met fietskettingen als accessoire") accessoire) en aansluitend bij de zogenaamd. Punk kleren ('punk' 'afval'), geinspireerd op de Londense achter buurten waren de kleren soms uit ouderwetse stoffen, roman tisch en vrouwelijk. Bij de foto: Crêpe georgette japon 'Impres sion oiseaux' in geel, oranje en violet. Een tuniek, die in een punt valt. hangende aan twee shaphettibandjes over doorzichtige rok met hoge split. (Serge Lepage Schiaperelli) Ready to wear collectie LEIDSCHENDAM - In de loop van deze en vol gende week vinden twintig personen die niet langer in psychia trische ziekenhuizen thuishoren, maar we gens hun handicap (nog) niet in de maatschappij kunnen functioneren een thuis in „Zeerust", het aan de Vliet gelegen buitenverblijf dat de 's- Gravenhaagse Vereni ging Dr. Schroeder van der Kolk hiervoor heeft gehuurd. Het gaat hier- bij om mensen «lie door overmatig alcoholge bruik lijden aan de ziek te van Korsakow, een syndroom dat vroegtij dig dementering en ge heugenverlies veroor zaakt. „Zeerust" maakt binnen de vereniging deel uit van de bestaande woon voorzieningen zoals het voormalige hotel Am bassador aan de Haagse Zeestraat, het therapeu tisch pensiontehuis aan de Laan van Meerder- voort, eveneens in Den Haag, en het self-sup- porting-project Wavo- park in Wassenaar. Groot probleem De heer C. Rats die coordina tor is voor de woonvoorzienin gen en directeur van Ambas sador zei gisteren in het geres taureerde buitenhuis aan de Westvlietweg dat het bestuur van de vereniging „wegens een stukje rechtsongelijkheid" nog met een groot probleem wor stelt De overheid regelt bij de wet alle financiële zaken en schept woonsituaties voor ver standelijk gehandicapten maar voor ex-verpleegden van psychiatrische ziekenhuizen die geen patiënt meer zijn en woonvoorzieningen nodig heb ben mankeert een wettelijke oplossing. Het bestuur van de vereniging onderhandelt al on geveer vijf jaar met het minis terie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk en hoe wel er bepaalde toezeggingen zijn gedaan is een beslissing, waarschijnlijk ook door het ontbreken van een nieuw kabi net nog steeds uitgebleven. De groep die in „Zeerust" komt heeft volgens de heer Rats, vanwege een gebrek aan opvang al te lang in zieken huizen vertoefd. Het huis kan voor de 7 dames en 13 heren tussen de 45 en 55 jaar een blijvend tehuis worden maar het behoeft geen eindstation te zijn. De leiding van het huis berust bij de heer en mevrouw v.d. Ouweelen waarvan laatstgenoemde so cio-therapeute is. De bewo ners kunnen overdag creatie ve bezigheden en handenar beid verrichten in bet op het terrein aanwezige therapielo- LEIDSCHENDAM - De nieuwe woonvoorziening „Zeerust" van de Vereniging Dr. Schroeder van der Kolk gaat historisch gezien terug tot tenminste 1658 toen ene juffrouw Timmerman, die ei genaresse was van het grote daarnaast gelegen „Zuider- burch", het toen nog „Tol- zicht" geheten buiten bezat tot 1673. In 1700 werd het bezit dat toen nog omschre ven werd als „een boerenwo ning, schuren, stallen enz." gekocht door Maria van Binckenhout, de weduwe van Robert van Texel. Zij kocht het van twee dames waarvan Elisabeth van Strijen echtge note was van mr. Pieter Schaep, advocaat van den Hove van Holland. De schrij ver C. H. Voorhoeve, die dit vertelt in zijn boek „Lustho ven en oude huizen langs de Vliet" heeft de hele rij van uiteraard voorname eige naars en eigenaressen nage gaan en is daarbij ook gesto ten op een tante van de schrijver Louis Couperus. Wilhelmina Couperus was gehuwd met Guillaume Louis Baud die honderd jaar geleden minister van kolo niën was. Hun kleindochter huwde in 1891 de Haagse romanschrijver. De Rotter damse koopman Cornells van der Pol die vanaf 1900 notabel van de Voorburgse Oude Kerk was kocht het toen nog rustig gelegen land goed in 1894. Zijn kleindoch ter drs. W. J. Ruygrok-van der Pol is sinds 1950 eigena resse en heeft het huis ver huurd aan de Vereniging Dr. Schroeder van der Kolk. een 2 1/2 hectare grote tuin waarin een moestuin die ook in het zelfwerkzaamheidspro- ces, dat een centrale plaats in het programma inneemt, kan worden betrokken. De bewo ners zijn aan een aantal huis regels gebonden die hun priva cy echter zoveel mogelijk on verlet laten. Het echtpaar Van den Ouweelen wordt geassis teerd door een vijftal collega's terwijl een verpleegkundige een taak heeft als nachthoofd. Het sousterrain heeft een keu ken en de huishoudelijke dienst, de parterre bevat een grote eetkamer, zitkamers en een hobbykamer terwijl op de twee etages zit/slaapkamers zijn voor telkens tien perso nen. Het gebouw is voorzien van zg. rooksnuffelaars die eventueel automatisch brand melden. Iedere kamer bevat bovendien een semafoon-op roep installatie waardoor op elk moment de gewenste assis tentie kan worden verleend. Liefde en leugens De Amsterdamse incrowd- schrijver Guus Luijters, voor wie het literaire wereldje niet verder reikt dan Amsterdam blijkens zijn schrijfsels voor Propria Cures en nog voor wat andere linkse en/of libertijnse bladen, beschikt weliswaar over een vlotte pen, maar over wei nig fantasie. Sinds Jan Wolkers en Jan Cremer met hun anti-ta boe-literatuur redelijk aan de weg en eigen financieel welzijn hebben getimmerd, heeft Guus op dat gebied ook nog wat on- derwerpjes achter de hand. Al lemaal korte verhaaltjes over erotische successen bij het mooiste vrouwelijk schoon en uiteraard ook wel eens tegen slag, maar dan blijkt het bij nader inzien meestal een min derwaardig vrouwmens te zijn. Hij noemde zijn boekje of liever bundel zwevende schrijfsels: „Liefde en leugens". Dat klopt wel, want het zijn voor het me rendeel ongeloofwaardige ver halen. Maar nog eerlijker zou het geweest zijn als hij de titel „Gestolen goed" had gebruikt, die hij vast wel zelf bedacht moet hebben, maar natuurlijk onmiddellijk weer verworpen. Guus Luijters: Liefde en Leu gens. Uitgeverij Loeb te Am sterdam. Prijs 19,50. Het leven op aarde Degenen die, aangesproken door de actie „Geef om de na tuur", eens wat meer inzicht in en begrip van de grote myste ries in de planten- en dierenwe reld willen krijgen, zulleri een ideale gids vinden in de bij uit geverij Bosch en Keuning op stapel staande 10-delige, rijk geïllustreerde serie „Het leven op aarde". In tegenstelling tot de traditionele, systematisch op gezette biologie, behandelt deze serie aan de hand van een reeks zorgvuldig gekozen thema's de dynamiek in de levende natuur vermoede en wonderlijke we- I reld. De serie beschrijft speels, maar wetenschappelijk verant- I woord de wonderbaarlijke krachten die in de planten- en dierenwereld werkzaam zijn en I het onderling verband tussen de vele levensvormen en verrich tingen. Aan de orde komen on der andere de voortplanting in het dieren- en plantenrijk (deel 1 en 2), hoe dieren en planten zich voeden, zich aan hun omge ving aanpassen en zich daarin handhaven. Spelenderwijs wordt de lezer jong en oud aan de hand van glashelder formulerende deskundigen inge- wijd in de moderne biologie en aangespoord ook zelf waarne mingen en onderzoekingen te verrichten. Verschenen zijn thans, in fraaie, solide banden, de delen 1 en 2. In februari verschijnen de delen 3 en 4, in de loop van het jaar volgen de 6 overige. Sesam Het leven op aarde, 10- delig. Uitg. Bosch en Keuning te Baarn. Prijs per deel tot en met februari (intekenprijs) f 19,50, daarna 22,50 per deeL Psychologie In de reeks Winkler Prins Bi bliotheek is verschenen de En cyclopedie van de psychologie, een handzame wegwijzer in bet vaktaalgebied van deze weten schap. Uiteraard betreft het hier een keuze uit de tienduizenden termen die in deze zeer in de belangstelling staande tak van wetenschap van het menselijk gedrag in gebruik zijn. De sa menstellers hebben zich hierbij laten leiden door twee overwe gingen: ten eerste is ernaar ge streefd om over de belangrijkste psychologische problemen in formatie te verschaffen; ten tweede om voorrang te geven aan die termen waarmee ook de niet speciaal psychologisch ge schoolde, maar wel belangstel lende lezer wordt geconfron teerd. Van de in de psychologie gangbare termen wordt niet al leen de betekenis omschreven, maar wordt in de meeste geval len ook de gedachtengang aan geduid waaraan zij zijn ontspro ten en de samenhang waarin zij thuis horen. Ook worden vele verwijzingen naar vakliteratuur geboden, waarin men zich des gewenst kan oriënteren. Gezien de doelstelling en omvang van dit boek zijn niet veel termen uit de hulpwetenschappen der psy chologie opgenomen, evenmin als begrippen uit de methodolo gie en de statistiek. Wel zijn enkele grensgebieden als psy chiatrie en sexuologie vertegen woordigd. Bovendien zijn korte levensbeschrijvingen opgeno men van personen die in belang rijke mate tot de ontwikkeling van de psychologie hebben bij gedragen. Encyclopedie van de psycholo gie. Elsevier, Prijs 25,-

Leidse Courant | 1977 | | pagina 12