Sadat zoekt steun in Arabische wereld 1 Praag zet actie tegen Nederland voort 1 Tittil lezers Als u straks nog van de natuur wilt genieten moetuernüwat aandoen! Gééf om de Natuur ïishington: fcte kans a vrede sids 1948 r. France staking Journalist meldt zich bij politie in Z-Afrika met doktersattest GEEN VERDERE EG. ACTIE TEGEN ZUID-AFRIKA Blanke Rhodesiërs hebben nachtmerries van Moegabe Bank-enGironr.7714 GiTENLAND LEIDSE COURANT,... WOENSDAG 23 NOVEMBER 1977 PAGINA 9 D lyrische ambassadeur box, vn Allaf tijdens zijn 2 juldigingen aan het dvan Sadat. |Rngton/brussel NP) De ontmoeting ae leiders van Egypte en "^ïeeft gezorgd voor „de ins op vrede sinds 1948", it de Amerikaanse rege- een eerste reactie op het van president Sadat aan De gebeurtenissen heb- ishington hoop gegeven hervatting van de vre- irekingen in Genève mo- fordt melding te maken van fatieve ontvangst van ►zoek bij de Russische titen, merkte onder-mi- IVarren Christopher gis- p dat Moskou evenals jton tegenstander is van uwe oorlog in het Mid- iten. „Wanneer bepaalde he landen erkennen dat standpunt is van de Jnie, zou dit kunnen bij tot een sneller bereiken vrede". Waarnemers za- rin een oproep aan lan- Libië en Syrië om af te in hun anti-Egyptische ne. ssische persbureau Tass teren weten dat na de \n Sadat „alles afhangt :onderlijke onderhande- tussen Cairo en Tel fass wees erop dat het nuniqué van het be otaai zweeg over de van hervatting van de conferentie, de PLO Jt noemt en zich beperkt loproep tot nieuwe con- Jussen beide partijen". |en van de Europese ge- ap hebben gisteren een Jilijke ministers ver kla- Spubliceerd over „het I initiatief van president 1} nadat de landen eerder I een gezamenlijke steun- hadden willen be- I In de verklaring wordt een over het Palestijnse i verwezen naar het be- ïuisland" voor de Pales- f (Rtr) De püoten en erktuigkundigen van de staatsluchtvaartmaat- j Air France hebben jndigd, dat zij zaterdag Do(tag a.s. zullen staken uit oopduStgggH (je arbeidsomstan- CAIRO/DAMASCUS (UPI/Rtr/DPA) Egypte bereidt een diplomatiek offensief voor om de reis van president Sadat naar Israël zo goed mogelijk te verkopen. Vice-presi dent Hosni Mobarak gaat de komende weken op reis naar een aantal Ara bische, Afrikaanse en Eu ropese landen om te spre ken met de regeringen. President Sadat gaat zelf op bezoek naar Soedan, zodra het resultaat van de bemiddelingspogingen van president Numeiry van Soedan zichtbaar wordt. Numeiry was gis teren de eerste Arabische leider die Sadat in Egyp te kwam gelukwensen met zijn reis naar Israël. Vandaag verwacht Cairo president Barre van So malië. De Egyptische mi nister Ghali informeert Vice-president Mobarak van Egypte, die op vredesmissie de Arabische ambassa deurs vandaag over de resultaten van de reis van Sadat. Het offensief is voor Egypte dringend nodig, nu een aantal Arabische landen doorgaat met de aanvallen op Sadat. Syrië en de Palestijnse bevrijdingsorga nisatie hebben gisteren Sadat opnieuw van verraad beschul digd, en hebben het volk van Egypte opgeroepen zich tegen de politiek van Sadat te verzet ten. Die oproep verscheen na een onderhoud van PLO-leider Jasser Arafat met de Syrische president Assad. Syrië en de PLO roepen ook andere Arabi sche landen op zich eendrachtig tegen Sadat te keren, die met zijn gesprekken van de Israëli sche premier Begin „onze natie voor een voldongen feit wil zet ten en beoogt alle inspanningen te saboteren die tot een recht vaardige vrede kunnen leiden". Wie Syrië niet meekrijgt in de kritiek op Sadat, is koning Hoessein van Jordanië. Jorda nië heeft de reis van Sadat ge prezen: „Dit bezoek heeft het ijs gebroken en de psychologische barrières tussen Arabieren en Israëliërs opgeruimd en nieuwe hoop gebracht". Israël heeft hie rop ingespeeld door te suggere ren dat koning Hoessein de vol- Sadat verwelkomt president Numeiry van Soedan. gende Arabische bezoeker van Israël zou kunnen zijn. De actie tegen Sadat heeft zich gisteren ook afgetekend in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. Tijdens een toespraak van de Syrische am bassadeur liep de Egyptische vertegenwoordiger weg uit pro test tegen de beledigingen die Syrië uitte. Sadat werd door de Syrische woordvoerder ervan beschuldigd de Arabieren een mes in de rug te hebben gesto ken. In Jeruzalem heeft minister Da- jan tegen het regerende Likoed- blok in het parlement gezegd dat zowel voor de regering als voor de partijen in Israël „het uur van radicale beslissingen nadert". Hij noemde de opvat ting van president Sadat over de vrede weliswaar niet dezelf de als die van Israël en die van president Carter, „maar Sadat biedt ons wel aan de staat van oorlog en de economische boy cot te beëindigen en wil open grenzen". Dajan wees erop dat politieke leiders in de he e we reld concessies van Israël ver wachten. De Israëlische kinderen die zon dag voor Sadat met vlaggetjes hebben gezwaaid, keken giste ren op hun neus. Het Arabisch is gisteren als verplicht leervak op de scholen ingevoerd. Durban (Rtr) Een door de Zuidafrikaanse poli tie gezochte zwarte journalist heeft zich gisteren gemeld na eerst een medisch onderzoek te hebben ondergaan. Daarbij is hij volledig gezond bevon den, aldus zijn krant, de Daily News of Durban. De 23-jarige journalist, Wiseman Khuzwayo, acht te het onderzoek wenselijk, gezien de vele .sterf gevallen' in de Zuidafrikaanse politiecellen. Khuzwayo is krachtens de anti-terreurwet opgeslo ten, hetgeen betekent dat hij geen juridische bij stand krijgt, geen familieleden mag ontvangen en niet op een proces hoeft te rekenen. Waarvan hij wordt verdacht is niet bekend gemaakt. In het gerechtelijk onderzoek naar de doodsoor zaak van de zwarte leider Steve Biko is nog geen klaarheid gekomen. De districtsarts van Port Eli zabeth sprak een verklaring van het hoofd van de veiligheidspolitie tegen, dat artsen niets ernstigs zouden hebben geconstateerd voordat Biko werd overgebracht naar de gevangenis van Pretoria. Al tien dagen lang staken de Londense brandweerlieden. Hun werk wordt door speciaal opgeleide soldaten overge nomen, die hier een zes jaar oud jongetje en zijn negenjarig zusje, omgekomen bij de ontploffing van een gasgeiser in hun ouderlijk huis, wegdragen. d Mal, Militairen bij brand in Londen machteloos LONDEN (Reuter-ÜPD Een vrouw is gisteren omgekomen in haar brandende souterrain- woning in het westen van Lon den voordat de brandbestrij- ders van de luchtmacht, die stakende beroepsbrandweerlie den moeten vervangen, ter plaatse waren. Ook de politie, die eerder ter plaatse was, kon niets uitrichten. Volgens een woordvoerder van het Engelse ministerie van bin nenlandse zaken zijn sinds het begin van de brandweerlieden- staking op 14 november twintig mensen in Engeland en Wales bij branden om het leven geko men, maar de woordvoerder voegde eraan toe, dat dit niet het gevolg was van de afwezig heid van de normale brandwe ren. De gisteren omgekomen vrouw was de derde in 24 uur tijds. Maandag kwamen twee jonge kinderen om het leven bij een brand in Oost-Londen. Piraterij voor kust Nigeria KOPENHAGEN (AP) De re geringen van Denemarken, Noorwegen, Zweden, Finland en IJsland alsmede de Deense zeeliedenbond hebben de Afri kaanse staat Nigeria verzocht met spoed maatregelen te ne men ter bescherming van bui tenlandse vrachtschepen tegen piraten die de schepen bedrei gen in het kustgebied voor de „overladen" haven van Lagos. Maandag was door ongeveer 20 van vuurwapens en messen voorziene piraten een aanval ge daan op het 4.000 ton metende Deense vrachtschip Lindinger Ivory. Daarbij werden de gezag voerder en enige leden van zijn bemanning neergeschoten en ernstig gewond; vermoedelijk heeft de kapitein de dood ge vonden. Brussel (anp) De Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. Van der Stoel, is er gisteren in Brussel niet in geslaagd zijn collega's van de negen EG-landen te bewegen verdere maatregelen tegen Zuid-Afrika te nemen. Alle EG-ministers hebben wel hun bezorgdheid geuit over de jongste ontwikkelingen in Zuid-Afrika. Voorts werd men het erover eens dat de EG-regeringen, bilateraal, verder aan de Zuid-Afrikaan se regering van hun ongerustheid over de ontwikkelingen in dat land zullen blijk geven. Minister Van der Stoel heeft laten uitkomen dat de Nederlandse regering wil dat er een investeringsstop moet komen voor nieuwe investeringen die Europese bedrijven in Zuid-Afrika willen doen en dat er geen exportkredietgaranties meer gegeven moeten worden voor langer dan een jaar. Maar de andere EG-landen bleken nog niet bereid daarvan een EG-regel te maken. Praag (Renter) Het Tsjechoslowaakse vak bondsblad Prace heeft de campagne In de lande lijke pers over beweerde mishandeling van de zonen van een Tsjech door de Nederlandse politie voortgezet Het blad spreekt van „een voorbeeld van demo cratie Nederlandse stijl". „De betreurenswaardige zaak van de ontvoering van de kinderen van mevrouw Marcela Bon, een Tsjechoslowaakse, onlangs in Holland, heeft de stralenkrans van het land dat als een van de meest democratische bekend staat aanmerkelijk doen verbleken. En niet alleen omdat deze wrede en zinloze daad van de Nederlandse koninklijke poli tie ongeveer op dezelfde tijd verricht werd als waarop de Nederlandse afgevaardigde op de con ferentie van Belgrado overvloeide van hypocriete belangstelling voor de verdediging van de mensen rechten van Tsjechoslowaken die in Tsjecho Slo wakije wonen". De betrokken zaak gaat over twee jongens, de 15-jarige Jan en de 13-jarige Bon, die een Tsje choslowaakse moeder hebben en uit hun huis in Nederland gesleurd zouden zijn toen hun ouders afwezig waren. De Nederlandse politie zou hen wreed hebben geslagen en urenlang hebben ver hoord. Nederlandse functionarissen wijzen deze beschul diging van de hand en zeggen dat de politie de twee jongens heeft gearresteerd nadat zij twee mensen met schoten uit een luchtbuks hebben verwond. SM-L SBURY Er wordt 's 'cMls op de deur geklopt ln warte woonwijk. De be- r doet open en ziet een mannen staan. „We ko- |e lidmaatschap controle- roept de leider de ang- bewoner toe. In elke Ie wijk, ln elke township, t na zonsondergang niet en het parool is: bIn luis blijven, en je vooral ns mee bemoeien. •woner aarzelt „Van wel- tartij zijn jullie dan", t hij. „Van de ZAN1J. schiet een beetje op, we moeten nog verder", lucht haalt de bewoner SANU-lidmaatschapkaart lorschijn. De bezoekers eden, en verdwijnen t donker. Er is weinig of licht in een zwarte woon- )aar uur later wordt er geklopt en weer staan er paar mannen voor de „Waar zijn jullie van", t de bewoner. En nu mag ijn ZAPU-lidmaatschap- laten zien. ZANTJ of ZA- »et verschil is een flink laag en een paar kapotte u „Er zijn zwarten", ver ten blanke, die in „de werkt, „die wel met drie fcatschapskaarten op zak Sn het gaat erom op het .moment de juiste kaart jbrschijn te toveren. Doe niet, dan ben je nog niet J, ZAPU, UANC, ANC, het bonte politieke ta- van Zwart Rhodesië. Ie- n kan gissen wat die af- igen betekenen, maar een kleine hint: Z bete steevast Zimbabwe, de naam voor het nieuwe A betekent African; N is hal; P is People's of m; U is Union; en C staat ■Council, dat Raad bete- lEn ineens is alles duide- Aooit hebben afkortingen ■cht weergegeven waar de ■lillende stromingen in de ■k van Zwart Rhodesië voor staan, en wat hen ver deeld houdt. Stuk voor stuk maken deze vijf partijen elkaar uit voor rotte vis. De een dreigt Me ander zelfs met de Dag des Oordeels als die ene na de onafhankelijkheid, rfanlr7ij veel kunst en vliegwerk „toe vallig" boven komt drijven. Er is een gelegenheidsalliantie, namelijk die tussen de ZANU en de ZAPU (eufemistisch het Patriottistisch Front geheten), maar die lijkt meer op het bondgenootschap tussen Ame rika en Rusland gedurende de laatste oorlog. Elke club heeft de wijsheid in pacht, en eist de macht „om dat wij de meeste zwarten ach ter ons hebben". De blanken houden bij hoog en laag vol dat de ZUPO onder de „ver standige" leiding van stam hoofd Chirau, senator in het door de blanken gedomineer de „parlement", zeker 90 pro- cent van de zwarte Rhodesiërs achter zich heeft Chirau is het ook wat dit betreft met de blanken eens. Maar de zwar ten vinden Chirau een Mussert en een vent die samenwerkt met de blanke heersers. Feit is dat Chirau dag en nacht door zijn getrouwen bewaakt wordt. Als we Chirau's ZUPO op één lijn met de blanke machtheb bers plaatsen, dan volgen van rechts naar links: de ANC, onder leiding van dominee Si- thole, vroeger een radicaal, maar de laatste jaren steeds „redelijker"; dan de UANC, geleid door bisschop Muzore- wa, „eens een inspirerend lei der, maar de laatste tijd veel te veel een compromisfiguur". Muzorewa werd tot voor kort geacht het leeuwedeel van Zwart Rhodesië achter zich te hebben, maar zijn aanhang brokkelt snel af. Meer naar links volgt de ZAPU, met Jos hua Nkomo als nummer één. Zijn aanhang is aan twijfel onderhevig en het zal niemand verbazen ais in het uur van de waarheid, alleen het Matabele volk hem zal volgen. Slechts 20 van alle zwarte Rhodesiërs zijn Matabele, een krijgslustig volkje in het zuid en, rond Bulawayo. De rest zijn de Shona's, een jus tiger type neger" zoals een blanke kenner zegt. Nkomo opereert vanuit het buitenland, uit Loesaka in Zambia, alhoewel Ian Smith er geen enkel bezwaar tegen heeft als de „big man" terug keert naar huis. Maar Nkomo heeft reden genoeg om uit de buurt te blijven, want samen met Robert Moegabe, leider van de ZANU, stuurt hij twee afzonderlijke guerrilla-eenhe den het Rhodesische veld in. Nkomo's troepen, voor het me rendeel verse reeruten van missiescholen in de grens streek, overschrijden de gren zen met Zambia en Botswana in het holst van de nacht, en lossen dan op in het oerwoud. Komen ze tijdens hun trek tochten de guerrilla's van Moe gabe tegen, dan is het meestal vechten geblazen, zegt de blan ke pers, „want Moegabe's mannen zijn Shona's, en die van Nkomo Matabeles". Moegabe bivakkeert in Mapu to, de hoofdstad van het nabu rige Mozambique. Zijn „krij gers" zijn de beste van de anti-Ian Smithlegers. En het is dus geen wonder dat er op Moegabe, de .Marxist en atheist" het meest in blanke regeringskringen binnen en buiten de bars wordt afge geven. Als Moegabe „het wordt", dan kunnen de meeste blanken beter weg zijn, zo luidt de algemene veronder stelling. „Maar", wordt er dan niet zonder vreugde aan toege voegd, „die Moegabe heeft geen aanhang". Aanhang of niet, Moegabe's soldaten brengen het blanke kamp zware slagen toe. Ook is Moegabe de enige leider, die wat ideologie doet in zijn par tijprogramma. Hij wil een Mo zambique no 2 vestigen in Zimbabwe, en dit zou dan vol gens bevreesde blanke Rho desiërs betekenen dat het „er ger wordt dan China". Kortom de blanken dromen van Chi rau en hebben nachtmerries van Moegabe. Alles wat daar tussenin zit, daar valt mee te praten, zelfs met Nkomo, ook al beschouwt deze zichzelf als een banneling. Maar de blanken zijn er de mensen niet naar om genoe gen te nemen met de rol van toeschouwer van de polarisa ties in de zwarte politiek. Ian Smith ligt wel geen nacht wak ker van de verdeeldheid onder zijn politieke tegenstanders, passief is hij zeker niet Zijn propagandamachine, de blan ke en de door de blanken ge controleerde zwarte media, zijn buitengewoon ijverig in het zaaien van tweedracht on der de zwarten. Smith moet eigenlijk helemaal niets heb ben van de nationalistenclubs. „De Rhodesische zwarten", zeggen de blanken, „bestaan alleen maar uit Shona's en Matabeles. En daarmee basta. Al dat gezwets over ZANU, ANC, etcetera, als het erop aankomt gaan de Shona's de Matabeles met de assegaai te lijf, zoals ze dat altijd gedaan hebben, al voordat wij hier kwamen". Een Afrikaan: „Dit is weer een vorm van „wishful thinking" van de blanke. Hij hóópt dat wij elkaar uitmoorden, want dat is voor hem reden om tegen de buitenwereld te zeg gen: „Zien jullie weL Jullie willen met alle macht dat de zwarten de baas worden. Maar hier heb je het resultaat Ze vliegen elkaar naar de strot". Wat we nodig hebben is een sterke leider, meedogenloos maar rechtvaardig. Een vent die orde in huis lean houden, boven de rassen en boven de stammen uit Eerst dacht ik dat Nkomo die man zou kun nen zijn. Maar hij is te zwak. Heeft te weinig richting. Nee, ik geloof dat Moegabe de eni ge is die Zimbabwe op poten kan zetten. En al die radicale Marxistische ideeën die hem worden toegeschreven, daar zal het wel zo'n vaart niet mee lopen. Weet je, „They ride the devil to cross the river", ze zullen zelfs de duivel gebrui ken, als dat hen brengt waar ze willen zijn". Chirau, Muzorewa, Nkomo of Moegabe. Zwart Rhodesië houdt de blanken flink in de spanning. Wie wordt de nieu we president? Misschien is het wel niet voor niets dat in blan ke kringen het volgende ge rucht de ronde doet: „Robert Moegabe", zo fluistert men, „heeft kanker aan zijn onder buik. Hij heeft nog vier maan den te leven. Twee maanden geleden is hij op spreekuur geweest bij een kankerspecia list in Bonn. Die gaf hem nog zes maanden. Daarop is de guerrillaleider spoorslags doorgereisd naar Peking, om te zien of accupunctuur hem kon redden. En ook die reis was tevergeefs. Ian Smith weert dit al lang, zeggen de blanken. Daarom gooit hij nu alles op alles om Nkomo voor zich te winnen. Sterft Moega be, dan wordt hij opgevolgd door guerrillasoldaten als Ton- gogara en Nhongo. En dan hebben we nog liever Moega be". Cees Manden h 3rieven graag kort en Juidelijk geschreven. De edactie behoudt zich iet recht voor ingezon- Jen stukken te bekorten. Stuurlui aan wal Voorzitter Cees Schelling van de voedingsbonden FNV ver langt van de overheid een wette lijke regeling, waarbij het falen de ondernemers onmogelijk wordt gemaakt nog langer een bedrijf te leiden. Op de vraag hoe het komt dat ondernemers wel eens falen, gaat hij echter niet in. Begrijpelijk, want het antwoord op die vraag zou wel eens kunnen luiden dat onder nemers hoe langer hoe minder in staat worden gesteld om de almaar groter wordende proble men het hoofd te bieden. Dat antwoord komt natuurlijk min der goed van pas in de kraam van de heer Schelling. Maar waarom vraagt de heer Schel ling toch altijd alles aan de overheid? Waarom wenden hij en zijn vakbonden het kapitaal waarover zij beschikken niet aan om zelf de door „onverant woordelijke ondernemers" gelei de bedrijven te gaan runnen? Er bestaat een heel oud spreek woord, dat zegt: de beste stuur lui staan aan wal. Naaldwijk Een kleine ondernemer Toneelgroep Theater geeft maandag 28 november in de Koninklijke Schouwburg de eer ste voorstelling voor Den Haag van „De vader" van August Strindberg in de regie van Ger Thijs. Sprookjes is de titel van een tentoonstelling van werk van Peter en Leni Lintelo, die van 26 november t/m 18 december wordt gehouden in Galerie Edi son, Javastraat 16, Den Haag. Ze omvat tekeningen, wandkle den, poppen en poppenobjecten. Oproep om Brels elpee niet te kopen (Van onze correspondent) BRUSSEL - De Belgi sche minister van cultuur, mevrouw De Bakker heeft de Vlamingen aan geraden de plaat van Jac ques Brei, waarop voor de Vlamingen minder vleiende liedjes staan, niet te kopen. Zij deed dat in de Cultuurraad in ant woord op een dringende vraag van Volksunieverte genwoordiger Kuijpers. De oproep van mevrouw De Bakker is overigens rijkelijk laat, want de or ganisatie die de verkoop van Brels nieuwste elpee verzorgt, heeft bekend ge maakt dat de verkoop zeer goed verloopt en dat zowel bij Franstaligen als bij Nederlandstaligen veel liefhebberij voor de elpee bestaat Er is geld nodig. Véél geld. En nu meteen! Om te voorkomen dat de Natuur opraakt. Zo kunt u helpen: zorg dat de gift-envelop, die een van onze vrijwilligers bij u thuisgebracht heeft, goed gevuld klaar ligt Vrijdag wordt hij opgehaald! Bent u door omstandigheden niet in het bezit van een gift-envelop, maak dan uw gift over op bank- of gironummer 7714, tav. „Gééf om de Natuur". .Gééf om de Natuur" op radio en TV: Radio en televisie besteden j de hele week aan- dacht aan het. immense probleem van de verdwijnende tuur en wat weer nu nog aan kunnen doen. Let op de aankondigingen in uw programmablad Nationale aktie van het Wereld Natuur Fonds

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9