Verbolgen Leiderdorp dreigt overleg met Leiden te kappen Deense bijdrage tot kerstgevoelens in eerlijk gezaagd en beschilderd hout iectric Blues ert J-jang ibileum MOGENS EIGENBROD WIST WAAR DE KLEPEL HINGFRANK TERHEIJDEN OOK „SLEUTELSTAD VERLIEST LAATSTE BONDGENOOT DOOR SUMATRABRUG EN WEIDEWINKEL" BASKETBALVELD WORDT KLEUTERSPEELPLAATS Economisch wel en wee 77D/REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 23 NOVEMBER 1977 PAGINA 5 LANGS ip mijn omwegen door stad en land kom graag mensen tegen. Elke morgen tussen en en elf uur kunt u mij telefonisch vertël- >rï wie u graag in deze rubriek zou willen sgenkomen. Het nummer van mijn geduldi- e telefoon is 071-122244; u kunt dan naar nestel 18 vragen. emiinsels in hout te koop in Noordwijkerhout len Als ik helemaal goed ben ingelicht (maar wie weet hoeveel importeurs zich staan te verdringen om hetzelfde te zeggen), heeft die meneer Mo- gens Eigenbrod - het geen niets met sfhore- bröd te maken heeft - een gouden gooi gedaan met z'n Deense verzin sels in hout. In zijn ge val „goud in hout". Zo heb ik me laten vertel len, dat Mogens glorie begon op het puntje van het Deense eiland Fu- nen, in het deemoedige ex-vissersplaatsje Bo- gense, vlakbij het we reldberoemde Odense waar Hans Christiaan Andersen zich onsterfe lijk maakte. De uitkomst van Eigenbrod's slimme gedachtengang is visueel gemaakt achter het ven sterraam van „Allure", een knutselig-artistieke kunstnijverheidswinkel aan de Noordwijker- houtse Viaductweg, waar handelaar Frank Terheij den sinds april van dit jaar op een pret tige manier voorziet in de behoeften van zijn jonge gezin. Sinds enige tijd hebben Mo gens en Frank aangename re laties. Franks bekentenis gaat zover, dat hij vertelt, dat hij via een kennis in het bezit was gekomen van een handbeschil derde monstercollectie van Mogens Eigenbrod: „dat was zulk een fraai materiaal, dat ik er helemaal weg van was. Via de Deense ambassade in Den Haag achterhaalde ik, dat die produkten van Eigenbrod wonderlijk genoeg nog hele maal niet in ons land werden geïmporteerd. Ik ben toen zelf naar zijn fabriekje in Bogense gereisd en daar heb ik na enig omzien (wat een openbaring voor me was) een contract af gesloten." Wat erop neerkomt, dat Frank Terheijden met z'n fijne neus voor specialiteiten Deens „kerstgebeuren" in eerlijk hout zich verzekerde van de exclu sieve import in Frankrijk en de Beneluxlanden van Eigen brod's, naar men zegt, unieke kunstnijverheidsprodukten. Met een groothandelaar heeft Frank afgesproken, dat die de verspreiding in het zuiden en noorden van het land zou be hartigen, maar Terheijden zelf behield zijn claim op de Rand stad. Gaat dat dus zien, in Noordwijkerhout Zeker met de stipte aankomst van de Sint in het achterhoofd en met de zekerheid van een sfeervolle kerst in het nabije verschiet Frank denkt maar zo: „Wie er dit jaar met Kerstmis eens iets anders van wil maken dan in voorbije jaren, kan bij mij best terecht omdat er iets aparts in de aanbieding ligt." Aanbieding dan niet te ver staan als hoopje" (ofschoon best betaalbaar), maar als een erg aparte „offerte". Even terug naar het Bogense van Mogens (eigenlijk ligt Ko penhagen op Seeland een „ei land te ver"). Dat plaatsje was eens een vissersdorp, maar die cultuur ligt al enige tijd volko men plat hoewel in verband met de toestromende plezier- vaart van de Westduitsers - die Funen rondend in het Katte gat trachten uit te komen - er alweer plannen zijn voor nieu we havens. Niettemin zijn de vissers doodgebloed of ver trokken, maar nog steeds telt Bogense - volgens de gevoe lens van Terheijden - rond de 2500 zielen, die zich thans voor een redelijk deel gestort heb ben op de aanbieding van Ei genbrod: schilderen of niks. Hetgeen neer zou kunnen ko men op „pompen of verzui pen". In Eigenbrod's houtsnij- kundig fabriekje zijn acht mensen steevast en verbeten bezig met het zaag- en schuur- werk. Mogens Eigenbrod zelf dwaalt doorgaans door het ganse vaderland om er z'n produkten af te zetten. Eigenbrod is een typische man. Zijn vader, die zoiets als rechter was, verklaarde des tijds het bedrijfje voor failliet Dat was uiteraard vóór zoon Mogens de zaak overnam. Mo gens kwam en overwon, twee jaar geleden. Hij startte met iets van folklore erin, zeker qua kleurgebruik. Het begon met paardjes, van groot tot klein. Die houten paardjes worden nog steeds uitsluitend door bejaarden beschilderd. Dat zijn thuiswerkers, evenals de ruim veertig doodgewone huisvrouwen die in Bogense de overige figuurtjes van kleur voorzien. Frank Terheijden vertelt voort: „van lieverlee ging Mo gens door, met het oog op Duitsland, en hij kwam met een hele paascoÜectie". Alles fris in de verf, erg decoratief. Stralend ook van eenvoud, maar bijzonder suggestief, zoals zijn latere produkten steeds zouden zijn. Ik moest even denken aan ons Neder landse „schelpenwerk", dat tot volledige orkesten leidde: ple zierige tijdpassering die in klinkende munt werd omgezet. Met een toevallig passerende Amerikaan raakte Mogens aan de praat en naar aanleiding daarvan ontstond een kerst- verzameling. Bijna door het dolle, maar wel overwogen, ging de Deen door en hij ont wierp ook „tijdloze" figuur tjes, zoals een „navy group" met matrozen en kapiteintjes. het hele zeevarende gebeuren eigenlijk. Een en ander gevolgd door „bloemenmeisjes" met wespe tailles (de stukken hout draaien in een trommel met schuurpapier net zolang door totdat het ronde modelletjes zijn.) Allemaal handwerk, want niet één exemplaar is gelijk aan het andere. Dat geldt net zo goed voor de Deense „nationale" typetjes, in het zwarte pakje, met hoge hoed, en het vrouwtje met een uitgebreide knot in het haar. Een echtpaar in „letterkast"- formaat, zoals ook vele overi ge snij- en zaagwerkjes in dit beperkte kader passen. Bij al dit „thuiswerk" is er maar één probleem: het is uiterst ar beidsintensief, want het tijdro vende van deze winst opleve rende aardigheid is, dat een bepaalde kleur steeds droog moet zijn voordat je er de volgende stip op kunt zetten. Het „kerstgebeuren" heeft bij Mogens Eigenbrod (en dus ook bij Frank Terheijden) een heel aparte plaats ingenomen. Voor minder dan honderd gulden kun je er opnieuw ontroerd raken. Geen zoete toestanden, maar ,3ethlehem in eerlijk hout". Dat zijn behalve Maria en Jozef en het kindje (dat gemakkelijk in en uit het pop perige kribbetje kan komen) ook de grote en kleine engelen aan draadjes voor in de boom; de vogeltjes in groen en wit en rood, die ook buiten de kerst tijd om allervriendelijkst vlie gend kunnen functioneren in de kamer als een „mobile". Daar zijn verder herdertjes waar een kaarsje in kan (bij passende kaarsjes overigens, handgedoopt) en tevens engel tjes met de mogelijkheid voor een kaarsje op het hoofd. Een complete stal derhalve, inclu sief de schapen van schaapjes, een herderspaar, de drie ko ningen, erg mooi uitgedost en voorzien van ferme kroon en gouden staf. Ik heb maar één conclusie: weer eens heel wat anders, dat spul van Mogens Eigenbrod. Natuurlijk voor ei gen brood, maar ook voor het prettige geestelijke verzet van vele anderen. Geen wonder, dat Frank Terheijden het bij het rechte eind heeft als hij blij zegt „Skol". noBfl krJDAG LUSTRUMCONCERT vNOORDWUK ng lur égsj dde ïbor lie RESSna m - 1WIJK De bluesfor- ij,.Electric Blues" uit |ijk bestaat deze week I Naar aanleiding hier- *rdt zaterdag 26 novem- jubileumconcert gege- „De Kuip" aan de ijkse Zeestraat. Het dat om negen uur be- oor iedereen gratis toe- Tien jaar lang blues; amateur-popmuziek ^professioneel tintje, •ert, Wendel en Pië tro le stap naar de profes- tuziekwereld nooit ge- 'oor hen hebben de (hap en het plezier in de die ze maken altijd lestaan. kregen Henk Veght, Wendel Hille- n installatie. Daarvoor ze hun blues over een •sterker die zijn succes- achter de rug had. De |re installatie hoefden ze gulle gever pas terug te als de optredens wat gen opleveren. Toen dat ed het geval was, waren vrienden al gauw eige- ii een eenvoudige geluid- tie. (gitaar), Bert (basgitaar) (drums en zang) spèel- )1J^eerste jaren veel in de e Preek, maar later door nefderiand. Het repertoire voornamelijk uit num- »rer ^ayall en Fleed- ir6tac. „Dat sloeg toen erg ons motto luidde dan ^eter goed gepikt dan •schreven", aldus Henk. 'ben echt geen zin om !aan voor gefrustreerde, ,pen musici. Het liefste ire wat het publiek mooi 'e nummers die we zelf n zijn voor iedereen be- Henri Dunant In oktober van het jaa? 1970 kwam Electric Blues in de be langstelling te staan. De op brengst van een concert werd door de drie vrienden afgestaan aan het Rode Kruis. Dit ge schiedde in het kader van de ■actie voor de aanschaf van de Henri Dunant, de boot waarmee Het Rode Kruis met gehandi capten bootreizen maakt. Elec tric Blues was toen de enige groep die dit deed en ontving dan ook een onderscheiding van het Rode Kruis. „Het was eigen lijk niet onze bedoeling om er zoveel ruchtbaarheid aan te ge ven, maar achteraf vonden we de publiciteit wel leuk," vertelt Henk. Het eerste buitenlandse optre den volgde al gauw. In 1971 speelde Electric Blues in Ham burg voor een zaal van 4000 man. „Veel buitenlandse optre dens hebben we moeten laten gaan, het was namelijk niet al tijd mogelijk om vakantie te krijgen en we wilden ons niet in het beroepsgeweld storten. Als je „professional" wordt, komt een mislukking keihard aan", vinden de groepsleden. Smedin In 1974 kwam Piëtro Smedin bij de groep. De groep had al een tijd gezocht naar een mondhar- monikaspeler, maar kon nie mand vinden die ook werkelijk in de groep paste. Piëtro bleek de aangewezen persoon. Met zijn onafscheidelijke koffertje met mondharmonika's vulde hij de groep aan. Een ander voor deel bleek dat er nu ook num mers van „Living Blues" ge speeld konden worden. De bluesharp van Piëtro is een on- Piëtro Smedin, Henk Veght en Bert Bulk (v.l.n.r.); in de rolstoel gitarist Wendel misbaar solo-instrument in de Living Blues-nummers. Even leek het of 1975 het jaar zou worden van de definitieve doorbraak van Electric Blues. De platenmaatschappij „Phono gram" maakte opnamen met de groep. Een meningsverschil over het repertoire verhinderde op het laatste moment het ver schijnen van een langspeelplaat. Tegenwoordig spelen de muzi kanten van Electric Blues het liefst snelle, ritmische blues. Ook is een aantal roek-num mers door de groep geadop teerd. „Dust my blues" van El- mor James en „Stumble" van Eric Clapton hebben een vaste plaats in het repertoire behou den. Studio De oefenruimte en studio in Noordwijkerhout is niet zo moeilijkt te vinden. „Na het dorp linksaf en verder ga je maar op het geluid af', zo leg gen de groepsleden de weg uit aan hun bezoekers. De installa tie (100 Watt) heeft in tien jaar een verandering ondergaan. Technicus Henk Warmerhoven bedient het P.A. en Monitor-sys teem. Duidelijk is dat de vier vrienden erg veel plezier hebben. Opmer kingen vliegen over en weer tus sen het spelen van de nummers die ook technisch aardig in el kaar zitten. Wendel Over Wendel (29) heeft een re censent eens geschreven dat „hij een ego-tripper is met een gitaar van 2.000 gulden". „In middels heeft Wendel een gitaar van 3.000 gulden en hij is één van de beste bluesgitaristen die we ooit gezien hebben", zo ver tellen de overige leden van de band. Wendel is invalide en dat levert nogal eens verbaasde gezichten op. „Vaak denkt het publiek dat hij een zielige jongen is die een dagje met ons mee mag. Als ze hem eenmaal hebben horen spe len heeft niemand meer com mentaar," vertelt drummer Henk Veght De handicap van Wendel is voor Electric Blues helemaal geen probleem. „Hij doet aan alles met ons mee en soms vergeet je gewoon dat hij niet kan lopen en hij is niet bepaald op zijn mondje gevallen." ED OLIVIER LEIDERDORP „Ik ben zo langzamer hand de houding van de gemeente Lelden spuugzat. Wanneer volgende week tijdens het overleg met het Leidse college van B. en W. geen bevredigend antwoord wordt gegeven dan moeten we maar met dat overleg kappen". Dit zei de Leiderdorpse wethouder Engbert Drengh (PvdA) tijdens de gisteravond gehouden vergadering van de raadscommissie verkeer en vervoer over de plannen van het Leidse gemeentebestuur om binnenkort de Sumatrabrug voor het verkeer open te stellen. De wethouder was duidelijk geïrriteerd over het onbeant woord laten van brieven die het Leider- dorpse college over deze kwestie aan Lel den heeft geschreven. „Wethouder Waal van Leiden komt zijn af spraken niet na. In het laatste overleg heeft hij beloofd onze brief van 11 oktober j.l. te beantwoorden en enkele suggesties over de verkeersafwikkeling te doen. In de ander half jaar dat we nu over deze zaak praten hebben we nog nooit een brief van Leiden gehad. Officieel weten we nog van niets, maar via ambtelijke kanalen hebben we vernomen dat na het neerlaten van de brug de Sumatrastraat voor vrachtverkeer zal worden afgesloten", aldus de heer Drenth. De commissieleden waren met de wethouder bevreesd dat het vrachtverkeer komende vanaf het industrieterrein De Waard op de Lage Rijndijk rechtsaf zal slaan en richting Leiderdorp zal kiezen met alle consequenties voor het Leiderdorpse leefmilieu. De heer Drenth ging gretig in op een voorstel van zijn partijgenoot Jaap Bezemer om bij het ministerie van Verkeer en Waterstaat be zwaar tegen de Leidse verkeersmaatregelen te maken en de minister te verzoeken voor waarden aan de gemeente Leiden te stellen voor het verlenen van een subsidie. Ook in een ander verband had de heer Drenth geen goed woord over voor het Leidse gemeentebestuur. Na afloop van de commissievergadering uitte hij ongemeen felle kritiek op Leiden inzake het besluit dat de gemeenteraad vorige week vrijdag nam om in het Morskwartier aan de Plesmanlaan geen weidewinkel toe te staan. De heer Drenth noemde dit een „ongelooflijk staaltje van onbehoorlijk bestuur", omdat Leiden niet de moeite heeft genomen met de besluit vorming te wachten tot dat de resultaten van het lopende distributie-planologisch on derzoek bekend zouden zijn. De heer Drenth vindt dat de drie ton die het onderzoek kost weggegooid geld is. Hij vreest bovendien dat het ministerie van Economische Zaken het toegezegde subsidie van ƒ125.000,- zal in trekken, waarvoor de regio-gemeenten die in het onderzoek participeren moeten op draaien. Wethouder Drenth zei voorts er zeker van te zijn dat Albert Heijn die aan de Plesman laan een Miro zelfbedieningswarenhuis wil de vestigen de gemeente Leiden een proces zal aandoen, omdat de afspraak was ge maakt dat men op basisi van de resultaten van het onderzoek een besluit over de vesti ging zou nemen. De heer Drenth laakte ook de houding van de Leidse wethouder Van Aken, die zich in de discussie tegen het besluit had verzet maar het bij de stemming af had laten weten. De heer Drenth kondigde aan als voorzitter van de stuurgroep uit de regio verzet tegen het besluit van de Leidse gemeenteraad aan te tekenen. „Te gek om los te lopen", noem de heer Drenth deze kwestie. „Ieder overleg met de gemeente Leiden wordt volstrekt gefrustreerd. Leiderdorp heeft zich ondanks alles altijd loyaal tegenover Leiden opge steld. Maar nu verliest Leiden haar laatste bondgenoot", aldus een verontwaardigde heer Drenth. LEIDEN - Wethouder Ver boom van Volkshuisvesting gaat proberen iets te doen aan de overlast die de regelmatige bezoekers van een basketbal veldje in de Lupinetnin in de Merenwijk de omliggende be woners bezorgen. Deze bewoners hebben eerder in een brief de gemeente erop attent gemaakt dat het voet ballen en het basketballen op een geasfalteerd stuk alhier behalve lawaaioverlast ook materiële overlast veroor zaakt „Die grote knullen ma ken verschrikkelijk veel herrie met die grote basketballen en daar komt bij dat ze er ook mee voetballen, zodat je regel matig een bal tegen je deur of tegen je keukenruit krijgt Er is al eens een ruit kapot ge gaan. Het heeft ook weinig zin om beplanting in je tuin aan te brengen want die is er in de kortst mogelijke tijd weer uit weggehaald", aldus een ge troffen bewoner op de verga dering van de commissie Volkshuisvesting gisteravond. De heer Ham (CDA) stelde voor het stuk asfalt om te toveren in een kleuterspeel plaats (met bijvoorbeeld zand bak), redenerend vanuit het standpunt dat de spelletjes van kleine kinderen eert min der verstrekkende invloed op hun omgeving uitoefenen dan de sportieve capriolen van een hoeveelheid jong volwassenen. De heer drs. L. Beijen (PPR) kon zich daar wel mee vereni gen, maar vond dat er dan ook wel wat voorzieningen voor oudere jeugd moest komen zoals banken en zo. Burgerlijke stand LEIOEN G«boren: Eric M. zn v R R Houtman en S Meijer; Wllhelmu9 C M. zn v W P Sloos en M C P Opdam; Marinus C, zn v M H de Ruiter en J Faber; Nieske A. dr v W Glasbergen en J van Iterson; Chri3tine A. dr v A J van den Bergh en J Venema; Wouter H A. zn v P H van Reine en W Aanhane. Overleden: P A Kouwenhoven geb 1902 vrouw, geh gew met C Willemse; J Wassenaar geb 1892 vrouw, geh gew met P J C Huisman; H C F Wu geb 1977, dr v P L Wu en E Sevoli. Gehuwd: H Siebert en M de Bolster. 9 Aan het Gangetje 6 wordt bij ..Windsor", herenmodezaak, de opheffingsuitverkoop begonnen. Aan de Lange Mare 86 is „Stof- ties B.V.", kleinhandel in gordijn en kledingstoffen, opgeheven. 9 Aan de Diefsteeg 9 is bij drogis terij „Phoenix" de opheffingsuit verkoop begonnen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5