RIJK GEEFT 1,3 MILJOEN VOOR AANKOOP DE GOEDE HERDER Noordwijkse raad unaniem voor aanleg van heempark Leiderdorp ov^, vijf jaar uit de rode cijfers 1 Toch nog onderdak voor Noordwijkse watersporters Om woningbouw mogelijk te maken ,Door studeren veel presteren" Veiliger Oranjewijk COLLEGE ZIET AF VAN VERDEDIGING EIGEN VOORSTEL VOLGEND JAAR NOG TEK( VAN 1,3 MILJOEN ït OPENING MARKT RIJNSBURG Meerjarenplan Katwijkse brandweë; REGIO LEIDSE COURANT, WOENSDAG 23 NOVEMBER 1977 PACINAp^ ZOETERWOUDE - Minister Gruijters van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening heeft de gemeente Zoeterwoude een rijksbijdrage van 1.380.000 gul den toegezegd. Met dit geld kan de gemeente voor tachtig pro cent de aankoop financieren van het voormalige klooster complex annex-meisjes-inter- naat „Liefdesgesticht De Goede Herder" aan de Zoeterwoudse Hoge Rijndijk. Na sloop van de vervallen gebouwen zou de ge meente er 250 woningen willen plaatsen, waarvan 30 procent woningwet, 50 procent premie en 20 procent vrije sector-wo ningen. In de beslissing tot steunverle ning schrijft het ministerie, dat zo'n drie jaar geleden de stich ting Ideëel Bouwen in Amster dam een onderzoek instelde naar de mogelijkheid om in het te kopen en de voorgenomen plannen verder te ontwikkelen. Eind vorig jaar besloot de ge meenteraad van Zoeterwoude het complex aan te kopen. De bouwtechnische toestand is vol gens de bewindsman niet slecht. Wel is het complex door de langdurige leegstand volledig uitgebroken en leeggeroofd. En kele branden maakten het com- gebouw alleenstaanden en grote plex in de afgelopen jaren tot gezinnen te huisvesten. In 1975 bleek dat de stichting er niet in geslaagd was het complex aan levensgevaarlijk geheel. Snelle sloop is derhalve gebo den, meent de minister. Onder het motto „door stude ren veel presteren" vond gis teravond een concert plaats van het Symfonie orkest Bloembollenstreek in de Gere formeerde Kerk te Sassenheim. Het orkest nog maar net een jaartje oud, opende met een vlotgespeelde mars uit de „Scriptie" van Handel. Dirigent Wim van Duyn, directeur van de Muziekschool Bollenstreek, wist zijn musici tot prima pres taties te brengen, hetgeen enigszins bemoeilijkt werd door een iets te grote bezet ting van koperblazers: een ver sterking van strijkers zou daar om van harte welkom zijn in de 41 leden tellende orkestbak. Na Handel volgde een zwierig vertolkte wals uit de „Suite Francaise". Het programma Tante Aurore" van A. F. Boiel- dieu, een gemakkelijke opga ve, die het orkest met verve op voor de pauze werd besloten zich nam. Na een langdurig met de suite no. I en 2 uit applaus kreeg dirigent Wim „Water Music", eveneens van Handel. Deze uitvoering viel bij het publiek goed in de smaak, zodat een extra applaus met plezier in de muzikale broek zak van de symfoniasten kon worden gestoken. Na de pauze werd een sublie me weergave ter ore gebracht van de werken van Schubert, te weten: Andantino uit „Bal- letmusik zu Rosamunde", en daarna het menuet uit de „Symfonie no. 5". Besloten werd met de Ouverture „Ma van Duyn, welverdiend, een mooi boeket bloemen. Omdat de toeschouwers nog lang niet uitgeklapt waren en hun oren nog hunkerden naar méér, speelde het orkest als toegift het Menuet van Schubert. In een klein speechje riep de pre sident van het orkest alle ent housiastelingen op 's maan dags tussen 19.15 en 21.15 naar het Trefpunt in de Schoolstraat te Lisse te komen om het streekorkest tot een wat groter regionaal geheel uit te breiden. Leiderdorp - Deze week gaat er een brief de deur uit aan de bewoners van de Oranjewijk waarin de verschillende moge lijkheden om de verkeersveilig heid in deze wijk en met name in de Emmastraat te verhogen, worden voorgelegd. Dit deelde wethouder Engbert Drenth me de in de vergadering van de raadscommissie voor verkeer en vervoer, die gisteravond werd gehouden. De heer Drenth stelde ook een hoorzitting met de bewoners in het vooruitzicht Dit naar aanlei ding van een initiatief van enke le dames uit de Oranjewijk die zich ten doel hebben gesteld de Emmastraat veiliger voor de kinderen te maken. De actievoe rende dames waren naar de ver gadering gekomen om de com missieleden inzicht in hun plan nen te geven. Gezellig op de grond gezeten naast de uitge spreide tekeningen die zij had den meegebracht voorzagen zij de commissieleden van de nodi ge toelichting. Zo kon men het tafereel aanschouwen van een instemmend knikkende en te vreden kijkende wethouder Drenth, die zei wel iets voor de plannen van een verhoogde en vernauwde Emmastraat te voe len. „Zo op het oog lijkt me het een goede oplossing. In ieder geval zullen we dit aspect mee nemen in onze brief aan de bewoners", aldus de heer Drenth. Ambtsjubileum B. Bemtzen SASSENHEIM Gemeentese cretaris Berntzen vierde giste ren in besloten kring zijn 40-ja- rig ambtsjubileum in het raad huis van Sassenheim. Het vol tallig personeel was hierbij aanwezig, terwijl burgemeester Kret als gastheer optrad. Tot de genodigden van de druk bezette receptie mocht de heer Berntzen vele collega's en rela ties waaronder de burgemeester van Noordwijk, Noordwijker- hout. Voorhout en Warmond, re kenen. „EEN HETE ZOMER AVOND" VOORHOUT - De Voorhoutse toneelvereniging „Cultuur ver heft" brengt vanavond en mor gen de tragedie „Een hete zo meravond" van Ted Willis in een bewerking van Ab Visser op de planken. Het spel speelt zich af ten huize van een Engelse vakbondsleider die de gelijke rechten van blank en zwart in de fabrieken voor staat. Wanneer hem echter zijn enige dochter komt vertellen dat zij met een neger wil gaan trou wen, vallen er heel wat boze woorden ten huize van de idea list. „Een hete zomeravond" be gint beide avonden om 20.00 uur in het Parochiehuis aan de He renstraat KORTWEG ZOETERWOUDE Op donder dag 24 november om 20.00 uur wordt de algemene ledenverga dering van de oudste Zoeter woudse vereniging de „LJsklup Zoeterwoude" gehouden in het clubhuis van SJZ. De vergade ring wordt gehouden in oude stijl met gratis verloting en war me anijsmelk. NOORDWIJK - De ge meenteraad van Noordwijk zorgde gisteravond voor een uniek gebeuren. In afwijk ing van het voorstel van b. en w. sprak de raad zich unaniem uit voor de aanleg van een heemtuin aan de voet van de Prins Hendrik- weg. Het college had zich uitgesproken tegen dit ini tiatief van Natuur- en Vo gelbescherming, omdat men de aanleg en het onderhoud te kostbaar vond. Inplaats' van het park wilden b. en w. de ongeveer 7500 m2 grond in het Middengebied- Zuid bestemmen voor volk stuinen of daaraan de agra rische bestemming terugge ven. AJ werd alom getuigd van het goede hart, dat men de volkstuinders toedraagt, toch kreeg het plan van b. en w. geen enkele bijval. Het is een uniek en onvervang baar gebied, de allermooiste plek voor de aanleg van een heempark, maar dan moest die aanleg wel op verant woorde en deskundige wijze gebeuren, deelde De Geus namens de CDA-fractie minus wethouder Benschop mede. „Wilt u de tuin LEIDERDORP De begroting van Leiderdorp voor het jaai sluit met een nadelig saldo van 1,3 miljoen gulden. Hiei 550.000 gulden inbegrepen voor de exploitatiekosten van 1 aanbouw zijnde gemeentehuis dat in het voorjaar van 1979 g» komt. Het nadelige saldo van de begroting 1977 bedroeg 71 gulden. Nog niet officieel bekend is dat het winstaandeq Leiderdorp uit het Energiebedrijf Rijnland per jaar eed miljoen gulden bedraagt. Uiteindelijk zal het begrotingstekol niet hoger zijn dan het tekort in 1977. In de begroting wordt uitgegaan genkampje bij de Bloemer van een situatie bij „ongewij- trage verwerking bij de pi zigd beleid". De begrotingscij fers tonen de gevolgen van pro jecten waar de gemeente in het verleden toe besloten heeft en bevatte voorst alle lopende in komsten en uitgaven. In totaal geeft Leiderdorp vol gend jaar 35 miljoen uit (1870 gulden per inwoner). De groot- Vergoeding ste uitgavencategorie is sociale zorg en maatschappelijk werk (21%). Gebleken is dat de gemeente Leiderdorp uit de rode cijfers komt als de nieuwe wijken Voorhof en Buitenhof bewoond zijn. Verwacht wordt dat Voor hof binnen vijf jaar geheel be woond is en dat het eerste deel van Buitenhof dan ook al klaar cie heeft voor veel oponCj gezorgd. Ook hoopt het c« voorstellen te kunnen doeif de bouw van een bibliotha het westelijke deel van heS Winkelhof. De nieuwbouw staat hoog op de prioriteitenlijst. In 1978 hoopt het college een structuurschets van de 3e fase van Buitenhof aan de raad voor te leggen. Ook wordt gewerkt aan een bestem mingsplan voor de Houtkamp en het recreatiegebied De Does. Op het verlanglijstje van de ge meente prijkt onder meer: De bestrating in Winkelhof, een parkeerterrein voor vrachtau to's en het herstel van de Oude Dorpskern. daar 8000 of 11.000 vierkante meter groot maken? infor meerde burgemeester mr. Bonnike. Volgens De Geus zou men kunnen beginnen met 8000 m2 en het park desgewenst in een later sta dium tot ruim 11.000 m2 kunnen uitbreiden. De PvdA-fractie sprak zich eveneens uit voor een heem- tuin. „Ik vind het voor wet houder Jansen een plezierig idee, dat hij volgende week bij het uitreiken van de di ploma's van de natuurgid- sencursus aan de leden van Natuur- en Vogelbescher ming kan mededelen, dat het initiatief van de vereni ging door de raad is gehono reerd", merkte woordvoer der Bedijn op. Ook WD-Gemeentebelang was voor. Korbee wilde de kosten drukken door de ver eniging zelf de aanleg en inrichting te laten verzorgen. Voor een klakkeloos aanleg gen van het park en het daarvoor neertellen van twee a drie ton voelde zijn fractie niets. Verweij, zelf natuurbescher mer, was uiteraard ook een voorstander tot het stichten van een heempark. Hij at tendeerde op positieve reac ties uit de bevolking, onder meer van bijenhouders, en leden van de Koninklijke Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde. Het PPR-lid achtte het park van veel betekenis voor het toe risme, speciaal wat de slechtweer-recreatie betreft. Gezien deze uitspraken van de politieke grootheden in de Noordwijkse raad, zag het college af van verdedi ging van het eigen voorstel. De „hof van Eden" (wat iro nische aanduiding van bur gemeester mr. Bonnike) was daarmede een feit. Wethouder Benschop (CDA) zette nog uiteen, waarom hij als enige van zijn fractie een heemtuin niet doelmatig vond. De wethouder was persoonlijk geen tegenstan der van Natuur- en Vogelbe scherming, maar van de kennis der natuur bij de meeste Noordwijkers had hij bepaald geen hoge dunk. „Zij wonen in een groen hart, maar kunnen geen eik van een populier onderschei den." Een uitspraak die gro te hilariteit veroorzaakte, omdat het dorp vol staat met populieren. Huisvesting Met betrekking tot de huisves ting stelt de gemeente, evenals in 1977, tot een grotere betrok kenheid te willen komen bij de woonruimteverdeling. Uit de be staande woningbouwverenigin gen wil de gemeente een com missie samenstellen die zich met de woningtoewijzing bezig gaat houden. Hoge prioriteit heeft de huisvesting van buitenlandse werknemers. Het woonoord Zijl- dijk maakt volgend jaar plaats voor 30 woningen aan de Beu kenschans. In samenwerking met de gemeente Leiden moet een beheersvorm worden uitge werkt. Binnenkort wordt begonnen met de aanleg van een woonwa- Het tekort in de gemeentel ting wordt voor deel veroorzaakt door de ti onderwijsuitkering van de heid. De vergoeding is niet gepast aan de werkelijke en is niet meegegaan mi kostenstijgingen. Doorgegaan wordt met de vatie van de schoolgebouw^ samenwerking met de commissie van de Konini lianaschool is een verbom plan tot stand gekomen van de eerste fase worden gerealiseerd. Ook eerste gecombineerde kleul tere school in de wijk Vo< tot stand komen waarin j openbaar als christelijk ofL. wijs huisvesting zullen viM Op langere termijn zal gesl worden naar een verbei van het muziekonderwijs scholen en het stimulerei de werkgroep „Biologie' Recreatie Het beleid van de gemeeif er op gericht om zoveel i lijk recreatiegebieden „diclj huis" te realiseren. Verschf de plannen zijn er creatiegebieden De Bloeme!"" De Does. Ook wil de gemast grond beschikbaar stellen volkstuinen. De grond moW schikbaar zijn tegen een die ook de minderdraagkrijTj gen kunnen betalen. Een plan voor de aanlegLT/" speeltuinen in de wijk VovL is inmiddels in uitvoering men. Het gemeentebestuur weegt om ook in andere van Leiderdorp kindei plaatsen aan te leggen. NOORDWIJK De Noordwijkse waterspor ters die vorige week hun ligplaats verloren bij jachthaveneigenaar Kadee uit Wassenaar, zijn uit de nood. Een Noordwijkse bollenkwe- ker bood een tijdelijk niet in gebruik zijnd stuk grond in de directe nabijheid van de jachthaven aan de wanhopige watersporters aan voor berging van de boten. De botenhouders in Noordwijk dreigden ern stig gedupeerd te worden als gevolg van een conflict tussen het gemeentebestuur en de jachthaveneigenaar over het al dan niet verle nen van een bouwvergunning. De eigenaar wilde het restaurant bij de jachthaven verbou wen tot woning. De benodigde bouwvergun ning is inmiddels door b en w geweigerd. Hangende de procedure kondigde Kadee vast de sluiting van het bedrijf aan. De 80 water sporters kwamen in moeilijkheden omdat ze geen kans zagen de vaartuigen elders op te slaan. Naar aanleiding van publicaties boden de jachthavens „Van der Kwaak" uit Oegst en „De Kwakel" uit Rijnsburg onmidde hulp aan. Tegelijkertijd kwam het aanboi de Noordwijkse bloembollenkweker die gens anoniem wil blijven. Dat de Warmondse hengel sportvereniging De Leede zich niet uitsluitend bezig houdt met het vangen van vis bleek gisteren weer eens toen 1005 kg bovenmaatse karper werd uitgezet in het onlangs door deze vereniging gepachte nieuwe viswater het Joppe. Aanvankelijk werd medege deeld dat er graskarper zou worden uitgezet. Achteraf bleek dat het boerenkarper was. Graskarper wordt op het ogenblik nog maar sporadisch uitgezet in afgesloten kweek vijvers omdat het resultaat van grote concentraties graskar pers nog niet bekend is. De graskarper eet enorme hoe veelheden waterplanten en groeit vrij snel waardoor de behoefte aan groenvoer ook snel toeneemt. Als de hoeveoJ- Boeren karpers in Het Joppe heid waterplanten door te veel graskarpers onvoldoende is geworden schrikken zij er niet voor terug aan boomwortels, oeverbegroeiing e.d. te knab belen. Wel wordt de graskar per als een geweldige sportvis beschouwd. Hij laat zich pas vangen na veel strijd, zodat menige sportvisser wel bereid zal zijn overtollige exemplaren te vangen. Hengelsportvereni ging De Leede zal voorlopig echter nog genoegen moeten nemen met de boerenkarper. Er zwemmen overigens in het water van De Leede al enkele verdwaalde graskarpers rond. Onlangs werd er een graskar per van drie pond aan de haak geslagen. Dat er ook met suc ces op andere soorten vis wordt geaasd bleek overduide lijk tijdens de prijsuitreiking gisteravond. Dhr. J. Tijsen ving de afgelopen zomer 8.240 gr. vis en werd daarmee eeste in de A-groep. Tweede werd H. v. Grieken (7.140 gr.) gevolgd door J. Klink en W. v.d. Voort. In de B-groep werd G. Ramb eerste en C. v.d. Voort tweede. De prijzen bestonden uiteraard uit met vissen getooide bekers en medailles. Achter het nieuwe winkelcentrum aan de Rijnsburgse Anjelierstraat is gistermiddag met het doorknip pen van een lint de officiële ope ning door wethouder De Mooy verricht van het Rijnsburgse markt terrein. De nieuwe aanwinst moet volgens de wethouder gezien wor den als een aanvulling op het winkelbestand en zeker niet als een concurrentiefactor binnen de gemeentelijke middenstand. Met de bouw van het winkelcentrum moesten de bezoekers enige tijd verhuizen maar een tijdelijke voor ziening in de Tulpenstraat. De heer Mooy, die een voorstander is van de markt, bedankte de standhou ders voor hun geduld in de perio de. dat zij niet geheel op volle toeren hebben kunnen draaien en genoegen moesten nemen met hun tijdelijk onderkomen. Wat de parkeerruimte betreft, zullen er binnenkort nog enkele voorzienin gen getroffen moeten worden.- maar als het een beetje meezit, dan zal de autostandplaats er toch wel snel kmen. Tot besluit kreeg de heer Mooy van de kooplieden een prachtige fruitmand en een leuke plant overhandigd, waarmee hij blijkens de foto zijn handen vol had. KATWIJK De commandant van de Kat wijkse brandweer, P. Hartog, heeft in een brief aan burgemeester mr. C. A. Bos een meerjarenplan ontvouwd voor de brand weer. Deze brief was gisteravond onder werp van discussie tijdens de vergadering van de commissie voor bestuurs- en juridi sche zaken. Het brandweerplan heeft be trekking op de materiële en personele be hoeften van het korps. Ook de - nu verplich te - samenwerking in de regio kwam ter sprake. Burgemeester Bos benadrukte dat het slechts ging om een praatstuk en dat de zaken na de vergadering op een rijtje gezet zullen worden voor b. en w. Nu het er naar uitziet dat binnen niet te lange tijd wordt begonnen met de bouw van een brandweer- garage in de Zuidstraat, rijzen er diverse vragen: is de ontworpen garage niet te klein of, als de regionale brandweer tot stand komt, wellicht te groot; is het niet beter de brandweer te situeren in de buurt van het - nieuw te bouwen - politiebureau; hoe komt het dat er zoveel verouderd materieel wordt gehaald, doch er zal nu worden overg{ac tie fei van de politie moet zitten nu kort garage vlakbij openbare werken, bij 'ee dienst veel vrijwilligers werken, die dien bijna allemaal in de buurt woner^g materieel is inderdaad verouderd en be Vl veel onderhoud - het maximum is n gebruikt? En wat de personele kant aangaat: moeten er geen beroepskrachten bijkomen; kan men in de toekomst nog wel rekenen op voldoende vrijwilligers? Burgemeester Bos vind de garage inderdaad aan de kleine kant, maar wees op een uitwijkmogelijkheid: men kan bijvoorbeeld een of twee van de elf boven de garage ontworpen woningen annexeren en gebrui ken als instructielokaal, kantine e.d. Er valt over te twisten of de brandweer in de buurt tot aanschaf van nieuw materieel. Aanstelling van een beroeps-ondercom^ dant is waarschijnlijk te verwachten regionale brandweer effectief gaat wCa en ook een onderhoudsman in vaste behoort tot de mogelijkheden. Wat de willigers aangaat: de mentaliteit vafe mensen verandert inderdaad, maar eL desondanks geen klachten. Het korpL. staat uit 45 man en de sfeer is uitstel'

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4