Ons Eibernest machteloos tegen jeugdig vandalisme Van alles het beste Vleesthméésterlijk I Jeugd knelpunt bij Wibats ONTSPANNING IS NU ENIGE MOGELIJKHEID Mgr. Casaroli kerk wereld Latijns-Amerika telt 65.000 basisgroepen SPORT/GEWEST LEIDSE COURANT. WOENSDAG 23 NOVEMBER 1977 PACp DEN HAAG Bij Ons Eibernest zit men met de handen in het haar. Voor de grootste korf balvereniging in Den Haag zijn er de laatste tijd dan ook moeilijkhe den aan de lopende band. Moeilijkheden, die dringend om een snelle en liefst afdoende oplossing schreeuwen. Een oplossing echter die niet zo maar even uit de mouw zal kunnen wor den geschud. Daarvoor ligt het geheel gewoon te gecompliceerd. Wat wil het geval? De kantine op het sportveldencomplex van Ons Eibernest aan de Aagje Dekelnaan is sinds de totstandkoming van dit ge bouw reeds verschillende ma len het doelwit geweest van vandalisme, vernielingen op grote schaal. De schade liep al met al in de vele duizenden guldens. De daders zijn steeds buiten schot gebleven. Het bestuur van Ons Eibernest heeft welis waar sterke vermoedens in een bepaalde richting, maar de nu eenmaal broodnodige bewijzen ontbreken ten enen male. Vandaar dat men in de praktijk weinig of niets kan uitrichten. Binnen het ver trouwde kader van de eigen clubgemeenschap worden de nodige maatregelen getroffen, maar de ware schuldigen moe ten toch buiten deze kring ge zocht worden. Losbandig Bestuurslid Bob Blokpoel houdt zich veel met deze lasti ge materie bezig. Ook al in verband met zijn dagelijkse functie als ambtenaar bij de gemeentelijke dienst voor jeugd, sport en recreatie. „We staan volkomen machteloos", zegt hij. „Het is weer het ou de, bekende liedje. De jeugd van tegenwoordig is erg los bandig, neemt niet gauw wij ze raad meer aan. En daar komt nog bij, dat de buurt hier in Moerwijk steeds zicht baarder verder achteruit loopt. De sanering en de goed- Rob Blokpoel: „Thuis heeft men zich aan bepaalde gedragsregels te houden. Dat is bij een vereniging ook nodig". kopere woningen hebben be slist geen gunstige uitwerking op de woon- en werkomstan digheden in deze wijk." De aangebrachte schade in het clubgebouw van Ons Eiber nest was vaak schrikbarend, al viel het aantal gestolen voorwerpen redelijk mee. „Ge lukkig valt er nooit zo heel veel bijzonders weg te halen. Daarvoor hebben we wel ge zorgd. Maar bijvoorbeeld een geluidsinstallatie kim je na tuurlijk moeilijk elke keer mee naar huis dragen. We hebben het al eens meegemaakt dat de geluidsboxen bij het toegangs hek stonden. Toen waren de inbrekers vermoedelijk tijdens hun bezigheden gestoord en daarop gevlucht" Tot tweemaal toe werd ook de deur van de bestuurskamer helemaal aan diggelen getrapt Nu heeft men er uiteindelijk maar een ruit in geplaatst Om de kosten te dekken. Immers, wanneer het glas wordt ver nield, is daar toch minder geld mee gemoeid dan wanneer het een complete deur betreft. Sinds kort bezit Ons Eibernest ook een speciale kluis voor de meest waardevolle paperas sen. net pad van en naar de openbare weg is van verlich ting voorzien. Permanent wel te verstaan. „We denken ook in de richting van een alarminstallatie. Maar dat brengt ook weer de nodige moeilijkheden met zich mee. Wat moet je er bijvoorbeeld van maken? Een sirene? We zitten hier vrij geïsoleerd. Van uit de omringende woningen hebben de bewoners welis waar een redelijke kijk op het complex, maar uiteraard niet dag en nacht." Gedragsregels Al met al komt Ons Eibernest er eigenlijk nauwelijks meer onderuit een begeleidende rol te gaan spelen. „Thuis heeft men zich aan bepaalde ge dragsregels te houden. Dat is bij een vereniging ook nodig. Gelukkig hebben we bij onze vereniging kader genoeg om het geheel in redelijk goede banen te kunnen leiden. Maar de ouders van de kinderen beseffen de noodzaak waar schijnlijk te weinig. De club krijgt de schuld. Wanneer zoon-of dochterlief de deur uit is, vinden de meeste ouders het al lang best Dan kunnen wij het verder opknappen", aldus Bob Blokpoel. Volgens velen zijn de oproer kraaiers, die de kantine van Ons Eibernest bestoken, af komstig van de aanhang van FC Den Haag. „We zijn FC Den Haag allesbehalve dank baar dat men het idee om op zaterdagavond te spelen, heeft doorgevoerd. Dat geeft voor ons problemen. Zo zien we aanstaand weekeinde met angst en beven de komst van FC Utrecht tegemoet Die club heeft ook bepaald geen vrede lievende supportersschare." Het probleem waar Ons Eibernest en ongetwij feld diverse collega-ver enigingen mee kampen is eigelijk niet op te los sen. Het is een kwestie van mentaliteit. Maar Ons Eibernest blijft het niettemin proberen. DICK KIERS Hockeycompetitie heren niet voor WK afgelopen (Van onze sportredactie) Amsterdam Pas na komende weekeinde wordt door de com petitieleider van de hockey- bond bezien welke procedure moet worden gevolgd om de afgelaste wedstrijden van de afgelopen weken in vooral de hoofdklasse heren in te halen. Aanstaande zondag wordt de laatste ronde gespeeld, waarna de winterstop staat gepland. In de heren hoofdklasse dreigen problemen te ontstaan, omdat de Nederlandse ploeg komend voorjaar moet deelnemen aan het toernooi om de wereldtitel in Argentinië. In spelerskrin gen was reeds de suggestie ge daan om vóór het WK de com petitie geheel af te werken, eventueel met dubbele speel- weekeinden. Dan zou het toer nooi in Argentinië als afslui- ting van het seizoen hebben gegolden. De hockeybond beeft echter tot dusver van de clubs nog niets gehoord, maar compe titieleider Liefering laat nu al weten dat dit plan van de ver enigingen nadat tot dusver al drie tot vier competitieronden zijn afgelast naar zijn mening onhaalbaar is geworden. Degradatie dreigt voor tafeltennisvereniging DEN HAAG Jeugd of vereniging. Maar ook als niet. Dat is de kwestie die komend weekeinde bij Wibats. Degradatie wordt afgewend, veran- uit de promotie-hoofd- dert er niets aan de si- klasse kijkt om de hoek tuatie waar velen niet bij de Haagse tafeltennis- gelukkig mee zijn. „De Kardinaal deken Luigi Traglia overleden De deken van het kardi naalscollege, kardinaal Lui gi Traglia is gisteren op 82- jarige leeftijd gestorven. Hij was bijzonder nauw verbon den met het bisdom Rome, waarvan hij van 1936 tot 1960 plaatsvervangend be stuurder was en van 1965 tot 1968 vicaris. Luigi Traglia werd in Albano bij Rome geboren. In het Va- tikaan heeft hij verschillende functies vervuld. Bij heilig verklaringsprocessen was hij „advocaat van de duivel". Ja renlang is hij rechter ge weest van de Rota, de hoog ste katholieke rechtbank voor huwelijkszaken. Een belangrijke rol speelde hij bij de synode van het bisdom Rome, die in 1960 een nieuwe pastorale lijn uit zette, en bij de katholieke actie van Italië. In 1960 werd hij kardinaal. Traglia, be kend als een beminnelijk persoon en een snelle wer ker, werd vanwege zijn enor me belezenheid en zijn groot geheugen in het Vatikaan „het levende archief" ge noemd. De overleden kardi naal heeft meer dan 2500 priesters gewijd. Het kardinaalscollege telt nu 132 leden, van wie 34 Italia nen. Van hen zijn er 118 beneden de tachtig en heb ben stemrecht bij de paus keuze. Weliswaar zien veel mensen in ontspanning een kwestie van woorden en een werkelijkheid met twee gezichten, maar het schijnt wel zeker te zijn, dat er geen alternatief voor is, als men tenminste niet in een oorlogssfeer wil terug vallen, zij het dan maar die van een koude oorlog. Aartsbisschop Agostino Casaroli, belast met de buitenlandse zaken van de kerk, zei dit tijdens een spreekbeurt in Wenen, waar hij het Vati caanse standpunt uiteenzette. Het Vaticaan, zo zei hij, neemt tegenover de ontspanningspolitiek eenzelfde houding aan als tegenover de vrede. Het is vastbesloten zich voor de vrede in te zetten en tegen de oorlog, als middel om conflicten tussen de volkeren te beslechten, vooral in deze tijd, gezien het ge vaar van het benutten van nieuwe verschrikke lijke wapens. Om gelijke redenen is het Vati caan principieel en pertinent vóór ontspanning. Hij ontzegde geen land het recht zijn verdedi ging veilig te stellen en zijn toevlucht te nemen tot een legitieme militaire „afschrikking", maar daarbij moet wel de redelijkheid van de midde len in acht worden genomen. Bovendien moe ten dergelijke maatregelen de agressieve aspec ten verliezen, die eigen zijn aan de koude oorlog. Evenzo is het Vaticaan voor een algemene en gecontroleerde ontwapening en houdt het, zo lang dit doel niet kan worden bereikt, vast aan de noodzaak om de bewapeningswedloop af te remmen. Aldus Casaroli. Latijns-Amerika telt op het ogenblik 65.000 basisgemeen schappen, die in verbonden- beid leven met de universele kerk, zo is bekendgemaakt op een bijeenkomst in Santiago de Chili, waaraan priesters, diakenen, vrouwelijke reli gieuzen en leken uit het hele land deelnamen. Voor Chili zelf werd een aantal van vier duizend basisgemeenschappen genoemd. In het licht van de omstandig heid, dat in de toekomst zestig procent van alle katholieken in Latijns-Amerika zullen wor den gevonden, werd tijdens genoemde bijeenkomst een nieuwe beeld van de kerk ont worpen, waarin het evangelie als „bevrijdende boodschap van de persoonlijke en collec tieve schuld" werd opgevat, gedragen door de basisge meenschappen, waarvan werd gezegd, dat daarin het best een .authentiek christendom wordt gewaarborgd. Afgewezen werd een eenzijdige opstelling, waarbij een radicaal opzij- schuiven van de traditionele parochie werd gevraagd. De basisgemeenschappen, zo werd gesteld, worden geken merkt door het in de praktijk brengen van het bijbelse woord, door de toewijding en de dienst aan de medemens, door de eucharistie als middel punt van de gemeente en door de zending voor de kerk en de wereld. KORTE METTEN Drs. W. J. van der Bijl, rector van de academie voor lichamelij ke opvoeding van de Katbolieke Leergangen, is benoemd tot ridder in de Orde van de Heilige Gregorius. Deze onderschei ding is hem toegekend vanwege zijn inzet voor het onderwijs binnen de leergangen en daarbuiten, in het bijzonder voor de levensbeschouwelijke achtergrond van de lerarenopleiding. De traditionalistische aartsbisschop Marcel Lefebvre heeft in New York gezegd, dat hij beslist niet van plan is om bisschoppen te wijden. Ook zijn er in het geheim geen bisschoppenwijdingen geweest, zoals wordt beweerd. Wel kent hij enkele bisschoppen, die na zijn dood de beweging willen voortzetten. Mgr. Lefebvre noemde mgr. Arrigo Pintonello, die in Rome woont In het kader van de jaarlijkse uitwisseling tussen het Vaticaan en het Russisch-orthodox patriarchaat van Moskou is vorige week een Vaticaanse delegatie in Moskou geweest. Aan het hoofd stond de secretaris van de congregatie voor de geloofs leer, aartsbisschop Jerome Hamer, voorheen van het secreta riaat voor de eenheid van de christenen. Gisteren is een groep Russisch-orthodoxe professoren van de theologische academies in Zagorsk en Leningrad in Rome aangekomen voor een tegenbezoek. De groep zal tot vrijdag 2 december blijven. Tot nieuwe apostolische pro-nuntius in Japan heeft paus Paulus benoemd aartsbisschop Mario Pio Gaspari (59), die tot nu toe apostolisch delegaat in Mexico was. De katholieke kerk in de Verenigde Staten kent een nieuwe „Gids voor de nationale katechese". Het 254 pagina's tellende document vervangt de tot dusver geldende katechismus van Baltimore uit 1884. De gids moet nog door het Vaticaan worden goedgekeurd. Haiti is het land met het kleinste inkomen per hoofd van alle landen van Latijns-Amerika. Negentig procent van de bevolking is analfabeet. Op vijf miljoen mensen zijn er maar driehonderd ziekenhuisbedden. In het voorjaar alleen al kwamen in het zuiden van het land twintigduizend mensen van honger om. Raimondo Manzini, hoofdre dacteur van het dagblad van het Vatikaan, l'Osservatore Romano, gaat aftreden we gens zijn slechte gezondheid. Manzini, oud 76 jaar, werd achttien jaar geleden be noemd tot hoofdredacteur. In kringen van het Vatikaan wordt verwacht, dat de schrij ver en journalist de 54-jarige Valerio Volpini de beste kans maakt Manzini's opvolger te worden. l'Osservatore Romano heeft Hoofd redacteur „Osservatore" gaat heen een dagelijkse oplage van 23.000 exemplaren. Het blad geeft een weekeditie uit in het Engels, Frans, Duits, Spaans en Portugees. jeugd wordt in de door stroming belemmerd. Het grootste probleem is de vergrijzing, die in de hand wordt gewerkt door de competitieleider, die afgaat op de resultaten", zegt Wim Bouwens, in middels 46 jaar, maar nog altijd spelend voor het eerste team. „Ik heb er geen enkele moeite mee om lager te spelen. Dat heb ik ook wel eens gedaan", zegt de ;net een hardnekkige knie blessure tobbende routinier. „Net als Jan Hogendoorn, de andere veteraan, in het eerste speel ik eigenlijk alleen voor de gezelligheid. Geregeld trainen kunnen we niet Maar als je lager gaat spelen, wordt je zo weer kampioen en de club is nu eenmaal verplicht in het eerste team spelers op te stellen, die de beste resultaten halen. In dit geval heeft dat alleen wel tot gevolg, dat je je sport belache lijk maakt omdat je met het sterkste team verschijnt waarbij spelers van 46 achter de tafel staan." Qua leeftijd vormt Tijtse Rade laar het enige tegenwicht in de eerste formatie van Wibats. Hij zit in militaire dienst en kan daardoor slechts af en toe spe len. Daarom ook werd er een beroep gedaan op vooral Dick de Groot, een andere ontevrede ne. Hij wilde zich dit seizoen aanvankelijk niet beschikbaar stellen uit onvrede met het be leid. Hij vond, dat de jeugd in de topteams moest spelen. Later draaide hij bij en vulde de 27-ja- rige Amstelvener de ontstane leemtes enkele keren goed op. „Je kunt je afvragen", stelt An ton van Soest, die zitting heeft in de juniorencommissie, „of de jeugd rijp genoeg is. Pas de laatste drie jaar zijn een aantal junioren doorgebroken naar de senioren. Maar ze zijn meestal minder beheerst, hebben nau welijks routine en de aanpas sing vergt tijd. Uit de resultaten van dit seizoen blijkt, dat de jeugd gcj voor het grotere werk. li de team bestaat uit joi^| Iers en heeft komende aan een overwinning o^) genoeg om kampioen tel0', in de overgangsklasse.igj, het derde vierde en vijije spelen jeugdige tafelte$e in In januari, bij de starbai nieuwe competitie, kur K weer moeilijkheden kri(ï de samenstelling van di Als het tweede inderda* moveert en het eerste zi< haaft - niet verliezen tejT? nenberg is voldoende -y we twee ploegen in dezi deling." Het is bovendien de dezelfde jonge spelers net zo sceptisch zijn all begin van deze compet| onvrede met de gang va twijfelden ze of ze wel spelen. Het bestuur hec die onzekerheid direct I het eerste team in dep samenstelling in te schrM het niet uit de competitf te trekken. ett „De oudjes hebben d klasseringen in de coflli vastgehouden voor ba zegt Van Soest. „De ve»ke wil niet zomaar verspeha er in al die jaren is dd maar je kunt gelukkig odi gen, dat we in een overfei se zitten van oud naar jo an, Up „En daarbij", concün Wim Bouwens, „moaor niet laten leiden dem vraag of er werkelijhn is. Ik geloof, dat het Ik>2 team het in de eventJaa gere afdeling erg rPed zal krijgen. Ik geloof d we geen grote belofterty vereniging hebben, m"51 zijn er nu eenmaal lijks in welke club d^g1 Het belangrijkste is n j jongeren een kansje t w Zelfs een Dick de Groen; nuttig hij ook is en to weest, is met zijn 1 na niet de meest geschil* i Ier voor een eerste te£*di DICK HOP

Leidse Courant | 1977 | | pagina 14