Wijziging in voorstel Grondpolitiek en VAD fiektae Qowuvnt Populariteit van caravan neemt toe n Akkoord valt slecht bij vakbeweging VOLGENS NIEUW REGEERAKKOORD Meenemen islOXbesparen. sf Aanscherping van akkoord gewenst Industriebond NW tegen kernenergie SENAAT AKKOORD WET VLEESKEURING BLIJ I Onderwijs in tram INENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 23 NOVEMBER 1977 pagina 13 (Van een onzer verslaggevers) iISTERDAM De Nederlandse caravanfa- kan ten en inporteurs zien de toekomst met rtrouwen tegemoet. Dit jaar zullen er onge- tr 48.000 caravans worden verkocht Twintig Kent meer dan in 1976 toen het totale aantal 40.000 uitkwam. De heer F. de Witte, voor ster van de RAI caravanafdeling deelde dit teren mee op een persconferentie ter gele- iheid van de komende caravan RAI die van zaterdag 10 tot en met zondag 18 december te Amsterdam wordt gehouden. Van de 48.000 caravans die dit jaar een Neder landse koper vonden zijn er zeker 18.000 die in de plaats komen voor caravans die zijn versleten en uit het park verdwenen. De netto aanwas bedraagt ongeveer 30.000 stuks en ligt daarmee op hetzelfde niveau als enige jaren geleden. De heer De Witte neemt aan dat deze marktontwikkeling zich verder zal doorzetten. De caravan-voorzitter had laten uitrekenen dat tijdens de zomervakantie 29 procent van de vakantiegangers in het binnenland hun vrije dagen in een caravan doorbrachten. Van hen die naar het buitenland trokken maakte 15 procent gebruik van een caravan. Nog een enkel cijfer: in 1958 waren er in Nederland 4000 caravans, nu zijn het er 350.000, waarvan 80.000 stacaravans. Nederland heeft daarmee de grootste caravandichtheid in heel Europa. Zo wel bezien in relatie tot het aantal personenau to's (86 per 1000 auto's) als in relatie tot het aantal inwoners (23 per 1000 inwoners). Vorig jaar werd de caravan RAI bezocht door ruim 92.000 mensen. Dit jaar wordt op een evengroot bezoekersaantal gerekend, mede ge let op het feit dat er een opmerkelijk aantal primeurs in de RAI geëxposeerd zal worden. Mtovervalser toesteerd ^LLE (ANP) De Zeeuw- ispolitie van de groep Ka- jZuid-Beveland) heeft gis- de 40-jarige J. K. uit die aangehouden op verden- an autovervalsing, beurde na een inval in een B in Kapelle. Uit een on- was gebleken dat er een ■rfan gestolen Mercedessen van Kapelle liep. In de werden enkele Merce- gevonden die voorzien van valse of vervalste —mummers. De eigenaar schuur, J. K., werd aan- !en. Hij heeft nog geen ^ïnis afgelegd. Het is de «niet bekend hoe groot de He van de autozwendel is. ^Hn is bekend of de man Wan wel in samenwerking ïn opdracht van anderen I verstand leidt schietpartij ERDAM (ANP) - In Am- n zijn gisteravond twee ttbilisten gearresteerd na il van hen, de 51-jarige rhuurder H. K. twee po- ïnten met een pistool ^Jreigd. «verhuurder en zijn zoon gisteravond in Amster- jen van hun huurauto's waarvan de huurtermijn •rstreken Terwijl zij de leenamen alarmeerde de rder de politie die de i'olging inzette. Toen de 'erd klem gereden veron- fle de autoverhuurder dat 1:^—slachtoffer was van een jgg omdat een van de agen- ffojburger was en trok zijn 5^ Nadat de mannen er in vandoor gingen vuurde i-"-iten enkele malen gericht ^Juto. Toen vader en zoon SI© een politiebureau aan- ilden doen van de door onderstelde overval wer- gearresteerd. Het wapen ••■sun nog in hun bezit. itie esteert 1 illegale rken onzer verslaggevers) De groep Medem- de rijkspolitie heeft twee Andijkse 40 ille- verblijvende gastarbeiders gearres- as>de Turken op het bij een soortge- wee weken De veertig buiten- zo spoedig moge morgen al het land van de aange-' woonden op adressen in ver- - Een 23-jarige Lei en een 22-jarige Lei- vannacht rond één wegens het il- van affiches met stop de neutronenbom. pSrige Leidenaar werd er- L/dacht in de Haarlem- Hat en de Breestraat ^jjte zijn geweest met zijn ■^activiteiten. De 23-jari- erdorper werd op heter- trapt tijdens het affiche- de protestleuzen in een linage door brekers Inbrekers hebben macht toegang verleend ML-station Perquin aan Ijweg. Zij kwamen bin- jir het forceren van een e inbrekers richtten hier 9 eschrijvelijke chaos aan. I chines en bloempotten 1 tot gort geslagen. Ver- I gingen zij naar de gara- lïet bedrijf, waar zij met J nieuwe automobielen lotje probeerden te spe- ■totaal werden op deze i .zes nieuwe auto's ver- I e schade die werd aan- jS aanzienlijk. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG - Het ont werpakkoord van CDA-lei- der Van Agt en VVD-frac- tievoorzitter Wiegel wijkt op verschillende punten af van het akkoord, dat des tijds bereikt werd tussen PvdA, CDA en D'66. Dit geldt vooral voor de grond politiek, de vermogensaan- wasdeling en de bezuini gingsparagraaf. Voor wat de grondpolitiek be treft zijn de twee fractieleiders uitgegaan van het amendement van de KVP-er De Bekker. Over dit amendement struikelde het eerste kabinet Den Uyl in maart van dit jaar. Het houdt in, dat bij onteigening van grond de onteigende een vergoeding krijgt op basis van de verkeers- waacde en niet op de gebruiks waarde-plus. Korrekties echter zullen worden toegepast om te voorkomen, dat particulieren zich bij onteigening zouden ver rijken ten koste van de gemeen schap. Het reeds bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp inzake voorkeursrecht van gemeenten bij verwerving van onroerend goed wordt in hoofdzaakoverge- nomen. Om de prijsontwikke ling van landbouwgronden in te tomen zal een systeem van land bouwkundige toetsing ingevoerd worden. Er komt geen grond bank waaraan grond als eerste zou moeten wprden aangebo den. De vermogensaanwasdeling (VAD) voor werknemers wordt ingevoerd. Daarbij zal de ver houding tot de bestaande winst- delingsregelingen goed in het oog gehouden moeten worden. Dit staat niet in het ontwerp van het kabinet Den Uyl. Bij de wet investeringsrekening zullen de fiscale aftrekmogelijkheden voorlopig gehandhaafd blijven, ook al in afwijking van vroegere voorstellen. In grote lijnen wordt het bij de Tweede Kamer ingediende wets ontwerp herziening onderne mingsraden overgenomen maar daarbij komt de vraag om ad vies aan de sociaal economische raad over taak en bevoegdhe den van ondernemingsraden voor wat betreft de samenstel ling van de raden van commis sarissen. Bijzondere aandacht moet wor den besteed aan het midden- en klein bedrijf. Er dient een kli maat te komen waarin de zelf standigen hun belangrijk werk voor de samenleving zo goed mogelijk kunnen verrichten. Aan de economische betekenis van de land- en tuinbouw moet grote waarde worden toege kend. Verder staat in het akkoord Van Agt-Wiegel: het huurbeleid be hoort de bestrijding van de wo ningnood en een rechtvaardige verdeling van de woningvoor raad te dienen. Het stelsel van individuele huursubsidies blijft bestaan. In het regeerakkoord staat voorts, dat nagegaan zal worden of er niet te rechtvaardigen ver schillen bestaan in woonlasten van huurders en bewoners van een eigen huis. Ook wordt on derzocht of de handel in huur woningen de belangen van de zittende huurders aantast en een doelmatige verdeling van woonruimte doorkruist. Waar dit het geval is, zullen, om deze belangen te beschermen, maat regelen worden getroffen. De huurder verkrijgt bij verkoop van het door hem bewoonde huis een recht van voorkeur. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Het regeerak koord dat de fractieleiders van CDA en VVD hebben gesloten, is slecht gevallen bij de vakbe weging en de PvdA. De FNV de federatie van de twee groot ste vakcentrales, constateerde, dat er een kapitalistisch beleid wordt gepresenteerd zonder enig uitzicht op de hervormin gen. Het CNV, de christelijke vakcentrale, reageerde gemati- ger, maar toonde zich wel erg bezorgd over de positie van de mensen met sociale uitkerin gen. De PvdA-fraktie noemde het beeld dat uit het akkoord naar voren komt „onthutsend en ver ontrustend". Volgens financiële deskundigen in de PvdA zal het beleid dat Van Agt en Wiegel de komende jaren willen voeren een financieel gat doen ontstaan van om en nabij de 5 miljard gulden. De dekking van dat gat dwingt tot extra bezuinigingen op de overheidsuitgaven en de sociale uitkeringen. „Dat wordt gemaskeerd", aldus de PvdA. Volgens de FNV worden de op lossingen voor de economische problemen practisch uitsluitend gezocht in winstherstel en ver sterking van de concurrentiepo sitie van het bedrijfsleven. „Van enig besef van de diepere oorza ken en enig uitzicht op noodza kelijke veranderingen in de Maatschappij is in het akkoord geen sprake", aldus de federa tie. Het CNV is, evenals de FNV, ongerust over het lot van de hervormingsvoorstellen (onder nemingsraden, VAD, investe ringsrekening en grondpolitiek). Volgens de PvdA is het ondenk baar dat men een beleid zoals Van Agt en Wiegel dat voor staan steun in samenleving wordt gevonden op basis waar van de grote sociaal-economi sche problemen kunnen worden aangepakt. De socialisten con stateren, dat vitale punten uit het akkoord dat PvdA met CDA Dat het regeerakkoord van Van Agt met Wiegel, vergele ken met het akkoord met Den Uyl, herkenbare verschillen zou bevatten, was te verwachten. Dat de veranderingen zich I in belangrijke mate hebben voltrokken langs de lijnen van het CDA-programma, maar dat er ook elementen van de i WD in zijn terug te vinden, behoeft evenmin te verbazen. Grote problemen als defensiebeleid, VAD en grondpolitiek, waarop de socialisten zo nadrukkelijk hun stempel hadden willen drukken, zijn vooral in christen-democratische zin 1 omgebogen. Het akkoord ademt een andere aanpak maar draagt zeker niet overwegend het stempel van de liberalen. Het is een tamelijk evenwichtig stuk geworden, waarbij Wiegel als grote winst kan noteren, dat typische socialistische stok- paardjes zijn verwijderd, waarbij hij ook met harde CDA- I eisen rekening heeft moeten houden. Zo is bijvoorbeeld de I ontwikkelingshulp volledig overeind gebleven. Het abortus- I vraagstuk is, evenals bij het akkoord met PvdA en D'66, niet inhoudelijk geregeld, maar er zijn wel afspraken gemaakt over de manier waarop deze kwestie wordt aange pakt. Op dit punt zijn de teksten van de beide akkoorden vrijwel gelijk. Wiegel kreeg niet minder, maar ook niet meer dan Den Uyl. Van Agt heeft een geheel nieuw punt kunnen binnenhalen rond de vermenselijking van de arbeid. Van groot belang zijn ook nieuwe formuleringen rond de onderneming en de ondernemingsraad, de zelfstandigen in het midden- en kleinbedrijf en in de land- en tuinbouw. Men kan zeggen dat CDA en WD hier gelijkelijk aan hun trekken zijn gekomen. Het is betreurenswaardig, dat de in deze kabinets periode in te voeren VAD geen echte begindatum heeft meegekregen. Juist in het arbeidsvoorwaardenbeleid voor het komende jaar kan dit element een belangrijke rol spelen. En er zijn natuurlijk nog wel meer kanttekeningen te maken. INTUSSEN maakt de CDA-fractie gebruik van de moge lijkheid alsnog veranderingen voor te stellen. Indien binnen het CDA de onmisbare eensgezindheid kan worden bereikt, met name over de sociaal-economische paragraaf, zullen ongetwijfeld zowel enkele punten worden aangescherpt als de toonzetting van het geheel worden veranderd. Met prof. Van der Grinten zullen Van Agt en Wiegel zich dan nogmaals rond de tafel moeten scharen. Maar dat mag niemand verwonderen als men bedenkt, dat over het eerste akkoord vele, vele maanden in zeer moeizame arbeid is gedokterd. Verwacht mag worden, dat nog in de loop van deze week een eindoordeel zal worden bereikt. Dan zal blijken of zes maanden na de verkiezingen ons land toch nog een parlementair kabinet zal krijgen, dat op een zij het zeer magere meerderheid zal kunnen steunen. en D'66 heeft bereikt zijn ver dwenen dan wel vervangen door vage, mistige formuleringen. Scherpe kritiek kwam ook van D'66. Partijvoorzitter Glastra Van Loon, zei gisteravond in Emmeloord dat het akkoord een inhoudsopgave is, waarbij uitleg en uitwerking ontbreken. „In het geheel genomen een bedrie- gelijk stuk. Als het wordt uitge voerd is het kiezersbedrog, wordt het niet uitgevoerd dan is het formatiebedrog. Het Nederlands Christelijk On dernemers Verbond (NCOV) heeft met waardering kennis ge nomen van de passages in het conceptregeerakkoord CDA/WD, die betrekking heb ben op het integratiebeleid, het structuurbeleid en het fiscaal beleid ten aanzien van het mid den- en kleinbedrijf. Het NCOV betreurt het echter, dat het hui dige prijsbeleid zal worden voortgezet, al kan de speciale aandacht die men daarbij aan het midden- en kleinbedrijf wil besteden enig soelaas bieden. „EERST MEER ONDERZOEK" NUNSPEET (ANP) De indus triebond NW wijst op grond van de nu beschikbare informa tie het gebruik van kernenergie af. Via een zo breed mogelijk opgezet wetenschappelijk on derzoek zullen volgens de bond de pro's en contra's van kerne nergie moeten worden bestu deerd. Dan kan alsnog worden bekeken of we met kernenergie „in zee" kunnen gaan. Inmid dels moet prioriteit worden ge geven aan de ontwikkeling van alternatieve vormen van ener gie en aan besparing op ener gieverbruik (bijvoorbeeld via betere isolatie). Die uitgangspunten voor een energiebeleid ontvouwt de in dustriebond NW in de nota „Energie ons een Zorg", die als discussiestuk naar de achterban gaat, maar waar het hoofdbe stuur inmiddels zijn fiat aan heeft gegeven. Hoofdbestuurder Ab Schravemade zei bij de pre sentatie van de nota te hopen dat de FNV het standpunt van de industriebond zal overne men. In concreto betekent een en ander dat de industriebond NW tegen uitbreiding is van het aantal kerncentrales in ons land. Ook is de bond tegen uit breiding van de verrijkingsfa- briek in Almelo „ook al riskeren we daarmee dat we overhoop gaan liggen met onze leden in Twente", aldus Schravemade. De industriebond NW legt mo menteel bovendien de laatste hand aan een plan waarin con creet wordt aangegeven hoe dat alternatieve energiebeleid in ons land op poten zou kunnen wor den gezet. De bond wil dat een soort ontwikkelingsmaatschap pij nieuwe stijl een programma gaat opzetten voor ontwikkeling van alternatieve energiebron- Gezinsverzorgsters de straat op ASSEN (ANP) Ongeveer 700 Drentse gezinsverzorgsters zijn gisteren in Assen de straat op gegaan om te protesteren tegen de voorgenomen bezuinigings maatregelen van het ministerie van CRM. In navolging van de ze Drentse actie zijn gister avond in Oude Pekela en Leeu warden demonstratieve bijeen komsten gehouden. Vooral werd gewezen op de te genstrijdigheid van de rege ringsmaatregelen die enerzijds de bejaarden en gehandicapten zolang mogelijk in eigen omge ving willen laten en nu ander zijds de gezinshulp willen beper ken die daarvoor onontbeerlijk is. In de protesten speelt ook mee dat in Drente, Groningen en Friesland de werkgelegenheids situatie, zeker voor vrouwen, slecht is. Door de bezuinigings maatregelen zouden, aldus de protesterende gezinsverzorg sters, nog meer mensen zonder werk komen. Demonstratie scheepsbouw Terwijl in het Delft- se Cobosinege- bouw de Beleids commissie Scheepsbouw ver gaderde over de toekomst van de Nederlandse scheepsbouw, de monstreerde buiten een vijftigtal men sen voor het be houd van de werk gelegenheid in deze tak van industrie. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Volgens staatssecretaris Hendriks (volksgezond heid en milieuhygiëne) kan de nieuwe regeling voor de vleeskeu ring op 1 januari 1978 Ingevoerd worden, zeker nn de Eerste Kamer heeft ingestemd met het door deze staatssecretaris en minister Van der Stee (landbouw en visserij) Ingediende wetsont werp. De Senaat hechtte gisteren na een vrij uitvoerig debat zijn goedkeuring aan het wetsontwerp. Zoals bekend moet op dit ogenblik nog vlees dat na het slachten in een keuringsdistrict gekeurd is opnieuw gekeurd worden bij invoer in een ander district waar (veelal) de verkoop plaats heeft Volgens het gisteren aanvaarde wetsontwerp wordt die nadere keuring nu overbodig omdat het vlees gekoeld vervoerd kan worden. Minister Van der Stee zei dat bepaald niet gezegd kan worden dat het vlees duurder zou worden omdat de slachthuizen (als gevolg van de afschaffing van de nadere keuring) opcenten kunnen gaan heffen op de vleeskeuringstarieven. Volgens de minister valt de kostenstijging in het niet bij het totale omzetbedrag. Wel gaf hij toe dat de vleesexport met problemen kan gaan kampen vanwege de heffing van opcenten. Om daaraan tegemoet te komen wordt op het ministerie van economische zaken een regeling voorbereid. Fraai gelijnde fauteuil, die een uitzonderlijk zitkomfort garandeert. Met rundlederen kussen in donkerbruin, houten frame met palissander-effekt. Normale prijs 440, Meenemen in handige doos betekent profiteren van 1096 korting, ofwel 44,Dus betaalt u slechts Anders Denken over Wonen. Leiden, Nieuwe Rijn Tevens vestigingen te Den Haag, Leidschendam, Rijswijk, Voorschoten, Rotterdam, Zwolle, Eindhoven. AMSTERDAM (ANP) Een groep van 250 leerlin gen van het basis- en voortgezet- onderwijs heeft gisteren de schoolbanken verwisseld voor tram ban ken. In het kader van een onderwijskundig experi ment genaamd „leren in de tram" mochten 25 groepjes van tien leerlingen de ge hele ochtend een tram als leslokaal gebruiken. Het experiment is ontwik keld door medewerkers van de Universiteit van Amsterdam en van de lera renopleiding „d'Witte Le lie", in samenwerking met het gemeentevervoerbe drijf. Het project is bedoeld om het onderwijs eens bui ten de beslotenheid van het klasselokaal te brengen. De leerlingen (van 6e klas ba sisonderwijs tot en met de 4e klas voortgezet onder wijs) moesten tijdens de rit opgaven maken uit een boekje, dat ook „Leren in de Tram" heet, en waarin vragen werden gesteld over gemiddelde snelheid van de tram, aantal in- en uitstap pers, systeem van tram kaartjes etc. Het ligt in de bedoeling dit onderwijsexperiment op gezette tijden te herhalen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13