Dr. Lotti Benedict A niet meer over het ijs r Leiden Lions blijft in de race Al uw geldzaken in één hand Heemskerk en Van der Wiel blijven winnen puur ^makkelijk! W LEIDSE SPAARBANK Rentree Nico Jansen^ mogelijk tegen BWij SPORT LEIDSE COURANT ZATERDAG 19 NOVEMBER 1977 PA| DEN HAAG „De wasbaas zei deze week nog toen hij aan de deur kwam bij mevrouw Benedict: „Ik zie u nooit meer als jurylid op de televisie. Heeft u al afscheid genomen bij het kunstrij den"? De wasbaas is voetbalscheidsrech ter. Mevrouw Benedict: „Wij zijn dus zoiets als collega's van elkaar. Dan zeg ik maar, man ik sta nog steeds op de internationale lijst van de ISU en af scheid heb ik nog niet genomen, maar ik wil wel weten dat het niet meer gaat. De pijn in mijn rug is te erg geworden". De nu 72-jarige dr. Lotti Benedict, gebo ren in Hongarije en sinds 1948 in ons land, is als toeschouwster aanwezig bij de internationale wedstrijden op De Ui thof om de Ennia Challenge Cup. Het jurylid, dat jaren optrok met Sjoukje Dijkstra en Joan Haanappel, kan het vanaf de kant dikwijls niet meer aanzien. „Ik ben gekomen om wat belangstelling te tonen. Maar soms denk ik wel eens: wat doe ik hier. Ik zit me op de tribune te vervelen. Bij die verplichte figuren moet je op het ijs bij staan, anders is er niets aan. Sinds 1969 sta ik nu om gezondheidsredenen buitenspel. Ik was nog wel op de Olympische Spelen in Sapporo. Het was de bedoeling dat ik daar als jurylid zou optreden, maar ik werd uitgeloot. Een teleurstelling was het niet voor mij. Nooit is iets in de sport een teleurstelling geweest. Ik kon alles aanvaarden. Ik ging altijd van het stand punt uit; wat ze doen zal wel het beste zijn". Mevrouw Benedict neemt nog een slokje van haar borrel. Een gesprekje met haar ging „op voorwaarde" dat ze een borrel tje en een kopje koffie zou krijgen. „Die borrel is voor de pijn. Al vierenveertig jaar heb ik last van rugklachten en pij nen. Ik ben er steeds krommer van gaan lopen. U moest eens weten hoe hevig die pijn is. Onlangs heb ik ook nog mijn arm gebroken". Handen en voeten In 1951 stond dr. Lotti Benedict, drie jaar nadat ze uit Hongarije was ge vlucht, als jurylid op het ijs. Ze had er verstand van en was zelf wereld kam pioene bij de studenten geweest en kam pioene van haar land. Al snel stond mevrouw Benedict, die in Enschede woont, hoog aangeschreven als jurylid. Ze ontmoette vele groten mee in de kunstrijwereld en maakte met Sjoukje Dijkstra en Joan Haanappel een „gouden tijd" door. Ze stond erom bekend dat ze over het ijs ging op handen en voeten om de verplichte figuren goed te kunnen zien. Een punt stond bij haar altijd voorop: eerlijkheid. „Ik ben altijd eerlijk geweest Nooit heb ik moeilijkheden met de rijd sters en rijders gehad. Ik was altijd objectief. Je moet bij het kunstrijden vele dingen kunnen onderdrukken. Dat rode jack dat u aan heeft, vind ik niet mooi. Maar het moet niet zo zijn dat als u met dat jack verplichte figuren gaat rijden het u dan punten gaat kosten. Er zijn juryleden bij wie zoiets kan meespreken. Maar het mag natuurlijk niet. Daarom is het altijd het beste om keurig gekleed het ijs op te stappen". Dr. Lotti Benedict, doctor in de schei kunde en twintig jaar docente lichame lijke opvoeding, weet dat sommige jury leden het moeilijk hebben met hun taak. „Ze hebben bij mij nooit de durf gehad om me te benaderen om oneerlijke prak tijken uit te halen op het ijs. Ik noem geen namen. Maar er kwam eens een jurylid naar mij toe, die voor het eerst in een wedstrijd stond. Huilen meneer, niet om aan te zien. Ik vroeg haar wat er aan de hand was. Ze vertelde toen dat ze haar voorstellen hadden gedaan. U weet wel wat ik bedoel. Die vrouw kon er gewoon niet tegen. Deze dinj men vroeger wel voor. Nu gek meer". Te veel Nog niet zo lang geleden is Lotti Bf ook uit de Technische Commissie i KNSB gestapt De vergaderingen steeds in Den Haag en om uit Erfl'SE te komen werd haar te veel. jpe«I Kunstrijden met vroeger vergelijke v volgens haar erg moeilijk. „De splok; natuurlijk vooruit gegaan. Het is n te zeggen of Sjoukje en Joan sterk voor de dag zouden komen. Iyen< veel moeilijker geworden, vooral F vrijrijden. Maar zoals Sjoukje sprongen in hun tijd, dat zie je r meer. Wat kwamen die meisjes 1 de grond". „Vroeger hadden de juryleden het Dezelfde juryleden stonden op hetfiste de heren, dames en paren. Sorfen 's nachts één uur. Dat is nu niet kar Er is toch wel wat veranderd". vijf Een „afscheidswedstrijd" komt voor haar. Mevrouw Benedict hoop ons lid van de KNSB te worden. Dat ii. al voorzichtig in het vooruitzicht g^ad ARTHUR VAN RUS Loek Sanders uitgeschakeld MANILLA Louk Sanders is gisteren in het tennistoernooi in Manilla, nadat hij eerder overwinningen had behaald op Jim Delaney en Ton Gorman, in de kwartfinales uitgescha keld door de als eerste geplaat ste Spanjaard Manuel Orantes. De linkshandige Orantes maak te in twee sets (6—2, 6—0) een einde aan de opmerkelijke op mars van de Nederlandse kam pioen, die in de Philippijnse hoofdstad één van de succesvol ste toernooien uit zijn loopbaan afwerkte. Gevoelig verlies HIJS GRONINGEN HIJS Intcr- vam heeft in zijn twee competi tie wedstrijd een gevoelig ver lies geleden tegen het team van Bondsspaarbank Groningen. De thuisploeg won gisteren met 103 (2—1, 2-1, 6-1) en bleef daardoor ongeslagen. Tilburg Trappers handhaafde zich aan kop door ook zijn der de ontmoeting te winnen. Natio nale Nederlanden Nijmegen moest er m Tilburg met 6—1 (2—0, 2—1, 2—0) aan geloven. De Bischop Amsterdam en Feenstra Heerenveen deelden in Amsterdam de punten: 7—7 (1-3, 2-2, 4—2). Schaatstrainers zien af van boycotactie DEVENTER De boycotactie, die de NSTV (Nederlandse Schaats Trainers Vereniging) vandaag bij de wedstrijden om de IJsselcup wilde houden, gaat niet door. De trainers, die wil len protesteren tegen de wijze waarop Tjaard Kloosterboer door de schaatsenrijders bond werd benoemd tot technisch su pervisor, zullen nu met een rouwband om op het ijs ver schijnen. Volgens Pieter Geldrop, de vooizitter van de NSTV, zijn enkele trainers door de besturen van de gewesten onder druk gezet om niet aan de boycotactie mee te doen. Groenteveiling Leiden (18 nov.); Andij vie 50—97; Snijbonen 700—750; Kroten gek. 85; Boerenkool 49—54; Groene Kool 3238; Prei 55—65; Spruiten A 53—56; Spruiten B 55—58; Spruiten C 42—46; Tomaten A 10.30—11.20; Toma ten 1120; Tomaten C 830—1820; Toma ten CC 350; Uien 10—19; Witlof 255- 285; Knolselderij 25-30; Komkom. 60/op 102. 50/op 84.35/op 40—47. 30/op 70—74; Sla zwaar 25—40; Bleekselderij 30-44; Peterselie 50-53; Selderie 15—27. Kaasmarkt Alkmaar Alkmaar Commissienoteringen in guldens per kg: fabrieksedammer 5.51; middelbare 5,56, goudse volvette 5,69. Beckenbauer wil toch naar WK (Van onze correspondent) BONN Franz Beckenbauer wil volgend jaar meedoen aan het wereldkampioenschap voet bal in Argentinië. In een televisie-interview ver klaarde de ausputzer gister avond dat hij, m tegenstelling tot eerdere berichten, graag wil worden opgenomen in de West- duitse selectie voor het wereld kampioenschap. Naar zijn me ning valt daarover ook met zijn huidige werkgever, de Ameri kaanse voetbalclub Cosmos, te spreken. Franz Beckenbauer Weer zege Iran TEHERAN In de finalegroep van de Aziatische/Oceanische j voorronden van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal heeft Iran opnieuw een overwinning behaald. In Teheran won de koploper in de 2e poule van het onderaan gerangschikte Hong Kong met 3-0. Door dit resultaat is de stand: 1. Iran 6 4 2 0 10 9-2 2. Zuid-Korea 7 2 4 1 8 7-6 3. Australië 6 3 1 2 7 11- 6 4. Koeweit 6 3 1 2 7 11- 6 5. Hong Kong 7 0 0 7 0 3-21 (Van onze correspondent) ROTTERDAM Trainer Boskov zal de bekerwedstrijd tq BW gebruiken om spits Nico Jansen zijn rentree te laten mqk De Joegoslaaf zal de van een knie-operatie herstelde spits helft lang laten meespelen. Een voorwaarde is wel dat het terrein niet te zwaar is. Blijk de omstandigheden te ongunstig, dan zal Jansen pas de volgen week in het C-team weer in actie komen. (Van onze sportredactie) LEIDEN De uitblinkende doelman Rob de Jong van Lei den Lions was voor een groot gedeelte verantwoordelijk voor de 9—5 zege op het Belgische Brussel. Door enorm doel mans- werk op de juiste momenten hield hij zijn ploeg in de race om de Intermakei Coupe der lage landen. De eerste twintig minuten wa ren van erg matig gehalte. De voorwaartsen van beide ploegen konden geen zuiverheid in hun spel brengen en de Brusselse ploeg kon zelfs niet gevaarlijk worden toen men tot twee maal toe met een numerieke meerder heid op het ijs stond. Beide keren was de zeer matig opere rende Gert Pauli de boosdoener aan Leidse zijde. Hiervoor had den Vermeulen en Wielheesen voor een 1—1 stand gezorgd en Leiden Lions kon zelfs met een 2—1 voorsprong gaan rusten toen wederom Wielheesen scoor de en dit juist op het moment dat Pauli zijn tweede 2 minuten straf erop had zitten. Dit huza renstukje werd tijdens de twee de periode nog eens herhaald: nadat Vermeulen de stand op 2—2 had gebracht was het nu Frank Dobbelaar die tijdens een 2 minutenstraf van ploeggenoot Theo Dietz wist te scoren. (3—2). Het pleit leek beslist maar Brus sel kwam nog één keer sterk terug. Na 7 minuten in de derde periode, John van Stoun had intussen ook al een bezoekje aan de strafbank gebracht, had Brussel de achterstand via tref fers van Ken en Voskertchain tot nog maar één doelpunt te- i-uggebracht. Het ging er toen donker uit zien vooral toen Pa trick Arnould een penaltyshot toegewezen kreeg van de beide scheidsrechters. Maar gelukkig voor Leiden Lions vergat hij vlak voor Rob de Jong gekomen te schieten, „typisch Belgisch" Harry Wielheesen juicht na weer een treffer werd er gefluisterd, en de uitste kende doelman hoefde de puck alleen maar op te rapen. Deze slag kwam Brussel niet meer te boven en Leiden Lions nam snel definitief afstand. Terwijl Alain Zwichel op de strafbank zat scoorde Jiri Anton binnen 10 seconden 6—4, daarmede aanto nend hoe je een numerieke meerderheid moet benutten. Martin, Wielheesen en Dietz voor Leiden Lions en Voskert chain voor Brussel bepaalden de eindstand op 9—5. Henk Braat LEIDEN Zoals te verwach ten was hebben de twee jeugd- talenten, Wim Heemskerk en John van der Wiel, ook hun partij uit de vijfde ronde van het Leids jeugdkampioenschap tot winst gebracht Deze twee spelers hebben nu met nog twee ronden te spelen anderhalve punt voorsprong op de rest van de spelers. Wim Heemskerk (LSG) rekende na een ingewikkelde partij af met Hans Kuiff (Boskoop). Na dat Wim een pion en een kwali teit had buit gemaakt gaf Hans er de brui aan. Heel wat minder tegenstand had John van der Wiel (Philidor) van Jan Willem Duijzer (Katwijk). Voor deze twee .koplopers was het verder van belang dat Jan Bakker (Noordwijk) afrekende met Je roen Selier (Leiderdorp), die tenslotte maar een half punt achterstand had op hen. Gert Jan Goedhart (Leiderdorp) speelde remise met Gert Koele- wijn (Valkenburg). Hiermee handhaafden zij hun positie in de middenmoot. Ook Wijnand Heykoop en Wim Haasnoot (Katwijk), die respektievelijk Roel Piket (Leiderdorp) en Mar tin Vlasveld (Leithen) bedwon gen, wisten zich hier te handha ven. Arie van den Bos (Bos koop) rekende af met Arno Lui- nenburg (Leithen). Voor Ernst de Hoop, de enige huisschaker in dit gezelschap, blijft het wachten op de eerste zege voort duren. Dit keer brak hij af te gen Mare Overeen (Philidor). ADVERTENTIE Een vaste hand, die steun geeft, wekt vertrouwen. Mag ook wel als het om zulke belangrijke zaken gaat als sparen, lenen, verzekeren en beleggen. De Nutsspaarbank is al heel lang een vertrouwd en bekend adres. Uitgegroeid van een echte spaarbank naar een volwassen bankbedrijf, echter met behoud van een 'eigen gezicht', want de Nutsspaarbank is een Stichting. Een Stichting heeft geen aandeelhouders en behoeft geen winst uit te keren. Dit biedt voor de cliënt voordelen die zich o.a. uiten in de persoonlijke benadering, het directe contact, het 'kennen' van de cliënten als het om zijn geldzaken gaat. De Nutsspaarbank biedt u een vaste hand in alle geldzaken. - - t

Leidse Courant | 1977 | | pagina 8