fe Moeder aarde heeft een erg warm hart Soroptimisme nooit van gehoord! paagse dames bijeen in ifraatvereniging op niveau" I SCHAT AAN ENERGIE BLIJFT ONBENUT DOEL: Nu de winter weer nadert, - echo uit de kille dagen van de s alom de wekroep: „Thermos- twintig graden en braaf de gor- toe." Een beetje bitter is dan de ihte dat we met z'n allen op één e. gewoon niet uit te krijgen Ichel leven. Immers: de hoeveel- irmte die de aarde verliest, be- n~stin totaal ongeveer 30 miljard .e1 De eerste twee kilometer van tel ij korst bevatten een schat aan A enige duizenden malen groter Dunc energie die de hele voorraad brandstoffen (kolen, olie en .UI<) kan opleveren. Zo zit er in een 10 van 500 kubieke kilometer on- p fls gesteente, dat een paar hon- aden warmer is dan het opper- ant^steente, genoeg energie om de iar dehoefte gedurende een jaar te :t> di De vreugde om zo'n rijkdom pap< echter als men weet dat er aan derdgrvlakte van de aardbol nog d milliwatt per vierkante meter le erjie warmte over is. Een voetbal- nodig om een paar peertjes te ordl0aten branden, i nan "een'hitte van de aarde te benutten ye dus óf plaatsen te zoeken waar .mteverlies een stuk groter is dan ]iiddelde, of af te dalen in de ale srt tene'Jlde de warmte sneller uit fen te halen dan de natuur het r;ui> dezelfde manier waarop men nu Ia h(e b001"*' zou men b*? voorbeeld Srlter kunnen winnen in de zoge- .~r Mid Atlantische Rug, een hon-, 'e' kilometers breed en één tot twee ed3r hoog gebergte op de bodem ,aoceaan. Daar heersen temperatu len de 300 en 600 graden Celsius drfom^ voldoende stoom voor om teit op te kunnen wekken. - jstmuziek, maar niet meer zo ver- .ïlijk ver weg. Verwacht wordt dat maatschappijen binnen afzienbare rhal/en' iaar staat zullen t ..gaan boren in water dat dieper istie] 2000 meter. Er gebeurt op dit g-dus wel iets. Nederland echter is fsbleven, zo constateert ir. Joost karjSteren in het blad THD-Nieuws a d^ecbnische Hogeschool Delft. An- bij voorbeeld in Frankrijk be- - de belangstelling voor winning uit de grond pas nu te e^jdelijke Stuurgroep voor Energie iel (?ek beeft in een rapport een aan bestellen geformuleerd voor onder- ïeenPjecten bissen vandaag en 1980. e bekijken wat in Nederland de kheden voor winning van aard- zijn. Mocht er voldoende per- büjken te bestaan in de vorm ike warmtebronnen dan zou men lalde plaatsen al moeten beginnen opbouw van een systeem voor c van laag-calorische warmte, Kasteren geeft een voorbeeld, at er een redelijke hoeveelheid irmte gewonnen kan worden in de abij Deurne en daarvoor be- lanwijzingen. Het zou dan zinnig e nieuw te bouwen huizen aan te op een systeem van stadsverwar- üs de tijd is aangebroken dat men dwarmte wil gaan gebruiken ligt teem er al; men hoeft niets meer leggen of om te bouwen. ïurf f noT" m1 De Landelijke Stuurgroep heeft voorge steld om tot 1980 ongeveer drie miljoen gulden uit te geven aan een inventarisatie van de in Nederland aanwezige hoeveel heid aardwarmte. In eerste instantie be perkt het onderzoek zich tot een analyse van de bestaande gegevens (uit olie- en gasboringen en uit andere bronnen) en tot metingen in reeds bestaande boorga ten. Doel ervan is een zo gedetailleerd mogelijk beeld te krijgen van de vader landse ondergrond tot op een diepte van 2000 tot 4000 meter. Die inventarisatie, zo schrijft ir. Van Kasteren is om twee redenen belangrijk. Ten eerste kunnen er op diepten van twee- tot vierduizend meter reservoirs voorkomen die een voldoende hoge tem peratuur hebben (2100 graden Celsius of meer) om winning aantrekkelijk te ma ken. Ten tweede is het mogelijk door analyse van de gegevens zogenaamde anomalihn op te sporen op plaatsen waar, door verschuivingen in de onder grond, hogere temperaturen heersen dan men op een bepaalde diepte zou verwach ten. De oorzaak van dergelijke anoma lihn is de aanwezigheid van heet magna uit de aardmantel die als het ware in de aardkorst is uitgestulpt. Volgens prof. Van Eek, hoogleraar Mijnbouwkunde, bieden juist dergelijke temperatuurano- .malihn de beste mogelijkheden voor de winning van aardwarmte. De Peel zou er een voorbeeld van kunnen zijn. Maar zover is het nog lang niet. Voorlo pig zal er slechts geïnventariseerd wor den aan de hand van bestaande gege vens. Na 1980 vervolgens zal men moge lijk een onderzoekplan opzetten om be paalde plaatsen in Nederland met behulp van boringen en seismische exploratie nog nauwkeuriger te bekijken. Pas daar na kunnen de wetenschappers zeggen: hier of hier is het relevant om te zijner tijd aardwarmte te gaan winnen. Het gaat dus nog een aantal jaren duren voordat we in Nederland kunnen profite ren van de straalkachel waarop we leven. Hoe liggen de zaken internationaal? Reeds de mijnwerkers die in de zeven tiende eeuw in diepe droge mijnen in Duitsland aan het werk waren, consta teerden dat de temperatuur van de aard lagen steeg naarmate men verder afdaal de. Die toeneming bedraagt in het dunne laagje van enkele duizenden meters waarin we tot nu toe onze waarnemingen hebben moeten doen, ongeveer 1 graad per 33 meter. De inwendige hitte van de aardbol wordt op 5 tot 6000 graden Cel sius geschat, maar door de isolerende werking van mantel en korst merken we er aan de oppervlakte weinig of niets van. Uitzonderingen vormen hete bron nen geisers en vulkanen. Vroeger meende men in deze verschijnselen het restant te moeten zien van een aarde, die ooit in een geheel gesmolten toestand heeft ver keerd, maar tegenwoordig neemt men aan dat geothermische warmte voortdu rend wordt geproduceerd door de langza me afbraak van radio-actieve elementen (zoals uranium en kalium) in de aard kern. De eerste poging om deze hitte te benutten, werd gedaan in het Italiaanse Larderello waar men momenteel met be hulp van natuurlijke stoom 390 megawatt aan electriciteit opwekt. Andere geother mische centrales vindt men in IJsland, Japan, Nieuw Zeeland, de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten, waar geisers op 150 kilometer benoorden San Francisco 300 megawatt opwekken. Het aantal plaatsen waar natuurlijke stoom of warm water buiten de aardkorst treden is ech ter zeer beperkt Voor de rest dient er geboord te worden waarbij zich het pro bleem voordoet dat de diepte van de temperatuurstijging sterk varieert De naam Frankrijk is al gevallen. Daar is men met voortvarendheid begonnen aan de toepassing van geothermische energie voor verwarming. De reden is enerzijds dat Frankrijk voor zijn energie voorziening vrijwel volledig afhankelijk is van import, anderzijds dat er op vrij veel plaatsen (bij voorbeeld in de regio Parijs) warmwaterreservoirs voorkomen die perspectieven bieden. Men hoopt voor 1985 reeds een half miljoen woningen te verwarmen met aardhitte. Ook op het terrein van de electriciteitsproduktie uit geothermische energie is Frankrijk druk bezig. Men verricht momenteel een on derzoek naar winningsmogelijkheden in het Centraal Massief, een streek met vulkanische activiteit Voorts hebben de Fransen in Afars en Issas-land (het vroe gere Djibouti) en in Guadaloupe veelbelo vende reservoirs ontdekt Wat de laatste bron betreft zijn er plannen voor een electrische centrale van 20 megawatt Hij zou in 1985 klaar moeten zijn en dan kunnen voorzien in zo'n 25 tot 30 percent van de vraag naar electrische energie op het eiland. De belangrijkste argumenten om al dan niet o^er te gaan op het gebruik van aardwarmte zijn natuurlijk van economi sche aard. Wanneer men een project niet rendabel kan maken, begint men er ook niet aan. Ir. Van Kasteren: „De heersen Af en toe spuwt de aarde weer wat van haar warmte uit als bewijs dat zij erg veel energie in zich bergt. Energie die vooralsnog onbenut blijft. de mening luidt dat warmte uit de aarde op dit moment nog maar marginaal aan trekkelijk is voor toepassing vooral Omdat de investeringskosten te hoog zijn. In Frankrijk echter heeft men een model berekening gemaakt waaruit zou moeten blijken dat het verstandig is reeds nu te investeren in aardwarmte. Uitgaande van een stijging met zes pro cent per jaar van de prijs voor energie en een stijging van de kosten van arbeid met eveneens zes procent per jaar zouden de exploitatiekosten van een geothermi sche centrale na 25 jaar nog slechts 63 procent bedragen van de kosten van een conventioneel systeem. Zo'n model cen trale, die per uur 200 kubieke meter water met een temperatuur van 68 gra den Celsius omhoog pompt, zou in staat moeten zijn 2000 redelijk dicht bij elkaar staande huizen te verwarmen". Ondertussen bestaan er in Amerika plan nen om de gelden voor het onderzoekpro gramma naar de samenstelling van de oceaanbodem met maar liefst 400 miljoen dollar te vergroten. Het leeuwendeel er van neemt men voor eigen rekening, maar gelijk het geval is geweest met andere gigantische wetenschappelijke projecten in het verleden, wil men ook partners op nominale basis laten mee doen. namelijk Duitsland, Japan, Fran krijk, Engeland en de Sowjet-Unie. Ze dragen 1 miljoen dollar per jaar bij. Professor Van Eek nu vraagt zich af of Nederland er wijs aan doet van deelne ming af te zien en zijn antwoord luidt negatief: „We zouden ons, door te partici peren, op dit nieuwe terrein van de we tenschap belangrijk kunnen ontwikkelen. Zou het daarom teveel verlangd zijn om van onze grote gasvondst in Groningen een klein bedrag in een dergelijk weten schappelijk onderzoek te investeren?" PIET SNOEREN ïrwimisme? Nog nooit van rie d...! Een alleszins be- prëjke reactie aangezien hij veging, die zich heeft •loem van zo'n ingewikkel- lanum, tot dusver niet of nêkijks aan de weg heeft lerd. In 1921 werd in Haiid, Californië volgens ri Vcipes en methoden van al ary een vereniging van i, On in het leven geroe st He de naam Soroptimis- luisub mee kreeg. Het 'rolïs afgeleid van het La de Sorores, zusters, en op- timae, beste. Het lidmaat schap van alle bij de Soropti- mist International Associa tion (S.I.A.) aangesloten ver enigingen is evenals bij de Rotary beperkt tot één verte genwoordigster per club van ieder beroep of bedrijf. Voor het lidmaatschap wordt men gevraagd. De belangrijkste voorwaarde is, dat de aspi- rant-Soroptimist een waardi ge representante dient te zijn van haar beroep. De eerste club op het vasteland van Eu ropa werd in 1924 gesticht dóór de Fran^aise madame Suzanne Noël. Zij kon zeker niet gerekend worden tot die vrouwen van wie men zegt, dat het haar ook op de tanden groeit. Madame Noël moet een zeer gesoigneerde, aantrekke lijke en vooral vrouwelijke vrouw zijn geweest, die in het dagelijkse leven het beroep uitoefende van esthestisch chirurg. Het Soroptismisme kreeg een halve eeuw geleden vaste grond onder de voeten in ons land. De Haagse publi ciste Welmoet Wynaendts Francken-Dyserinck bracht in de hofstad een aantal dames in clubverband bijeen. Het 50—jarig jubileum wordt mor genavond tijdens een diner in de sociëteit van Pulchri Stu dio aan het Haagse Lange Voorhout herdacht, terwijl in januari de Unie van Soropti- mistenclubs in Nederland op een bijeenkomst in het Ut rechtse Congrescentrum de ontmoeting met Abraham zal vieren. Op deze pagina een interview met Joukje von Nordheim, presidente van de Haagse club. ptei )U^HAAG Ze heeft kort geknipt blond haar. alt een bril, waarvan het montuur dat actuele <01jt geeft a'an haar gelaat, dat ons via affiches yertenties in dag- en weekbladen regelmatig 1 3 aangepraat. Een vriendelijke bijna anti- "0Iltaire stem, waaruit na circa een half uur viatste spoortje reserve is verdwenen. Na een takel ijke terughoudendheid „Moet dan a"Waarom zullen we daarmee de mensen lastig a4" wil Joukje von Nordheim best praten het Soroptimisme en over de Haagse club, f^an zij sedert oktober van dit jaar de presi- is. Zij ontvangt in haar werkkamer op het •"tyerie van Volksgezondheid, dat haar in de 1 van inspecteur (geen inspectrice, mijn rang °|ijkwaardig aan die van de mannelijke colle- a f op de loonlijst heeft staan. Begint met een i verleden: aAÖames kwamen destijds altijd bijeen in het urant Anjema aan de Lange Vijverberg. Er' gezamenlijk geluncht en gesproken over za- die hun beroepen met zich mee brachten, i, die wat in de melk te brokkelen hadden, in die tijd zo kort nadat het kiesrecht voor tot stand was gekomen, een uiterst gecompli- leven. Doordat zij zich een leidinggevende *^e m de maatschappij hadden verworven, ge len ze soms in een isolement. Daarom waren die regelmatige ontmoetingen van grote waarde. Ik heb erg veel waardering voor onze oudere leden. Die hebben onder aanzienlijk moeilijkere omstan digheden maatschappelijke toppen weten te berei ken", vertelt zij. De Soroptimisten-club Den Haag telt op het ogenblik vierenzeventig leden van wie er achtendertig het predikaat „actief dragen, om dat zij allen een baan hebben. De overigen zijn gepensioneerd. De organisatie streeft ernaar een zo groot mogelijke variëteit aan beroepen bijeen te brengen. Mevrouw Von Nordheim zegt daarover: „Je probeert zo compleet mogelijk te zijn. Er bestaat een beroepenlijst, die door de Unie van Soroptimis- ten-clubs in Nederland is samengesteld. Als je van mening bent, dat een bepaald beroep thuis hoort op die lijst, kun je een voorstel doen aan de Unie". „Om een voorbeeld te noemen: vorig jaar is het beroep „huisvrouw" opengesteld. Daar zijn ellenlan ge discussies aan vooraf gegaan. De hamvraag was of een huisvrouw gelijkwaardig is aan een werken de vrouw in een leidinggevende positie. Ik vind van wel, hoewel ik tegelijkertijd besef, dat het niet zo gemakkelijk is de juiste criteria te vinden om een waardige vertegenwoordigster in onze club te ver welkomen. Tenslotte gaan wij ervan uit, dat alle leden op hun eigen gebied tot de toonaangevenden behoren. Ik zou graag een eminente huisvrouw in ons midden begroeten, maar waar vind je haar. Enfin, daar ligt in ieder geval een mooie taak voor de kiescommissie". Ze pakt haar agenda erbij. Voelt er niet voor de namen te noemen van een aantal prominente leden. Ééntje dan. Baronesse Panthaléon van Eek, sedert enige jaren ere-lid vanwege haar grote verdiensten voor de club. Verder vermeldt het adressen-bestand de namen van onder meer een directrice van een huishoudschool, een poppenspeelster, een concert pianiste, een mensendieck lerares, een verpleegster, een notaris, een pottenbakster, een kinderarts, een rechter, een zangeres, een public relations deskundi ge en een pottenbakster. „Iedere sor heeft diverse plichten", legt ze uit. „Bij de inauguratie moet het wat wij noemen verplichte levensbericht worden gegeven. Dan krijgen de overige leden een inzicht langs welke wegen je leven zich heeft afgespeeld. Zo leren de mensen je beter kennen. Overigens bepaal je zelf in hoeverre je van plan bent om het achterste van je tong te laten zien. Verder ontmoe ten wij elkaar op elke tiende van de maand. Vroeger gebeurde dat in het Kurhaus en tegenwoordig huren we een zaaltje in het Congresgebouw. Dat zijn verplichte samenkomsten. Wie herhaaldelijk zonder opgaaf van redenen verzuimt, krijgt in eerste aanleg een waarschuwing. Wordt die in de wind geslagen dan volgt na enige tijd een schorsing. Een andere activiteit is het maandelijke Wynaendts Francken koffie-uurtje. Ook kent iedere bijeenkomst het zoge naamde internationale kwartiertje, waarin de leden bij toerbeurt iets interessants vertellen in internatio naal perspectief. „Bij voorkeur dienen die verhande lingen niet te gaan over vakantie-belevenissen". Sociale doelen Behalve een praatvereniging op niveau is de Sorop- timisten-gemeenschap een service-club. Jaarlijks worden er bedragen ter beschikking gesteld voor uiteenlopende sociale doelen. Zo ging bijvoorbeeld een schenking van de Haagse afdeling naar een ponyclub voor invalide kinderen. In verband met het op handen zijnde jubileum hebben alle in de Unie verenigde clubs een bedrag bijeen gebracht, dat bestemd is ter ondersteuning van het probleem „Vrouw en alcohol". De sfeer op de samenkomsten wordt door presiden te Von Nordheim omschreven als „zeer informeel". „De leden voelen onderling een sterke solidariteit ondanks de verschillende leeftijden. Het beleid is de laatste jaren gericht geweest op het aantrekken a. Het bevorderen van het op moreel hoogstaande wijze uitoefenen van beroep of functie. b. Het bevorderen van de daadwerkelijke erken ning van de rechten van de mens, in het bijzon der die van de vrouw. c. Het bevorderen van een geest van vriendschap en eensgezindheid tussen de Soroptimisten van alle landen. d. Het levendig houden van een geest van hulp vaardigheid en van begrip voor de medemens. e. Het bevorderen van goede internationale ver standhoudingen. Joukje von Nordheim: „Moet dat nou?" dat er soms gezellig wordt gekletstmeiert"Dat de buitenstaander geneigd zal zijn de beweging als uitermate elitair te bestempelen, deert haar in het geheel niet. Haar antwoord klinkt zelfbewust „Eli tair, elitair. Nou, dat zal dan wel zo zijn. Waarom zou je dat trouwens niet mogen zijn. Wij hinderen er toch niemand mee. En dat het soroptimisme zo overkomt, heeft vanzelfsprekend te maken met het niveau van de aangesloten vrouwen. Het is de vrijheid van de democratie, dat je je zo mag opstellen. Onze leden bepalen net zoals alle andere mensen zelf het klimaat, waarin ze verkiezen te leven. Dat zou je een onvervreembaar recht kunnen Joukje von Nordheim: „Moet dat nou?" van voornamelijk jongeren. Ik geloof er helemaal niet in, dat het onverstandig zou zijn, dat vrouwen zich op deze wijze isoleren. Mannen doen het toch ook. Ik zeg altijd maar, waarom wij dan niet. Op onze avonden is in principe elk onderwerp be spreekbaar behalve politiek en religie. Dat staat zwart op wit in de statuten. Kennelijk vond men dat vroeger ook al iets om ruzie over te maken. Het levert ons in de regel geen problemen op om gespreksonderwerpen te vinden, die geen politieke implicaties hebben. Maar wanneer een discussie die kant dreigt uit te gaan, is het mijn taak in te grijpen. Hoewel het zeker niet de mening is van het grootste gedeelte van de club, vind ik dat wij best links geëngageerde vrouwen in ons midden zouden kun nen opnemen. De bijeenkomsten worden door de aanwezigen altijd als een verrijking van de geest ervaren. We helpen elkaar met onze specifieke deskundigheid. Tenslotte zijn je gesprekspartners allemaal belaste vrouwen, die in hun werk grote verantwoordelijkheid dragen of dat hebben ge daan". „Ook de aangesloten kunstenaressen manifesteren zich zeer duidelijk. Zij brengen dankzij hun creativi teit erg veel in". Elitair Mevrouw Von Nordheim benadrukt dat de maande lijkse séances niet als een loodzwaar gebeuren moeten worden gekenschetst. Zij meldt, dat er wel degelijk „ook plezier met elkaar wordt gemaakt en Het woord emancipatie valt Een schot voor open doel als je contact hebt met een vertegenwoordig ster van een vrouwenclub. Bepalend voor de mening is de signatuur van de organisatie en dat geldt ook voor de Soroptimisten. Mevrouw Von Nordheim over dat gloeiend-hete hangijzer: „De ene Sor zegt, dat de emancipatie van de vrouw is voltooid, terwijl de ander vindt, dat daaraan nog heel wat schort. Ikzelf geloof, dat het nog lang zover niet is. Er zijn nog steeds onvoldoende vrouwen, die zich beschik baar willen stellen om verantwoordelijkheid te dra gen. Dat heeft hoofdzakelijk te maken met de oorspronkelijke taak van de vrouw. Je zou het een natuurlijke belemmering kunnen noemen. Hier op het ministerie moet ik functioneren in een mannen maatschappij. Het hahgt van de houding van mijn mannelijke collega's af of ik kan zeggen, dat mijn emancipatie is voltooid. Er zijn nog steeds veel vrouwen, die je met dat gezeur over emancipatie erg zenuwachtig maakt". „Die willen daar helemaal niet over praten en ook voor zo'n mening moet je begrip kunnen opbren gen". Veel soroptimisten hebben naast hun zware dagtaak ook nog de zorg voor een gezin. „Het is de ervaring", vertelt mevrouw Von Nordheim, „dat de echtgenoten zich in onze organisatie wel geïnte resseerd tonen, maar zij maken geen integrerend deel uit van het clubleven. Ze komen op onze samenkomsten ook nooit ter sprake. Zeurpartijen over kinderen of over allerlei andere familieaangele genheden kennen wij niet. En dat is heel begrijpe lijk. Tenslotte zijn de leden aanwezig bij de gratie van hun eigen functie in de maatschappij. WILLEM VERGEER

Leidse Courant | 1977 | | pagina 17