„Liever met Jong Ade omhoog atwijk, Leithen en Nieuwkoop: rie verrassende koplopers TRir JET MOOI KORFBAL KOM JE ER 'IIET, JE MOET PRODUCEREN....' ïotvaardige Adrie van Nierop (Danaïden): HELMA VAN DER GEEST DENKT NIET AAN „OVERSTAP": indelijk winst oor Altior C3 LEIDSE COURANT ZATERDAG 19 NOVEMBER 1977 onze schaakmedewerker Twee maanden na de start LSB—competitie beginnen de erschillen in de meeste klassen duidelijk te worden. Meestal 5-2515. ie favorieten zich aan kop genes is ook heeft een minder sterk ^^^^ploeg een greep naar de macht _^^^Katwijk, Leithen en Nieuwkoop t de laatste categorie, Roelofa- n, LSG 4 en Katwijk 2 tot de rant. staat voorlopig aan de top van ijst van de eerste klasse. Het is Dg de vraag of dit team hier nog vertoeven. De volgende ronde jrden aangetreden tegen Philidor i een bordpunt achterstand volgt, n een aajen er twee kunnen zijn. Kees den. in verknalde echter zijn afgebro- lij tegen Alex Roose van LSG 3 Ir de eindstand tegen dit tiental /acaruresj/2 werd. Een ander team zonder nijn gegbrijes js Alphen, dat in de tweede pn 5 1/2—2 1/2 voorsprong op- tegen Leiderdorp. De ervaring )TOGP De Jong, Raumann en Idzerda leverde Alphen al snel een 4—0 voorsprong op. Even stokte de scorings- machine. Lambooy stond lange tijd iets minder tegen Piet Selier maar wist toch tot een puntendeling te komen. De strijd werd beslist toen Pool tegen Donker op tijd verloor. De Goede en Osnabrugge zorgden daarna voor de Leiderdorpse zeges. De afgebroken partijen De Boer Toorman en Brouwer—Goeman zullen worden gearbitreerd en waarschijnlijk remise worden. Hierdoor zal de eindtand 6 1/2—3 1/2 worden. De stand in de eerste klasse na twee ronden (incl. prognoses): 1. Katwijk 2 4 15 1/2; 2. Philidor 3 2 4 14 1/2; 3. Alphen 1 2 6 1/2; 4. LSG 3 2 2 10; 5. Philidor 4 10 3 1/2; 6. Leiderdorp 2 0 5 1/2; 7. Philidor 5 2 0 4 1/2. Bodegraven zal in de twwede klasse A waarschijnlijk zijn eerste wedstrijd tot een zege brengen. Tegen Alphen 3, dat de eerse ronde zo verrassend Noordwijk had verslagen, werd afgebroken bij een 3 1/2—3 1/2 stand. Een van de afgebroken partijen zal zeker winst opleveren er is er echter ook een die zeker een verlies op zal leveren. De derde partij waarin Bodegraven een pion voor staat zal dan eer beslissing moeten brengen. De stand in de tweede klasse A na twee ronden is: 1. LSG 4 1 2 8; 2. Bodegraven 1 2 5 1/2; 3 Noordwijk 2 2 11; 4 Alphen 3 2 2 10 1/2; 5 Boskoop 2 2 9; 6 Philidor 6 2 1 9; 7 Koudekerk 2 17. Roelofarends- veen is in de derde klasse C zeer sterk van start gegaan. Ook in de twee ronde werd een monsterzege geboekt. Voor schoten 3 ging met 8 1/2—1 1/2 ten onder. Ook VTL gebruikte in de tweede ronde grof geschut. Koudekerk 2 werd met enig geluk met eveneens 8 1/2—1 1/2 van het bord geschoven. Leithen 2 verraste tegen het sterk geachte Leimuiden: 64. Noordwijk 3 tenslotte won hier met 5 1/2—3 1/2 (5 1/2-4 1/2) van Katwijk 3. De stand in de derde klasse C is nu: 1 Roelofarendsveen 2 4 15; 2 VTL 2 3 13 1/2; 3 Leithen 2 2 2 9 1/2; 4 Voorschoten 3 2 2 9; 5 Noordwijk 3 2 2 8; 6 Katwijk 3 2 19 1/2; 7 Leimuiden 2 1 9; 8 Koude kerk 2 2 0 5 1/2. Een zeer goed debuut wordt momenteel gemaakt door Nieuwkoop. De schaakso ciëteit won in de tweede ronde de uitwed strijd tegen LSG 5 met niet minder dan 9—1. Hierdoor staat dit tiental voorlopig een half uur broodpunt voor op Bodegra ven 2, dat ook zijn tweede wedstrijd met 6 1/2—3 1/2 won. Het slachtoffer was dit keer Philidor 7. Dit laatste team moet nu, evenals LSG 5, nog steeds wachten op het eerste matchpunt. Katwijk 2 haalde in de derde klasse B fors uit tegen Alphen 5. Zonder dat er van enige spanning sprake was geweest werd het 8 1/2—1 1/2. Dankzij deze twee de ruimte zege op rij staat dit team nu alleen aan kop. VTL 2 haalde in deze groep zijn eerste punt binnen ten koste van Sassenheim 2: 5—5. KNSB—competitie. Een drietal afgebroken partijen uit de vorige KNSB-competitieronde heeft in middels een vervolg-gehad. Hans Wichers speelde zijn partij tegen Rini Kuiff (LS- G—Philidor 2) uit. Na nog eens drie uur spelen was er echter nog geen beslissing gevallen. Wel is Wichers nog beter komen te staan. De partij zal nu een derde zitting krijgen. De wedstrijd LSG 2—Dordrecht is inmiddels ten einde geko men. Tjaco Ossewaarde gaf zijn partij zonder verder spelen op en dat deed de tegenstander van Joop Bakker ook waar door de eindstand 4 1/2—5 1/2 werd. het bed izontale moet !-ploeger Brandl hoff Pet 99 onze korfbalmedewerker) le degradatie uit de hoofoKiasse orfbal het vorig seizoen is De len haar status als sterkste Leidse fploeg kwijt en is het een van de 'ergangsklassers geworden, Een bit het eerste team van De Danai- e de opkomst en de ondergang beegemaakt is Adrie van Nierop. I lerop korfbalt al vanaf zijn tiende v Danaiden. Inclusief onderbrekin- !at 22 jaar. Op zestienjarige leef- 'am hij in de selectie voor het earn. „Een echte vaste keus voor vfcte was ik niet," bekent hij nu, is een beetje moeilijke jongen en Wte/f/Agal eens met de trainer overhoop, )0 cursitie...." studereke 1de hij in het team dat in het elijke, ah'68-69 naar de hoofdklasse in het korfbal promoveerde. Een jaar la- beschikF De Danaïden hetzelfde op het ,In die tijd werd er echt fanatiek ld, drie keer per week, waarvan l Q Qverplicht." Veel uitslagen uit de f O wtlasse tijd herinnert Adrie van Nie- r, ch niet meer. Wel dat Ons Eiber vooral in die tijd een gevestigde >als weügrootheid, één keer in Den Haag ig en fcverslagen. Geruime tijd kon De arondeflen meekomen met de top van het landse korfbal. Jrres sisl?radatie i die, nspelers er ^pevaatoen zijn ft voorn in de i die, nspelers en speelsters van het team zijn er niet meer terug te de huidige selectie van De gevord<den. De een na de ander vertrok eiden of voelde zich te oud voor nschrijf0°fclklassenfveau* Ook Adrie van •ersoneb s*elde z'ch in '75 niet meer be- paar voor het eerste, htstane gaten in het team werden lff0fuld door jeugd spelers, maar dat niet zonder kleerscheuren. Het veld- Iklasserschap ging in het seizoen S verloren en toen voorzien werd dat 55 (iet micro-hoofdklasserschap in ge- kwam werd Adrie van Nierop ge- jd zich weer beschikbaar te stellen. :mde toe, maar zijn rentree in de dasse was maar voor een jaar; De i'iden degradeerde in '76-'77 naar de kangsklasse. Sinds '76 is Adrie van pp een vast lid van de selectie geble- Adrie van Nierop: „Sfeer bij Danaiden is nu erg goed." Over de „We op terugkeer naar de micro- zigd, dus waarom zou het niet kunnen? korfbal hoofdklasse 4s Adrie van Nierop We moeten alleen wat meer mazzel heb- gematigd optimistisch. „We hebben in ben om wedstrijden nu eens met één grote lijnen hetzelfde team als vorig jaar, punt verschil te winnen in plaats van te alleen het damesviertal is enigszins gewij- verliezen." Geluk dat Van Nierop wel kende in het treffen met OWO van afgelopen zater dag. Negen van de elf treffers kwamen van zijn handen. Hij vindt het wat overdreven als geschre ven wordt dat hij alleen voor die doel punten gezorgd heeft. „Vijf van de negen waren strafworpen en bovendien ben je zonder het vak om je heen toch nergens. Het is eigenlijk erg jammer dat het andere vak niet tot sco ren kwam; gooien zij er twee meer in dan is er geen vuiltje meer aan de lucht." Produceren Voor veel Leidse korfballiefhebbers is Adrie van Nierop het toonbeeld van de speler die alsmaar van afstand op de korf schiet terwijl zijn medespelers alles capaciteiten hem spelen. „Het lijkt erg egoïstisch", beaamt hij, „maar je moet het meer zien als het uitbuiten door het hele vak van de capaciteiten van een speler. Heeft hij een goed schot dan moet je niet eindeloos blijven rondspelen, maar die heer laten schieten. Met mooi korfbal kom je er niet, je moet produce ren." De regel dat de dames „onder de paal" eten of wel moeten afvangen en aange ven, wil Adrie van Nierop niet onder schrijven, maar toch ziet hij hen niet als spelbepaalster; samen met een andere spelbepalende heer in de aanval zou ook niet gaan. „Vroeger speelde ikzelf ook anders. Ik stond bij Gerard Nap in het vak. Hij schoot verschrikkelijk zuiver dus had ik een meer steunende taak. Zoiets groeit gewoon binnen een vak." Angst om af te gaan bij een off-day heeft hij niet. „Schieten van afstand gaat mees tal wel, maar mocht het helemaal niet gaan dan krijg ik een meer steunende taak en gaat Yvonne Kamerling, een van de dames uit het vak, aanvallen." Aan stoppen heeft Adrie van Nierop wel gedacht. „Voor het begin van het seizoen heb ik serieus overwogen om te stoppen. Korfbal is erg leuk maar het eist de hele zondag op en ik heb nog meer hobby's. Maar toen het seizoen eenmaal ging star ten ben ik weer doorgegaan. Bovendien is de sfeer bij De Danaiden op hethogen- blik erg goed en dat vind ik ook erg belangrijk". BRAM VAN GENT Helma van der Geest: „Fusie met NIO kan positief doorwerken". (Van onze handbalmedewerker) LEIDEN Helma van der Geest? Nou dan moet u na de kerk linksaf, het laantje volgen en dan is het bij de laatste boerderij. Het kan niet missen. Het is duidelijk dat de top- schutster van de handbalver eniging Jong Ade in „haar" dorp Oud Ade geen onbekende is. Bij het opgegeven adres komt iemand me wat moeizaam lopend tegemoet. Is dat nu die ongrijpbare speelster die met haar wervelende acties de te genstandsters tot grote wan hoop brengt (zo immers staat het geregeld in de wedstrijdver slagen) of heb ik me toch nog vergist in de verkeerde afslag? Maar nee hoor, lachend wordt verklaard dat het moeizame voortbewegen slechts van tijde lijke aard is „een blessure opge lopen in het duel tegen Velo, ik hoop er aanstaande zondag te gen DWS in Schiedam weer bij te zijn". Waarom eigenlijk handbal? Over deze vraag hoeft Helma van der Geest niet zo lang na te denken. Het antwoord is ook simpel. „In Oud Ade is de keuze voor wat betreft de sportbeoefe ning uiterst beperkt. Je ziet dan ook dat vrijwel zonder uitzon dering de jongens gaan voetbal len de meisjes hun heil in de handbalsport zoeken. Voor het zelfde geld echter zouden het ook best andere sporten geweest kunnen zijn. Overigens heb ik er geen spijt van dat mijn „keus" handbal was. Om het goed te doen vereist deze sport namelijk een uitstekende bal vaardigheid, snelheid, conditie en de nodige tactiek. Allemaal facetten die je bij andere spor ten niet of tenminste niet in die mate aantreft". Al in haar aspirantentij d be hoorde Helma van der Geest tot de talentvolle speelsters. Dat zij een „goede" zou worden stond dan ook wel vast. En dat zeker voor de doelverdedigster van het aspirantenteam van War- munda, die tijdens een wed strijd tegen Jong Ade een vin ger brak bij een poging een hard schot van de kleine Helma te stoppen. Of er nadien nog meer ledematen van tegenstand sters op die wijze zijn bescha digd verhaalt de geschiedenis niet. Ook bij de keuze heren van de afdeling Den Haag was het in middels opgevallen dat er in Jong Ade een talent rondliep. De uitverkiezing in het verte genwoordigende afdelingsteam liet dan ook niet lang op zich wachten. Een aantal jaren heeft Helma met dat afdelingsteam meegedraaid, de doorbraak naar het landelijke niveau wilde echter maar niet komen. Het was wel duidelijk dat de betreffende selectiecommissie niet verder keek dan haar VGERAAR De eerste winst Is binnen voor Altior C3. Niet net voetbalveld behaald overigens, die overwinning. Binnen Kalkstrepen komen de jeugdige Langeraarso spelertjes er jieer uit (slechts nederlagen waren hun deel de laatste ander- laar maar op het gebied van de Leidse Courant Ballen not team meer succesvol. De door Wout Bergers beschikbaar "lolde bal kwam afgelopen weekeinde In hun bezit pen andere LC-Bal", dus, maar daarom niet minder verdiend. T van ^koning is het elftal ondanks de slechte resultaten '9 altijd een gezellig team, dat er steeds weer hard voor werk- En ook erg blij was met die al genoemde LC-Bal. Winnen I net veld is niet altijd het belangrijkste - hulde aan de C3, hulde Pk aan Altior. dat een van de voorvechters was van de Leidse purant Bal „nieuwe stijl". 1 met de bal: v.l.n.r, staand: Jeroen Loos, John Versluis, jpnry Pieterse, Rob Valentijn, Joost van Rijn, Reinoud fan Uffelen en leider Ton van Tol. Knielend: Robert v.d. Fg, John v.d. Berge, Sjaak Vork, André v.d. Berg, Jac. feder en Peter v.d. Vlugt. hoofdklasseneus lang was. Waarom het als ambitieus speel ster dan niet hogerop gezocht? Helma daarover: „In mijn Haag se tijd (de 4 jaren op de Acade mie voor Lichamelijke Opvoe ding) heb ik wel eens met de gedachte gespeeld over te stap pen naar Idem/Hellas. Ik ging vaak naar hun wedstrijden kij ken en op die momenten leek het me wel wat in een dergelijk team mee te draaien. Nu ben ik blij dat ik het niet heb gedaan. Per slot van rekening zitten bij Jong Ade al mijn vriendinnen en kennissen, er is dus vanzelf sprekend een leuke sfeer, maar afgezien nog daarvan kan ik stellen dat de meeste zo niet alle speelsters van het team de pres tatie voorstaan en die combina tie is precies wat mij bijzonder aantrekt". Ook Plantenhoek/Foreholte heeft in het verleden stappen ondernomen Helma van der Geest te binden. Frank Bonte, de voormalige trainer van de Voorhoutse formatie, weet: „Fo- reholte kon indertijd op de drempel van het hoofdklasser schap een speelster van het kali ber Helma van der Geest goed gebruiken. Ik heb dan ook di verse pogingen in het werk ge steld haar voor Foreholte te in teresseren. Het mocht niet ba ten, zij liet duidelijk blijken bij Jong Ade te willen blijven. Ik blijf het nu nog jammer vinden dat ze toen de stap niet heeft gewaagd. Ik ben namelijk van mening dat er momentel bij Hel ma nog steeds niet uitkomt wat er allemaal inzit. Ze zou het, met alle respect overigens voor Jong Ade, toch nog hogerop moeten zoeken". Vooralsnog denkt Helma van der Geest daar niet aan. „Waar om eigenlijk niet samen mét Jong Ade hogerop", merkt ze op. „De mogelijkheden daartoe in de naaste toekomst lijken ruimschoots aanwezig. Jong Ade heeft een jonge ambitieuze ploeg. Het klinkt gek hé, maar met mijn 23 jaar behoor ik tot de oudere speelsters, over toe komst gesproken. Voorts be schikt Jong Ade in de persoon van Bram Obbes over een trai ner/coach van formaat, die Jong Ade in een betrekkelijk korte tijd op het huidige (landelijke) niveau heeft gebracht. En het eind is volgens zijn zeggen nog niet in zicht. Sinds kort wordt er namelijk getraind in een sporthal en niet meer zoals voorheen in de open lucht of in piepkleine gymnastiekzaaltjes. Dat scheelt uiteraard enorm. Een positief punt lijkt verder de op handen zijnde fusie met het Rijpweteringse NIO. Niet alleen zal dan de vereniging door het grotere aantal leden meer le vensvatbaar zijn, maar uite raard brengt NIO ook talent in". „En mocht ik het ondanks alles op een gegeven moment bij Jong Ade niet meer zien zitten, dan kan ik altijd nog naar een andere vereniging of me bezig houden met mijn tweede sport volleybal". De wijze waarop dit laatste gezegd wordt, maakt wel duidelijk dat Helma van der Geest in het geheel niet van plan is „haar" club te verlaten. Oud en Jong Ade kunnen dus gerust zijn en de tegenstanders zijn gewaarschuwd.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11