aus rauius, ritisch Ver kerk :{a Nederland Juridische gronden voor vervolging Menten ontbreken" Beter resultaat verwacht bij niertransplantaties PvdA moet nog uiterste poging wagen MINISTER STEMERDINK: Pompstation in Schiedam overvallen >E nc 'I™r"™"™1- ft Fokker heeft mogelijk steun overheid nodig Dreigement AlTeStatieS OsdOTD Schoolmeisjes plegen bankoverval FRIS STAAT ER SLECHT VOOR Stakingsverboden waren terecht GENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 18 NOVEMBER 1977 PACINA 9 J. kleur -■ ioegesta) s. eerlij "I 1 1 j* IE (ANP) In een lange iraak, uitgesproken in het E s, tot de Nederlandse bis- ppen, heeft paus Paulus, nks het feit dat hij bij t974 aling zijn volledig vertrou- 'uitsprak zich kritisch uit- 975 tien ten opzichte van de Ne ll™ tndse kerkprovincie en is 974 jngegaan op verscheidene 973 Jemen, waarmee deze wor- 974 Hij ontving de zeven bis- 974 ppen bij gelegenheid van ',visitatio ad limina", de 972 aarlijkse pelgrimstocht de bisschoppen naar de en van de apostelen. anks de herhaalde aanwijzingen van de Heilige Stoel", zo zei de paus, „heeft het leven van de kerk in uw land zoals bekend de laatste tijd diepe beroe ringen gekend op het gebied van het geloof en de moraal, alsook van de liturgische en kerkelijke discipline. Dit ging gepaard met talrijke pijnlijke uit tredingen van priesters die niet trouw aan hun beloften vermochten te blijven. Maar de plechtige en gemeenschappelij ke vorm die de uitdrukking van uw trouw aanneemt bij dit bezoek, is voor ons een reden tot bijzonder vast ver trouwen". De paus zei er zeker van te zijn, dat de toekomst weer zal worden geken merkt door een prachtige bloei van kerkelijk leven en spoorde de bisschop pen aan „de broederlijke liefde te ver diepen, want zij is de onmisbare voor waarde voor de opbouw van de kerk". Stellend, dat de Nederlandse kerkpro vincie haar katholieke identiteit zal we ten terug te vinden in het geloof, be leefd in zijn volheid en zuiverheid, zei hij, dat de bisschoppen op dit punt een zware verantwoordelijkheid hebben, die niet mag worden gedelegeerd. Wat de katechese betreft, sprak hij de hoop uit. dat de inspanningen van de bisschoppen om de katechese haar echt katholieke gezicht terug te geven, zo spoedig mogelijk worden bekroond met succes en dat de Nederlandse kerkpro vincie tot voorbeeld zal kunnen worden gesteld van vernieuwing in trouw. Op het gebied van roepingen tot het priesterschap en het religieuze leven schetste de paus een toekomstbeeld van nieuwe bloei. Met nadruk zei hij, dat dit geen utopie is, getuige bijvoorbeeld de jongeren, onder wie men er zoveel aantreft, die rein en edelmoedig zijn en karakter hebben. „Het is", aldus de paus, kennelijk doelend op het serrüna- rie Rolduc, van monseigneur Gijsen „voor ons al een troost en als het ware een teken van vernieuwing dat daar waar men, met onze steun een semina rie heeft geopend volgens de voorschrif ten van het tweede Vaticaanse concilie, dit jaar het toegenomen aantal kandida ten voor het priesterschap de inrichting van een volledige cursus mogelijk heeft gemaakt". De paus zei er zeker van te zijn, gezien de zorg en de pastorale wijsheid van de Nederlandse bisschoppen, dat zij op korte termijn aangepaste actie zullen ondernemen om de priesterroepingen te stimuleren en de priesterkandidaten te helpen zich goed voor te bereiden op hun taak. Paus Paulus temidden van de Nederlandse bis schoppen tijdens de au diëntie gisteren ten Va- ticane. Links mgr. Si- monis, mgr. Zwartkruis en kardinaal Wille- brands. Rechts mgr. Blüyssen, mgr. Ernst, mgr. Möller en mgr. Gij sen. 973 4 n schorsing fElunning >0206 terdam lines AAG (ANP) Mr. J. r Hoeven, president van jid van state, heeft het van het college van b £ran Rotterdam tot schor- I van de vergunning aan Airlines voor lijn- Jen vanaf de luchthaven ^nhoven, niet ontvankelijk I jard. De reden is, dat er :en officiële beschikking 1 het ministerie van ver- &n waterstaat. Op grond pblicaties hadden de Rot- i stadsbestuurders aan- I \en, dat die er wel was. gs had minister Wester- j verkeer en waterstaat) in 1 jTief aan de nieuwe lucht- 1 ■Cl)nderneming laten weten verking te zullen verlenen et verkrijgen van een ver- Qg voor regelmatige )'erbindingen naar Sou- Bazel, Bordeaux, Luxem- Havre, Genua en Tu- EINDHOVEN/DEN HAAG De PvdA moet een laatste en uiterste poging wa gen om alsnog te komen tot een kabinet met CDA en D'66. Anders is de kans zeer groot dat er een kabinet van CDA en j VVD komt. Dit zei gisteravond minister Stemerdink van defensie op een spreek beurt in Eindhoven. Volgens het CDA-kamerlid Tolman is de fase PvdA/CDA/D'66 definitief afgeslo ten. Hij schatte gisteravond in Winsum de kans op slagen van CDA en WD op meer dan vijftig procent. De fraktieleiders Van Agt (CDA) en Wie gel (WD) hebben vanmiddag hun onder handelingen over een program-akkoord voortgezet Er zou tot nu toe goede voort gang zijn gemaakt Het overleg onder leiding van informateur Van der Grinten wordt gevoerd achter potdichte deuren. De mededelingen van officiële zijde zijn uiterst spaarzaam en kort. Ook de frak- ties van CDA en WD zijn tot dusver nog niet ingelicht over de resultaten van de besprekingen. De verwachting is dat het overleg binnen een week zal worden af gerond. De demissionaire minister van sociale zaken, de antirevolutionair Boers- ma, heeft inmiddels in een tv-interview duidelijk gemaakt dat hij niet als minis ter tot een kabinet CDA/WD zal toetre den. Verdediger mr. L. van Heijningen: AMSTERDAM (ANP) „Ner gens blijkt uit dat Menten in militaire of burgerlijke dienst bij of van de Duitsers is ge weest. De officier van justitie verklaart zelf in zijn requisitoir dat er geen bewijs is dat de executies „officieel" waren. Dan blijft er niets over van het „in dienst bij of van. aldus betoogde mr. L. van Heij ningen gistermogen in zijn voortgezet pleidooi voor Pieter Menten voor de bijzondere strafkamer van de Amsterdam se rechtbank. Volgens mr. Van Heijningen slaat het door de officier van justitie gehanteerde artikel uit het besluit buitengewoon straf recht (artikel 27a bbs) dan ook niet op Menten. De pleiter con cludeerde tot vrijspraak respec tievelijk niet ontvankelijk van de officier van justitie respec tievelijk ontslag van rechtsver volging. Mocht het deelnemen van Men ten aan de executies in Podho- rodce en Urycz bestempeld kun nen worden als particuliere wraakacties, dan is er volgens mr. Van Heijningen sprake van verjaring. Verder beriep de raadsman zich op de beslissing van de minister van justitie in 1951, naar aanlei ding van het Poolse uitlever ingsverzoek, dat Menten niet tweemaal terecht kon staan voor hetzelfde misdrijf. Ook blijkt volgens hem uit het eerste rapport van de commissie- Schöffer dat het openbaar mi nisterie wel degelijk in oktober 1952 de zaak na nader onder zoek heeft geseponeerd. „Niets is Menten bespaard ge bleven," zo besloot mr. Van Heijningen zijn pleidooi. „Over de hele wereld is het onware programma vah Tros-aktua en het schrijfsel van Knoop ver breid, via de beeldbuis, de druk pers, de radio etc. Hij is veroor deeld zonder dat een onafhan kelijke rechter had gesproken. Wij staan, hoe de zaak ook afloopt, bij de ruïne van een bestaan." Woensdag 30 november wordt de zitting voortgezet. Menten krijgt dan het laatste woord, gevolgd door repliek van de of ficier van justitie en dupliek van de raadsman. SCHIEDAM (ANP) Twee mannen hebben gisteravond een gewapende overval gepleegd op een benzinestation in Schiedam. Met een buit van 1100 gulden zijn zij er vandoor gegaan met hun auto. De Haagse politie heeft later op de avond de wagen met één van de daders aangehouden. Gewapend met een pistool en een geweer stapten de beide mannen het pompstation in de 's Gravelandsepolder binnen. Ze zeiden te willen telefoneren. Eenmaal binnen het gebouwtje, dwongen zij de pompbediende, de 58-jarige M. K. de kas waarin 700 gulden zat, te overhandigen. Een toevallig aanwezige klant, de 37-jarige taxichauffeur F. N. moest zijn portefeuille met 400 gulden afgeven. erenarts handelde ^nsen V. ^ERDAM (ANP) - De po- Rotterdam heeft gisteren j/de 47-jarige dierenarts H. er R. uit de Maasstad pro- irbaal opgemaakt, omdat ibevoegd de geneeskunst nde. In het huis van de !e huisarts A. N. paste hij ':uur toe op patiënten, daartoe wel een oplei- ihad. Tevens schreef hij ico recepten, die door de 5 waren ondertekend, jnen voor. Tegen de huis- eveneens proces-verbaal laakt. De recherche was nderzoek uitgegaan nadat antal klachten bij haar wa- innen gekomen. '1 BELGIË /lijf jaar cel ;por inwoner !ln Wassenaar 7 Assenaar Een in- tie van Wassenaar, is derdag door de correc- ftnele rechtbank van tornik, in België, tot vijf &r onvoorwaardelijke ge- %genisstraf veroordeeld. 33 werd schuldig bevon- 5n aan het vervalsen van g jaarbelansen van een "rijf dat in België, onder verantwoordelijkheid, ippelvlokken vervaar- Nederlander had voor k bedrijf 2,8 miljoen gul- li subsidie van de Belgi- jne overheid ontvangen, •t bedrijf ging failliet. DANKZIJ LEIDS ONDERZOEK: (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Niertransplantaties zullen in de toekomst eembeter resultaat te zien geven dan tot nu toe. De overgeplaatste nier zal langer door het lichaam van de patiënt worden geaccep teerd. Dit dankzij een weten schappelijk onderzoek dat en kele afdelingen van de medi sche faculteit Leiden in samen werking met TNO en geldelijke steun van de Niersiichting Ne derland hebben uitgevoerd. Het is de opvatting over bloed transfusies vóór transplantatie die de medische wereld heeft geschokt. Sinds enkele jaren nam men als vaststaand aan dat een patiënt die voor transplan tatie in aanmerking kwam beter geen, of in elk geval zo weinig mogelijk, bloedtransfusies kon hebben gehad. Want door de transfusies, zo dacht men, zou den afweerreacties in het li chaam kunnen ontstaan waar door de „gastnier" versneld zou worden afgestoten. Het Leidse onderzoek, waarbij de arts G. G. Persijn, verbonden aan Euro transplant in Leiden, de coordi nator is, heeft echter aange toond dat het omgekeerde wel eens goed zou kunnen zijn: het juist wel toedienen van transfu sies vóór de operatie. Het ging de laatste jaren niet meer zo best met de niertrans plantaties. Dat ondanks het feit dat de methoden om een donor uit te kiezen, bepaald beter zijn geworden. Maar desondanks werden de getransplanteerde nieren vrij snel weer afgestoten en koortsachtig werd gezocht naar wat de oorzaak van dit falen kon zijn. Het belang van transfusies vóór de operatie is in Leiden voor een groot deel bewezen. Het on derzoek werd uitgevoerd op rhe- susaapjes. Het is nog te vroeg om van een honderd-procent-re sultaat bij mensen te spreken. De periode waarin patiënten volgens de nieuwe inzichten zijn behandeld is nog te kort om een scherp oordeel te kunnen vor men over de behaalde resulta ten. Wel durft dr. Persijn voor zichtig te zeggen dat de resulta ten al beter zijn dan daarvoor. Het nog aan de gang zijnde onderzoek moet een antwoord geven op de vraag hoeveel transfusies de patiënt voor zijn operatie moet hebben gehad om tot een optimaal resultaat te ko men. De nieuwe methode heeft in de hele wereld grote bekend heid gekregen en is door een aantal buitenlandse instituten overgenomen. UTRECHT (ANP) Mocht de Nederlandse tak van het Fok- ker-VFW-concern door ontwik kelingen in de Westduitse vlieg tuigindustrie alleen komen te staan, dan houdt de overheid rekening met een steunaanvra ge van Fokker-Nederland. Dit heeft directeur-generaal voor de industrie molkenboer van het ministerie van economi sche zaken gezegd in een ge sprek met vertegenwoordigers van de industriebond NW. De bond heeft dit gesprek aange vraagd omdat het NW vreest dat Fokker door de moeilijkhe den alleen komt te staan. Econo mische Zaken gelooft echter niet direct in zo'n isolering. Economische Zaken en de In dustriebond vinden dat Fokker betrokken moet worden bij de Westduitse plannen tot samen- werking tussen Fokker-VFW en het concern Messerschmidt- Boelkow-Blom en dat Fokker door die samenwerking niet mag worden gedegradeerd tot een toeleveringsbedrijf. De sae- menwerking zou nodig zijn om het VFW-concern dat door het niet-verkopen van het passa giersvliegtuig VFW-614 in moei lijkheden is geraakt uit het moeras te trekken. Economische Zaken en de In dustriebond zijn het er ook over eens dat Nederland een zelf- scheppende vliegtuigindustrie moet houden. In 1969 toen de samenwerking tussen Fokker en VFW van start is gegaan is afgesproken dat Fokker zelf vliegtuigen mag blijven ontwik kelen en bouwen. van 1 terroristen: worden gewroken TOULOUSE (AFP) De "Internationalistische actiebrigades Baa- der-Schubert" hebben gedreigd de recente arrestatie van twee RAF-leden in het Amsterdamse Osdorp te zullen wreken met gewelddaden tegen de fabriek in het Franse Toulouse waar de Europese "Airbus" wordt gebouwd. Volgens een communiqué dat het bureau van het Franse persbu- reauAFP in Toulousé heeft ontvangen, vertegenwoordigt het bedrijf het „Duitse kolonialisme". De .luchtbus' is een Frans-West- duits project, terwijl Fokker de vleugels levert. In het communiqué van de brigades wordt gezegd, dat „de Nederlandse politie, die in dienst staat van de regering in Bonn en van de Westduitse en Amerikaanse kapitalisten, onlangs laaghartig heeft geprobeerd twee strijders van de krachten van de vooruitgang te vermoorden". Gedoeld wordt op de Westduitse extremisten Christoph Wackerna- gel en Gert Schneider die een week geleden werden aangehouden na een schietpartij in de Amsterdamse wijk Osdorp. Kerstverlichting in Londen. UMIKON, 8 (AP) Twee gewapende en gemaskerde rovers liepen donderdag het postkantoor van het Zwitserse dorp Umikom binnen en overhandigden de kassier een tas en een briefje met de tekst: „Als je nog langer dan twee minuten wilt leven, stop dan alle poen in deze tas". Nadat de overvallers met ongeveer 4,000 gulden waren vertrokken werden zij over meesterd door twee heldhaftige dorpsbewo ners. Bij ontmaskering bleek het te gaan om twee vrouwelijke overvallers, een van 15 jaar en een van 17 jaar. Miljoenenbuit in woonwagenkamp OSS (ANP) Tijdens een actie in de nacht van woensdag op donderdag in het woonwagen centrum van Oss heeft de ge meentepolitie voor minstens twee miljoen gulden aan buit teruggevonden. Twaalf bewoners in de leeftijd van 18 tot 62 jaar werden, ver dacht van diefstal en heling, aangehouden. Met de actie heeft de politie 55 zaken kunnen op lossen. De Osse politie had allang een vermoeden dat het woonwagen centrum in de gemeente een centrum was geworden van diefstallen en inbraken in ge heel Noord-Brabant en zuidelijk Gelderland en Utrecht. DEN HAAG (ANP) De ont wikkeling binnen de bedrijf stak frisdranken is somber, zo heeft de voorzitter van het be drijfschap frisdranken, de heer W. Verwey, gisteren gezegd in de bestuursvergadering van dit schap. Er was dit jaar een da ling in de afzet van ruim twin tig procent. Die teruggang is te groot, zelfs als men in aanmerking neemt dat de afgelopen zomer slecht was in vergelijking met die van het vorige jaar. De consumptie van bier heeft zich kunnen handhaven en het verbruik van vruchtensappen nam toe. Er doet zich naar het schijnt een verschuiving in het consumptie patroon voor, aldus Verwey. Volgens hem is er wel degelijk perspectief voor die fabrieken van frisdranken die de moge lijkheid hebben over te schake len op de produktie van vruch tensappen, maar veel kleinere fabrieken kunnen dat niet en daar dreigen grote moeilijkhe den. Een structuur onderzoek door de Nederlandse Herstructure ringsmaatschappij, zo kwam tij dens de vergadering naar voren, zou een bijdrage kunnen zijn tot oplossing van de moeilijkheden waarvoor men staat. Als het zo doorgaat zullen er slachtoffers vallen die straks bij de overheid komen aankloppen. GERECHTSHOF AMSTERDAM: AMSTERDAM (ANP) Het ge rechtshof in Amsterdam vindt, dat de president van de recht bank in Utrecht, prof. Van Dijk, begin februari verschil lende vakbonden terecht heeft verboden gedurende twintig da gen stakingen uit te roepen. De bonden zijn door de Utrechtse rechter terecht terugverwezen naar de cao-onderhandelingsta fel, aldus het gerechtshof, dat hier en daar wel zijn twijfels uitspreekt over de gronden waarop prof. Van Dijk inder tijd zijn uitspraken deed. In februari werd in Nederland gestaakt voor het behoud van de automatische prijscompensa tie. De bonden hadden op ruime schaal prikacties georganiseerd. In drie gevallen stapten werkge vers naar de rechter om drei gende stakingen te laten verbie den. De Utrechtse rechtbank kreeg zodoende in korte tijd te maken met drie kortgedingen. Het vonnis in alle drie gedingen luidde twintig dagen niet staken en in die periode weer onder handelen. De betrokken vak bonden gingen begin maart van dit jaar bij het Amsterdamse gerechtshof tegen de vonnissen van prof. Van Dijk in beroep.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9