KNG-directie moet volledige opening van zaken geven onbehoorlijk bestuur9 Warmond maakt Provinciale zich schuldig aan Schiphollijr NIEUWBOUW CURIUM NU AL AAN UIT BREIDING TOE BUSSEN BLIJVEN UIT DRIFTSTRAAT Verliefd stel ging rovend door het leven 'AGD/jREGIO BONDEN STELLEN VOORWAARDEN AAN MEDEWERKING CONTINUERINGSPLAN BURGERLIJKE /STAND Staten over i 1 T vertraging r lerland- gié liep uil hand Kinderpsychiatrisch centrum in Oegstgeest Voorlichter universiteit overleden LEIDSE COURANT VRIJDAG 18 NOVEMBER 1977 PAGINA 5 een onzer verslaggevers) en/zoeterwoude n als de leiding van de de bonden volledige ng van zaken verschaft de toekomstperspectie- oor de Grofsmederij zijn werknemersorganisaties 1 aan een snelle uitvoe- v -wran het voorgestelde con- I Iringsplan mee te werken, /-■♦aast zal veel afhangen Ie resultaten van een ge- dat de bonden op de mogelijke termijn wil- ool ebben met de leden van de taste kamercommissie ichoi economische zaken en vaniinisterie over de steun- hetjing door de overheid Ie KNG. Zoals bekend de directie gevraagd om ster^drag van 2 miljoen gul- ereic g voi roteter het ministerie zijn cho<yerking zou verlenen, elijk de bonden dat de KNG- rati^— leiding volledige verantwoor ding aflegt over de wijze waar op dit bedrag zal worden aan gewend. Ook is de eis van volledige organisatie van de Grofsmederij gisteren door de onderhandelingsdelegatie bij de bedrijfsleiding op tafel ge legd. Daaraan is gekoppeld de spijkerharde garantie dat na de uitvoering van dit continue ringsplan, dat zoals bekend voorziet in het ontslag van 70 van de 170 werknemers herha lingen van dit soort onver wachte reorganisaties in de toekomst uit zullen blijven. De bonden willen deze garantie vastgelegd zien in een arbeids plaatsenovereenkomst Als uit gangspunt voor de verdere ge sprekken met de KNG-leiding hebben de vakorganisaties gis teren gesteld dat het aantal ontslagen tot een minimum be perkt zal moeten worden en dat bij een mogelijke uitbrei ding van activiteiten in de toe komst het afgevloeide perso neel voorrang geniet bii het indienst nemen van nieuwe ar beidskrachten. Voor de men sen die nu ontslagen zullen moeten worden eisen de bon den een gedegen afvloeiingsre geling en een goed sociaal plan, dat met name rekening houdt met de meest schrijnen de gevallen. Begin volgende week zal de directie van de Grofsmederij op de verlanges van de indus triebonden reageren. In dezelf de week zou wellicht al een gesprek met het ministerie van Economische Zaken plaats kunnen hebben. Over de kansen op een moge lijke steun van het ministerie wilde districtbestuurder Dick ter Wisscha van de Industrie bond NW gisteren geen voor spelling doen. Wel stelde hij zich op het standpunt dat de rijksoverheid gezien de werk loosheidcijfers voor de stad Leiden en het moeilijke perso neelsbestand van de KNG, waar veel oudere mensen wer ken, wel tot de steunverlening verplicht is. 1 zn v G. Brands en m7 Vlasveld.' JoJanda H. dr v G.H. Timmermans en HJ. van Oostrorn. Carolien AJ.. dr v F.A. de Wit en C.C.M. van der Tol. Patricia L.T.. dr v M. Touw en H.T.M. van der Meer. Fatmaoül, dr v M. Korsan en Z. Sakarya, Heidi M, dr v H.J.L. van der Holst en C.M. Ruigrok. Ilja I, zn J.H. Witteman en A. Porteaies, Femke A.M., dr v H. Schoo en M.S. Kipping. Wendy D, dr v J. Wijnja en M.M.A. van Brummen. Quirine G, dr v A. Vosmaer en C E. de Ferrante. Gehuwd: T.J. Smit en J.H. de Roode. Ondertrouw: P.J.T. Versteeg en MAA. Geerlings. JAC. den Edel en R.C.M. van Aken, C P. Velthuijzen en H.J. Stou ten, W.LT.A. Henkens en WJ. Bouw man. R. Crama en J. Webbers. J.M. Bonnet en E.C. Klein. J.M. van der Linden en LL.M. Lubbe, B. Keijzer en B Kooreman. L.H.M. van den Nieuwen- dijk en S. Stikkelorum. JA Belt en A. Borgers. W.J. de Jong en S Seriier, P R. Guerain en A. van Egmond. C G. Martijn en RA van den Berg, A.MA Stol en C M Zweistra. H.MJ den Eisen en CJ.C. Kallenberg, J.M. Baartmans en E. Vonk. A. Marijt en F. Schoorel. J.M. Puigdelliura Navarro en J. Post. Jfrenplaats Foidheden" irgei Al de steigers >edl er zomers duizenden be- om ronddolen door de mu- ostln Leiden en sommigen ïts t dat alleen in de vakan- dootalloze kunstzalen in trek ement de stad thans niette- Siiote activiteiten. Van een 16.0e winterslaap is dan ook ïudgeen sprake. Een proeve jugdrijvigheid in kunstzinni- Sa5 voor de belangstellende >pzicht te vinden achter a zijrmen van het Rijksmu- De an Oudheden. Men hoeft jde slechts de zware eiken uunn het Rapenburg 28 op •dorr te zetten en even een erdc werpen op het steiger- ve>nd het binnenplein. Een ter karwei wordt daar ver- rvolat uiteindelijk moet re- ge in de voltooiing van een dorpverkoepeling en van het bij>Egyptische tempeltje roda. Een geschenk van de ijn en Egyptische president gen Het gebouwtje is in 1969 variden geschonken in het oskvan de goede culturele os ingen. Met de aanleg groi huidige Nassermeer zou water het monument be- hebben en om dit te nen werd deze kunst- an de stad toevertrouwd. 1 blokken zandsteen ho- uitvoerders de werk ten eind volgend jaar te beëindigen. Intussen net een zelfde steensoort ssende (Egyptische) en- i gemaakt om het zeven- uwen oude tempeltje op a lenplaats te laten schitte- IN/DEN HAAG Een 42- grondwerker uit Leiden ?r autobus naar de voet- Istrijd Nederland-België irne geweest. Toen hij 's omstreeks drie uur in terugkeerde, stapte hij bij het station geparkeer- d. Maar na het voetbalfes- as in een café nogal wat sdronken en dat wreekte tien de grondwerker een had gereden. Vanwege igerend rijden hield de hem aan en de bloed- die volgde leverde een [promillage op van 1,70, iat van twaalf biertjes de grondwerker gisteren e Haagse politierechter lde. Omdat verdachte et eerder is veroordeeld eilijk zijn rijbewijs kan eiste de officier 750 gul- >ete en negen maanden ing rijbewijs waarvan laanden voorwaardelijk :n proeftijd van 2 jaar, de rechter veroordeel- (Van een onzer verslaggevers) WARMOND/DEN HAAG Zeven leden van Provinciale Staten hebben het dage lijks bestuur van de provincie Zuid-Hol land, het college van Gedeputeerde Staten, gevraagd om opheldering over de gerezen problemen met de Schiphollijn. In de vra gen wordt het gemeentebestuur van War mond „onbehoorlijk bestuur" verweten. De statenleden willen dat G.S. de gemeente om nadere opheldering vraagt. Tijdens een gisteren gehouden vergadering van Provinciale Staten werden zowel schrif telijke als mondelingen vragen gesteld naar aanleiding van de gegrondverklaring door de Warmondse. raad van een bezwaarschrift tegen de aanleg van een viaduct in de Schiphollijn in de polder Klinkenberg. Het PvdA-statenlid vroeg naar de gevolgen van de gemeentelijke beslissing. Gedeputeerde ir. Buijsert verklaarde, dat het gemeentebe stuur zich niet heeft gehouden aan een begin dit jaar gemaakte afspraak met minister Westerterp. Thans dreigt de aanleg van de spoorlijn tenminste een jaar te vertragen en veel hogere kosten met zich mee te brengen. Minister Westerterp heeft derhalve echter zonder resultaat geprobeerd de raad alsnog tot andere gedachten te brengen. Zou dat in een later stadium toch nog lukken, dan bestaat de mogelijkheid om voor de plaats, waar het viaduct moet komen, een zogehe ten voorbereidingsbesluit te nemen, waarna dan toch begonnen kan worden met ge bruikmaking van een uitzonderingsartikel (art. 19) in de wet ruimtelijke ordening. De minister heeft evenwel nog een „noodre- martikel", waarmee hij besluiten, zoals dit van Warmond, buiten werking kan stellen. Ook als hij zou besluiten daarvan gebruik te maken, ontstaat niettemin een vertraging van 1/2 jaar. De stellers van de schriftelijke vragen zijn de statenleden J. Hoek van Dijke (PveA), P.G.J. Bakker (KVP), dr. L. Ginjaar (WD), T.P.C. van Halewijn (PvdA), ir. G. D. van Oord (PPR), A. P. van Hoek (PSP) en drs. T. Spaan (ARP). Zij menen, dat b. en w. van Warmond weliswaar de raad voor heb ben gesteld het betrokken bezwaarschrift ongegrond te verklaren, maar dat op een zodanige manier hebben toegelicht, dat zij in feite een gegrondverklaring hebben uitge lokt. Zij willen weten of G S, het met die opvatting eens zijn en of het besluit van de raad en de manier, waarop b. en w. dat voorbereidden, nog wel als „behoorlijk be stuur" aangemerkt kunnen worden. Zij zou den graag zien, dat G.S. aan b. en w. van Warmond nadere opheldering vragen over de gang van zaken en vragen welke moge lijkheden zij nog zien om de bouwplannen spoedig uit te voeren en aan welke daarvan zij de voorkeur geven. Dr Weinberg van „Curium" UEUSTGEEST Eind februari zal de nieuwe behuizing van het kinderpsy chiatrisch centrum „Curium" in Oegst geest officieel worden geopend. De ei genlijke verhuizing van de kliniek zal echter al deze maand plaatsvinden. Voordelen van het nieuwe gebouw aan de Endegeesterstraatweg boven het ou de, zijn een verdubbeling van de opna mecapaciteit en een belangrijk aantal voorzieningen die het zo goed mogelijk uitvoeren van de therapie, mogelijk maken. Dr. Weinberg, directeur van het psy chiatrisch centrum vertelt: „Onze vorige behuizing was een oude fetatige villa, die nog net niet op de lijst van monumen tenzorg stond. Dat gebouw begon lang zamerhand aan alle kanten mankemen ten te vertonen. We konden daar zesen twintig kinderen onderbrengen. In het nieuwe centrum hebben we vierenvijf tig bedden met nog zes als reserve, zodat we in het totaal zestig kinderen zouden kunnen onderbrengen. Bij de bouw van het nieuwe gebouw hebben we zoveel mogelijk een klinische zieken huisachtige toestand willen voorkomen. Vroeger zag men vaak dat dit soort inrichtingen als paviljoengebouwen, of als overdreven luxueuze villa's werden gebouwd. In beide gevallen kwam de patiënt dan in een geheel vreemde si tuatie terecht. In dit gebouw wonen de kinderen in gewone huizen temidden van andere kinderen. In ieder huisje wonen negen kinderen en die groep is feitelijk een soort vervanging van het gezin. Het is erg belangrijk dat er een soort vervanging van het gezin plaats vindt, hoewel men Curium natuurlijk nooit een gezinsvervangend tehuis mag noemen. Naast die aan elkaar gebouw de huizen, die beslist niet luxueus zijn ingericht, maar waarin wel voorzienin gen als een centrale verwarming en een koelkast aanwezig zijn, bevat het nieu we complex een aula, die zowel als eetzaal, als voor toneel gebruikt kan worden, een creatief gebouw voor to neel, ballet, handvaardigheden en der gelijke en een polikliniek. Die polikli niek is belangrijk voor de voorzorg van de klinische opvang. Ook de nazorg, van kinderen die ontslagen zijn uit het kinderpsychiatrisch ziekenhuis ge schiedt in de polikliniek. Tenslotte be vindt zich naast het nieuwe gebouw van Curium een school voor zeer moeilijk opvoedbare kinderen, waar onze kinde ren in contact komen met kinderen uit de regio die deze school bezoeken". Gezin De kinderen die het kinderpsychiatrisch centrum „Curium" bezoeken zijn vol gens Weinberg kinderen die op de één of andere wijze problemen geven in het gezinsverband of op school. Het betreft hier dus geen kinderen met aangeboren afwijkingen, zoals debielen of mongo len. „Domme kinderen hebben we hier niet", stelt Weinberg. De tijd waarin een kind in Curium verblijft kan liggen tussen enkele maanden tot zes jaar. Het meest voorkomend is echter één a twee jaar. Al even variabel is het gesteld met de leeftijd van de kinderen: van vier tot twintig jaar. Kinderen tussen de tien en vijftien komen echter het meest voor. Per negen kinderen zijn vijf groepsleiders aanwezig. Weinberg: „Dat is niet overdreven veel. Als je rekening houdt met nachtdiensten en vakanties van het personeel dan is vijf man per groep van negen kinderen echt geen luxe. Wat wel luxe is, is dat we een groepstherapeut hebben per groep. Deze groepstherapeut is zeer belangrijk bij de begeleiding. Hij moet objectief kunnen Constateren wat er op een gege ven moment met een bepaald kind aan de hand is. Hij behoort de situatie te kunnen overzien en dient die te bespre ken met de groepsleiders. De therapeu ten zijn ook niet de gehele dag aanwe zig, maar hebben hun eigen diensten. Ze zijn er vooral 's avonds of in het weekeinde als de kinderen de meest intensieve begeleiding nodig hebben". „Daarnaast zijn de groepstherapeuten tevens gezinstherapeuten. Het is niet mogelijk een kind met succes te behan delen zonder dat je je tevens bezighoudt met het gezin waaruit het vandaan komt. Kinderen zijn zeer sterk afhanke lijk van hun milieu. Daarom is het heel belangrijk de hele relatie kind-ouder zorgvuldig uit te diepen. De ouders zijn zeer intensief bij de behandeling van hun kind betrokken. Er vallen echter ,geen algemene lijnen aan te geven van hoe dit gebeurd. Het is soms wel eens voorgekomen dat we in het belang van het kind hebben beslist dat de ouders hun kind maar beter een jaar niet konden zien. Een dergelijke beslissing kan voor de ouders hard aankomen en daarom laten we dat soort beslissingen ook meestal bekrachtigen door een ge rechtelijke uitspraak. Over het milieu waaruit kinderen met problemen ko men, valt weinig te zeggen. Het enige dat je kunt stellen is, dat geen ouder bewust zijn best doet om zijn kind zoveel mogelijk te verpesten". Therapie Naast de therapie in de groepen krijgt ieder kind uiteraard ook nog een per soonlijke behandeling. Weinberg: „We hebben gedragstherapie, bewegingst herapie, creatieve therapie, sportthera- oie. enzovoort. De therapie wordt aan gepast aan de eigen specifieke proble men. We hebben hier niet een bepaalde basisfilosofie; we werken met allerlei methodieken. De groepen kinderen zijn door ons ook niet op leeftijd of geslacht maar op therapeutische benaderbaar heid geselecteerd. Een kind wordt uit het kinderpsychiatrisch centrum ontsla gen als hij weer „normaal" is. Dat wil zeggen, zodra realiteitszin, relativerings vermogen en aanpassingsvermogen weer in voldoende mate aanwezig zijn. Er komt echter altijd een follow-up voor kinderen die het ziekenhuis een maal verlaten hebben. Het is mogelijk dat kinderen die „Curium" mogen ver laten beter niet naar huis terug gaan, omdat de ouders een negatieve invloed op de ontwikkeling van dat kind heb ben. Voor dergelijke kinderen wordt dan een pleeggezin gezocht. Ook kan het zijn dat een bepaald kind moeilijk te genezen is, maar het psychiatrisch centrum toch moet verlaten, omdat het anders een syndroom zou krijgen van het altijd maar in een inrichting opge sloten zitten. Voor dit soort kinderen hebben we therapeutische pleegezinnen. Dat zijn ouders die een meer dan nor male gave hebben om met dit soort kinderen om te gaan". Vol Curium gaat verhuizen en de opname capaciteit voor psychisch gestoorde kin deren is bijna verdubbeld. Denkt Wein berg die tweeëndertig extra bedden no dig te hebben. „In feite peins ik er over om uit te gaan breiden. We zitten namelijk nu al vol. Aan de ene kant ben ik natuurlijk blij dat mijn kliniek vol komt. Aan de andere kant is het toch wel diep treurig dat er nog zoveel nood bestaat op dit terrein. LEIDEN De bussen van de NZH zullen niet meer door de Driftstraat rijden. De lijndiensten zullen dezelfde route blijven volgen als nu tijdelijk gebeurt De route blijft: Atjenstraat Parkstraat Javastraat (bij het Kooipark). ingericht zal nog nader met de planbegeleidingsgroep „De Kooi" worden gesproken. Voor de restauratie van het monu ment is krediet aangevraagd. De parkeerplaatsen in de Park straat zullen aan de kant van de woningen worden aangelegd. Dit in verband met de bussen die door de straat zullen rijden. Met het bestuur van woning bouwvereniging „De Een dracht" is afgesproken dat zij zullen zorgen voor opnieuw ope nen van de poorten. De bomen voor de panden Lom bokstraat 35 en 54 en voor Am- bonstraat 4 gaan verdwijnen. Aan het verzoek om de voor tuinen in de Lombokstraat weg te halen wordt niet voldaan. Na het opleveren van de nieuw bouw in de Javastraat en na de rehabilitatie van de straten er omheen, zal de bus niet meer door het smalle gedeelte van de Javastraat rijden. opknappen van de Driftstraat, de Atjehstraat, Parkstraat, Lombokstraat Ambonstraat en Javastraat. De verlichting wordt in alle straten verbeterd en de stoepranden worden verlaagd bij de oversteekplaatsen, zodat rolstoelen en kinderwagens ge makkelijk van de stoep op de straat kunnen worden gebracht De Driftstraat wordt waar- I schijnlijk de buurtontsluitings- I weg. Over de wijze waarop het verkeer door de straat moet worden geleid, zijn nog bespre- j kingen gaande. De fietsklem- men, banken en speelplekken i vervallen gedeeltelijk. Alleen op I de hoek Atjehstraat/Driftstraat i komt een speelplaats met fiets- klemmen. Voor de ingang van I de brandgang en bij de voor- j deur van nummer 94 worden palen geplaatst om brommers af te remmen. Over de wijze waarop het plant poen in de Atjehstraat wordt OFFICIER EIST ACHTTIEN EN NEGEN MAANDEN LEIDEN Den Haag De officier van justitie bij de rechtbank in Den Haag mr. C. van Steenderen heeft gisteren straffen van achttien maanden en negen maanden, waarvan drie voorwaarde lijk geëist tegen een jong Leids paar van achttien en negentien jaar, dat een korte periode rovend door het leven is gegaan. „Eén in de liefde, één in de deugnieterij, toch bleek uw vriend uiteiendelijk niet de ware Romeo", aldus rechtbankpresident mr. J. van Goethem. LEIDEN Hans Reinhardt, hoofd voorlichting van de Leidse Universiteit is woensdag overleden. In de meer dan tien jaar die hij in Leiden voor de universiteit werkte heeft hij be halve van het geven van voor lichting aan de pers en andere media en het ontvangen en be geleiden van talloze bezoekers uit binnen- en buitenland vooral vorm en inhoud gegeven aan het informatieblad van de uni versiteit Acta et Agenda. Tallo ze publikaties zijn van hem ver schenen o.a. de Story of Rotter dam. Vele van zijn publikaties waren gewijd aan de natuurbe scherming. Ook de weten schapsvoorlichting had zijn be langstelling. Hans Reinhardt, geboren in Rot terdam in 1926, begon na zijn middelbare school aan een veel zijdige journalistieke loopbaan. Na enige jaren verbonden te zijn geweest als verslaggever aan het Algemeen Dagblad, was hij van 1947 tot 1952 werkzaam bij de leger- en rijksvoorlich tingsdienst. Van 1952 tot 1958 was de heer Reinhardt mede werker van het bureau voorlich ting en publiciteit van de ge meente Rotterdam. In 1958 trad hij in dienst van de Avro als hoofd van de persdienst. Deze functie heeft hij vervuld tot 1966. In dat jaar trad Hans Reinhardt in dienst van de Leidse universiteit als hoofd van de dienst interne en externe voorlichting. De begrafenis vindt plaats op maandag 21 november 14.30 uur op de begraafplaats Zuiderhof in Hilversum. De negentienjarige Leidse In- grid, moest dit beamen. Het jon ge meisje, gedurende haar gehe le strafzaak in tranen, had zo wel in Leiden als in Voorburg inbraken gepleegd in scholenge meenschappen. Bij de Rem- brandtscholengemeenschap in haar woonplaats verdweèn een bedrag van 2.659,—. Bij de Voorburgse technische school aan de Tuyll van Serooskerken- weg een dia- en een filmprojec tor en geluidsapparatuur. „Romeo", een 18-jarige Leide- ■naar trachtte bovendien samen met zijn geiefde bij Dokkum een Friese boer op zijn stee bewusteloos te slaan. Hij mepte de man in de nacht van 12 augustus onverhoeds met een met water gevulde fles op het hoofd. De boer bleef echter bij kennis en werkte zijn twee bela gers met scheldwoorden de deur uit Bovendien begon hij met huisraad te smijten. Ik vertelde de rechtbank, dat hij van dc Friese boer een schuld had te vorderen. Hij zou in het verle den voor de man op veemarkten koeien hebben verkocht welke transacties hij nog nooit geho noreerd had gezien. Boer Johan Talma uit Sijbrandehuis (ge meente Dantumadeel) heeft ech ter verklaar bij zijn weten zijn belagers nooit eerder te hebben ontmoet. Mr. Van Schravendijk uit Den Haag bepleitte voor zijn manne lijke cliënt vermindering van straf, omdat hij het geheel vond voortkomen uit aangeboren „dommigheid". Uitspraak 1 december.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5