Croiset gaf Duitse politie spoor ontvoerders Schleyer 1 Cubanen actief in Ethiopië MASSALE OVERBRENGING VAN AFRIKANEN UIT ZWARTE STAD Grieken onderhevig aan verkiezingskoorts MiÜÜ lezers Heeftoomljerk het gevoel eeuwen telaat te zijn geboren? De oplossing vindt u bij deBoekhandel. Singapore berecht kapers Doden door staking Britse brandweer ™iTENLANP' LEIDSE COURAN VRIJDAG 18 NOVEMBER 1977 PAGINA 11 3e ola mag freer in Italië AïUA (ANP) - De ge- titelijke autoriteiten in nua hebben donderdag n verbod op de verkoop n flessen Coca Cola, dat €nsdag was ingesteld, in trokken. t verbod werd ingesteld idat op de flessen niet iat wat er precies in zit it staat wel op de dop, tar de Italiaanse wet drijft voor dat het op de 5 zelf moet staan, sieren hebben de recht- nk en de Italiaanse doch- ronderneming van Coca >la een schikking getrof- n. De flessen mogen weer >rden verkocht mits op Ie verkooppunten een bil- 1 wordt aangeplakt waar- de ingrediënten van de isdrank vermeld staan. lonesiè laat ist. hef ubeitlzenden )ls rangenen vni nders |<ast KARTA, (AP) - De Indo- !H rrr,che regering wil op 15 de- iU cm ier 10.000 gevangenen vrij- i, die worden vastgehouden rd en terband met de mislukte Bgreep van 1965, zo is door Iraal Soedomo, stafchef het veiligheidscommando, 6l. nd gemaakt: lomo zei dat vrijgelatenen, binnen een half jaar nog i baan hebben kunnen vin- te werk zullen worden ge- I in hervestingskampen op rd-Sumatra, West-Kaliman- (Borneo) Zuid-Kalimantan Ie Molukken. Dit zal op vrij- ige basis geschieden en de rmalige gevangenen kunnen ang blijven als zij willen, zo I'Ort gde hij eraan toe. jxe ei g, .„.Indonesische regenng heeft I r rzegd 30 000 communis- 'Iteit [je gevangenen, onder wie de Ompjboven genoemde 10.000, te- 7;tter 1979 zuRen zijn vrijgelaten. ter neuian Wolkers 3 oos om jerzonnen aterview «STERDAM (ANP) Jan alkers is nijdig op Elseviers igazinc. In het laatste nura- er van het weekblad staat een terview met de schrijver dat ilgens Wolkers van a tot z rzonnen is. De schrijver is ik boos op zijn uitgever Meu- ohoff. „Die heeft zijdelings eegewerkt aan de Elseviers- iblicatie en Meulenhoff krijgt >oit meer een manuscript van ij", aldus Wolkers. idertussen is ook Meulenhoff jos op Elseviers Magazine. De ieraire driehoeksruzie draait Qjc\ Wolkers' laatste boek „De 'rus" dat zaterdag ten doop ge- buden zou worden in Amster- Bm. De schrijver zal niet van partij zijn. folkers: „Elseviers Magazine Bd me om een interview ge raagd. Dat heb ik geweigerd, mdat ze erg smerig hebben (eschreven over de Amsterdam- e hoogleraar Anton Constand- p. Desondanks heeft Meulen- ioff een manuscript van mijn koek aan Elsevier gegeven. Met Meulenhoff heb ik alle contac- pn verbroken". Directeur Laurens van Krevelen ran Meulenhoff: „Ik distantieer ine nadrukkelijk van de onbe hoorlijke manier waarop het blad het embargo op het boek heeft geschonden. Bovendien pebben ze een fictief intervieuw afgedrukt om deze geforceerde Êwimeur geloofwaardig te ma ken". Elseviers Magazine: „We moeten de zaak nog uitzoeken. Schrij ver Wim Zaal is in het buiten land en we moeten tot volgende week wachten met commen taar". 1 1 II 1^11 3rieven graag kort en juidelijk geschreven. De edactie behoudt zich iet recht voor ingezon- jen stukken te bekorten (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN De hulp van de bekende Nederlandse paragnost Gerard Croiset had er bijna toe geleid, dat de Westduitse federale recherche BKA op het spoor was gekomen van de ontvoerders van werk geversvoorzitter Hans Martin Schleyer, die later, na de gewapende overval op het gekaapte vlieg tuig Landshut in Mogadishu, werd vermoord. Volgens het Westduitse weekblad Stem werd de suggestie om Croiset te raadplegen, gedaan door de psycholoog Wolfgang Salewski, die in die tijd als adviseur aan het BKA was toegevoegd. Hij en drie beambten van de speciale afdeling voor ter reurbestrijding van het BKA zijn volgens het blad enkele malen bij de internationaal bekende, 69-ja- rige helderziende in Utrecht op bezoek geweest. Croiset heeft hem een plaats aan de rand van Keulen aangewezen, waar hij de schuilplaats van de ontvoerde Schleyer vermoedde. Ex akte re infor matie zoals een bepaald huis of een bepaalde flat kon hij niet geven, omdat naar hij zei, de bericht geving in de pers zo uitvoerig was geweest, dat dit negatief effekt op zijn werk had. Mede door de aanwijzing van Croiset, aldus Stem, vond de politie in een garage onder een groot flatgebouw in de bedoelde buitenwijk van Keulen een verdachte Mercedes, waarvan het kenteken BM-A 812 vervalst bleek te zijn. De kontaktsleutel lag in de uitlaatpijp, een methode die vaker door terroristen onderling wordt gebruikt Acht dagen lang hielden rechercheurs de wagen onafgebroken in het oog (men durfde een massale inval in de flat niet te riskeren, uit vrees dat de ontvoerders dan een slachtoffer zouden doden). Tenslotte kwam men tot de overtuiging, dat de auto was „opgegeven". Gerard Croiset Bij het uitvoerige onderzoek dat toen volgde, bleek dat men een belangrijke vondst had gedaan. On der een vloermat lag een patroon uit een machine geweer van het type Heckler-Koch. Laboratoriumonderzoek bracht aan het licht, dat deze afkomstig was van een wapen, dat bij de ontvoering van Schleyer en de moord op vier van zijn begeleiders was gebruikt Verder vonden de rechercheurs in de kofferruimte een manchetknoop, die Schleyers vrouw herkende als zijnde van haar man. Tenslotte bleek dat tussen de kofferruimte en de achterkant van de achterbank een gat was gemaakt, dat kennelijk als luchtgat had gediend voor het vervoer van de gijzelaar. Pas toen kamde de politie het woonblok uit, maar vond verder niets dat verband hield met de ontvoering. Hij heeft zijn huis ingericht met oude meubeltjes en hier en duur wat fraai antiek.The Forsyte Saga was zijn favoriete televisieserie en de minnaressen van Napoleon kent hij als zijn eigen vriendinnen. Het verleden kunt u voor hem weer doen herleven. Meteen boek. Een historische roman bijvoorbeeld, die doet vergeten in welke eeuw je Ieelt Of een geschiedkundig werk dat de werkelijkheid van toen openbaart. Bij de boekhandel vjndt u het verleden terug. Naast het heden. En de toe komst. U vindt er letterlijk alles, waarvoor uw oom (of zwager, vriendinkennis of collega) zich maar interesseert Er is zoveel.dat u altijd iets heel per soonlijks kunt vinden. Kortom- Washington (AP) Het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken heeft verklaard redenen te hebben om aan te nemen dat Cubaanse strijd krachten een actieve rol spelen in de gevechten in Ethiopië. Een rapport van de inlichtingen dienst heeft uitgewezen dat er zich op het ogenblik ruim 23.000 Cubanen in Afrika bevinden waarvan slechts 4000 geen mili taire rang bezitten. Ongeveer 23000 Cubanen bevinden zich op het ogenblik in Angola. Vier honderd Cubaanse militairen en 300 man medisch personeel zou den op het ogenblik in Ethipië zitten, de overigen zijn ver spreid over 13 andere Afrikaan se landen. Tot voor kort behoor de daar ook Somalië bij, maar woede over Cubaanse deelname aan de strijd in Ethiopië heeft de regering daar er toe doen besluiten de Cubanen uit te wij- Woordvoerder van het ministe rie, Hodding Carter zei dat de Verenigde Staten deze ontwik keling niet lichtvaardig op neemt De Cubaanse interventie in Afrika zal zijn weerslag heb ben op het tempo en zelfs op de mogelijkheid van het norma liseren van de betrekkingen tus sen Cuba en de VS, aldus Car ter. In het voorjaar van '76 bevon den zich ongeveer 15.000 Cuba nen in Angola. De regering van Fidel Castro beloofde toen dat hij de Cubaanse militaire aan wezigheid in de voormalige Por tugese kolonie zou verminderen. Het rapport van de Amerikaan se inlichtingendienst heeft even wel aangetoond dat Cuba zijn aanwezigheid daarentegen heeft opgevoerd. JOHANNESBURG Ruim driedui zend Afrikanen uit de zwarte stad Alexandra ten noordoosten van Johan nesburg zijn onder zware politiebewa king overgebracht naar de logementen van een buiten dienst gestelde goud mijn ten zuidoosten van de stad. Deze overbrenging, waarop ernstige kritiek is geleverd door geestelijken en zwarte leiders die zeggen dat tal van gezinnen uiteengerukt zullen worden, maakt deel uit van een plan tot vernieuwing van Alexandra. De autoriteiten beslo ten van Alexandra, dat 60.000 inwo ners telt, een stad voor alleen onge huwde arbeiders te maken. Alexandra is na Soweto het grootste zwarte woongebied van Johannesburg. Het was vorig jaar het toneel van ern stige onlusten tegen de apartheid. Dit jaar hebben zich enkele incidenten voorgedaan. Het hoofd van de Veiligheidspolitie in Port Elizabeth heeft gisteren voor de rechtbank verklaard dat de zwarte lei der Steve Biko in een gemoedstoestand van zelfvernietiging was, voordat hij in gevangenschap stierf. De kolonel ver telde dat Biko twee dagen na de onder vraging gevonden werd in het bad van de gevangenis, met zijn broek nog aan. Klaarblijkelijk in een poging tot zelf moord, zo meende Goosen. Misschien is hij toen met zijn hoofd op de bad kuip gevallen, aldus de politiechef. De verdediger van de familie Biko, Sydney Kentridge, twijfelde aan de ver klaring van Goosen, omdat sectie had uitgewezen dat Biko al eerder hersen letsel had opgelopen en zwaar ziek was. i slappe Ikoord De bekende acro- batenfamilie Wal- lenda, bekend om haar halsbreken de toeren op het slappe koord, laat hier èèn van haar meest beroemde nummers zien: een pyramide van zeven personen. Dit nummer dat dertig jaar gele den door Karei Wallenda werd geïntroduceerd heeft twee levens gekost aan leden van de familie Wallenda. Karei Wallenda, nu 72 jaar, neemt niet meer deel aan dit nummer maar kijkt toe hoe zijn kleinkinderen en neven het er van af brengen. SINGAPORE (upi) De rege ring van Singapore heeft afwij zend beschikt op een Vietna mees verzoek tot uitlevering van vier kapers, die op 29 oktober een DC-3 van de Vietnamese luchtvaartmaatschappij hebben gedwongen naar Singapore te vliegen nadat zij twee beman ningsleden hadden gedood. De kapers zullen in Singapore worden berecht wegens ontvoe ring, gewapende overval en ver boden wapenbezit President van Brazilfè kiest opvolger BRASILIA (AP) Twee Brazi liaanse kranten hebben bericht dat president Erenesto Geisel als zijn opvolger het 59-jarige hoofd van de binnenlandse vei ligheidsdienst, generaal Joao Baptista Figueiredo heeft geko zen. Het conservatieve blad Esta- do de Sao Paulo, dat zich overi gens wel kritisch opstelt tegen over de 69-jarige generaal Gei sel, schrijft op de voorpagina dat de president dit besluit aan de vertrouwelingen in zijn staf heeft bekend gemaakt De Braziliaanse president wordt door het Congres gekozen. De overheersende partij in de Bra ziliaanse volksvertegenwoordi ging is de Arena partij. De kan didaat van de Arena-partij wordt door Geisel aangewezen, waarna in november van 1978 het Congres deze man als presi dent zal kiezen. In maart 1979 aanvaardt hij zijn ambt W inkeldiefstallen Met stijgende verontwaardiging heb ik het bericht gelezen „Win kelpersoneel steelt meer dan klanten" in deze krant van don derdag 10 november. Waarom drukt u zo'n onwaar bericht af zonder controle uwerzijds? U heeft mij hiermee diep beledigd. Al meer dan dertig jaar werk ik in hetzelfde grootwinkelbe drijf in Den Haag. Dat er gesto len wordt weet ik. Maar de stel ling „Winkelpersoneel steelt méér dan klanten", zou moeten zijn: „Klanten stelen tien maal mogelijk zelfs twintig maal zoveel als winkelpersoneel". Dat is dichter bij de waarheid dan uw bericht. Informeert u maar eens bij de bedrijfsrecher- cheurs, dan weet u ook wel beter. Mijn krant zou een be trouwbare krant moeten blijven. Leidschendam, F.v.d. K. Naschriftde verklaring over het grote aantal diefstallen door winkelpersoneel is door een des kundige afgelegd op een studie dag over het verlies, dat winkels en groothandels lijden als ge volg van oneerlijkheid van per soneel, klanten en leveranciers. Onaangenaam nieuws, waar door echter niemand zich bele digd moet voelen: er zijn geluk kig ook goudeerlijke personeel sleden, klanten en leveranciers. Redactie.). Hond neergeschoten In uw bericht in de krant van zaterdag j.L over de hond die door een Haagse agent werd neergeschoten, worden de zaken mijns inziens verkeerd voorge steld. De desbetreffende hond heeft namelijk helemaal niet de agent aangevallen (de bouvier is mijn eigendom en ik was getui ge van de schietpartij) en de agent schoot de hond zonder waarschuwing neer, terwijl ik hem stevig aan de lijn had. Ik was niet van plan het dier op de agent, die met mijn man had gevochten, los te laten, waar deze blijkbaar wel bang voor was. Iemand kwam mij vertellen dat mijn man moeilijkheden had op straat Aangezien ik toch op het punt stond de hond uit te laten, nam ik Tosca mee naar buiten. Daar kwam mijn man aange rend met de agent op zijn We len. Tosca zag zijn baas en wil de naar hem toe, maar ik hield hem stevig vast Mijn man riep: „Tosca", waarop de agent zijn pistool trok en gericht van vlak bij een schot afvuurde. De hond werd in de schouder geraakt en de kogel verliet het lijf via de oksel. Van de in uw ló-ant ver melde lichte verwonding is dus geen sprake. Het dier kan hele maal niet meer lopen en is on der behandeling van een diere narts. Er is geen sprake van dat de hond de agent gebeten zou hebben, of zelfs maar aangevlo gen. Pas toen de hond was ge troffen heb ik hem losgelaten omdat hij het uitgilde van de pijn. Den Haag. De eigenares van de hond (naam en adres bij de redactie bekend) (Naschrift redactie: De politie blijft bij haar mening, zoals za terdag jX door ons gepubli ceerd). LONDEN (Reuter) De vijf dagen oude brandweerstaking in Groot-Brittannië heeft al 12 mensenlevens geëist Gisteren kwamen vier kinderen om bij branden in Noord-Ierland. De 11.000 soldaten die het werk van de 36.000 stakende brandweer lieden overnemen, zijn niet in staat om het werk adequaat over te nemen. De brandweerlui eisen een loonsverhoging van 30 procent (Van onze correspondent Campbell Page) Athene— Een spotprent in een Atheense krant van een paar dagen geleden toonde twee kleine mannetjes die lopen door de stortvloed van verkiezingspamfletten die uit een helicopter en een auto op hen neerdaalt „Nou", zeggen ze tegen elkaar, „eindelijk wordt er eens vrijelijk geld uitgegeven voor het volk." „Verkiezingskoorts" is geen nietszeggend cli ché hier in Griekenland, want .koortsach tig" beschrijft op juiste wijze de manier waarop de verschillende partijen de komen de verkiezingen van 20 november benade ren. Omstreeks middernacht verschijnen als spo ken de aanplakkers ten tonele, om overal een nieuwe laag aanplakbiljetten te plaat sen. Soms hebben ze hun hielen nog niet gelicht of ze worden gevolgd door een twee de groep spookachtige aanplakkers, die de Posters van hün partij er overheen plakken, zodat de boodschap van de eerste partij oooit gelezen zal worden. De verkiezings campagne heeft iets van de gezellige strijd vaardigheid van de democratie, na de stilte van zeven jaar kolonelsregime. if&s» Sommige partijen hebben kantoren gehuurd in de belangrijkste delen van het centrum van Athene. Nieuwe Democratie, de partij van premier Karamanlis, heeft zich gespe cialiseerd in een poster waarop de leider prijkt die als een echte staatsman in de verte tuurt „De grote garantie" staat er onder, en waarschijnlijk wordt daarmee een stabie le democratische regering bedoeld. De Athe- ners worden opgeroepen om sleutelringen met de beeltenis van Karamanlis te kopen. Aanhangers van PASOK, de socialistische partij van Andreas Papandreou, moeten echter een sjaal met het embleem van hun partij dragea In 1974 stemden de kiezers vóór alles voor stabiliteit en ze gaven de man die voor die stabiliteit gezorgd had en die die stabiliteit verder kon garanderen, Karamanlis, 54 pet van de stemmen. Vergeleken met dat jaar zullen de verkiezingen van dit jaar een beter beeld geven van de ware gevoelens van de Griekse kiezers. Ten eerste zal de kracht bepaald worden van de meest extreme politieke groeperin gen. De val van de kolonels had tot gevolg dat extreem-rechts in 1974 maar 1,1 pet van de stemmen kon winnen. De pro-Moskou communisten, die vlak voor de verkiezingen wettig verklaard werden, konden nauwelijks geloven dat ze na tientallen jaren in het geheim te hebben gewerkt opeens in het openbaar mochten functioneren. De partij ging samen met de niet-Moskou communis ten en de oude communistische parlementai re partij EDA de verkiezingen in en won 9,45 pet van de stemmen. Dit jaar is er Stephanopoulos, die als leider van de rechtse partij de stemmen van ex treem rechts en aanhangers van de junta moet winnen. De pro-Moskou communisten willen het dit jaar alleen proberen. Sommige waarnemers hier geloven dat Stephanopou los wel zo'n 5 6 pet van de stemmen zou kunnen krijgen en de communisten 10 pet Maar niettemin zijn dat randpartijen. De grote vraag is of er een machtsverschuiving zal plaats hebben in de hoofdstroom van de politiek, dat wil zeggen het fatsoenlijke rechts, het midden en het min of meer fatsoenlijke links. In 1974 kreeg de Nieuwe Democratie van Karamanlis, een partij die (ondanks de af keur die de partij zelf voor die beoordeling heeft) modern conservatief genoemd mag worden, 54,3 pet van de stemmen. Onder het voor de huidige verkiezingen iets gewij zigde zetelverdelingssysteem kreeg de partij in het parlement 220 van de 300 zetels. De partij zelf hoopt dit jaar een percentage ergens boven in de veertig te winnen, maar onafhankelijke waarnemers houden het meer op 42 pet Wat betreft de centrumpartij van Mavros, de Unie van het Democratische Centrum, lopen de verwachtingen uiteen van een kleine stijging ten opzichte van 1974 (toen won de centrumpartij 20,5 pet) tot een daling tot 15 pet De socialistische partij PASOK, die tegen de EEG is, en die geleid wordt door Papan dreou, is het onbekende paard in deze race. Papandreou heeft misschien de burgerij af geschrikt door te stellen dat zijn partij een nationale bevrijdingsbeweging is en door zich uit te spreken voor banden met de Derde Wereld. Gedurende de campagne heeft hij zich wat ingetoomd, en zijn krachti ge politieke persoonlijkheid zal misschien een pluspunt vormen. Het is mogelijk dat er na de verkiezingen een coalitie komt van de twee „verantwoor delijke" partijen, de Nieuwe Democratie, wiens absolute meederheid kleiner of geheel verdwenen zal zijn en de Unie van het Democratische Centrum. De regering zou dan meer dan krachtig genoeg zijn om belangrijke stappen te ondernemen op weg naar toetreding tot de EEG en ten aanzien van de betrekkingen met Turkije, wat tij dens de zitting van het komende parlement moet gebeuren. De ongelukkige Karamanlis zou zich dan echter ook geplaatst zien tegen over een veel fellere oppositie onder leiding van Papandreou dan de zachte oppositie van de Unie van het Democratisch Centrum nu. Papandreou zou in die oppositie waarschijn lijk gesteund worden door de Progressieve Alliantie, een bondgenootschap van allerlei linkse groeperingen, waaronder de niet-Mos- kou communisten. In sommige kwesties, vooral wat betreft de EEG, zou hij ook op de steun kunnen rekenen van de pro-Mos kou communisten. Karamanlis, zo wordt over het algemeen aangenomen, zal het premierschap uit han den geven en zelf de rol op zich nemen van symbolische president in de komende zitting van het parlement De vraag is echter wat er dan gaat gebeuren. Onder druk tonen de Griekse partijen hun onbestendige karakter. Naam en samenstelling worden vaak veran derd om dat de partijen geleid worden door een kleine groep vooraanstaande politici en niet door een uitgebreid nationaal ledenbe stand. Deze ontwikkeling zou zich tot in het oneind ige kunnen voortzetten, maar het is ook mogelijk dat een nieuwe centrum-rechtse paiüj zich zal ontwikkelen uit de coalitie van de Nieuwe Democratie en de Unie van het Democratische Centrum. De oppositie zou dan bestaan uit een bredere socialisti sche beweging onder leiding van Papan dreou, en Griekenland zou dan een twee stromenland worden, waarin twee grote par tijen in theorie steeds van plaats kunnen verwisselen (regering en oppositie). Dat zou de ware proef voor van de door Karamanlis herstelde stabiliteit en democratie. Het moet dan blijken of zijn persoonlijke overwinning van 1974 zich heeft vastgezet in de instellin gen, het systeem en het nationaal bewust zijn. copyright The Guardian

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11