Getuigenverklaringen noch archieven bewijzen schuld" Kunsthandelaar verbaasd over arrestatie in VS MINIMUMLOON NIET EXTRA OMHOOG fiyERDEDIGER MR. VAN HEIJNINGEN EIST VRIJSPRAAK CcidócSouAOttt Visserij in de knel diagonaal oversteken „Onderhoudsdosis" gevraagd voor drugs-verslaafden PTT-spreiding igw jiNNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 17 NOVEMBER 1977 PAGINA 13 ISTERDAM (ANP) Noch uit getuigenverkla- igen n°ch uit archiefstukken kan volgens de yocaat mr. L. van Heijningen worden afgeleid it Menten schuldig is aan het medeplegen van tüS rlogsmisdrijven dan wel misdrijven tegen de »nselijkheid. Hij concludeerde gisteren in Am- rdam, op de 23e zittingsdag van het proces -en de 78-jarige Blaricumse kunstverzamelaar ook tot vrijspraak. Officier van justitie mr. ^^Habermehl had op 7 november levenslang iist. Hij achtte Mentens medeplichtigheid aan massa-executies op 7 juli 1941 in Podhoroce 27 augustus in Urycz wel degelijk bewezen, intens herhaalde en luidkeels geuite interrup- >s van het betoog van zijn verdediger noopte ihtbankpresident mr. J. Schroder er gisteren •rigens toe de verdachte door drie parketwach- 5 uit de zaal te laten verwijderen. Na de idagpauze mocht Menten de zitting opnieuw wonen. Hij verontschuldigde zich met de op- iKjjrjérking: „Wie heeft van mij een zenuwpatiënt ;p|t maakt? Ik zelf niet". nd op de Duitse oorlogsarchieven stelde mr. £&2In Heijningen dat deze niets over Menten bevat ten. De uit Krakau afkomstige „kelderstukken" van voor de oorlog zouden volgens hem in War schau „in de vervalsingscentrale" behandeld kun nen zijn. De getuigeverklaringen zijn innerlijk en onderling strijdig, meende de advocaat. Die van Poolse en Russische getuigen zijn „voorgekookt" met politieke bedoelingen, die van de getuigen uit het „kapitalistische westen" zo uiteenlopend en onjuist op punten dat er geen geloof aan gehecht kan worden. Zelfs zou het niet zeker zijn dat één der getuigen van de massa-executie in Urycz is wie hij zegt te zijn. De foto's van Menten in Duits uniform zijn als bewijsmateriaal onbruikbaar volgens mr. Van Heijningen. Hij wees er op dat het nog vorig najaar, ten tijde van „een ongekende publiciteits- hetze", Nederlanders meenden hem in foto's te herkennen uit de oorlog. Menten hadden zij op een plaats gezien waar hij nooit geweest is. Mr. Van Heijningen betoogde dat de hele zaak is opgeblazen door een hetze van de journalist Hans Knoop, die medewerking kreeg van de rijksrecher che. „Mijn cliënt was bij voorbaat reeds veroor deeld in de ogen van talrijke mensen". De raads man zei voor zichzelf het bewijs van Mentens onschuld te hebben gevonden in het feit dat Felix Landau heeft verklaard dat hij nóóit van Menten heeft gehoord. Landau was in de oorlog Gestapo- leider in het gebied waar de executies zouden zijn uitgevoerd. Mr. Van Heijningen laakte de werkwij ze van de rijksrecherche in het gehele vooronder zoek. Deze zou onder één hoedje hebben gespeeld met Knoop en de officier van justitie hebben geconfronteerd met een „voorgebakken zaak". De raadsman verwees naar het rapport van mr. Wiar- da over de gang van zaken rond de voorgenomen maar arrestatie november arrestatie vorig jaar. „Er blijkt uit dat de officier er ook niet altijd gelukkig mee is geweest. Aanvankelijk heeft hij er tegen geprotesteerd dat de rijksrecherche in september 1976 op eigen houtje, buiten hem om naar Polen was gereisd om daar „materiaal" tegen Menten te verkrijgen. De officier had daarbij betrokken willen zijn. Dit werd niet goed gevon den." „Uit het rapport blijkt nog meer", aldus mr. Van Heijningen. „De officier van justitie had geen vertrouwen in de Russische vooronderzoekers. Hij wilde als toerist, onopvallend het betrokken gebied bezoeken, om daar eventuele ooggetuigen infor meel te spreken. Kennelijk heeft hij geen vertrou wen in Sowjet-onderzoekmethoden. Des te pijnlij ker is het te moeten ervaren dat dezelfde officier van justitie geen gelegenheid voorbij heeft laten gaan ter zitting om de verdediging te laken vanwe ge het duidelijk gedemonstreerde wantrouwen in alles wat achter het IJzeren Gordijn plaatsvindt op het gebied van rechtspleging, verhoren en dergelijke". Mr. Habermehl had volgens de raadsman zijn dienst aan de zaak moeten weigeren. „Het zou ons als Nederlanders de schaamte bespaard hebben van hetgeen daarna is gevolgd. Het rapport Wiar- da onthult onbarmhartig het dwaas gedoe: men draait om de hete brij heen. Arresteren? Ja, nee? Geen bewijs, dus nee. Maar de publiciteit, dus ja". „Wie denkt niet bij het lezen van dit rapport over al het geheimzinnige en paniekerige gedoe van volwassen en ervaren leden van het openbaar ministerie aan Bromsnor of veldwachter Flipse uit de boeken van Dik Trom? Zodoende is de opzet van de scribent Knoop gelukt". Mr. Van Heijningen kondigde gisteren aan dat hij vandaag op juridische gronden zou concluderen tot niet-ontvankelijkheid van het Openbaar Minis- terie.voor het ten laste gelegde, dan wel tot ontslag van rechtsvervolging. De Nederlandse vissers zijn bijzonder ongerust over de jongste voorstellen van de Europese Commissie om tot grote vangstbeperkingen te komen. Men vreest, dat een zeer groot deel van de vissersvloot zal moeten worden opgelegd, hetgeen tot gevolg heeft, dat bij een herstel van de visstand wel de vloot uit de mottenballen kan worden gehaald, maar de vissers, die de vloot moeten bemannen, zullen zijn verdwenen. Een redenering, die niet van realiteitszin ont bloot is. In dit kader zijn mogelijke sociale begeleidings maatregelen nauwelijks interessant voor deze bedrijfstak als geheel. Natuurlijk wel voor de individuele vissers, die in hun bestaan bedreigd worden. In deze tijd van bedreiging van de werkgelegenheid <pp vele fronten is nu ook zonneklaar geworden, dat de visserij daar niet buiten blijft. En met de vissers zelf ook de daarvan afhankelijke industrie. Met de Nederlandse vissers zijn ook de Britse in opstand gekomen tegen de ideeëai, dia in Brussel zijn ontwikkeld. Het ziet er dus naar uit, dat forse tegenstand te verwachten is in het komende ministersoverleg. Bepaald grievend is in ieder geval het voorstel, dat de vismeelindustrie, die zeker een grote verant woordelijkheid draagt voor het leegvissen van bepaalde wateren met name de Denen en de Russen verwerkten bijna alles wat in hun netten kwam ook nog 10.000 ton haring als „bijvangst" kan meenemen. De grote vraag is of de deskundigen het met elkaar eens kunnen worden over hetgeen, biologisch gezien, in de komende paar jaar als toelaatbare vangsten kan worden geaccepteerd. Want dat een herstel van de visstand noodzakelijk is geworden lijdt geen twijfel. Het is daarom goed, dat minister Van der Stee zelf bij de Nederlandse biologen op visite is geweest om zich door de wetenschap te laten voorlichten. Mede daardoor kan hij met zijn inbreng op het Europese niveau wellicht het verlossende woord spreken. Zowel voor het behoud van de werkgelegenheid in deze belangrijke bedrijfstak als voor het herstel van de visstand. H lelie tegen II lordig 1 'ebruik medicijnen Van een onzer verslaggevers) EN HAAG Het is algemeen "tend, dat veel mensen bijzon- tr slordig met medicijnen om wringen. Zij houden zich niet de voorgeschreven dose- ing, medicijnen liggen soms ja- een kast of worden wngespeeld aan anderen. Dat alles is uiteraard een gevaarlijke de overkoepelende organisatie van de farmaceutische 5 van mening, dat daaraan iets gedaan moet worden, een affiche ontworpen, bestemd voor wachtkamers van irtsen, apotheken, drogisterijen, consultatiebureaus en soortge- instellingen. Deze affiche is vanmiddag in het perscentrum •uwspoort door de voorzitter van Nefarma, de heer J. da Cunha, de staatssecretaris van volksgezondheid, de heer J. P. Hen- iks, aangeboden. e campagne is in eerste instantie gewijd aan zes onderwerpen, Imelijk, het goed volgen van de instructies over het gebruik van [edicijnen, niet zo maar verschillende geneesmiddelen tegelijk ibruiken, geneesmiddelen niet aan anderen doorgeven, geneesmid- •len goed bewaren, restanten geregeld opruimen en, tenslotte, niet lang doorgaan met het gebruiken van niet op recept verkrijgbare ineesmiddelen ournalisten in KGB-zaak -moeten praten EN HAAG (ANP) PSP-fractievoorzitter Bram van der Lek «ent dat de „KGB-zaak" in een nieuwe fase is gekomen, nu Hoge Raad heeft beslist dal journalisten geen aanspraak men maken- op het verschoningsrecht en dus hun bronnen leten noemen. i der Lek werd door ondermeer Elseviers Magazine genoemd een van degenen die als agent van de KGB (De Russische heime dienst) op een lijst staan genoteerd. De hoofdredacteur dit blad, dr. F. A. Hoogendijk, heeft tot nu toe geweigerd zeggen wie hem deze lijst heeft laten zien. an der Lek zal nu aan het Hof'in Amsterdam vragen of ook en rnmder ingrijpend middel dan gijzeling kan worden gehanteerd m o.a. Hoogendijk ertoe te brengen een verklaring af te leggen, lij denkt daarbij aan een op te leggen dwangsom. )riënterend gesprek Van Agt en Wiegel Van e parlementaire redac tie) I >EN HAAG Van Agt (CDA) n Wiegel (VVD) hebben giste- X 'tn en vandaag oriënterende 'esprekingen gevoerd over de punten die in onderhandelingen U\\ "ver een regeerakkoord aan de orde moeten komen. Vanmid dag zijn zij in hun overleg wat neer in details getreden, lerst willen Van Agt en Wiegel 'recies afspreken welke onder werpen wel en niet in de grootst loeten worden doorgepraat. Wiegel wil wat dat betrett de grotst mogelijke duidelijkheid. Hij wil het risico voorkomen dat later tijdens de onderhandelin gen over een regeerprogram van CDA en WD opeens nieu we onderwerpen ter tafel ko men. De zetelverdeling voor een eventueel kabinet van CDA en WD komt in dit stadium nog niet aan de orde. Het gaat nu nog alleen om terreinverkennen- de besprekingen, die zich achter gesloten deuren afspelen. ÜRiizie over I'UARDINGEN (ANP) Tus- j*n de politie en het gemeente bestuur van Vlaardingen is een ernstig verschil van mening ontstaan over een plan dat de wethouder van verkeer in gaardingen wil doorvoeren. at plan houdt in dat voetgan gers vanaf 26 november een flruk kruispunt diagonaal mo- t «en oversteken. Volgens de politie is dit in strijd met het wegenverkeersregle ment waarin staat dat voetgan gers haaks moeten oversteken. Als er ongelukken met dit expe riment zouden gebeuren kon het wel eens zijn dat de gemeente voor de gevolgen aansprakelijk wordt gesteld, aldus de gemeen tepolitie. Ook vreest men ver keersopstoppingen doordat op zeker moment alle verkeerslich ten op rood komen te staan. Volgens de bewuste wethouder, Bas Goudriaan, is het plan niet in strijd met het wegenverkeers reglement en moet de politie „zich niet met zaken bemoeien waarvan zij geen verstand heeft". ECHTELD (ANP) De kunst handelaar R. Roozemond uit het Betuwse Echteld die vori ge week in New York werd gearresteerd omdat hij een ge stolen kunstwerk zou hebben ingevoerd, is gisteren na beta ling van een borgsom van vijftigduizend dollar, naar Nederland kunnen terugke ren. De Amerikaanse federale re cherche (FBI) beschuldigt hem ervan dat hij een altaarstuk dat in 1972 gestolen werd uit een kerk in het Spaanse Leri- da, heeft willen doorverkopen. Roozemond noemt zijn aan houding een groot misver stand. Hij zegt er nu van over tuigd te zijn dat het schilderij gestolen is. „Maar toen het mij in 1976 werd aangeboden had ik dat alleen bij geruchte ver nomen. Roozemond zegt het stuk naar Amerika gebracht te hebben omdat daar de grote taxateurs zitten. De Spaanse regering heeft te kennen gege ven het stuk te willen terugko pen. Roozemond wil niet zeg gen wie de eigenaar is. De waarde van het stuk zou zeker anderhalf miljoen gulden be dragen. Het altaarstuk wordt nu in New York vastgehouden tot de Amerikaanse rechter een beslissing heeft genomen. Roozemond is ervan overtuigd dat de zaak met een sisser zal aflopen. „Ons doel is steeds geweest het kunstwerk terug te krijgen naar Spanje", aldus de kunsthandelaar. Arrestatie vriendin Gert Schneider gelast DEN HAAG (ANP/AP) De federale Westduitse recherche heeft gisteren de arrestatie gelast van de 21-jarige terroris- te Christine Kuby, die een kind zou ver wachten van de in Amsterdam gearres teerde Gert Schneider. Christine Kuby wordt er evenals Schneider van beschuldigd betrokken te zijn geweest bij de vorige maand gepleegde bomaanslag op het gerechtsgebouw in Zweibrücken. Het Westduitse ministerie van justitie heeft gistermiddag officieel om uitlevering ge vraagd van het RAF-lid Christoph Wacker- nagel. Wackernagel en Schneider werden vorige week donderdag gearresteerd na een schietpartij met de politie in de Am sterdamse wijk Osdorp. Beiden bevinden zich thans in het gevangenisziekenhuis in Scheveningen. De Bondsrepubliek heeft nog niet verzocht om de uitlevering van Schneider. Het Openbare Ministerie heeft inmiddels laten weten dat het paleis van justitie in Utrecht op 6 en 7 december tot „verboden gebied" wordt verklaard. Op die dagen vindt daar het proces plaats tegen het Westduitse RAF-lid Knut Folkerts. De burgemeester van Amsterdam, W Polak, toont trots de jubileumplaat, gemaakt ter gele genheid van het 25- jarig bestaan van het Amsterdams Philharmonisch Or kest. Gisteren kreeg hij het eerste exem plaar overhandigt. Op de plaat zijn werken te beluiste ren van Rimsky-Ko- sakov en Mous- Minister Boersma: (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Minister Boersma van So ciale Zaken heeft de Sociaal-economische Raad gevraagd na te gaan of er omstandig heden aanwezig zijn, die een bijzondere verhoging van het minimumloon wenselijk maken. Eens in de drie jaar moet de minis ter, op grond van de wet, een dergelijke vraag stellen. Hij heeft er deze keer echter meteen als zijn mening aan toegevoegd, dat het - wat de uitkomst van de SER-studie ook zou zijn - momenteel niet wenselijk is het minimumloon extra te verhogen. De bewindsman wijst erop, dat als gevolg van het gewone halfjaarlijkse aanpassings mechanisme van het minimumloon, dit loon herhaaldelijk sterker stijgt dan de overige lonen. Dat is in de huidige situatie niet zo gewenst en een bijzondere verhoging past op dit moment helemaal niet. Het zou dan wel eens zo kunnen zijn, dat de arbeids- marktpsotitie van de laagstbetaalden in ge vaar komt. De categorie minimumloners is niet gering. Volgens de minister behoren er circa 200.000 volwassenen toe en nog eens 200.000 jeugdi gen (die het minimum jeugdloon ontvangen). Tesamen maken zij 10% van de beroepsbe volking uit. Van 1972 tot en met 1977 is het vrij beschikbare inkomen van de minimum loner met 17,8% gestegen, dat van de modale werknemer met 10,3%. Met het verstrekken van deze gegevens wil de minister aantonen, dat het minimumloon zich sterk heeft ont wikkeld. Max Factor levert niet meer aan Etos-zaken DEN HAAG Max Factor stopt alle leveranties aan Etos- zaken, de drogisterijen van het Ahold-concem. Aanleiding is het loslaten van de vastgestelde verkoopprijzen die Etos in gro te advertenties heeft aangekon digd. Volgens Max Factor zijn alle in de advertentie aangeboden arti kelen in het buitenland inge kocht. Max Factor Nederland sluit de mogelijkheid niet uit dat het hier gaat om afgekeurde partijen en/of oude voorraden en geeft dan ook geen enkele garantie ten aanzien van de kwaliteit van de produkten. Max Factor heeft de warenhui zen en detailhandel toegestaan de prijzen van haar artikelen te verlagen tot Etos-niveau zolang deze Ahold-dochter haar actie houdt. Veilingen KATWUK, groenten. 16 r.óv. Andijvie 40-75; boerenkool 29-48: spits kool 78; bospeen p.b. 95; waspeen Al p.kst. 320-400; All p. kst. 320-450; BI p. kst. 240-540; a p. kst. 400-480; Cll p. kst. 210-480; breekpeen I p. kst. 110-380; selderij p.b. 35; knolselderij p.b. 32-51; peterselie 42; krulpeterselte p.b. 57-67; bloemkool 61 118-172; 6 II 46-57; 8 1 96-138; 8 II 3006; 10 I 102-109; 12 I 72-74; 12 II 51-57 15 I 35; radijs 17; snijbonen I 620, II 300; rode kool 21-25; groene kool 37-39; Aanvoer: 170 ton waspeen, 250 bos bospeen. 3000 stuks bloemkool. RIJNSBURG. 16 nov. bloemen (resp. gem. prijs, aanvoer) alstroemeria 0,468-1690; amaryllis 0.5296730; anjer gr. bl. 0,364-29680; anjer tros 0,324-22650; anthurium 1.757- 5560; anthurium 2.045-275; asparagus 1,099-2615; callicarpa 0,19042; chry sant tros jr. 0,373-105559; chrysant tros chrys. gepi. nc. kas 0.421-31235; chrys. tr. nc. buit 0.300-26; droogbloemen onb. 0,869-2236; euphorbia 0,399- 13753; freesia dubbel 0,080-200; freesia enkel 0.146-158620; oerbera 0.500- 12695; pampasgras 0,290—90, gypsop- hila 2.700-22; hyacinth gesn. 0.750-35; hyacinth met bol 0,698-1920; iris 0,367- 52672; lelie tak 0.279-131894; liatris 0.211-7660: narcis kas 0,174-20470* no- rine 0,323-5150; cattleya per blm. 1,930- 25; cymbidium aan tk 1,388-709; m-cymbidium tak 0.3004)884; cypripe- dium 1.931-318; phalenopsis 0,9ét330; imp. anemoon 0,348-1780; imp. anjer gr. bl. 0,240-6200; imp. eucalyptus 1,926-215; imp. goudsbloem 0.315-245; imp. mimosa 1,350-1560; imp. dendro- bium 0,055-10200; imp. orchidee tak 0,625-1050; imp protea 0.913-1200; imp. rozen gr. bl. 0,254-3020; imp. rozen kl. bl. 0,175-5660; imp. strelitzia 1,407-140; imp. diversen 1,653-10687; pepers per tak 2.576-115; pepers per boe 2.42548; rozen gr. bl. 0,469-8220; rozen kl. bl. 0,249-19420; statice 0.682-92; strelitzia 2,339-279; tulpen 0,297-1280; zinnia 0,700-10; snijbloemen 0.174-18031; snij bloemen 0.693-110; denneappels 0.213- 235; diversen 2.565-7464; diversen 1,409-1229; potplanten 1,5596201. HOOGMADE In het kader van de kerstverzilvering geeft het Sociaal Fonds van de bouw nijverheid morgenavond gele genheid van 19.00 tot 20.30 uur om vakantiebonnen in te leve ren. De plaatselijke vertegen woordiger, de heer D. van Goo- zen aan het Hendrik Meyer plantsoen 20 in Hoogmade heeft daarvoor zijn woning openge steld Eerste ongeluk in Drechttunnel DORDRECHT (ANP) - Op de openingsdag van de Drechttunnel bij Dordrecht is direct al een ongeluk gebeurd. Dinsdagavond aarzelde een uit de richting Rot terdam komende auto mobilist bij het kiezen van de twee afslagen naar Dordrecht. Hij be sloot op het laatste mo ment toch maar de twee de te nemen, met als gevolg dat hij een links achter hem rijdende au to raakte. Die sloeg over de kop, overigens zon der persoonlijke gevol gen. DEN HAAG De PvdA-Kamerleden Haas-Berger en Salomons hebben de minister van justitie gevraagd of gedetineerden die ernstig aan drugs zijn verslaafd een „onderhoudsdosis" kunnen krijgen. Aanleiding tot dit verzoek is de zelfmoord in de vrouwengevangenis in Rotterdam van twee aan hard drugs verslaafde vrouwen. Eén van de overledenen, de 29-jarige Johanna S., was ruim een maand geleden langdurig op het televisiescherm te zien tijdens een Brand punt-documentaire over de gang van zaken op het politie-bureau Warmoesstraat in Amsterdam. In hun vragen aan de minister informeren de kamerleden ook welke mogelijkheden er zijn om voor vrouwen een systeem van gevangenisstraffen te realiseren dat min of meer is aangepast aan hun persoonlijke omstandigheden. Hoe kan worden voorkomen, vragen de twee socialisten, dat vrouwen uitsluitend geselecteerd worden op hun vrouw-zijn? Rechtspositie part-time leerkracht gelijkgetrokken DEN HAAG (ANP) Part-time-onderwijzers en kleuterleidsters krijgen in beginsel dezelfde rechtspositie als hun collega's met een volledige weektaak. Minister Van Kemenade van Onderwijs en de centrales van onderwijzend personeel hebben hierover gisteren overeenstemming bereikt De leerkrachten met beperkte lestaak krijgen nu ook het recht op een vaste benoeming. Tot nu toe was het in vele gevallen zo dat een parttime onderwijskracht van jaar tot jaar in tijdelijke dienst werd benoemd. Na een jaar tijdelijk benoemd te zijn, zullen ook part-time kleuterleidsters een vaste aanstelling moeten krijgen, zo laat de minister de kleuterscholen weten. (vervolg van de voorpagina) In haar brief aan de PTT, waar- heeft al laten weten dat de nieu- in zij het overleg met de PTT we functie geen enkele garantie over de spreiding bij de Centra- biedt tegen herplaatsing. Ie Direktie onmiddellijk wil Uit de gegevens blijkt verder, openen, wijst de Katholieke dat van de 175 nieuwe functies, Centrale van Overheidsperso- op korte termijn bestemd voor neel (Kabo) erop, dat al teveel het noorden, er nog slechts 36 schade is toegebracht aan de zijn bezet. Het gaat zeer moei- belangen van het bij de sprei- zaam. „Als gevolg daarvan zal ding betrokken personeel. Deze schade wordt door de Be- drijfs Geneeskundige Dienst van de PTT onderschreven. Vanmorgen werd via het PTT- blad „Aangetekend" bekend, dat volgens deze dienst de sprei- de gestelde termijn van de spreiding noodzakelijkerwijze overschreden moeten worden," aldus de Centrale Direktie. Zij spreekt in het PTT-blad „Aan getekend" de vrees uit, dat, wanneer het overleg met de ding voor de medewerkers een vakbonden over de spreiding „zware psijchische belasting" met zich meebrengt. „Speciaal voor hen, die besloten hebben niet mee te gaan naar Gronin gen gaf de daardoor ontstane onzekerheid over hun toekomst aanleiding tot nerveuze reac ties," aldus de dienst Volgens de laatste gegevens hebben alleen al van de drie reeds nu aangewezen afdelingen 96 personeelsleden van de 112 bij de spreiding betrokkenen ge weigerd naar het noorden te verhuizen. Zij hebben intussen herplaatsing gevraagd in een andere functie binnen de Cen trale Direktie. maar de direktie niet hersteld zou worden, het slagen van de spreidingsopera tie uitermate moeilijk zal wor den. Intussen spelen volgens de di- rekties ook andere problemen een rol. Het aantal personeelsle den, dat niet naar het noorden wil verhuizen is namelijk zo groot, dat bij de gevraagde her plaatsing moeilijkheden dreigen te ontstaan. Daarom hoopt de PTT-direktie op een spoedig herstel van het overleg. De Ka bo heeft zich hiervoor bereid verklaard, maar wel onder strinppnte voorwaarden.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13