*°Verwachte Opbrengst muntenveiling: ""drie miljoen gulden Vijftigjarige Nirwanaflat op monumentenlijst? STANDSVERSCHIL üts£3 bruna DONDERDAG 17 NOVEMBER 1977 PAGINA 11 LEIDSE COURANT diverse malen mee dat mensen opbellen die tot de ontdekking kwamen dat zij een „heel unieke" munt in hun bezit hebben. Veelal uit erfenis verkregen. „Die mensen hebben die munten veelal in verschrikkelijk dure. vaak gouden hangers laten zetten, omdat zo'n bijzonde re munt een bijzonder omhulsel moet hebben. Dan komen ze bij ons om die munt te laten taxeren - waarvoor we een eigen laboratoriumhebben, labora- torum hebben, enige in Nederland en dan krijgen ze uiteindelijk te horen dat die munt eigenlijk niks waard is. Ja, dat zijn dan moeilijke momenten. Maar zo heb ik ook mensen die met werke lijk fantastische munten komen. Kortom, er is nooit wat van te zeggen. Daarom laat ik alle mensen langsko men met hun munt. Je kunt nooit weten". Voor de veiling die zijn bedrijf op poten heeft gezet, bestaat bijzonder veel belangstelling. Vooral het buitenland blijkt een geweldig potentieel kopers te hebben. „Figuren die stil zijn gaan leven in hel buitenland. Want het zijn bijna altijd Nederlanders die uit het buitenland overko men. En daarnaast natuurlijk zijn het de musea die mun ten kopen. En banken, die voor hun cliënten een beleg ging zoeken". Door die overweldigende belangstel ling is de heer Loon er ook nu al weer bijna zeker van dat hij alle munten verkoopt. Dat betekent drie miljoen gulden in het antieke laatje van Coin Investment. Trek daar gemiddeld zo'n tien procent vanaf voor het bedrijf („ja, dat verschilt nogal. Wij berekenen zeg maar tussen de vijf en vijftien procent commissie, al naar gelang de waarde van de munt en het bedrag dat de aankoper er voor over heeft") en het wordt duide lijk dat de muntenhandel niet de slechtste is op dit moment. Voor de heer Loon zou het geen ramp zijn als het morgen afgelopen zou zijn. „Met m'n eigen verza meling achter de hand heb ik een kapitaal waarvan ik makkelijk nu al rustig kan leven. Ik doe het niet, want ondanks de zeventig uur die ik per week in touw ben. ben ik best tevreden. Goed salaris, mooi huis aan de Kaag en op tijd m'n natje en m'n droogje". ■t aan. De deur Is ~~Jeen babyfoon waarin i duidelijk je naam en i persoonaaanduldln- oet leggen. Niks. vanachter een dikke ten deur een koud, dat Je recht In het kijkt en direct jt dat, wat zich die deur afspeelt in lar van geheimzinnig-' oet blijven. Er komt ftalllge vrouw de trap een sleutel wordt t ontgrendeld en de Bat open. Je ontrekt het oog van de i en stijgt die min- "twintig treden tellende' ^oln Investment bv i Plaats lijkt een zo oog misschien ^lijk pand, maar in het meer de moder- sle van Fort Knox. 9t eind van die trap, k tapijt bekleed, j-Jjt zich een grote hal, waarop diverse deuren uitkomen. De schilderijen aan de wand wijzen sterk in de richting van een nogal gefortuneerde zaak, waar niet op een of tweehonderd duizendjes gekeken wordt. De bezoeker wordt in af wachting van een bezoek aan de directeur in een met antieke bank uitgeruste wachtkamer gezet, terwijl voortdurend de ogen van de dames gericht zijn op die nieuw binnengekomen persoon. Uiteindelijk staat de directeur een gesprek toe. Achter het bureau, ingeslo ten door een kamerpalm en een mariabeeld zit de heer J. C. A. Loon, directeur van Coin Investment bv. Voor zich een onbeschrijfelijke papiermassa, wat een druk zakenleven doet vermoeden. Het bedrijf is gespecialiseerd in munten, penningen en antiek, alhoewel dat laatste gev< g in rt en ^Sln het Nederlands Congresgebouw wordt van maandag 21 november tot en met woensdag 23 november een voor Nederland unieke muntenverza meling geveild, waarvan men een opbrengst verwacht van niet minder dan drie miljoen gulden. In totaal worden ruim tweeduizend munten onder de hamer gebracht van veiling meester J. C. A. Loon, in het dage lijks leven directeur van de Haagse firma die de munten voor deze vei ling geleverd heeft. De belangstelling voor deze veiling is bijzonder groot. Vooral uil het buitenland zijn al veel schriftelijke aanmeldingen voor veilingplaatsen binnengekomen bij organisator Coin Invest ment aan de Plaats. Niet verwonderlijk want de verzameling die te koop wordt aangeboden bestaat uit de meest in trek zijnde munten van dit moment, en dat zijn in dit geval de Neder landse munten- en penningen vanuit de diverse eeuwen. Het' tienguldenstuk uit de tijd van Lodewijk Napoleon bijvoorbeeld is het topstuk van deze driedaagse veiling, met een geschatte waarde van 25.000 gulden. De meeste munten zijn echter goedkoper, en men neemt aan dat zelfs het grootste deel van de aan te bieden collectie dat voor gemiddelde prijzen van rond de duizend gulden de deur uit zullen gaan. Als extra worden in de veiling, waarvoor van vrijdag 18 tot en met zondag 20 november speciale kijkdagen worden georganiseerd de op 13 augustus dit jaar in Sprundel gevonden munten en de muntvondst uit Wijnandsrade in Limburg uit '72 opgenomen. Het ligt niet erg voor de hand dat een flatge bouw op de monumentenlijst wordt geplaatst. Maar kort geleden is overwogen om het flatge bouw „Nirwana" aan de Benoordenhoutseweg/- Van Alkemadelaan officieel tot monument te verklaren. Het gebouw, eigendom van de firma Anog-B.O.B. b.v., is een ontwerp van de be roemde architect J. Duiker. Het werd gebouwd omstreeks 1927 en was daarmee het eerste bouwwerk met een betonskelet in Nederland. Honderden studenten van technische scholen kwamen naar Den Haag om dit architectoni sche „wonder" te bezichtigen. Het gebouw gold als voorbeeld van de nieuwe zakelijke stijl in de architectuur. Het „moderne" monument herbergt tegenwoor dig zo'n 32 appartementen. Oorspronkelijk wa ren dat wat minder, maar door de woningnood direct na de oorlog is het aantal woningen in het gebouw uitgebreid. Het uiterlijk van het gebouw raakte deels door gebrek aan onder houd in verval. De huidige eigenaar heeft in middels het gebouw intern voor een belangrijk gedeelte gerenoveerd. Onder leiding van de Utrechtse architect C. Verkade is men enkele maanden geleden begonnen met de restauratie van de gevels. De betonwerken worden gerepa reerd en de stalen ramen en hekwerken vervan gen. De buitengevels worden opnieuw geschil derd in wit-crèmeachtige kleuren. De raamko zijnen krijgen een donkere tint en de terassen worden donkerrood. Onlangs heeft de Haagse welstandscommissie deze kleuren goedgekeurd. Je moet wel van hele goede huize komen om zonder blikken of blozen |e eigen portret onder een afbeelding van Hare Majesteit de Koningin te hangen. Want hiermee geef je min of meer te kennen dat |e na de Koningin de belangrijkste burger van Nederland bent Kamervoorzitter Anne Vondeling voelt zichzelf blijkbaar zó gewichtig, getuige deze foto van een wandversiering in zijn werkkamer. Volgens geruchten wilde hij in eerste instantie net als de Koningin een echt schilderij van zichzelf. Maar dit vonden zijn adviseurs wel iets te ver gaan. Vandaar dat de Kamerkapitein genoegen moest nemen met een karikatuur, om het standsverschil nog enigszins tot uitdrukking te brengen. Want hoe je het ook wendt of keert Vondeling heeft nu eenmaal geen blauw bloed. uitsluitend in de hobbysfeer wordt uitgeoefend en er niets van verkocht, maar alleen aangekocht wordt. Munten en penningen beho ren ook tot de hobby van de kenner Loon, die al 32 jaar lang dag in dag uit met münten omgaat. „Een mun- tenfreak, dat ben ik". Nu komt iedereen wel in aanra king met wat munten. Mis schien heeft men wel eens een zilveren tientje mogen beroeren, maar de munten waarmee de heer Loon om gaat hebben allemaal een kapitale waarde. De muntenhandél gaat goed. dat is duidelijk aan de inrichting van de zaak te merken. „Munten zijn schaars geworden, er bestaal bijzonder veel belangstelling voor. ledereen, ook mensen uit de middenklasse, als ik ze zo mag bestempelen, kopen tegenwoordig munten. Veelal niet uit hobby, maar uit belegging. Nu heb ik liever te maken met pure verzamelaars. Die hebben tenminste een beetje verstand van wat ze kopen. Zoeken vaak ook zulke speciale munten, dat het voor mij, ook verzamelaar, elke keer weer als ik op zoek ga naar een munt, of een munt verhandel een geweldig gebeuren is. Het is alleen jammer dat wij steeds minder verzamelaars als klant hebben. Dat is dan wel een puur persoonlijke me ning, want als zaak maakt het natuurlijk niet veel uit. Maar werken met en voor verzamelaars is veel leuker", zegt de besnorde directeur. Hij is net terug van een reisje Zurich. Binnenkort staat een bezoek aan Zuid- Amerika op het programma en elke zes weken zit er ook wel een trip naar Noord- Amerika in. Hij bezoekt veilingen, gaat prive-collec- ties na (duvelstoejagen, zo zegt de heer Loon), doet alles in de hoop op die manier veelal unieke munten op de kop te tikken, als het kan voor een schappelijk prijsje. „Bij de aankoop van i^ggEEBgKs^iaLy^ munten hoef ik niet op een duizendje te kijken. Ik kan aankopen wat ik wil. De raad van commissarissen heeft mij wat dat betreft „Carte Blanche" gegeven. Zo geef ik ook wel eens op een dag een miljoen uit aan munten. Daarvan zullen velen wel even met de ogen moeten knipperen, maar voor mij, ach, ik zie dat niet meer. Of ik nu één of twee miljoen uitgeef". Geld. Het magische woord zeker In de munten en penningenbranche. „Inder daad. Het is voor iemand met een inkomen van dertig- veertigduizend gulden, die nu een verzameling munten wil aanleggen, niet mogelijk een enigszins bijzondere collectie op te bouwen. Daar moet je echt al tientallen jaren voor hebben verza meld. En, dat geef ik toe, bijzondere stukken zijn voor de „gewone man" niet meer te betalen. Ik zou die men sen dan ook willen aanra den. Begin rustig aan. En start met de Nederlandse munten, daarin is bijzonder veel verschil in prijs en het heeft veel waarde. De Neder landse munt is in de wereld het best in de markt liggen de beleggingsobject onder munten". Wat maakt een munt nu zo duur? „In de eerste plaats wordt de waarde bepaald door het aantal exemplaren dat in omloop is gebracht. Dan is het belangrijk in hoeverre de munt „versle ten" is, want hoe gaver de munt, hoe hoger de waarde. En dan is natuurlijk een belangrijke factor: hoeveel mensen willen die munt hebben. En, zoals gezegd, het aanleggen van een muntenverzameling wordt tegenwoordig door steeds meer mensen uitgeoefend. Dus de munt wordt schaars en duur. Nu, als handelaar weet je op een gegeven moment wel hoeveel een munt ongeveer moet opbren gen. Al die hiervoor genoem de factoren spreken dan mee, en bij een veiling, zoals wij ook volgende week houden in het Congresge bouw, zet je zo'n munt in op een bepaald bedrag. Nu kan het wel eens voorkomen dat mensen al voor die veiling bellen of schrijven en zeg gen: „Zeg, die en die munt wil ik graag hebben. Ik bied er drieduizend gulden voor. Daarnaast heb ik dan bij voorbeeld enkele telefoontjes gehad over diezelfde munt, en werden er bedragen geboden, die zo tussen de een- en tweeduizend gulden schommelen. Dan zet ik meestal die munt in op honderd gulden boven het op één na hoogst geboden bedrag. Zo regel je de prijs", zegt de heer Loon, die zelf eenmaal per jaar als veiling meester optreedt. „Dat is een vak apart. Je moet alles verschrikkelijk scherp in de gaten houden. Je mag geen gebaartje, geen knip met de vingers missen, want uiteindelijk is het ook jouw geld waar je mee omspringt. Je moet zorgen dat het publiek qua entoura ge niets te klagen heeft, want ontevreden klanten betekenen een lage omzet. Vorig jaar bijvoorbeeld liep een bepaalde veiling iets uit de hand. Het was etenstijd en ik had alle munten nog lang niet geveild. En je kon merken dat de mensen onrustig en hongerig natuur lijk, op hun stoelen begon nen te schuiven. Ik heb daarop direct broodjes besteld, en inderdaad nadat die binnen waren merkte je een stijgende belangstel ling", vertelt de heer Loon. Als directeur-met-karate-op- leiding maakt de heer Loon globe diameter 20 cm, latuurkundig kaartbeeld Jrlichting.De hele wereld, ƒ29,50. 1 tado te doen. Of... te krijgen! Boeken-Tqdsdiriften-Papetene LEIDEN: Bruna Maarsmansteeg 10

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11