iuggegrsmtloos duo met steralhires PLATEN JAZZ Tony Scott speelt sax op z'n klarinet KLASSIEK SER W GBEG AUMANi Concertagenda Onbekende mnziek van Liszt, op de plaat vastgelegd got you babe" zong Cber tig jaar geleden met baar txmallge echtgenoot Son- Bono, en te werden er oemd mee. De bekend- if groeide met nummers Jlttle man", „The beat 9 on" en „BangBang", tnwoordlg beeft Cber andere babeGreg All- voormalig toetsenbe- rder en zanger van de udariscbe Amerikaanse •sgroep „The A liman tbers Band". Cber Is nog ds zeer succesvol In de fes, beeft 15 langspcelpla- gemaakt, bad lange tijd wekelijkse eigen televl- bow en dacht waar- fjnlijk Europa In een tk en een zucht eveneens baar voeten te krijgen, ts bleek minder waar tij- bet concert afgelopen iadag in de Rotterdamse ien. Afgezien van enkele t flakkeringen gingen ab oommers uit als nacbt- rsen, tijdens bet optre- vlelen enorme gaten In presentatie doordat tus- twee nummer niets ge werd, er niets te zien en men op bet laatste Dent zenuwachtig leek te iten beslissen wat er nu I gespeeld zou worden, uiterst onprofessionele onlng voor een zangeres fi Cher's kaliber, die vijf- elpees gescoord beeft en Be bekende Jtalis of fa- bet Amerikaanse pa voor zich wón. erten beeft wel eens een ±te avond, maar dat tr en Greg na niet meer drie kwartier te hebben teeld er bet bijltje bij rgoolden, uit bet veld ge- ra doordat kritiekloze nl waarmee zij „thuis" ai verwend zijn, uitbleef betekent dat dj rogge- tloze artiesten zijn. Het ten stijl om mensen met v betaalde kaartjes af te schepen met een in bet weg lopen gemompeld good night", zonder dat men toont bereid te zijn te vechten voor sympathie en waarde ring van de mensen die ben groot gemaakt hebbenbet platenkopend publiek. Van sterallures was al bet een en ander gebleken tij dens bet Interview In bet RIJnhotel, dat de middag voorafgaand aan bet concert plaatsvond. Van tevoren was door platenmaatschap pij WEA meegedeeld dat bet echtpaar Allman niet wen ste te praten over bun al dan niet miserabele huwelijk dat de afgelopen Jaren regelma tig de roddelpers beeft ge baald, noch over drank en drugs. Vervolgens liet men de drie verzamelde Journa listen tweeëneenhalf uur wachten alvorens de tortel duifjes de beren te woord wensten te staan. Door tijd nood moest dit tot overmaat van ramp aan tafel, tijdens bet eten gebeuren. Óm even tuele geruchten de kop in te drukken hadden Greg en Cber voornamelijk aandacht voor elkaar, voerden elkaar hapjes, kusten dat bet een lieve lust was (voor de aan wezige fotografen) en waren zodoende weinig mededeel zaamTussendoor de nodige onderbrekingen van ge dienstige obers en de atmo sfeer voor een goed gesprek is honderd procent afwezig, de chaos compleet Men vond bet blijkbaar niet belangrijk genoeg. Cher was de avond tevoren bij bet concert in Heerlen schaars gekleed, stond danig sexy afgebeeld op de con- cert-aankondigingsaffiches en weet baar opvallende ui terlijk met de dikke, lange gitzwarte manen goed In de strijd te werpen. Ze wordt kwaad en voelt dat er aan De uitdagende pose van het Allman-echtpaar op de concert-affiches. baar vocale capaciteiten wordt getwijfeld als ge vraagd wordt of bet bena drukken van baar uiterlijk, bet uitbundig etaleren van baar vrouwelijk schoon, niet het risico met zich mee brengt dat de aandacht van de muziek wordt afgeleid of, in bet ergste geval, dat een zaal vol opgewonden Jon gens niet eens boort wat ze met zware stem op het to neel staat te zingen. Echtge noot Greg geeft voor Cher antwoord terwijl zijzelf zich met een chagrijnig gezicht en ongekend fanatisme op de krabcocktail stort „Toe vallig zingt Cber de sterren van de hemel, en dat ze er ook nog goed uit ziet is al leen maar prettig, 'n extraat je. Veiliger onderwerp Is misschien de nieuwe, nog niet uitgebrachte langspeel plaat „Two the bard way" met ais uitvoerenden ^All man and woman". Waarom Juist deze titel? „We hebben twaalf maanden over de opnamens gedaan. eg Allman en Cher zingen elkaar lieve tekst/es toe tijden» het concert In de Doelen te Rotterdam. Het was al die tijd onzeker of we bet zolang met elkaar uit zouden houden, of de plaat wel af zou komen. We zijn er in die tijd vier keer mee gekapt. Tussendoor beb ik bovendien een soloalbum opgenomen", vertelt Greg. jDe tekst van de nummers op de elpee Is erg belangrijk, een beetje autobiografisch. We zingen veel nummers over de liefde; niet te zoet boor. Het blijft Rythm en Blues of zelfs rock". Het is aan deze kant van bet Grote Water lange tijd stil geweest rond Cber en Greg Allman. „Cher beeft erg bard gewerkt In Amerika. De televisie, optredens en daarnaast hebben we een zoon gekregen. Ikzelf was, nadat de Allman Brothers Band uit elkaar was geval len, zo ziek van de bele mu ziek business en alle mensen die erin zitten, dat ik ander half Jaar lang tot niets ben gekomen" Vóór bet optreden In de Doelen spreken ze allebei bet verlangen uit vaker naar Europa te komen. Het optre den in Heerlen daags tevo ren, sloeg in ais een bom. Enthousiast publiek, volle zaal. „We speelden tot we geen nummers meer hadden. Het was fantastisch. Als gis teravond een Indicatie Is voor ons succes bier, In de toekomst, dan zullen we nog vaak komen". Ni Rotterdam zullen ze daar niet meer zo overtuigd van zijn geweest De stemmen van bet duo zijn goed, de combinatie kwam niet zo uit de verf, maar kan op de plaat best lekker in balans gebracht zijnBIJ optredens zullen Cher en Greg echter meer Inzet en professionalisme moeten tonen, willen ze Ne derland overtuigen en „plat" krijgen. PAUL WESTSTRATE GENESIS - „Seconds out" Is de tweede live-elpee vandeze Engelse formatie, dit Jaar opgenomen In Parijs, en nog met Steve Hacket in de gele deren. Automatisch ga Je ex tra aandacht vestigen op de ze gitarist.EerliJk gezegd: bet is wel zonde dat bij weg gaat, maar een doodsklap boett bet niet te betekenen voor deze pure symfonische rockformatie. Op deze dub- belaar wordt nog eens over matig bewezen dat Genesis E TUBES Deze Amerikaanse rockband, die zoveeltheater heer programma's stopt, komt voor 66n optreden naar Ierland. De groep geeft een uitverkocht concert op 20 tember In het Haagse Congresgebouw. 8 Ook al tweemaal uitverkocht Ie het concert dat de lelee eymtonlzche-rockformatie Yea hier geeft Zowel de 24e és 25e Is Ahoy"In Rotterdam stampvol, tnu FRANKLIN Th» Qu—n ot Soul komt op woonodêg november naar Amsterdam. Om 20.16 uur la zij te zien op Podium van het Concertgebouw. JARREAU Dtt atemwonder doet eveneene Amsterdam aan *e' op meandag28 november. Om 19.00 uur geeft de Mlkaan een concert In Carré. toBAEZ - Voor een conert komt dexe Ietwat militante •nkaanto naarRotterdam. De Doelen moet de 27e november Aanvang 20.15 uur. ONDIE De beeldechone Deborah Harry treedt met haar °*P Blondle op zaterdag 19 november op In het Amsterdamse iradlao. tot de beste symfonische rockband gerekend mag worden. En dat geldt zeker voor bun live-optredens. Hoewel we alle nummers van dit album kennen (o.a. CabpetCrawler, Dance on a VuJcano) klinkt bet In de live-uitvoering nog overtui gender, soms simpeler, maar daardoor zelfs sterker dan op de studio-elpees. Sterk Is vooral de zang van Phil Col lins en bet drummen van nieuwkomer Chester Thompson. De bele elpee Is van een konstante, hoge kwaliteit Perfect (Charis ma). STEELY DAN Dat bet toch mogelijk is om zonder In enig bombastiscbgeluld te vervallen een voortreffelijke lp te maken bewijzen de twee heren Steely Dan: Do nald Fagen en Walter Bec ker. Op hun nieuwste lang- speler ,AJa" stuk voor stuk goede, eenvoudige composi ties, die op subtiele manier door de twee samen met tal loze andere studiomuzikan ten op bet vinyl worden ge zet Uiterst verzorgd gepro duceerd door Gary Katz. De muziek op deze lp een opvol ger van bet baast legendari sche album „Royal Scam", beweegt zich tussen de Jazz en funk. Belangrijk zijn de blazers en de ritmesectie. Genesis nergens uitbundig te boren, maar toch voortdurend en nadrukkelijk aanwezig. (ABC). RUSH - De drie Engelsen: Neil Peart (drums), Geddy Lee (basgitaar) en AlexLUc- son (gitaar) hebben op bun laatste elpee ,A Farewell to Kings" een Juiste combina tie gevonden tussen hard rock 6 la Led Zeppelin en symfonische rock i la Gene sis. Een goed voorbeeld daarvan is bet elf minuten durende „Xanadu", met voortdurend wisselende tempo's. Tocb moet Rush meer in de bard-rock boek gezocht worden dan in bet gekunstelde wereldje van de symfonische rock. Opval lend Is dat de stem van drummer Geddy Lee verras send veel lijkt op die van Robert Plant van Zeppelin. Qua uitvoering is ,A Fare well" goed, niet altijd even hoogstaand, maar zeker bo ven de middelmaat. (Mercu ry). KLAATV - De Canadese stu dio formatie Klaatu beeft met „Hope" een tweedebom bast is ch klinkende elpee bet Ucbt doen zien. De bele plaat, op één nummer na, klinkt als de vorige langspe- ler: veel, erg veel instrumen ten; veel, erg veel gebruik van techniek; veel, erg veel lijkend op de muziek van 10 cc, Beatles en ook Queen. BIJ alles wat Je boort, denk Je: „Heb Ik dat al niet eens eerder gehoord". Niet alles nee, want in bet titelnum mer .JBope" laat Klaatu wat meer een eigen symfo nisch gezicht zien. Dit sou best een nieuwe single kun nen worden. Capitol/EMI) Niet bijster lang geleden dook in de Nederlandse, en speciaal de Haagse, Jazxwe- reld plotseling een kaal hoofdige, met een soort grij ze torenaarsbaard getooide Amerikaan op waarvan Jazz liefhebbers bet bestaan al bijna vergeten waren, Tony Scott. In die dagen zag Je hem overal waar maar Jazz gemaakt werd, bij de ope ning van de nieuwe Haagse Jazzclub aan bet Westeinde, op de Jazzavonden in de Ri- ehe-bar, en bij vele andere sessies. Steeds de boventoon voerend, meestal op z'n hoofdinstrument klarinet, soms op slik en soms ook achter de ptano. Qua uiter lijk wat Je een „ouwe hip pie" sou kunnen noemen, in coltruien met snelle kettin gen, maar muzikaal ondanks z'n leeftijd (56) nog altijd op de hoogte van het aller nieuwste. Het was een tijdje stil ge weest om Tony Scott Geen wonder want de laatste Ja ren trok hij met vage be stemmingen in Europa rond, daarvoor zwierf bij door bet Verre Oosten en Afrika waar bij Inde oorspronkelij ke volksmuziek dook en waar bij bovendien anders- soortlge Inspiratie opdeed gezien elpees ajs Jtiuslc tor Voodoo meditation" en Jrtn- sic for Yoga Meditation". Tony Scott bleek als musi cus nog altijd op soek en ook niet te beroerd om af en toe in de pas van de mode te lopen. Polydor nam de gele genheid op 17 Juni 1977 te baat om Seott met gitarist Jan Akkerman de Sound- push studio's In Blaricum in te loodsen voor een plaatop name, gesteand door Cees Schrama op plano, Bruno Castelluci op drums en Wlm Essed op bas. Jan Akkerman is voornamelijk bekend in de popwereld (ex-Focus) waar bij graag „de beste gi tarist ter wereld" gebeten wordt Een kreet natuurlijk, maar in elk geval vormen bij en Scott een muzikaal paar apart Hun plaat beet J*ris", telt vier lange num mers, geïmproviseerd zonder „overdubs", behalve de elee- tronische behandeling die Scotts stem in één nummer eren meekreeg, en is meer curieus dan IJzersterk (prijs 20£5, Polydor 2925 060). Fnuti, maar nogal zweverig- sferiscb gitaarwerk van Ak kerman, meer viriele muziek van Scott die z'n klarinet af en toe bespeelt of bij een saxofoon In z'n handen heeft zoals in „Blues, blues, blues and then some more bines". Soms Interessant door bet vreemde mengsel van in vloeden dat Je boort soms (Wim Essed mag er maar een nummer lang wat ritmische patronen onder door bordu ren) om geleidelijk bij In slaap te soezen. In re-issues zijn nog steeds bij speciaal zaken oude platen van Tony Scott te verkrijgen uit de Jaren 1945, '46 en later, toen bij ais klein saxofonlstje- van-aankomcnde-klasse mee mocht doen met mensen als Dizzy Gillespie, Trummy Young, Ben Webster die toen al naam hadden. In '46 maakte hij met ben zelfs on der eigen naam LTony Scott and his Down Beat Club Septet") opnamen waarvan er één staat op plaat num mer één uit de 52nd Street- serie van bet Onyx tabel (aan te bevelen platen voor historisch geïnteresseerde Jazz-fans). Het is uiterst merkwaardig de Scott-van- toen met de Scott-van-nu te vergelijken. Met daartussen de gehele ontwikkeling die hij bij Ellington en Harry Belafonte's orkest door maakte, boor Je Tony Scott, met z'n Italiaanse naam Anthon Sclacca ontgroeid» met loopjes die nog lichte lijk tegen de Dixieland waaruit hij vandaan kwam leunen en de springerige, grillende, soms irritante Im provisaties van nu waarin hij vooral een bele hoop no- ten speelt BERT JANSMA Na een eerste Lisxt-plaat met als bijzonderheid de "Totentanz" in de vrijwel vergeten versie van planoso lo, heeft de Haagse pianiste Toos Onderden wijngaard nu een tweeede Lisxt-plaat la ten uitkomen die zeker zo interessant Is als de eerste, en qua uitvoering en opna me ook zo goed geslaagd. Het gaat om transcripties die Liszt maakte van frag menten uit opera's van zijn eerst op een afstand gebon den, later geaccepteerde schoonzoon Wagner. Artis tiek hebben belden later el kaar beïnvloed en bewon derd, en de schoonvader wil de met zijn plano-bewerkin gen bereiken dat de mnziek van Wagner ook dÉAr be kend werd waar diens mu ziekdrama's zeiden of nooit te zien ot te boren waren. Zo van de Jaren dertig tot de Jaren zestig beeft men voor deze en dergelijke transcrip ties geen goed woord over gehad maar bet getij keert en zelfs stijlpurist Gas tav Leonbardt beeft onlangs re torisch gevraagd waarom een transcriptie op zich geen mooie muziek zou kunnen rijn. Nu leverden het koor van de spinsters en de ballade van Senta uit "Der fliegende Hollander" componist en vertolker door hun gepro nonceerde thematiek minder problemen op dsm de oneindige melodie van Isol des Liebestod uit de "Tris tan". Op een toetsenlnstru- ment is bet onmogelijk to nen onafgebroken en vloeiend te laten zingen. Het verwijt dat Liszt in deze transcriptie zoveel tremolo's toepast, gaat niet op, want al die tremolo's zitten bij Wagner in de strijkers. Wél valt op dat Liszt beeft ge luisterd hoe Chopin de voka- Ie stijl op de piano over bracht Beoordelen naar bet origineel moet men bet pia nostuk van Liszt natuurlijk niet maar In zijn trant is bet wel een meesterwerkje dat heel goed is vertolkt Verder staan er op de plaat heel late piano-werken wer ken van Liszt die wezenlijk verschillen van wat hij eer der schreef. Het zijn subtie le, naar binnen gekeerde, baast notenarme meditaties, soms impressionistisch van aard en beel typisch van harmonie. Enkele hebben ook op Wagner betrekking zoals de belde "Trauergon- del" die vóór en "Venezia" dat dé de plotselinge dood van Wagner In de Lagunen- stad werden gemaakt Liszt in de zeventig en zelf In zijn laatste levensjaren, hield zich toen bijna voortdurend met de dood bezig, getuige dat hoogst merkwaardige stuk ScbiaflosFrage and Antwort". Uit dezelfde tijd zijn nog twee werkjes opge nomen, waarvan de bejaarde Liszt de slecht geschreven manuscripten aan oud-leer lingen ten geschenke gaf: "lm Traum" en "Wiegen lied" (een sterk verkorte be werking ran een van zijn eigen symfonische gedichten voor groot orkest). Ze openbaren een Liszt die nog slechts weinigen ken nen, want bet verschil In stijl tussen wat hij vóór en ni 1865 maakte, is zo groot als men in de ontwikkeling van geen ander componist sou kunnen aanwijzen. Ook aan de late werken van Liszt heeft Toos Onderden- wijngaard de grootst moge lijke zorg besteed. De nieu we plaat is vergezeld van een uitvoerige en zeer inte ressante documentatie. Er staat zelfs een foto in van Liszt op zijn doodsbed die nooit eerder werd gepubli ceerd. De nieuwe Liszt-plaat die f21,- kost, is uitgebracht door Editio Laran, De Coa- stant Rebec questraat 104, Den Haag. J. KASANDER De zeventlgjerfge Liszt

Leidse Courant | 1977 | | pagina 21