S^Sèv-- Beleggings- "710/ tekeningen tot X 2 /0 m Bon voor hoge rente op uw "reserve-geld" ééAb 1 -i' V-M V postgiro en rijkspostspaarbank „WIJ ZIJN EEN DEEL VAN DE AARDE EN DE AARDE IS EEN DEEL VAN ONS" Ccickic Qowta/nt DEN HAAG Vijftig miljoen gulden moet Se actie „Geef om de natuur" opbrengen die yan 21 tot 25 november in Nederland woedt. Eelfs het tegen België gestorte zweet in Dranjehemden wordt den volke onder de neus gewreven bij wijze van prikkelgeur om tie nationale geefdrift op te wekken. Dit genre oubollige randverschijnselen werkt verdoezelend op de kern en de ernst van de ZlttCfeaak. Effe de vijf Javaanse, vijftien Kaspi- sche en honderdvijftig Siberische tijgers red- 3diO\jen die nog niet hun einde gevonden hebben in de vorm van een bontjas of een kroel kleed je voor de open haard. Stop de kindermoord op zeehondjes. Handen uit de mouwen voor /de Japanse kuifibis „wiens vroeger zo ruime verspreidingsgebied is ingekrompen tot het y eiland Sado waar zich misschien nog tien exemplaren bevinden". Een soort „Geven v voor Leven", kortom, maar dan ten bate van apen en olifanten. i. x De zee wordt leeggeroofd: walrussen, zeerobben en zeehonden worden dagelijks door de mens bedreigd. De natuur heeft al te veel moeten prijsgeven, omdat wij mensen menen, dat er toch nog natuur genoeg overblijft. p krijgt de monsterac- i verbeten natuur- en chermer dr. J. Wes- _J levens secretaris van liserende Wereld Na- lClds Nederland, een to- r accent mee. Zijn ^•^twing: „Ons gehele le- 10e men het ook be- echnisch, economisch, [t ycultureel, politiek of - wezenlijk afhanke- 'ip.de al dan niet even- verhouding tussen de ce samenleving en de -j n al haar geledingen, het met deze relatie orde is, wanneer de ih ten opzichte van de [misdraagt als over- I uitbuiter of vernieti- I zal een betere maat- een volstrekte illusie Goed bedoelde wetge- fcn regeringsmaatrege- laarrpee geen rekening [zijn gedoemd te falen Is een zich daadwerke- ten op ontzegging, ver- beperking en behoud noodlotsgang van de aarde tegenhouden, et gaan om een omme- het denken en hande- - It is een opgave die uiterst moeilijk is. We wonen in een mens-middelpuntige, materialistische en bovendien verdeelde wereld. Groepen mensen en hele naties staan elkaar naar het leven met steeds meer en steeds gevaar lijker middelen. Er is geen werkelijk begin gemaakt met een rechtvaardige verdeling van voedsel en andere be- staansbehoeften en dit op'een wijze die het meest essëntie- le rekening houdt met de draagkracht van de aarde en het voortbestaan van onze me deschepselen in hun eigen om geving, terwijl het toch ook hun wereld is. De bereidheid tot het brengen van kleine of fers voor een betere wereld is bij de allermeesten van ons, natuurbeschermers of niet, nog afwezig". Onmiddellijke consequentie van zo'n betoog is natuurlijk dat het Wereld Natuur Fonds subiet van symbool verandert. De ons droefgeestig aanblik kende panda dient vervangen door de mens die ontredderd in de ogen van zijn spiegel beeld kijkt. Men kan in het kader van de actie „Geef om de Natuur" niet volstaan met de alarmerende wetenschap dat de houtbehoefte in vooral ons deel van de .wereld zo groot is dat elke minuut van elke dag een oppervlakte oer bos ter grootte van twintig voetbalvelden wordt gekapt. „Twintig hectare per minuut", roept het door de organisato ren verspreide voorlichtings materiaal geschrokken uit, „dat is bijna 30.000 ha per dag, een bos zo groot als de provin cie Utrecht". Veel wezenlijker is de informatie dat het hout voor onze meubel- en papierin-, dustrie gekapt wordt door mannen die geen nagel hebben om hun achterste te krabben, of een fauteuil om het in neer te laten. Ontzegging, versobering, be perking. De sleutelwoorden van* dr. Westerman. Volgens de autoriteiten van Hongkong, het wereldcentrum voor ivoor bewerking, zijn daar vorig jaar 600 ton olifantstanden in gevoerd alleen al uit Kenia, een cijfer dat neerkomt op 16.000 gedode olifanten. Zijn de stropers in hun hutten van koeiemest schuldig aan deze slachting? Of de jachtopzie ners in de wildparken die een oogje dichtknijpen om hun wedde van 150 gulden per maand aan te vullen? Of ligt de schuld bij degenen, die zich voor een veelvoud van dat be drag schaakstukken en biljart ballen en prullaria van ivoor willen aanschaffen Een groot deel van de miljoe nen die „Geef om de natuur" hopelijk zal opbrengen, vindt terecht zijn bestemming in op voedkundige projekten. CRM- staatssecretaris Wim Meijer: „Natuur- en landschapsbe houd is niet alleen een kwestie van geld. Het is ook, en mis schien vooral, een levenshou ding waarbij het er om gaat dat we ons rekenschap geven van de waarden van natuur en landschap en van de noodzaak ze in stand te houden. Dit laatste zou dan tot uitdrukking moeten komen in ons indivi- duële gedrag, maar ook in plannen en voorgenomen ont wikkelingen van overheid en bedrijfsleven die rekening houden met hetgeen ons nog rest". Aan de vooravond van „Geef om de natuur" maakt dr. Wes terman de volgende balans op. „Het is opvallend dat het aan tal natuurreservaten en natio nale parken toeneemt, maar dat het natuurgebied als ge heel jaar in jaar uit krimpt. De mensenbevolking verdringt de wereld van de wilde planten en dieren. Nu zijn we met vier miljard, straks is het dubbele aantal bereikt ondanks goedbedoelde pogingen van verschillende regeringen om de aanwas te beperken. En wanneer bovendien iedereen het in veel opzichten over dadige levenspeil van de rijke landen wil bereiken, Zal dat een extra grote aanslag betekenen op de natuur van wege de resulterende woeke ring van landbouw- en veel- teeltgebieden, van dorpen en miljoenensteden, industrieën, wegennetten, land-, lucht- en zeevervoer en visserij. Grote delen van de continenten, vooral stroken langs de kust en, verworden dan tot mon sterlijke, zeer dicht bevolkte samenlevingscentra. Sinds de eerste vestigingen van de mens en de eerste pogingen tot landbouw zit het exploiteren van de aarde in ons bloed. We gaan er onstuitbaar mee door, zelfs nu er onmiskenbare teke nen zijn van uitputting. We houden daarbij geen rekening met onze omgeving en onze medeschepselen. Erger: meer dan ooit tevoren worden mee dogenloze uitbuitings- en ver nielingsslagen gevoerd tegen rivieren, oceanen en hun gou den randen, de kusten, door ze te vervuilen, te vergiftigen en in bezit te nemen; tegen wal vissen, dolfijnen, zeehonden en vele soorten vissen; tegen de trekvogels van Europa en Afrika die bij honderden mil joenen sneuvelen in de haqden van een decadente mensheid; tegen honderden miljoenen andere dieren en planten, slachtoffer van hun handels waarde; tegen de tropische oerwouden die per jaar met minstens 100.000 vierkante ki lometer in omvang afnemen. Geen plezierig beeld. Maar wel eerlijk," De Franse blijspelschrijver Beaumarchais heeft eens de volgende definitie gegeven: „De mens is het enige dier dat kan drinken wanneer het geen dorst heeft". Had hij vandaag hij zou wellicht ge- ADVERTENTIE 't Is verstandig om geld opzij te leggen voor je weet maar nooit. Want er kunnen zich altijd onvoorziene omstandigheden voordoen. En dan is 't een veilig gevoel :j, als je je eigen reservepot achter de hand hebt. Op een beleggingsrekening van postgiro en rijkspostspaarbank kunt u tegen goede rente elk gewenót bedrag opzij zetten. Automatisch sparen kan ook Beleqqinqsrekeninqen tot 7'/?%. U kunt kiezen uit 4 soorten beleg- 4% tot V/2%. Die rente is afhankelijk van de opzegtermijn (tussen 3 en 36 maanden). Hoe langer de opzegtermijn, hoe hoger de rente. Bij opname zonder de opzeg termijn in acht te nemen wordt een klein percentage van het opgenomen bedrag van uw tegoed afgetrokken. Zonder aftrek kunt u opnemen: - de rente van vorig jaar - geld voor de aankoop van een eigen woning. Meer informatie gingsrekenmgen. In rente variërend van Stuur de bon in, vraag de folder op het postkantoor, of bel 0017 (gratis) of (020)-5893137. schreven hebben: dat blijft doden, ook al betekent het zelfmoord". Sinds 1900 zijn 53 soorten vogels en 18 soorten zoogdieren voor eeuwig verlo ren gegaan. Op de lijst van bedreigde species staan mo menteel 345 soorten vogels, 208 soorten zoogdieren en ruim 20.000 planten. Een meu te potverteerders en oogklep pendragers heeft zijn hoop ge vestigd op de zeeën en ocea nen, samen tweederde van de aardoppervlakte. Hier ligt, monkelen ze, onze grote reser ve aan voedsel en energie, on bedreigd en onbeschadigd. De vermaarde natuur- en cultuur- vorser Thor Heijerdahl echter in een van zijn logboeken: „Op de Atlantische Oceaan zeilden we gedurende 43 van de 57 dagen door olie-afval heen". En: „50 kilometer van de Afri kaanse kust was het water te vies om er de tanden mee te poetsen". Laat ons vanaf de top waar heen onze arrogantie ons heeft gevoerd, afdalen naar het jaar 1855. Seattle, het opperhoofd van de Dwamish-indianen, hield toen in Washington een toespraak als reactie op de wens van gouverneur Isaac Stevens hem zijn land te ver kopen. „Wij zijn een deel van de aarde en de aarde is een deel van ons", sprak het op perhoofd. „De geurende bloe men zijn onze zusters, de kari- boe, het paard, de grote ade laar onze broeders. De schuimkoppen in de rivier, het sap van de weidebloemen, het zweet van de pony en van de man het is allemaal van hetzelfde' geslacht, óns ge slacht. Wat is de mens zonder dieren? Als al de dieren weg zijn, zal de mens sterven aan een gevoel van grote eenzaam heid. Want wat er gebeurt met de dieren, gebeurt spoedig met de mens. Alle dingen hangen samen. Wat er met de aarde gebeurt, gebeurt met de kinde ren van de aarde. De mens heeft het web van het leven niet geweven; hij is er slechts één draad van. Wat hij met het web doet, doet hij met zich zelf." Nauwelijks een eeuw na deze profetische woorden de schrikbarende conclusie: „90 percent van wat op dit mo ment echte, dat wil zeggen oorspronkelijke, ongerepte na tuur had kunnen zijn, is óf behoorlijk aangetast óf ernstig ontwricht óf op sterven na dood óf helemaal dood. Wat de natuur gedurende duizenden en miljoenen jaren zorgvuldig heeft opgebouwd, wordt door de mens koortsachtig geliqui deerd. Tal van onvervangbare ecosystemen zijn volledig van de aardbodem verdwenen; de meest essentiële evenwichten zijn grondig verstoord." Gééf om de Natuur Vijftig miljoen gulden moet de actie „Geef om de natuur" op brengen Vijftig projecten wil het Wereld Natuur Fonds met behulp daarvan bekostigen. Voor Nederland dienen ver meld: diepgaand onderzoek naar waterhuishoudkundige maatregelen in het Naarder- meer; de aankoop van tien natuurgebieden; de bescher ming van de ooievaar (vijf nieuwe opvangplaatsen), van ganzen (vier of vijf observatie hutten bij pleisterplaatsen), van vleermuizen (beveiliging van slaap- en voortplantsings- plaatsen) en van de raaf (voortzetting van het her-intro- duktieprogramma). Daarnaast zes educatieve en voorlichting sprogramma's en twee actie- projekten („Handen uit de Mouwen" en „Blijf geven om de Natuur"). Totaal 25 mil joen. De lijst Buitenland ver meldt 28 projekten waaronder het Waddengebied, Maureta- nia (trekvogels), Caribisch ge bied (broedplaatsen van de ro de flamingo), koraalriffen in de Nederlandse Antillen en de Stille Zuidzee, reservaten voor walvissen, dolfijnen, bruinvis sen, zeekoeien, zeeleeuwen en zeehonden, zeevogels en zee schildpadden, tropische oer wouden (Indonesië en Surina me), Sahel-gebieden, Andesge- bergte en Galapagos Eilanden, de bescherming van bedreigde diersoorten (olifanten, roofvo gels, trekvogels) en tot slot vijf projekten van algemene na- tuurbeschermingsaard (weten schappelijk onderzoek, anti- stroperij). Nog eens 25 miljoen en daarmee is de huid ver kocht van de beer die we eerst met z'n allen tussen 21 en 25 november moeten zien te schieten. Beren? „De ergste bedreiging voor de ijsbeer wordt wel gevormd door de gigantische oliewinning in het noordpoolgebied", zo staat in het voorlichtingsmateriaal van de actievoerders te lezen. „Op steeds meer plaatsen moet hij het veld ruimen voor de driftig exploiterende mens. Het motto „Geef om de natuur" zou dus ook kunnen luiden: „Een auto minder is een ijsbeer méér". Tja In elk geval doet het Wereld Natuur Fonds tussen 21 en 25 november niet alleen aan beurzentrekkerij om de vijf duizend nog levende orang-oe- tans te plezieren. Centraal staat de vraag: moet het nou echt zo verder? Valt de eigen levensstijl niet te testen op verspilling en vervuiling? De actie wil heel Nederland meer bewust maken van de situatie waarin de wereld verkeert wil de vraagtekengedachte massaal tot leven wekken. PIET SNOEREN

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13