Flat in Amsterdam RAF-basis. 2 terroristen neergeschoten in vuur gevecht D'66 wil een zetel offeren Grote hoeveelheid gif in handen terroristen Drie dagen geen lucht verkeer van en naar Spanje Nog zacht Tandartsen gooien boven Lelystad rotte tanden uit leroïne- angst jeidse jolitie VOORSTEL IN DISCUSSIE Brood nog duurder PIL ALS GEHEUGENSTEUNTJE OMHOOG RENTE Miljoenste voor Soldaat van Oranje" Problemen rond Panoramiek £eid^6ou/io/nt ,t Rapenburg 2. Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chel-redacteur: Wim Buijteweg. ertenties (ekcl. BTW) 0,46 per mm. Telefoontjes f 4.16 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) Vrijdag 11 november 1977,68e jaargang no. 20887 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND jSnwten: kwarlaai 40,45; jaar 150.30: losse nummers: 55 cent. Bij de beesten af „Bij de beesten af', film van Bert Haanstra op Ned. I om 19.50 uur. Ned. H om 21.15 uur VAR A-vi sie met het laatste interview van Steve Biko voordat hij in de gevangenis terecht kwam en om 22.05 uur de Franse speelfilm „Vrije liefde". Eerst opklaringen, later op de dag meer bewolking en moge lijk wat regen. Matige tot krach tige, aan de kust harde zuidwes telijke wind. Maximum temp. van 14 tot 17 graden. Morgen zon: 7.45-16.53. Maan: 8.59-18.00. Scheveningen hoog water 3.18-15.37. Laagwater 11.25,23.47. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De twee le den van de Rote Armee Frak- tion, die gisteravond in Am- Twee poljtje-agenten, waarvan een met een kogelvrij vest, bij de plaats waar een van hun collega's gisteravond werd gewond. sterdam-Osdorp na een hevig vuurgevecht met de politie le vensgevaarlijk werden gewond, blijken in West-Duitsland ge zocht te worden in verband met de ontvoering van de West- duitse werkgeversvoorzitter Schleyer en de moorden op de procureur-generaal Buback en Jurgen Pon to, de president-di recteur van de Dresdener Bank. Het zijn de 26-jarige Christoph Wackernagel en de 33-jarige Clemens Wagner. Bij de schietpartij werden ook drie agenten gewond. Het tweetal wordt ook gezocht voor de schietpartij in Utrecht waarbij een politieagent werd gedood. Het bloedbad ontstond gisteravond even na elf uur, toen de twee verdach ten een flat aan de Baden Powell-laan verlieten en zich naar een telefooncel begaven op de hoek Pieter Calandlaan en de Domela Nieuwenhuisstraat Het tweetal werd al geruime tijd door de politie gevolgd en gisteravond achtte men de tijd rijp om tot arrestatie over te gaan. Op het moment dat de twee RAF-leden de met karabijnen bewapende en in kogelvrije vesten gestoken politie-agen- ten zagen aankomen, barstte een hevig vuurgevecht los. De telefooncel, waarin een van de verdachten zich bevond, werd doorzeefd met kogels. STAKING OP VLIEGVELDEN Hoopjes kleding (die de politie de verdachten had uitgetrokken), bloedsporen, glasscherven en een met kogels doorzeefde telefooncel op de hoek van de P. Callandlaan in Amsterdam-Osdorp vormen de stiile getuigen van de schietpartij van gisteravond, waarbij drie politieagenten en twee RAF-leden werden ge wond. Een van de RAF-leden gooide nog een handgranaat naar de politie. Scherven ervan verwondden een van de agenten. Twee andere agenten liepen een schot wond in de linkerarm en een schamp schot in de rechterheup op. De twee RAF-leden bleven zwaar ge wond voor de telefooncel liggen, ba dend in het bloed. Een hunner werd levensgevaarlijk in de rug getroffen. Het tweetal werd onmiddellijk op straat van hun kleren ontdaan om fouillering te vergemakkelijken. In de kleding ble ken zich nog wapens te bevinden. Onmiddellijk na de schietpartij werd de P. Calandlaan voor een groot deel met dranghekken afgezet om nieuwsgieri gen op een afstand te houden en om het uitwissen van sporen te voorkomen. Ook werd groot alarm gegeven, omdat op de plaats van het vuurgevecht een rode auto met Duitse nummerplaten zou zijn gesignaleerd. Daarin zou onder andere een vrouw hebben gezeten. Tot dusver is daarvan echter nog geen spoor gevonden. Volgens de officier van justitie mr. Mes- schaert werd de bewuste woning reeds geruime tijd door de politie in de gaten gehouden. De politie was op het adres gestuit tijdens het onderzoek in de ont voeringszaak Car ansa. De politie gaat er overigens van uit, dat er geen duide lijk vexband is met de zaak Caransa. De twee gearresteerde RAF-leden ble ken al bijna een jaar in de flat te wonen. Na de schietpartij werd de wo ning grondig doorzocht, in eerste in stantie door leden van de Mijnoprui- mingsdienst omdat het niet uitgesloten werd geacht dat zich binnen explosie ven bevonden. Mr. Messchaert omschreef de woning als een plaats van waaruit mogelijke terroristische activiteiten worden ge pland. De actie gisteravond werd uitgevoerd in samenwerking met de Duitse politie. Vanuit Duitsland werden vingerafdruk ken overgeseind, waardoor identificatie mogelijk was. Het tweetal '>TSchik*e bij aanhouding over valse papieren. In totaal heeft Duitsland 16 personen 10 vrouwen en 6 mannen genoemd als hoofdverdachten in de zaak-Sch- leyer. BERN (DPA) - De Zwitserse politie vreest dat een grote hoeveelheid van het uiterst giftige cyaankali in handen is gekomen van het Westduitse terro risme. De cyaankali zou zijn gestolen uit een opslagplaats in het Zwitserse stadje Burgdorf. In een bagagekluis van het Centraal Station in Bern vond de politie onlangs een grote hoeveelheid handgranaten, springstofontstekers en andere wapens, die eigendom zouden zijn van 'de terro risten. Gisteravond maakte de politie in Zïirich bekend dat eerder deze week uit de munitie-opslag van een kazerne in Zïirich 32 kilo springstof werd gestolen. Het ging daarhjj om 160 trytol-springpa- tronen die voor het tot ontploffing bren gen van blindgangers worden gebruikt. Volgens het Weense dagblad Die Presse, heeft de Rote Armee Fraktion gedreigd de Oostenrijkse kanselier Bruno Kreis- ky te executeren. Volgens Die Presse ontving de Oostenrijkse vertegenwoor diging in West Berlijn het voorbije weekeinde een telefoontje, waarin de ophanden zijnde executie werd aange kondigd. MADRID (UPI) Het grondpersoneel van de Spaan se vliegvelden is vandaag in staking gegaan omdat hun looneisen niet zijn ingewilligd. De staking duurt drie dagen, wat betekent dat er tot en met zondag geen luchtverkeer met Spanje en met de Spaanse eilanden mogelijk is. De KLM zal vandaag haar retourvlucht-Barcelona omzetten in een vlucht Schiphol-Perpignan (Fran krijk). De passagiers zullen van daaruit per bus naar Barcelona worden vervoerd; een reis van drie uur. De vlucht van en naar Madrid komt te vervallen. Hoe het met de vluchten van morgen en overmogen zal gaan is nog niet bekend. Martinair en Transavia moeten alle vluchten van en naar Spaanse bestemmingen laten vervallen. De maatschappijen verzoeken passagiers en afhalers contact met hen op te nemen. De Nederlandse reiswereld is door de staking overval len. De reisorganisatoren zijn gisteren koortsachtig aan het zoeken gegaan naar alternatieve mogelijkhe den om de toeristen die vandaag zouden terugkomen via alternatieve routes alsnog naar huis te brengen. In een aantal gevallen zou dat kunnen via geïmprovi seerde buslijnen naar Portugese en Franse luchtha vens. Het toeval wil dat in Madrid de jaarvergadering wordt gehouden van de IATA, de internationale bond van het luchtvervoer. Ongeveer 800 topfiguren uit de vliegwereld zijn daar aanwezig. Ze zouden vandaag uit Spanje vertrekken. (Van een onzer verslaggevers) Lelystad Verontwaardigde tandartsen van Lelys tad hebben gistermiddag dit stadje in opschudding gebracht door boven een school per vliegtuig zakjes toffees uit te strooien vermengd met rotte tanden en kiezen. Zij kwamen tot hun protest omdat bij de opening van de school - inmiddels een maand geleden - de leiding zakjes toffees had laten uitwer pen. Het schoolhoofd, de heer E. Kouwers, wat allerminst te spreken over de geste van de tandartsen. „Wij hebben niet alleen toffees maar ook tubes tandpasta laten uitwerpen. Dat vergeten de heren tandartsen". Na deze verwijten hebben de tandartsen excuses aangeboden aan het schoolhoofd. „Wij waren er namelijk van overtuigd dat er alleen toffees in de zakjes van de schoolleiding zaten. We meenden toen als variatie op een boze brief iets te moeten doen tegen het uitgooien van snoep. Nu gebleken is dat de leiding ook tandpasta heeft laten verspreiden is de grap inderdaad misplaatst", aldus de tandartsen. Zowel voor de piloot van het vliegtuig als de tandart sen zit er nog een staartje aan de bizarre actie. Tegen beiden zal namelijk proces-verbaal worden opge maakt. lor kwart miljoen IDEN De Leidse politie sft deze week bij een huiszoe- iff voor een kwart miljoen heroine gevonden. De 1100 "in drugs werd aangetroffen de woning van een Leids itpaar, dat dinsdag werd igehouden toen gepoogd rd valse dollarbiljetten bij i bank in de Leidse Bree- raat in te wisselen, de huiszoeking trof de poli- eveneens aan een vuurbuks, i alarmpistool en een revol- r alsmede een aanzienlijke eveelheid buitenlands geld laronder nog 18 valse biljetten honderd dollar, samenwerking met de Am- •rdamse recherche zijn de af lopen dagen in de hoofdstad ie andere leden van de bende 111 het Leidse echtpaar aange- >uden. Deze matstalen 4-kleurenbalpen is een van de kado's, waaruit u een keuze kunt maken, als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam: adres: woonplaats: Stuur als dank voor de moeite de 4-kleuren balpen naar: naam: adres: woonplaats: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349. Leiden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Vandaag hebben informateur V.d. Grienten nadat zijn eigen voorstel van gistermor gen was afgewezen en de fractie voorzitters van PvdA, CDA en D'66 onderhandeld over een voor stel van dr. J. Terlouw van D'66 over een zetelverdeling 7-7-1 voor het nieuwe kabinet. D'66 zou ge noegen willen nemen met één mi nisterspost (de huidige staatssecre taris Zeevaiking als minister op Justitie en drie inplaats van twee staatssecretarissen). Volgens het voorstel-Terlouw zou mr. Van Agt op Binnenlandse Zaken en mr. Aantjes op Verkeer en Waterstaat (oorspronkelijk aan D'66 toegewezen) komen. Op deze ma nier zou mr. Andriessen voorzitter van de CDA-fractie kunnen worden. Het voorstel van de informateur van gister morgen werd door CDA en D'66 aanvaard, door de PvdA afgewezen. Het voorstel luid de: Van Agt op Justitie, Aantjes op Binnen landse Zaken en Lubbers op Economische Zaken, mevrouw Gardeniers naar CRM en Meijer van CRM naar Volksgezondheid. De PvdA ging hiermee niet akkoord. DEN HAAG (ANP) De voor zitter van het produktschap voor granen, zaden en peul vruchten heeft de minimum prijzen voor bruin bood met vijf cent, die voor witbrood met vier cent per brood van 800 gram verhoogd. Voor verpakt gesneden bruin- brood wordt de minimum-win kelprijs nu 1,30, voor ander bruinbrood 1,23. Voor verpakt gesneden witbrood 1,32, voor ander witbrood 1,25. Overvaller tijdig gegrepen LEIDEN De Leidse politie heeft vannacht een overval op het benzinestation aan de Ples- manlaan weten te verhinderen. De politie was door omwonen den gealarmeerd over het „ver dacht ophouden" van een man in de buurt van het tankstation. Toen men ter plekke arriveerde, had de man, een 27-jarige inwo ner van Wassenaar, al een panty over het hoofd getrokken en liep gewapend met een brood mes richting benzinestation. OSS (ANP) De Akzo-dochter Organon in Oss hoopt over een paar jaar een pil op de markt te brengen die seniliteit en geheugenstoornis bestrijdt. Het middel heet Org 2766 en is uitge probeerd op dieren. Daar had de pil het gewenste effect. Volgens een woordvoerder van Organon gaat het bepaald niet om een „leerpil", maar kinderen met leerproblemen zouden er baat bij kunnen hebben. (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM De rente is vanaf vandaag omhoog gegaan. De Nederlandsche Bank heeft haar tarieven met een procent verhoogd. Hierdoor komt het wisseldisconto op 4,5 procent, het promessendisconto op 5,5 procent en de voorschotrente op 5 procent. Deze maatregel is volgens de Nederlandsche Bank genomen om de tarieven aan te passen aan het peil van de marktrente. De verhoging van het promes sendisconto is het belangrijkst omdat de banken gewoonlijk hun rentetarieven voor kortlo pende kredieten en leningen aan het bedrijfsleven aan dit tarief koppelen. Verwacht wordt dan ook dat de rente voor - onder meer hypotheken en kredieten aan de bedrijven omhoog zullen gaan. Leiden De miljoenste bezoe ker aan Paul Verhoeven's Ne derlandse speelfilm „Soldaat van Oranje" wordt vanavond verwacht. Dit kan gebeuren in het Leidse Lido-theater, maar waarschijnlijk is dat niet want de film loopt tegelijk in vele steden in Nederland. Met een computer heeft men' uitgerekend, dat het op 18 plaat sen in ons land kan gebeuren, zodat vanavond in 18 bioscopen de miljoenste door de bedrijf sleiding met bloemen zal wor den begroet. Alle 18 gelukkigen krijgen bovendien allen een tweedaags reisje naar Londen aangeboden (Van onze radio- en tv-redactle) HILVERSUM Interne moeilijkheden bij de NOS-tv-rubriek Panoramiek" hebben ertoe geleid, dat enkele medewerkers van deze afdeling NOS-tv-hoofd Carel Enkelaar hebben gevraagd eindredacteur Klaas-Jan Hlndriks te schorsen. De heer Ënkelaar ging daar niet op in, maar is inmiddels overleg begonnen met de betrokkenen teneinde uit de moeilijkheden over werkverdeling te raken. Chef gesproken woord NOS-radio Jan Roelands is uit zijn functie gestapt na een conflict over zijn positie. Met zijn te kleine staf meent hij het werk niet aan te kunnen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1