Kapers Landshut bekend deTijd ACCENT DOOD BIKO GEVOLG VAN HERSENLETSEL Israëlisch bombardement op Zuid Libanon: 200 doden 't Is Loden-weer. 109.-129r mode ia SI (apan wil doodstraf 'oor kapers Minister Kruger geeft toe: Bankgeheim in Zwitserland blijft heilig ONRUST IN SOWETO Moskou dreigt VS met afbreken conferentie Belgrado Geheimzinnige ziekte op Molukken JITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 10 NOVEMBER 1977 PAGINA 9 A ES BADEN De Westduitse federale berche heeft de kaper» van de iing-727, Landshut van de Lufthansa lentificeerd en hun namen gisteren abliceenL Het zijn de Libanees Zo- r Joussif Akaehe (23), Riza Abbasi de 19-jarige Shahnaa Gholand en de jarige Soraya Ansari iche was de leider die zich „kapitek unoud" noemde Hij is door vergelij- l van vingerafdrukken in samenwerk- met de politie in Londen en aan de d van verklaringen van ooggetuigen tief geïdentificeerd. iche wordt er ernstig van verdacht op ipril dit jaar in Londen de oud-pre- r van de republiek Jemen, Al Hejri, is echtgenote en een JemeniÜsche mi er in een auto met schoten van dicht je hebben vermoord, wapens die de terroristen bij de ka- I van de Landshut gebruikt hebben in een daartoe veranderde draagbare o en een lichtblauwe cosmeticakoffer boord gesmokkeld. recherche heeft kunnen vaststellen de kapers al op 5 oktober op Mallor- tvaren en tot de dag van de kaping, jktober, zich in verscheidene hotels in ma de Mallorca hebben opgehouden, zouden daar in contact hebben ge- Het viertal van de kaping in Mogadishu: Riza Abbasi, Zohair Youssif Akache, Soraya Ansari en Shahnaz Gholand. Alleen Soraya Ansari werd niet door de Duitse commando's gedood. staan met minstens een nog onbekende medeplichtige. Bovendien zijn er aanwij zingen dat zij de laatste maanden in de Duitse bondsrepubliek waren geweest Volgens het blad „Der Stem" hebben de terroristen officierspassen van het Iraak- se leger en worden zij, na een basisoplei ding in het Iraakse leger buiten de hoofd stad Bagdad in legerkampen opgeleid voor hun terroristische aanslagen. De groep rond de Palestijnse leider Wadi Haddad, die „de chef van de vliegtuigka pers in het Midden-Oosten" wordt ge noemd, zou de opleiding verzorgen in het kamp Habanijah, tachtig kilometer bui ten Bagdad aan de weg naar Syrië. Het blad schrijft voorts uit kringen rond Had dad vernomen te hebben dat wegens Mogadiscio zeer binnenkort een wraakac tie tegen Duitsers zal worden onderno men. Er zullen twee of zelfs drie groepen van verschillende nationaliteit „toeslaan". Alle Duitse terroristen die nog in reserve gehouden waren in Badgad of Habanijah zouden naar Europa gereisd zijn, moge lijk naar Frankrijk, waar zij nu op bevel tot actie zouden wachten. arijse politie lagt op wurger JtUS (Reuter) De Parijse litie hield gisteravond een In oogje in bet zeil in onder- jndae parkeergarages, om een ►uw toeslaan te voorkomen q een man die in de afgelo- d week een jonge vrouw eft verkracht en gewurgd en ee andere heeft verwond. overvallen door de „parkeer- latswurger", de bijnaam die a avondblad de man al gaf, bben plaatsgehad in het mor- je tiende district van de ofdstad, war achterbuurten leidelijk plaats maken voor )deme flatgebouwen. vrouw die er het leven bij eft ingeschoten is 22-jarige secretaresse Christine irgreis. Haar stoffelijk over- hot werd vorige week zater- ig in haar auto in een onder- ondse parkeergarage gevon- n zij was aangerand. >kio Japan overweegt de «dstraf in te voeren voor ka- xs. De doodstraf zou niet al en van toepassing zijn ingeval in vliegtuigkapingen, maar k als mensen zich meester eken van schepen, autobussen van diplomatieke missies en indelskantoren in het buiten lid. het ogenblik geldt de dood- raf alleen voor moord. Het is bedoeling dat het voorstel o de zwaarste straf ook toe te issen op kapers in de komen- zitting van het parlement aan orde komt Kruiswoordpuzzel met 25.000 vakjes BRUSSEL Kond Blalso uit Luik hooft acht Jaar gewerkt om een kruiswoordraadsel samen to stollen. Hot Is dan ook geen puzzel die even snol In do train kan worden opgelost Er komen 25.000 vakjes op voor on do 7.748 omschrijvingen staan gedrukt in oen 170 bladzijden tellend boek. Blaise heeft met zijn werkstuk het record gebroken dat einde 1949 met (L334 definities op naam stond van aan zekere heer Stilgebauer. In acht jaar besteedde Blaise tienduizend uur aan zijn raadsel, waarvan twee jaar aan de bouw van het rooster, vier jaar om de definities te bedenken en twee jaar om het geheel op orde te brengen. Deze prestatie was Blaise kennelijk nog niet genoeg. Hij zorgde er tevens voor dat de vakjes een decoratief en symmetrisch patroon vormen, dat alle muzieknoten er in voorko men, alsmede het alfabet en vijf toepasselijke spreekwoorden in de geest van 'Waar een wil is is een weg', 'Beter laat dan nooit' en 'Eind goed alles goed'. Bovendien het her rooster afwisselend uit normale kruiswoordopgaven, doorlopers en verdere variëteiten. Volgens de auteur kan de puzzle in drie maanden worden opgelost. PRETORIA (Rtr) De Zuida- frikaanse zwarte nationalist Steve Biko is wel overleden aan hersenbeschadiging, zo heeft in Pretoria minister van justitie James Kruger ver klaard, maar: „Men kan op vele manieren hersenletsel oplo pen". In een gesprek met bui tenlandse correspondenten zei minister Kruger dat de politie, „voorzover mij bekend", niet bij Biko's dood in een politiecel betrokken is geweest Kruger voerde het woord vijf dagen voor het begin van een onderzoek in de Mak van de 30-jarige Biko, wiens overlijden in een politiecel in de maand september internationale con sternatie verwekte. Reeds eer der hadden er betrouwbare be richten gecirculeerd, dat Biko's dood het gevolg was van hersen beschadiging en daaruit voort gekomen andere kwetsuren. Biko, een leider in de beweging tot emancipatie van de zwarte Zuidafrikaan, overleed een week of vier nadat hij door de politie was aangehouden we gens het overtreden van de be paling die hem verbood King Williams Town te verlaten. Zijn overlijden deed het vermoeden rijzen dat hij in de gevangenis was gefolterd. Amnesty International heeft in Londen bekend gemaakt dat de 26-jarige Hoosen Haffejee die op 3 augustus overleed in een gevangenis in het Zuidafrikaan- se Brighton Beach, „kort tevo ren blootgesteld was aan ge weld". De Zuidafrikaanse auto riteiten hebben verklaard dat Haffejee zich in de gevangenis heeft opgehangen aan zijn broek. De verklaring van Am nesty is gebaseerd op foto's die Haffejees broer kort na de schouwing van het lijk heeft gemaakt BERN De Zwitserse regering heeft geweigerd de traditionele geheimhouding betreffende bankrekeningen op te heffen, om onderzoeken in het buiten land over omkoopaffaires te vergemakkelijken. Gisteren deelde Zwitserland mee dat zij drie verzoeken uit Italië en een uit Canada van de hand had gewezen om informa tie te verschaffen over bankre keningen in Zwitserland waarop smeergeld zou zijn gestort Zij maakte dit openbaar naar aanleiding van een schriftelijke vraag van een linkse afgevaar digde uit het Italiaans spreken de Ticino in het zuiden van Zwitserland. De afgevaardigde had geschre ven dat zijn verzoek drie perso nen betrof die illegaal commis sieloon zouden hebben opgestre ken rond de aankoop van veer tien vliegtuigen van het type Hercules van Lockheed. Het Canadese geval betrof een cheque van 2,5 miljoen dollar die op een Zwitserse bankreke ning zouden zijn gezet als beta ling voor hulp bij het afzetten van een Canadese kernreactor in Argentinië. JOHANNESBURG (AP) - In de bij Johannesburg gelegen ne gers tad So we to werd gisteren drukker dan voorbeen door de politie gepatrouilleerd nadat zich er een gevecht had voorge daan tussen negers en kleurlin gen (personen van gemengd ras) over een geval van verkrach ting. De strijd werd gevoerd tussen kleurlingen afkomstig uit Noordgesig en negers uit het aangrenzende Diepkloof, dat deel vormt van Soweto. Daarbij was volgens de Johannesburg Star een aantal personen ge wond. Onderzoek naar nut drugs voor kankerpatiënten WASHINGTON (Rtr) - President Jimmy Carter heeft het Amerikaanse in stituut voor kankeronder zoek gevraagd om na te gaan of heroïne en mari huana het lijden van ten dode opgeschreven kanker patiënten kan verlichten. Carters verzoek betekent een beleidswijziging, aange zien het gebruik van deze drugs (de ene „hard", de andere „soft") tegenwoor dig in vrijwel elke situatie verboden is. Het eventuele therapeuti sche nut van de twee mid delen loopt uiteen. Mari huana kan mogelijk ver lichting brengen voor kan kerpatiënten die langdurige en zware aanvallen van misselijkheid hebben door de nevenwerking van medi cijnen. Heroïne wordt over wogen als pijnstiller waar andere middelen falen. AZZIEH, Libanon (AP) Het dodental als gevolg van de Is raëlische vergeldingsactie op Palestijnse vluchtelingenkam pen in Zuid-Libanon blijkt aan zienlijk hoger te liggen dan aanvankelijk werd aangeno men. Uit berichten uit het Zoid- libanese grensgebied blijkt dat bijna 200 burgers om het leven zijn gekomen of verwondingen hebben opgelopen. Het grootste gedeelte van de slachtoffers zou worden gevormd door vrouwen en kinderen. De luchtaanvallen werden vol gens het Israëlische leger uitge voerd op Palestijnse guerilla- kampen en als vergelding voor raketaanvallen vanuit Zuid-Li- banon waarbij eerder deze week drie Israëlische burgers om het leven kwamen. Volgens de Israëlische chef-staf Mordechai Gur zijn bij de lucht aanval geen burgerdoelen ge raakt Wij hebben geen enkele reden om aan te nemen dat andere dan terroristische doelen zijn geraakt, aldus Gur. In tegenspraak hiermee zijn de uitlatingen van Aboe Jihad, de Palestijnse militaire bevelheb ber in Zuid-Libanon, die tegen over verslaggevers verklaarde dat geen enkele guerillastrijder gedood was. Verslaggevers die het volledig vernietigde dorp Azzieh en het nabijgelegen vluchtelingenkamp Burj el Sjimali hebben bezocht verklaarden geen enkel bewijs van de aanwezigheid van Pales tijnse militaire stellingen te heb ben kunnen ontdekken. Een Palestijnse vrouw tussen de puinhopen van haar woning na do Israëlische vergeldingsmaatregelen in zuidelijk Libanon. BELGRADO (AP) De Sovjet-Unie beeft opnieuw gedreigd de toetsingsconferentie in Belgrado te zullen afbreken als de Ameri kaanse delegatie zich blijft bemoeial met Russische binnenlandse aangelegenheden. Yoeri Vorontsov, die aan het hoofd staat van de Russische delegatie, doelde met zijn dreigement op uitspraken van de Amerikaanse afgevaardigde Arthur Goldberg. Deze had in zijn rede met name de Sovjet-Unie en Tsjechoslowakije beschul digd van bet schenden van de mensenrechten en had aangedron gen op een beoordeling van de naleving van de slotaccoorden van Hflrinki. Goldberg zei dat de conferentie in Belgrado zich bezig dient te houden met een volledige, specifieke en openlijke beoordeling van het naleven van de mensenrechten en andere bepalingen in het slotaccoord van Helsinki. Goldberg, die aan het hoofd staat van de Amerikaanse delegatie, sprak in zijn rede over Amerikaanse journalisten die uit Tsjechoslo wakije zijn uitgewezen of geen inreisvisa hebben gekregen, en noemde verder de namen van Yoeri Orlov, Anatoly Sjaranski en Alexander Ginsberg, die de naleving van de Helsinki-slotaccoorden in de Sovjet-Unie controleerden en vanwege hun werkzaamheden door de autoriteiten vervolgd werden. JAKARTA Op de Molukken heeft een geheimzinnige ziekte met dodelijk verloop de afgelo pen veertien dagen aan 26 men sen het leven gekast Het eerste verschijnsel van de kwaal, die binnen een etmaal fataal kan zijn, is een bloedstol- sel in het been. De verstopte ader zwelt op tot het formaat van een tennisbal en daarna ontstaan er weer zwellingen op andere plaatsen. Volgens het In donesisch persbureau Antara hebben artsen de oorzaak van deze ziekte, die men op de Mo lukken „bala-bala" noemt, tot dusver nog niet kunnen vaststel len. Meer dan 40 vestigingen door heel Nederland. Leiden: Haarlemmerstraat 163a (donderdag-koopavond); Leldsenhage: Jasmijnhof 8 (donderdag-koopavond). Elsevier signaleert (wat laat) toenadering bij de VVD tot de PvdA, maar waarschuwt tegen een te abrupte koerswijziging. „Het zou verkeerd zijn nu een dergelijke samenwerking met de socialisten te forceren. Wij menen dat de regeringssamen werking met het CDA voor de liberalen veel meer voor de hand ligt. Ook de kiezersreser voirs waaruit beide partijen put ten liggen veel dichter bij elkaar kabinet-Den de socialistische en de liberale achterbannen." Voorts een analyse van de on macht van Den Uyl. „Hij beleeft de grootste ontluistering van zijn politieke loopbaan. Maar zijn benen zijn niet gebroken. Den Uyl voelt zich geslagen niet verslagen. De bel voor de laatste ronde in deze barre kabinetsfor matie is nog niet gegaan." Ook een interview met de „staatsvijandige" sympathisant prof. Peter Bruckner die gastdo cent wordt in Amsterdam. „Dat de Bondsrepubliek geen fascis tisch land is, lijkt me overduide lijk. Dan was ik al lang neer geschoten of in een concentra tiekamp beland". In de commentaar-sector echter de voorspelling: „Wie het hele rijtje mogelijkheden of onmoge lijkheden overziet, komt maar tot één waarschijnlijkheid: ver vroegde verkiezingen liggen in het verschiet. En dat betekent dat PvdA, D'66 en PPR morgen al moeten beginnen zich iets in te laten vallen over taktiek en strategie." Een ander artikel komt tot de conclusie dat Nederland de neu tronenbom wel degelijk kan te genhouden en dat daartoe volop mogelijkheden bestaan. De rest van het blad is gewijd aan literatuur. In de Haagse Post een interview met het nieuwe progressieve CDA-Kamerlid Sytze Faber. „Er komt een tweede kab Uyl. Dat kon en dat kan niet anders, daar ga ik van uit. Kijk maar naar de mogelijkheden. Een CDA—WD—combinatie? Dat is niet realistisch. En nieuwe ver kiezingen zullen de breuk alleen maar groter maken. Ze zullen niet verzoenen, maar polarise rend verlopen en dan ben je nog verder van huis". Vrij Nederland over de forma tie: „Van der Grinten zal aan sturen op een coalitie tussen CDA en PvdA. Want hij weet maar al te goed wat de sociale effecten zullen zijn van een CDA—WD—regering met een strijdbare PvdA in de oppositie. Het ziet er naar uit, dat hij de PvdA en het CDA aan elkaar wil smeden zonder eerst de drei ging van een rechtse regering op te heffen. Ook dat heeft Van Agt weer voor elkaar gekre gen." Voorts een groot verhaal over de wederwaardigheden van ons voormalige wonderkind Heintje. „Er is een tijd geweest dat ik thuis in de oppositie was. Ik zal toen 16, 17 zijn geweest. Ik had tegen alles en iedereen wat. Maar ik waardeer het van mijn ouders dat ik in die periode net zoveel op mijn sodemieter heb gehad als anderen. Of ik wel of niet in mijn mooie pakje stond te zingen wanneer mijn vader het niet zinde, dan kon ik gelijk een draai om mijn oren krijgen. Toen voelde ik me daardoor wel vernederd, maar nu ben ik daar erg dankbaar voor." Ook een portret van Piet Reek- man: „de linkervleugel van de Partij van de Arbeid heeft een nieuwe leider", en „Lenin ves tigt zich te Odijk." De kleurenbijlage is gewijd aan Urk en zijn geheimen In De Tijd de vraag of Van Agt naar de liberalen durft en hoe veel speelruimte Den Uyl heeft „Van Agt wil eerst en opnieuw praten met de socialisten. Ofwel om hun onwilligheid definitief aan te tonen, ofwel omdat hij de oversteek naar de liberalen niet goed aandurft. Dat hoeft niet de WD van Wiegel te zijn; de liberalen beschikken over meer acceptabele reserves van het type Langman of Geertse- ma. Maar slechts weinig dingen zullen de samenhang van het CDA zo zeer op de proef kun nen stellen dan een coalitie met de WD. In een ander kader reageert Van Agt op de in september geschreven zogenaamde abor- tusbrief van zeven theologen. „Het ging niet om het geloof maar om de rechtsorde". En: „Veel zou gewonnen zijn als de echte democratische tolerantie in ons land zou groeien. Dit gebeurt niet door het onder de korenmaat plaatsen van de ei gen overtuiging, noch door het verdoezelen van diepgaande verschillen van inzicht op het vlak van geloof, ethiek en recht. Dit gebeurt wel door het serieus pogen om aan de opvattingen van anderen met wie men van mening verschilt en met wie men in dit land en misschien ook in dezelfde kerk op demo cratische wijze moet samenle ven, recht te doen en hun han delwijze in het juiste licht te plaatsen". Een commentaar tekent hierbij aan: „Van Agt brengt de proble matiek terug tot de juiste pro porties door te zeggen dat het om het wezen van de rechtsorde in ons land gaat en dat in de rechtsethische sfeer mensen van allerlei overtuiging wel degelijk met elkaar kunnen en moeten praten over een compromis ter zake van de rechtsorde." In Accent een bikkelhard por tret van Kruisinga met de klem toon op zijn ambities. „Naief misschien, maar met de uit- spraak van Kennedy, de glim lach van Carter en het gerom mel van Nixon copieert dr. Kruisinga zich nog wel eens tot minister." Over de formatie de voorspel ling: „Wie zich nog herinneert hoe Den Uyl van 1967 tot 1972 oppositie voerde, zal zich bin nenkort weer in die periode te- rugwanen. Zijn premierschap van vier en een half jaar heeft hem het oppositie voeren niet verleerd." In een vaag artikel probeert het blad verband te leggen tussen de dood van Mathilde Willink en de ontvoering van Caransa. De Molukse jongerenleider Lea- tenia zegt in een interview: „Schijn bedriegt Het is niets anders dan de stilte voor de vernietigende storm die dreigt los te barsten. Er zijn duidelijke aanwijzingen dat er weer wat broeit onder de militante Moluk se jongeren. Als er niet snel wat gebeurt, kan Nederland dan ook zeer binnenkort weer met een tragische kaping of gijzeling ge confronteerd worden waar hele maal niemand bij gebaat is de Molukkers wel op de aller laatste plaats." Hervormd Nederland praat met het CDA-Kamerlid Scholten. „Een tweede kabinet—Den Uyl moet er komen. Het advies van de CDA-fractie aan de koningin geeft ruimte aan een lijmpoging. Het is natuurlijk ook aan de PvdA of men op die lijmpoging positief wil reageren. En ik heb wel een beetje hoop die op fie- ten gebaseerd is. Een informa tiefase waarbij de samenwerk ing met de WD wordt afgetast moet welhaast zeker doodlopen. Het is niet voor niets dat Wiegel niet steeds wijst op een WD- CDA-kabinet, maar op een na tionaal kabinet." Het politiek hoofdartikel komt tot dezelfde slotsom. Een ander artikel voorspelt dat meisjes en vrouwen een hoof drol gaan spelen in de maat schappij. „We mogen ons zelfs weieens afvragen of de meisjes inmiddels niet meer geëmanci peerd zijn dan de jongens. Meis jes denken veel meer na over de veranderingen van hun rol in de moderne maatschappij dan de jongens. Meisjes zijn meer met de toekomst bezig. Willen ze nog wel achter het fornuis, willen ze nog wel kinderen?" VARA-medewerker Milo An- stadt zegt in een interview: „Ik vind de situatie een paskwil. PvdA is de verkiezingen in ge gaan met de leus: kies de minis ter-president maar nu blijkt dat hij niets te vertellen heeft. Er werd zelfs een proces tegen hem aangespannen. Dat vind ik poli tiek een kwajongenssfeer."

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9