Zoetermeer verliest niet alleen bestuurder, maar vooral een zakenman Romeinse bisschoppensynode „een weldaad voor de kerk" kerk uuèreld Organisatie gaat zich inzetten voor vervolgde christenen Wegstapel nog geen president- direkteur BURGEMEESTER J. W. WEGSTAPEL NAAR SCHIPHOL ;inah|NENLAND leidse courant, donderdag 10 november 1977 ONDERNEMINGSRAAD SCHIPHOL Burgemeester Wegstapel op de fiets. Een vertrouwd beeld in zijn Zoetermeerse jaren. Maar ook daarna zal de ex-burgemeester waarschijnlijk nog regelmatig aan „zijn" groeikern bij Den Haag moeten terugden ken. „Ik ben ervan overtuigd, dat ik veel ach terlaat, dat ik veel zal missen, maar aan de andere kant hoop ik iets terug te vinden dat zo boeiend is, dat daardoor de balans weer in evenwicht is, en dan is zo*n functie toch ook weer een enorme uitda ging voor je." AD KUYPER JOS TTMMERS (Van een onzer verslaggevers) Schiphol De Ondernemingsraad van de luchthaven Schiphol acht de uitbrei ding van de direktie van de luchthaven met de benoeming van de heer J. W. Wegstapel weliswaar de beste oplos sing voor de direktieproblemen, maar wijst zijn titel van president-direkteur beslist af. De Ondernemingsraad wil hem alleen zien als „voorzitter van de direktie met een speciale opdracht". De raad wijst er in haar commentaar op, dat de uitbreiding van de di ektie uitsluitend bedoeld is om te ko men tot een oplossing van de proble men tussen de twee zittende direkteu- ren de heren Riemens en StapeL Deze problemen, die in hoofdzaak uit compe tentiekwesties en werkwijze bestaan, lopen al geruime tijd. De Onderne mingsraad meent, dat een definitief besluit over de samenstelling van de direktie en de hieruit eventueel voort vloeiende benoeming van de president- direkteur pas later genomen kan wor den. Overigens ziet de Raad met de benoe ming van de heer Wegstapel de toe- komst „met vertrouwen tegemoet". In tegenstelling tot direkteur Riemens, die destijds al weinig voelde voor het aantrekken van een derde direkteur, is direkteur Stapel erg gelukkig met de benoeming. ,jk ben voor het bedrijf erg blij, dat er nu een einde gekomen is aan een periode van onzekerheden en speculaties", zei hij gistermiddag nadat de benoeming officieel bekend geworden was. Volgens de aanstellingsbrief wordt de heer Wegstapel voorzitter van de direk tie van de luchthaven Schiphol met de titel van president-direkteur. De installatie op 17 augustus 1970. verlaten: „Het feit dat er nog zoveel moet gebeuren in Zoe termeer heeft mij lang doen twijfelen of ik de benoeming wel moest aanvaarden. Ik heb er erg lang over moeten nadenken. In feite had het mij beter uitgekomen, wanneer ze me die functie over bij voorbeeld vier jaar had den aangeboden. Maar ja, zo'n aanbod komt natuurlijk nooit wanneer het jou gelegen komt" De helft De heer Wegstapel verlaat Zoetermeer op het moment dat deze gemeente de helft van zijn toekomstige omvang heeft bereikt Ruim vijftigduizend inwoners telt Zoeter meer nu, een inwonertal dat in de jaren tachtig ongeveer moet zijn verdubbeld. De stad is momenteel nog verre van volledig. Er zijn nog te weinig voorzieningen, te weinig winkels en ook de recreatiegebie den zijn nog in de maak. ,Jk ben ervan overtuigd, dat Zoetermeer uiteindelijk zal uitgroeien tot de stad, die het zou moeten zijn. Daar heb ik het volste vertrouwen in. Wat echter niet wegneemt dat Zoetermeer de komende jaren voor nog heel wat problemen komt te staan. De denk daarbij bij voorbeeld aan het stads centrum, en dan vooral aan al het geld dat daarvoor moet komen. Er zal de komende jaren nog heel wat afgevochten moeten worden met het rijk om alle financiële middelen los te krijgen. Neen, mijn opvol ger hoeft niet bang te zijn dat er hier niets meer voor hem te doen is." Terugkijkend op de nu bijna achter hem liggende Zoetermeerse jaren zegt de heer Wegstapel: ,Jk kan alleen maar positief op Zoetermeer terugkijken. Ik heb een heerlij ke tijd gehad. De heb er fijn gewerkt in prettige verhoudingen met de rest van het gemeentebestuur. Ook wat dat betreft was er voor mij niet de geringste aanleiding om op te stappen". Op de vraag of hij vindt dat hij veel heeft bereikt voor Zoetermeer klinkt het: „Je kan moeilijk zeggen dat ik iets bereikt heb. Je doet dit niet alleen, maar met een college en je werkt met z'n allen met een enorme staf van medewerkers. Als burge meester bepaal je dan wel een beetje het gezicht van de gemeente voor de buitenwe reld, maar naar binnen toe is het toch zeker niet zo, dat je ergens een duidelijk stempel op hebt gedrukt" Februari Het officiële afscheid van de heer Wegsta pel laat nog wel even op zich wachten. Zoals het er nu uitziet, zal hij nog tot half februari zijn functie blijven vervullen. Op 16 februari, zo wordt verwacht treedt de heer Wegstapel bij Schiphol in dienst 98- WETERMEER ffHet verschil vssen mijn nieuwe werkkring op 98khiphol en mijn burgemeesters- 98 ïwetie hier in Zoetermeer is niet \o groot als dat op het eerste 46renebt wel lijkt In feite is Zoe- 98.- ermeer net zo goed een bedrijf, dj het dan, dat we het hier met «•- net een raad van commissarissen ioen, maar met een gemeente- !6 raad. Het besturen van een ge- H deente komt net als in bet be- irijfsleven ook neer op keihard •6.. aken doen". Burgemeester J. W. Wegstapel gaat af- Jcheid nemen van Zoetermeer. Dezer da- valt zijn benoeming te verwachten als ident-directeur van de luchthaven Het slaan van eerste palen werd in Zoetermeer I een soort routine klus. Schiphol, een overstap die bij velen als een verrassing is gekomen en verbazing wekt Toch is die overstap voor de heer Wegsta pel, zoals hij hierboven verklaart, minder groot dan men wel zou denken. „Het zijn allebei bedrijven met grote vraagstukken die om een oplossing vragen. Hier in Zoe termeer moet je vaak opboksen tegen an deren, met name hogere overheden. Inge wikkelde vraagstukken heeft Schiphol ook genoeg, waarbij ik alleen maar hoef te denken aan de uitbreiding met een vijfde startbaan of de toekomstige bouw van een tweede nationale luchthaven". Hoe groot de verrassing over het vertrek van burgemeester Wegstapel naar Schiphol ook is, feit is wel dat hij altijd al grote belangstelling voor het bedrijfsleven heeft getoond. Sterker nog: Zoetermeer verliest in de heer Wegstapel niet alleen een be kwaam bestuurder, maar bovenal ook een echt zakenman. Zijn zakelijke talenten heeft hij in de ruim zeven jaar van zijn Zoetermeerse burgemeestersschap ruim schoots kunnen bewijzen in de vele, di- In de raadszaal beleefde burgemeester Weg stapel soms moeilijke tijden, zoals vorige mland toen het voorstel voor de zesde wijk door de raadsleden van tafel werd geveegd. kwijls bikkelharde, onderhandelingen met vooral de rijksoverheid over het verkrijgen van meer financiële steun op allerlei ge bied. „Managers-type" Burgemeester Wegstapel heeft daardoor dan ook steeds te boek gestaan als het zogenaamde „managers-type" onder de burgemeesters. De bedrijfsmatige kant was voor hem steeds de meest aantrekke lijke kant van zijn functie. „Hoewel ik vanaf 1954 steeds met hart en ziel burge meester ben geweest, heeft het bedrijfsle ven mij toch ook altijd erg aangetrokken. Die voorliefde stamt al uit die periode van vóór 1954 toen ik nog op het ministerie voor landbouw werkzaam was. Daar had ik al met zeer veel bedrijven te maken". De voorliefde voor het bedrijfsleven heeft een gunstige invloed gehad op de econo mische ontwikkeling van Zoetermeer. De heer Wegstapel is er vrijwel vanaf het begin van uit gegaan, dat Zoetermeer sich moest kunnen (uitwikkelen tot een vol waardige stad, waarin onder meer vol doende werkgelegenheid te vinden moest zijn. En bij dat streven kwam zijn zakelijk inzicht hem goed van pas. De vele contac ten die hij met het zakenleven tot stand bracht en onderhield leverde Zoetermeer de afgelopen jaren dan ook een forse hoeveelheid bedrijven op. Maar diezelfde voorliefde voor het zakenleven zijn er uiteindelijk de oorzaak van geweest, dat Schiphol interesse in de heer Wegstapel kreeg. „Ik heb er zelf nooit over gedacht om Zoetermeer te verlaten. Het is zelfs niet in me opgekomen, tot je op een bepaald moment zo'n aanbod krijgt, en dan sla je aan het denken. Wat betreft het burge meesterschap zijn er voor mij geen per spectieven meer. De had natuurlijk nog naar een grotere gemeente kunnen over stappen, maar dat is voor mij helemaal niet interessant Zoetermeer beschouw ik al als het hoogste dat een burgemeester kan bereiken. En dat heeft helemaal niets te maken met het aantal inwoners. En zo stond ik dus voor de keus: of nog twaalf jaar in Zoetermeer blijven (de heer Weg stapel is 53 jaar), of nog een keer iets anders gaan doen. En dan besluit je ten slotte voor het laatste, omdat dat bedrijf sleven je nou eenmaal altijd al heeft aange trokken". Grote rol In feite speelde het zaken-aspect voor de heer Wegstapel al een grote rol toen hij zeven jaar geleden zijn benoeming tot bur gemeester van Zoetermeer aanvaardde: „Zoetermeer was een groeistad. Ik had toendertijd ook in andere gemeenten be noemd kunnen worden, maar juist het feit dat Zoetermeer een groeikern was trok mij zo aan. Want in zo'n gemeente speelt een facet als management juist zo sterk. Het opbouwen van zo'n gemeente, het onder handelen, het zaken doen met andere over heden, dat zijn allemaal dingen waar je in een gemeente, die geen groeikern is, veel minder mee te maken hebt" Hoe groot de vreugde bij de heer Wegsta pel ook is over zijn op handen zijnde benoeming tot president-directeur van on ze nationale luchthaven, toch overheerst er bij hem ook een sterk gevoel van spijt, dat hij een onafgemaakt karwei moet KARDINAAL WILLEBRANDS: De bisschoppensynode is een instelling die een weldaad betekent voor de kerk en, op de keper beschouwd, een noodzaak is. Dit oordeel gaf kardinaal Willebrands deze week op de in Haarlem gehouden, maandelijkse bijeenkomst van de bisschoppenconferentie. Een van de agendapunten was, zo meldt de persdienst van de RK Kerkprovincie, een terug blik op de jongste bisschoppensynode. Deze heeft zich als bekend vorige maand in Rome afgespeeld en ging over de Katechese in onze tijd, vooral voor kinderen en jongeren. De kardinaal vertegenwoordigde op de synode het Romeinse secretariaat voor de eenheid van de christenen, waarvan hij voorzitter is. Mgr. Bluyssen, die op de bisschoppensynode de afge zant van de Nederlandse bisschoppenconferen tie was, kenschetste de synode als positief, opbouwend en inspirerend. Typerend vond hij de gemeenschappelijke gevoelens van de syno devaders over de vraagstukken van de kateche se en hun gezamenlijk zoeken - in een aangena me, rustige sfeer - ten dienste van de kerk en de wereld. Kardinaal Willebrands noemde het van heel groot belang dat in een wereldwijde kerk, als de rooms-katholieke, gemeenschap mogelijk is zoals door de synode tot stand wordt gebracht. Het is bijvoorbeeld naar zijn mening verrijkend dat de synode de deelnemers gelegenheid geeft de problemen van eikaars kerk te leren kennen. Mgr. Bluyssen rapporteerde dat de synode een krachtige nadruk heeft gelegd op enerzijds de noodzaak de volledige boodschap van het evan gelie mee te delen en van de andere kant op, de samenhang tussen persoonlijke groei in het geloof en maatschappelijke inzet. Katechese is niet alleen de verkondiging van het woord van God maar ook de viering van het geloof in de sacramenten en de beleving van het geloof in de dagelijkse praktijk. Het centrum van alle katechese moet steeds Christus zijn. De synode onderstreepte volgens mrg. Bluyssen ook de noodzaak dat de overbrenging van de evangelische boodschap rekening houdt met de cultuur waarin de ontvangers leven, en hun leeftijd. Verder, dat degene die de katechese geeft, en degene die haar ontvangt, naar elkaar toe moeten groeien. De synode voelde niets voor een ouderwetse katechismus, met vragen en antwoorden. Wel klonk uit veel monden de vraag naar een handboek voor de katechese. Mgr. Bluyssen wees er ook op dat de synode veel aandacht heeft besteed aan de plaatsen waar de katechese wordt bedreven: de over dracht van de geloofsinhoud is niet slechts een zaak van de school maar van de hele geloofsge meenschap. Kardinaal Willebrands was het onder meer opgevallen dat de vraagstukken van gerechtig heid en vrede naar het oordeel van de synode bij uitstek deel van de evangelische boodschap uitmaken. Hun opname in de katechese is in onze tijd bijzonder noodzakelijk. Katechese moet een voortdurend proces zijn, dat niet op een bepaalde leeftijd mag ophouden. De synode acht het belangrijk dat er veel katecheten zijn, ook niet-priesters. Zij moeten Worden geken merkt door kennis van de leer, viering van het geloof en een waarachtig christelijk leven. De deelnemers, aldus de kardinaal, waren het erover eens dat de bisschoppensynode een zó rijk materiaal had opgeleverd dat zij onmoge lijk zelf met een slotdocument kon komen. Het gaat om een paar duizend bladzijden - vanaf de eerste vragenlijst tot en met de boodschap van de synodevaders aan het volk Gods. Er zitten volgens kardinaal Willebrands elementen in voor een zeer goed pauselijk document Veel zal uiteraard afhangen van de verwerking van het synodemateriaal. Drie organisaties, die tot nu toe elk afzonderlijk zich heb ben ingezet voor christenen, die vanwege hun godsdienst worden vervolgd, hebben zich in Ziirich verenigd in éen or ganisatie, namelijk „Christian Solidarity International" (CSI). Het gaat om de Zwitserse or ganisatie „Solidariteit met de vervolgde christenen" (inter confessioneel), het „Internatio naal Comité voor de vrijheid van geweten en godsdienst" (overwegend katholiek) en het protestantse „Christian Priso- ner's Release International". Aanleiding tot het samengaan was de overtuiging, dat de in ternationale coördinatie grote re activiteiten mogelijk zou maken en de vervolgde chris tenen daardoor effectiever ge holpen zouden kunnen wor den. De nieuwe organisatie zal alle dogmatische controversen tussen de kerken vermijden en zal zo mogelijk ook niet-chris- telijke personen of groepen bijstaan uit het oogpunt van christelijke solidariteit De CSI baseert zich op het handvest van de Verenigde Naties en de slotacte van Hel sinki, speciaal voor wat betreft de daarin gegarandeerde rech ten van de mens, met de na druk op het recht van gods dienstvrijheid, dat de CSI „in geen andere eeuw zo bedreigd I acht als in de onze". Hoewel het de nieuwe organi satie gaat om de vervolging van christenen in de hele we reld is zij voor het eerst naar buiten getreden naar aanlei ding van de conferentie in Bel grado met een petitie, waarin zij zich plaatsvervangster maakt van de „tot zwijgen ver oordeelde christenen in het Oostblok". Deze petitie werd ter ondertekening voorgelegd aan leidende personen en geïn teresseerde instellingen. In Zwitserland hebben al tachtig leden van het parlement de petitie ondertekend. KORTE METTEN De Poolse kardinaal Stefan Wyszynski is voor een bezoek van een maand in het Vaticaan aangekomen. Hij zal paus Paulus zijn rapport over de toestand van de kerk in Polen overleggen. Ook de overige drieëntwintig Poolse bisschoppen zijn in Rome. De Poolse partijleider Gierek komt eind van de maand even eens naar Rome en wordt mogelijk door de paus ontvangen. De aartsbisschop van Olinda en Recife, Helder Camara, zal op maandag 28 november een eredoctoraat ontvangen aan de universiteit van Florence. Aan de plechtigheid wordt ook deelge nomen door de aartsbisschop van Florence, kardinaal Giovanni Benelli en de vroegere aartsbisschop van Turijn kardinaal Michele Pellegrino. Helder Camara zal van 24 tot 29 november lezingen houden in verscheidene Italiaanse steden. Prof. Johannes Neumann, hoogleraar in het kerkelijk recht aan de theologische faculteit van de universiteit van Tübingen, heeft zijn kerkelijke leeropdracht aan de bisschop van Rotten burg, Georg Moser, teruggegeven. Als reden heeft hij opgege ven, dat het hem onmogelijk is het in de zeventiende en achttiende eeuw in de mentaliteit van het absolutisme ontstane kerkelijk recht, aan de studenten over te dragen. Ook houdi hij het voor onverantwoordelijk, dat de kerk, ondanks toene mend gebrek aan priesters bij een overvloed aan theologiestu denten, vasthoudt aan het celibaat en aan het uitsluiten van de vrouw uit het ambt. De traditionalistische Franse aartsbisschop Marcel Lefebvre heeft een miljoen dollar nodig om ook in de Verenigde Staten een groot-seminarie op te richten. Er is al een eigen priesterop leiding in Zwitserland, Frankrijk, Canada en Argentinië. Tijdens een persconferentie in New York heeft mgr. Lefebvre meege deeld, dat het seminarie, dat in het midden-westen van de V.S. wordt gevestigd, priesters gaat opleiden voor „het steeds groeiend aantal Amerikaanse katholieken die de liberale hervor mingen van het Vaticaan afwijzen". Derde LPO in mei en oktober De eerste zitting van het derde Landelijk Pastoraal Overleg (LPO-II1) van de RK Kerkprovincie zal worden gehouden van 5 tot en met 7 mei 1978 en de tweede van 27 tot en met 29 oktober 1978. Een „voorloper" zal worden gehouden, op 20 en 21 januan, in „Leeuwenhorst" te Noordwijkerhout Bij die gelegenheid kun nen de nieuwe bisdommelijke delegaties kennis met elkaar maken. Tevens zullen dan de onderwerpen voor de eigenlijke zittingen van LPO-III worden vastgesteld. De bisschoppenconferentie heeft zich deze week beraden over haar bijdrage aan de bezinning over het algemene thema van LPO-III: „Samen geloven, samen kerk-zijn". Het is de bedoeling dat deze bijdrage in de tweede helft van de volgende maand aan de delegaties wordt toegestuurd.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7