Reis om de wereld in 48 uur, 3 minuten: hoe houd je het vol in een Boeing-747? Kreymborg GD Roaring fourties" laten het afweten in Whitbreadrace r HU SCHEPEN „HALEN BAKZEIL" KORTWEG T GOEDE OUDE LODEN IN NIEUWE STIJL! BUITENLAND LEIDSE COURANT DERDAG 10 NOVEMBER 1977 PACl %Ai SAN FRANCISCO - Het al lermooiste van om de wereld vliegen is dat je, als je het gedaan hebt, absoluut zeker weet dat de aarde rond is. Je hoeft niet meer anderen op hun woord te gelo ven, zelfs als die anderen Newton, Magal- haes en kapitein Cook zijn. Met genoeg oriëntatiegevoel om te weten dat de zon in het oosten opkomt en in het westen ondergaat weet je dat je steeds in dezelfde richting blijft gaan, en dan merk je op een gegeven moment dat je weer terug komt precies op de plek waar je begon. Die zekerheid krijg je al wanneer je op de „gewone" manier rond de aarde vliegt, min of meer over de centrale gebieden waar de meeste landen liggen. Als je dan ook nog rond de wereld gaat over beide polen, dan ontdek je als het ware (en mijn oriëntatiegevoel laat duidelijk te wensen over) dat de aarde niet alleen rond is van oost naar west, maar ook van noord naar zuid, en dat de aarde dus een bol is. Deze zekerheid won ik het afgelopen weekeinde, tijdens een vlucht over beide polen, in een Boeing 747 van Pan Am, een vlucht die 48 uur en 3 minuten in beslag nam. Mijn eerste reis om de wereld maakte ik vier jaar geleden, min of meer toevallig. Ik bevond mij in Australië, waar ik aange komen was via de, zoals het vroeger wel genoemd werd, „Imperiumroute", d.w.z. via het Midden-Oosten en Singapore. Op mijn retourbiljet stond alleen „van Mel bourne tot Londen", maar ik kwam tot de ontdekking dat ik zonder bijbetalen over de Stille Oceaan mocht reizen, dus via Hawaii en de Amerikaanse westkust. Daar heb ik toen gebruik van gemaakt, want ik had wel zin in een paar dagen rust-en zon in Hawaii. In feite bleek het te regenen. Maar door die terugweg te nemen werd. ik mij heel erg bewust van kapitein Cook. Overal zijn er monumenten die aan hem herinneren. Het monument bij Botany Bay wordt voornamelijk bewonderd door de pasaangekomen Italiaanse emigranten in Australië. Cook bracht ook Nieuw-Zeeland in kaart, en in Wellington is het kennelijk beste hotel naar hem genoemd. En hij werd in Hawaii vermoord. Waar ik daarna ook naar toe ging, altijd kwam ik Cook tegen. Bij Victoria, in Brits Columbia aan de verre westkust van Cana da. staat een standbeeld op de plek waar Cook aan land is gestapt, hoewel ik me afvraag hoe men dat zo precies te weten gekomen is. Victoria ligt op het eiland Vancouver, maar Cook dacht dat hij op het Amerikaanse vasteland aangekomen was. Dit horend besef je dat je, net als vele anderen, zo veel meer van de wereld gezien had dan Cook, de grootste Engelse ontdekkingsreiziger. Arme Cook. Door het nageslacht wordt hij hoog geëerd, maar in zijn eigen tijd vond men dat hij eigenlijk niet zo heel veel gepresteerd had. Men vond het niet juist hem al te veel eer te bewijzen. Hij had geen enkele grote schat ontdekt, alleen maar meer van de wereld ontdekt dan wie dan ook vóór hem. Cook was het die, in de tijd van de Ameri kaanse revolutie, (1776), bewees dat er geen groot werelddeel op het zuidelijk halfrond lag. De schrijver Samuel Johnson, Mozart, George III en Napoleon dachten allemaal dat dat wel zo was, tenminste dat dachten ze in een bepaalde periode van hun leven, als ze over zulke vragen nadachten. Ko ning George III en Napoleon deden dat zeker. Ze vonden het aannemelijk dat er in het zuiden een enorm niet ontdekt conti nent lag, als „evenwicht" voor al het land op het noordelijk halfrond. Waarom zou er zoveel water op het zuidelijk halfrond zijn en niets meer? Maar er was alleen Welke reden hadden de passa giers om mee te gaan? De mees ten zeiden dat het om het avon tuur was. Eén mang ging met zijn vrouw, omdat zij altijd klaagde dat hij haar nooit mee nam. Onze correspronden t Terry Co leman vertelt in bijgaande repor tage zijn belevenissen tijdens de recente reis om de wereld die de jubilerende maatschappij Pan Am met een Boeing 747 uitvoer de. De reis duurde 46 uur en 3 minuten. Aan het begin van zijn reis vroeg Coleman zich af of hij het zou volhouden. water en Cook bewees dat. De allerlaatste plek waar ik Cook vond, en het had ge woon de laatste plek moeten zijn, was Deptford aan de Theems. Cook begon zijn reis daar. Dat hoorde ik pas een week of wat geleden. Wie aan Cook denkt, denkt aan Magalhaes, die de eerste reis om de wereld gemaakt zou hebben, maar dat is niet helemaal waar, want onderweg stierf hij. Ook was het niet Magalaes' plaatsvervanger Del Ca- no. die het schip terugbracht. De eerste man die een reis om de wereld maakte was een Molukse zeeman genaamd Harry, die op de Molukken opgepikt werd, naar Euro pa gebracht en toen met Magalhaes meer eisde tot hij weer thuis was op de Moluk ken. Dat was in 1521. Verder komen we bij Drake, de eerste Engelsman en belangrijke Franse ontdekkingsreizigers als Bougain ville, naar wie nog een bloem is genoemd, en de Engelsen Anson en Saunders die vóór Cook kwamen. Na Cook werd het reizen om de wereld iets heel gewoons. In het begin van de negentiende eeuw zeilden Amerikaanse walvisvaarders uit New Bed ford gewoonlijk rond de Hoorn, dan west waarts naar de Zuidpool, en dan verder westelijk naar huis via een Chinese haven, waar barnsteenvet hoog geprijsd werd, en tenslotte terug naar New England, waar walvisolie gebruikt werd voor lampen. De reizen waar we het tot nu toe over gehad hebben hadden allemaal een be paald doel: ontdekken, handelen. Maar in het begin van deze eeuw begon een reis om de wereld voor de zeer rijken de functie in te nemen van de reis door Europa in de achttiende eeuw een wereld reis werd geacht een goede opleiding te zijn voor de jeugd. In de jaren vóór 1914 verdienden de Duitse stoomschepen van de Noordduitse Lloyd en de Hamburg-Ameri- kalijn veel geld aan de rijke „kroonprinses sen" uit de Verenigde Staten die een we reldreis moesten maken. Zo kon je nog eens een man aan de haak slaan, een man die, dat bleek alleen al uit het feit dat hij aan boord was, bemiddeld was. Wat die arme rijke meisjes allemaal moesten lij den, is meer dan eens opgeschreven. Wat die arme rijke jongens allemaal moesten lijden werd nooit opgeschreven, want man nen horen nu eenmaal niet zeeziek te worden. Zeelieden weten te vertellen dat dat onzin is. Vrouwen zijn veel sterker, en veel meer bestand tegen reizen. Tot een week geleden dus had ik één reis om de wereld gemaakt, maar dat was om naar afgelegen plaatsen te gaan om daar over te schrijven. Waarom nam ik dan die uitnodiging aan om een reis om de wereld te maken voor geen enkel doel behalve dan die reis te maken, in 48 uur, zonder ergens te landen, behalve in Londen, Kaapstad en Auckland, en daar dan nog maar voor een uurtje of twee, en de laatste twee steden dan ook nog in het donker? Ten dele had ik de moed niet om nee te zeggen. Ik heb veel gevlogen en ik kan met alle eerlijkheid niet zeggen dat een 747 van binnen ongewoon of onaangenaam is, be halve misschien wanneer de vlucht in Azië plaatsvindt en de gemiddelde passagier twee balen katoen bij zich heeft. Maar omdat ik gevlogen had, dacht ik te weten dat 20 uur vliegen wel het maximum is wat men verdragen kan. Mensen die van plan waren naar Australië te vliegen raad de ik altijd aan het niet in één vlucht te doen. Maak een tussenlanding in Singapo re en slaap daar een nacht, of in San Francisco als je de andere kant op gaat. Na 20 uur was ik gewoonlijk een beetje draaierig en at ik slecht. De meeste vlieg tuigpassagiers weten hetzelfde te vertellen. De enige gelukkigen zijn degenen die veel alcohol kunnen drinken en er gewoon door heen kunnen slapen. Ik herinner me dat ik op een bepaalde vlucht van 14 uur met een man reisde die blijkbaar een zeer ervaren passagier was, want hij ging ge kleed in versleten kleren en had maar één stuk afgedragen handbagage bij zich. Hij keek niet naar de films aan boord, en sliep tussen de drankjes. Maar in die 14 uur accepteerde hij letterlijk alles dat hem aangeboden werd, van de champagne voor het opstijgen, via whiskey, verschillende wijnen, via brandy tot tenslotte de cham pagne bij de landing. Hij overleefde dit alles zonder een kik te geven. Maar derge lijke mensen zijn een uitzondering. Voor de meeste mensen is alcohol het slechtste wat er is. Alcohol droogt je uit. Als ik vlieg, drink ik alleen maar water. In ieder geval wist ik niet wat er met me zou gebeuren na 20 uur en ik wilde dat wel eens te weten komen. Nog interessan ter vond ik het worden toen ik zag dat de helft van de passagiers in de Jumbojet al over de zestig waren. De meesten van hen hadden vaak gevlogen, hoewel vreemd- genoeg weer velen nooit verder gevlogen hadden dan over de Atlantische Oceaan. Maar er waren er ook een paar bij die nog niet zo vaak gevlogen hadden, en die wis ten eigenlijk niet wat hen te wachten stond. Waarom wilden ze mee? Per slot van reke ning zou dit grapje hen 2222 dollar voor een kaartje tweede klas en 3333 dollar voor de eerste klas gaan kosten. De meeste passagiers zeiden dat het hen om het avon tuur te doen was. Bij Pan Am hadden ze dat antwoord verwacht. Een man vertelde dat hij zijn vrouw op de vlucht meegenomen had, omdat zij keer op keer geklaagd had dat hij haar nooit ergens mee naar toe nam. Een andere man zei dat hij er wel eens een weekendje uit wilde zijn. Twee passagiers waren meteo rologen, en hun gesprekken waren erg interessant. Ze wisten precies waar de stormen waren en waar we erover heen moesten vliegen. Zw wisten te vertellen dat de Zuidpool meer dan 3000 meter hoog is en dat het opeengepakte ijs zo dik is en dat al dat ijs zo zwaar is dat het eigenlijke land van de Zuidpool vrijwel onder het zee-oppervlakte gedrukt is, alleen door het gewicht van dat ijs. Onder de 165 passagiers bevonden zich 122 mannen en 43 vrouwen. De meeste mensen waren gepensioneerd, de rest was dokter, docent of ingenieur. Er waren twee auto handelaren bij en één passagier was een gepensioneerde loodgieter uit San Diego die uitgerekend had dat de wereldreis toch niet zo duur was: 26,642 mijl voor die prijs kwam neer op acht en een halve dollarcent (ƒ0,20) per mijl, en voor een taxi betaal je meer. De vlucht was al maanden tevoren volgeboekt, maar op het laatste moment kwam er nog een man uit Florida aanzet ten die per se op de zogenaamde „stand- by"lijst gezet wilde worden. Zou er een plaatsje vrijkomen, dan zou hij mee mo gen. En inderdaad, zoals te verwachten viel kon iemand niet mee, en na betaling fnocht de man uit Florida toch in het vliegtuig stappen. De man betaalde met bankbiljet ten die hij van een grote stapel aftelde. Hoe zat dat met het uithoudingsvermogen van de passagiers? Pan Am liet natuurlijk nooit merken bezorgd te zijn, behalve op het allerlaatste moment van de vlucht, toen de eerste piloot toegaf dat ze er inderdaad een heel klein beetje over in gezeten had den. Er was niet veel ruimte voor de passagiers, die rekening moesten houden met een heleboel andere mensen. Maar alles is goed. afgelopen. De vrouwen waren er, zoals gewoonlijk, beter tegen bestand dan de mannen. Dat wist men ook al in de negentiende eeuw; toen waren het ook de vrouwen die de barre tochten van de „wagon trains", de huifkarkaravanen, overleefden, terwijl sterke mannen afvie len. Ik geloof dat twee mensen luchtziek geworden zijn, meer van uitputting dan door de turbulentie, want daar hadden we opmerkelijk weinig last van. Een man viel flauw. De tocht over de Zuidpool bij vol daglicht zal ik niet snel vergeten. Het was een adembenemend schouwspel en ik moest denken aan het verhaal van Scott's laatste expeditie, het verhaal uit mijn jeugd dat ik mij het best herinner. Het verhaal van moed, bittere teleurstelling, echte nobele geest en de dood, en Scott's laatste woor den in zijn dagboek: „In God's naam, zorg voor onze mensen". Ik weet niet of ik zo onder de indruk was omdat ik lueraT dacht of omdat ik gewoon moe was, ma I na misschien 33 uur in dat vliegtuig do(_ gebracht te hebben, raakte ik boven i Pool even mijn oriëntatie kwijt, wat hel maal niet ongewoon is. Ik was in de b boven geweest om naar het ijs te kijkt en toen ik weer naar beneden kwam |Farmot de cabine van het vliegtuig kon ik eejociaal mijn stoel niet meer vinden, en ik moeijzen o mezelf vragen waar ik nu weer vloog. Hlicolaa duurde misschien een minuut of wat, grenzen toen was het weer voorbij. fereken Van Kaapstad naar Auckland op NieiCRM v Zeeland was een grote sprong van zop dat e 12.000 kilometer en vandaar uit vlogen van de weer terug naar San Francisco. Daar kufrn de men we aan in het Hilton Hotel op hpr dit j vliegveld, en verschillende Hiltons verdien ges nen al een tijd lang kritiek. Zo ook hid dec. i Het duurde drie kwartier voor men om— bagage gevonden had die we 48 uur eerdt^y-w achtergelaten hadden, en zo hield men ory !_H. uit bed tot onze koffers met pyama's e tandenborstels met veel pijn en moeil gevonden waren. We hadden een prachtig staaltje luchtvaaj^v-jjn achter de rug. Het was de eerste vlucflji i over beide polen, de snelste vlucht van ee burgervliegtuig rond de wereld, plus no| vier of vijf andere records. Zoals de eerst piloot opmerkte helemaal aan het eind vaTT^l de vlucht, toen hij zich kon ontspanner „Wat een geweldig mooi vliegtuig". En d^ was het ook. Maar twee dingen moet€Voors< opgemerkt worden. Ten eerste is het vereent schil in comfort tussen de eerste en tweedgpiis j klas nu oneerlijk groot, veel meer daye opi vroeger. Ik bedoel alleen de ruimte diffet r men heeft. Natuurlijk was dit de langst^fgekt vlucht die ooit ondernomen werd door eefeUeen luchtvaartmaatschappij, maar de gewonfcecon stoelen in de tweede klas zijn op langjjanua reizen veel te klein en op deze vlucht hafastall het vliegtuig de gewone stoelen. De eerstfcort j luchtvaartmaatschappij die de passagienwerk2 wat meer beenruimte zal schenken (en ztgens de IATA-regels aan zijn laars zal lappenveel f zal de dankbaarheid van die passagien— winnen, en trouwens ook méér passagiers. Ten tweede had ik gewild dat, voor dezt^ lange vluchten over de Stille Oceaan, di^ Amerikaanse regering toch de moed 1 gehad om door te gaan met de ontwikkel ling van het supersonische vliegtuig dat ni l in de ijskast gezet is. Op dit ogenblik zof een dergelijk vliegtuig geld verliezen, maaj vroeger of later moet het toch komen Amerika kan zich dat geld permitteren. Blijft de vraag, waarom heb ik het ge ij daan? Op de eerste plaats: om de Zuidl pool. (Maar dat realiseerde ik me pas toet I ik zag wat voor een adembenemend gel zicht dat is), en omdat ik wilde weten ol| ik het kon en ik weet nu dat 20 uui niet de absolute grens is hoewel het wel een veilige grens is. En, bovenal, heb ik het gedaan om een geestelijk avontuur, omdat, in de klassieke woorden van d« ontdekker „het nu eenmaal déér is". Wie "j ergens, in een vergrijsd deel van zijn geesb gelooft dat de aarde plat is omdat de aardl er duidelijk plat uitziet, gaat door een re" <&-'«! om de wereld te maken door een vooroor- deel heen. En dan is er nog wat. Mijn grootvader, die; 91 was toen hij stierf, was officier van lage A rang bij de Britse marine in de jaren 80 en 90 van de vorige eeuw. Hij had het over San Francisco, de Chineze Zee en Kaap £1 Hoorn, en dus moet hij wel de wereld rondgevaren hebben, hoewel hij dat nooit r in zoveel woorden gezegd heeft. Misschien '-J hield hij het wel voor gezien. TERRY COLEMAN (Copyright The Guardian) f (Van een onzer verslaggevers) Kaapstad Twee weken lang zijn de deelnemers aan de Whit breadrace rond de wereld al weer onderweg van Kaapstad naar Auckland in Nieuw Zeel and. De Tielsa, die aanvanke lijk aan de kop lag samen met de andere Nederlandse deelne mer de Flyer heeft bakzeil moe ten halen. Door langdurige AARLANDERVEEN - Bij de afdeling Badminton van de Sportvereniging Aarlander- veen, bestaan er plannen, om te starten met een badminton jeugdgroep, in de leeftijd van 10 tot 15 jaar. Deze jeugdgroep zal dan gaan spelen op de donderdagavonden in de Sporthal. De contributie voor deze jeugdleden bedraagt 60,— per jaar. Voor verdere inlichtingen en op gave als van deze jeugdbadmin- tongroep, kan men zich wenden tot de heer M. C. J. Meijer, Noordeinde 32a, te Aarlander- veen, tel.: 01725-2123. AARLANDERVEEN - De Na- tionale Jeugdkollekte, Jantje Beton, die in Alphen, Aarlan- derveen en Zwammerdam is ge houden, de afgelopen week, heeft 10.166,54 opgebracht. windstilte ligt het schip uit Staveren nu helemaal in de achterhoede. Vorige week maandag tot en met donderdag belandden de schepen in een windstil gebied. Vrijdag kwam de wind van voren en tot over maat van ramp was het zater dag erg mistig.Geen wonder dat de stemming aan boord mo menteel down is. Sinds maandag is de Tielsa - die het juist in dat gebied (de zg. „roaring fourties") van de wind zou moeten hebben - weer aan het proberen de achterstand in te lopen. Het zal niet gemakke lijk gaan, zo liet schipper Dirk Nauta weten. Gisternacht wak kerde de wind aan en kwam ook nog uit de goede hoek. Alle zeilen - en dat zijn er heel wat, namelijk grootzeil, blooper, spi naker, stagzeil, spinakerstagzeil en bazaan - zijn bijgezet en de snelheid van het schip wordt nu geschat op tien tot vijftien mijl per uur. De lucht is erg helder, de zon schijnt, maar de koude van de Zuidpool laat zich goed merken. Ook de andere schepen hebben te kampen gehad van de wind stilte. Het veld van de vijftien deelnemers ligt ver uit elkaar, namelijk tussen de 42e en 60e breedtegraad. Het jacht Deben- hams ligt op het ogenblik het meest zuidelijk op slechts 200 mijl van de ijsgrens. De Disque d'or ligt het meest noordelijk. De meeste deelnemers bevinden zich in de omgeving van de Kerguelen-eilandengroep. De Tielsa zou nog in de buurt van de Crozet-eilanden zijn. King's Legend is het verst gevorderd in de richting van Auckland en volgens de organisatoren in En geland leidt het schip ook het veld volgens de handicapbere kening. Ook de Condor heeft een goede positie, zo wordt ge zegd. De Flyer is echter nog favoriet. Het schip van de Ne derlander Van Rietschoten be vindt zich in een gebied met de beste meteorologische vooruit zichten. Voorlopig is er echter nog weinig te merken van de beruchte roaring fourties. Enkele schepen hebben echter al wel te kampen gehad met pech. Het Franse jacht Gauloi- ses verloor het roer en moest al spoedig naar Port Elisabeth of East London voor reparatie. Ja- py Hermes en A D C Accutrac verloren beide een spinaker. Op het Britse jacht Adventure brak een bemanningslid een arm. Het schip zou ook een aanvaring hebben gehad met een walvis, overigens zonder averij op te lopen. Intussen blijkt wel dat de Tielsa een bijzonder zeewaardig schip is. Dirk Nauta heeft de bouwers van jachtwerf Noord-Nederland in Staveren een compliment ge maakt. Zo heeft het schip bij voorbeeld totaal geen last van condenswater en daar waren ve len toch wel bang voor, want de Tielsa is een stalen schip. Oude verhalen van Bomans in nieuwe bundel Nieuw zijn de verhalen die El sevier bundelde in Godfried Bomans groot verhalenboek" geen van alle, al zijn drie van de opgenomen, verhalen: „Het carillon van Boroewin", „De student en de dokter" en „Een bekentenis" als „niet eerder in boekvorm gepubliceerd" min der bekend. Maar evenmin zijn de overige verhalen, zoals de tien „Wonderlijke nachten" zo bekend als Erik, Pinkelman en Pieter Bas. Elke nieuwe bundel van min of meer toevallig verzamelde ver halen heeft het gevaar werk te bevatten dat de lezer reeds in bezit heeft. Deze nieuwe bundel echter geeft de Bomans-liefheb- ber de gelegenheid in elk geval zo veel mogelijk onbekends in huis te halen, al is niet onmid dellijk sprake van juweeltjes of meesterwerk. Hoewel men daar voorzichtig mee moet zijn; zelfs in de oude verhalen is Bomans al onmiskenbaar aanwezig en daarom alleen al de moeite waard, zélfs „De student en de dokter", het zwakste verhaal. De tien „Wonderlijke nachten" zijn eerder uitgegeven en be slaan de meeste bladzijden van deze bundel. Deze nachten be horen ook al tot het oudere werk van Bomans en de aanvul ling met vijf nóg oudere verha len, waarvan één bepaald zwak en drie reeds eerder in boek vorm uitgegeven, rechtvaardi gen deze nieuwe bundel niette min toch. Voor velen een ken nismaking met de jonge Bo mans in één omslag en altijd de moeite van het lezen ruim schoots waard. Godfried Bomans: Groot verha lenboek. Uitf. Elsevier, prijs 24,50. Loden jas vano.a.80% wol. Blinde sluiting. ^A E*. Split achter. Groen, Jagersplooi achter. Groen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4