VAKBONDEN WTT T FN OPHF.T.DF.RTNG OVER ONTSLAGEN KNG -Academisch ziekenhuis steekt I eigen brandweer in het nieuw Grofsmederij zou van oudere werknemers af willen VEILIGHEIDSCENTRUM MORGEN OFFICIEEL IN GEBRUIK Breehuis beperkt activiteiten BURGERLIJKE STAND Doorstromingseffect bij oplevering van 776 huurwoningen )NDERDAG 10 NOVEMBER 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 3 et Inf vota'®n onzer verslaggevers) [DEN Directie en commis- jssen van de Koninklijke Ne- "WTVandse Grofsmederij in Zoe- ii-iy'oude zullen nog heel wat ^en moeten ophelderen wil le vande vakorganisaties akkoord n met het onlangs gepresen- rde „continueringsplan" ,r het bedrijf en het diaarin enomen ontslag van 70 van Fraij70 werknemers. Dat bleek Jge ;eravond overduidelijk tij- orP een ledenvergadering van industriebonden van NKV waarin de moeilijkhe- bij de KNG aan de orde imen. luidelijkheid was de hele zian 'nc* h-oef waar het ging om inhoud en de gevolgen van overlevingsplan voor de lne u. Met name de toekomst- Bpectieven die het bedrijf zou hebben en de hardheid noodzaak van het aangekon- de ontslag riepen bij leden districesbestuurders nog al t vragen op. Zowel van de it van bondsbestuurder Jan- (NKV) en Ter Wisscha IV) als door verscheidene rknemers van de Grofsmede- •erd gewezen op het ontbre- van elke uitgewerkte toe- istvisie voor de KNG na ïrvoering van de voorgestel- t wei maatregelen. Onomwonden rd de vraag gesteld of deze lachliirganisatie binnen afzienbare I toch niet zou worden ge- ^^^gd door nieuwe moeilijkhe id nieuwe maatregelen en ui- ndelijk de totale liquidatie li de KNG. Bondsbestuurder •^*osen van het NKV hield de ^nwezige werknemers dan ook [7™>r dat, wat de bonden betreft, wel de laatste reorganisatie kli de KNG, die dan in 12 jaar zijn werknemersbestand van 600 naar 100 heeft zien teruglo pen, moet zijn. En dat is dan een reden te meer om van de directie en commis sarissen een uitgewerkte toe komstvisie voor het bedrijf te verlangen, waarmee ook een be roep op het ministerie van Eco nomische Zaken om financiële steun, een kans op succes zou kunen hebben. Het is niet uitge sloten dat wanneer het conti nueringsplan wat de toekomst perspectieven betreft zo vaag blijft men sprak gisteren van een „slag in de lucht" de ontontbeerlijke steun van het ministerie uit zal kunnen blij ven, waardoor een faillissement van de KNG in 1978 of 1979 onvermijdelijk wordt, zo werd gisteren gesuggereerd. De beide districtsbestuurders lieten er gisteravond geen twijfel over bestaan dat een opheldering op dit punt voorwaarde is voor de steun van de vakorganisaties. Onproductief De toekomstplannen van de Grofsmederij vormen niet het enige punt waarover de bonden op 17 november als weer met de directie wordt gesproken, ophel dering willen hebben. Ook wen sen zij het aantal ontslagen dat door de leiding van de KNG wordt voorgesteld duidelijk met cijfers onderbouwd te zien. In een toelichting op het continue ringsplan zou de KNG-directie hebben gesteld dat het huidige personeel op een aantal gebie den „onvoldoende productief' was en dat met het oog hierop ook dit aantal ontslagen nodig was. Volgens districtsbestuur der Ter Wisscha (NW) zou de directie met name een flink aan tal oudere werknemers willen ontslaan, om dan vervolgens weer nieuwe jonge mensen in dienst te nemen en op deze wij ze het nogal vergrijsde werkne mersbestand een verjonging la ten ondergaan. Van uit de zaal kwam hierop gisteravond de vraag waarvoor dan de ontsla gen überhaupt nodig waren: „de huidige ploeg is niet productief genoeg" is toch moeilijk te rij men met een andere directiestel ling als „na de reorganisatie moeten de resterende werkne mers de produktiviteit en effi ciency opvoeren", zo werd opge merkt. Ter Wisscha zei de op merkingen van de directie over de inproductiviteit verre van zich te houden. Al tekende het naar zijn oordeel wel de gedach te van de KNG-leiding te probe ren zoveel mogelijk oudere werknemers het eerst kwijt te raken. Overigens merkte de NW-be- stuurder gisteravond in zijn in leiding op dat de zware verlie zen die de KNG dit jaar voorziet (Zoals bekend 2,5 miljoen) voor de vakbonden zeer onverwacht zijn gekomen. „In maart van dit jaar hadden wij nog een bespre king waaruit bleek dat de Grof smederij door het ergste diepte punt heen was. Een half jaar later komt de directie dan met dit cijfer. Een op z'n minst bij zonder merkwaardige zaak", al dus Ter Wisscha, die daaraan toevoegde dat de bonden veel te laat door de directie van de zorgwekkende toestand van het bedrijf op de hoogte waren ge steld. Hoewel nog allerminst overeen stemming is bereikt over het aantal ontslagen bij de KNG vroegen de bondsbestuurders gisteren wel een principe-uit spraak van de leden over de aard van een sociaal plan dat bij mogelijke ontslagen zou moeten worden opgesteld. Blij kens een brief van de directie wil deze niet verder gaan dan het wettelijke minimum als er een afvloeingsregeling zou moe ten worden opgesteld. Vanuit de ledenvergadering kwam gister avond echter de uitdrukkelijke wens een bovenminimale af vloeingsregeling te eisen, als het tot collectieve ontslagen zou moeten komen. Met name voor de oudere werknemers die de bedrijfsleiding zo graag weg schijnt te willen hebben, wilden de leden „er uit halen wat er zit", zo bleek gisteravond. 18.11 De nieuwe kazerne De externe veiligheidsdienst van het AZL. LEIDEN De Algemene Dienst Brandweer en Veiligheid van het Academisch Ziekenhuis Leiden be schikt sinds kort over een geheel nieuw brandweer- en veiligheids centrum op het ziekenhuisterrein. De voorzitter van het bestuur van het ziekenhuis, ir. W. Starrenburg, zal morgenmiddag met het geduren de enige seconden instellen van de alarminstallatie de nieuwe brand weerkazerne officieel in gebruik stellen. De heer S. Holleman, hoofd van de veiligheidsdienst in het Academisch Ziekenhuis is bijzonder in zijn schik met de nieuwe accommodatie. Ook zijn 42 manschappen voelen zich als een vis in het water in de kazerne. Behalve een garage voor de verschil lende brandweervoertuigen is er in de kazerne een instructielokaal, waar de vrijwilligers onderwezen worden in het bestrijden van bran den, maar ook in de wijze waarop calamiteiten kunnen worden voorko- Springzeil De heer S. Holleman is sinds 1969 werkzaam in het Academisch Zie kenhuis als veiligheidsbeamte. In dat jaar werden overal in den lande veiligheidsdiensten in Academische Ziekenhuizen verplicht gesteld door het rijk. Kort tevoren had er name lijk een ernstige ziekenhuisbrand ge woed. De toestand waarin de heer Holle man het in 1969 aanwezige brandbe- strijdingsmateriaal vond, was be droevend: „Er was een verrot motor spuitje, dat in geen jarên gebruikt scheen. Het aanwezige springzeil be- vond zich in een nog verdere staat van ontbinding. Toen we het wilden testen door er van tweehoog een zak zand van tachtig kilo op te laten vallen, scheurde het in flarden". Personeel Sinds die tijd is er veel veranderd. Er werden overal aan de gebouwen brandtrappen en vluchtkokers aan gebracht. En wat nog veel belangrij ker is: het personeel van het AZL werd geïnstrueerd hoe het moet han delen in noodsituaties. Op elke afde ling in het ziekenhuis bevinden zich zogenaamde veiligheidsgroepen, be staande uit vrijwilligers, die eenmaal in de zoveel tijd praktische ervaring opdoen tijdens oefeningen rond de brandweerkazerne. De groepen wor den begeleid door veiligheids-gedele geerden, meestal hoofd van de afde lingen. Behalve een interne brandveilig- heidsdienst beschikt het AZL na tuurlijk ook over een externe dienst Deze dienst is in de loop der jaren aanzienlijk uitgebreid en bestaat thans uit 42 man. Deze dienst neemt niet alleen het daadwerkelijk blus sen van branden en het redden van slachtoffers voor haar rekening, maar zij zorgt ook voor de bewaking van het terrein en het transport van diverse goederen over het terrein. Wanneer er op het AZL-terrein een ongeluk gebeurt, zijn de mannen van de externe dienst er binnen twee minuten bij om hulp te verlenen. „Ongeacht op welk tijdstip het onge luk gebeurt, komen mijn mannen binnen twee minuten in actie", verze kert de heer Holleman. Mensen Vanaf het tijdstip van haar ontstaan heeft de brandweer- en veiligheids dienst van het AZL nog nooit een beroep hoeven te doen op de ge meentelijke brandweer. De uitrus ting van de AZL-veiligheidsdienst liegt er dan ook niet om. De heer Holleman: „Wij hebben een uitrus ting waar menig brandweerkorps ja loers op zou zijn". Voor de patiënten van het AZL zijn de mannen van de heer Holleman bepaald geen vreem den. Regelmatig worden er op de afdelingen oefeningen gehouden. „Dat is belangrijk om de patiënten een veilig gevoel te geven. Bovendien voorkom je dan panieksituaties, wanneer er echt iets gebeurt". Voorrang De heer S. Holleman een kleintje vervaard. „Een van de eerste dingen die ze hier leren is dat het alarmnummer op het terrein 1000 is. Bij het uitbreken van brand hoeven ze heus niet zelf de brand spuit te hanteren, als ze maar de nodige voorzorgsmaatregelen ne men, zoals het afsluiten van de branddeuren. Belangrijk is ook dat ze de betekenis van de verschillende borden waarop de vluchtwegen wor den aangegeven weten. En dat ze de veiligheidsvoorschriften in acht ne- De veiligheidsdienst heeft dan ook niet zoveel te stellen met het perso neel in het AZL. Het zijn meestal de toeleveringsbedrijven, die door onachtzaamheid voor penibele situa ties zorgen. Er is de laatste jaren wel het een en ander verbouwd op het terrein van het AZL. Daaruit ver klaart de heer Holleman de toename van het aantal malen dat de brand weer moest uitrukken. Uit het oogpunt vn veiligheid bezien, is de heer Holleman wel in zijn schik met de beslissing dat er een nieuw ziekenhuiscomplex wordt gebouwd. „Wanneer er tot renovatie was beslo ten was dat voor ons ook geen punt geweest. Het zou bewerkelijker zijn. Zo'n geheel nieuw gebouw kan veel beter worden beveiligd". Voor de zogenaamde „2-juni-actie", waarin het personeel protesteerde tegen het aanzienlijk terugbrengen van het aantal parkeerplaatsen op het AZL-terrein heeft de heer Holle man totaal geen begrip gehad. „Er stonden veel te veel auto's op het terrein. Het is weieens voorgekomen, dat er een brandweerauto vast liep omdat er een auto midden op de weg stond. Vooral in het ziekenhuisbe- drijf, waarin het toch om mensen gaat, is dat niet te tolereren. Ik vind zelfs dat er nu nog te veel auto's staan". Hutspotteafeest Jij Afsluiting ventweg Lammenschansweg ili ,e Leiden De dienst Gemeente- J werken is gisteren begonnen ij' met het plaatsen van paaltjes aan weerszijde van het spoor- ■jf wegviaduct over de oostelijke u ventweg van de Lammen- p schans weg. De paaltjes belemmeren het doorgaand autoverkeer tussen het Kamerlingh Onnesplein en de toegangsweg tot het scholen complex Cronesteyn. Dit gebeurt om uitvoering te geven aan het onlangs genomen B en W-besluit om aldaar voor zieningen te treffen ten behoeve van de beveiliging van het fiets en voetgangersverkeer. LEIDEN Het aantal activi teiten in „'t Breehuys" zal het komende jaar iets worden ver minderd. In het jaarverslag van het seizoen 1976-1977 deelt het bestuur mee dat deze maatregel moet worden getroffen in ver band met het terugbrengen van het aantal manuren van de staf. Het afgelopen seizoen bezochten 39.681 personen ,,'t Breehuys". De meesten van hen kwamen voor de overblijfgroep. Ook het wiitkeltje „Repelsteeltje" en het macrobiotisch restaurant trok ken veel bezoekers. Financieel staat ,,'t Breehuys" er niet al te rooskleurig voor. In 1976 was er een tekort van 1.945,-. Voor 1977 wordt een tekort van 4.000,- verwacht. Al vier jaar ontvangt ,,'t Breehuys" eenzelfde subsidiebedrag name lijk 12.688,-. In het jaarverslag wijst het bestuur erop dat sinds vier jaar de verlichtings- en ver- warmingskosten aanzienlijk zijn verhoogd. Bovendien heeft het clubhuis een uitbreiding onder gaan, waardoor het aantal acti viteiten is toegenomen. Lelden: geboren: Arjan, zn v M. J. A. H. Leijsten - A. Banninga, Meike A, dr. v. H. A. Holleman - M. A. F. S. Kolkman. Shanty. dr. v. R. Jharap - R. Jaikaran. Jolanda. dr. v. J. H. Schipper - M. H. den Horder. Adriaan C. M. zn v A. C. M. van Giezen - M. J. Beekema overleden: A.B. Speekenbrink geb. 1901 man. T Smittenaar geb. 1899 man. J. Carnavalsvereniging De Hutspotten" zet vrijdag de elfde van de elfde om elf minuten over elf 's avonds Leiden op z'n kop. De happening heeft plaats rond het Cornelis Jop- pensz beeldje aan het Lammenschansplein. Hier zal Prins Carnaval, Jan de eerste, in het bijzijn van de Raad van Elf officieel zijn steek op het hoofd van Joppensz plaatsen. Daarna zal een super mini-hutspotmaaltijd worden genuttigd In café-restaurant „Cronesteijn" wordt het festijn voortgezet De stichting paardrijden voor gehandicapten voor Leiden en omstreken houdt zondag 13 november een bazar in de manege van de stichting aan de Wassenaarseweg 25. De bazar duurt van tien tot vier uur. Er zijn vele attracties. Tevens worden allerlei bandenarbeidartikelen en andere goederen te koop aangeboden. De opbrengst is voor de manege .Moedig Voorwaarts". Antiekbeurs In Holiday Inn wordt zaterdag 12 november van tien tot zes uur een antiekbeurs gehouden. Hier wordt een exclusieve collectie antiek zilver, kristal, porselein, poppen, prenten, meubelen en klokken te koop aangeboden. Tevens zijn er vele voorwerpen in koper en tin uit Azië en foto-apparatuur te krijgen. Tentoonstelling Hooft Het Leidse dispuut voor geschiedenisstudenten „Pieter Cor- neliszoon Hooft" beeft ter gelegenheid van rijn vierde lustrum een tentoonstelling gewijd aan Hooft als geschied schrijver. Behalve aan zijn historisch werk zal er aandacht worden geschonken aan zijn jeugd, zijn verblijf in Frankrijk en Italië en rijn carrière in de magistratuur. De tentoonstel ling is te bezoeken tot en met 26 november in bet Acade miscb Historisch Museum, Rapenburg 73 in Leiden. Ope ningstijden: maandag tot en met vrijdag van 10 tot 17 uur. De expositie bestaat uit diverse plattegronden en reisroutes waar in de geografische gang van Hooft wordt gevolgd, kopergravures uit de tijd waarin Hooft leefde en authentie ke fragmenten uit zijn werk. Het dispuut heeft een uitge breide catalogus met veel achtergrondinformatie bij de expositie gevoegd. Volksdansinstuif Het Leids Vrijetijdscentrum vormt zaterdag 12 november weer het toneel voor de Leidse Volksdansinstuif. Van 20.00 uur af zijn alle dansers, of het nu om beginnende schuifelaars of om gevorderde exotische dansers gaat, welkom in het pand aan de Breestraat 66. Toegang is f2,- en er bestaat op de avond ook nog de gelegenheid om Hongaarse of Roemeense artikelen te kopen. De Sleutels De Gehandicapten Zang- en Muziekvereniging „De Sleutels" geeft op zaterdag 12 november een concert tijdens de H. Mis in de Hartebrugkerk om 19.00 uur. JDe Sleutels" zullen diverse geestelijke liederen ten gehore brengen. Het ensem ble bestaat uit 32 mensen en speelt onder meer op instru menten zoals trommels, Accordeons, contrabas, tam boarijn, enzovoort. Het ensemble, dat door het hele land optreedt zal worden gedirigeerd door de beer Vlasveld. De algehele leiding is in handen van de heer Van Dam. LOK-school Aan de LOK-school, school voor Sociaal-Pedagogisch Onder wijs aan de Hooglandse Kerkgracht in Leiden zijn bij de afdeling Cultureel Werk geslaagd voor de drie-jarige dag school: Karin Engels, Erik van Rijn, Maarten Kekkevoet en Just Schipper, alle afkomstig uit Leiden. Buurtfeest Leiden-Noord gaat zaterdag 19 november de bloemtjes bui ten zetten. Dit geschiedt onder meer ter gelegenheid van de afronding van de stadsvernieuwing in de Van Hoogen- dorpstraat en omgeving. Het buurtfeest gaat om tien uur van start met een kermis in het Dienstencentrum aan de Van Hoogendorpstrat 36. Om twee en om vier uur geeft het kindercircus Me Rakkertjes" twee voorstellingen voor de kinderen uit de buurt tot en met dertien jaar. Ouders en andere buurtbewoners zullen vanaf 's avonds acht uur worden vergast op een voorstelling. Om zes uur begint een gekostumeerde damesvoetbalwedstrijd op l Zwarte Pad. NIEUWBOUW NATIONALE NEDERLANDEN IN MERENWUK LEIDEN Nationale Nederlanden heeft 776 nieuwbouwwoningen in de Merenwijk toegewezen aan onder meer zelfstandig wonende Leidse gezinnen en aan hen die op de urgentielijst voorkwamen. Door het sneeuwbaleffect, dat door de verhuizingen ontstond, konden 1267 gezinnen en alleenstaanden aan passende woonruim ten geholpen worden. Terwijl er bovendien nog 105 beschikbare plaatsen openstaan voor kandidaten, die in aanmerking voor huisvesting dienen te komen. Bij de algehele beschouwing en na de aftrek van de 144 vestigingen zonder economische binding, blijkt dat het doorstromingsresultaat op 1,6 komt te liggen. Dit houdt in, dat bij iedere oplevering van tien nieuwe woningen er zestien gezinnen aan behuizing geholpen zijn. Deze cijfers zijn bekendgemaakt door het Bureau Huisvesting. Vermoedelijk kunnen bij toewijzing van de 105 vrijgekomen wonin gen door opschuiving nog weel meer gezinnen geholpen worden. Van de 144 vestigingen zonder economische binding werden er 14 uit de regio geholpen. Honderddertig woningzoekenden kwamen uit het gehele land. Voor de huisvesting van bejaarden kwamen er slechts drie woningen vrij. Door het leegkomen van woningen konden 502 gezinnen of alleenstaanden naar elders verhuizen. Bovendien zorgde het sneeuwbaleffect voor het vrijkomen van drie winkelwoningen. Van de 48 patiowoningen met een koopprijs van rond de 175.000 gulden werden er 47 verkocht aan onder anderen bejaarde, 9 urgentiegevallen en 12 mensen zonder economische binding. Van de 75 herenhuizen met een koopprijs van circa 250.000 gulden zijn er 73 verkocht Hiervan waren er 40 vestigingen, die economisch niet aan Leiden gebonden zijn. Met de hieruit vrijgeko men woningen kunnen nog 22 gezinnen van onderdak worden voorzien.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3