Priesterkunstenaar René Smeets haalt met zijn beelden van Jezus de NCRV-tv Nieuwe avonturen met Lord Peter Wimsey 3; TERUGBLIK TELEVISIE VANAVOI BfflgHSillK TELEVISIE VRIJDAG RADIO VANAVOND RADIO VRIJDAG Frankie Lane en de paradijselijke ogen RADIO/TELEVISIE LEIDSE COURANT, DONDERDAG 10 NOVEMBER 1977 paq „Toen zei ik tegen mezelf: Nu hou je maar eens op met die kruisbeeldmakerij. Het wordt nog een tik. Je ziet straks in je parochie niks dan kruisbeelden en de mensen om je heen zie je niet. Ik zwoer: Van nu af aan snij ik geen kruisbeelden meer, alleen nog Jezus figuren in dienst van de zielzorg. En daaraan heb ik me gehouden. Zo kwamen op zekere dag „Jezus de revolutionair" en „Jezus de leermeester van de geweldloosheid" tegenover elkaar op het priesterkoor te staan. Soms ontstond er een figuur na de zondag waarop ik gemerkt had dat een bepaald idee over Jezus de mensen sterk aansprak. In feite werd de parochie zo geestelijk rijp gemaakt voor de eerste tentoon stelling René Smeets organiseert intussen veel tentoon stellingen. Hij trok met zijn „Jezuscircus" door het land en verkondigde zijn betekenis in de gestileerde aanpak van deze tijd. De NCRV bracht en brengt zijn Jezusbeelden op de televi sie. Een gelukkige bijeenkomst, want René Smeets is van mening dat hij niets anders doet dan Jezus Jezus laten zijn, omdat „we ten slotte leven in de tijd van de beeldbuis". Voor René Smeets geen predikbeurten meer. Hij is pater Passionist af. Er zijn andere wegen waaraan je met Jezus kunt timmeren. René is kunstenaar nu. Hij vindt zijn passie in het symboliseren van Jezus in beelden van deze tijd. Jezus in alle dimensies. Bij deze kunste naar thuis in Deventer is de beeldenstorm nooit voorbijgetrokken. De figuur Jezus in alle soor ten afgebeeld. Het Rijke Roomsche Leven ge plakt tegen de wand boven de gashaard en de gestileerde Jezussculptuur uit „Wonen 2000" er tegenover. Tegenpolen die in René's leven el kaar zijn blijven aantrekken. René is 55 jaar en legt met lange halen het Gregoriaans in zijn sappige tongval. Hij was Passionist, aalmoezenier, godsdienstleraar, theologieleraar en pastoor in een Duits berg dorpje. Sinds twee jaar is René wereldburger en kunstenaar. Hij schept Jezussymbolen, on der het motto: „de moderne wereld wil Jezus niet kwijt maar rijk zijn". De mens Smeets maakte een lange tocht van pater tot kunste- „Ik had altijd missionaris willen worden. Maar hoe gaat dat hé, komt er op zekere dag een ronselaar die jongens voor een seminarie warm maakte en ik werd Passionist. De lijdensmedi tatie stond bij ons Passionisten boven aan. Ik vond het prima. Ik wilde toch pater worden, een pastoor stond te dicht bij me. Daar had je klappen om de oren van gehad. Hoefde dus niet Maar mijn groepering wilde het lijden van Jezus bevorderen. Die sadistische toestanden kon ik kinderen niet verkopen. Het kruis is een teken van leven en nooit een teken van lijden." René zocht naar andere wegen. Hij werd aal moezenier in Havelte, trok met groengebroekte jongens naar de Lüneburgerheide en trok op met de soldaten in La Courtine. „Al die dingen die je meemaakt", zegt René, ./naken je rijper en wijzer. Als pater moesten we missie geven. Negen dagen in een parochie rondhangen om te preken. Als jongen van dertig was ik echter nog zo onvolwassen. Toch moest je op de preekstoel gaan vertellen over het geloof. Als de mensen mij wat vroegen, stuurde ik ze met een kluitje in het riet Ik dacht, ik geloof niet dat Jezus dit zelf zo gezegd* zou hebben". René Smeets nam de studieboeken weer ter hand. Hij studeerde theologie bij prof. Schille- beeckx in Nijmegen. Veertig kruisjes was hij inmiddels gepasseerd. René: „Ik wilde toen wel de zielzorg in. Me bezighouden met de problemen van de mensen. Maar in Nederland wordt een gestudeerde priester van 45 jaar gewoon kapelaan. Daarom ben ik naar Duitsland gegaan. Sinds mijn jeugd had ik al kruisbeelden gemaakt. Gewoon als hobby. Ik stopte mijn kruisbeelden in de kist en vertrok naar Duitsland. Wel heb ik toen tegen O.L. Heer gezegd: „Ik hou met die kruis beelden op, anders zie ik meer beelden dan mensen. Mijn pastorie was een vroegere zetel van de Joden. Een synagoge. Ik vertel altijd nog dat ik de mesjes van de besnijdenis boven op zolder vond". René hield zich een jaar koest. Anders gezegd: hij moest zich een jaartje kalm houden en aanpassen aan de Duitse katholieke gewoonten. „Liep ik met Kerstmis met een kerstkindje op m'n armen over het altaar, zodat mijn huis houdster zei: „je lijkt net een ooievaar". Maar dat deerde niet Ik heb gezorgd dat ik kontakt met de bevolking kreeg. Ik organiseerde uit stapjes naar Nederland en naar Rome, of ik speelde in het café op een accordeon. Ik speel de alles, van „Lustig ist das Zigeunerleben" tot „In München steht ein Hochbrahaus". Na 2 tot meer glazen wijn waren de Duitsers in stem ming hè. Ze noemden me ook Rudi Carrell. Ik kende meer café's dan kerken van binnen, maar ik had wel contact'." Pastoor Smeets bleef 11 jaar in het dorpje Oberdorf. Hij zette er in voorbeeldig oecumeni sche samenwerking een prefab-kerk neer. „De opgave", zegt René, „was daarin een ziel te brengen. Ik heb in de ramen de 22 symbolen over de bergpreek gebracht". Ik kon het niet laten, ik was toch weer met symbolen bezig. Toen ik dan ook met die kerk klaar was, had ik niets meer te doen. Ik heb op een goeie dag tegen O.L. Heer gezegd: „neem me niet kwalijk, het begint me weer te jeuken in mijn handen. Sta me toe weer Jezusbeelden te maken, in dienst van de verkondiging. Een fotograaf maakte foto's van m'n beelden. Dat was net een blitzkrieg, maar ik kwam er wel mee op de televisie. Die parochianen wisten niet wat ze zagen. Ik heb ze toen gezegd: dit is het meest moderne huisbezoek dat ik ooit gedaan heb. Ik René Smeets: Abraham". ,Van de bijbel kennen de kinderen tegenwoordig alleen maar Vader zette elke zondag een beeld van mij op het altaar en predikte erover. Dat liep lekker totdat ik mijn beeldjes opgepreekt had". De pastoor ging tentoonstellingen organiseren. De kunstenaar verdrong de priester, of, zoals Smeets stelt: „Ik vroeg me steeds meer af hoe ik het meest rendabel was als pastoor. Ik moest 16 uur godsdienstles geven. Ik voelde dat ik door tentoonstellingen zeker zoveel mensen be reikte als in de parochie. Ik maakte van ieder thema beelden. Het moesten er zoveel zijn, omdat iedereen zijn Jezus kan vinden". De priester werd niet alleen maar kunstenaar omdat hij zijn creaties toevallig mooi vond. René legt uit: „Ik heb verdulleme dertig tot veertig jaar over Jezus moeten preken. Zei me verduveld niets. Wat is Jezus, wie is Jezus? Ik leerde de mensen wel iets, maar ik leerde veel meer van de mensen. Ik heb nooit over lijden gepreekt, nooit over de zonde. Ik geloof niet in de zonde. Zonde is een boemerang. Je treft jezelf alleen maar". René Smeets heeft nu een tentoonstelling in een kerk aan de Oude Velperweg in Arnhem. Een zaal vindt hij idealer dan een kerk, maar het is nog niet anders. Zijn beelden verkoopt hij bij uitzondering. De tentoonstelling is een evan gelie waaruit geen bladzijde kan ontbreken. Hij leeft, eet en drinkt nog volgens ingestampte gewoonten: van collecten en de opbrengst van een door hem geschreven boekje. „Ach", zegt René, „als ik maar vrij ben, kan leven en iets kan uitdragen. Ik heb geen krant. Ik heb geen telefoon. Jezus had ook geen telefoon en had toch een goede verbinding met boven". Leon Vankan NEDERLAND I TELEAC 18.15 Eenheid In aanbaden (6) NOS 18.45 De Fabeltjeskrant 18.55 Journaal VARA 19.04 Meneer Polntu - tv-film 19.20 2 voor 12 kwis 20.00 Koning Klant 20.35 Lord Pater Wlmeey NOS 21.35 Journaal 21.50 Den Haag Vandaag 22.05 Panoramlak Spadal olie 22.55 Journaal NEDERLAND NOS 18.45 Paspoort 18.55 Journaal NCRV 19.04 Paddlngton kinderserie 19.10 Tom en de samenzweer ders - serie 19.30 Dik Voormekaar Show NOS 20.00 Journaal NCRV 20.25 Ted Show 21.35 De familie Bellamy serie 22.25 Hier en Nu 23.05 Ander nieuws vandaag NOS 23.20 Journaal 20.00 Journaal 20.15 Plusminus 21.00 Superstar - misdaad^ 21.45 Contrasten 22.30 Journaal 22.50 En leidt ze niet in F king - documentair; misdaad en gevolg i Journaal [DfcN idse 23.35 Journaal 18.20 Uit het logboek van de val Petersen - serie n met 19.00 Journaal rde 19.30 Sterrenparade x het 21.00 Journaal «nome 21.15 Onbehagen over Fraq70 wi politieke reportage <eravoi 22.00 Liefde In het dorp -B een 23.30 Journaal indust 18.30 Van horen en zien P'? brommers 19.05 Première - fllmprograu 10 A's VarltaanminaTlna 19.35 VerkeersmagazJne 19.45 Journaal 20.15 De Muppet Show 20.40 Panorama 21.30 Lachertjes 21.35 Standpunten 21.55 Première II 22.25 Journaal DUITSLAND I specti I ZOU I noodz de on distri t vraf (NI JV) i |knenr 17.55 Journaal 18.00 Regionaal nieuws 18.05 Liever tennis dan kanonnen - serie 19.15 Regionaal magazine 19.45 Wat u aanstond NEDERLAND I DUITSLAND II 20.15 De ondergaande wei maa documentaire rd de 21.05 De komst van Joachlirgani Ier - tv-spel l tocl J(d d 1, nie ndelij ii de Ntsen nwezi kr da NOS 10.30 Schooltelevisie 10.55 Open School/Teleac 11.30 Schooltelevisie DUITSLAND I 11.00 Kll-kla-klawitter - programma 16.15 Homo musicus 16.45 Journaal 16.55 PfWf - sport voor c 17.40 Draaischijf BELGIE NEDERLANDS 15.50 Journaal 15.55 Kou, kabeljauw, concerns - 15.30 Sneeuwwitje over de zeevisserij Jeugdfilm 16.40 Het programma met de 16.45 11.11.11.-actie mula 18.00 Beertje Colargol 17.10 Teamwork '77 18.15 Open School HILVERSUM I 18.00 De kerk vandaag. PP: 18.19 Uitz. van het Geref. Politiek Verbond NCRV: 18.30 Nws. 18.41 (S) De wereld zingt Gods lof. 19.35 Leger des Heilskwartier. 19.50 NCRV-Leerhuis 20.00 (S) Draai schijf 21.20 Een. twee. uit de maat. progr over onderwijs en opvoeding. 21.40 Soms voel ik ook au van binnen. 22.00 Rondom het Woord. 22.25 Zojuist verschenen, boekbespreking. 22.30 Nws. 22.40 (S) Politiek weekoverz. 22.50 (S) Van onze correspondenten. 23.00 (S) Klanksnoer. klass. muziek. 23.55 Nws. HILVERSUM II HILVERSUM III NOX: 18.03 De vacaturebank. 18.11 NOS-maal. TROS: 19.02 (SI Poster 2 (S) Ferry Maat's Soul Show 22.02 Sesjun 23.02 (S) Close-up 00.02 (S Hugo van Gelderen Show. 1.02 (Sj nachtwacht. HILVERSUM I HILVERSUM III HILVERSUM II HILVERSUM IV „If ever a pair of eyes promi sed Paradise, it was you, Jeze bel", zingt Frankie Lane op nieuw, nu, ter gelegenheid van honderd jaar Edison, in een reeks jubileumuitgaven van de Ned. Fonografische In dustrie, ook een elpee „Good old America" van de pers is gekomen met zangwerk van zo'n dertig jaar geleden, toen Wereldoorlog II net was ge streden en de amusementsin dustrie weer op gang kwam. Een topper daarin was zeker Frankie Lane met zijn verruk kingen en verdriet rond Jeze bel, een duivelse meid, die met haar ogen het Paradijs beloofde. Die vreugde ging niet door, want „jij paste in het duivelse plan om te kwel len deze man", of woorden van soortgelijke strekking. Frankie Lane kreeg de woor den zijn getourmenteerde keel bijna niet uit en als toehoor der had je diep met deze man te doen. Niet minder gold dat voor The Inks pots, de inktvlekken met hun „Into each life some rain must fall". Inderdaad, om tra nen bij te plengen, want in ieders leven regent het wel eens, maar „als ik aan jou denk, komt er weer een bui naar beneden". Ook Doris Day staat er op met de wijze raad van haar moeder: Wat zal zijn zal zijn, evenals Guy Mitchell met zijn „Truly Fair" en Nat King Cole met zijn „Mona Li sa", die volgens hem achter haar eeuwige glimlach altijd durend liefdesverdriet ver bergt. En bij al deze vocale ellende, hoogtepunten in het toenmalige amuserende zang wezen, missen we toch Louis Armstrong. Hij staat er wel op met zijn „Hello Dolly", maar zijn poëtische „I found my prill on Blueberry Hill" uit zijn schraperige keel was voor ons gevoel het mooiste wat er in die dagen op amoureus ge bied bestond. Nog meer jubileumuitgaven. „Haal het doek maar op", bijv. met daarop onvergetelijke her inneringen uit Hollandse show en cabaret. Om te beginnen de oudej aarsconférence van Wim Kan, Toon Hermans' „Audi tie", Paul van Vliet's „Heilige Cup", Herman van Veen's „In het midden" en voorts mensen als Wim Sonneveld, Conny Stuart, Neerlands Hoop eri Ro bert Long. En dan zouden we Jas penna de Jong en Seth Gaaikema nog bijna vergeten. De elpee „Instrumentale indi vidualisten" laat allerhand soort mensen, dat zich met overgave wijdt aan het bijna improviserend benaderen van melodieën als „Summer of '42", „Moment suprème", „The nearness of you", „Autumn musing" en „Dedication". En omdat Elvis niet meer bij ons is tevens in deze serie nog een elpee met Presley-topics, weinig mijmerwerk als „Love me tender" en royaal ferme rock in „Guitar Man" en „Jail- house rock" en het immer om streden „Hartbreak hotel", een soort ode aan een eroscen- trum. En ten slotte ook nog een el pee met het vlotte werk, de „Maanserenade" op de jui chende trompet van Marty, „In een groen, groen knollen land" van Jaap Dekker, de aansporing „Kijk me eens aan" van de Three Jacksons en uiteraard „Ole Guapa" van Malando. Verder op deze plaat de gesmeerd lopende muzie- ken van John Woodhouse, Cor Steijn, de Kermisklanten en Stef Meeder op zijn Hammon dorgel. muzikaal mijmerwerk horen van grootheden als Thijs van Leer, Harry Sacksioni, Wim Overgaauw, Laurens van Rooyen, Louis van Dijk, Pim Jacobs, Rudi Brink en dat Bram Biesterveld, huisknecht Pommetje Horlepiep in de gelijknamige NCRV-tv-serie, moet momenteel het bed houden wegens een rugaandoening. Daar kwam Teddy Schaank hem bezoeken, zijn tegenspeelster in deze kin derserie. Bij haar bezoek verrichtte Teddy enige medische handelingen teneinde Pommetjes herstel te bespoedigen. Overigens heeft de NCRV-tv een ruime voorraad aan afleveringen, zodat niet hoeft te worden gevreesd voor onderbreking van deze serie. Lord Peter Wimsey is aan va kantie toe. Hij gaat samen met zijn butler Bunter per trein naar Kirkcudbright waar hij hoopt wat rust te vinden. De onmisbare Bentley zal later na gestuurd worden. Lord Peter wil vissen op de meest rustige plekjes die Schotland kent Bunter is van plan te gaan schilderen. Hij verheugt zich erop de prachtige Schotse zons ondergang op linnen te zetten. Hij is een verdienstelijk ama teurschilder, maar de prestaties van de artiesten die Kirkcud bright bevolken benadert hij natuurlijk niet De anders zo rustige omgeving wordt helaas verstoord door enige opschud ding. De oorzaak is Sandy Campbell, een schilder en tot voor kort lid van de plaatselij ke golfclub. De man heeft ech ter altijd een slecht humeur, dat nog slechter wordt als hij een brief ontvangt van de golf club, waarin staat dat hij niet meer welkom is. Campbell be geeft zich woedend naar de club en wordt daar door secre taris Henry Strachan, Jock Gra ham en Matthew Go wan opge vangen. Ook zij zijn erkende kunstenaars. Tijdens de ruzie die ontstaat komt er heel wat oud zeer boven. Het lijkt er bijna op dat Lord Peter Wim sey, zijn rust niet verdiend heeft. Ned. I, 20.35 uur. Koning Klant In Koning Klant ditmaal een onderzoek van o.a. donzen dek bedden en ondeugdelijk speel goed, dit laatste vooral met het oog op Sinterklaas. Ned. 1,20.00 uur. Samenzweerders George Cosserat, de vader van Betsy, is extra op zijn hoede als hij hoort dat de Fransen een aanslag willen plegen op het leven van Admiraal Nelson. Ook Scott weet iets van deze plannen. Tom doet intussen po gingen om de code van de brief, die hij Page afhandig heeft ge maakt, te ontcijferen. Pas als George thuis komt en vertelt wanneer de generaal zal ver trekken is Tom de inhoud van de brief duidelijk. Ned. II, 19.10 uur. De Ted Show Ted de Braak presenteert van uit „De Lievenkamp" in Oss de „Ted-show". In deze superkop- pelkwis zonder huwelijksvoor waarden kiezen drie dames uit KRO: 7.00 Nws. 7.02 Het levende Woord. 7.08 (S) Lichte muziek. (7.30 Nws.) 8.30 Nws. 8.36 Gym voor de huisvrouw. 8.45 (S) Gevar. progr. 10.30 Nws.) 11.00 Conducteurs, gisteren en vandaag: gesprek. 12.00 (S) Gevar. pro gr. (12.26 Med. 12.30 Nws. 12.41 Echo). 14.00 (S) Gevar. progra (15.30 Nws.) Spreekuur. 17.00 (S) Souvenirs. 17.30 Nws. 17.32 Echo magazine. 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgym. 7.20 Te Deum Laudamus. 7.54 Op de man af, evang. kommentaar. 8.00 Nws. 8.11 Hier en nu. 8.25 Vandaag vri|dag gevar progr. 9.00 Politiek en samenleving. NOS: 9.10 Spiegel van Belgié. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.00 Met 26 letters, progr. over lezen en schrijven. 10 30 NOS Jazzportret. 11 00 Nws. 11.03 Meer over minder. 12.30 Rechtóprecht. 12 49 Overh. Voorl.. Uitz. voor de land bouw. 13.00 Nws. NCRV: 13.11 Hier en nu. NOS: 13 30 Vonken onder de as, 13.45 Onder de groene Linde. 14.00 Repertorium van de NOS-koren en -or- Toch heb ik mij maar weer eens gezet aan „Hoe Yoe Kong de bergen verzette", de befaamde serie China-documentaires van Joris Ivens en Marceline Lori- dan, waar de NOS gisteravond in eerste instantie maar liefst ruim twee uur voor had uitge trokken. Maar bij nader inzien bleek de aflevering nog tien mi nuten uitgelopen te zijn. Welnu, het film-echtpaar had deze keer de camera's neergezet in een generatorenfabriek in een voor stad van Sjanghai. Waar zij trouwens, kon men lezen, drie maanden waren blijven staan. Ivens zelf kwam voor de verto ning van de documentaire mee delen dat er geen sprake was van „een voorbeeld-fabriek" en dat hij er zelfs vijftien andere fabrieken voor had afgelopen om die te vinden. Het ging dus om een bedrijf, dat zich „niet bijzonder onderscheiden had". Ik moet eerlijk bekennen, dat ik gaande het kijken mij betrapte op de gedachte dat slechts een ding nog erger kon zijn dan ideze niet voorbeeldige Chinese generatorenfabriek, namelijk, een wel voorbeeldige Chinese generatorenfabriek. Want ook op dit niet volkomen bedrijf ble ken de arbeiders de opvallende vrije tijd tussen het werken door vrijwel uitsluitend op te vullen met discussies over de gedachten van de gewezen voor- kesten. 15.00 Slaap, verhaal van K« Orhan. 15.30 Ingesloten uitg» ten. progr. over gedetineerden. 1; Zoeklicht op Nederland. (16.00 N regionale zaken. VPRO (S) Welinget te kringen. 17.45 SYMBIOSE. 17.55 H EO: 7.02 (S) Tijdsein. 9.03 (S) De m kale fruitmand 10.03 (S) Te elfder i TROS: 11.03 (S) Gerard de Vries dij t op verzoek. 12.03 (S) Nederlandstal I top-tien en kwiswljs. NCRV: 13.301 Pop-Contakt. 15.03 (S) Elpee-pop. M s 16.03 (S) Nationale Hitparade. t I 7.00 Nws. 7.02 (S) Vroeg Klassiek. Nws. 9.02 Stof van eeuwen. 10.00 Vrijdagmorgenconcert. 12.00 (S) Net concertpodium OE: 13.00 (S) Concf gebeuren uit heden en verleden. 1<" Nws. 1402 (S) Klankbord. 14.20 Seder t'Hillim, progr. rondom de p men. 14.45 (S) Woord der waarhi VPRO: 15.00 (S) Muziek-op-vier: zitter Mao of van Lenin of o\l het „politieke bewustzijn" en arbeidsproduktiviteit die nog wensen over zouden laten, otj revisionisten die in de gatl moesten worden gehouden l over de belangrijkheid van j ideologie en het werk. En l kon ondergetekende bij dit a nauwelijks meer opbeuren i een van de werkers aan begin van de film meedeelde dl sinds de culturele revolutie prikklok in zijn fabriek was sj geschaft. Maar ook als er i gediscussieerd werd ging door een groepje vrijwilligel opgevoerd toneelstukje altlf nog over de bouw van een gene rator of over een inspirerena ontmoeting met voorzitter Maji - die overigens - als ik alles godll heb begrepen - door de huidig machthebbers in de volksrepi bliek niet eens zo hoog worlj De IKON had aan het prilj, begin van de avond een aflevei ing van het alleraardigste pro grammaatje „Iemand zoals jij waarin vier twaalfjarige kindf ren deze keer over „angsf praatten. Vooral dat jochie sti mijn hart, dat op de vraag ff hij wel eens aan de dood dacH antwoordde: „Ja, vroeger, toö ik nog klein was, maar nu aller weer als jij me erom vraagt". Herman Hofhu Frankie Lane die het zo moeilijk had met Jezebel. tien heren hun ideale kwis part ner. Via de bekende „veiling" kiezen ze er ieder twee, waarvan er een zal moeten afvallen. Het winnende paar kan in het bezit komen van een aantal aantrek kelijke prijzen. Ned. II, 20.25 uur. Bellamy Koning George VII verschaft de familie Bellamy de eer bij hen te dineren. Butler Hudson en zijn personeelsleden beleven hierdoor de dag van hun leven. Alles verloopt volgens plan, tot dat het gezelschap na afloop van het diner een drankje drinkt. Dan verschijnt in het souterrain een onverwachte be- Nrf.eu, 21.35 uur. „The Dockxbrothers" is een van de groepen die zal optreden in de „Dik Voormekaar Show" op Ned. II om 19.30 uur.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 2