Financiële zorgen bedreigen samenwerking 'bij gezondheidszorg Eis anderhalf jaar tegen religieuze dienstweigeraar Bezwaren tegen verhoging van teruggave-grens Twijfels over effect hogere btw aardgas Amsterdamse hoofdagent ontslagen iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiii In kazernes geen censuur op de muur PSP hekelt heksenjaeht op Kalma Ziekenhuizen willen meer verpleegkundigen MEER VOORLICHTING OVER ERFELIJKHEID DRINGEND NODIG Goede academici moeilijk te vinden Binnenland LEIDSE COURAN DONDERDAG 10 NOVEMBER 1977 PAGL\A 13 PAGINA DEN HAAG Een aantal Tweede-Kamerfracties heeft er twijfels over of de door de rege ring op prinsjesdag voorgestel de verhoging van het btw-tarief (van 4 naar 18 procent) voor aardgas, wel het beoogde effect, medewerking aan energiebespa ring, zal hebben. Dit blijkt uit de gisteren gepu bliceerde schriftelijke opmer kingen van Kamerfracties over het regeringsvoorstel. PvdA, WD en PPR hebben te gen de verhoging op zich nog al wat bezwaren, omdat er geen compensatie tegenover staat Daarom ook stemt de PvdA in met het regeringsvoornemen, de btw-verhoging volgend jaar en kele maanden uit te stellen. De PPR-fractie stelt haar steun zelfs afhankelijk van de com pensatie voor de laatste inko mensgroepen. Allerwegen is er voor gepleit bepaalde uitzonderingen te ma ken voor de groep van enkele duizenden tuinders, die op aard gas stoken en volgens het rege ringsvoorstel btw moeten gaan betalen. In de schriftelijke op merkingen wordt gewezen op de ernstige gevolgen, als geen uit zonderingen worden gemaakt AMSTERDAM Een 31-jarige Amsterdamse hoofdagent-re chercheur wordt binnenkort ontslagen, omdat hij zich op „onaanvaardbare wijze heeft bemoeid met een conflictsitua tie in een café". Burgemeester Polak meent dat handhaving van de man bij de Amsterdam se politie daardoor onmogelijk is geworden. De rechercheur, die dienst deed aan het bureau Warmoesstraat was al enige tijd geleden wegens zijn gedragingen geschorst Vol gens een politiewoordvoerder had C hij in een avonddienst onder invloed van sterke drank gemengd in een caféruzie Daar bij had hij ook zijn pistool ge trokken. Inmiddels gealarmeer de collega's van de uniform dienst grepen toen in en brach ten de rechercheur over naar het bureau. orde advocaten DEN HAAG - Mr. H. G. Bruin (37), advocaat en procureur in Den Haag is benoemd tot secre taris van de algemene raad van de Nederlandse orde van advo caten en tot directeur van het bureau der orde. Mr. Bruin, die* van 1969 tot 1976 advocaat te Breda was, is sedert 1 mei 1976 op het secretariaat van de Nederlandse orde van advocaten werkzaam. Hij volgt in zijn nieuwe functie Mr. R A. van Sandick op die op 20 november 1976 overleed. Mr. Bruin was reeds sedert 1 januari 1977 met de waarne ming van het secretariaat van de algemene raad van de Neder landse orde van advocaten be last Minister Westerterp: Ziekteverzuim buschauffeurs niet abnormaal DEN HAAG Het Gemeente lijk Vervoersbedrijf in Amster dam mag tijdelijk nieuwe chauffeurs in dienst nemen om tegemoet te komen aan het ziekteverzuim onder het rij dend personeel. Dit staat in het antwoord van minister Wester terp van Verkeer en Waterstaat aan het Tweede Kamerlid Van der Doef (PvdA). In antwoord op zijn schriftelijke vragen spreekt hij overigens nadrukke lijk tegen dat er over de hele lijn sprake is van een veront rustende stijging van het ziek teverzuim van buschauffeurs. ITBECHT ANP Uit de prak- Ijk blijkt, dat ziekenhuizen, die echt samenwerken met huia rts, wijkverpleging en maat- (happelijk werk in financiële iogelijhheden dreigen te ko len. De samenwerking bepleit oor staatssecretaris Hendriks 1 zijn struktuurnota, leidt er gmeLijk toe dat patiënten min er snel in het ziekenhuis ko- hen. Daardoor dreigt de exploi- fctie van het ziekenhuis verlies- evend te worden. Daartegenover staat dan weer, dat de wijkverpleging en hel maatschappelijk werk door de door staatssecretaris Hendriks bepleite samenwerking meer werk krijgen, maar zij zijn er (nog) niet op ingesteld, noch fi nancieel noch in de personele sector. Er zal derhalve een to taal nieuwe financiële opzet in deze sectoren moeten komen, wanneer men althans de conclu sies van de overheid wil volgen. Dit bleek gisteren in Utrecht op de vergadering van de Nationa le ziekenhuisraad, waar als voorbeeld de gezondheidszorg in Hoogeveen werd beschreven. Daar werkt men al twaalf jaar intensief op de manier, die staatssecretaris Hendriks voor ogen stond bij het opstellen van zijn struktuurnota Gezondheids zorg. Men dreigt er inderdaad te stranden op de bestaande finan cieringsregelingen in de gezond heidszorg. De overheid is zich, aldus directeur-generaal van de Volksgezondheid de heer J. van Londen, daarvan wel bewust „Zij heeft de taak te onderzoe ken, hoe het tarieven beleid zo kan worden aangepast dat het gunstige voorwaarden schept voor doorvoering van de her- strukturering." Met andere woorden, de opzet is goed, maar het geld ontbreekt tot nu toe. De oplossing dient wel op korte ter mijn gevonden te worden, meent de heer Van Londen. DEN HAAG (ANP) - Tegen de jarige principiële dienstwei geraar Eduard R. uit Rotter- heeft de advocaat-fiscaal bij het Hoog Militair Gerechts hof, mr. baron Van Voorst tot Voorst gisteren bevestiging van het vonnis van de krijgsraad in Arnhem gevraagd, dat wil zeg gen onvoorwaardelijke gevan genisstraf voor de tijd van een jaar en zeven maanden met af trek van het voorarrest verdachte door de nog met er kende Broederschap 2000-3000 wordt gebruikt als een proefko nijn, een pion, een martelaar", aldus de advocaat-fiscaal die als aanklager fungeert Zijn eis na- der toelichtend zei hij het onzin omdat ik de indruk krijg dat de te vinden dat de jonge verdach- ,Jk vind dit een juiste straf, te blijft weigeren een beroep te doen op de wet gewetensbe zwaarden en ook geen vervan gende dienst wil doen in bij voorbeeld ziekenhuizen of psy chiatrische inrichtingen. Eduard R, die eerst te Havelte in 1975 en later te Breda op 28 februari 1977 weigerde zich als militair te laten inschrijven, zit reeds acht maanden in voorarrest in het militaire strafkamp Nieu- wersluis. Hij is als kloosterbroe der werkzaam binnen de regli- gieuze stichting Broederschap 2000-3000. Deze stichting wil ge lijkgesteld worden aan groepen als Jehova's Getuigen en het Leger des HeisL ,Jk kan mij niet als militair laten opleiden, omdat ik word opgeleid voor een geestelijk ambt Vervangen de dienstplicht in ziekenhuizen kan hij niet verantwoorden te genover zijn geweten. De presi dent van het Hoog Militair Ge rechtshof, jhr. mr. Van den Bosch wees op de onherroepelij ke consequenties van zijn weige ring. „Het hof heeft geen be voegdheid te beslissen over eventuele vrijstelling van dienst plicht Dat is de taak van de minister van Defensie, aldus de president van het Hof. Uit spraak op 23 november. De Haarlemse beeldhouwer Mari Andriessen, die in december a.s. tach tig jaar hoop te worden, werd giste ren in zijn woon plaats gehuldigd. Tijdens een bijeen komst in het stad huis werden hem de versierselen op gespeld van Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en tevens ontving hij de Gouden Me daille van de stad Haarlem. Prinses Beatrix en Prins Claus waren aanwe zig en zij woonden vervglgens in het Frans Hals-museum de opening bij van een tentoonstelling van het werk van de kunstenaar. Op de foto: het prinselijk paar met de heer en mevrouw An driessen bij het ont werp van een van de bekendste mo numenten van de beeldhouwer: de Dokwerker te Am sterdam. )verheid moet iuis-aan-huis-be- jorgers indersteunen JDDINGHUIZEN (ANP) - De Verheid zal in de ton wikkeling an de huis-aan-huis bezorging mmen bijdragen door wijken n w oom complex en beter toe- pnkriijk te maken, de bezorg- liens ten toe te laten op de vrije >us- en ta ri banen en deze liens ten vrij te stellen van we- voorzitter van Centrale Ra- oud-landbouw com- in de Europese Com- ei dit gisteren in de te Biddinghuizen melkhandelaren van een lande- hielden. De lijn bij de bezorging s Lardinois worden door nauwe samen werking tussen huis-aan-huisbe- torgers, de overheid en de zui velindustrie, aldus ir. Lardinois. Het \ot van de bezorgende de tailhandel mag niet van econo mische factoren alleen afhan gen, aangezien de bezorging een dienstverlening betekent voor ouderen en gehandicapten, al- lus de bankier. (lygië ;iene op Campings jedroevend iRNHEM De kwaliteit van iet water in zwembaden en partelvijvers in Gelderland laat reel te wensen over. Ook sani- air en riolering kunnen op vele ampings nog aanmerkelijk vorden verbeterd. Dit hebben nilieuambtenaren van de pro vincie Gelderland geconstateerd ia steekproeven op campings in leze provincie. Het nemen van naatregelen is vertraagd door lat daarvoor nog geen wettelij ke maatregelen zijn, aldus Ge- leputeerde Staten van Gelder and in een vandaag gepubli- eerde nota. Het treffen van naatregelen zal echter binnen kort wel mogelijk worden nu [ebleken is dat het rijk bezig is lan een wijziging van deze wet. ïaarbij zullen duidelijke kwali- eitseisen worden opgenomen lodat aan ongewenste situaties ip kampeerbedrijven een eind jemaakt kan worden, aldus Ge deputeerde Staten in hun nota. UTRECHT (ANP) Volgens de Vereniging van Dienstplichtige Militairen (WDM) heeft de le gerleiding opdracht gegeven, de mogelijkheden om binnen de kazerne affiches en dergelijke op te hangen, te verruimen. De soldaten mogen nu op hun ka mers hangen wat ze willen, al dus de WDM. „Alles mag, van rood tot bloot Het wordt aan de soldaten zelf overgelaten", *o zei een WDM-woordvoer- der. Op diverse kazernes was het tot nu toe niet toegestaan WDM- affiches op te hangen hetgeen leidde tot massaal beklag van de soldaten. Een WDM'er ging zelfs in beklag bij het Hoog Militair Gerechtshof, aldus de WDM Rotterdam (ANP) Onder het mom van beroepscollegialiteit en neutraliteit van bet politie korps probeert de leiding van de Rotterdamse politie een hek senjacht jacht te openen op de Rotterdamse hoofdinspecteur B. Kalma. De korpsleiding pro beert een" Duits model in te voeren, waarbij andersdenken den moeten zwijgen. Dat zegt de afdeling Rotterdam van de PSP in een gisteren uit gegeven verklaring, die ook on dertekend is door het bestuur van het gewest Zuid-Holland van de PSP. Als hoofdinspecteur Kalma lid van de PSP geschorst wordt tast de politieleiding de grondwet aan, aldus de PSP. De partij vindt dat de hoofdinspec teur alle recht had om eind vorige maand mee te betogen bij een demonstratie in Rotter dam na de dood van drie kern leden van de Rote Armee Frak- Hon in Duitsland. „De hoofdin specteur heeft net als ieder an der burger recht op vrijheid van meningsuiting", aldus de PSP. Het PSP-Kamerlid Van der Lek heeft minister De Gaay Fort man van Binnenlandse Zaken en van Justitie gevraagd infor matie te verstrekken over moge lijke tegen Kalma genomen maatregelen. Dit naar aanlei ding van berichten dat de pro cureur-generaal in Den Haag en de hoofdofficier van justitie in Rotterdam besloten zouden heb ben Kalma over te plaatsen naar een functie buiten de re cherche. UTRECHT (ANP) De voorzitter van de sectie ziekenhuizen 3 de Nationale Ziekenhuisraad, mr. J. W. Filippo, heeft gisteren een dringend beroep gedaan op het ministerie van Volksgezondheid en het Centraal Orgaan Ziekenhuistarieven (COZ), middelen ter beschikking te stellen om het aantal verpleegkundigen te kunnen aanpassen aan de ontwikkelingen Op de ledenvergadering van de sectie in Utrecht herinnerde hij eraan, dat de gemiddelde verpleegduur de afgelopen vijftien jaar met een kwart is gedaald. De nog doorgaande verkorting van de verpleegduur leidt tot een intensivering van de taken van de verpleegkundigen. Bovendien worden aan die taken ten gevolge van het nog steeds toenemende aantal diagnostische en therapeuti sche handelingen steeds hogere eisen gesteld. „Indien de overal waarneembare spanning niet tijdig wordt weggenomen, loopt men het ernstige risico dat de winst zal verkeren in verlies", aldus mr. Filippo. Wat de NZR betreft bepleitte hij voor de verschillende secties (ziekenhuizen, verpleeghuizen en psychiatrie en zwakzinnigenzorg) meer mogelijkheden om een eigen beleid te voeren op hun eigen gebied. Het arbeidsvoorwaardenbeleid behoort, naar zijn mening terecht, tot de competentie van het NZR-bestuur. Maar het gevolg is een volledig uniforme cao die volgens mr. Filippo te weinig rekening houdt met de verscheidenheid tussen de bij de verschillende secties behorende instellingen. Hij meent dan ook, dat de eenheid op onderdelen moet kunnen wijken voor de verscheidenheid. Loon- en inkomstenbelasting DEN HAAG In de Tweede fractie heeft de grootst mogelij- Kamer leven ernstige bezwaren ke aarzeling, bij het CDA leven tegen bet op Prinsjesdag inge- gemengde gevoelens, de WD- diende regeringsvoorstel de fractie vindt het voorstel onaan- grens voor bet teruggeven van vaardbaar, bij de fractie van betaalde loonbelasting (en leven ernstige bezwaren en eventueel lnknnret^h»ingtingi de PPR-fractie heeft bedenkin- afltiTigniijfc te verbogen. gen tegen de wel zeer forse ver hoging van de teruggavegrens. Thans is het zo, dat betaalde Allerwege is er op gewezen, dat belasting vanaf tien gulden het regeringsvoorstel met name wordt teruggegeven, als na zal treffen vakantiewerkers, ge- afloop van een kalenderjaar huwde werkende vrouwen en blijkt, dat betrokkene eigenlijk mensen, die slechts enkel uren geen belasting had behoeven te per dag of per week werken, betalen. De regering stelde voor Vanuit de fracties van PvdA en de teruggavegrens te leggen bij D'66 is de gedachte naar voren 150,-. gebracht om de grens bij 95 Gisteren hebben veel Kamer- te leggen. Dat is namelijk de fracties hun schriftelijke opmer- grens, waaronder voor de in- kingen over het regeringsvoor- komstenbelasting geen nahef- stel gepubliceerd. De PvdA- fing plaats vindt. Voorkoming gehandicapte kinderen DEN HAAG Er moet meer voorlichting worden gegeven aan ouders die een grotere kans op een kind met een aangeboren afwijking hebben dan normaal. Dit verhoogde risico bestaat wanneer ouders of hun familieleden een kind met aangeboren afwijking hebben. Ook herhaalde abor tus, een familierelatie tussen de partners, hogere leeftijd van een of beide partners, be paalde ziekten, gebruik van geneesmiddelen of blootstel ling aan schadelijke milieuin vloeden, kunnen op die kans wijzen. Een commissie van de Ge zondheidsraad heeft over deze zgn. erfelijkheidsvoorlichting advies uitgebracht aan staats secretaris Hendriks van Volks gezondheid. Erfelijkheidsvoorlichting kan betekenen, informatie over de grootte van het risico, over de aard en de behandelbaarheid van de aandoening, en over de mogelijke maatregelen om de geboorte van een gehandicapt kind te voorkomen. Ouders hebben dan de keus tussen het afzien van kinderen of het aanvaarden van het ge constateerde risico. Bij een klein aantal erfelijke aandoe ningen kan vruchtwateronder- zoek uitwijzen of de vrucht gezond is. Jaarlijks komen in Nederland naar schatting tienduizend kinderen met een aangeboren afwijking ter wereld. Naar schatting krijgt op het ogen blik slechts zeven procent van wie het zou moeten krijgen een goede erfelijkheidsvoor- - lichting. De commissie meent dat het aantal te verwerken gevallen op vrij korte termijn kan stij gen van duizend naar vijf tot zevenduizend gevallen. Daar mee zouden in eerste instantie de acht Nederlandse universi taire medische centra kunnen worden belast. De genoemde aantallen kunnen worden op gevoerd tot vijftien k twintig duizend als de opleiding en bijscholing van deskundigen eenmaal van de grond is geko men. De totale kosten voor de voor zieningen zoals in het rapport bepleit worden geraamd op dertien miljoen gulden. De kostenbesparing door voorko ming van gehandicapte kinde ren is echter vele malen hoger. Oefenen met de spuit Britse militairen oe fenen al met brand- weermaterieel voor aanstaande maan dag. wanneer de brandweerlieden een nationale sta king houden. De Britse regering heeft de looneisen van de brandweer lieden afgewezen. Bovendien staan de Britten aanslagen met brandbommen te wachten van de kant van de IRA DEN HAAG (ANP) - Overheid en bedrijfsleven hebben, on danks het toenemende aantal afgestudeerden, grote moeite met het aantrekken van acade mici, zo is het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond gebleken bij een rondvraag bij de Rijkspsychologische Dienst en bij een aantal concerns. Dat komt niet door een verhoging van de selectie-eisen, maar door een vermindering van de kwali teit van het aanbod, zo merkt het NCW op. Bij de grote bedrijven heeft men bij solliciterende academici vastgesteld, het ontbreken van de geschiktheid om in de onder neming verder te komen en het ontbreken van voldoende socia le vaardigheid. Overheid en be drijfsleven beide vinden dat het vaak slecht is gesteld met de Nederlandse taal in sollicitatie brieven van jonge academici. Taal- en stijlfouten zijn, zo merkt men op, een normaal ver schijnsel aan het worden. Op dit moment heeft de over heid 313 vacatures voor acade mici, waarvan ongeveer zestig voor de rechterlijke macht. De rijksoverheid heeft in totaal een permanente vraag van vier k vijfduizend, voor alle soorten personeel, maar de gemiddelde wervingsvraag ligt daarbij op het niveau van het hoger be roepsonderwijs. Voor de totale werving wordt een bedrag van ongeveer zes miljoen gulden per jaar uitgegeven aan advertentie- en andere technische kosten.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13