Motief Menten blijft vraagteken Boltini weer aan rand van afgrond EX-LID IRA WIL POLITIEK ASIEL )FFICIER EIST LEVENSLANG A Amerikaanse president beslist over gebruik neutronenbom Overheid met bedrijfsleven koopkracht garanderen Familie in cel en ziekenhuis na vechtpartij tisc bei —frNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 8 NOVEMBER 1977 PAGINA 9 (Van een onzer verslaggevers) RDAM Als Pieter Menten in de zomer heeft deelgenomen aan massa-executies toenmalige Polen, wat heeft hem daartoe hemelsnaam bewogen? Openbaar aankla- Habermehl wist het gistermiddag ook Hij achtte onomstotelijk bewezen dat Men- is. Feiten en getuigenverklaringen genoeg. Ook in zijn eis kwam a essentieel on- de vraagtekens Mr. Habermehl wel een poging, maar gaf ook toe dat het om een gissing ging: „We hebben hier te met een man voor wie geld in zijn leven esoverheersende rol heeft gespeeld. Dit zou verklaring kunnen geven voor het feit dat hem door de Russische inval en het van de plaatselijke bevolking, alles ontnomen waar hij zijn leven lang voor heeft, meedogenloos jacht gaat maken die hij daarvoor verantwoordelijk stelt, beeld zou misschien passen dat hij er zelfs voor zou terugdeinzen handelingen, waarvan wordt beschuldigd, te verrichtten, als hij van de Duitsers onontbeerlijk achtte, rassenhaat lijkt me onwaarschijnlijk. Hij vroeger veel Joodse vrienden". „de landheer van Sopot" of als „de Hollander". Óver wat daar precies is gebeurd bestaat geen hem zwaar deze in verband te brengen met de .onmens, die door de eerste getuigen in deze eenstemmigheid. De meeste getuigen verklaren dat nieuwe zaak werd geschilderd"! Later ontstond op bevel van Menten een Duitse officier met een twijfel en uiteindelijk de overtuiging bij de offi- machinepistool heeft geschoten, een minderheid cier, „dat, hoe ongelooflijk het ook voorkwam, beweert dat Menten zelf het vuurwapen hanteerde, deze man inderdaad de pleger of mede-pleger van Is het zo verwonderlijk dat getuigen elkaar na 35 afschuwelijke feiten is geweest". Mr. Habermehl jaar soms op essentiële punten tegenspreken? Is gaf aan dat hij de doodstraf zou kunnen eisen het niet zo, dat in de loop der jaren hun herinne- voor de ten laste gelegde feiten, die niet verjaard ring aan dit afschuwelijke voorval door het lange zijn, maar vond het niet zinvol na zoveel jaren tijdsverloop is vertroebeld en met datgene wat zij later van anderen hebben gehoord is verward? Ik tegen deze verdachte een dergelijke zware straf te overwegen. De enige straf die voor de officie: vind het daarom ook niet zo belangrijk dat de overbleef was de vrijheidsstraf: „En dan zeg ik getuigen aarzelen aan te geven waar ze nu precies hebben gestaan en hoeveel schoten er gelost zijn. neter Menien was gisteren zeir rot veroazing van zijn advocaat niet aanwezig om de eis van de officier aan te horen. zonder aarzeling dat in verband met het dooi verdachte misdrevene, waarvan de ernst eigenlijk niet in woorden is uit te drukken, alleen een zodanige straf op zijn plaats is dat deze tot gevolg Het gaat er hier niet om of het theoretisch moge- zal hebben dat verdachte nimmer meer tot de vrije lijk was in die tijd naar Podhorodze te rijden, maatschappij wordt toegelaten. Slechts de maxi- maar of Menten er nu wel of niet was. Nogmaals, mum vrijheidsstraf komt dan in aanmerking", de getuigen laten hierover geen twijfel bestaan". Mr. Habermehl ging uitvoerig in op de zogenaam de kelder stukken, die na de oorlog zijn gevonden verdediger van Menten, mr. Van Heijningen, in het huis van de toenmalige Nederlandse concul ze' bewondering te hebben „voor het zakelijke en in Krakau, waar ook Menten heeft gewoond. Deze beheerste requisitoir", hoewel hij nadrukkelijk stukken bevatten door Menten met de hand ge- verklaarde het met de inhoud „van harte" oneens j schreven brieven, waarin hij zijn „deutschfreund- te zijn. Hij kondigde aan dat hij in zijn pleidooi lichkeit", wijdlopig uit de doeken doet. Menten zelf op woensdag 16 november (en mogelijk ook de heeft steeds beweerd dat de brieven vervalsingen donderdag daarna) geen clementie zal bepleiten, zijn, maar de officier vond dat de stukken het Wel zei hij de bewijzen te zullen aantasten. Na sluitstuk vormen van het door hem aangedragen afloop van de zitting ging mr. Van Heijningen nog Habermehl stelde aan het begin van zijn vast dat Menten op 7 juli 1941 in gezelschap van bewijs dat Menten diensten heeft verleend aan het een stapje verder: „De officier heeft juridisch geen j jnhalf uur durende requisitoir voor de bijzon- Duitse militairen in Podhorodze is geweest en bij Einsatzcommando van SS-generaal Schöngarth. been om op te staan. Dat ga ik in mijn pleidooi j strafkamer van de Amsterdamse rechtbank die executie een leidende rol heeft vervuld. Wat Volgens mr. Habermehl is er geen sprake van dat uitvoerig uit de doeken doen. Mr. Habermehl heeft bewijsmateriaal ook op het moment dat die rol precies is geweest lijkt mij na al die jaren Menten zoals deze beweert, tweemaal voor hetzelf- ^ch er gemakkelijk vanaf gemaakt door tegen- PI773 eten in Zwitserland werd gearresteerd nog niet meer te achterhalen. Onder de stukken bevin- de feit terecht staat, en mogelijk berecht wordt, strijdigheden in de getuigenverldaringen weg te jldoende was. Wat hem betreft zijn getuigen den zich niet minder dan 21 verklaringen van nu nog welkom. Voor mr. Habermehl staat ooggetuigen. De datum is hen bijgebleven omdat wuiven. Ik acht die tegenstrijdigheden juist een sterk punt voor de verdediging. Persoonlijk ben Nu zijn Menten oorlogsmisdrijven ten laste geleg- d.In 1949 werd hij veroordeeld wegens collabora- dat de massagraven in Podhorodze en Urycz het de feestdag van Johannes de Doper was. De tie. „Twee volkomen verschillende feiten", aldus ervan overtuigd dat Menten onschuldig is. Ik zijn en dateren uit 1941, toen de Duitse getuigen laten er geen twijfel over bestaan dat de officier, die bekende aanvankelijk grote moeite zou de last om de dader van dergelijke misdrijven in Polen bezetten. „Het staat onomstotelijk Menten daar aanwezig was. Zij kenden hem als te hebben gehad met de persoon Menten. Het viel te verdedigen, niet kunnen verdragen". Zeven pizza's in een uur. De laatste bleef echter in Liesbeth van Duyns keel hangen toen de 19-jarige diëtiste gisteren in een Delfts restaurant probeerde het bizarre record van pizza eten te verbeteren. Een kruidenier uit Rome slaagde er ooit in wel zeven pizza's binnen het uur te verzwelgen, maar hij was tenslotte een Italiaan. ïdige ourkas -|-fc i^jR-jongeren ieurgesteld het CDA 'RECHT De Anti-revolu- anaire Jongerenorganisatie irjos) hoopt dat het CDA alles het werk zal stellen alsnog jt een parlementair kabinet te ASbmen met de PvdA en D'66 iet Arj os-bestuur is teleurge- )nniqteld over de houding van het net 'DA en PvdA bij de kabinets- nVee01™3^ Het bestuur sprak tij- euw.ilens een vergadering in Utrecht gel yan een „machtspolitiek denken ir mefat te zeer heeft geprevaleerd oven de noodzaak om een op ch duidelijke verkiezingsuit- ;ag te vertalen in een parle- lentair kabinet", jolgens voorzitter Fred Borg- tan hadden de jongeren ge- oopt en ook verwacht dat het DA „op grond van zijn evan- elisch beginsel de minste had lillen en durven zijn vooral om- jat immense belangen op het pel staan". je Anti-revolutionaire jongeren letreuren het dat de CDA-frac- |e niet de moed, had „deze nachtspolitieke impasse te porbreken". ^Behandeling rijksbegroting uitgesteld EN HAAG (ANP) - De Twee- e Kamer zet zich voorlopig og niet aan de behandeling an de rijksbegroting voor vol- end jaar. Ook de algemene po- tieke en fnanciële beschou wingen blijven vooralsnog uit, waardoor ook de miljoenennota 978 onbesproken blijft. let ziet ernaar uit dat de begro- ingen binnenkort slechts admi- üstratief worden afgedaan en lat de grote beleidsdebatten aarover pas volgend voorjaar ilaats hebben. Dit gebeurde ook n het najaar 1966, toen het inte- 'im-kabinet Zijlstra optrad. De weede kamer behandelde toen wee ontwerp-begrotingen per lag. Bij een nog niet-goedge- :eurde begroting kunnen de be- vindslieden uitgaven blijven doen tot een derde deel van de vorige begroting. School afgebrand DEN HAAG (ANP) De vraag of Nederland in staat is in de NAVO de invoering van de neutronenbom bij de NAVO- troepen tegen te houden en in hoeverre militaire commandan ten invloed hebben op een eventueel gebruik ervan be hoorden tot de belangrijkste punten die gisteren in een hoor- ziting van de Tweede-Kamer commissie voor buitenlandse zaken en defensie ter sprake kwamen. Een vraag van Hans de Boer (CDA) of men kan afwijken van de procedure dat alleen de Amerikaanse president beslist over het gebruik van atoomwa pens en of er ruimte is voor afsraken waarbij een beslissing wordt gedelegeerd aan militaire commandanten, werd door drs. Van Vloten, directeur Atlanti sche samenwerken van het mi nisterie van buitenlandse zaken met een categorisch „nee" beantwoord. Op vragen van Harry van den Bergh (PvdA) antwoordde Van Vloten dat het aantal onderwer pen waarover de NAVO-raad (de gezamenlijk ministers van buitenlandse zaken) beslist, be perkt is. Zo worden er geen unanieme besluiten genomen over de samenstelling van de strijdkrachten, maar wordt er wel rekening gehouden met de wensen van de aangesloten lan den. Ditzelfde geldt voor de in- I voering van de neutronenbom, aldus van Vloten, „waarbij men niettemin zal proberen tot een zo groot mogelijke mate van overeenstemming te komen". Volgens prof. Röling, directeur van het polemologisch Instituut van de universiteit van Gronin gen is het mogelijk dat een be sluit over de produktie en de invoering van de N-bom niet in de NAVO-raad komt, „maar dan kan Nederland zijn souver- einiteit gebruiken om dit wapen af te wijzen". Veel angst bestond er ook dat invoering van een mini-kem- bom op kleine wapens het ver schil met conventionele wapens zou doen vervagen waardoor er sneller van kernwapens gebruik zou kunnen worden gemaakt. In Amsterdam-West is gisteravond een gedeelte van een schoolcomplex door nog onbeken de oorzaak in vlam men opgegaan. De bluswerkzaamhe den namen meer dan drie uur in be slag. Een deel van de lessen kon van daag niet gegeven worden. Prijsdaling valium blijft uit door voorraadvorming (van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG De regering overweegt maatregelen te ne men om (ook) de consument zo snel mogelijk te laten profite ren van de prijsverlaging van valium en librium. Deze prijs verlaging had had in juli al moeten plaatsvinden, maar door voorraadvorming bij de groothandel, die nu nog tegen de hoge prijs aan de apothekers doorverkoopt, zijn de prijzen nog als vanouds. Dit blijkt uit het antwoord van minister Lubbers van economi sche zaken op vragen van drie PvdA-kamerleden. Hoffman La Roche, de producent van deze geneesmiddelen, heeft sinds het ingaan van de prijsbeschikking in juli nauwelijks nog valium' en librium verkocht vanwege de in geslagen voorraden. Compensa tie voor te hoog berekende prij zen kan in dit stadium nog niet plaatsvinden, aldus minister Lubbers. Wel is een onderzoek gaande naar prijzen in de ge neesmiddelensector die over het algemeen veel te hoog zijn. TOERNEE AFGEBROKEN (Van één onzer verslaggevers) VUG Al' Circus Toni Boltini staat wederom op het punt ten onder te gaan aan de financiële moeilijkheden. De geldnood is nu zo hoog gestegen, dat Boltini heeft moeten besluiten zijn toemee langs 178 Nederlandse plaatsen een kleine twee weken eerder dan gepland te beslui ten. Het circus heeft thans zijn tenten opgeslagen in Leeuwar den. Het aantal voorstellingen in de Friese hoofdstad is echter drastisch ingekort. Na zondag trekt Boltini zich terug in zijn winterresidentie te Vught. Daarmee is dan een einde geko men aan een weinig succesvolle toemee, waarin Boltini voortdu rend op zijn hielen werd gezeten door de belastingdienst en ar tiesten die uitbetaling van ach terstallige gage eisten. Triest dieptepunt vormde begin maart de openbare verkoop van tal van circusattributen, waarop de fiscus beslag had laten leggen. Betekent dit nu het definitieve einde van circus Toni Boltini? Perschef Dick Hendrikse: „Toni kennende kan ik me dat nauwe lijks voorstellen. Ik geloof wel dat hij zich in het vervolg posi tiever naar het publiek moet opstellen. De laatste tijd kwam hij vrijwel alleen in het nieuws door zijn scheldkanomades aan het adres van de belastingen." Over de kans van Boltini om er weer bovenop te komen zegt Hendrikse: „Gezien de reacties van de betrokken ministeries is die kans klein, maar aan de andere kant: het aantal mensen in Nederland dat het circus een warm hart toedraagt is groot. Misschien zijn zij in staat Bolti ni weer in het zadel te helpen. CNV STELT VOORWAARDEN Bij vechtpartij te water en verdronken GIETHOORN (ANP) De 65- jarige J. E. is gisteravond in Giethoorn tijdens een vechtpar tij met zijn 31-jarige zoon in het water gevallen en verdronken. Gespannen familieverhoudingen zouden volgens de politie aanlei ding tot de vechtpartij zijn ge weest. De politie heeft hier al vaker mee te maken gehad. De juiste toedracht is nog niet be kend. In het gevecht zou ook een mes zijn gebruikt, aangezien de zoon aan het gezicht gewond was. Hij is gearresteerd. (Van een onzer verslag gevers) Utrecht/Den Haag Het Christelijk Natio naal Vakbond wil na drukkelijk, dat de koop kracht van de modale werknemer volgend jaar door prijscompen satie en door aanvullen de overheidsmaatrege len samen gegarandeerd wordt. Komt deze ga rantie er niet, dan zal het CNV niet verder on derhandelen over het arbeidsvoorwaardenbe- leid-1978. Zo nodig moet het de missionaire kabinet de nodige maatregelen ne men tot handhaving van onze koopkracht. Volgens het CNV kan met het voorlopig pak ket maatregelen, dat de regering vorige week op tafel gelegd heeft de handhaving van de koopkracht niet bereikt worden. Deze maatrege len zijn onvoldoende. Helaas kan het pakket ook onvoldoende op zijn waarde getoetst worden, omdat de regering, al dus het CNV het te inge wikkeld gemaakt heeft. Enerzijds komt zij met 'een BTW-verhoging voor de energie, die kos tenverhogend werkt, an derzijds neemt zij deze kostenverhoging gedeel telijk terug door een uit stel van drie maanden en door eveneens het uitstellen gedurende een kwartaal van de huur verhoging. Op deze ma nier is nauwelijks te be rekenen, of de koop kracht van de modale werknemer volgend jaar inderdaad gehandhafd I kan blijven, aldus het I CNV. Met zijn opvattingen komt het Christelijk Na tionaal Vakverbond vrij dicht bij het standpunt i van de werkgevers. Zo- wel het Verbond van Nederlandse Onderne- mingen als de Christelij- I ke Werkgevers wachten met spanning, zoals het NCW gisteren zei, op het antwoord van de rege- ring of zij de 500 miljoen gulden bestemd voor de beinvloeding van de loonontwikkeling in 1978 nu al een bestemming wil geven. Dit bedrag is j volgens het NCW nodig, om de vakbeweging te 1 bewegen akkoord te 1 gaan met een prijscom- pensatie van één pro- i cent. HILVERSUM (ANP) Drie le den van een in Hilversum bij de politie bekende familie zit ten in de cel, naar een vierde familielid wordt gezocht en een vijfde wordt in het ziekenhuis verpleegd. Dit alles als gevolg van een vechtpartij die zich zondagavond in een Hilversums café afspeelde. Twee broers, de 28-jarige Hen drik B. en de 23-jarige Hans B. kregen in dat café ruzie en gin gen elkaar nogal hardhandig te lijf. De politie werd echter pas later bij de zaak betrokken door een anoniem telefoontje waarin werd verteld dat Hindrik een vuurwapen in zijn huis zou heb ben. Dat bleek waar en Hindrik werd aangehouden wegens ver boden vuurwapenbezit De fa milie verdacht Hans van het anonieme telefoontje en vond dat een aanleiding om hem thuis te gaan opzoeken. „Ze zou den Hans wel eens even pak ken" verklaarden zij later. Vader Jan (57), broer Jan (22) en oom Arie (41), maakten bin nen korte tijd van het huis een ruïne. De ruiten werden ingesla gen, de deuren ingetrapt en kostbare radio- en televisieappa- ratuur werd totaal vernield. Bo vendien vuurde een 27-jarige vriend van de familie, die even eens was meegekomen een schot hagel op Hans af. Dertig hagelkorrels ijn inmiddels uit keel en borst van Hans verwij derd maar volgens de artsen zit er zeker nog een evengroot aan tal in zijn lichaam. Broer Jan, Oom Arie en de vriend van de familie zijn aangehouden en in gesloten. Vader Jan is nog op vrije voeten maar de politie ver wacht ook hem spoedig aan te houden. Den Haag (ANP) Advocaat mr. W. J. van Bennekom heeft gisteren bij het ministerie van justitie een verzoek om asiel ingediend voor de 38-jarige Ier Patrick Gallagher, voormalig lid van de Ira, Gallagher is sinds 21 dagen in honger en dorststaking in het ziekenhuis van het Sche- veningse huis van bewaring om aan uitlevering naar Ierland te ontkomen. Volgens mr. Van Bennekom is de conditie van „paddy" Gallagher, die verdacht wordt van een roofoverval in Dublin in 1974 „zeer slecht" en is er volgens deskundigen sprake van een „medisch wonder" dat hij nog in leven is. Mr. Van Benne kom heeft de asielaanvraag ingediend tijdens een gesprek met het hoofd van de afdeling internatio nale rechtshulp van het ministerie van justitie waar mevrouw Theresa Callagher de zaak voor haar man bepleitte. Hangende de procedure voor de asielaanvraag zou de Ier op vrije voeten gesteld moeten worden. Het ministerie liet weten dat een notitie voor de bewindsman van justitie was ge maakt. Diens' beslissing zou mogelijk vandaag bekend gemaakt worden tijdens een zitting van de rechtbank in Amsterdam die de vordering voor verlenging van de gevangenschap van Gallagher behandelt. Gallagher kwam kort na de roofoverval in Dublin, die hij toegeeft, naar Nederland op het paspoort van zijn broer. Hij vestigde zich in Amsterdam waar het werk kreeg bij de stadsreini ging. Volgens mevrouw Gallagher is haar man toen verraden door iemand die hem niet mocht Gevangenen ontsnapt ALKMAAR (ANP) - Uit de Alkmaarse gevangenis zijn gis teravond drie gedetineerden ontsnapt. Volgens de gemeente politie hebben de mannen een tralie doorgezaagd met naar binnen gesmokkeld gereedschap en zijn daarna met behulp van dekens over de muur geklom men. De ontsnapping werd ont dekt na controle van de cel waar de drie mannen in zaten.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9