Westduitse piloten *bang voor wraak Rhodesisch leger verslaat zichzelf Britse brandweer maandag in staking jluft |an Lachmon betwist nog steeds verkiezings uitslag in Suriname BUITENLAND LEIDSE COURANT"45 DINSDAG 8 NOVEMBER 1977 PAGINA 7 'HANSA VOORZIET VERLIES BOEKINGEN ch K d, gei ■rb >ni ;pj (Van onze correspondent) )NN Onder de Westduitse piloten is ernstige ^^erustheid ontstaan door het afgelopen week- ide geuite dreigement van een zeker „RAF-com- indo BER", waarin wordt gezegd dat het vanaf november uit wraak voor de „moord" op drie rroristen in Stuttgart-Stammheim, toestellen n de Lufthansa in de lucht uit elkaar zal laten ringen. Het bestuur van de Westduitse piloten- d reniging Cockpit heeft er gisteren ernstig voor :aj¥aarschuwd, de uiterst strenge veiligheids- natregelen op de vliegvelden niet na korte tijd ?ojer te laten verslappen. o| 'et luchtvaartkringen wordt aangenomen dat de relfthansa door de aangekondigde wraakactie een hellicht aanzienlijk) verlies aan boekingen zal ïebeten incasseren. Inmiddels buigen functionaris- e*n van de luchtvaartonderneming en van het )a£A zich over het probleem, hoe zij de veilig- ddsmaatregelen nog kunnen verscherpen. >lgens deskundigen vertonen de schijnbaar wa- ^dichte veiligheidsmaatregelen toch nog gaten. tcunes die nauwelijks te dichten zijn. Bijvoor beeld kan zelfs een uiterst nauwkeurig onderzoek van de passagiers en hun handbagage nooit voor honderd procent garanderen dat geen wapens of explosieven op één of andere „onmogelijke plaats" (bijvoorbeeld in een ballpoint of in de accijnsvrije fles whiskey) worden meegevoerd door een terro rist die bereid is bij een aanslag zijn eigen onder gang op de koop toe te nemen. Ook moet niet uitgesloten worden, dat terroristen zullen proberen om opstijgende of landende vliegtuigen met raket ten vanaf de grond te beschieten. Daarnaast kampen de Westduitse veiligheids diensten met het probleem dat de uiterst scherpe controle in eigen land niet overal met dezelfde „Gründlichtkeit" WQrden nagevolgd. Dit geldt met name voor dertien „verdachte" vliegvelden, waar toe onder andere Bombay, Istanboel, Dakar en enkele Spaanse luchthavens schijnen te behoren. De regering van Libië heeft inmiddels toestem ming gegeven voor het controleren van passagiers door Westduitse beambten op de Libische vliegvel den. Algerije daarentegen heeft „onbevredigend" gereageerd op een desbetreffend verzoek van de regering in Bonn. Militaire parade Met de traditionele militaire parade op het Rode Plein in Moskou heeft de Sovjet Unie gisteren de zestigste verjaardag gevierd van de oktoberrevolutie. In tegenstelling tot de afgelopen twee jaar zijn weer tanks getoond, waaronder de nieuwe gevechtstank T-72. Volgens de Westerse bronnen weegt een T-72 40 ton en zou hij een kruissnelheid bezitten van 60 km/uur. PARAMARIBO (SNA) De Surinaamse oppositieleider Jaggernath Lachmon acht de kans op grote sociale onrust in Suriname niet uitgesloten als het gevoel van onbehagen niet wordt weggenomen, dat er vol gens hem nog steeds bestaat naar aanleiding van vermeende manupilatie met de verkie zingsuitslag. In een communi que namens de Verenigde De mocratische partijen zegt Lach mon dat het duidelijk merk baar is dat in brede lagen van de bevolking de indruk is ge- vestig^, dat er in strategische belangrijke kiesdistrikten, en in het binnenland op grote schaal gemanipuleerd moet zijn. Lachmon noemt de uitslag „to taal onverwacht en niet alleen voor aanhangers van de VDP". „Het is een eis van de democra tie, dat de verliezer zich bij de uitslag van de verkiezingen neerlegt, als alles juist is ge gaan. Maar dit kan niet het geval zijn als er sterke aanwij zingen en zelfs bewijzen zijn, dat er zich onregelmatigheden hebben voorgedaan. Zolang dit SALISBURY „Mijn man is in het leger. Ik zie hem maar één keer per maand. Komt hij thuis dan is het een en al gesnauw, gecommandeer en soldatentaal. Maar ik geloof dat dat normaal is onder deze omstandigheden. We zijn in oorlog, weet je. Het allererg ste vind ik dat, als hij weg is, ieder ogenblik de telefoon kan gaan, met de mededeling dat ie niet meer thuis komt. Ik heb kinderen, dus ik hou me groot Maar er zijn genoeg vrouwen, die het niet meer uithouden en in paniek ra ken". Ik praat met een ambtenares op het ministerie in de hoofd stad Salisbury. Ze wil eigen lijk niet meer praten over die oorlog. „Ov.eral waar je komt, wordt al over die oorlog gepraat, ie dereen heeft wel een broer, echtgenoot, vader, zoon in „the army". Je wordt er kotsmisse lijk van". Naast haar kamer zijn drie kamers leeg. „Opgeroepen voor het leger. Hoe we het werk doen? Tja, we rommelen maar wat aan. Het zal zijn tijd wel duren". Ze zeggen, dat het Rhodesi- sche leger de meest geduchte gevechtseenheid is, die er in Afrika te vinden is. „Van de hele wereld", zeggen de zeer chauvinistische Rhodesiërs. Maar laten we het maar op het zwarte continent houden, aan gezien ze daar nog de handen vol hebben aan „een paar ter roristen". Het leger - hoe groot het is wordt niet rondgebazuind - be staat voor maar twintig pro cent uit blanke Rhodesiërs, de rest is zwart. „Zie je wel", zeggen de blanken, „het is geen strijd van blank tegen zwart, we vechten niet tegen de Afrikanen, maar tegen een paar handlangers van het communisme". Voor de blanken geldt de meest rigoreuze dienstplicht ter wereld, de zwarten mogen in dienst De soldij van zes gulden per dag, een vernede ring voor de blanken, is voor de zwarten een lokkertje ge bleken, waarvoor tienduizen den gevallen zijn. Zoveel zou den de meeste zwarten nooit ergens anders kunnen verdie nen. Een zwarte academicus: „Als ik de blanken was, zou ik maar niet al teveel vertrouwen hebben in de zwarte soldaten. Die jongens komen toch alleen maar op een baantje af. Pas maar op, als het tij keert, dan zijn zij de eersten om de ge weerlopen te richten op hun eigen (blanke) officieren. Ga ze maar na» Er zit geen enkele vent bij met hersens". De blanke samenleving kreunt onder het gewicht van de dienstplicht, de algehele mobi lisatie is nog maar net om de hoek. Stel je voor elke blanke, Aziaat of kleurling die zoals dat heet in Rhodesië „woon achtig" is - dus of je nu Rho desisch staatsburger bent of niet is volstrekt onbelangrijk - moet vanaf zijn achttiende twee volle jaren dienen. De eerste fase heet dat. Geen flau wekul van uitstel voor univer sitaire studie of zo. Dat heb je allemaal niet nodig in het le ger. Nee, uitzonderingen zijn volstrekt uit den boze. Heb je het geluk twintig jaar te worden ,Het is oorlog, weet u"), dan zwaai je af. Maar nauwelijks zit je thuis bij te komen van de eentonigheid en vermoeienissen van het leger, of de nieuwe „call up-papers" glijden al weer onder de voor deur door. Goed voor zes we ken dienen. En van nu af aan is het zes weken erin en zes weken eruit Wat je die zes weken thuis doet, mag je zelf weten. Je kunt studeren, als je dat kunt opbrengen. Óf een baan zoeken, al zullen er niet veel werkgevers zijn die zin in je hebben. Die periode van zes weken erin en zes weken eruit strekt zich uit tot je 38ste, daarna doe je het kalmer aan. Nu mag je per jaar drie maanden in dienst, tot aan je vijftigste. En als Rhodesië dan de strijd te gen het internationale commu nisme nog niet gewonnen heeft, wordt het hogelijk op prijs gesteld („Uw land doet een beroep op u") als je je voor vrijwillige diensten aan meldt. In Rhodesië ben je nooit te oud om je in te zetten voor de goede zaak. Maar ga er maar eens aan staan: Van je achttiende tot Abraham veertien hele jaren in het groen-bruine camoufla geuniform Een frisse, korte geknipte sol daat, breed in de schouders (sport is het allerbelangrijkste vak op school na vaderlandse geschiedenis): „Ik wil best voor Rhodeisië vechten. Ik ben er per slot van rekening ook geboren. Maar die verrekte dienstplicht, man, die breekt je de nek. Alles wat ik wilde, is in duigen gevallen. Van stu die komt niks meer terecht. Hier in het leger leer je toch alleen maar wat je in normale omstandigheden zo snel moge lijk moet proberen te vergeten. Er zijn er genoeg, ook bij mij in het bataljon, die zich in de handen wrijven omdat ze iede re dag hun stoutste cowboy- dromen waarheid zien wor den. Maar ik ken er ook die op de eerste de beste gelegen heid loeren om hem te smeren naar Zuid-Afrika". De uniformen beheersen het leven in Rhodesië, of diegenen die het dragen dat nu van harte doen of niet. Het is daar- pm erg moeilijk om geen sol daten tegen het lijf te lopen. In de trein in het binnenland ontmoette ik er twee, twee vrienden, die net van het front kwamen. Soldatentaal en ster ke verhalen in de kantinewa- gen-met-alle-vergunningen. Maar één verhaal is me bijge bleven en gezien de overtui ging waarmee ze het brachten, geloof ik niet, dat ze het uit de duim zogen. Daar waren ze toen ook al veel te dronken voor. Het kwam er op neer dat hun compagnie in een jaar tijds „4500 terroristen" om zeep had gebracht „Een ding doen we erg grondig, de body- count, het tellen van de lijken. Het hoofdkwartier moet dat namelijk per se weten. Je went eraan op het laatst maar dat ene geval zie ik nog voor me. D'r lag een vent bij die de helft van zijn hoofd miste, en de andere helft lag een eindje verder. Er zat geen moer in. Toen zei ik nog tegen mijn maat: zie je wel dat die stom me kaffers geen hersens heb ben". De laatste tijd had zijn com pagnie het druk gehad. „Van de week hebben we er zeker twintig gedood. Hoeveel zeiden ze ook weer dat er gedood waren tijdens de actie in Mo zambique? 300? Niks van waar. Wij waren er zelf bij: Er waren er heel wat meer". Hij lacht triomfantelijk. „Man, je ging zo'n dorp in en alles ging plat tot je niks meer hoorde". Even later: „Een keer hadden we een terrorist te pakken, die had geen kaak meer. Zo'n vent kon je natuurlijk niet meer aan het praten brengen. Dus gaven we hem potlood en pa pier en dwongen hem alles op te schrijven wat hij wist. Geen flauwekul met flauwvallen en zo. Hij heeft alles opgeschre ven. Toen zeiden we tegen hem: „Kaffer, ga jij maar een eindje lopen". En toen schoten we hem in de rug. Die vent was toch niet meer op te lap pen". Alle soldaten zeggen te strij den tegen het communisme. Maar vraag hun in godsnaam niet wat communisme bete kent. Ze weten het niet, en dan breng je hen alleen maar in verlegenheid. In ieder geval is het zo, dat éls de terroristen Salisbury innemen, het vrije Westen verloren gaat en een prooi wordt van het „goddelo ze wereldcommunisme". Een gedachte - kronkel, die leidt van de ondergang van blank Rhodesië tot de val van Zuid- Afrika. De Russen pikken de Kaaproute in, en zie daar: De Atlantische en Indische ocea nen vallen hen als rijpe appel tjes in de schoot. „Begrijpen jullie het dan niet, jullie Hollanders? - Rhodesië is de navel van de vrije we reld". CEES MANDERS SMOKKELAARS BELEVEN GOEDE DAG (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Vanaf volgende maandag zullen de Britten het vuur zelf moet blussen als hun huis in lichter laaie staat, want de brandweer is van plan die dag in nationale staking te gaan. De 30.000 professionele brandweermannen van Groot-Brittannië besloten dit vandaag op een spoedcongres in Eastbourne. De stroomonderbre- kingen duren nog voort. Gisteren is een hartpa tiënte overleden tijdens een spoedoperatie, toen de stroom uitvieL De Britten hebben nog nooit een nationale brand weerstaking gehad. De brandweermannen eisen een loonsverhoging van 30 procent De werkgevers dat zijn de gemeentebesturen, vertegenwoordigd door de nationale raad ,van Brandbestrijding kunnen zich niet meer veroorloven dan een opslag van 10 procent zoals is voorgeschreven in het loonbeleid van de socialistische minderheidsrege ring Callaghan. Het Britse ministerie van defensie houdt troepen gereed om de belangrijkste brandweerkazernes van het land te bezetten en het werk van de stakers over te nemen, zodra het kabinet-Callag- han hiertoe toestemming verleent. Soldaten kregen de laatste dagen een speciale opleiding inzake brandbestrijding. Als de staking doorgang vindt, zullen deze militairen vooral de handen vol krijgen in Ulster, waar de IRA-zich het afgelopen week einde weer beijverde om zelf gemaakte brandbom men achter te laten in winkels en warenhuizen. Vandaag is het in Groot-Brittannië een goede dag voor smokkelaars. Alle douaniers nemen deel aan een proteststaking en het overheidspersoneel, die 's middags begint en duurt tot de volgende och tend. De stakers protesteren omdat de regering een loonovereenkomst negeert. Volgens de vak bond van de douaniers zouden alle luchtwegen en wegen gesloten moeten worden om ongebreidelde smokkel te voorkomen, want de stakers zullen nergens controle uitoefenen. Populariteit Carter daalt NEW YORK (AP) Uit een recent opinieonderzoek in de Verenigde Staten blijkt dat de populariteit van president Jim my Carter weer wat verder is gedaald dan in september, toen voor- en tegenstanders van het door Carter gevoerde beleid met elkaar in evenwicht waren. Het jongste opinieonderzoek, dat half oktober werd gehou den, toont dat 50 procent van de 1,533 volwassenen, die aan het onderzoek meededen, een nega tief oordeel heeft over Carter's werkzaamheden in het Witte Huis en dat 48 procent tevreden is met zijn verrichtingen. Toch ziet het er niet al te zwart voor Carter uit. De manier, waarop hij de betrekkingen met de Sovjet-Unie aanpakt en zijn algehele aanpak van het buiten lands beleid hebben wat meer steun opgeleverd. Ook de ma nier, waarop hij de energiecrisis te lijf wil, heeft tot meer positie ve reacties geleid. China weigert visum aan Roger Sehutz WENEN (Kathpress) Roger Sehutz, prior van de oecume nisch kloostergemeenschap van Taize in Frankrijk zal zijn voorgenomen bezoek aan de volksrepubliek China niet kun nen afleggen. De autoriteiten hebben zijn verzoek om een vi sum afgewezen. Hij had een week in China wil len blijven, als een gebaar van vriendschap met een volk, waar toe men niet kon doordringen tenzij als tourist of als zaken man. Hij zal nu met een groep jonge ren naar een vluchtelingenkamp bij Bangkok gaan. Aan dit be zoek gaat een verblijf vooraf in de achterbuurten van Hong kong, waar hij enige tijd het leven wil delen met de armsten der armen. In het weekeinde van 10 en 11 decmber wordt Roger Sehutz voor een jongerenconcilie in Breda verwacht Amokmaker schiet tien mensen neer NEW ORLEANS In do Amerikaanse stad New Orleans heeft een 35-Jarlge neger, Carlos Poree, tien mensen, onder wie zijn vrouw, neergeschoten. Toen hij geen kogels meer had voor zijn pistool, gaf hl] zich over aan de politie. Drie van zijn slachtoffers liggen In kritieke toestand In een ziekenhuis. Poree nam eerst zijn vrouw en een man in de buurt van zijn huis onder vuur. Vervolgens sprong hij in zijn auto en reed door de stad. Een kwartier na zijn eerste schoten trof hij drie mannen die in een park zaten. Later drong hij het kantoor van een makelaar binnen, waar hij vijf mensen neerschoot. Daar gaf hij zich tenslotte bij gebrek aan munitie over. PRETORIA (AFP) De be stuurscommissie van de rooms- katholieke bisschoppenconfe rentie van Zuid-Afrika heeft vandaag de recente apartheids- maatregelen van de regering in Pretoria veroordeeld en een be roep op haar gedaan „de les van de geschiedenis" te leren. In een stuk getiteld: „Communi qué over de nationale crisis in Zuid-Afrika", zegt de bestuurs commissie: „Wij zijn ontsteld over de golf van verbanningen en detenties en de werkverbo den voor personen die zich niet voor een rechtbank mogen ver dedigen, alsmede over de mee dogenloze breideling van de me ning en de organisaties van zwarten". Bisschoppen Zuid-Afrika fel tegen maatregelen apartheid Het communiqué protesteert te vens tegen het „wrede onrecht" dat aan de zwarten wordt ge daan die etnisch tot een Bantoe- stanland behoren dat onafhan kelijk wordt en die zo hun Zuid- afrikaanse staatsburgerschap verliezen. gevoel van onbehagen bestaat, is de kans op grote sociale on rust niet uitgesloten, hetgeen ze ker niet bevordelijk is voor de ontwikkeling van het land", al dus het communique. Lachmon zegt verder dat los van het onbehagen als gevolg van gepleegde fraude de verkie zingsuitslag een onjuist beeld geeft, wat niet bepaald bemoedi gend is voor de toekomst. Men heeft volgens hem niet ge schroomd om raciale sentimen ten te bespelen. Lachmon wijst erop dat alhoewel de VDP en de NPK elkaar qua stemmen- aantal niet veel ontlopen, door het huidige kiesstelsel de NPK toch 5 zetels meer kreeg dan zijn partij. Capucci naar Brazilië RIO DE JANEIRO - Aartsbis schop Capucci, die zondag na tussenkomst van paus Paul us door Israël werd vrijgelaten, is door de Heilige Stoel in Brazilië benoemd. Capucci, die in Israël wegens wapensmokkel voor de Palestij- nen drie jaar uitzat van een 12-jarige gevangenisstraf, wordt over twee drie maanden in Brazilië verwacht Er wonen in Brazilië ongeveer 200.000 Grieks-katholieken, overwegend afstammelingen van immigran ten uit het Midden-Oosten. Traangas tegen Romeinse studenten ROME (RTR) De Romeinse politie heeft gisteravond traan gas gebruikt tegen ongeveer duizend linkse studenten die protesteerden tegen de sluiting van een drietal kantoren in de hoofdstad en Turijn van de ui terst linkse organisatie voor Arbeidersmacht Onder de naam Arbeidersmacht opereert een van de meest mili tante vleugels van de linkse stu dentenbeweging in Italië. Deze groepering wordt verantwoorde lijk gehouden voor schietpartij en tijdens betogingen eerder dit jaar. Om die reden sloot de politie gisteren drie kantoren van Arbeidersmacht in Rome en Turijn. Russen en Cubanen betrokken bij Kennedy-moord NEW YORK De moord op de Amerikaanse president John Kennedy in 1963 was het gevolg van een internationaal complot dat was gesmeed door onder meer Russische en Cubaanse personen. Dit heeft Frank Stur- gis, een van de „loodgieters" uit het Watergate-schandaal, giste ren verklaard in een vraagge sprek met een Amerikaans tele visiestation. Sturgis zei voorts het bewijsma teriaal dat hij ter ondersteuning van deze bewering bezat, te heb ben doorgespeeld aan een fede rale instantie, die hij echter niet met name wilde noemen. De commissie van de Amerikaanse senaat die zich bezighoudt met de inlichtingendiensten, is ook op de hoogte van de informatie. Volgens Sturgis was Jack Ruby, de man die KEnnedy's moorde naar Lee Harvey Oswald dood de, een bekende van deze laat ste. Ruby stond ook in contact met Cubanen. De Amerikaanse rechter John Sirica heeft gisteren besloten een petitie in overweging te ne men waarin hem wordt ge vraagd de centrale inlichtingen dienst CIA te gebieden docu menten aangaande de moord op Kennedy openbaar te maken. Geen Franse oorlogsschepen voor Zuid Afrika PARUS Frankrijk zal de twee onderzeeboten en twee korvetten die in aanbouw zijn voor de Zuidafrikaanse marine niet afleveren. De twee korvet ten die op de marine-werf van Lorient bijna voltooid zijn, zul len aan de ketting worden ge legd, evenals de twee onderzee boten in Toulon. Frankrijk handelt overeenkom- stig het besluit van de Verenig de Naties betreffende het ver bod op de verkoop van wapens aan Zuid-Afrika. Slooff op vrije voeten AMSTERDAM (ANP) De dienstweigeraar Adriaan Slooff is gisteren voorlopig vrijgela ten uit het Huis van Bewaring in Amsterdam. Dit nadat de krijgsraad in Arnhem 25 okto ber een vonnis tegen hem had geschorst. Slooff is nu in de gelegenheid opnieuw een be roep te doen op de wet gewe tensbezwaarden.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7