b Je zult maar 'n zoon van 12 hebben.. {een)- „Sneeuw" Jubilerende beroepsfilmers in discussie over de toekomst Spectaculaire „show dansante 1 ELECTRO COMBINATIE NEDERLAND L J KUNST LEIDSE COURANT DINSDAG 8 NOVEMBER 1977 PAG1 UITE JAN CREMERS WARE KERSTVERHAAL Acht jaar na zijn laatste boekpablikatie en elf jaar na zijn laatste bestseller „Ik Jan Cremer 2", is er een nieuw boekje uitgegeven van de roemruchte auteur uit de jaren zestig, die sindstoen slechts in de bekendheid bleef als auteur van reisbe schrijvingen. „Sneeuw" is een novelle van Jan Cremer, en een eenmalige uitgave van Peter Loeb. Het boekje zal dus niet her drukt worden, voor liefhebbers van Jan Cremer's vorige werk en waarschijnlijk ook voor zijn tegenstanders van toen is het de moeite waard „Sneeuw" te pakken te krijgen. Het verhaal is een beetje een reisbeschrij ving en tegelijk een kerstverhaal. Het be gint in Berlijn waar Cremer van het ooste lijk deel van de stad naar het westelijke terugkeert. Hij is daar getuige van de moord op een vriendin, een luxe call—girl, en kan niet anders dan naar Amsterdam gaan, waar hij de kerstdagen verplicht moet doorbrengen. De ellende slaat toe: met kerst ligt hij doodziek te bed in een afschuwelijk hotelletje, waar kommunika- tie met de buitenwereld volkomen onmoge lijk is. Een zwarte kerst, waardoor alle herinneringen aan al die andere meer dan afschuwelijke kerstdagen uit het leven van de auteur de revue passeren, op allerlei plekken van deze aardbol. Finland, waar hij op kerstnacht hevige ruzie krijgt met zijn vriendin, en in kou en eenzaamheid naar huis verlaat zonder doel of richting. New York, waar hij na een deprimerende kerstviering (met oa. de voorstelling van het toneelstuk van Peter Weiss: „Marat-Sa- de") terug in zijn hotel komt en ontdekt dat een vriend daar zelfmoord heeft ge pleegd. En als afsluiting van de novelle herinnerin gen aan de kerstdagen die Cremer door bracht in Groenland, waar hij vanwege weersomstandigheden verplicht was met een aantal anderen op een vliegveld te blijven, waar de verveling en het gebrek aan contact met anderen hevig vormen aanneemt gedurende de kerstdagen, die slechts gevuld kunnen worden met drank en sex. Verder is er immers volstrekt niets. In een terugblik naar zijn jeugd, toen hij als kind alleen thuis was met zijn moeder en de kerstdagen door de eenzaamheid volstrekt rampzalig waren, legt Cremer de wortels van zijn afschuw voor de kerstfees telijkheden bloot: eenzaamheid, eenzaam heid, angst Jan Cremers vrienden zullen in „Sneeuw" veel herkennen van wat zij boeiend vonden in zijn twee bestsellers: het flitsende leven, van het een naar het ander, de heftigheid van belevingen en sensaties. Maar vooral degenen die Jan Cremer niet zo konden waarderen, zullen uit „Sneeuw" kunnen zien, wie er schuil ging achter die held, die vechtjas, branieschopper, avontu rier. Een kwetsbaar, angstig, eenzaam mens, die zich geen raad weet met eigen tijd, die verloren is, wanneer hij op zichzelf is aangewezen. „Sneeuw" is bovendien erg helder geschre ven. In de uiteenlopende episodes (herinne ringen, reisverslagen, beschrijvingen van eigen ellende tijdens de kerst) ligt dezelfde waarheidsgetrouwe woordkeus, zinsbouw, taalbehandeling. Je kunt wel zeggen dat „Sneeuw" door dit al Jan Cremer's ware kerstverhaal gewor den is. JAN VERSTAPPEN Jan Cremer: „Sneeuw", uitgever Peter Loeb, Amsterdam. Prijs 15,90. In 1952 verenigden de in het filmbedrijf werkzame Neder landers zich in de NBF. Reden genoeg voor de Audiovisuele Beroepsvereniging NBF, zoals men zich thans noemt, om een week van de Nederlandse film te organiseren in het Neder lands Filmmuseum, Vondel park 3, te Amsterdam, waar van donderdagmiddag af een selectie zal worden vertoond van wat er door onze cineasten in deze kwart eeuw werd ge presteerd. Naast korte en lange films van eigen bodem en een door Poly goon samengesteld programma van filmnieuws-items uit de ach ter ons liggende 25 jaren, zal op zaterdag 12 november in het Wiskundegebouw aan de Roe- tersstraat 15 een symposium worden gehouden over de film industrie, waar o.m. vragen als het vertonen van televisiefilms in de bioscoop en het vertonen van nieuwe bioscoopfilms op de televisie aan de orde zullen ko men. Op dinsdagmiddag 15 novem ber, eveneens in het Wiskunde gebouw zal om twee uur een discussiebijeenkomst AV 2002 plaats vinden waarbij een aan tal deskundigen zal aangeven welke ontwikkelingen in de ko mende 25 jaar op het gebied van de audiovisuele media te voor zien zijn. Guy Lombardo, in Can boren Amerikaans ban is op 75-jarige leeftijd tj ton overleden. Elisabeth Augustin, de sterdam wonende sch» heeft samen met Otto R Kuehner uit Kassei dt Georg Mackensen gerf Westduitse letterkundig* (ruim 5.000,-) gekregen beste, nog niet gepubli Duitse novelle. Toneelgroep De Kq speelt op 11 en 12 noven) de Laetitiazaal, Burg. Ho 4, Loosduinen, „De herb ster" van Carlo Goldoni regie van Riet van Bussel. ->NN - Lang voordat in België Béjart de Beethove- nianen en de operetteliefhebbers met zijn gedanste Negende Symfonie en een ver minkte „Lustige Witwe" op het hart trapte, streek de danser-choreograaf Roland Petit in 1949 in Frankrijk de operaliefhebbers met zijn Carmen-ballet tegen de haren. Petit maakte er een verhalend kamerballet van, waarin moord de sexuele daad symboliseer de. Een van Petits toenmalige medewerkers, Ernst W. Böhm, heeft nu deze Bizetdraad weer opgenomen. Zijn lange choreografi sche ervaring en zijn gevoel voor show stelden hem in staat tot een erotiserend avondvullend spektakelstuk, dat fragments- gewijs in geen enkele dure nachtclub zou misstaan. Van her en der haalde Böhm dansvaardige, goed gebouwde en stevig op de spitzen staande ballerina's en als „Paris Cité Ballet" ging men o.a. in Duitsland en Nederland de boer op. Zondagavond was deze „show dansante" met veel glitter en plastische glamour in de Prins Willem-Ale- xanderzaal, waar de balletliefhebbers - als jerusth ide geu indo BI novem rroriste n de Li ringen. een zwakke echo aan de grote tijd renigin Markies de Cuevas - een Carmen zajraarsc „wiegelde in de heupen als het natrege merrieveulen uit de stoeterij van Cojer te 1: Variabele visduiken in pas de deux 0| van Carmen en Micaela zijn vergeef iUcht\ daar in de kaartscène bijv. zo'n trejfthans toneelvondst tegenover staat als dieyiiirht maskers op het achterhoofd. De Roesten i dirigente Cornelia Voina leidde hetnvan van het Staatstheater van Timisoaj^ zie vaste en vooral slagvaardige hand. idsma; >lgens ^dichte -icunes ELECTRO COMBINATIE NEDERLAND 1 Nieuwe Rijn 32-Leiden-Telefoon 071-132900 Blitse cotdutoy idool-jeans met strakke pijp. (152-170) ^Ji. C&AutbcA\tovtde£fye\!

Leidse Courant | 1977 | | pagina 6