H I ABVA- >estuur is tchterban -le baas Kamer van Koophandel maakt pas op de plaats Met gloeiende spijkers in de klamme mistdamp der wet ^Hazerswoude gaat z'n eigen Blauwkousen-Prinsenpaar kiezen i^AD/^EGIQ :EN LANDELIJKE DEMOCRATISCHE PRIMEUR Face-lift voor Leidse Morspoort BEGROTINGSTEKORT VAN 1,5 TON 1ABO akkoord met beleidsplan FNV LEIDSE COURANT DINSDAG 8 NOVEMBER 1977 PAGINA s ■a liet dat de Hazerswoudse carna- alsvereniging dit jaar een jubi- viert (de plaatselijke zotheid f Baat z'n zesde levensjaar in), maar »^>ch gaan De Blauwkousen er de- e keer iets aparts van maken. In ien opwelling van democratisch jewustzijn ik weet niet of de lubbeldoorgedraaide kabinetsfor- natie ertoe heeft geïnspireerd vil het bestuur duidelijk laten uit komen, dat De Blauwkousen er lijn voor héél Hazerswoude en "ngewijden zullen weten, dat de ®r§fstand tussen de Rijndijk en het bepaald lastig te overbrug- jen valt. De Blauwkousen (in het rerleden een schimpnaam voor de bewoners van deze contreien, kInaar dat mag tegenwoordig de ï^bret niet meer drukken) gaan daar j.oo-ets aan doen. De ingezetenen wor- t it den in staatgesteld, via de elf grootste plaatselijke verenigingen, Prins en Prinses van het seizoen 77-78 te kiezen. Gisteren zat ik even aan tafel bij Huib Verdegaal, lid van de Raad van Elf en hoofd van de evenementencommissie. Nor maliter bemoeit Huib zich met de kaashan del, maar in deze tijd zit hij overuren te maken ten behoeve van zijn carnavalsver eniging. Hij draait er zijn hand niet voor om, de pers van indringende schriftelijke informatie te voorzien en deze mondeling nader toe te lichten, terwijl zijn vrouw Tiny de bruine koffie serveert Hij laat even het jaarboekje zien: „hebben we met z'n allen zelf gemaakt, met man en macht is eraan gewerkt Niet meer dat dure ge drukte werk, maar eenvoudig, om de kos ten te drukken. En het is nog leuk gewor den ook, dacht ik zo". Zoals gezegd: De Blauwkousen gaan het anders aanpakken. Zeker nu voor de eer ste keer gebruik wordt gemaakt van het multifunctionele centrum Het Anker in de wijk Rhynenburg, dat veel centraler ligt dan de vroegere residentie, het parochie huis ofwel Pleyn '68, waar sinds de sponta ne geboorte van De Blauwkousen (een min of meer echt kind van de v.v. (Sint) Ber- nardus vijf jaar terug) de activiteiten van de leut werden gevierd. „We moesten in die jaren", zo vertelt Huib, „steeds een tent huren om samen met het parochiehuis een „grote zaal" te krijgen. In Het Anker heb ben we nu de ruimte, al is het jammer dat we een paar keer met de Mis in de knoop komen. Carnaval en godsdienstoefening moeten elkaar afwisselen; het wordt op bouwen, afbreken en weer opbouwen, zon der O.L. Heer in het gedrang te brengea We hopen dat de pastoor bij die gelegen heid iets korter zal preken, dan loopt alles verder op wieletjes". Maar goed, de elf verenigingen zijn aange schreven om een kandidaat Prins en Prin ses beschikbaar te stellen voor 12 novem ber, want dan moeten Hunne Hoogheden verkozen worden. Huib Verdegaal: „Met de kandidaten hebben we al kennis gemaakt, ze zijn volkomen aanvaardbaar en boven dien nemen ze straks een flinke achterban met zich mee. Aardig, eigenlijk zijn er meer kandidaten uit het Dorp, ofschoon we in feite een Rijndijkse vereniging zijn. Dat wijst op een doorbraak. Maar Hazers woude zou Hazerswoude niet zijn als er geen „afwachtende houding" werd aange nomen. De meeste verenigingen keken lie ver de kat uit de boom en lieten de „eer" aan anderen over, zodat 6 weken voor het eerste feest op zaterdag a.s. slechts één vereniging had gereageerd. Maar naarmate de publiciteit rond het gebeuren toenam kwamen er meer verenigingen op de prop pen zodat nu al bij voorbaat het succes van de avond vaststaat. De medewerkende verenigingen tot nu toe zijn gymn. ver. „Aspasia", tafeltennisver. „Avanti", de v.v. „Bernardus", tennis ver. „Tehado" (jong maar moedig), de jeugd soos „Ons Stekkie" en Pleyn '68. Ómdat pas komende vrijdagavond om 7 uur de inschrijving wordt gesloten kunnen de overige verenigingen nog best meedoen. Even telefonisch contact opnemen met Huib Verdegaal, 01714-3213. Intussen sig naleert Huib nog even een „grote vergis sing": „de meeste mensen denken name lijk, als ze ons met een pint in de hand zien staan, dat de Raad van Elf mooi weer speelt met het geld dat via het lidmaat schap der leden binnenkomt. Heleméél niet, we betalen die pintjes allemaal mooi zelf en de Raad doet voor dat contributie- geld heel erg veel. Heel wat kosten hebben we door zelfwerkzaamheid kunnen bespa ren om zeker te zijn dat we er dit jaar financieel zouden uitspringen. We hebben immers bekende teevee-sterren gecontrac teerd en zoiets kost niet weinig". Zo kan Hazerswoude zaterdagavond z'n eigen prinselijk paar kiezen: „uit ons, vóór ons", iets in die geest Helemaal represen tatief ook. Nog werk genoeg aan de Mrinkel, „want", aldus overwerkende Huib, „van de week gaan we weer massaal de weg op om leden te maken. Dat doen we samen met de „raadsvrouwen", onze echtgenotes. Elk jaar doen we dat Dat vind ik eigenlijk belachelijk, te veel omslag, want elk jaar weer moet je erachter aan. Gewoon vaste leden lijkt me veel wenselijker". Toch zorgen De Blauwkousen met hun uitzonderlijke prinsenverkiezing (niet al leen de leden kunnen stemmen, maar let terlijk iedere Hazerswoudenaar) voor een Nederlandse primeur. Men hoopt dat B en W van de „Prinsenavond" getuige zullen zijn, een hoop die in vele andere gemeen ten een zekerheid is. Het Prinsenbal wordt opgeluisterd door de boerenblaaskapel De Gespleten Klomp uit Leiden en het dansor- kest „Keytown", wat sleutelstad betekent en dus ook wel uit Leiden afkomstig zal zijn. De „bekenden van radio en t.v." zijn Barbra Bas. Een dolle avond die overi gens rustig begint voor de dansliefhebbers. Vóór het Vastenavond is zitten de Boeren kielenavond (14 jan.) de carnavalsavond voor bejaarden (30 jan.), de dansavond voor de „senioren" (31 jan.), de jeugd avond (3 febr.), de kindermiddag op 4 febr., het Carnavalsbal (met Rosie en An dres) op 4 febr. en het Halfvastenbal op 4 maart er al weer op. Voorlopig zullen de Hazerswoudse alaafs niet van de lucht 4 ji ive )nr. ing v en ;te< ;n i n. liet IDEN Hoewel het er veel van weg had, is het bestuur van ABVA-Leiden gisteravond op het nippertje niet afgetreden, dreiging van het vroegtijdig neerleggen van de bestuursfunc- i zat er veertien dagen geleden levensgroot in, toen een nming tijdens de ledenvergadering uitwees, dat men de voor iep''611 van bet FNV niet bepaald zag zitten. dl n d FNV is voor het komend jaar voorstandster van de handhaving eef koopkracht voor de modale werknemer met een inkomen van dirfOO gulden, waarvoor de prijscompensatie en de belastingverla- e dgen borg moeten staan. De leden van de ABVA echter besloten 24 oktober, dat de schoning van de prijscompensatie ongedaan •nde te worden gemaakt. Dit houdt in, dat de verhogingen, die p dbtw met zich meebrengt, wederom aan de werknemer vergoed •oofden. In hun lijstje van grieven voerde een deel van de leden issCrts de navolgende eisen aan: een verhoging van het modale cin:°men naar 37.000; realisering van een 35-urige werkweek met van loon en het stellen van de pensioengerechtigde leeftijd jaar. Met deze eisen kon het bestuur op de 24ste niet akkoord neiin. De voorstellen zouden volgens de afdelingssecretaris H. K. op de bondsraadsvergadering nagenoeg niet verdedigd worden, daar ze ireëel en ongemotiveerd naar voren waren bleek in het St. Antonius Clubhuis, waar aanzienlijk leden aanwezig waren dan op de gewraakte dag, dat het ?ol>rendeel van de leden zich achter Matters opvatting stelde. Uit voi stemming, of het bestuur wel dan niet af moest treden, bleek oegt de aangedragen eisen (dus bezwaren) een te zwakke stee Tfïmden om het FNV en het ABV A-bestuur te doen zwichten. 1 ifctters hierover: „Ik wil best" alle voorstellen van de leden tijdens vai bondsraadsvergadering verdedigen. Maar dan stel ik slechts één orwaarde, dat is, dat er voldoende mogelijkheid tot discussie erblijft en ik derhalve niet met nauwelijks onderbouwde en icht geargumenteerde stellingen aan moet komen zetten." Een i ander zette kwaad bloed bij enkele van de ambtenaren uit de oep van tde universiteit en het Academisch Ziekenhuis. De heer ïrks verweet het bestuur een manipulatief gedrag en het, vanwege tijd, te snel afwikkelen van de kwestie, die toch wel wat meer indacht verdiende, dan het bestuur deed overkomen. Toen er istemd was over het in functie blijven van het huidige bestuur flat dit jaar zondermeer al aftredend is), bleek de ambtenarenstorm iluwd te zijn en het ABV A-bestuur herkozen. Het aangezicht van de Morspoort wordt opgeknapt. Ambachtslie den zijn druk in de weer om het geknaag door de tand des tijds onzichtbaar te maken: een soort face-lift derhalve van de westgevel. De oude voegen worden met een slijpsteen verwijderd om vernieuwd te worden; de zandstenen delen van de poort, vooral aanwezig in de onderdoorgang, worden gerestaureerd. Zowel de voegen als het zandsteen waren ernstig beschadigd door weersinvloeden, uitlaatgassen en onzachte aanrakingen met (te) hoge voertuigen. Als het werk gereed is, wordt de Morspoort voorzien van een nieuw verfje en krijgt de windwijzer op de poort nieuw verguldsel. Het kanwei zal zo'n tweeèneenhalve maand in beslag nemen. Dan moet de westgevel er weer zo uitzien als na de oplevering van de stadspoort in 1669. Ook de tweede nog resterende stadspoort van Leiden, de Zijlpoort, staat momenteel in de steigers. De stellage is geplaatst om de poort en vooral de erop staande toren te kunnen onderzoeken en te bezien welke spoedeisende maatregelen vereist zijn om instorting te voorkomen. Na de inventarisatie van de kwaliteit van de Zijlpoort wordt een restauratieplan opgesteld door architect Walraad uit Brielle. Aan de hand van dit plan wordt dan een langdurige enkele jaren vergende opknapbeurt uitgevoerd. Wanneer met dit karwei wordt begonnen is nog niet bekend. LEIOEN De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland zal het komend jaar een pas op de plaats moeten doen. De begroting voor 1978 vermeldt een tekort van 149.600,-. Tijdens een vergade ring gingen de leden van de Kamer er gisteren mee akkoord dat dit tekort zal worden opge vangen door een verhoging van de retributies met vijf procent (opbrengst: ƒ12.000,-) en door het aanwenden van het egalisa tie- en reservefonds, dat de Ka mer gedurende enige jaren heeft opgebouwd van de batige saldi in de afgelopen jaren 120.000,-). Door het aanspreken van dit egalisatiefonds zal het ook in 1978 mogelijk zijn de taken van de Kamer voor de volle honderd procent uit te voeren, zo verze kerde voorzitter Koningsveld de vergadering. De suggestie van een van de leden om het bedrag uit het egalisatiefonds uit te smeren over meer dan een jaar werd door de voorzitter van de hand gewezen om reden dat de Kamer dan op het dienstenpak ket moet gaan beknibbelen of bij het bedrijfsleven meer geld moet gaan vragen. „Gezien de huidige economische situatie lijkt ons het laatste geen haalba-. re kaart", aldus de voorzitter. In zijn algemene beschouwingen op de begroting stelt het bestuur van de Kamer dat begin 1978 de resultaten van het regionaal dis tributie planologisch onderzoek voor Rijnland zijn te verwach ten. De voorlichtingsactiviteiten van de Kamer zullen het ko mend jaar aanzienlijk worden uitgebreid. Thans is één mede werker werkzaam op de afde ling handelsvoorlichting. Deze medewerker kan weliswaar de individuele vragen van het be drijfsleven beantwoorden, maar steeds meer wordt duidelijk dat het bedrijfsleven zich geen beeld kan vormen van wat de Kamer doet en wat er van hem kan worden verwacht Teneinde het bedrijfsleven beter te infor meren, zal de Kamer van Koop handel voor Rijnland zich aan sluiten bij een aantal Kamers, dat gezamenlijk een bulletin uit geeft. Hierin wordt niet alleen informatie verschaft over de economische situatie in Neder land maar ook wordt er aan dacht besteed aan de regionale problematiek. In zijn openingswoord stelde voorzitter Koningsveld dat Rijn land zich met een aantal andere Kamers van Koophandel in Zuid-Holland sterk maakt voor de aanleg van rijksweg 1. Het streven van de Kamers wordt geheel ondersteund door het coHege van b en w van Alphen aan den Rijn, dat het belang van de weg voor de economi sche as Leiden—Alphen onder kent Het standpunt van het Leidse college met betrekking tot de aanleg van de weg is nog niet geheel duidelijk. Op korte termijn zal het bestuur van de Kamer een gesprek met gedepu teerde staten voeren over de aanleg van de weg. Voorzitter Koningsveld deelde de leden mee dat er tevens met GS ge sproken zal worden over de, zoals hij het noemde, „heilloze -plannen tot gewestelijke herin deling". lei j V0 JL jÉIDEN Bij de bespreking i/ah?1 ^et b^dsplan van de jrNV, gisteren in de Vredeskerk, ferklaarde de Katholieke Bond ipr Pverheidspersoneel (KA- •O) zich in grote lijnen akkoord eik* C^t plan. Het betrof een ~j£gionale vergadering van deze rond, die samen met de ABVA "Je sectoren overheid en welzijn in de FNV vertegenwoordigt. Naast enthousiasme voor dit be leidsplan, bekend onder de titel „Vier jaar vooruit", was er ook kritiek. Zo is de bond van me ning dat de FNV moet pleiten voor een wijziging in het sys teem van sociale voorzieningen; een wijziging in die zin dat mis bruik en oneigenlijk gebruik on mogelijk worden gemaakt en dat de animo om te werken groter wordt De bond wil dat de mazen, zoals die nu voor zowel werknemers als werkge vers bestaan, gestopt worden. De KABO pleit er verder voor in dit plan uitdrukkelijk de vier hervormingsvoorstellen op te nemen als Dolitieke eis, dit mede in verband met de kabinetsfor matie. (De vier punten zijn de grondpolitiek, de VAD, de on dernemingsraad en de selectieve investeringsregeling). Verder is de bond tegen het aannemen van part-timers wanneer daar door arbeidsplaatsen verloren gaan. LEIDEN Verschillende auto mobilisten werd het gisteren op de zitting van het kantonge recht kwalijk genomen dat zij zich in het mistige januari van dit jaar bij bedenkelijk zicht op 's Rijks wegen zich hadden be diend van het zogenaamde „stadslicht". Zoals bekend wordt dit licht vandaag de dag beschouwd als zijnde onvoldoende zichtbaar voor andere weggebruikers en ook wel vergeleken met „gloeiende spijkers", en het ge bruik ervan wordt in nagenoeg alle omstandigheden afgeraden. Het gebruik ervan in klamme mistdampen is zelfs strafbaar, zoals een bejaarde dame in de auto ondervond. „O, maar ik kon heel goed zien hoor", verze kerde de dame kantonrechter Van Dijke. „Het was geen dichte mist, want bij gladheid en zware mist stap ik niet in de auto, ik rij alleen voor mijn plezier", aldus de bejaarde wetovertreed- ster. Rechter Van Dijke citeerde echter genadeloos uit het politie rapport dat het zicht zeker niet meer dan 100 meter had bedra gen en dat de politie dat haar- A denbewijs het geldbedrag zou kunnep doen halveren, maar daar de officier, mevrouw mr. Klopper, daarin niet mee wilde Dubbel gaan werd het 60 gulden boete, minder dan gebruikelijk omdat als verzachtende omstandighe den kon worden aangemerkt dat de filmpjes op de televisie over het misbruik van stadslicht pas na haar overtreding regel matig de beeldbuis deden op lichten. fijn vóst omdat zij maar drie lichtmasten in de „dikke soep" had kunnen waarnemen. „De politie zag ik niet; ik schrok me wezenloos toen ze me aan hielden", aldus de dame die op de vraag of ze veel rijervaring had antwoordde dat ze weinig ervaring had; met bekeuringen wel te verstaan voegde ze daar aan snel toe. Voor de boete had ze haar bejaardenpas meegeno men in de hoop dat dit leeftij- Canada Dezelfde boete was weggelegd voor een Canadese dame, die in een Lelijke Eend het gewraakte stadslicht had gevoerd maar via haar echtgenoot liet weten dat het een kwestie van onwetend heid was geweest; zij had de auto net en in Canada hebben de auto's helemaal geen stad slicht, zodat zij in de veronder stelling verkeerde dat zij na het beroeren van de verlichtings- knop het dimlicht reeds in werking had gesteld. De officier vond wel dat de Canadese zich wat beter op de hoogte had Overtredingen ter land en ter zee waren weggelegd voor een jeugdige water- en weggebrui ker, die eerst 30 kilometer per uur had gevaren met een rub berboot op de Kagerplassen en vervolgens, enige tijd later, zon der helm op de brommer had gezeten. De dubbele overtreder zwakte de ernst van de overtre dingen wat af door te stellen dat hij op het water maar 20 had gevaren (in plaats van de maxi male 13) en dat hij dat nog wist omdat zijn rubberboot veel ho ger uit het water zou zijn gere zen als het 30 was geweest. En op de brommer was hij net be zig geweest te keren omdat hij had gemerkt dat hij geen helm droeg en hij wou die helm net even gaan halen toen hij oog in oog kwam met een politiebusje, een ontwijkende manoeuvre niet slaagde en hij in de kraag werd gegrepen. Het leverde al les bij elkaar 70 gulden boete oi*

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5