iniet door raad aanvaard Bestemmingsplan Morssingel Gemeente erkent samenwonenden als woningzoekend «fflgflSil Gemeente laat Daey Ouwens voor laatste maal vallen brieven lezers ■«Mi 1\/lini-Kurhaus van Chouette NA AFSTEMMEN ONDERZOEK PlNSDAG 8 NOVEMBER 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon- den stukken te bekorten Actie Singh Met genoegen heb ik gelezen dat Hr. Singh uit de zorgen is. Een goed initiatief van Mevr. Van Empel is op de juiste wijze ge honoreerd. Maar toch blijf ik, en waarschijnlijk velen met mij, met een groot brok ergernis achter over de wijze waarop gemeente en politie op deze kra kers-affaire gereageerd hebben. Uit de laatste krantenpublica ties betreffende Singh blijkt nergens dat er initiatieven geno men zijn of worden om de kra kers voor hun daden (diefstal en vandalisme voor duizenden gul dens) te vervolgen. De krakers kunnen vrijelijk concluderen „dat gaat goed jongens, is er elders niks te versieren, de bur gerij lapt wel en de politie durft toch niets te doen". Dankzij de aktiviteiten en bij dragen van velen is hr. Singh uit de zorgen. Hetzelfde kan ge zegd worden van de krakers die door de liefdevolle behandeling van gemeente, politie en advo caat van de zorgen af zijn om mogelijk voor hun vandalisme en diefstal ter verantwoording te worden geroepen. We kunnen weer gerust slapen. Of soms niet? en bent U ook van mening dat als diefstal en vandalisme ongestraft kunnen worden gepleegd, we met onze maatschappij wel echt helemaal op de verkeerde weg zijn. (ingekort-red.) n.n. (naam en adres bij red. bekend) Schoorsteen (I) Veel gekrakeel gisteravond in de gemeenteraad over bet al dan niet monument zijn van de schoorsteen van de voorma lige fabriek van de Koninklijke Nederlandse Grofsmederij aan de Leidse Zuidsingel. Zoals bekend kreeg de gemeente raad gisteravond te beslissen over de vraag of deze schoor steen als berinnering aan een industrieel verleden moest blijven staan of niet Hij zou dan onderdeel gaan uitmaken van een stadspark dat op dit voormalig fabrieksterrein zal worden aangelegd. Tegelijk wordt de kade van de Zuidsin gel in zijn oude glorie hersteld en daartoe lagen gisteren los van de toekomst van de schoorsteen twee voorstellen op tafel: één waarbij de huidige oever lijn wordt gehand haafd, waardoor de totale kosten op 700.000 gulden uitko men en één waarbij de oeverlijn in zijn historische glorie wordt hersteld, een oplossing die 4 ton duurder is en die 1,1 miljoen zou kosten. Schoorsteen (II) Het werd een uitermate warrige en komische boel gister avond. Er moest en zou een besluit genomen worden, omdat CRM vandaag beslist over bet al dan niet geven van subsidie voor het project en als er geen raadsbeslissing zou zijn kon ook de subsidie bijvoorbaat vergeten worden. Er was dus veel baast bij. De meningen lagen echter in alle fracties zeer verdeeld. Eerst kwam de oeverlijn aan bod en bet bad er alle schijn van dat opnieuw de stemmen zouden staken (18-18). Dat zou betekeneq dat er een volgende raadsvergadering opnieuw zou moeten 'worden gestemd en daarmee zou de subsidie wel eens verkeken kunnen zijn. Dus vroeg burgemeester Vis de raadsleden eerst om maar eens „informeel" hun handjes op te steken. Een vluchtige analyse van wapperende handen leerde inderdaad dat het gevaar voor bet staken der stemmen levensgroot was. Wat nu, goede raad is duur. Gelukkig bracht één der leden uitkomst Frans Mentzij, werknemer van de Grofsmederij liet noch voor, noch tegen horen zodat bij de stemmingen een even aantal onmogelijk was. Met 18 tegen 17 stemmen koos de raad toen voor het (jawelduurste voorstel van 1,1 miljoen. Schoorsteen (UI) Maar toen nog de vraag ja schoorsteen of nee schoorsteen. En toen werd er zo waar toch nog gelachen in de raadzaal. De ideologische vondsten waarmee de verschillende raadsle den (soms uit dezelfde fractie) hun voor en tegens adstrueer den waren werkelijk enorm. Een kleine keuze uit de zin en onzin die gisteravond de haag der tanden van de Leidse vroede vaderen ontvlood: Ranner (PvdA): „Die schoorsteen moet weg. Het is een negatief monument, een blijk van bet verlies van werkgelegenheid waar we bepaald niet trots op boeven te zijn. Het is een berinnering aan verontreiniging van stadscboon en ondanks het feit dat er geen rook meer uit komt is het nu het toonbeeld van horizonvervuiling." Schoorsteen (IV) Grofsmederijwerknemer Frans Mentzij, evenals Ranner lid van de PvdA, kwam met een heel andere redenering: „Die schoorsteen staat daar als symbool van een falende kapita listische maatschappij die er niet in is geslaagd de werkgele genheid te waarborgen. Voor mij moet die schoorsteen blijven staan als symbool van het socialisme." Maar niet alleen in socialistische, ook in liberale kring denkt men kennelijk zeer verschillend over de cultuurhisto rische waarden in deze stad. VVD-fractievoorzitter Kuijers: „Die schoorsteen moet blijven. Het is een wezenlijk onder deel uit bet stadsgezicht van vroeger". Zijn partijgenoot Wessels: „Een rokende schoorsteen is volgens mijn liberale opvattingen een toonbeeld van werk en gelukkige gezinnen. Een dode schoorsteen als deze is echter het triest symbool van een progressief economisch beleid"... Schoorsteen (V) Ontwapenend verademend was in dit verband wel de opmerking van het SGP/GPV-raadslid Van der Mey: „Het afbreken van deze schoorsteen zal niet leiden tot het herschrijven van de geschiedenis. Overigens heb ik ook mijn eigen ideologische argumenten ter ondersteuning van mijn standpunt: „rabarreber, ra barre ber, rabarreber..." Schoorsteen (VI) Voor wie bet echt nog weten wil: Sinterklaas ziet dit jaar in elk geval één schoorsteen in Leiden minder want uiteind elijk stemden 19 raadsleden voor de sloop van bet geval en wilden maar 16 leden de pijp als een herinnering aan wat dan ook handhaven. Jan Berkelouw Jan Berkelouw exposeert tot 11 november houtsneden in het Academiegebouw aan het Rapenburg 73. Berkelouw is een van de weinige Nederlandse kunstenaars die de techniek van het houtsnijden tot bijna in de perfectie beheerst. Alle lijnen die hij met zijn guts in de triplex in berkenhout, waarmee hij meestal werkt, aanbrengt zijn bewust aangebracht. Er zijn drie uitgangspunten in het werk van Berkelouw te onderscheiden: aversie tegen de kerk, erotiek (overheersend) en parafrases rond een anecdote. In onderwerpen die hij kiest worden deze drie uitgangspunten veelal vermengd. Vergadering VVD De afdeling Leiden van de WD houdt vanavond een bijeenkomst in de Vinkenzaal van hotel-restaurant „Nieuw- Minerva" aan de Vrouwensteeg 11 te Leiden. Op uitnodiging van de VVD zal mr. J. G. C. Wiebenga, burgemeester van de gemeente Eelde, een spreekbeurt houden over het onder werp „Binnenlands Bestuur in vogelvlucht". Hierbij komen aspecten van de bestuursproblematielc, bet burgemeester sambt, alsmede de taak en het functioneren van de Eerste Kamer der Staten-Generaal aan de orde. Vervolgens deelt het bestuur mede, dat op grond van het bepaalde in de artikelen 30 en 33 van het model voor een afdelingsregle ment er in verband met eerder genomen beslissingen een vacature in bet bestuur van de afdeling is ontstaan. In deze vacature zal worden voorzien op de jaarlijkse huishoudelij ke vergadering, welke in de maand januari 1978 zal plaats vinden. De vergadering begint 's avonds om acht uur. Kabeltelevisie Siemens Nederland N.V houdt woensdag 9 november een expositie in de Utrecht Room van Holiday Inn. De tentoon-, stelling is opgezet om gemeentebesturen in de bollenstreek te informeren over kabeltelevisie. De tentoonstelling is te bezichtigen van twee uur tot half vijf. Hengelsport De zevende wedstrijd van de hengelsportvereniging HSV werd dit weekeinde gehouden in Oude Weteringen. G. Bontje werd winnaar met 4900 gram, verdeeld over 27 stuks. Hij werd gevolgd door P. Wondergem met 4170 gram en K. Laterveer met 4050 gram. deen stuntje in een goeddeels verla gen badplaats Scheveningen. Daar door zorgde gisteren de jaarclub Chouette die onderdeel uitmaakt v(ran de Leidse Studentenvereniging hMinerva. Het damesgezelschap ^erd gisteravond geïnaugureerd 'ten die gebeurtenis moest zo Reenden de initiatiefnemers - niet 'bngemerkt voorbij gaan. Praeses ^Marian de Wit legde geduldig uit, '"dat het de dames menens is als cze beweren, dat Scheveningen >weer een badplaats van internatio nale allure dient te worden. „En vooral schoon en gewoon super. Zo willen we. dat het er hier straks uitziet", aldus de met zeer Leidse studentikoze tongval uitgesproken woorden. Marian overhandigde daarop aan Jan van Doorn, direc teur van het Beheerskantoor Sche veningen. een mini-Kurhaus van klei. Voordat de zeventien dames naar de kust waren getrokken, hadden zij eerst het Dierenpark Wassenaar aan gedaan. Daar werd een bosuil (chouette) - de naamge noot van hun jaarclub geadop teerd. LEIDEN Ongehuwd samen wonenden kunnen in de toe komst aanspraak maken op een woonvergunning voor een drie- of vierkamerwoning als ze sa men 48 jaar zijn en de jongste minimaal 21 jaar oud is. Dat is de voornaamste wijziging in de nieuwe woonruimteverdelings regeling die na behandeling door de raad in 1978 van de gemeente Leiden van kracht zal worden. Verder zal vanaf 1 ja nuari geen onderscheid meer worden gemaakt in urgentie bij de registratie van woningzoe kenden, waarbij tevens de leef tijdsgrens zal worden verlaagd tot 18 jaar. Ook komt een einde aan de toewijzing van wonin gen op voordracht van de wo ningbouwcorporaties, terwijl alle zelfstandige woningen voor bejaardenhuisvesting voortaan zullen worden toegewezen op voordracht van de gemeente. De invoering van de categorie „tweepersoonshuishoudens" ge schiedt op aandrang van de rijksoverheid, die er herhaalde lijk op heeft gewezen, dat regi stratie van ongehuwd samenwo nenden op dezelfde basis dient te geschieden als die van ge huwden. Zoals bekend konden tot dusver alleen gehuwde pa ren voor een woonvergunning in aanmerking komen. Ongehuw- den werden gedwongen een ver klaring te tekenen, waarin zij beloofden binnen twee maanden te zullen trouwen. Voor samen wonenden van het zelfde ge slacht was in het gemeentelijk beleid tot nog toe helemaal geen ruimte. Dit systeem zal, als de raad hiermee instemt, per 1 ja nuari aanzienlijk veranderen. Om te voorkomen, dat allerlei ongehuwden zich zullen laten inschrijven als tweepersoons huishoudens, zonder dat van zing van huizen van woning bouwverenigingen. Deze houden niet langer het voorrecht een (beperkt) deel van de woningen op eigen voordracht te laten toe wijzen. Vanaf 1 januari zal een zogenaamde koppelcommissie waarin ook vertegenwoordigers van deze corporatie zitting heb ben, maar waarin de gemeente etn duurzame relatie sprake is ook'Mn be^g^e stem heefti en louter om zo aan een ruime belast worden met de voor- woning in Leiden te komen zal dracht van v00r de. de gemeente wel enkele nadere ze woningen. ofschoon het ur- voorwaarden stellen. De twee- gentiesysteem wordt afgeschaft. persoonshuishoudens zullen zullen sociaal zwakkeren en n ^°r°^ergimning ^|cn^op^bei- ^sch geïncideerden bij de toe- er naom a c -au .01 c o. wijzing door bureau huisvesting een zekere voorrang blijven ge nieten. Voor het overige geldt als maatstaf de tijd die men bij het huisvestingsbureau als wo- geregistreerd der naam als zij Leids ingezete nen, dan wel economisch gebon den zijn. Is één van hen dat niet, dan zal de constructie van inwo ning worden gehanteerd met dien verstande dat deze partner JJ^ekmdT de woning binnen 30 dagen staat_ moet ontruimen als de hoofdbe- z0wel studerende als werkende woner zijn biezen pakt. Op deze jongeren zullen voortaan ook bij wijze wordt voorkomen dat met- de gemeente ingeschreven kun- ingezetenen van Leiden gemak kelijk aan een huis in deze stad geholpen worden. Voorlopig wil het huisvestingsbureau één jaar met dit systeem opereren. Daar na zal het mogelijk worden aan gepast Vanaf volgend jaar zullen ook de koopwoningen tot de koop prijsgrens onder de gemeentelij ke bezettingsnormen gaan val len. Tot nog toe gold de regeling nen worden als woningzoeken den als zij tenminste de leeftijd van 30 jaar hebben bereikt en zelfstandig wonen. Bewoners van studentenflats staan gelijk met inwonenden en als zij ten minste 5 jaar in het Leids bevol kingsregister staan ingeschre ven, kunnen zij in aanmerking komen voor registratie als wo ningzoekende. Ook dit is een novum in de nieuwe woonruim- alleen voor huurwoningen bene- teverdelingsregeling, waarvan den de huurprijsgrens. na behandeling door de raad Nieuw is ook de grotere invloed een inlichtingen met nadere in- van de gemeente bij de toewij- formatie zal verschijnen. gd (Van onze raadsverslaggever) LEIDEN Nadat een door CDA, WD en SGP/GPV gewenst onderzoek naar de moge lijkheden van een parkeerdak achter het Sta tionsplein door de linkse raadsmeerderheid was afgestemd, hebben deze raadsfracties met i (s| de steun van de PSP gisteravond het aanne men men van het nieuwe bestemmingsplan voor de Morssingel weten te voorkomen. Door het sta- vai ken van de stemmen (18—18) zal over enkele ig weken opnieuw moeten worden gestemd, maar >ga verwacht wordt dat er dan opnieuw geen meerderheid voor het bestemmingsplan, dat D voorziet in de bouw van 120 premiekoopflats, te vinden zal zijn. De reden dat CDA, WD en- SGP/GPV zich tegen het bestemmingsplan verklaarden lag 18.1 niet in het feit dat zij tegen de bouw van opn premiekoopwoningen waren (de reden waarom r* de PSP tegen stemde), maar vanwege het feit ■aai dat links voor de zoveelste maal een bijdrage T aan de leniging van de parkeernoden in Leiden had getorpedeerd. Zoals bekend waren CDA en WD twee weken geleden met een voorstel gekomen de mogelijkheid te onderzoeken of er tussen Morssingel en Stationsplein geen par- mmm keerdak gebouwd zou kunnen worden boven )mn het hier liggend parkeerterrein. Beide fracties e I vreesden met de SGP/GPV anders een groot z. 1 parkeerprobleem met name ook voor de toe- ré f komstige bewoners van de te bouwen flats. g| Twee weken geleden leek het er op dat dit voorstel kon worden aanvaard, omdat de Pv- IdA-fractie niet voltallig aanwezig was. Links werd toen echter gered door de bel van 23.00 uur, het tijdstip waarna de Leidse raad nimmer vergadert. Daarom moest er gisteren gestemd worden, maar toen hadden zowel links als rechts er voor gezorgd dat iedereen aanwezig was. Alleen de CPN-er Hoeven was door ziekte afwezig. Ofschoon in de motie van CDA en WD alleen om een onderzoek naar de moge lijkheden van een parkeerdak werd gevraagd stemde links toch tegen, inclusief mevrouw Passchier (PSP) die zich weliswaar bezorgd had getoond over de parkeeroverlast, maar toch kennelijk niet wilde doorgaan voor een pleitbe zorger van zo iets verfoeilijks als een auto. Om andere motieven was zij echter wel tegen het bouwplan voor de Morssingel en schaarde zich bij de stemmingen over het gehele plan wel in het kamp van de oppositie. En zo gebeurde het dat zowel de motie van CDA en WD om een onderzoek naar de mogelijkheden van een parkeerdak als de aanpassing van het bestemmingsplan waardoor zo'n grotere par- keercapaciteit niet bij voorbaat werd uitgeslo ten met 19 tegen 17 stemmen strandde, terwijl bij de stemmingen over het totale plan de strijd onbeslist eindigde. Door de houding van links zag de oppositie zich zoals het raadslid Van der Mey (SGP/GPV) stelde „gedwongen mee te gaan op de weg van de polarisatie en tegen het bestemmingsplan te stemmen". Van Duyn (WD) sprak van een „kleinzielige houding" van de linkse partijen: „Dit is de zoveelste betutte ling van de parkeerproblemen die ons doet zeggen: doe je huiswerk nu maar eens over en kom maar eens met een goed stuk op tafel". De Morssingel. Nadat de omstreden sloop is voltooid, blijft het braakliggende terrein een strijdpunt. in onze raadsverslaggever) "WTpEN Ook de laatste mo- jallkheid alsnog een redelijke rechtvaardige regeling te Iwaifen in de zaak Daey Ouwens ;isteravond door een meer- oppeieid van de Leidse gemeen- ad afgesneden. Met 22 tegen stemmen verwierp de ge- :ht, interaad een voorstel van de D-er Wessels af te zien van Kleler beroep tegen het vonnis de ambtenarenrechter die i Is bekend het ontslag van iy Ouwens nietig heeft ver- ^^rd. Met dezelfde stemmen- I^Eouding strandde een voor- van het PPR-raadslid Van [•^•jten om Daey Ouwens als- een passende andere baan oen het gemeentelijk appa- 1 aan te bieden om zo een rde afgang van de gemeente r de rechter te voorkomen. 'm i en ander betekent dat in volgend voorjaar het ontslag i Daey Ouwens aan de Cen- e Raad van Beroep in Ut- ht (de hoogste ambtenaren- ÏV'tyiter in ons land) zal worden rgelegd. Deze krijgt dan te delen over het beroep dat de ieente heeft aangetekend te- de beslissing van zijn colle- Den Haag, die Daey Ou- is deze zomer in het gelijk 1de en zijn ontslag als Groe- g(,0^rdhaldirecteur ongedaan akte. diskussie in de gemeente- id spitste zich gisteravond toe de vraag of Daey Ouwens in h verleden wel een passende Hoger beroep wordt doorgezet werkkring binnen het gemeente lijk apparaat was aangeboden. Een belangrijke vraag in het licht van een mogelijk vergelijk dat met de Groenoordhaldirec- teur zou kunnen worden getrof fen waardoor de gemeente een zoveelste afgang voor de rechter bespaard zou kunnen worden. Om dit gezicht van de gemeente te redden en zoveel mogelijk geld te besparen wilde de WD- er Wessels gisteren middels een commissie van goede diensten alsnog tot een minnelijke schik king komen. Hij wees er nog eens op dat het toch niet de aangevoerde grieven van de commissie Woudstra, maar de angst in raad en college dat zich complicaties zouden voordoen bij een terugkeer van Daey Ou wens naar de Groenoordhal wa ren geweest die veel raadsleden hadden doen besluiten maar voor het ontslag te stemmen. Wessels vroeg zich af wat ande re hoofden van dienst boven het hoofd hangt wanneer zij in con flict komen met hun politieke baas: een wethouder. Hij deed een beroep op zijn collega-raad sleden in de PvdA zich niet te laten leiden door fractiediscipli ne en de laatste mogelijkheid om Daey Ouwens recht te doen toch te benutten. Zwijg! ;en Het beroep van Wessels was te vergeefs. De voltallige socialisti sche fractie stemde tegen zijn motie om het hoger beroep in te trekken. Dit ondanks het feit dat de PvdA bij monde van de heer Van der Horst in de juridi sche commissie met zoveel woorden had betoogd spijt te hebben van het ontslag van de Groenoordhaldirecteur. Dit om dat door het college niet de werkelijke redenen voor het ontslag tegenover de rechter waren aangevoerd (te weten het gebrek aan vertrouwen tussen het college en de directeur) maar juist de bezwaren van de onderzoekscommissie Woudstra, die voor de PvdA veel minder zwaar wegen. Ondanks deze kri tiek deed de PvdA-fractie er gisteravond in alle talen het zwijgen toe, maar stemde wel in zijn geheel voor het doorzetten van hoger beroep. Dat gebeurde na een hartstoch telijk pleidooi van het GP- V/SGP-raadslid Van der Mey. Hij schetste opnieuw het „on zorgvuldige, zelfs roekeloos be leid" dat de gemeente in de zaak Daey Ouwens had ge voerd. „Op zakelijke gronden, maar ook op ethische gronden kan ik niet instemmen met een hoger beroep", stelde Van der Mey. „We zullen en mogen nooit vergeten dat er achter de zaak- Daey Ouwens een mens Daey Ouwens staat, die ik volgens de bijbel als mijn naaste moet zien en voor wie ik het goede moet zoeken. Het is ook daarom on juist, onzedelijk en onbarmhar tig deze man opnieuw bet enge bos van de onzekerheid in te sturen", betoogde Van der Mey. Gespa: nnen Een zichtbaar gespannen burge meester Vis lichtte opnieuw toe dat de subjectieve en ongemoti veerde redenen van de ambte narenrechter Daey Ouwens in het gelijk te stellen voldoende aanleiding waren om in hoger beroep te gaan. Volgens de bur gemeester zouden de Groe- noordhal-directeur wel degelijk andere banen zijn aangeboden. Weliswaar waren deze lager in rang, maar Daey Ouwens zou wel het zelfde salaris (overeen komstig zijn rang als admini strateur) krijgen. Een vergelijk bare positie was hem echter nooit aangeboden en zou hem nooit aangeboden hebben kun nen zijn, omdat die er niet was, stelde Vis. Daarbij zag de bur gemeester echter over het hoofd dat de gemeente onlangs nog over is gegaan tot het aantrek ken van een groot aantal perso- neelswerkers en coördinatoren in het kader van de ambtelijke reorganisatie, die niet alleen een vergelijkbare rang als Daey Ou wens hebben, maar zich ook nog bewegen op het terrein waar Daey Ouwens zich voor zijn benoeming tot directeur van de Groenoordhal mee bezig hield, te weten het personeelsbe leid. Hoe dan ook, de laatste „eervol le" uitweg uit de ellende werd door de gemeente niet benut: PvdA, D'66 en zes leden van het CDA zetten het hoger beroep door. WD, PPR, PSP, SG P/GPV en de CDA-leden Bleijie, De Geus en mevrouw Van Ak keren stemden tegen het hoger beroep.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3