Akkoorc^over uitbreiding hurtchirurgie Koningin wil nader advies van Van Agt Werkloosheid reigt bij Fokker- ïederland «epvrieskip jpk«(a!j|eit Parkeerterrein AZL gereed in december TIENDUIZENDEN ONDERBETAALD Prinses Anne bouwt luxe bad voor paarden Croissantoorlog in Frankrijk [ongste van sesling overleden LUCHTBRUG HOUSTON STOPT PRINZESS) 9aardebad Koe in Stirumstraat ipenburg 2. Leiden, postbus 11. tel, 071-122244 - Giro 103009 - Bank: Amro-bank N.V.. Lelden. Directeur-hoofdredacteur: J. J- Hallewas Chef-redacteur: Wim Buiiteweg. «ties (excl. BTW) 0.46 per mm. Telefoontjes f 4,16 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) inenten: kwartaal 40.45; jaar 150,30; losse nummers: 55 cent. Dinsdag 8 november 1977, 68e jaargang no. 20884 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Lemen voeten „Een reus op lemen voeten", serie over het Christendom op Ned. I om 20.30 uur. Om 22.05 uur Beeldspraak met de beeld houwer Edward Kienholz. Ned. II om 19.17 uur „21" spel- programma met Chiel Montag- ne en om 22.20 uur Aktua-tv waarin aandacht voor de kabi netsformatie. Reg< en Veel bewolking en plaatselijk regen. Aan de kust tijdelijk har de tot stormachtige zuidwestelij ke wind. Maximum temp. 13 gra den. Morgen zon: 7.49—16.58. Maan: 5.03—16.03. Scheveningen hoog water: 1.06, 13.28. Laag water 9.10,21.25. een onzer verslagge* vers) 7y- tfSTERDAM De In- iebond-NW heeft a geslagen over de M >rkgelegenheid bij Fok- I r-Nederland. Zij wil op W rte termijn een gesprek it de demissionaire mi- ster Lubbers van Econo- Jsche Zaken in verbapd |§lbt het dreigend faillisse ment van Fokker-VFW in bitsland, waarbij Fokker- èderland zeer nauw be- okken is. |ileen de Duitse overheid ^JÉu dit faillissement kun- in voorkomen. Zij is na- W|nielijk bereid financieel bij sem springen, ook bij een mo- prjidijke fusie met de Duitse e kJesserschmidt vliegtuigfabriek. Maar dan staan kapitaalvers chaffers en bedrijfsleiding buiten spel. Volgens de Industrie- and-NW is ook de Nederlandse regering voor de gang van iken verantwoordelijk, omdat beide regeringen in 1969 het in jsieverdrag Fokker-VFW getekend hebben met het doel FW-vliegtuigen te produceren. Dit vliegtuig loopt slecht, er ateri nauwelijks vraag naar. us jokker-Nederland heeft intussen, zoals bekend een KLM-be- -ierrfelling voor de F.28 gekregen. De Industriebond-NW vreest loeifhter, dat door de problemen bij Fokker-VFW een weerslag al komen bij Fokker-Nederland. De kans is groot, dat 'okker-Nederland nog alleen toeleveringsbedrijf blijft, met 11e gevolgen wellicht voor de werkgelegenheid van honder en Nederlandse werknemers, aldus de NW-Industriebond. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Prinses Anne (27) van Enge land, die haar eerste baby begin volgende week verwacht, (ze is dan vier jaar ge trouwd), bouwt op haar landgoed Gatcczn- be Park, in bet graafschap Gloucestershi re, een luxueus zwembad. Ondanks de hoge kosten van de brandstof, zal de temperatuur van bet water steeds con stant blijven. Een speciale apparatuur zorgt voor de juiste dosering van minerale zouten. Dit zwembad is niet bestemd voor de prinses en haar gezin. Anne laat het aan leggen voor haar paarden, die ze in topcon ditie wil houden. De prinses en haar echt genoot, kapitein Mare Philips, zijn kenne lijk van plan een moderne stoeterij te beginnen. Bij het zwembad hoort een com fortabel complex van stallen voor 20 paar den, uitgerust met infrarodeverwarming. Als de paarden uit hun zwembad komen, zullen zij zo snel mogelijk gedroogd wor den om te voorkomen, dat zij kou vatten. De stallen en het zwembad kosten samen 100.000 pond. (ongeveer 440.000 gulden). Prinses Anne en kapitein Phillips hebben Gatcombe Park gekocht voor een half miljoen pond. Het landhuis heeft 10 slaap kamers, De prinses heeft het fraai laten inrichten, maar Anne en Mare zijn niet van plan in Gatcombe Park te gaan wonen, zolang de stallen en het zwembad niet voltooid zijn. Zij wonen intussen op Bu- chingham Palace, maar de prinses zal in verband met mogelijke complicaties in het ziekenhuis bevallen. (Van onze correspondent) PARIJS In Frankrijk is gisteren een croissant-oorlog uitgebroken, niet tussen voor- en tegenstanders van uitlevering van de Baader-Meinhofadvocaat Croissant, die in Frankrijk gevangen sit, maar tussen bakkers en regering. De croissant, het halve maantje van blader deeg, is door de regering op een maximum prijs van 1 franc gesteld (tot nu toe 1.10 franc), de boter-croissant op 1.20 franc (tot nu toe 1.60 tot 1.70 franc). De bakkers zijn nu in staking gegaan, uit protest tegen de scherpe prijsmaatregelen waarmee de regering-Barre de inflatie te lijf wil gaan. Ook voor het chocoladebroodje, de „éclair", (de kinderversie van de crois sant) roomsoezen en tompoezen geldt nu een prijsstop. En voor sommige vleeswaren, vis en drank zijn de winstmarges aan banden (Van een onzer verslaggeefsters) BOTTERDAM Dennis Nijssen, de laatstgeborene van de eidse zesling, is vannacht in het Sophia-kinderziekenhuis b Botterdam overleden. ,'nnis is 51 dagen oud geworden. Van meet af aan is zijn .'zondheidstoestand zorgelijk geweest. Ononderbroken lag j aan de beademingsapparatuur en op een gegeven moment •eeg hij te kampen met storingen in de maag- en darmfunc- ies. Na een operatie wegens een darmperforatie leek het aanvankelijk iets beter met hem te gaan, maar de laatste 'andagen werd zijn gezondheidstoestand steeds zorgwekkender. >e vijf andere kinderen worden op 'het ogenblik verpleegd het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Hun gezondheid goed en naar verwachting zullen zij over enkele weken huis mogen. Geweld bij Grunwick Bij het filmontwik kelingsbedrijf Grun wick in Noord Lon den is het gisteren opnieuw tot ge welddadigheden gekomen toen beto gers trachtten het politiekordon rond het bedrijf te door breken. Bij scher mutselingen raak ten negen politie mannen gewond, van wie er eèn in het ziekenhuis moest worden op genomen. Van de ongeveer vierdui zend betogers wer den er 106 gearres teerd. De moeilijk heden bij Grun,wick duren nu al vijftien maanden en heb ben als oorzaak de weigering van de bedrijfsleiding de vakbond Apex als de enige vertegen woordiger van de werknemers in het bedrijf te erkennen. (Van éen onzer verslaggevers) DEN HAAG Het kabinet heeft volledige overeenstemming bereikt over de uitbrei ding van het aantal plaatsen waar open hartchirurgie kan worden bedreven. Staats secretaris Hendriks (Volksgezondheid) heeft hiervoor aangewezen de ziekenhuizen De Klokkenberg in Breda en Zonnestraal in Hilversum. De bedoeling is, dat beide zie kenhuizen een capaciteit krijgen van totaal tweeduizend open hartoperaties per jaar. Ervan uitgaande dat de bestaande hartcen- tra in de academische en enkele andere ziekenhuizen een capaciteit krijgen van vierduizend, schat de staatsecretaris dat rond 1980 de totale operatiecapaciteit voor de open hartchirurgie in Nederland rond de zesduizend zal liggen. Tegenover deze uitbreiding van de operatie capaciteit in NedeTland staat de beslissing van de Nederlandse hartpatiëntenvereniging om de hartluchtbrug op Houston (VS) op te heffen nu de Nederlandse Hartstichting defi nitief stopt met het betalen van de verblijfs kosten van een meereizend familielid. De stichting heeft indertijd een „gebaar" willen maken maar wijst erop, dat het feitelijk een „oneigenlijke" taak op zich heeft genomen, niet in overeenstemming met de statuten. De begeleidingskosten voor de hartluchtbrug naar Genève zal eveneens worden gestaakt Volgens de heer P. van Overveld, voorzitter van de hartpatiëntenvereniging, is er thans een goed alternatief in de vorm van de onlangs geopende luchtbrug naar Londen (tien patiënten per twee weken). De ver blijfskosten van een begeleider, die door de Hartstichting nooit zijn betaald, zijn in Lon den aanmerkelijk lager dan in Houston. De heer Van Overveld wijst er overigens op, dat mensen die het zelf niet kunnen betalen altijd een beroep kunnen doen op de Bij standswet De medische begeleider van de hartlucht brug naar Houston, dr, P. van der Schaar, zou het betreuren als de luchtbrug zou worden opgeheven met als enige reden het probleem van de begeleidingskosten. Door een andere manier van organiseren zouden deze kosten volgens dr. Van der Schaar naar beneden kunnen. Voor het probleem van de begeleidingskosten moet een oplossing te vinden zijn, zo vindt hij. iVAA/r ""s ^/LEKKEKKIPKOUT P\urrBARNEVEU)^ tBekebrede- arneveld (Van onze parlementaire recactie) DEN HAAG Tegen de verwach ting in heeft de koningin gisteren nog geen nieuwe informateur aange wezen om de impasse in de kabinets formatie te doorbreken. Wel heeft zij gisteravond CDA-fractievoorzitter Van Agt ontvangen en hem wat „huiswerk" opgegeven. Van Agt is zich gisteravond gaan beraden over de persoon die de formatie weer op gang kan brengen. De koningin ont ving gisteren voor de tweede keer dr. M. Ruppert, vice-voorzitter van de Raad van State. Ook won zij het advies in van drs. J. de Pous, voor zitter van de Sociaal-Economische Raad. Nadat mr. Van Agt zaterdag al advies aan de koningin had uitgebracht, bracht hij gisteren opnieuw een bezoek aan paleis Lange Voor hout. De koningin vroeg Van Agt zich te beraden op de volgende vraag: wie zou kun nen bewerkstelligen dat snel een parlementair meerderheidskabinet tot stand komt. Gister avond was nog niet bekend hoe laat Van Agt vandaag het antwoord aan de koningin zou gaan brengen. De gang van zaken is vrij ongewoon. Mogelijk heeft de koningin aan Van Agt een informatie^ opdracht willen geven, maar niet willen riske ren dat hij zo'n opdracht voor de tweede keer zou weigeren. Heel subtiel is daarom aan mr. Van Agt de vraag voorgelegd welke politieke zwaargewicht de hindernissen op de weg naar een parlementair meerderheidskabinet zou kunnen wegruimen. Deze vraagstelling is te meer interessant, omdat mr. Van Agt zaterdag in zijn advies aan de koningin al namen van CDA-figuren heeft genoemd die met een infor matieopdracht konden worden belast Het lijkt erop dat de koningin aan dat advies niet voldoende had. ar Prinses Anne voor haar viervoeters de nodige voor- leningen heeft getroffen.... om ze op temperatuur te hou- (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Het gemeentebestuur van Leiden, de Rijksgebouwen dienst en het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen hebben toestemming gegeven voor de aanleg van een parkeerterrein bij het Academisch Ziekenhuis. Het terrein biedt plaats aan 250 personenauto's. De kosten van aanleg worden geraamd op 260.000 gulden. De aanleg van het parkeerterrein is bedoeld om de parkeerdruk op het Academisch Ziekenhuis zoveel mogelijk weg te nemen. Zoals bekend kwam het onlangs tot ongeregeldheden tussen het AZL-be- stuur en personeelsleden over de parkeemood. De nieuyve accom modatie wordt aangelegd op de plaats van de huidige heli-haven. Deze landingsplaats voor helicopters wordt naar achteren verplaat st. De voorbereidende werkzaamheden zijn reeds begonnen. Vanaf de Plesmanlaan is een weg aangelegd voor de aanvoer van grond. Het nieuwe parkeerterrein zal normaal via de hoofdingang bereik baar zijn. Verwacht wordt, dat het terrein in december gereed is. De aanlegkosten alleen al zijn- 100.000 pond. LEIDEN Een losgebroken koe van de veemarkt in de. Groenoordhallen heeft de politie gisteren heel wat werk bezorgd. De koe sloeg pp hol, rende van het terrein af en vernielde enige tuinen in de Van Limburg Sti rumstraat De koe werd uiteind elijk na een drijfjacht van een uur met een verdovingsgeweer op het terrein van de sloperij „Gijsenij" buiten gevecht ge steld. Onderzoek minimumloon: (Van onze verslaggevers) DEN HAAG In Nederland worden tienduizenden werknemers zwaar on derbetaald. Zij ontvangen in veel ge vallen aanzienlijk minder dan het minimumloon. Met name buitenland se werknemers en vrouwen krijgen minder dan hen wettelijk toekomt. Dit staat in het verslag dat de loon- technische dienst deze week aanbiedt aan de Tweede Kamer. De dienst heeft een onderzoek ingesteld naar de toepassing van de wet op het mini mumloon en de minimumvakantiebij slag gedurende het vorige jaar. Men komt tot de conclusie dat ruim 30.000 werknemers gemiddeld tien procent minder ontvangen dan het bedrag waar zij volgens de wet recht op hebben. Vrijwel alle werknemers die worden onderbetaald zijn zo bang hun baan te verliezen dat zij niet proteste ren bij hun baas. Ook een andere groep zou, blijkens een enquete van het NW-jongeren- contact, worden misbruikt Het con tact constateert dat verreweg de mees te stagiaires worden ingezet als extra goedkope of zelfs als gratis arbeids krachten. Afschaffing van de stage vergoedingen, voorgesteld door de mi nisters Van Kemenade (onderwijs) en Boersma (sociale zaken) zou gelijk staan aan loondiefstal, aldus de NVV- jongeren. Zij komen tot de slotsom dat stagiaires de status verdienen van werknemers en dat afschaffing van de stagevergoeding een extra stimulans zal zijn voor de werkgevers om wer kende jongeren te vervangen door goedkope arbeidskrachten van de vak scholen. Diefstal uit Avifauna ALPHEN AAN DEN RUN - Uit het vogelpark van Avifauna zijn tijdens het afgelopen week end opnieuw een paar kostbare vogels gestolen. De bedrijfslei der die dit gisteren aan de poli tie kwam meedelen, had gecon stateerd dat het gaas van een kooi was doorgeknipt en er twee Argus-fazanten verdwenen wa ren. De waarde van de vogels bedraagt 2500,-. Tiende planeet PASSADENA (UPI) De Amerikaanse astronoom Charles Kowl heeft op onge veer anderhalf mil jard kilometer „ach ter" Saturn us een ob ject ontdekt dat mo gelijk de tiende pla neet van ons zonnes telsel zal blijken te zijn. De diameter ligt tussen de 160 en 164 kilometer, slechts eenzesde of nog min der dan de doorsnee van onze aardse maan. Het „object", Kowl zegt zelf er nog geen naam voor te hebben, beschrijft een baan tussen Neptunus en Uranus. Kowl is de astronoom die ont dekte dat Jupiter ze ker een 13e en hoogstwaarschijnlijk een 14e maan heeft ADVERTENTIE 't is om te huilen Maar met tranen besproei je geen kurkdroge akkers in de Sahel. U hebt het isteravond in de Brandpuntuitzending kunnen zien. Uw medemensen in nood schreeuwen om hulp en om water. „Besproei" de girorekening-van-de-droogte: 1111.222 t.n.v. Stichting _fi_ „Mensen in Nood',' Den Bosch.y Dit zeer persoonlijke geschenk ontvangt u als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam: adres: woonplaats: Stuur als dank voor de moeite het sterrenbeeldnaar: naam: adres: woonplaats: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349, Leiden.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1