Italië heeft duizend „sportartsen" voor zes miljoen atleten Glasbergen de Best verslaat ook BMW Van der Plas: 2-0 SELECTIES ENGELAND ITALIË EN BELGIË Jan Zwartkruis in Argentinië assistent van Ernst Happel Sparta wel, Excelsior ;geen lening ^PORT LEIDSE COURANT DINSDAG 8 NOVEMBER 1977 PAGINA 11 JONGE PROF OVERLEED AAN HARTAANVAL (Van onze correspondent) ROME Het Napolitaanse voetbalpu bliek staat bekend als hartstochtelijk chauvinistisch, soms op het gevaarlijke af, als blikkerende messen en rookbom men het overborrelende enthousiasme moeten onderstrepen. De tegenstander wordt doorgaans niet zo vriendelijk ont vangen. Daarom viel het op dat Perugia, afgelopen zondag, met een stormachtig en hartelijk applaus werd verwelkomd toen het zich aan het publiek presenteer de voor de wedstrijd tegen Napoli. Dat applaus was overigens terecht, net als de officiële minuut stilte voor de aan vang van alle eredivisiewedstrijden, want Perugia rouwt nog steeds om Re- nato Curi die, 24 jaar oud, een week geleden dood bleef op het veld tijdens de wedstrijd tegen Juventus. De diverse onderzoeken zijn nog steeds niet afgesloten, maar het staat wel vast dat een hartaanval de populaire, met zijn 1.65 m. kleinste voetballer van Italië, heeft geveld. De klemmende vraag blijft of Curi een gezond hart had. Een Ro meinse cardioloog, zelf oud-international rugby, kwam met de onrustzaaiende ver klaring dat hij tal van sportmensen voor topsport had afgekeurd om veel mindere afwijkingen dan voetballer Curi kenne lijk had. Curi, die door zijn teamgenoten vanwege zijn uiterlijk en manier van doen „Gert" werd genoemd, naar Gert Müller, heeft zelf eens verteld dat hij een merkwaardig hart had. Het sloeg onregelmatig en kwam pas op ritme als hij zich inspande en vermoeide. Een even onregelmatig hart als de topwielrenner Bitossi en de lange-afstandloper Fava. „Het hart van authentieke sporters", heeft hij toen ge zegd. Gebreken Maar intussen is de twijfel gekomen. Hadden de sportartsen die Curi vanwege dat merkwaardige hart zo intensief on derzochten, geen spelverbod moeten op leggen? Curi was voor de medici mis schien meer curiositeit dan sportman, afgaande althans op de nu algemeen bekend geworden gebreken die de sport keuring in Italië vertoont De fouten zitten niet bij de topclub3. Daar werken duurbetaalde clubartsen, die waken over het handjevol aan hen toevertrouwde even dure pupillen. De basisfouten worden gemaakt in de ama teursector en in de laagste afdelingen van het semi-profvoetbal, waar ontelbare spe lers niet méér met een arts in aanraking komen dan via een vluchtig en opper vlakkig onderzoekje aan het begin van een carrière en die terwille van die loop baan alle mogelijke gebreken eerder ver bergen dan vertellen. De wetten zijn - zoals gebruikelijk in Italië - voorhanden en waterdicht Maar in de praktijk komt er - zoals gebruike lijk in Italië - niets van terecht Te weinig De tragische dood van Curi heeft aange toond dat er nog geen duizend artsen beschikbaar zijn voor een legertje van meer dan zes miljoen atleten. En van die duizend zijn er hooguit tweehonderd min of meer gespecialiseerd als spor tarts. Er zijn in elk geval te weinig keuringsart sen beschikbaar, het ontbreekt aan goede organisatie, het ontbreekt aan onderzoe kruimten en ook aan geld. Dat laatste als gevolg van de moeizame decentralisatie van bestuurlijke bevoegdheden van Ro me naar de regio's. Vijftigduizend supporters hebben Curi een week geleden ten grave gedragen. Tienduizenden defileerden langs de in de kleedkamer van het stadion opgestelde kist Vanuit het stadion droegen zijn me despelers hem naar zijn laatste rust plaats. Een ontroerende plechtigheid die al weer bijna vergeten is. Als het dan in de toekomst nog tot een soort gerech telijke uitspraak komt zal dat voor de jonge weduwe en haar anderhalfjarig dochtertje een nutteloze troost zijn. FRANS WIJNANDS Topwielrenner Franco Bitossi heeft ook een „onregelmatig hart". Zwitserland bestrijdt gebruik doping ZÜRICH Het overkoepelend orgaan van de Zwitserse sport bonden heeft het afgelopen weekeinde een eerste aanzet ge geven tot bestrijding van het dopinggebruik in de nationale topsport. Het orgaan, samengesteld uit vertegenwoordigers van alle ze senzestig Zwitserse sportbon den, nam in een vergadering het besluit alle stimulerende midde len, die de prestaties 'beinvloe- den, te verbieden. Het besluit heeft geen bindend karkater maar schept wel de mogelijk heid voor de bonden dopingcon troles te houden. Het is de eer ste keer dat de georganiseerde Zwitserse sportbonden zich ge zamenlijk over het dopingpro bleem uitspraken. De vertegenwoordigers van de diverse bonden werden ook op geroepen het Zwitserse stand punt in internationaal verband uit te dragen. Op den duur zou aan de hand daarvan een inter nationaal verbod voor stimule rende middelen van kracht kun nen worden. Oostenrijk: vrouwen mee WENEN De spelers van het Oostenrijkse voetbalelftal zul len in Argentinië tijdens de eindronde van het wereldkam pioenschap vergezeld zijn van hun vrouwen. Nadat de kwalifi catie een feit was, meldde zich een sponsor die bereid is de reis- en verblijfkosten van de spelersvrouwen op zich te ne men. Aanvangstijden w.k. voetbal er) ns 1 rsli (Van onze correspondent) ROTTERDAM Sparta is voorlopig weer even uit de fi- ;op nanciële zorgen. De gemeente Rotterdam heeft een lening van «.ongeveer een miljoen gulden wter beschikking gesteld, die de an Kasteelclub aan het begin van ididit jaar reeds aanvroeg. Se Sparta heeft voldaan aan de >aivoorwaarde van sportwethou- 6- der drs. Den Dunnen om een volledige splitsing tot stand te brengen tussen de amateursec tie en de profafdeling. Stadgenoot Excelsior daarente gen is daartoe nog steeds niet bereid, reden ook waarom de j^door de eerste divisieclub even- 1(eens aangevraagde lening van e)ruim drie ton, die hard nodig is omdat het water tot aan de lip- n'pen staat, nog steeds niet rond Dure ski-ster ru ^qMARBELLA De firma Head iejheeft belang bij skiën en de ^daarvoor te gebruiken attribu ten. De firma had de Zwitserse Lise-Marie Morerod als levende Hreclame aangetrokken. Zij won de wereldbeker maar daarvoor moest de firma wel in dat ene seizoen een half miljoen gulden aan haar besteden voor onkos ten, kosten en verzorging. In de Spaanse Marbella maakte de firma gisteren bekend dat me juffrouw Morerod het dit sei zoen allemaal zelf zal moeten betalen „want wij doen het niet meer. Er is geen noemehswaar- dige stijging van de omzet be reikt". Het kostte alleen maar een half miljoen, voor een ama- trice. LONDEN In Londen wordt woens dag 16 november de wedstrijd Enge landItalië gespeeld waarin de Ita- r lianen zich definitief kunnen plaatsen voor de eindronden van het toernooi om de wereldtitel in Argentinië. Bei de coaches hebben hun selecties be kend gemaakt. Voor Engeland bestaat de (eerste) se lectie van tweëentwintig spelers uit de doelmannen Ray Clemence (Liver pool), Joe Corrigan (Manchester City) en Peter Shilton (Nottingham Forest). Voor de achterhoede werden gekozen Phil Neal en Emlyn Hughes (beiden Liverpool), John Gidman (Aston Vil la), Dave Watson (Manchester City), Billy Bonds (West Ham United) en Mick Mills )Ipswich Town). De mid denvelders zijn Trevor Cherry (Leeds United), Brian Talbot (Ipswich Town), Ray Wilkins (Chelsea), Trevor Broo king (West Ham United) en Ray Ken nedy (Liverpool) terwijl voor de aan val werden aangewezen Kevin Keegan (Hamburger SV), Peter Barnes (Man- chester City), Gordon Hill, Steve Cop- pell, Stuart Pearson (alien Manchester United), Trevor Francis (Birming ham), Paul Mariner (Ipswich Town) en Bob Latchford (Everton). Voor Italië bestaat de selectie uit: doelmannen Dino Zoff (Juventus) en Luciano Castellini (Torino); verdedi gers Claudio Centile, Antonello Cuc- cureddu, Gaetano Scirea en Marco Tardelli (allen Juventus), Roberto Mozzini (Torino) en Giacinto Facchetti (Inter Milan); middenvelders Giancar- lo Antognoni (Fiorentina), Romeo Be- netti (Juventus), Fabio Capello (Mi lan), Renato Zaccarelli en Patrizio Sa- la (beiden Torino); aanvallers Frances co Causio en Roberto Bettega (beiden Juventus), Claudio Sala, Francesco Graziani en Paolo Publici (Allen Tori no). Raoul Lambert en Roger van Gooi zijn niet opgenomen in de selectie van 22 spelers voor het Belgische elftal, dat op 16 november in Belfast uitkomt tegen Noord Ierland. Een duel om des keizers baard want in deze groep 4 heeft Nederland zich geplaatst. Guy Thijs selecteerde een groot aantal nieuwelingen. Zijn selectie: Mare Bae- ke (Beveren), Hugo Broos (Ander- lecht), Jan Ceulemans (Lierse), Albert Cluytens (Beveren), Ludo Coeck (An- derlecht), Julien Cools, Paul Courant (Club Brugge), Theo Custers (Ant werp), Herve Delesle (Waregem), Phi lippe Garot, Eric Gerets (Standard Luik), Walter Meeuws (Beerschot), Raymond Mommens (Lokeren), Jac ques Munaron (Anderlecht), Jean Ma rie Pfaff (Beveren), Michel Renquin (Standard Luik), Gilbert van Binst, Francois van der Eist (Anderlecht), René Van der Eycken (Club Brugge), Frank Vercauteren (Anderlecht), René Verheyen (Lokeren) en Willy Wellens (RWDM). id„gtiaar Florida? >bt«SOPENHAGEN Kopenhagen ""Ou De Amerikaanse voetbalclub mdq-ampa Bay Rowdies uit Flori- ?6ela is bereid meer dan een mil- joen dollar op tafel te leggen *n®»oor de Deen Alan Simonsen, :ne1terspeler bij Borussia Mon- evejihengladbach. •nesbit meldt de Deense courant arefolitiken na een intervieuw met iy«e vice-precident van de Tampa Bay Rowdies, Francisco Mar ios. Harcos is op rondreis door Eu ropa om spelers te contracteren p joor zijn club en verklaarde, CÖat de vraagprijs van Borussia roor Simonsen rond de 1,3 mil- |oen dollar (ruim 3 miljoen gul- Jen) lag. Dat zou voor de Tam- >a Bay Rowdies geen bezwaar vervroegd ZÜRICH De internationale Voetbalfederatie (FIFA) heeft gisteren in Zurich bekendge maakt dat de wedstrijden om het wereldkampioenschap in Argentinië zullen beginnen om 13.45 en 16.45 uur plaatselijke tijd in plaats van om 14.00 en .16.30 uur zoals eerder was aan gekondigd. Het tijdsverschil met Nederland is vijf uur (13,45 uur is bij ons 18.45 uur). Dit geldt voor wedstrijden waar de Argentijnse ploeg niet aan deelneemt Die duels beginnen om 19.50 uur, en niet om 19.00 zoals eerst was vastgesteld. On veranderd blijven de begintij den voor de eerste wedstrijd op 1 juni, die om de derde plaats op 24 juni en de finale om de eerste en tweede plaats op 25 juni. Deze beginnen om 15.00 uur plaatselijke tijd. Mocht een tweede finale nodig zijn, dan zal die worden ge speeld op 27 juni, om 15.00 uur. De nieuwe begintijden zijn door de FIFA vastgesteld na een re geling met de omroepbonden voor West-Europa (EBU), Oost- Europa (OIRT) en de Ibeton- Amerikaanse landen (OTI). Oud-doelman Oczan coach van HSV HAMBURG De Turkse oud- international Arkoc Oczan heeft een contract getekend, dat hem voor de verdere duur van dit seizoen als coach aan Hamburger SV verbindt Oczan nam twee weken geleden de leiding over van Rudi Guten- dorf, die tot 1 januari 1978 met betaald verlof werd gestuurd na een heftige ruzie met manager Peter Krohn die overigens ook met onmiddellijke ingang bij de Hamburgse club vertrok. Oczan speelde 29 interlandwed strijden voor het Turkse natio nale elftal, was zeven jaar doel man van Hamburger SV en kwam in 1975 bij de Hamburgse club als assistent-coach. (Van onze sportredactie) KATWIJK Ook BMW Van der Plas heeft het Rijnsburgse Glasbergen de Best niet kun nen stuiten. Anne Ouwersloot c.s. bleven in de Katwijkse Cleyn Duinhal met 2-0 aan de voordelige kant van de score en boekten daarmee de vierde overwinning op rij in de „Leidse" hoofdklasse zaal voetbal. Die zege kwam gisteravond evenwel niet bijzonder overtui gend tot stand. Zelfs was de formatie van Cees van der Plas (door het meespelen van Jan, Wim en Henk van der Plas een echte Van der Pias- aangelegenheid geworden) in de eerste helft van de wel spannende, maar niet op su perhoog niveau uitgevochten strijd, de meest gevaarlijke. Uitgespeelde drie tegen één kansen werden evenwel niet benut Nico Kuyt en Gert Zwaan faalden, of vonden de uitstekende spelende Glasber gen-doelman Sam de Mooy op hun weg. Cees van der Plas later: „Als we bij de rust met 3-0 voorstaan, kan niemand er Nico Zwaan weet de bal tijdig weg te koppen. iets van zeggen. Maar ja, feit Een gegeven dat Glasbergen rust gelijk opging Katwijkse Rijnsburgers die scoorden, blijft dat je die bal er wel in dit treffen beter onderken- kansen voor Kuyt en Wim van Nadat Piet Haasnoot de bal al moet trappen". de. Hoewel de strijd ook na der Plas waren het de een keer effectvol voorlangs had laten draalen was het An ne Ouwersloot die ineens uit haalde na een inworp van Ni co Zwaan: 1-0. Drie minuten voor tijd werd het gejaagd spelende en in die periode veel fouten makende Van der Plas definitief geklopt. John Manu- putty verzorgde het voorberei dende werk Adrie Pluim- graaff, Gert Zwaan en doel man Floor Schaap werden uit positie gespeeld en Cas Zwaan kon eenvoudig intik ken. Selectieduel Een selectieteam van Leiden is gisteravond in Waddinxveen kansloos verslagen door Gou da: 8-2. De Leidenaars kwa men op de moeilijk bespeelba re vloer nauwelijks tot aan vaardbaar zaalvoetbal en maakten in dit, als selectieduel voor het districtsteam van West 2 bedoelde treffen, dan ook een bijzonder zwakke in druk. Leiden speelde overi gens zonder de (weggebleven) Gé Perfors van Oegstgeest en met een snel geblesseerd ge raakte Koos van Weerlee. Wim de Roo (6-1) en Gerard van Beek (8-2) scoorden de twee goals. Maandag komt een ge wijzigd Leids team uit tegen Den Haag. Aanvang acht uur in de Katwijkse Cleyn Duin hal. ZEIST Jan Zwartkruis, interim-bonds- reikt. Bondsoefenmeester Arie de Vroet van Zanten niet zal terugkeren als chef coach van het Nederlands elftal voor de completeert de technische staf bij de eind- d'équipe van het Nederlands elftal. Het be- kwalificiatiewedstrijden voor het wereld- ronden van het toernooi om de wereldtitel, stuur-wk zal zich nog nader beraden over kampioenschap voetbal 1978 (IJsland—Ne- dat op 1 juni in Buenos Aires begint de vraag hoe de begeleiding van het Neder- derland, Noord-IERLAND8Nederland en Mr. Jacques Hogewoning en Ton Zwikstra, lands elftal verder moet worden geregeld. België—Nederland) en waarnemer voor voorzitter en financieel deskundige van het Eerder hadden Hogewoning en Zwikstra Ernst Happel bij de beslissende ontmoeting bestuur betaald voetbal, hebben gistermid- zich reeds uitgesproken tegen de benoeming Nederland-België, gaat als assistent van dag in Zeist onder meer gesproken met van een niet-professionele begeleider van Ernst Happel mee naar Argentinië. Ernst Happel en Ruud Krol, de reserveaan- het Nederlands elftal. Ze verklaarden de Happel en Zwartkruis hebben over de taak- voerder van het Nederlands elftal. voorkeur te geven aan een functionaris van verdeling een volledige overeenstemming be- Na de gesprekken staat vast dat Jacques het bondsbureau. Jan Zwartkruis gaat naar Argentinië maar Jacques van Zanten (links) is niet gewenst door het duo Hogewoninq- Zwikstra.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11