Roswell zit in dp ViopIc vanavond waar de klappen vallen 111 confrontatie met start,tft Kunstrij-evenement het absolute hoogtepunt Voltallig episcopaat voor uitgebreid bezoek volgende week naar Rome 1 Ellie Vessiesfe' eerste prijs GEVULDE AGENDA VOOR DE UITHOF Huwelijkspro blemen leiden tot moord ÏÏPp HYS ontslaat drie spelers DIOK sterk Nieuwe handreiking* „Week van gebed j voor eenheid" SPORT LEIDSE COURANT DINSDAG 8 NOVEMBER 1977 PAG 1POR1 VOORBURG Positieve geluiden te laten horen omtrent het wel en wee van het eerste volleybalherenteam van Roswell is vandaag de dag beslist geen eenvoudige opgave. Het gaat namelijk slecht met de mannen uit Voorburg, bijzonder slecht zelfs. Na drie wedstrijden bezet Roswell de onderste plaats van de ranglijst zonder ook maar één enkel winstpunt te hebben vergaard. Ook de nationale bekerronde vond voor Roswell inmiddels reeds een vroegtijdig einde. Vanavond staat in de Marim bahal te Rijswijk - aanvang half negen - de confrontatie met aartsrivaal Starlift op het programma. Een wedstrijd, al tijd steevast omringd met de nodige sentimentele gevoelens en naar voren geschoven in verband met de Europa Cup verplichtingen begin volgende maand van de regerende landskampioen. De situatie is duidelijk. Starlift heeft tot nu toe nog maar nau welijks noemenswaardige krachtsinspannigen hoeven le veren om de wedstrijden op rij winnend af te sluiten. Roswell is aanzienlijk minder hoopge vend van start gegaan. Een hemelsbreed verschil waarvan de gevolgen zich naar alle waarschijnlijkheid gemakke lijk zullen laten raden. Manager Henk Heemskerk, die dit seizoen tevens de bege leiding van de hoofdmacht voor zijn rekening neemt, ziet het voor vanavond dan ook somber in. „Starlift bezit een absoluut sterrenteam. Wij zijn drastisch aan het verjongen, met een nieuwe opbouwfase bezig. Ik zal al tevreden zijn met een redelijke, vertoning van Roswell. Winstkansen sluit ik volledig uit". De oorzaken van de vormcri sis zijn voornamelijk terug te voeren tot het ontbreken van dat nodige tikkeltje geluk - zonder dat komt men immers nu eenmaal nooit erg ver in welke tak van sport dan ook - in het begin van het nu lo pende volleybalseizoen. In Voorburg kreeg Roswell de ene tegenslag na de andere te verwerken. En zoiets kan erg hard aankomen. Griep „We hebben al diverse keren erg schlemielig verloren", al dus Heemskerk in zijn kantoor bij de dienst voor Sport, Cul tuur en Recreatie van de ge meente Voorburg op een steenworp afstand van de Vliegermolen. „Maar de aller grootste boosdoener is toch zonder enige twijfel de griep. Drie, of eigelijk zelfs vier spe lers hebben hiermee te stellen gehad. En dat gaat ons niet in de koude kleren zitten. Weken achtereen heeft Roswell niet optimaal kunnen trainen, laat staan spelen". De ziekte-periode is momen teel zo goed als helemaal inge damd. Maar nu doen zich weer nieuwe moeilijkheden voor. Twee geblesseerden telt de ploeg. Jacques de Vink en Joop Kuipers tobben allebei met dezelfde kwetsuur: een spieraandoening in het boven been. Of ze vanavond tegen Starlift voluit kunnen mee draaien, is zeer de vraag. Sfeer De sfeer bij Roswell heeft nog niet onder de op zijn zachtst gezegd teleurstellende resulta- Een spelmoment uit een eerder gespeelde ontmoeting tussen Roswell en Starlift. Op deze archieffoto is Starlift kennelijk in de verdrukking. Vanavond zal dat in de Marimbahal waarschijnlijk eerder andersom zijn. Starlift is huizenhoog favoriet. ten geleden. „Zelden hebben we zo'n leuke ploeg jongens bij elkaar gehad", merkt Henk Heemskerk op. „Maar het ver jongen vergt nu eenmaal al tijd enig geduld, enige tijd. Heb je geluk, dan komen er direct resultaten. Delta Lloyd is daar een aardig voorbeeld van. Heb je echter tegensla gen, dan verloopt de vooruit gang minder voorspoedig". Maar dat Roswell er komt, staat voor coach Heemskerk als een paal boven water. „De basis is gelukkig erg breed., Weliswaar lukt het met het eerste team vooralsnog niet al te geweldig, maar het tweede team staat ongeslagen boven aan in de eerste divisie. Ui teindelijk moet je ook wat ach ter de hand hebben". Ongeloofwaardig. Zo, en niet anders, komt de huidige gang van zaken bij de spelersgroep van Roswell over. „Iedereen staat perplex", aldus Henk Heemskerk. „We hebben im mers aanvankelijk een zeer goede aanloopperiode achter de rug. Misschien wel iets té goed. De andere clubs gingen zich speciaal tegen Roswell ex tra wapenen. Daarentegen zijn wij zelf wat in slaap gesuk keld." Roswell is vanavond in Rijs wijk tegen Starlift zeer zeker gebrand op een goede presta tie. „Dat zou een goede stimu lans voor ons betekenen. Maar een overwinning zie ik er niet in. Daarvoor is Starlift veel te goed. Die ploeg koppelt routi ne aan talent. Ook een gevolg van geluk in zekere zin. Ge luk, dat wij met Roswell nog niet hebben mogen beleven". Henk Heemskerk blijft erbij dat Roswell dit seizoen sterker is dan het jaar ervoor. On danks het vertrek van waarde volle krachten als Johnny Groen (naar het Rotterdamse Gerard de Lange) en Frank van Overeem (naar Interlan- ce/Zaan). „De jeugd is in op komst. Maar wanneer ook de ouderen, zoals nu, falen, valt er voor de jongeren natuurlijk weinig eer te behalen. Maar we komen er Weer bovenop. Daar is een ieder vast van overtuigd", aldus Henk Heemskerk optimistisch. Of is het de realiteit? De toe komst zal het moeten leren. Roswell leeft, thans in elk ge val beslist onder zijn stand. Talent heeft de Voorburgse formatie in overvloed. De on derste plaats op de ranglijst zal dan ook zeker teniet ge daan worden. DICK KIERS Hans Stuck rijdt voor Shadow HAMBURG Hans jA Stuck zal het volgende in de formule 1-races uiti voor de stal van Shadow.; De 27-jarige Westduitser bij Shadow de eerste cq Over de tweede coureur in een later stadium Kandidaten zijn de Zwee nar Nilsson en Ricardo I Stuck, die het afgelopen s reed voor Brabham, ko: aan dat Shadow het vo seizoen met een nieuw tylj mule 1-wagen zal uitko Shadow DN-9. Badmintonploes met Joke van i Beusekom de en spelende Nederl| top-badmintonspeelster, U woensdag in Tilburg deAffT?( maken van de nationale f die in de eerste ronde va toernooi om de Uberbekei^QOr dameslandenploegen Zweden uitkomt. 1 Behalve Joke van BeusekotÜil men voor Nederland uit Mi Ridder-Lüsken, Hanke deLnni Marja Ravelli-Ridder, IngilitctJ zemeijer en Sylvia Robb<$oPEN winnaar van deze ontmou De Ai komt in de volgende rond^ampa de Europese zone uit tegei^ iS be nada. uen ,j0 De übberbeker is een drie^oor de lijks te houden eveneq^rspel waaraan in deze editie zeveijhengla< landen deelnemen. Indone^jt mei I titelhouder. Daarvoor warep0iitike: I Verenigde Staten (1957, 196Je vice- 1963), en Japan (1966, 1969, hav R< i het sterkst. de /oor Si (oen do Jen) laj j>a Bay tijn. DEN HAAG Het schaatscen- J- DEN HAAG Het schaatscen- trum De Uithof wacht een druk I seizoen, buiten het ijshockey om. Op de agenda van evene menten ontbreekt het interna tionale sprinttoernooi, dat op 21 en 22 januari zou worden gehouden. Directeur Jan Klok: „Ik had een sponsor voor dit evenement. Wat De Uithof be treft^ was alles rond, maar de KNSB is te Iaat geweest om de wedstrijd op de internationale kalender te plaatsen. Niettemin geloof ik dat we toch een be hoorlijk wedstrijdprogramma op onze baan te bieden heb ben". Hoogtepunt van het seizoen is de strijd om de Ennia Challenge Cup, een sterk bezet kunstrij- evenement waarin zeventien landen vertegenwoordigd zijn. Dit toernooi is van 15 tot en met 20 november. Voorts neemt het driebanentoernooi een belang- rijke plaats in. Op negen kunst ijsbanen in het land worden de ze wedstrijden gereden, ver deeld over drie groepen. Voor groep A wordt gestreden in As sen, Groningen en Heerenveen, voor groep B in Alkmaar, Am sterdam en Deventer en voor groep C in Eindhoven, Den Haag en Utrecht. Deze wedstrij den voor senioren en junioren A en B, zowel dames als heren, worden op De Uithof gehouden op 27 november, 4, 11 en 18 december en 1 en 8 januari. Heiden Jan Klok is druk doende om het evenement op 3 december, de jaarlijkse strijd om de Resi dentie Cup over 500 en 1500 meter van een apart tintje te voorzien. Hij wil drievoudig wereldkampioen Eric Heiden als gastrijder laten optreden op deze dag, waarop tevens een Marathon voor A-rijders op het programma staat. Klok: „Heiden traint dan in De venter, dus ik heb goede hoop, dat het zal lukken hem hierheen te krijgen". De nationale kampioenschap pen voor B-rijdsters en rijders en in dezelfde categorie voor de sprint zijn op 20 en 21 januari. Op 11 maart is er een „interna-1 tionale supertrim" onder leiding van Hans Diemen. Ook de binnenbaan wordt niet verwaarloosd. IJshockey door HYS Intervam, de Challenge Cupwedstrijden, op 25 novem ber de ijshockey-interland tegen Denemarken, dat in de C-poule van de laatste wereldkampioen schappen op de tweede plaats eindigde. Nederland komt dit seizoen ook in de C-poule uit. Holiday on Ice b. )ekt De Ui thof van 13 tot en met 18 decem ber. Vorig jaar werd Houtrust uitverkoren. Jan Klok: „Blij, dat die ijsrevue komt. Dat betekent een uitverkocht huis". Zo'n re vue en het kunstrijden om de Challenge Cup zijn typisch „Haagse" evenementen. Van oudsher bestaat er grote belang stelling voor in stad en regio. Jan Klok mag tevreden zijn met zijn agenda maar hoopt toch nog altijd dat een van Zijn grote wensen ooit in vervulling zal gaan. In zijn kantoor staat een maquette van een geheel over dekte buitenbaan. „Elke maand zijn er achttien slechte schaats- dagen. Als we de buitenbaan zouden kunnen overkappen, zouden we daarvan geen last meer hebben. Ooit zal het zo ver toch wel komen". ARTHUR VAN RIJSWIJK DEN HAAG De vrouw en drie mannen, die vorig jaar be trokken waren bij de moord op de Vlissinger schipper Cor Ja cobs (44), heeft het gerechtshof in Den Haag vandaag straffen opgelegd van tien, zes, acht en drie jaar met aftrek van het voorarrest Tien jaar voor echt genote Riet S. (39); zes jaar voor haar minnaar D. van S. (28); acht jaar voor de kelner Frans van de K., de man die de dode lijke schoten loste, en drie jaar voor de 19-jarige zoon Jan J. De procureur-generaal bij het gerechtshof in Den Haag had straffen van vijftien, twaalf, acht en vier jaar geëist. Schipper Cor Jacobs werd 6 november '76 's avonds in zijn woonkamer van café „De Sport" in Vlissingen door kelner Frans van de K. met drie kogels uit een flobertgeweer „afge maakt". Het lijk werd bij een Rotterdamse camping in het wa ter gegooid. Het lichaam werd in pi (Van onze sportredactie) DEN HAAG Het totaal aan tal ontslagen spelers bij ijshoc- keyvereniging HYS Intervam is sinds zondag tot vijf opgevoerd. Nadat eerder Ian MacRitchie en Ron Weiland werden wegge stuurd .zijn dit weekeinde de gebroeders Van der Zweep en Rick Schievink uit de HYS-gele- deren gestoten. Voorzitter Hopman: „Wij heb ben de jongens de laatste twee wedstrijden in de Coupe de kans gegeven zich alsnog waar te maken, maar ze zijn hier niet. in geslaagd. HYS restte dan ook niets anders dan ze te ontslaan. Wij hebben op dit moment reeds contacten in Canada om ten minste twee spelers te contrac teren. In Nederland valt geen speler meer te krijgen of hij zou ontslagen moeten zijn". STOCKHOLM Elly Ver j heeft gisteren de finale da j senkelspel gewonnen van r I internationaal tennistoerr I in Stockholm. De Nederlaih 1 versloeg in de eindstrijd Zweedse Nina Bohm met 2|7 -mr 8-3,6-4. Ei A Betty Stöve en haar partner 1 rina Navratilova zijn tijdens) tenniskampioenschap in P'PT0( Springs toch nog in de prij^ gevallen. In de troostronde het damesdubbelspel verslj CV de combinatie de Zuidafrika ROTI se dames Boshoff/Kloss voorlj 7—6, 6—1. Het winnende kop, nanci kon 10.000 dollar innen. Rotte De Engelse Virginia Wad» cv ongel Franqaise Frangoise Dürr vj ter b nen de hoofdprijs in het dan Kast dubbelspel. In de finale hadidit ja ze drie sets nodig om He Span Cawley (Australië) en Joaivoon Russell (VS) te verslaan. 6-der i 46, 6—4. vollei breni een week later in de Dordtse Kil gevonden. Huwelijksproblemen bleken aan de moord ten grond slag te liggen. Echtgenote Riet, de kasteleinse van De Sport, wilde de weg vrij hebben voor haar verhouding met haar elf jaar jongere minnaar. Voor het Haags gerechtshof zei de vrouw uit angst te hebben gehandeld, omdat haar echtge noot haar bedreigde en mishan delde. De twee zoons kozen de zijde van de moeder. H. v.d. Helm uit bridgebond AMSTERDAM Het bestuur van de Nederlandse bridgebond heeft meegedeeld dat de heer H. van der Helm, secretaris van de bond, met directe ingang al zijn functies in de bridgebond wenst neer te leggen. De NBB geeft geen reden op voor de motieven van de heer Van der Helm. gen berei LEIDEN - RC Hilversum he^ dit weekeinde de grote krain van het Leidse DIOK moei door eens Jruim ondervinden. De Leidena(°^ overtroefden de Hilversum P formatie enige jaren ter_ nog nationaal kampioen op a fronten, maar konden dat gr( I I overwicht niet met evengnJ-' cijfers in de score tot uitdru king laten komen. Het werd i^.. teindelijk een 6-4 zege vor~^ DIOK. De try was van Pet^6®' Brandt; de conversie van Ke,aa Koemans. .fP- ,Lis< De zeven Nederlandse bisschoppen zullen op 17 november boven het graf van Petrus in Rome concelebreren in een plechtige eucharis tieviering. Dit eensgezinde gebeuren, zo meldt onze correspondent uit Rome, Frans Wijnands, is een van de hoogtepunten van het bezoek van het voltallige Nederlandse episcopaat aan Rome; aan de paus en aan de graven van Petrus en Paulus. De Nederlandse bisschoppen zullen van 13 tot en met 20 november in Rome zijn, ter gelegenheid van het zgn. bezoek Ad Limina". Dit is het verplichte vijfjaarlijkse bezoek van elke bisschop aan de paus, voornamelijk om verslag uit te brengen over de gang van zaken in zijn diocees. Een werkbezoek dus, dat wordt uitgebreid met bezoeken aan diverse Vatikaan- se congregaties en secretariaten, en dat een geestelijk hoogtepunt vindt in de bezoeken aan de graven van de apostolen Petrus (in de Vatikaanse grot) en Paulus (in de basiliek van Paulus-buiten-de-Muren). Het bezoek „Ad Limina" is een eeuwenoud gebruik, mede ingesteld om het contact tussen de paus en zijn bisschoppen constant te houden en om de opvolger van Petrus een inzicht te geven in het wel en wee van de diocesen overal ter wereld. Met de groei van de wereldkerk zijn uit prakti sche overwegingen maatregelen genomen om de bezoeken „Ad Limina" zoveel mogelijk lang vooruit te programmeren en zo mogelijk te combineren. Het is de laatste tijd meer gebruik geworden dat groepen bisschoppen op „Ad Limina" be zoek gaan. Kleinere bisschoppenconferenties bijvoorbeeld, of geografisch gevormde groepen bisschoppen. Zo hebben de Fransen, de Italianen en de Westduitsers de laatste maanden groepsgewijs hun verplichte werkbezoeken bij de paus afge legd, waarbij het opviel dat paus Paulus dit soort bezoeken vrijwel iedere keer aangrijpt om in te haken op brandend actuele zaken, de onderscheiden kerkprovincies, of de hele kerk betreffende. Het gezamenlijke karakter van elk bezoek „Ad Limina" neemt overigens niet weg, dat elke bisschop voor zich verslag uitbrengt en overlegt met de paus en de voornaamste kerkelijke functionarissen. Op grond van het feit dat elke bisschop volledig autonoom verantwoordelijk is voor zijn eigen bisdom, zijn de opgemaakte verslagen ook voor verantwoordelijkheid van die bisschop. Diverse episcopaten hebben er een gewoonte van gemaakt om elkaar inzage te geven in die rapporten; een collegiale openheid waardoor het persoonlijk karakter van elk rapport niet wordt aangetast. Het Nederlandse episcopaat is op dit punt verdeeld. Er zijn bisschoppen die hun collegae wel inzicht geven in hun rapport; er zijn er die dat niet doen (zoals gemeld, beschouwt mgr. Simonis, is schop van Rotterdam zijn verslag als vertrouwelijk, omdat de bisschop wordt aangesproken in zijn eigen verantwoordelijk heid. Red.). Alle verslagen gaan uiteindelijk naar kardinaal Baggio, de prefect van de congregatie voor de bisschoppen. De Nederlandse bisschoppen arriveren in het weekeinde van 12 en 13 november in Rome en zullen - naar wordt aangenomen - allen logeren in het Nederlands college te Rome dat onder leiding staat van mgr. J. Damen, die overigens in juni volgend jaar die functie neerlegt en zich daarna in Roermond zal vestigen. De Romeinse werkweek van de Nederlandse bisschoppen begint maandag met gezamenlijke bezoeken aan de Raad voor de Leken en aan de Commissie Justitia en Paxi, bezoeken die worden afgelegd op uitnodiging van de te bezoeken instanties. Diezelfde maandagmiddag zullen de bisschop pen in de basiliek van de Paulus-buiten-de-Mu- ren. de vespers gaan bidden, samen met de Benedictijner-monniken die bij deze basiliek hun klooster hebben. Dinsdag 15 november brengen de bisschoppen een bezoek aan kardinaal Baggio van de con gregatie van de bisschoppen, 's Woensdags volgt dan - mede op verzoek van kardinaal Willebrands - een bezoek aan het secretariaat voor de eenheid vein de christenen, van welk secretariaat de Utrechtse aartsbisschop voorzit ter is. Gedurende hun verblijf in Rome zullen de Nederlandse bisschoppen zowel formeel als in formeel ontmoetingen hebben met een groot aantal autoriteiten, onder wie de kardinaal- staatssecretaris Jean Villot; met mgr. Capiro, substituut Vein het Vatikaanse staatssecreta riaat en opvolger van de onlangs tot kardinaal van Florence benoemde Benelli, en met de Nederlandse mgr. Van Lierde, vicaris-generaai van de paus voor de Vatikaanse Staat De Nederlandse bisschoppen zullen een ge sprek hebben met de Nederlandse ambassa deur bij het Vatikaan, mr. J. Welsing, en de Nederlandse katholieke kolonie in Rome zal worden uitgenodigd voor enkele kerkelijke plechtigheden. Paus Paulus zal de Nederlandse bisschoppen op donderdag, 17 november, in audiëntie ont vangen en hen toespreken, nadat kardinaal Willebrands de paus namens het Nederlandse episcopaat begroet zal hebben. Vrijdag volgt dan tenslotte, met een officiële ontvangst op het Nederlands college, de forme le afsluiting van het bezoek. In de loop van de daaropvolgende weken keert het episcopaat naar Nederland terug. Een werkgroep van de Raad van Kerken heeft een nieuwe handreiking gepubliceerd onder de titel „Week van gebed voor de eenheid". Hiermee wil de raad aan de jaarlijkse gebedsweek, die in 1978 van 18 tot 25 januari wordt gehouden, een nieuwe impuls geven. een slecht oecumenisch gewe ten. De gebedsweek moet wor den voortgezet, vindt Berkhof. Hij zet ook uiteen waarom bid den zonder doen en doen zon der bidden lege gebaren zijn. Bidden is vragen om te wor den ingeschakeld en moet, als het goed is, activiteiten tot ge volg hebben. Daarom besluit het boekje met een aantal richtlijnen voor oecumenische acties. De werkgroep, die de brochu re samenstelde, bestond uit dr. H. A. M. Fiolet, drs. E. P. de Jong, mevrouw S. J. J. van KleefHillesum, ds. F. Mooi, Jac. de Rooy S. J. en Dr A. Vriens. De handreiking is te bestellen bij het Apostolaat van het Gebed, Graafseweg 11, postbus 418, Nijmegen. De brochure geeft in vieren twintig bladzijden veel meer dan de gebedsdienst van de Wereldraad van Kerken, die tot nu toe als begeleiding voor handen was. In een aantal hoofdstukjes wordt ingegaan op de betekenis van het bid den, op het biddend en wer kend samen zijn van oecume nische groepen, op de eenheid van christenen als herstel van de samenleving, en op de vraag: hoe kunnen gebeds diensten worden gehouden? Wat dit laatste betreft zijn drie uitgewerkte liturgieën in het boekje opgenomen. In het voorwoord van prof. dr. H. Berkhof, voorzitter van de raad, wordt duidelijk ge maakt, dat de Week van Ge bed geen alibi mag zijn voor Naar aanleiding van het be richt „Na Frankrijk nu in Spanje tegenpaus" (zie K en W van vrijdag) verzoekt men ons mede te delen, dat de traditionalistische bisschop mgr. Lefebvre zich uitdrukke lijk heeft gedistantieerd van de daarin genoemde secte van de „Carmelieten van het Hei lig Aanschijn'' in El Palmar de Troya. Ook waarschuwt mgr. Lefebvre sinds Pasen al de met hem verbonden gelovi gen ervoor bindingen met de groep aan te gaan. De nieuwe leider van het com missariaat van de Duitse bis schoppen in Bonn, de prelaat Paul Bocklet, heeft opgeroe pen tot een discussie met het terrorisme, waarbij over de oorzaken daarvan zou moeten worden gesproken. Samen met de evangelische kerk Zbu kun nen worden overlegd hoe de nieuwe, tegen allen gerichte, uitdaging tegemoet moet wor den getreden. De kerk, zo zei hij, moet de moed hebben weer de hiërarchie van de nor men en waarden vast te stellen KORTE METTEN en er de nadruk op te leggen, dat er voor de enkeling, naast zijn vrijheidsdroom, ook ver antwoordelijkheden en bindin gen zijn. De Italiaanse regering heeft het ontwerp gepubliceerd van een nieuw concordaat dat de betrekkingen met het Vati- caan regelt. Het ontwerp, dat nog door het parlement moet worden behandeld, bepaalt onder meer, dat het rooms-ka- tholicisme niet langer staats godsdienst is. Wettelijke hu welijken worden met kerkelij ke echtverbintenissen gelijk gesteld. De staat zal wel ker kelijke huwelijken als wettig blijven erkennen. Daartegen over moet het Vaticaan de geldigheid van burgerlijke hu welijken respecteren. De internationaal bekende priester-dichter Ernesto Car- denal is beschuldigd van hulp verlening aan guerrilleros in Nicaragua. In een uitzending van Radio Mangua is een ver klaring van een gevangen ge nomen guerrillila-strijder geci teerd waarin wordt gezegd, dat het eiland in het meer van Nicaragua, waar Ernesto Car- denal woont, gebruikt is als oefenterrein voor guerrilleros. Men vreest nu, dat deze be schuldiging een voorwendsel is om Cardenal, die bekend staat als tegenstander van het dictatoriale bewind van Somo- za, aan te pakken.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 10