VVD moet middenkoers varen KALMAMAG DEMONSTREREN Menten eist in kort geding inzage stukken Kader in bedrijven staat onder druk Overval op oostkantoor n Rotterdam: buit f50.000 Opkomstbeleid van Defensie onzorgvuldig JONGE LIBERALEN £c4dAc6ouACMit Het loon van de angst Van der Louw: Schorsing kapitein duidelijk R 18BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 5 NOVEMBER 1977 PAGINA 7 Van onze parlementaire redactie 'APHORST Willen de Liberalen uit hun ilement raken dan zal de VVD een niet-polari^ •rende middenkoers moeten varen en veel meer druk moeten leggen op niet-materiële zaken, it zei de voorzitter van de Jongeren Organisatie rijheid en Democratie Gijs de Vries vanmiddag zijn jaarrede op de algemene ledenvergadering van zijn partij in Staphorst Volgens De Vries mag de WD zich niet in de rechtse hoek laten drukken. Dat zou tot voortgezet isolement leiden. „Als Liberale partij hoort de WD in het midden thuis. Dat heeft consequenties voor de koers. Spelen op de behoudende vleugel van het CDA brengt de VVD niet naar het midden. Zo'n koers zou immers geen enkele ruimte laten voor een herkenbaar Liberaal geluid - noch op ethisch noch op sociaal-economisch gebied". De JOVD-voorzitter zei dat het JOVD-bestuur met instemming kennis heeft genomen van het feit dat de WD-fractie tijdens de kabinetsformatie al enkele keren de vorming van een nationaal kabi net heeft voorgesteld. „Met dit voorstel wordt tegemoet gekomen aan de al herhaaldelijk onzer zijds geuite wens tot depolarisatie tussen PvdA en WD. De Vries betoogde verder dat de Liberalen in het verleden te eenzijdig de nadruk hebben gelegd op het sociaal-economisch beleid. De WD zal het accent moeten verleggen naar de immateriële sec tor, onder meer het opkomen voor de geestelijke vriiheid en het sociaal-cultureel beleid. JïOTTERDAM Vier gemaskerde !n gewapende mannen hebben gis- lermiddag een overval gepleegd op :en postkantoor aan de Henderson- slaats in Rotterdam-Ommoord. De overvallers wisten met hun buit, 50.000 gulden, weg te komen in een Volkswagen. De auto waarmee gis termiddag vier ge maskerde en gewa pende overvallers vluchtten na een postkantoor in de Rotterdamse wijk Ommoord te hebben beroofd, werd kort na de overval en dichtbij het postkantoor te ruggevonden. Rotterdamse politie heeft londerdagavond in het Zee- ïanshuis Stella Maris aan de 'illemskade twee Spanjaarden in een Argentijn gearresteerd vegens afpersing. Het drietal volgens de politie eerder dag de 55-jarige F. Engels, 3italeiigenaar van het gelijknamige :afé-restaurantcomplex aan het Stationsplein in Rotterdam op gebeld en hem gedreigd een van zijn familieleden te zullen t doden als hij geen 200.000 gili den zou betalen. Volgens de "|e politie is er geen connectie tus- oon-|Sen de gearresteerde mannen en de ontvoerders van de heer bijCaransa. -oor- Angels waarschuwde onmiddel lijk. lijk de politie en deze adviseer- rote^e hem net te doen of hij op eisen van de afpersers in i0U gaan- Zo bracht hij om zes aur een koffer met het geld naar een café aan de Rijnha- toj fen. Daar werd hij weer ge lher keld» nu met de opdracht naar tj-gt Stella Maris te gaan. vej_ Daar kreeg hij, ook weer telefo- t af nisch, bevel de koffer in een toiletruimte neer te zetten. Na- dat hij dat gedaan had, gingen de ïr drie mannen naar binnen, Kort daarna, nadat men had geconstateerd dat de koffer geopend was, werden de drie uk- gearresteerd. Het geld werd op ien twee van de drie mannen ge- len monden, t/m Kronkelrit De RAC Den 6' Haag houdt op 18 november weer haar jaarlijkse-Kronkelrit, vanuit het Skyway Motel bij de Luchthaven Zestienhoven in Rotterdam. Er wordt gereden in drie equipe-klassen en een tour klasse. De eerste deelnemer JYjtart om 21.00 uur. Voor regle ment en inschrijfformulier: Me vr. E. M. Blanker- de Wit, Van 90a, Den Haag iumfel. 555564. EeN verbitterde CDA-fractieleider Van Agt heeft gister morgen zijn laatste brief aan formateur Den Uyl geschre ven. Een brief, die tevens onthullend is, na alles wat toch reeds publiekelijk over deze formatie bekend was. Onthul lend, omdat uit die brief blijkt, dat Van Agt niet alleen met geheelnieuwe voorstellen bij de formateur is gekomen, doch zelfs meer dan dat heeft gedaan. Buiten voorkennis van zijn fractie om is hij nog verder gegaan, dan waartoe zijn clubgenoten hun instemming hadden gegeven. Daarmee heeft hij, hoe dan ook optredend namens het CDA duidelijk blijk gegeven van de politieke wil een kabinet, op parlemen taire basis, tot stand te willen brengen. HlJ heeft dus geen pink, maar een volle hand uitgestoken. Die hand 'is bot teruggewezen. Op geen enkel onderdeel heeft formateur Den Uyl deze voorstellen bespreekbaar gemaakt. Het was en bleef „slikken of stikken". Het is bovendien onbegrijpelijk hoe de heer Den Uyl kon suggere ren dat zijn voorstel van woensdag 2 november voor de bezetting van de ministersposten, nog op tafel zou liggen. Hij wist dat noch de heer Lubbers, noch de heer Kruisinga, noch mevrouw Gardeniers zich op basis van die lijst voor het kabinet beschikbaar had gesteld. De struisvogelpolitiek, die formateur Den Uyl heeft be tracht is onbegrijpelijk. Zij kan voortvloeien uit angst. Angst voor Andriessen in het kabinet, angst voor Van Agt op Justitie, of angst voor het congres van zijn eigen partij, dat vandaag bijeenkomt en anders niet naar hem, de lijsttrekker, had willen luisteren. De pure machtspolitiek heeft gefaald en moest ook falen in een parlementaire democratie, die niet kan en mag toestaan, dat minderheden zichzelf omzetten in meerderheden. Maar moest ook falen, omdat het landsbelang niet alleen vertolkt wordt door de PvdA. Het CDA is tot de grenzen gegaan van hetgeen het zelfrespect toeliet. En dat is niet alleen gebeurd in deze laatste fase van de formatie, maar bij herhaling in de afgelopen vijf maanden. Dat die grenzen niet overschreden konden worden, heeft Den Uyl niet willen beseffen. Dat is geen taxatiefout, maar een blunder, die verstrekkende gevolgen heeft Aan de schuldvraag daarvoor zal Den Uyl zich niet kunnen onttrekken. ROTTERDAM Burgemeester André van der gekozen dan die van de begrafenis van de RAF-le- „Of de heer Kalma op dit punt iets te verwijten ontstaan naar aanleiding van de schietpartijen Louw vindt dat hoofdinspecteur Kalma het recht heeft om via een demonstratie zijn bezorgdheid te uiten over ontwikkelingen in West-Duitsland. „Iedereen heeft het recht aan een demonstratie mee te doen, ook de heer Kalma." Dit schrijft de burgemeester in antwoord op schriftelijke vragen van de gemeenteraadsleden Bakema, Ver meulen (beiden PvdA) en Simons (PPR). Van der Louw vraagt zich wel af, of voor de demonstratie geen andere dag had kunnen worden den. Hij vindt dit echter niet relevant voor de valt wordt nog nagegaan." waarbij vermoedelijk RAF-leden waren betrokken beoordeling van demonstratievrijheid. De burge- De politieke activiteiten van Kalma wekken inder- en het afkeuren van Kalma's optreden door de meester is van mening dat deelneming van Kalma daad irritatie binnen het politiekorps. Wie kaatst vier politiebonden. aan een demonstratie geen belemmering mag vor- moet de bal verwachten, zo meent Van der Louw. Van der Louw wil over de kwestie Kalma eerst men voor het uitoefenen van zijn functie (chef Bij de recente kritiek die op Kalma is geuit zijn van gedachten wisselen met hoofdcommissaris A. zeden- en kinderpolitie). Volgens Van der Louw volgens de burgemeester spanningen ontstaan bin- Vermeij. Volgens Kalma heeft Vermeij in een brief is er bij de korpsleiding ook een aantal negatieve nen het politiekorps, die mogelijk van invloed aan de burgemeester de aanbeveling gedaan hem reacties binnengekomen over de manier waarop kunnen zijn op het functioneren van Kalma als te schorsen uil zijn functie. Van der Louw zal Kalma aan de demonstratie heeft meegedaan. Van hoofdinspecteur. Van der Louw wijst in dit ver- waarschijnlijk woensdag een gesprek hebben met der Louw wil hierover nog geen uitspraken doen. band op de verontwaardiging die in het korps is Kalma. Protest tegen apartheid Demonstranten aangehouden Voor de Zuidafrikaanse ambassadl aan de Wassenaarseweg in Den Haag heeft gistermiddag een tiental mensen gedemonstreerd tegen het apartheidsbeleid van premier Vorster. Zij hadden hun gezichten zwart geverfd en zichzelf met een lange ketting aan elkaar en aan het hek van het gebouw geketend. De Haagse politie knipte met een betonschaar de ketting op verschillende plaatsen door. Alle deelnemers aan de protest-aktie kregen op het bureau een proces-verbaal wegens het organiseren van en het deelnemen aan een demonstratie, waarvoor door de politie geen vergunning was verleend. «WDM eist verbetering UTRECHT De Vereniging van Dienstplichtige Militairen heeft zijn twijfels over het dienstplichtbeleid van het ministerie van Defensie nu voor de tweede maal enkele honderden dienstplichti gen direct na opkomst naar huis zijn gestuurd, omdat er voor hen geen plaats is in de kazernes. De VVDM eist van het ministerie, dat zij in het vervolg wat zorgvuldiger omspringt met de belangen van dienstplichtigen en dat Defensie alle indivuele gevolgen van de te grote opkomst voor haar rekening neemt. In een commentaar wijst de WDM op de consequenties voor de ongeveer vijfhonderd dienstplichtigen, die na dit weekeinde niet meer op de kazerne hoeven terug te komen. Zo hebben schoolverla ters de afgelopen maanden geen baan gezocht, in de wetenschap dat ze bij de lichting november zouden worden opgeroepen voor de dienst Werkende jongeren hebben hun baan eraan gegeven of onderbroken om dezelfde reden. En in veel gevallen blijken de dienstplichtigen, die nu weer naar huis worden gestuurd, niet in aanmerking te komen voor een uitkering op grond van de sociale verzekeringswetten, aldus de WDM. De WDM stelt, dat er bij de verrassend grote opkomst in - september nog begrip was van haar zijde voor het argument van Defensie, dat er slechts een geringe aantal vrijstellingen was gevraagd in verband met het kostwinnerschap. Nu zich echter voor de tweede maal achtereen eenzelfde situatie voordoet, vraagt de soldatenvakbond zich af of er wel lering is getrokken uit de ervaringen iri september en of het planningsbeleid van het ministe rie wel klopt. UTRECHT De centrale raad van beroep in Utrecht vindt dat de minister van Defensie niet nader had hoeven verklaren waarom een leger kapitein die inmiddels uit de dienst is ontslagen wegens homosexuele handelingen met zijn minderen als militair was geschorst. De ex-militair had betoogd dat de minister de precieze reden van zijn schorsing aan had moe ten geven en het niet had moe ten laten bij de zinsnede dat hij de krijgstucht had ondermijnd. Nu bleef hij iri het ongewisse over het feit of alleen zijn homo sexuele relaties redenen waren geweest voor zijn schorsing of dat ook andere overwegingen een rol hadden gespeeld. De ex- kapitein vermoedde dat het laat ste het geval was en hij had onder meer gewezen op een brief van een hogere legercom mandant waarin hij werd af ge- schilderd als een slecht officier. De centrale raad stelde echter de oud-militair in het ongelijk. De raad overweegt dat de be knoptheid van het schorsingsbe sluit onvoldoende reden is om dat besluit ongedaan te maken. De centrale raad meent dat de ex-kapitein wel degelijk moest weten wat de direct aanwijsbare redenen voor zijn schorsing wa- DEN HAAG Pieter Menten ken moet krijgen, die voor de Landsadvocaat mr. E. Drooglee- /•fo» i e* 4 1 verdediging nodig zijn", aldus ver Fortuijn deelde mee, dat er Van Heijningen. Omdat geen schriftelijke sepot-beslis- (78) heeft voor de tweede maal een kort geding aangespannen. Voor de president van de recht- maandag in Amsterdam de offi- sing bestaat. De toenmalige mi- bank in Den Haag, mr. H. Blaauw, eiste hij eind septem- ber n onmiddellijke invrij- Menten, bepleitte mr. Van Heij- destijds in 1952 in een persoon lijk gesprek meegedeeld, dat hij had besloten hem niet te vervol- Amsterdamse openbaar ministe- gen, aldus mr. Fortuijn. Ook 1952. Zijn raadsman, mr. L. van rie. „Het is afschuwelijk wat achtte de landsadvocaat het niet Heijningen uit Den Haag, vroeg daar gebeurt. Het O.M. gedraagt juist dat de nota's en adviezen met name naar de schriftelijke zich zeer onbehoorlijk. Als de van ambtenaren aan de minister ministeriële sepot-beslissing uit stroom van persoonlijke opmer- over deze zaak alsnog aan de 1952 en naar de nota's en rajv kingen en aantijgingen weer een verdediging ter hand moeten porten van ambtenaren aan de aanvang neemt, verlaat ik met worden gesteld. Dat alles be- j i. mijn cliënt meteen de zaal, zo kondigde hij aan. Ook zei hij 0 mijn cliënt een eerlijke berech- dat Pieter Menten niet bij dit Droogleever Fortuijn. ting toegezegd. Dat betekent, kort geding aanwezig was, om- President Blaauw wijst donder- j |~J *"J *"1' dat hij te gespannen was. dag 11 november vonnis. heidstelling. Ditmaal vroeg hij ningen een spoedeisend belang. Met name bekritiseerde hij het dat de verdediging ook die stuk- Boete voor voormalige CIA-directeur WASHINGTON (AFP) - De voormalige directeur van de Amerikaanse geheime dienst CIA, Richard Helms, heeft gis teren van een rechtbank in Washington een boete gekregen van 5000 gulden voor het ver strekken van valse inlichtingen aan een commissie van het Con- toen deze hem in 1973 onder- gres. vroeg over de rol van de CIA in Chili tijdens het bewind van De rechter kapittelde Helms de marxistische president Sal- omdat deze zijn eed van geheim- vador Allende. houding aan de CIA had laten Helms kreeg te- prevaleren boven de eed die hij vens een voorwaardelijke ge had afgelegd voor de commissie vangenisstraf van twee jaar. HUIS STORT IN Bejaarde (92) ontsnapt aan vallend puin UTRECHT - De 92-jarige P. de Bruin is gisteren op het nipper tje aan de dood ontsnapt toen zijn huisje aan de Reestraat in Utrecht gedeeltelijk instortte. Naast zijn woning werd een pand gesloopt voor nieuwbouw van een clubhuis. Door een ver keerd uitgevoerde manoeuvre van de slopers kwamen een muur en de schoorsteen terecht op het dak van het maar een verdieping tellende huis van de bejaarde man. Het dak stortte in en de benedenverdieping werd onder een meter puin be dolven. De heer De Bruin was op dat moment in de keuken, de enige plaats waar geen puin naar bin nen kwam. „Als hij in de woon kamer had gezeten zou dat rampzalig zijn geweest", zegt een woordvoerder van de poli tie. De slopersfirma heeft de bejaar de man direct een stacaravan aangeboden en de dienst Open bare Werken van de gemeente Utrecht zal voor een nieuw dak zorgen. Nieuw beroep op publiek in zaak Schleyer HAMBURG De Westduitse centrale recherche heeft giste ren nogmaals een beroep op het publiek gedaan mee te werken bij het toeken naar de moorde naars van werkgeversvoorzitter Harms Martin Schleyer en zijn vier begeleiders. In een aan het publiek voorge leide vragenlijst gaat het vooral om een Volkswagenbusje waar in volgens de overheid een stropdas en sleutelring van Sch leyer gevonden zijn. Aan het stuur van deze auto zou de voortvluchtige' terrorist Chris tian Klar gezeten hebben. Voorts zoekt de centrale recher che naar personenauto's van het type Audi 100, waarin Schleyers stoffelijk overschot gevonden werd in Mulhouse in de Elzas. Het publiek zou ook kunnen helpen bij het zoeken naar Sch leyers hoornen bril en andere voorwerpen, die na zijn dood verdwenen zijn. (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT Het Centrum voor Middengroepen en Hoger Persoéeel van de F.N.V. heeft een dringend beroep gedaan op de werkgevers om het midden- en hoger kader in staat te stellen hun steeds moeilijker wordende functies op effectieve wijze te vervullen. Dit kader wordt zowel van boven als van onderen onder een steeds zwaarde re druk gezet in het kader van de voortgaande democratisering van het bedrijfsleven. Tijdens een conferentie van de CMHP zei vice- voorzitter Wim Spit van de F.N.V. onder meer, dat de zich ontwikkelende medezeggenschap en de groeiende bewustwording, ook van werknemers, maakt dat autoritaire gezagsverhoudingen niet zonder meer worden aanvaard: het gezag in een onderneming moet zich nu waarmaken. Dit geldt ook voor het middenkader van het overige leiding gevende personeel. Daardoor wordt er zowel van beneden als van boven druk uitgeoefend op het kader. Die druk wordt nog versterkt doordat door verbetering van het onderwijs meerderen in aanmerking komen, voor posities aan de top van de piramide van de bedrijfshiërarchie, steeds meer mensen gaan be merken, dat rij veel meer kunnen dan ze dachten te kunnen. Dit alles vergroot inhoudelijk en nume- Er wordt volgens Spit door de hogere leiding van de ondernemingen onvoldoende handreiking ver leend aan diegenen, die hiermede indringend wor den geconfronteerd. Zij kunnen daardoor de be langrijke scharnier- en schakelfunktie, die zij tus sen uitvoerenden en topmanagement hebben, on voldoende in beleidstermen omzetten. Doorvoering van meer democratische verhoudingen in de on derneming kost zorg en tijd. Om der wille van de uitbouw van de democratie, om der wille van een verdergaande ontplooiing van de werknemers als individu, zal het evenwel noodzakelijk zijn, dat hiervoor oplossingen worden gevonden. Meer medezeggenschap, grotere kennis bij meer dere werknemers, verlangt ook een grotere ver draagzaamheid, aldus Spit Het middenkader en het hoger personeel zal er zich op moeten instellen, dat de verdere maatschappelijke ontwikkeling op dit gebied met zich brengt, dat ook zij daarmee geconfronteerd zullen worden. Tot dusver wordt deze ontwikkeling te incidenteel en te fragmenta risch benaderd. Noch het bedrijfsleven, noch de Nederlandse samenleving is daarmee gediend. Er moeten dan ook wegen worden gezocht waarlangs het democratiseringsproces soepeler kan verlopen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7