Hevige weerstand tegen economisch beleid van Begin Twijfel knaagt aan Duitsland na ,,zege van Mogadisjoe" Oud en nieuw op zee buitenland foorstel Brezjnjev nieuwe impuls voor Salt-besprekingen Frankrijk wil zijn gastarbeiders kwijt PROGRAMMA PER BUS BOEKING BON LEIDSE COURANT 191" VRIJDAG 4 NOVEMBER 1977 pagina 9 I rEL AVTV (ANP) Tienduizenden arbeiders in Israël hebben gisteren met stakingen en betogin gen geprotesteerd tegen de prijs- en belastingver- logingen die het nieuwe economische beleid van 3e regering van premier Menahem Begin verge- tellen. Het lijkt een ware krachtmeting te gaan worden possen het machtige vakverbond Histadroet, dat ie actie organiseert, en Begin, die onomwonden Waarschuwde dat hij zich niet van zijn stuk zal laten brengen door de 'bolsjewistische' geluiden yan de stakers. 95 Deze uitlating is de leider van het Histadroet, ^eruham Meshei, in het verkeerde keelgat gescho- „Dit is een rood waarschuwingssignaal", zei hij. Meshei noemde het ondenkbaar dat een werk nemer de helft van zijn loon zou moeten krijgen van zijn werkgever en de andere helft van sociale zaken. Het een week geleden te water gelaten economi sche hervormingsplan beoogt de gevolgen van dertig jaar semi-socialistisch beleid onder de Israë lische Arbeiderspartij uit te wissen en er een liberale politiek voor in de plaats te brengen met onder andere een vrijere monetaire en prijspoli tiek. Een van de eerste besluiten in het kader van het nieuwe beleid was het laten zweven van het Israëlische pond op de internationale geldmarkt, een stap die onmiddellijk resulteerde in een waar dedaling van bijna vijf procent, in feite een deva luatie van 45 procent Amnesty bezorgd om Koerden LONDEN (UPI) - Amnesty In ternational, de internationale organisatie voor naleving van1 de mensenrechten, heeft be zorgdheid uitgesproken over bet lot van 389 Koerden, die volgens de organisatie worden vastgehouden in Irak. IHet zijn familieleden van leden van de Pesh Mergas, de Koerdse strijdkrachten. Het lijkt erop dat de familieleden worden vastgehouden als de Pesh Mer gas niet kunnen worden geloka liseerd, aldus de organisatie. Vorster vervangt jpasjes door "documenten" PRETORIA (Reuter) De Zuidafrikaanse regering heeft besloten dat de 'pasjes' voor zwarten in 'blank' gebied zullen worden vervangen door identi teitspapieren die zijn afgegeven door de thuislanden waarvan die zwarten, althans volgens Pretoria, burgers en ingezete nen zijn. Met die maatregel heeft het Vor- ster-regime weliswaar een streep gehaald door een van de meest gehate symbolen van de apartheid, maar diezelfde apart heid tegelijk verder formeel ge- maakt. Vorster en zeven thuislandlei- iders hebben verder afgesproken dat zwarte trekarbeiders in 'blank' gebied voortaan hun ge zinnen zullen mogen meenemen. Dit betekent wel een concessie, aangezien de zwarte arbeiders tot dusver hun gezinnen in de thuislanden moesten achterla- 'ie ten, een als diep grievende erva- n* ren situatie. t Capucci mag vertrekken e» VATIKAANSTAD (Reuter) - De Griekse katholieke aartsbis- schop Hilarion Capucci, die in "s een Israëlische' gevangenis zit, 2 wordt vrijdag of zaterdag in Rome verwacht, zo is in welin- gelichte kringen vernomen. Paus Paulus heeft persoonlijk gezorgd voor de vrijlating van de aartsbischop door een tele- 6 gram te sturen naar de Israëli sche president Ephraim Katzir. Capucci was in 1974 veroor- h deeld tot een gevangenisstraf l van 12 jaar wegens het smokke len van wapens voor Palestijnse I verzetstrijders, de paus heeft de Israëlische president beloofd 5 dat Capucci zich niet meer zal laten zien in het Midden-Oosten. Vriend Margaret wil zich niet meer verbergen LONDEN (DPA) - Roddy Lle wellyn (30) de vriend van prin ses Margaret van Engeland, wil zich niet langer voor de open baarheid verbergen. Kort voor zijn doorreis naar het Caraïbische eiland Moustique waar de 47-jarige prinses op hem wacht, zei Llewellyn tegen het dagblad „The Sun" op het vliegveld van Barbados: „Ik ben het beu altijd weer te moeten voorkomen dat ik gezien word. Ik vind dat het ogenblik is aan gebroken om weer met opgehe ven hoofd te lopen en te la chen". De zuster van de Engelse konin gin is in maart van het vorig jaar van haar man. Lord Snow- don, van tafel en bed geschei den. Daarvoor al was zij in het gezelschap van Llewellyn ge zien. GENÈVE (Rtr.) De Verenig de Staten, Engeland en de Sov jet-Unie hebben vandaag het overleg over een nieuw Salt-ak- koord (betreffende het verbod van kernproeven) opgeschort De delegaties gaan overleg ple gen met hun regeringen naar aanleiding van het nieuwe ini tiatief van Russische president en partijleider Brezjnjev, die woensdag tijdens een grote toe spraak zijn bereidheid uitsprak een stopzetting van alle kern proeven te overwegen. De regeling van vreedzame kernproeven - met name de on dergrondse - is altijd een be langrijk struikelblok bij de be sprekingen in Genève geweest De Russen hebben altijd op het standpunt gestaan dat vreedza me kernproeven voor hen nodig waren om hun technologische kennis te verrijken. De uit spraak van Brezjnjev kan, vol gens westelijke diplomatieke waarnemers in Genève, de koers van de Geneefse bespre kingen wijzigigen. In elk geval is gunstig gereageerd op de op merkingen van Brezjnjev. VN- secretaris-generaal Waldheim sprak van een belangrijke stap op weg naar een verdrag dat alle kernproeven verbiedt, het State Department in Washing ton sprak van een 'interessante ontwikkeling'. Voor het eerst in zijn jonge leven heeft de 6-jarige David zijn isola tiecel in een zie kenhuis in Te xas mogen ver laten. Dankzij de vindingen voor de ruimtevaart bèschikt hij nu over een pak dat hem beschermt tegen ziektekie men, waartegen David geen en kele weerstand kan opbouwen. Praten met zijn vader, moeder en zusje doet hij via een micro foon. PARLJS (Reuter) De Franse markt als Frankrijk zijn gastar regering meent een uitweg te beiders op grote schaal gaat hebben gevonden om het enor- wegzenden. Spanje vreest dat me werkloosheidsvraagstuk te meer dan achtduizend Span- verzachten: weg met de gastar- jaarden in het Franse lokaas beiders. Dit wordt haar echter zullen bijten en naar hun land niet door alle Fransen en nog terugkeren, minder door de gastarbeiders Brits parlement geopend Koningin Elizabeth heeft gisteren in het Hogerhuis de jaarlijkse zitting van het parlement geopend. In haar troonrede kondigde ze aan dat haar kabinet dit jaar opnieuw zal proberen om Wales en Schotland beperkt zelfbestuur te geven. Voor het eerst bij een dergelijke gelegen heid droeg de vorstin een bril met halve glazen. en hun landen van herkomst in dank afgenomen. Het plan de gastarbeider tien duizend franc (vijfduizend gul den) in het handje te geven en een gratis vliegbiljet enkele reis als hij bereid is Frankrijk te verlaten, heeft vooral de linkse oppositiepartijen in de gelegen heid gesteld fel aan te vallen. In weerwil van de forse kritiek, heeft de regering van premier Raymond Barre haar plannen om het enorme aantal immi granten uit te dunnen echter verder verfijnd. Vorige maand zette het ministe rie van arbeid de komst van gezinnen van immigranten voor de komende drie jaar stop. Het verbood voorts de afgifte van nieuwe arbeidsvergunningen aan buitenlanders. Spanje en Portugal hebben in middels protesten laten horen tegen het feit dat Frankrijk nu ook gastarbeiders wil wegwer ken die al meer dan vijf jaar in dat land wonen. Volgens Spanje is dit in strijd met een in 1961 gemaakte afspraak. Ook Marokko en Algerijen reageer den scherp. Alle genoemde lan den zijn bezorgd over de gevol gen voor hun eigen arbeids- (Van onze correspondent Walter Schwarz) STUTTGART De militaire overwinning op de terroristen bij Mogadisjoe lijkt nu al een holle onzekere overwinning te zijn ge worden. Er lopen nog steeds terroristen rond. Ze hebben genoeg vrienden om voor langere tijd te kunnen onderduiken, zelfs nu er een klopjacht gaande is, en waar schijnlijk kunnen zij ieder moment weer met him acties beginnen. De politie heeft zich ook voorbereid met honderdduizenden manschappen. De klop jacht duurt voort: Politiemannen in burger in geparkeerde auto's met walkie-talkies, invallen in flats waar niemand iets ver haar metgezel vermoord werd. maatschappij- een conservatieve regering en ook. Maar weet u, als ik nu in de twintig Een politicoloog in Frankfort kijkt nog die- was in Duitsland, dan zou ik ook niet weten per in het verleden. „Veel vaders praten niet of ik het aan zou kunnen", zei de huisvrouw, over politiek me De twintigers waren op de been voor de dingen die zij n begrafenis, niet bang voor de politie. Mis- zien. Het gevolg is dat de generatiekloof hier schien waren zij de vooruitgeschoven garde wijder is dan elders. Het is geen toeval dat van vele anderen naar de geest aanwezig. Hans-Martin Schleyer een ex-Nasi was". „Hoe kan ik nu weten wat de terroristen Er wordt een onderscheid gemaakt tussen willen, als ik hun geschriften niet mag le- de Baader-Meinhof-Ennslin-groep en haar zen"? vroeg er een. „Ik ben het niet met jongere sympathisanten, die wel de „derde ze eens, maar waar zij tegen vechten daar generatie" genoemd worden. „Als afzonder lijke personen zijn zij misschien net zo ergeren wij ons ook aan", zei een ander. r moedt, wegversperringen, en om de paar Bij de uitgang van de begraafplaats was de bevoorrecht als de eerste golf', legt de meter postende agenten onlangs bij de be- Vw»io Hq iHoniitaitenoniamn i--:*»j~ j- grafenis van Baader, Ensslin en Raspe. De vicieuze cirkel draait zo door. Al die klaagde dat ze nu zeker haar baan zou politieagenten zorgen er voor dat Duitsland er bijna uitziet en aanvoelt als de politiestaat die het land volgens de terroristen altijd al geweest is. En de storm van repressie van scheldpartijen op schrijvers en „intellectue len", tot beperkingen van de meest elemen taire vrijheden toe is nog lang niet uitge woed. Het nog onopgeloste schandaal bij de Stammheim gevangenis heeft een hinderlijk vraagteken gezet achter de doelmatigheid van de staat- en misschien zelfs wel haar geloofwaardigheid. Zolang het tegendeel niet is aangetoond dient zelfmoord van de gevangenen te worden aangenomen. Maar dan nóg blijkt uit de tekortkomingen bij de beveiliging hoe wijd de kloof is tussen het veiligheidsapparaat van de staat en de bete re technieken van de terroristen. De sfeer is verre van triomfantelijk. Zij is er eerder een van kwellende zelftwijfeL Men politie bezig de identiteitspapieren van de politicoloog uit", maar met de komst van de aanwezigen te controleren. Een lerares werkloosheid is het milieu waarin zij leven klaagde dat ze nu zeker haar baan zou aat minder. Mensen uit hun bevolkingsgroep verliezen, volgens de wet die „vijanden van vinden niet langer vanzelf een hoge status de grondwet" uitsluit van overheidsdienst in de maatschappij". De mensen bij de begrafenis maken deel uit De voortdurende twijfel aan zichzelf heeft van een internationale gemeenschap, en ze bijna tot een nationaal minderwaardigheids- lijken ook veel op hun kameraden elders in gevoel geleid. Buitenlanders wordt steeds Europa. geVri Maar hier, meer dan elders, lijken ze ook bijvc deel uit te maken van een generatie die geen zijn. plaats voor zichzelf ziet in de samenleving. „Het is typisch Duits, „zeggen de mensen De mensen beginnen zich af te vragen waar- steeds, terwijl ze het hoofd schudden. En ze om dit in Duitsland moest gebeuren. Hoe zeggen het van alles wat slecht is, van de komt het dat in de meest geslaagde economi- onbuigzame bureaucratie tot de moordende sche situatie in Europa, in een federatie die terroristen. het leven begon met misschien meer inge- De grote vraag nu, en de grote zorg van bouwde vrijheid dan welke andere ook, een vooruitstrevende mensen, is hoe de klop- zo gewelddadige wanhoop kon ontstaan? jacht verder zal gaan. De christen-democra- Het debat is niet nieuw, maar sleept zich tische oppositie is met tal van voorstellen wel voort, gemengd met nationaal zelfbe- voor de dag gekomen. Deze lopen uiteen van klag- voorstellen over de wederinvoering van de „We hebben iets fanatieks in ons karakter", doodstraf tot beperking van het recht op zei een voormalige SPD-minister. „En hier- zou verwacht hebben dat de soliede burgerij door neigen we naar uitersten. Als we rechts zich met eensgezinde haatgevoelens op de terroristen zou storten. Maar in plaats daar van heerst het gevoel (en de mensen die daar uitdrukking aan geven zijn er zelf bang zijn komen we al snel bij de Nazi's terecht, bedoeling om te doden. als we links zijn gaan we ook helemaal door". De meeste mensen zien in dat fanatisme een p om) dat de terroristen wel degelijk iets te verklaring van de mentaliteit van de advoca- voor de regerende coalitie waren de recente zeggen hebben. 4- -• - „Kijk eens naar hun gezichten. Zien zij er sympathisanten uitsluit van de openbare uit als gezochte personen"? vroeg een huis vrouw in Stuttgart zich af, terwijl ze naar een aanplakbiljet met de foto's van de zes tien gezochte terroristen keek. „Ieder van de De SPD, onder druk van de linkervleugel, zal tegen de voorstellen vechten, en veel ervan zullen verworpen worden. Gelukkig voor de regerende coalitie waren de recente ten van de Baader-Meinhof-groep. Fanatis- gebeurtenissen schadelijk voor de CDU. Mo- me dient ook als excuus voor de wet die gadisjoe bleek in het voordeel van de rege ring uit te pakken, en het schandaal diensten. „In Duitsland kunnen de mensen Stammheim vond in een CDU-staat plaats, hun politieke overtuiging niet buiten hun Buiten-parlementair links is echter bang dat dagelijks werk houden", schreef een liberale meisjes zou mijn dochter geweest kunnen hoofdredacteur, die voor de wet is. Anderen De tien vrouwen en zes mannen op de lijst zien er uit alsof ze keurig opgevoed en opgeleid en bevoorrecht zijn, en dat is ook zo. Suzanne Albrecht kon met een bosje bloemen in de arm gemakkelijk toegang krijgen tot het huis van de bankier die door verklaren het terrorisme in termen van de de aanval op alle vormen van dissidentie nog steeds aan kracht blijft winnen. De demonstranten tegen de kerncentrales wor- na-oorlogse situatie: er is geen parlementair den nu op één hoop gegooid met de terroris- links in West-Duitsland omdat Duitsland in ten. Het lijkt er niet op dat de vicieuse directe confrontatie leeft met het communis- cirkel, die nu al tien jaar langs geweld en "Je- onderdrukking aan het draaien is, daarmee „In Frankrijk kunnen de mensen hun hoop zal verdwijnen, richten op links. Hier hebben wij een steriele (Copyright The Guardian). Vragen over benoeming prof. Briickner DEN HAAG - De Tweede Ka- roerleden Evenhuis en Dees (beiden WD) hebben minister Van Kemenade schriftelijk om inlichtingen gevraagd over de besluitvorming bij de benoe ming van de Duitse pedagoog dr. P. Briickner tot gastdocent aan de universiteit van Amster dam. Dr. Briickner is onlangs geschorst als hoogleraar aan de universiteit van Hannover. Gevraagd is of het waar is dat tegen betrokkene een onderzoek gaande is op last van de rege ring van de deelstaat Nedersak- sen, en dat in het verleden enke le disciplinaire of strafrechtelij ke maatregelen tegen betrokke ne zijn genomen. Prof. Bruc kner heeft zich schriftelijk ge mengd in de discussie rond de politieke moorden in de Bonds republiek. Hij zou de moord op procureur-generaal Buback met vreugde hebben begroet, al zou hij zich niet zonder meer achter de terroristische praktijken heb ben gesteld. Hij is er van be schuldigd Ulrike Meinhof ooit onderdak te hebben verleend. Het Duitse blad Die Welt heeft gemeld dat Briickner in de nazi- tijd lid van de NSDAP is ge weest. Vervolging christenen in Oeganda Nairobi (Rtr) Volgens vluchte lingen uit Oeganda is er in dat land een ware christenvervol ging aan de gang In het gebied van Masaka, onge veer 130 km ten westen van hoofdstad Kampala zouden ver scheidene honderden Oegan- dese christenen zijn gearres teerd. Daaronder bevonden zich anglicaanse en rooms-katholie- ke geestelijke leiders. Volgens de vluchtelingen volgde de ar- restatiegolf na de moord op een prominente moslem, die onlangs in zijn woning in Masaka was doodgeschoten. Frans contact met Polisario ALGIERS (Reuter) Een spe ciale Franse diplomaat, op zoek naar acht Fransen die vermoe delijk worden vastgehouden door het „Frente Polisario", heeft de afgelopen nacnt een ontmoeting gehad met verte genwoordigers van dit bevrij dingsfront. Claude Chayet regelde dit con tact via het Algerijnse Rode Kruis, zo is door het Franse ministerie van buitenlandse za ken bekendgemaakt Vandaag zouden de besprekingen worden voortgezet De Franse diplo maat wilde geen mededelingen doen over het contact met het Polisario. Protesten in Commowijne afgewezen PARAMARIBO (ANP) - Het hoofdstembureau van het Suri naamse district Commewijne heeft de protesten die tegen de gang van zaken bij de verkie zingen zijn ingebracht, afgewe zen. Er zal geen nader onderzoek komen naar de beweerde fraude omdat de beweringen daarover niet bewezen worden geacht Dat zei gistermiddag de dis tricts-commissaris van het be trokken gebied. UNIEK AANBOD VOOR ONZE LEZERS Wij bieden onze lezers dit jaar de unieke mogelijkheid om oud en nieuw midden op de Noordzee te vieren. Op een van de feestelijk aangeklede luxueuze schepen van North Sea Ferries. Snel boeken is een goed advies, omdat het aantal gasten gelimiteerd is, zodat een correcte bediening gegarandeerd kan worden. Aan boord kan onder meer uitgebreid worden gedineerd. Er is overigens ook een overvloed aan oliebollen, appelflappen en wat dies meer zij. Dit is het, in samenwerking met North Sea Ferries ontwik kelde programma: Zaterdag 31 december 16.00 uur: inschepen Beneluxhaven Europoort 17.00 uur: vertrek richting Noordzee 18.00 - 20.00 uur: uitgebreid diner (zalm, paling, wijn) 20.00-23.30 uur: dansen in de Snua Bar, de Forward Lounge en de Continental Lounge. Op muziek van The New Orleans Syncopators, een dansorkest en een ham mondorganist. 23.50 uur: verzamelen in het restaurant 24.00 uur: de flessen champagne worden ontkurkt voor een toast met kapitein en officieren. Daarna vuurwerk. Zondag 1 januari 00.30 uur: voortzetting van het feest in Snug Bar, Conti nental Lounge en Forward Lounge. 09.00-11.00 uur: ontbijt 11.00 uur: ontscheping. Deze oud-en-nieuw-party-op-zee, verzorgd zoals in het programma omschreven, en indusJef hutaccommodatie (een paar uurtjes slaap is ten slotte toch meegenomen) bieden wij u aan voor dezelfde prijs als vorig jaar: 150,- per persoon. Er wordt in de prijs geen onderscheid gemaakt tussen standaardhutten en special hutten. Voor de drankjes in de verschillende bars aan boord betaalt u de schappelijke, belastingvrije prijzen. Denkt u er wel om, dat aan lxx>rd met Engels geld betaald moet worden. Wie niet met eigen vervoer naar Europoort komt (er is een zeer groot omheind parkeerterrein bij North Sea Ferries) kan gebruik maken van de bus, die op Oudejaars dag om 14.30 uur vertrekt vanaf het Centraal Station in Rotterdam (busstation, haltepaal N). Deze bus rijdt zondag ochtend, na aankomst in Europoort, vanzelfsprekend in omgekeerde richting. Na aanmelding van de boeking, d.m.v. onderstaande bon, ontvangt u de bevestiging en het informatiemateriaal over de reis. Na ontvangst van de betaling graag op de wijze zoals vermeld in de boekingsbevestiging worden uw reisdocumenten toegezonden. Voor alle inlichtingen over deze „Oud-en-nieuw-party-op-zee" kunt u zich uitslui tend wenden tot North Sea Ferries, afdeling passage, mejuffrouw J. Kriboo, tel. 0181^62077. Noteer mij/ons als deelnemer(s) aan de „Oud-en-nieuw- party-op-zee" op 31 december 1977 en 1 januari 1978 voor de prijs van 150,- per persoon. Naam: de heer/mevr./mej... Adres: Woonplaats: Telefoon (eventueel): Aantal personen: Handtekening: Ik (wij) maak (maken) wel/geen gebruik van het gratis busven/oer van C.S. Rotterdam naar Europoort v.v. Stuur de bon naar: North Sea Ferries, Postbus 1123, Rozenburg. Op de envelop in de linker bovenhoek vermelden: „Oud- en-nieuw-party".

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9