BEROERING ONDER VEEHANDELAREN Oudere handelaren doen zaken uitsluitend a contant Voorschoten heeft sluitende begroting Natuurvereniging vraagt om Heemtuin in Noordwijk Na overvallen in Hoogmade en Utrecht Rijnsburgse Hervormde Kerk herdenkt 400-jarig bestaan KORTWEG Enquete over woonsituatie Katwijkse jongeren Natuurwandeling in Wijckersloot REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 4 NOVEMBER 1977 PAGINA 4 LEIDEN De brute overval op de Zevenhovense veehandelaar Nico Koot afgelopen dinsdag en de geslaag de overval op het geldtransport naar de Utrechtse veemarkt, waarbij res pectievelijk 7 duizend gulden en 3,5 miljoen gulden werd buitgemaakt, hebben de nodige beroering in kringen van de Nederlandse veehandel teweeg gebracht In combinatie met een over val op het Ter Aarse boerenechtpaar Boerefijn in januari 1974 en op een Langeraars postagentschap in decem ber van dat jaar alsmede de beroving van een veehouder enige tijd geleden in Nootdorp rechtvaardigen de vrees van veehandelend Nederland dat cri minelen definitief reuk hebben gekre gen van de fikse bedragen die er in deze handel omgaan. Banken De slechts 7 duizend guldens die werden buitge maakt op de Zevenhovense veehouder Koot, zijn maar een schijntje van de bedragen die door gaans door veehandelaren marktwaarts worden gedragen. De vorige dag nog immers had de 63-jarige Zevenhovense handelaar een kleine 30 duizend gulden op zak, een bedrag waarvoor een overvaller aanmerkelijk minder moeite behoeft te doen dan zijn onderwereldgenoten die het op bankfilialen hebbenvoorzien. Ondanks het feit dat er ten dienste van de veehandelaren 2 banken op de veemarkt bij de Leidse Groenoordhallen zijn, loopt het gros van de veekopers en -verkopers nog steeds met het geld op zak. „Dat komt omdat de veehandel onlosmakelijk verbonden is met het contante geld," aldus be heerder Van der Poel van het RABO-bankfiliaal op de Leidse veemarkt „Het kopen van vee gaat uitsluitend a contant En dat betekent dat de koper direkt over geld moet kunnen beschikken. Omdat eerst bij de kassier te gaan ophalen vinden veel onderhandelaren maar een lastige aangelegenheid. Bij de „jongere" veehandelaren ligt dat iets anders. Zij storten als het even kan voordat zij huiswaarts keren het geld bij onze kas. Voor de oudere blijft het devies „boter bij de vis", aldus de Rabo-bankwoordvoerder. Toch doen de beide bankondernemingen, de RABO en de NMB, dagelijks goede zaken op de Leidse veemarkt. De dagomzetten belopen door-, gaans vele honderdduizenden guldens, meer dan de weekomzet van menig ander filiaal Volgens de woordvoerders van beide banken is de omzet die buiten de banken omgaat echter vele malen hoger. Verzekeringen Nu het er echter op begint te lijken dat de misdaad lucht heeft gekregen van de enorme bedragen die veel handelaren mee naar de markt brengen, lijkt het idee gerechtvaardigd dat de bankfilialen het binnenkort drukker zullen gaan krijgen. Voorhof steekt vlag uit Op tal van toppen van in aanbouw zijnde woningen in de Leiderdorpse nieuwbouwwijk Voorhof-Noord is de vlag in top ge hesen. Waar zo'n jaar geleden nog vredig welvaartsvet- te koeien graasden, is thans een wijk verrezen. Vrijwel alle bouwprojecten hebben het hoog ste punt bereikt; een belangrijk deel is reeds onder de pannen. Zo ook het project van de Leiderdorpse aan nemer Nagtegaal. (geheel rechts), die zich gisteren uiteraard met per soneelsleden het pannenbier goed liet smaken. Over enkele maanden zullen de eerste woningen van Voorhof-Noord worden opgeleverd. Het project van bouwer Nagtegaal komt in februari/- maart in handen van de nieuwe be woners, mits uite raard het weer een beetje meewerkt. NOORDWIJK De Vereniging voor Natuur- en Vogelbescherming Noord wijk heeft zich in een open brief tot de gemeenteraad gericht, waarin zij nogmaals aandacht vraagt voor de inrichting van een heempark. Aan het eind van de brief vraagt het bestuur aan de raad nu op korte termijn een beslissing te nemen in deze zaak. Enkele jaren geleden nam Natuur- en Vogelbe scherming het initiatief om in Noordwijk tot een dergelijk park te komen en zij vroeg daartoe de medewerking van de gemeenteraad. Men dacht het reservaat te situeren aan de duinvoet van de Prins Hendrikweg in het Middengebied-Zuid en deed daarbij een tweetal varianten aan de hand. Uit gesprekken met leden van de raad kreeg het bestuur de indruk, dat de opzet van zo'n heem tuin bij deze raadsleden niet geheel duidelijk voor ogen stond. Vandaar dat zij zich thans met een open RIJNSBURG In de Hervorm- de Kerk van Rijnsburg wordt zondag 6 november herdacht dat het 400 jaar geleden is dat een hervormde predikant zijn intrede deed in Rijnsburg. In de Sint Laurentiuskerk wordt om 17.00 uur een ere dienst gehouden die geleid wordt door de Rijnsburgse pre dikanten ds. Van den Bogerd en ds. Van Niel. Het hervormde kerkkoor verleent zijn mede werking aan deze speciale dienst. In 1577 kwam dominee Johan nes Arcerius uit Purmerend naar Rijnsburg. In 1578 maakte hij plaats voor ds. Everhardus Gees ter an us. Toen ds. Arcerius kwam was de kerk die veel te lijden had gehad door het beleg rond Leiden, nog niet her bouwd. Merkwaardig was dat Arcerius benoemd werd door de abdis van de abdij Stefana van Rossum Bij het vertrek van do minee Arcerius uit Rijnsburg was de Hervormde kerk her bouwd. Algemeen aangenomen wordt dat hij veel gedaan heeft voor de instandhouding van het kerkelijke leven. VOORSCHOTEN— De gemeentebegro ting voor het jaar 1978 sluit op een totaal van bijna 44 miljoen, terwijl er een onbestede financiële ruimte is van 588.000, waarvan 375.000 ten behoeve van kapitaals- en/of exploitatielasten van nieuwe investeringen en 213.000 ten behoeve van onvoorziene uitgaven. De financiële ruimte kan nog vermeer derd worden met 62.000 als gevolg van de tariefsverhogingen van belastingen enheffingen met welke meeropbrengst in de begroting 1978 nog geen rekening is gehouden. Ook kan nog eventueel 250.000 geput worden uit de reserves. De gemeentebegroting toont een stijging aan van circa 12,8% vergeleken bij het jaar 1977. Omdat Voorschoten werkt met een be leidsplan zijn er weinig verrassingen in de te ondernemen nieuwe projekten. De reconstruktie van Leidseweg-Noord en enige voorzieningen voor fiets- en voet gangersrouten zijn de belangrijkste werk zaamheden. Verschoven van 1978 naar een later tijdstip is o.a. de parkeervoor ziening voor vrachtauto's, de reconstruk tie busroute Leeuwenhoekkade/Sophia- kade en de verbeteringen aan het kruis punt Raadhuislaan-Leidseweg. Nieuw in deze begroting is ook dat er nu geen aandacht besteed wordt aan de bouw van een zwembad. De in het be leidsplan opgenomen post van 100.000 budgettaire lasten is verschoven tot na het begrotingsjaar. Dat zelfde geldt voor de restauratie van het Ambachts- en Baljuwhuis. De aanbiedingsnota bij de begroting van 1978 is bijzonder summier. Er wordt een opsomming gegeven van de financiële mogelijkheden. De liquditeitspositie van de gemeente is bijzonder gunstig, waar door de gemeente ook nog al eens kan optreden als „bankier" bij vrij aanzienlij ke bedragen in verband als „kort geldle ningen". brief tot de raad richt, waarin Natuur- en Vogelbe scherming nog eens precies uiteenzet, wat een heemtuin is en welke betekenis het park voor de Noordwijkse gemeenschap kan hebben. Volgens een begroting van deskundigen komen de kosten van een heempark op bijna 200.000,-, exclusief de kosten van de grond. Het bestuur is zich bewust dat dit een forse investering betekent, maar de tuin zou gefaseerd kunnen worden uitge voerd. Hoewel een permanente openstelling ideaal zou zijn, kan op de kosten van het toezicht aan merkelijk worden bespaard door de openstelling tot de middaguren te beperken. Noordwijk heeft tot nog toe niet veel gedaan aan welzijnsvoorzieningen op dit gebied, meent het bestuur van Natuur- en Vogelbescherming. Het is overtuigd, dat het aanleggen van een Heempark een goede zaak is die zeker rendement zal opleve- LISSE Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de af deling Lisse van de Katholieke Bejaarden bond wordt morgen 5 november om 15.00 uur een re ceptie gegeven in het gebouw „trefpunt" in de Schoolstraat Op dinsdag 8 november wordt om 10.00 uur een eucharistievie ring gehouden in de Sint Agat- hakerk. Woensdag 9 november wordt in het „Trefpunt" om 14.00 uur voor de leden van de Bejaardenbond een gezellige middag gehouden. Medewerking wordt verleend door het gezel schap „Jolie Nuy". De leden met een achternaam beginnende met de letter A tot en met L worden op woensdag verwacht. Voor de leden waarvan de achternaam begint met de letter M tot en met Z, wordt op donderdag 10 november een identieke middag georganiseerd. VOORSCHOTEN Carnavals vereniging „De Forse Katers" viert morgen 5 november het Prinsenbal in de Voorschotense „Gouden Leeuw". Het feestelijk gebeuren begint om 21.30 uur. KATWIJK Vanavond wordt in restaurant Marina aan de Boulevard de najaarsledenver gadering van de Katwijkse red dingsbrigade gehouden. Naast het huishoudelijke gedeelte ko men o.a. het zomerwerk en aan vulling van de redactiecommis sie „Strandwacht" aan de orde. Aanvang van de vergadering 20.00 uur. KATWIJK Het programma van 't Mallegat ziet er voor de komende week als volgt uit: za terdag 5 november is er vanaf 20.00 uur een disco-avond, waar voor de entreeprijs f 1,- be draagt. De zondagse theemid dag vanaf 15.00 uur wordt „ver sierd" met diverse spelletjes en diverse soorten thee. Op woens dag 9 november zal de film Jonas worden gedraaid een moeilijke, maar zeer boeiende film die handelt over „de gene ratie van '68". Aanvang 20.15 uur. Vrijdag 11 november, ko men de heer Van Boeckel en Theo Bakker praten in 't Malie- gat. KATWIJK - De Otto Baron van Wassenaer van Catwijck- school aan de Tulpstraat in Kat wijk aan den Rijn organiseert op zaterdag 5 november een grote bazaar. De opbrengst van het evenement is bestemd voor de aanschaf van een 16 mm-ge- luidsprojector. Er staat voor za terdag van 10.00 tot 13.00 uur van alles op het programma: een mini-vijfkamp voor jong en oud met o.a. sjoelen, hengelen, pijltjes- of ballengooien en fo to's raden; een rommelmarkt, een rad van avontuur en een koffiehoek zullen niet ontbre ken. De schooljeugd zelf heeft artikelen vervaardigd die tij dens de bazaar per klas ver kocht zullen worden. COMMISSIE VOOR „OUDE DORP" Door de Leiderdorpse wethouder C. Gordijn (CDA) van maatschap pelijk welzijn en middenstandsaan gelegenheden is gisteravond de begeleidingscommissie „Oude Dorp" geïnstalleerd. De commis sie. die bestaat uit vijf raadsleden (van elke fractie één) en tien bur gerleden, zal zich bezig houden met de herstructurering van het oude dorp. Wethouder Gordijn toonde zich verheugd over de be langstelling die er bestaat voor de problematiek van het oude dorp. De reeds bestaande belangengroe peringen „De Oude Kern" en het Doeskwartier zijn in de commissie vertegenwoordigd. Door de ge meente zal een inventarisatie wor den gemaakt van de activiteiten die nodig zijn om het oude dorp leefbaar te houden. De commissie komt op donderdag 24 november opnieuw in openbare vergadering bijeen. KATWUK Gisteren is in Katwijk een enquête gestart, die de belangengroep „Jeugdwoningnood" houdt met het doel ge gevens te krijgen over de woonsituatie van jonge dorpelingen. De groep is sinds mei van dit jaar bezig de „nota Van Dam" ook in Katwijk ingevoerd te krijgen. Staatsse cretaris M. van Dam geeft in deze nota richtlijnen voor de bouw en de financiëring van woningen voor één- en tweepersoons huishoudens. De enquêtewerkzaamheden duren tot 14 november. Omdat er in Katwijk weinig of geen moge lijkheden voor jongeren zijn om een betaal baar huis te huren, wil de belangengroep „Jeugdwoningnood" het gemeentebestuur activeren. Katwijk heeft indertijd ontheffing van de uitvoering van de „nota Van Dam gekregen, omdat de gemeente over voldoen de kleine huizen zou beschikken. Deze zijn er inderdaad, maar in tegenstelling tot wat Van Dam beoogt, komen jongeren daar nauwelijks voor in aanmerking. Dezen zijn veelal aangewezen op zomerhuisjes van par ticulieren, die meestal te duur zijn eri kwali tatief beslist niet zodanig dat er comfortabel in geleefd kan worden. Bovendien moeten de zomer vaak ontruimd De categorie jongeren uit de zomerhuisjes, de kamerbewoners en degenene die noodge dwongen nog bij hun ouders wonen wordt verzocht mee te wrken aan de enquete. Mochten sommigen niet benaderd worden door de belangengroep, dan zal dat te wijten zijn aan de beperktheid van het aantal medewerkers. Enquêteformulieren zijn ech ter af te halen op de adressen Vreugdeweg 24, tel. 73801. Voorstraat 146, tel. 72123 en Tortellaan 63. In het kader van de actie „Geef om de Natuur" opende drs. H. van Mierlo, rector van het Rijn lands Lyceum gistermorgen een wandelroute door het Oegst- geestse bos van Wijckersloot Met de wethouder van Onder wijs, Drs. Gmelich Meijling en enkele leden van het plaatselij ke actiecomité werd de uitgezet te natuurwandeling gelopen. Naar aanleiding van de landelij ke actie heeft mevrouw Her- mans-Servaas, lerares biologie van het Rijnlands Lyceum een natuurwandeling uitgezet met als vertrekpunt de hoofdingang van het schoolgebouw. De wan deling langs allerlei unieke na tuurobjecten is met name be stemd voor scholieren. De wandeling wordt gemaakt door groepjes van 5 leerlingen. Elk groepje wordt begeleid door een leerling van het Rijnlands f»*-," Luceum De deelnemers ontvan- rm «gram mwra» gen aan het begin van de wan deling een uitvoerige route be- schrijving die voorzien is van met de wandelingen en indien Oegstgeest heeft besloten dat de afbeeldingen van bomen, blade- er voldoende belangstelling voor leerlingen van basisscholen de ren en vruchten die men tijdens >s, kan er tot 25 november ge- wandeling tijdens schooltijd de wandeling tegenkomt wandeld wordea kunnen maken, in het kader van Volgende week wordt begonnen De wethouder van Onderwijs in de biologieles. SJC geeft geschenk met tegenzin NOORDWIJK - Slechts mor rend en met tegenzin hebben de leden van SJC zich neergelegd bij een bestuursvoorstel om mee te werken aan een jubi leumgeschenk voor de afdeling Leiden van de KNVB. Deze afdeling gaat haar 75-jari- ge bestaan vieren en ter gele genheid van het jubileum was door een commissie voorgesteld de afdeling een nieuw bondsge- bouw ter waarde van 550.000,- aan te bieden. Om de fondsen vor dit cadeau bijeen te brengen zouden de verenigingen vijf jaar lang jaarlijks een rijksdaalder per lid afdragen. In totaal kwam dit voor SJC op een uit gave van 6250,- en de leden vergadering vond dit een te duur cadeautje. In mei j.l. had de ledenvergade ring reeds afwijzend gereageerd en ook nu kostte het voorzitter Kersbergen grote moeite de SJC-ers tot andere gedachten te brengen. Uiteindelijk ging men, zij het schoorvoetend accoord met een voorstel van penning meester W. Schelvis om onder protest mee te doen aan het j ubileumgeschenk

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4