Gemeente wil Gulden Vlies graag aankopen FUNCTIEWAARDERING TER DISCUSSIE Dreigend conflict gemeente en ambtenarenorganisaties Trim NIEUWBOUW C&A WELLICHT IN '80 GEREED Roger de Jager moet zelf riolering maar aanleggen" CDA en WD wensen aanleg parkeerdek bij Morssingel Vier rijstroken op Churchillhrug VRIJDAG 4 NOVEMBER 1977 LEIDSE COURANT LEIDEN Er dreigt een conflict in het georganiseerde overleg van de gemeente lei den tussen de organisaties van overheidsperso neel en het college van burgemeester en wet houders. Tijdens de gisteravond gehouden le denvergadering van de ambtenarenvereniging ARKA werd duidelijk, dat de plannen van het Leidse College om bij de waardering van functies voortaan uitsluitend functionele as pecten in aanmerking te nemen op grote be zwaren bij de vakorganisaties stuiten. De vakorganisaties zijn van mening dat in het toekomstige systeem van functiewaardering ook aspecten van persoonlijke waardering moe ten blijven bestaan Het standpunt werd ingeno men, dat wanneer er geen bevredigende oplos sing komt voor het door de vakorganisaties voorgestelde systeem van uitlooprangen men niet bereid zal zijn verdere medewerking te De heer M. Rietveld die namens het hoofdbe stuur van ARKA de vergadering bijwoonde deelde mede, dat de kwestie van de uitloopran- gen ook aan de orde komt in het overleg met de minister van Binnenlandse Zaken over de herstructurering van het rangenstelsel. De AR KA is er een voorstander van dat tot en met schaal 130 (referendaris) uitlooprangen komen in de vorm van extra periodieken. De vergadering, die in het teken stond van het komende ARKA-congres dat op 15 en 16 no vember te Den Bosch wordt gehouden, vroeg aan voorzitter drs. F. Cremers de congresvoor- stellen voor vervroegde pensionering en een eigen ziektekostenregeling voor ambtenaren met kracht te verdedigen. De nieuwe gevel van C A aan de Breestraat LEIDEN De gemeente zal de kans het monument „Het Gulden Vlies" aan te kopen van het grootwinkelbedrijf C&A met beide handen aangrijpen. Thans is een subcommissie bezig een nieuwe bestemming aan het monu mentale pand te geven. Er wordt overwogen het pand ter beschikking van de politieke groeperingen in Leiden te stellen. C A heeft het „Gulden Vlies" en het „Hof van Holland" enige jaren geleden gekocht met de bedoeling de panden te slopen en er een gloednieuw bedrijfspand neer te zetten. Het oude bouwplan ondervond evenwel zoveel te genwerking dat er werd besloten in overleg met enkele rijksdiensten op monumentengebied en de gemeente te komen tot een nieuw bouwplan, dat gisteravond aan de raadscommissie ruimte lijk ordening werd voorgelegd. Teneinde dit nieuwe ptan, dat werd ontworpen door de architecten Kirch en Blansjaar uit Leiden en Louwers en Timmers uit 's Herto genbosch uit te voeren zal alleen het Hof van Holland en het daar vlak naast liggende pand op de hoek van de Ketelboetersteeg moeten worden gesloppt. Het „Gulden Vlies" en de monumentale tuin erachter zullen gespaard blijven. Het Koetshuis dat aan de Langebrug ligt, zal wel worden gesloopt maar in dezelfde stijl worden opgetrokken. Het pand krijgt een voor het kledingmagazijn functionele bestemming. Hier wordt de aangevoerde kleding verzameld en naar de verschillende afdelingen in het nieuwe pand gedistribueerd. Een woordvoerder van het grootwinkelbedrijf deelde de commis sieleden mee, dat er een geheel nieuw distribu tiesysteem in het Koetshuis wordt aangebracht, waarop de wagens met aanvoer kunnen worden aangesloten. „Dit heeft tot gevolg dat de wa gens niet langer dan een half uur op de Lange brug zullen staan", verzekerde hij de commis sie. Op de heer L. Beijen (PPR) na waren alle commissieleden enthousiast over het plan dat hen werd gepresenteerd. De architecten zijn bij het maken van het plan te werk gegaan zoals bij een beschermd stadsgèzicht, dat het deel van de Breestraat waarin de nieuwbouw plaats heeft in de toekomst wordt, behoort. De gevel aan de Breeestraat wordt opgetrokken in de stijl van vele panden in de winkelstraat. „Het pand wordt gemetseld met fijnnervig gedetail leerde geledingen in de tinten van het Rijn landshuis", aldus de heer Kirch. Het nieuwe pand krijgt op de begane grond drie kleine etalages. De gevel ter hoogte van de eerste etage is geheel gesloten. „Hier hebben we een concessie moeten doen aan het winkel bedrijf, ten koste van het stadsschoon", aldus de heer Kirch. „Het is gebleken dat de consu ment liever kleren koopt in een gesloten ruimte, zonder dat hij te zien is vanaf de straatkant." De tweede verdieping heeft wel weer enige kleine ramen. Op deze etage komen de dien struimten voor het personeel. Aan de zijde van de Ketelboetersteeg wordt het nieuwe bedrijfspand een etage verlaagd. Dit in verband met de hoogte van de twee panden, die op de hoek van de Ketelboetersteeg en de Langebrug staan, „Het niveauverschil tussen het begin van de Ketelboetersteeg aan de Bree straat en het einde van de Langebrug kan worden benut voor vitrines", aldus de heer Kirch. Tegen de door de gemeente aan C&A verleen de sloopvergunning van de panden Breestraat 127-129 en Langebrug 48 (het Koetshuis) zijn in totaal 37 bezwaarschriften ingediend. Ver wacht wordt dat de Kroon eind 1978 uitspraak zal doen. Wanneer deze ten gunste van C A is, kan onmiddellijk met uitvoering van het plan worden begonnen. In 1980 is het plan dan gerealiseerd. Teneinde het plan uit te voeren zal de Ketelboetersteeg gedurende driekwart jaar zijn afgesloten. Wethouder Waal deelde mee dat de gemeente er naar streeft voor die tijd de Boomgaardstraat weer als verbinding tussen Langebrug en Breestraat te laten func tioneren. Zoals bekend is deze steeg thans afgesloten door de brandweerkazerne. Bij ver huizing van de brandweer naar elders kan de steeg weer worden doorgetrokken. STADSADVOCAAT DE RUYTER DE WILDT: LEIDEN De gemeente weigert om principiële redenen de woonwagenbewoner Roger de Jager uit de nood te helpen. Dit werd gistermiddag nog eens benadrukt door de stadsadvocaat mr. De Ruyter de Wildt tijdens de voortgezette behandeling van een kort geding dat De Jager begin oktober tegen de gemeente aanspande. De woonwagen van De Jager Tevens vond hij dat De Jager staat op een terrein tussen het de kosten best voor eigen reke- Schuttersveld en de Stations weg. Door de sloop van het voormalig Sikkens-gebouwtje kwam hij zonder aansluiting op de riolering te zitten. De ge meente weigert in alle toonaar den een nieuwe aansluiting te maken. Dit omdat volgens haar de woonwagen op een illegale plaats staat. Intussen is door de dienst riole ringen van de gemeente bere kend dat een nieuwe aansluiting op dè riolering van de nabijgele gen kleuterschool 2.000,— kost. De gemeente wil dit be drag niet betalen, ook al kan zij dit bedrag ingevolge de Tijdelij ke Rijksbijdrage regeling bij CRM terugvorderen. De Jager moet het bedrag zelf op tafel brengen „Als meneer De Jager nou zelf de gleuf graaft, kan het voor de helft van de prijs", al dus de „troostende" woorden van de stadsadvocaat. De verdediger van Roger de Ja ger, mr. Spijker vroeg zich af waarom iedere Nederlander die erom vraagt een aansluiting op de riolering krijgt en waarom er bij een woonwagenbewoner die om hetzelfde vraagt zo moeilijk wordt gedaan. Mr. De Ruyter de Wildt stelde dat de gemeente geen schuld heeft aan de afbraak van de oude riolering van De Jager. ning kan nemen. „De heer De Jager woont in een luxueuze villa in plaats van in een woon wagen. Hij eigent zich steeds meer grond toe. En dgit terwijl het terrein eigenlijk bedoeld is als parkeergelegenheid" aldus de stadsadvocaat. Met dit laat ste doelde hij op de aankoop van een speciale keukenwagen door Roger de Jager. Deze is door hemzelf betaald. Roger de Jager verklaarde gistermiddag: „De mobiele woning is gefinan cierd met een lening geënt op de bijstandswet, de keuken kon ik zelf betalen en heb dat ook gedaan. Dat is een goed ge bruik". steld over de onwelwillende houding van de gemeente ten aanzien van de volgens hem toch redelijke eisen. „Het gaat mij om normale voorzieningen waar veertien miljoen andere Nederlanders ook over beschik ken. In ieder geval is het duidè» lijk dat de gemeente zichzelf niet gewonnen heeft door het compromis van een aansluiting van 2.000,in plaats van zoals aanvankelijk geraamd van 10.000,— te aanvaarden. En dat terwijl een rijksbijdrage als waarborg dient". De rechtbank doet donderdag 10 november uitspraak. Overigens zal vrijdag 11 novem ber een kort geding dienen tus sen de gemeente en gedeputeer de staten over de vraag of de huidige standplaats van De Ja ger nu wel of niet illegaal is. Van GS heeft De Jager de toe stemming gekregen zich op het terreintje te vestigen. Mr. De Ruyter de Wildt betoogde giste ren: „Of De Jager nu dit kort geding wint of verliest doet er niets toe. Hij moet zo spoedig mogelijk van zijn huidige stand plaats af'. Roger de Jager zeer teleurge- OUD LEIDEN SCHENKT STRAATMOZAÏEK Vertegenwoordigers van „Oud-Leiden" hebben gistermorgen in het stadhuis officieel een straatmozaïek aan de gemeente Leiden aangeboden. Namens de stad nam burgemeester Vis het mozaïek symbolisch in ontvangst. Het straatmozaïek is in de afgelopen week in het wegdek van de Breestraat voor het bordes van het stadhuis aangebracht. De afbeelding is cirkelvormig en bestaat uit twee ringen. De binnenste ring wordt in beslag genomen door de twee Leidse sleutels uit het gemeentewapen, in de buitenste ring staat de spreuk „Al niet zonder God 1586" afgebeeld. Het straatmozaïek is een kopie van het mozaïek dat vanaf 1586 de Breestraat opsierde. Dat mozïek moest echter wijken voor de aanleg van de paardentram in 1879. De vereniging „Oud Leiden", die deze week haar 75—jarig bestaan viert wilde de leidse bevolking een geschenk geven en heeft op haar kosten Gemeentewerken het straatmozaïek laten aanleggen. Romeinse kampen De heer Trippenzee, amateur-archeoloog houdt vanavond een lezing over Romeinse kampen in clubbuis Klein Matilo in Meerburg. Zoals bekend liggen in Meerburg de resten van het Romeinse kamp Castellum Matilone en de heer Trippeniee heeft daar uitgebreide informatie over. Aanvang 20.00 uur. The Lord's Folks De jongerengroep the Lord's Folks verzorgt zaterdagavond 5 november om zeven uur een Heilige Mis in de Anthonius- kerk aan de Vijf Meilaan. Voorganger is pastor Van Eeuwijk. Het thema luidt: Zijn Heiligen 'gewone mensen'? De Beuk Brothers De Jazz-rock formatie de Beuk Brothers treedt vanavond op om tien uur 's avonds in Hot House in het Leidse Vrijetijds Centrum aan de Breestraat 66. De groep bestaat uit rock- en jazzmuzikanten. In hun muziek is hiervan dan ook een duidelijke invloed te merken. In mei van dit jaar organiseerde het Gooiland Jazzfestival een optreden van de musici, dat later door de AVRO werd uitgezonden. Volgende week, vrijdag 11 november, treedt de formatie Incident in Hot House op. Mendelssohn- Trio Het Mendelssohn-Trio treedt vanavond op in de Kapelzaal van het K O-gebouw aan de Oude Vest 45. Het concert begint om kwart over acht Op het programma staan werken van Hans Werner Henze, Johannes Brahms en Antonin Dvorak. Het trio bestaat uit pianist Jan van der Meer, violist Richard Kilmer en de cellist Elias Arizcuren. Als je lacht LEIDEN De mogelijkhe den tot het scheppen van meer parkeergelegenheid tussen de Morssingel en het Stationsplein moeten wor den onderzocht. Dit werd gisteravond gesteld door de CDA-ers M. Ham en J. van Zijp en de WD-er Kuijers in de vergadering van de raadscommissie ruimtelijke ordening. Door de fracties zal maandag 7 november in aan de Morssingel hoefde te worden gerealiseerd, maar de mogelijkheden om dit later te doen, zouden toch al in het be stemmingsplan dienen te wor den opgenomen. Ten aanzien van de uitgifte m erfpacht van de gronden aan de Morssingel aan de Nebuco de bouwer van de premiekoopwo ningen op die plaats, merkte de heer L. Beijen (PPR) op dat strenge voorwaarden aan de toekomstige kopers moeten wor den gesteld. Met name wilde hij een in het contract met de nieuwe eigenaar opgenomen zien, dat de kopers hun eventueel achter te laten huis aan geregistreer- den bij het bureau huisvesting moeten verkopen. Wethouder De fractie van de PvdA heeft Waal achtte het opnemen de raadsvergadering amendement op het bestem mingsplan Morssingel wor den ingediend. zich woensdagavond tegen het dergelijke clausule in het aanleggen van een parkeerdek contract niet haalbaar. „Wel zul- op het terrein verklaard. Door jen we de voorwaarde aan Ne- de CDA-ers en de WD-ers buco stellen dat hij de huizen werdt gisteravond gesteld dat eerst aan door het bureau huis een dergelijk dek nog niet tege- vesting voorgedragen kandida- lijk met de nieuwe woningen ten verkoopt." Carry Tefsen kan wel lachen Het Amsterdams Volkstoneel brengt vanavond en morgen avond het toneelstuk „Als je lacht .dan ben je rijk" in de Leidse Schouwburg. Het stuk speelt in 1927 en gaat over een groepje gewone mensen uit eenvoudig miheu die veel plezier met elkaar hebben en soms ook wel moeioijkheden; ze proberen echter liever met een lach dan met een traan door het leven te gaan. In de rollen onder meer Carry Tefsen, Martin Brozius, Hetty Blok n Mimi Kok. Aanvang beide avonden 20.15 uur. Bierlokaal Sherry Bodega „t Vatte Gataan de Garenmarkt, beeft er sinds vandaag een bierlokaal bij. Vanmiddag om vier uur is bet lokaal feestelijk opengegaan. Ruim honderd soorten bier worden er geschonken, waarvan vier soorten uit de tap. Het lokaal is dagelijks open van vier uur 's middags tot een uur 's nachts. CNV-cursus De Werkende Jeugd-CNV district Zuid-Holland organiseert op 9, 10 en 11 november een cursus voor jongeren (leden en niet-leden) over het begrip .Milieu". De cursus wordt gehouden in ,JDe Korte Vliet", Vlietweg 5 in Leiden. Gedurende de cursusdagen zal er gelegenheid zijn tot discus sie over het milieu, er worden films gedraaid en ook diverse discussies worden georganiseerd. De cursus is bedoeld voor jongeren van 16 tot en met 26 jaar. Kosten voor twee overnachtingen, reisgeld, eten en eventueel loon zijn voor rekening van de Werkende Jeugd CNV. Voor informatie contact opnemen met de Werkende Jeugd CNV, district Zuid Holland, Huygensstraat 5, postbus 15633 in Den Haag, tel. 070-883503/884702. Een aanmeldingsform ulier wordt dan toe- voorwerpen In de maand september zijn de volgende verloren voorwer pen op het bueau van politie aan de Zonneveldstraat gedepo neerd: portemonnaie, surfplank, armband met naamplaatje, legerjack, betaalpas giro, leren portefeuille, kinderjas, regen jas, tas met kleding, voetbaltas met trainingspak, jongens jack, roeiboot, 65+ pas, herenbril, kontaktlenzen, damesbril, kinderschooltas, gouden schakelarmband, oranje helm, geld bedrag, schilderij, driewieler, trouwring, shawl, kenteken-pla ten, kinderarmband, blauwe japon met polsteller, gouden tientje, zilveren armband en twee T-shirts. Deze spullen zijn terug te bekomen bij de receptie van het bureau van politie aan de Zonneveldstraat op maandag tot en met vrijdag van Gevonden COMMISSIE WIL MOGELIJKHEID OPEN HOUDEN LEIDEN Het CDA wil dat leg van een brug met twee n]ba- de Churchill brug niet twee- nen in de huidige situatie „Maar strooks maar vierstrooks ie weet nooit hoe de zaken zich wordt. Tijdens de raadsverga dering van maandag 7 novem ber zal zij een amendement op het voorstel van b. en w betref fende het beschikbaarstellen van een voorbereidingskrediet voor de bouw van de brug in dienen. De heren M. Ham en J. van Zijp van het CDA verklaarden zich gisteren tijdens een vergadering van de raadscommissie ruimte lijke ordening niet tegen de aan- verkeerstechnisch gaan ontwik kelen. Zo'n brug bouw je voor minstens vijftig jaar. En stel dat bijvoorbeeld de Stevenshofjes- polder in de jaren tachtig toch wordt volgebouwd. Dan zijn de problemen niet te overzien", voorspelde de heer Van Zijp. De heer Ham drong er bij wethou der Waal op aan de mogelijkhe den tot verbreding van de brug met de financiële consequenties te onderzoeken. „Wat mij be treft kan de tweede rijbaan in eerste instantie worden inge richt als busbaan. Het gaat er soms gewoon om dat we de mogelijkheden tot verbreding van de brug, wanneer dit nood zakelijk mocht worden, open houden". Overigens is het college met be trekking tot de aanleg van de brug, die het Morskwartier moet gaan verbinden met de Chur- chilllaan en de Haagweg, nog niet geheel uit de problemen. De firma Noordman, die aan de zijde van de Haagweg is geves tigd onderzoekt thans of zij rechten op de grond, waarop de verbinding totstand wordt ge bracht, kan doen gelden. Het voortbestaan van het bedrijf van Noordman zal door de aan leg van de brug niet. in gevaar worden gebracht Het bedrijf houdt zijn twee toegangswegen vanaf de Haagweg. Dit verze kerde wethouder Waal de com missieleden, nadat de heer A. Ranner zijn bezorgdheid hier over te kennen had gegeven.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3