„Finish van kampioensrit ligt voor mijn deur" Frans Derks: Ik ben geen agent met een pet op mijn kop CEES VAN DER WERELD, WIELERCROSSER: SHORT je al bij het minste of geringste voor honde- lul uit. Over een paar jaar zal dat woord ook wel in de dikke Van Dale staan als synoniem voor scheidsrechter. Maar al dat gebrul op de tribunes doet mij niets. Ik geloof dat die mensen op dat moment ge woon hun onlustgevoelens aan het afreage ren zijn. Wie weet hoe graag ze wel niet hun baas op het werk voor hondelul zouden willen uitschelden. Maar dat gaat niet, dat kost je je baan. Dus reageren zij het 's zon dags af op de scheidsrechter. En dan ben je een soort van bliksemafleider geworden. Denk trouwens niet dat ik het gescheld alleen van de staantribune hoor. Ook de heren op de ereloges kunnen er wat van. Maar het publiek heeft mij nog nooit kapot gekregen. Ik mag dat spektakel wel. Ais de vlam in de pan gaat, wordt het spel alleen maar aantrekkelijker. Laat de toeschouwers maar tieren en brullen. Hoe harder hoe beter. Er zijn ook scheidsrechters die dan bang worden. Die, ze in bepaalde stadions moeten fluiten, al met lood in de schoenen op het veld komen. Als ik met zo'n angst- complex mijn hobby moest uitoefenen, stop te ik er vandaag nog mee. Hou niet van kaarten Van die gele en rode kaarten moet ik mets hebben. Ik heb die dingen tot dusver trou wens ook nauwelijks gebruikt. Die paar spelers die van mij de gele kaart kregen, hebben gewoon van de arbitrage van Derks niets begrepen. Maar intussen strooien mijn collega's driftig met kaarten rond, waarvan meer dan de helft ten onrechte wordt gege ven. Ze graaien er naar als ze voelen dat ze de controle over de wedstrijd hebben verloren. Die kaarten moeten dan redden wat er nog te redden valt. En als een wedstrijd heel clean is verlopen en een speler maakt toch nog op de valreep een zware overtreding moet je hem natuurlijk niet via een gele kaart extra straffen. Veel scheidsrechters doen dat wel, maar zij han delen dan helemaal tegen de geest van het spel. Misschien wel naar de opvatting van de scheidsrechterscommissie, maar die men sen willen je ook al voorschrijven hoe lang je in een bestuurskamer mag blijven han gen. Belachelijk natuurlijk, want dat maak je toch zelf uit. Ik ben wel eens achter de piano gekropen als het erg gezellig was. Alleen voor de wedstrijd heb ik een hekel aan bestuurskamers. Want dan zit iedereen zo krampachtig te kijken. Ze gaan dan ook met je slijmen, want het resultaat geeft de bestuurders een stukje glamour. Waarom scheenbeschermers In deze competitie heb ik gemerkt, dat veel spelers niet goed zijn voorbereid. Dat ze al met hele of halve blessures aan het seizoen zijn begonnen. Dat heb je er van als je je in de vakantie maar helemaal laat gaan. Als wrakken keren ze terug op de training en dan denken ze ook nog dat je na een paar weken keihard werken je oude conditie weer terughebt. Ik vraag mij ook steeds weer verbaasd af waarom zoveel spelers geen scheenbeschermers dragen en waarom ze hun enkelbanden niet beter inpakken. Al die blessures van de laatste maanden worden door die dingen in de hand gewerkt Maar de scheidsrechter krijgt vaak de schuld en de journalisten schrijven dat er nog nooit zo hard gebikkeld is in het betaalde voetbal. Natuurlijk heb je weekends waarin op de voetbalvelden plotseling alles mis lijkt te gaan. Er is dan opeens lang niet zoveel verdraagzaamheid als normaal en je rijdt met een rotgevoel terug naar huis. Het gekke is dan altijd dat het bij de meeste wedstrijden uit de hand is gelopen. Dan is er gewoon een asgrauw weekend geweest met allerlei verkeersongelukken. Ik geloof dat de kosmos er iets mee te maken heeft. De lente zit in de lucht of de herfst... Te korte broek? Kom nou! Er is ook altijd een of andere pief die aan de KNVB rapporteert hoe je een wedstnjd hebt geleid. Ik heb eens zo'n rapport gele zen. Daarin stond dat scheidsrechter Derks als een jong veulen over het veld dartelde in een te korte broek en met te lang haar. Nu vraag ik je, wat heeft dat met het scheidsrechteren te maken? Maar ze zien mij als een dwaas en elke wedstrijd opnieuw moet ik met min twee van start gaan. Toch krijg ik altijd goede rapporten, want ik ben gewoon een uitstekende scheidsrechter. On danks mijn grote smoel en mijn korte broek, die alleen maar jaloezie opwekt omdat de anderen hem niet zo kort kunnen dragen, heb ik als scheidsrechter erkenning gekre gen. Ik ben op de internationale lijst geko men en drie keer werd ik gekozen tot de beste scheidsrechter in het betaalde voetbal. Misschien zullen sommigen wel opgelucht zijn als Derks met zijn grote smoel moet stoppen. Maar ze zullen mij missen. De spelers, het publiek, de bond en ook mijn collega's....". LEIDSE COURANT VRIJDAG 4 NOVEMBER 1977 PAGINA 17 NIEUWKOOP Het Nederlands kampioen schap veldrijden voor het crossseizoen 1977- 1978 wordt op 8 januari in Nieuwkoop gehou den. Daar is de 21-jarige Cees van der Wereld, vorig jaar derde in de nationale titelstrijd bij de amateurs erg gelukkig mee. De eindstreep ligt voor zijn voordeur. Nog sterker: hij zal het parcours zelf uitzetten en zijn vader Harrie treedt op als organisator van de kampioensrit. Vorig jaar zegevierde Cees van der Wereld in drie wedstrijden veldrijden en hij kwam bij de wereldkampioenschappen op de 23ste plaats. In het begin oktober gestarte seizoen mocht hij nog niet één keer de bloemen en het kusje van de Ronde-Miss in ontvangst nemen. En toch heeft Cees van der Wereld het idee dat het dit seizoen beter gaat dan ooit tevoren en dat hij de bloemen uit vaders eigen zaak na de rit in ontvangst zal nemen. „Het is natuurlijk een groot voordeel dat de koers om mijn huis wordt gereden. Ik word als favoriet bestempeld maar dat is niet erg. Men vernacht dat ik kampioen word. Ik trou wens ook". Er is bij de KNWU kritiek ontvangen over het feit dat het kampioenschap in Nieuwkoop wordt gehouden. Cees van der Wereld: „Ze zeggen dat het een stratenronde is in Nieuw koop en men kon niet begrijpen dat wij het mochten organiseren omdat we dat pas een keer eerder met een veldrit hadden gedaan. We hadden er bij de KNWU voor ingeschreven en kregen de organisatie toegewezen. Een straten- ronde is het zeker met. Vorig jaar stonden hier in de sneeuw vijfduizend mensen te kijken. Alleen de aankomst in de Dorpsstraat voor mijn huis is op de straat, maar voor de rest zitten we over de dijk heen in de landerijen. Ik zet het parcours zelf uit, maar reken er op dat het zwaar zal zijn". Cees van der Wereld heeft nog niet getraind op het parcours. Voor zijn huis wordt er bestraat en hij mag er van de gemeente toch niet trainen, omdat hij dan het gazon dat deel uitmaakt van het parcours kapot zou rijden. Vier uur per dag is Cees van der Wereld in training. Zeker drie keer in de week komt hij in actie tijdens een veldrit, meestal in België. Volgens de voorzitter van de KNWU moet een renner twaalf keer in Nederland in een seizoen starten om te kunnen deelnemen aan de Neder landse kampioenschappen. Dat heeft Van der Wereld royaal gedaan. Per 1 januari wordt hij Op eigen parcours wil hij eigen bloemen in ontvangst nemen beroepsrenner. Hij is bezig met een sponsor. Veel zal er dan echter niet voor hem verande ren. „Wij rijden toch altijd als amateurs tussen de beroepsjongens in. In België heb ik al heel wat beroepsrenners achter me gelaten. Bij de meeste wedstrijden rijden amateurs en de be roepsrenners samen. Dat is ook zo bij het Cees van der Wereld: een wereld van fietsen, bloemen en dragen. Nederlands Kampioenschap. Daardoor is de stap naar de profrijden niet zo groot". Een ding staat als een paal boven water in het waterrijke Nieuwkoop. Cees van der Wereld zal, als hij verslagen wordt in het Nederlandse kampioenschap, geen kritiek kunnen hebben op het parcours. Is hij in het voordeel omdat hij het parcours zelf heeft uitgezet? „Dat geloof ik niet. Je kunt het nog zo naar je hand zetten maar je moet het wel zelf fietsen. Het is 220 meter lang en in totaal 25 kilometer en het is behoorijk zwaar". In de prijzenkast van Cees van der Wereld hangt één kampioenstrui, van de nieuwelingen. Overslaan „Dit jaar komt er, omdat ik prof word, geen trui met een Amateurstitel bij. Die sla ik dan maar over. Bekers heb ik genoeg, al worden die de laatste tijd ook niet meer gegeven. Bij de amateurs rijd je immers ook al voor geld prijzen. Dat is algemeen bekend". Voor renners als Wiideboer, Scheffer en Stam- snijder is Cees van der Wereld niet bang. Hij versloeg hen onlangs op Duindigt en was toen de eerste Nederlander (vierde plaats) achter de Belgen en de Duitsers. En ook dat parcours was door hem uitgezet. Combineren 's Morgens om zeven uur stapt Cees van der Wereld, lid van de wielervereniging in Uit hoorn, op de fiets om te trainen. Dat kan hij combineren met zijn werk bij zijn vader in de zaak. „Ik schik bloemen en breng bestellingen weg. En dan ben ik ook nog drager bij begrafe nissen. Dat levert aardig op. Via de bloemen, en mijn vader, ben ik daar tüssen gekomen. Ik had vandaag ook moeten dragen. Maar ik moet om drie uur een wedstrijd in België rijden. Je weet als drager natuurlijk nooit wanneer je dat werk moet doen. Maar er zijn twee reservedragers die het werk kunnen over nemen en ik kan dus rustig naar België!. Het fietsen, ook wel op de weg maar voorname lijk in het veld, en de bloemen nemen bij Cees van der Wereld een belangrijke plaats in en voor geen geld van de wereld zou hij dat willen missen. Het is een prettig wereldje bij de crossers. „Na een rit krijg je wel eens bloemen waarvan ik zeg; dat is rommel. Maar ik aanvaard ze altijd in dank en geef ze meestal weg. Als het hele mooie zijn, neem ik ze mee naar huis. Niet om te verkopen hoor. Ik zet ze in de huiskamer. Bij het kampioenschap van Nederland kreeg ik een boeket kunstbloemen. Dat is toch wel leuk om te bewaren! Rondkomen Cees van der Wereld per 1 januari beroepsren ner bij de crossers. De bloemen zal hij echter trouw moeten blijven. „Er zijn beroepsrenners in België die soms twee keer in de week winnen en dan wacht hen een eerste prijs van vijfent achtig gulden. Als je nog geen naam hebt en geen behoorlijk startgeld kan vragen, kun je niet rondkomen als beroepsrenner. Dat is maar voor een enkeling weggelegd". Insiders verwachten van Cees van der Wereld nog veel. De meeste wielrenners beginnen met het veldrijden pas op oudere leeftijd, in de nadagen van hun loopbaan. Cees van der We reld doet het al zes jaar en zit bij elkaar al tien jaar op de fiets, het zal geen verrassing zijn als de bloemen uit eigen zaak begin vol gend jaar door vader Harrie aan zoon Cees worden aangeboden als hij kampioen wordt in Nieuwkoop, voor zijn eigen voordeur. ARTHUR VAN RUSWIJK „Meneer Derks, wilt u zo vriendelijk zijn mij uit te leggen waarom u dit doelpunt hebt afgekeurd?" „Buitenspel! Grensrechter vlagde, heb zelf ook geconstateerd. Doorspe len!" Ooit zo'n dialoog op het voetbalveld gehoord? Toch hoort het zo te gaan, want als een scheidsrechter zijn beslissing heeft gegeven, behoren de spelers zich daarbij zonder meer neer te leggen. Alleen de aanvoerder mag op beleefde wijze om inlichtingen vragen en de scheidsrechter is dan verplicht te antwoorden. Maar wel kort en bondig zoals in het spelregelboek staat aangegeven. De communicatie op de sportvelden tussen spelers en scheidsrechters verloopt in de meerste gevallen echter totaal anders. Er wordt gevloekt, gescholden, gehoond En buiten de omheining gooit het publiek er vaak nog een schepje boven op, al staat er voor hen helemaal geen overwinningspremie op het spel. Want voetbal is voor miljoenen Neder landers een verslavingsmiddel geworden, dat de concurrentie met nicotine en alcohol gemakkelijk aan kan. Een belangrijke rol in dat miljoenenspel speelt de man in het zwarte pak, de scheidsrechter. Dirk Nijs heeft ze eens als volgt gekarakteri seerd: „Een scheidsrechter is een bijzonder mensentype. Je kunt niet winnen of verliezen. Het enige wat je wel kan krijgen, is een rotschop. Scheidsrechteren is een chronische ziekte. Als je eenmaal tegen die tik van dat zwarte pak bent aangelopen, blijf je er bestorven op In dat bijzondere wereldje van de scheidsrechters is Frans Derks (48), die aan zijn laatste seizoen bezig is, een buitenbeentje. Niet alleen door zijn gedrag, zijn lange haar, korte broek en grote mond, maar ook door zijn grote populariteit bij de voetballers, die vaak in hem de ware meester in het zwarte pak zien. Wij zochten hem op in Breda om over de rol die de communicerende scheidsrechter in dat voetbalspektakel speelt te praten. Die jongens weten gewoon dat ik ze laat voetballen. Dat ik ook bij mijn wijze van arbitreren rekening houd met de karakters, want niemand is gelijk. En ik durf er een gokje op te wagen dat ik van de meeste spelers in het betaalde voetbal wel zo'n beetje weet hoe zij zich over het algemeen op het veld gedragen. Ik ben trouwens van mening dat een scheidsrechter ook niet al te zeer op de benen moet letten, maar veel meer aandacht voor de ogen van de spelers moet hebben. Want dan kun je zien of ze dat punt waarop ze hun tegenstander niet meer kunnen verdragen hebben bereikt. Bo vendien weet ik na meer dan 430 wedstrij den in het betaalde voetbal zo langzamer hand wel wie je speciaal in de gaten moet houden. In elk geval lopen er spelers rond die het gewoon in zich hebben om de boel te laten exploderen. Gangmakers van de wanorde noem ik ze. Je hebt ook spelers die graag een stukje show willen opvoeren. Mannen als Van Hanegem en Jongbloed hebben dat van nature. Die willen de scheidsrechter uit zijn tent lokken. Eddie Achterberg, de „Keu", is er ook sterk in. Maar hij weet ook precies wanneer de maat vol is. Ik houd wel van een stukje show, als het voetballen er maar niet onderge schikt aan wordt gemaakt. Want het Neder landse publiek komt in de eerste plaats om een lekkere pot voetbal te zien. Ja, ik weet wel dat ik ook vaak als een showman wordt afgeschilderd. Dat is helemaal niet erg, want dat is ook zo. Maar niet a-priori; pas als de wedstrijd een stukje show verdraagt doe ik mee. g e 1 „Ik ga er van uit, dat de tweeëntwintig t spelers die op het veld komen elkaar met l faire middelen gaan bestrijden. Maar elke wedstrijd kent een moment, waarop de he- 1 ren elkaar niet meer kunnen verdragen. De tolerantie houdt dan plotseling op te be staan. Op dat moment moet je als scheids rechter in actie komen. Niet alleen door strenger te fluiten en de voordeelregel min der soepel toe te passen, maar ook door middel van communicatie met de spelers. Ik loop dan vaak vlak langs ze heen en waar schuw dat er wat kalmer aan moet worden gedaan. Het moet wel heel erg zijn voor ik een speler bij me laat komen. Want daarmee tast je hem in zijn waardigheid aan. Daar houd ik niet van. Een speler moet als indivi du sterk blijven. Het is voor mij een reusachtig voordeel, dat ik bijna alle voetballers zo'n beetje persoon lijk ken. Ik ben de contacten met de jongens nooit uit de weg gegaan en trek veel met ze op. Dat wel tot grote ontstemming van de scheidsrechterscommissie, die vindt dat je juist afstand moet bewaren. Maar daar heb ik lak aan, want Frans Derks is niet van plan bij die heren aan het handje te lopen. Ik wil niet dat spelers mij als een soort van verkeersagent met een pet op de kop zien. Ze hoeven tegen mij ook geen meneer te zeggen. Als Israël mij een hand geeft, zeg ik ook „hallo Rinus". Maar ik laat mij natuurlijk ook niet voor rotte vis uit schelden. Ik kan goed met de voerballers opschieten en dat heus niet alleen omdat ik in tegenstelling tot al die andere scheids rechters wel eens een pilsje met ze drink. Frans Derks als schrijver van een boek, waar mee hij wordt gelukgewenst door Yvonne van Duivenbode. Frans Derks als poezenliefhebber met Wim van Hanegem en Lex Schoenmaker. Frans Derks als inleider op een discussie-avond ergens in den lande. Het voetbal is ongetwijfeld harder gewor den, maar dat is niks om je over te verba zen. Is onze hele maatschappij immers niet agressiever geworden. Ik word er zo langza merhand zelf tenminste kotsmisselijk van. Deze week had ik mijn moeder aan de telefoon, die vertelde dat ze haar het hand tasje uit de handen hebben gerukt. En dat al voor de derde keer. Het voetbalveld is gewoon een weerspiegeling van de maat schappij. Ik erger mij er alleen mateloos aan dat er niets aan wordt gedaan. Waar is de trainer die een speler die zich agressief gedraagt uit het veld haalt? Waar is de trainer die er nog een boete bovenop legt als een speler zich heeft misdragen? Maar die trainers moeten aan hun sociale positie denken, want als er geen resultaten komen, worden ze op straat geschopt Dus sturen ze hun spelers met allerlei vaste opdrachten het veld in, waardoor hun vrijheid om te kunnen voetballen ernstig wordt aangetast en er meer overtredingen worden gemaakt Mijn leuze is, dat je de spelers de vrijheid moet geven om te spelen en de scheidsrech ter de vrijheid om te leiden. De vrijheid van het individu moet sterk blijven. Als scheids rechter krijg je trouwens ook met allerlei opdrachten te maken. Omdat ik een Europa Cupwedstrijd moest fluiten, kreeg ik van de UEFA een heel pakket voorschriften toege stuurd. Dacht je dat ik ze inkijk? Frans Derks fluit zijn deuntje op zijn eigen manier, zoals hij altijd heeft gedaan. Alleen ik spreek tegen Ik heb in het allereerste jaar dat ik betaald voetbal leidde al ruzie met de heren van de scheidsrechterscommissie gekregen, omdat ik zonder toestemming op de televisie was verschenen. En sinds die tijd heb ik het eigenlijk permanent met de heren aan de stok. De meeste scheidsrechters zijn doctri ne-gevoelig. Als de commissie zou verorde nen dat speciaal op de inworp moet worden gelet, dan doen ze dat gewoon. De enige die voor tegenspraak zorgt ben ik. Als ik mijn bek had gehouden, was ik misschien wel scheidsrechter bij de wereldkampioenschap pen in West-Duitsland geweest en had ik wie weet mijn carrière met de finale van de WK in Argentinië afgesloten. Hoewel ik er nog altijd een beetje op reken, dat ik er volgend jaar in Argentinië als scheidsrechter bij zal zijn. Maai" om dat te kunnen bereiken, ga ik niet voor die grijze heren van de FIFA op de knieën liggen. Die volgzaamheid ligt mij helemaal niet, maar ondertussen zijn ze daarmee wel bezig een prototype te maken. Ik ben er van overtuigd, dat de beste scheidsrechters daardoor niet in het betaal- Frans Derks als modepop bij ontwerper Frans Molenaar. de voetbal fluiten. En dan te bedenken dat het in het buitenland nog honderdduizend keer erger is. Daar kunnen alleen de groot ste slijmballen tot het betaalde voetbal door dringen; de anderen komen niet aan de bak al zijn ze ook nog zoveel beter. Ik durf te beweren, dat ik met mijn grote bek hier in Nederland bij de KNVB heel wat feodalisme heb afgebroken, dat ik de scheidsrechter uit het isolement heb gehaald. Hoe het straks moet als ik gestopt ben? Ik ben bang dat het dan allemaal weer net zo rot wordt als vroeger. Brullen doet me niets Als scheidsrechter ben je natuurlijk al lang geen autoriteit meer. Vroeger keken de men sen ook tegen een politieagent, de pastoor en de dominee op. Nu scheldt het publiek Frans Derks als spreker bij een modeshow.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 17