Jan Stam zet beschuldigingen kracht bij met een ,show" Parker gelij kwaardig aan Russische CSKA Nog geen paniek bij FC Den Haag TIJDENS KORT GEDING TEGEN NDR AZ ziet protest tegen UEFA somber in Lotto/toto SPORT LEIDSE COURANT VRIJDAG 4 NOVEMBER 1977 PAGINA 15 FC Den Haag doet geen aankopen (Van onze sportredactie) DEN HAAG Hoewel FC Den Haag afgelopen zondag de jonge Noor Ot- tesen observeerde (en in middels op voorspraak van Piet de Zoete aftest- te) ligt het volgens mana ger Fred van Hal niet in de verwachting dat er binnenkort een nieuwe speler zal worden aange trokken. „De financiën bieden daar geen ruimte voor", aldus Van Hal. „Onze eni ge mogelijkheid ligt in het contracteren van bijvoor beeld een Noor, omdat die „niets" kost Maar de Noorse competitie is nu afgelopen, zodat de enige weg nog is iemand hier een paar weken op proef laten komen. Maar dat zie ik in de nabije toekomst niet gebeuren". UTRECHT Het Venijn zat gistermid dag voor de Arrondissementsrechtbank in Utrecht duidelijk in de staart Bijna twee uur was het kort geding van de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport tegen Jan Stam uit Soesterberg oud, toen Stam tot groot genoegen van het vele publiek in de rechtzaal een „show" mocht opvoeren waar bekende Neder landse komieken jaloers op zouden zijn geweest. Met zweep en leidsels mocht de paardenvriend zijn gang gaan. Met de zweep sloeg hij een krant door midden waarmee hij aan wilde tonen wat een kracht daarvan uit kan gaan op de bil van een paard. Stam, dat onderstreepte de president van de rechtbank Prof. mr. V. J. A. van Dijk, had tot 's avonds tien uur door kunnen gaan met voorbeelden geven van de manier waarop de draf- paarden in Nederland worden mishan deld en hoe weinig de Stichting Neder landse Draf- en Rensport daar aan doet. Ook het woord „doping" viel vele malen in de rechtzaal. Maar daar was het bij het kort geding van de Stichting Neder landse Draf- en Rensport niet om begon nen. En Stam en zijn raadsman mr. J. A. F. Boor ten spijt ging het hier niet om wel of geen doping op de Nederland se drafbanen of wel of geen mishande ling plaats vindt. Nee, de zaak was deze: De namen van Cees Berg, de perschef van de Stichting en pikeur Harry Pools waren door Stam in een verkeerd dag licht gesteld. Of hoe de NDR-raadsman mr. J.LRA. Huydecoper het zo mooi stelde: „Er is hier een inbreuk gepleegd op het recht van je goede naam". Stam had de Duitse dierenarts dr. Plagemann - in de zaal aanwezig - uitgemaakt voor gifspuiter, Cees Berg voor leugenaar en trainer Harry Pools voor een man, die zijn paarden inspuit met doping. De Raadsman van de NDR wilde zich alleen tot deze punten beperken, want daarvoor was het kort geding aangespan- nea Met andere woorden: Jan Stam zijn mond laten houden over dingen die hij niet kan bewijzen. Hij kan niet waar maken dat Cees Berg een leugenaar is, hoewel hij van de president een bandop name mag laten horen van een radio-uit zending waarin Cees Berg zelf verklaart dat er roofbouw op paarden wordt ge pleegd. Hij komt met een brief van een zekere eigenaar Glimmerveen waarin staat dat zijn paard door de Duitse diere narts Plagemann werd ingespoten en plotseling won. Volgens Stam heeft Glim merveen toen direct met Plagemann ge broken. Maar een bewijs dat het doping was, is er natuurlijk niet Maar daar draaide het kort geding niet om, al was Jan Stam natuurlijk deze mening toege daan. NDR-raadsman mr. J. A. F. Huydecoper m de rechtzitting: „De heer Stam is een opzienbarende figuur, hij maakt geregeld ruzie op de Nederlandse koersbanen. Met zijn actie heeft hij geen krant gemist. Dat hij op de baan komt met spandoeken en een vliegtuig rond laat cirkelen met luch- treclame, dat is zijn goed recht. Hij mag ook aanvoeren dat er misstanden zijn op de draversbanen. Dat is zijn stokpaardje, een ander komt voor de vissen op bij de hengelsport of staat op de bres voor dieren waarop wordt gejaagd. Stam komt voor de paarden op, maar daarbij mag hij niet de grens overschrijden. Dat heeft hij echter wel gedaan. Hij stelt dat de NDR van doping en mishandeling afweet, maar dat mensen bij de NDR er niets aan doen en dat ze topsalarissen hebben waar een minister jaloers op kan zijn. Berg is een slechterik en Pools en zijn collega's zijn gifspuiters. Dat gaat ge woon te ver. Hij stelt ook nog dat er zich rond trainer Harry Pools verdachte figu ren ophouden. De Raadsman van de NDR stelde in zijn vordering een verbod voor Stam om het personeel van de NDR te beledigen en ruzie te maken op de Nederlandse draf- banen. De raadsman van Jan Stam voer de aan: „In zeer bijzondere omstandighe den mag je beledigen om misstanden aan het licht te brengen". Hij vond de hele zaak niets voor een kort geding maar iets voor de meervoudige kamer. Hij stelde namens Jan Stam de volgende drie pun ten vast en wilde daarover een uitspraak van de president: „De NDR moet een actief beleid gaan voeren, de controle op doping verbeteren en onbevoegde diere nartsen weren. De NDR mag geen roof bouw meer laten plegen op achtjarige merries, die bijna elke dag aan de start moeten verschijnen. De NDR moet de zweep verbieden. En toen de Duitse dierenarts Plagemann - die in de zaal helemaal achterin een hoekje zat mocht Stam tot groot genoe gen van de president van de rechtbank met zijn zweep en leidsels even voordoen hoe het allemaal toegaat op de Neder landse drafbanen. Alleen het paard had Stam niet bij zich. Gelukkig weet het dier niet wat er zich rond hem afspeelt Dins dag 15 november 1977 zal de president uitspraak doen. Tips voor laatste dag Duindigt-seizoen DEN HAAG De volbloeds vertrekken morgen om 12.30 uur voor het laatst dit seizoen uit de startboxen op Duindigt. De dravers gaan dan naar de winterbanen Wolvega, Hilver sum en Nootdorp, naar de vol bloeds zijn aan rust toe. Op de laatste dag maar liefst vier rennen. Henk van der Kraats en Kevin Davies staan op 22 overwinningen en John Smith op 21. De drie jockey's komen vier keer in actie en de strijd om het kampioenschap bij de jockeys kan weieens in de laatste ren beslist worden. Onze tips voor de laatste Duin digt meeting van dit seizoen: PRIJS DER 4-Jarige STAYERS: Otavi. Olympus en Orion Laguna. ZUIDLARENPRIJS: Pichaelie, Prins Buitenzorg en Mary S. Op Duindigt springen morgen voor de laatste keer dit seizoen de startboxen open SID BRUINSMA WEERGALOOS IN SPEKTAKELSTUK LEIDEN De sensatie was compleet: met nog twee seconden te spelen mocht Parker uitblinker Sid Bruins ma bij een 101-104 stand twee vrije worpen nemen. De opzet slaagde aanvankelijk, maar een voetfout van diezelfde Bruinsma stond een verlen ging van het spektakelstuk Parker-CSKA in de weg. Dat de Russen via twee vrije worpen de eindstand op 10Z—105 bepaalden was slechts een formaliteit. In de openingsfase ontwikkelde zich aanvan kelijk een gelijkwaardige strijd. De duizend toeschouwers, waaronder Sovjet-ambassa deur Romanov zagen een goed schietend CSKA licht op Parker uitlopen, maar bij 16-16 werden de bakens verzet Het tempo in de Leidse aanvallen werd door Plaat en Colins op hoog niveau gehandhaafd en in die fase kwam eindelijk de lang verwachte doorbraak van Sid Bruinsma. De Fries strooide met assists, reoganiseerde na de 6e minuut op voortreffelijke wijze de rebound en scoorde ondertussen op de meest fraaie manieren. Niet ten onrechte daverden de ovaties geregeld van de Leidse tribunes, want Parker toonde zich als een eenheid waar de Russen weinig raad mee wisten, man-to-man, zone, press het kon niet verhin deren dat Parker via 32-20 uitliep naar een 62-45 ruststand. In de tweede helft (Parker heeft gelukkig zijn jingle-machine en pauzeprogramma af geschaft) ging het even nog in het zelfde tempo door, maar bij 80-61, een al in de 8e minuut bereikte stand begon de Moskou- ploeg in te lopen. Via hun strakke fysieke spel brachten ze de formatie van coach Hennie Blom aan het wankelen. Helaas wei gerde Hennie Blom de in de eerste helft goed spelende Weemhof en Kip in deze fase in te zetten, want Bartolome was fysiek niet tegen het CSKA-geweld opgewassen. Via 84-71 kwamen de Russen met 94-95 voor het eerst aan de leiding. In de slotfase kwam Parker nog even sterk terug, toen het accent van de Russen op Bruinsma en Colins kwam te liggen, maar de klok redde de Russen; Dat desondanks de coach van Vastgoed Strijen (morgen de tegenstander van Parker) met wit gezicht de Vijf-meihal verliet verbaast niemand. Dit Parker hoeft voor geen enkele ploeg bang te zijn. Alleen blijft de vraag of zaterdag de Amerikaanse kern van de Leidse ploeg fit genoeg zal zijn. Zeker gezien het feit dat ze in Zaandam ook al twee wedstrijden speelden. BARCELONA - AZ'67 heeft de strijd opgegeven. De clublei ding van de Alkmaarders heeft zich erbij neergelegd dat niet AZ, maar Barcelona door mag bekeren in het Uefa-cup to ur nooi. Formeel onderzoekt AZ vandaag nog of er mogelijkhe den zijn om Barcelona tot een replay te dwingen van bet tur bulente treffen woensdagavond in Noucamp, maar de AZ-lei- ders zelf hebben nog maar wei nig vertrouwen in een gunstige afloop. De clubleiding van AZ reali seert zich dat de Alkmaarders nauwelijks kans hebben om bij de Uefa een eventueel protest met betrekking tot de straf- schoppenserie die het hete ge vecht tussen Barcelona en AZ in het voordeel van de Span jaarden besliste, te winnen. De laatste strohalm voor AZ is Uefa waarnemer Caignon. Veel vertrouwen heeft de clubleiding van de Alkmaarders echter niet in de Fransman. Bestuurslid Pe ters: „We hebben hem aanteke ningen zien maken, maar we weten niet wat hij gerappor teerd heeft Dat zullen we af moeten wachten. Maar veel hoop op zijn medewerking heb ik niet". Een vermoedelijk juiste taxatie van AZ. Temeer omdat Caignon ongetwijfeld de Britse scheids rechter Patterson, die meteen na afloop duidelijk verklaarde dat er weldegelijk in één vloeiende beweging werd inge schoten, in de rug zal dekken. Al met al ziet het er derhalve somber uit voor AZ. En dat realiseert Gerrit Peters zich ter dege. „Daarom is dat protest nog niet de deur uit Tot van avond elf uur hebben we de tijd om beroep aan te tekenen bij de Uefa. Tot die tijd zullen we proberen bewijzen te verzame len. Veel kans hebben we echter niet, maar wellicht dient zich toch een oplossing aan. Veel hoop hebben we niet meer". ikl - Jan Stam nam tijdens het kort geding in Utrecht zweep en leidsels ter hand 3® om te laten zien wat voor een mishandelde uit- werking die kunnen hebben as op een paard ah DEN HAAG Lotto 44 van ip zondag 30 oktober heeft geen 17 winnaar van de eerste prijs op- nc geleverd. Daarnaast was er wel vt één gelukkige, die de tweede oi prijs, groot 291.401,30 gulden, won. In toto 44 moeten vier D mensen, die de dertien kruisjes ir] op de juiste plaats hadden ge- <U zet, de eerste prijs delen, waar- ei door zij ieder 44.731,80 gulden vc ontvangen. - Uitslagen lotto en toto: -n Lotto 44: :u| Inleg: 3 608 685. Prijzen bedrag: m 1.714.125.38 Eerste prijs: geen win- rnaar. van het bedrag van deze prijs gaat 1/5 naar de jackpot van lotto H 45. Het resterende 4/5 deel wordt 'G gelijkelijk verdeeld over de tweede. 0 derde, vierde en vijfde prijs. Tweede n prijs: 1 winnaar, die bruto 1 j 291.401,30 ontvangt Derde prijs: i, 77 winnaars, die ieder 4.897.50 (bruto) krijgen. Vierde prijs: 5.947 H winnaars, die ieder 77,80 ontvan- Tl gen. Vijfde prijs: 11.501 winnaars, dl die ieder 40,20 krijgen. De jackpot 2 voor de lotto van zondag omvat 4 119.988,76. Toto 44: 1 Inleg: 735.266. Pnjzenbedrag: M 388.478,11. Eerste prijs: 4 win- I naars, die ieder 44.731,80 (bruto) ontvangen. Tweede prijs: 112 win- l naars, die ieder 779,50 krijgen. Derde priis: 1.229 winnaars, die ie der 99,40 ontvangen. BRUSSEL België gaat zich ■i kandidaat stellen voor de orga nisatie van de Olympische zo- J merspelen van 1988. Over de toewijzing van die spelen wordt pas in 1981 door het IOC beslist. •f, *1 s Hoekema pleit voor trainingswijziging DEN HAAG Het woord „paniek" wil niemand bij FC Den Haag nog in de mond nemen, maar dat er sprake is van een zorgelijke situatie zal iedereen bij de Zuiderpark- club wel willen toegeven. Na een toch alleszins redelijke competitiestart - met winst op Feyenoord en een zeer behoor lijk spelpeil - is FC Den Haag een beetje in de versukkeling geraakt De twee laatste wed strijden tegen PSV thuis en contra FC Twente uit - gingen verloren en die resultaten hebben de ploeg van trainer Anton Malatinsky behoorlijk doen kelderen op de ranglijst. FC Den Haag heeft ondertus sen nog maar vijf punten voorsprong op de als laatst en voorlaatst geklasseerde ploe gen van Go Ahead en Telstar. Maar - zoals gezegd - er is nog geen paniek uitgebroken bij FC Den Haag. Wel is een pe riode van - wat tegenwoordig in voetbaltermen zo mooi heet - bezinning gepast Maar zoals altijd blijft het in zo'n situatie moeilijk te achterhalen wat nu precies de oorzaak is van een terugval in prestatieniveau. Laat staan om er een pasklare oplossing voor te geven. Er is meestal sprake van een complex van factoren, dat maar al te graag als kapstok wordt aangegrepen om zwak ke verrichtingen aan op te hangen. Bij FC Den Haag zou in die categorie kunnen worden ge- noemd het aantal blessures (Perazic, Korevaar, Schoenma ker, Goemans) en elkaar op volgende schorsingen (Van Vliet, Kila). Maar de belang rijkste reden voor de matige prestaties van FC Den Haag moet worden gezocht in de teruggelopen vorm van een aantal spelers. Zo heeft bij - voorbeeld Roger Albertsen dit seizoen nog vrijwel nooit zijn normale niveau gedemon streerd en lijkt ook Aad Kila - nog niet zo lang geleden in beeld bij Schalke'04 - aan een depressie te lijden. Voeg daar bij het matig spelen van de al enige weken licht geblesseerde Schoenmaker, het door velen aangevochten als laatste ver dediger opstellen van Perazic en de matige bezetting van de vleugels en een groot deel van de malaise bij FC Den Haag is verklaard. Tegenslag Overigens zal je bij voorbeeld Oekie Hoekema ook niet ho ren spreken over malaise. De rossige Fries, die als geen an der in staat is het spel helder en koel te analyseren, wil hooguit gewag maken van enige vorm van tegenslag. „Want er wordt echt niet zo slecht gevoetbald", vindt hij. „Ook zaterdagavond tegen FC Twente ging het helemaal niet zo gek. Als je de uitslag van 6—1 hoort denk je dat we van het veld zijn gespeeld. Maar dat is helemaal niet waar. Tot 2—1 ging het zeer. behoorlijk. We speelden weliswaar met eeen behoudend concept, maar dat was grotendeels Oeki Hoekema (links): „E noodgedwongen. In de achter hoede misten we tenslotte drie vaste mensen. Dat we uiteind elijk in de tweede helft nog met grote cijfers de boot ingin gen was het gevolg van per soonlijke fouten, maar met van falen van het hele elftal". Toch kan ook Oekie Hoekema er niet onderuit toe te geven dat het niveau van FC Den Haag nogal is teruggelopen. De dit seizoen als rechteraan- val Ier begonnen, maar inmid dels naar de middenlinie te ruggehaalde Fries schrijft dat echter voor een deel toe aan de intensievere aanpak van Malatinsky. De Tsjech heeft in vergelijking met vorig jaar een nogal in grijpende gedaanteverwisse ling ondergaan, want zijn trai ningen zijn bij voorbeeld aan zienlijk z\Vaarder. Zo zeer zelfs dat Hoekema zelf gedu- wordt echt niet zo slecl rende de laatste exercities be wust gas terugneemt om zich wat te sparen voor de competi tiewedstrijd in het weekeinde. „Ik voelde gewoon dat als ik dat niet zou doen ik in de wedstrijd minder fit zou zijn dan gewenst Dat heb ik Mala tinsky van de week ook ge zegd. De trainer heeft met ie dere speler dezer dagen afzon derlijk gesproken en hij vroeg me ook waarom ik me liep te sparen tijdens de training kort voor de wedstrijd. Hij had er toen ik hem het vertelde wel begrip voor. De Malatinsky van dit seizoen is overigens de hardste trainer die ik ooit heb meegemaakt. Ik geloof dat het verstandig zou zijn als hij iets terugschakelde in intensiteit. Aan het begin van het seizoen is zo'n zware training goed, maar ik geloof dat het nu wel wat minder kan". gevoetbald" De opmerkingen van Oekie Hoekema dienen geenszins te worden uitgelegd als een klaagzang, veeleer als het con stateren van een feit. Zo kan ook de visie van Hoekema op de onderlinge verstandhou ding en relaties tussen de'spe lers worden uitgelegd. Hoewel hij geenszins wil suggereren dat de sfeer slecht zou zijn - integendeel - stelt Hoekema wel vast dat het onderling beter zou kunnen. „De jongere spelers moeten beter worden begeleid door de oudere", vindt hij. „Dan kom je wel licht ook achter de oorzaak van het onder zijn niveau blij ven van een speler als Albert sen. Als er tussen de jongens ook eens over het randgebeu- ren wordt gepraat kan dat misschien bijdragen tot een oplossing. Maar de sfeer is zeker niet slecht. Zoals het vorig jaar verscheidene keren nodig bleek om met zijn allen rond de tafel te gaan zitten om conflicten uit te praten is nu nog niet aan de orde ge weest. Maar er moeten na tuurlijk niet nog meer punten onnodig worden verspeeld. Dan gaan de spelers naar an deren lopen kijken en op me de-spelers afgeven om eigen falen te verdoezelen. Ook op de training komt dan de klad er in. Daarom is het persé nodig dat we zaterdag van Haarlem winnen. Daarvoor zal er alles aan gedaan moe ten worden. Zelfs een punt verspelen aan Haarlem zou al een blamage zijn. En ik kan me nu ook weer niet voorstel len dat Haarlem nu ineens een wereldploeg is geworden na die grote zege op NEC. We moeten die wedstrijd gewoon kunnen winnen. En dat zal ook gebeuren". FRANK WERKMAN

Leidse Courant | 1977 | | pagina 15