Zwitseis geld uit Holland Nederlandse afhankelijkheid ran invoer olie dramatisch fieidóeSotwcMit Landbouwschap tegen hogere pacht voor Toetsing spreekvaardigheid moderne talen onbetrouwbaar 'KIND SOMS ONNODIG MEDISCH BEHANDELD Derde mislukking postgiro en rijkspostspaarbank Ambtenaar hoort wegens corruptie acht maanden eisen PvdA-lid: „Weg met de republiek" Vrijetijdsbouwer niet extra belast 1BINNENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 4 NOVEMBER 1977 ÉDIRECTEUR-GENERAAL ENERGIEVOORZIENING rijlEN HAAG (ANP) Onvoldoen- e wordt beseft hoe dramatisch de teeds grotere afhankelijkheid van Nederland is van ingevoerde olie. inze energievoorziening gaat p re ntes in tegen de door andere landen m evolgde lijn, namelijk om zoveel ïogelijk uit deze olie-afhankelijk- eid te vluchten. >e directeur-generaal voor de ener- ievoorziening van het ministerie an Economische Zaken, drs. W. H. J. Tieleman zei dit gisteren in een bijeenkomst in Den Haag van de Vereniging voor Strategische Be leidsvorming over Energievraag stukken. Volgens drs. Tieleman wordt er zowel in Nederland als in andere landen onvoldoende gereageerd op tekenen die wijzen op een nieuwe oliecrisis, die ontstaat als er niet meer voldoende olie wordt aangeboden om in de wereldbehoefte te voorzien. Kolen en uranium zullen niet in staat zijn het gat te dichten, aldus de weinig optimistische voor uitzichten van drs. Tieleman. Kolen zijn allereerst belangrijk voor toepas sing in elektriciteitscentrales, maar uitbrei ding wordt de eerste acht jaar niet ver wacht. Kolen in de industrie zal om milieu redenen op korte termijn niet van grote omvang worden. Wat somber stemt, is dat het voor de hand liggende alternatief dat deze bezwaren van milieuverontreiniging niet heeft kernenergie voorlopig even min kan worden geaccepteerd. Dit alles drijft Nederland in de armen van de oliele veranciers, aldus de heer Tielemans. #ea Specificatie telefonische sch< 1 1 gesprekken te kostbaar DEN HAAG (ANP) Het specificeren van de door elke telefoonabonnee ge voerde telefoongesprekken is veel te kostbaar. Aan schaf van apparatuur om in de telefooncentrales te plaatsen zou alleen al een bedrag van 500 miljoen gulden vergen. Staatssecretaris Van Hui ten van PTT-zaken heeft gisteren in antwoord op schriftelijke vragen van de Tweede-Kamerleden Weij- ers en Van Zeil (beiden CDA) meegedeeld, dat niet gedacht wordt aan het spe cificeren van de gevoerde telefoongesprekken. Het grootste deel van de tele foonabonnees is niet be reid, de hogere kosten te betalen, die specificatie met zich meebrengt. Als een telefoonabonnee een specificatie wenst, kan er voor tien gulden per week een speciale teller (die datum, tijdsduur en ge kozen nummer vastlegt) aan de telefoonaansluiting worden aangesloten. De manier waarop de spreekvaardigheid in de moderne vreemde talen op de middelbare scho len wordt getoetst is niet betrouwbaar. Ook is het voor leraren niet altijd duidelijk wat zij precies onder spreek vaardigheid moeten verstaan. Drs. L. J. A. Nienhuis, wetenschap pelijk medewerker aan het Frans en Occitaans instituut van de Rijksu niversiteit te Utrecht, stelt dit in zijn proef schrift „Het toetsen van spreekvaardigheid," waarop hij vandaag in Utrecht is gepromo veerd tot doctor in de letteren. Nienhuis wil af van de situatie zoals die op dit moment bij het eindexa men bestaat en waarbij de leerling wordt getest in een gesprek over een bepaald onderwerp, zoals de boeken die zijn gelezen. De leraar beoordeelt dan onder meer de spreekvaardig heid, de luistervaardig heid en de kennis van de literatuur. Volgens Nien huis zouden die onder delen apart moeten wor den beoordeeld, omdat zo een zuiverder totaal beeld wordt verkregen. Iemand kan nu bijvoor beeld een slecht totaal cijfer krijgen voor Frans, omdat hij niet zo vloeiend spreekt terwijl hij zijn literatuur uitste kend kent. Nienhuis heeft een gestandadi- seerde „model-toets" ontwikkeld, waarmee hij zegt de spreekvaardig heid op een betrouw baarder manier te kun nen meten. Hij heeft daarvoor onderzoek ge daan op 25 HAVO- en VWO-scholen onder tweehonderd leerlingen. Verlichting auto's blijft stiefkind DRIEBERGEN (ANP) De verlichting aan voertuigen blijft een stiefkind. Tot deze slotsom is de algemene verkeersdienst van de rijkspolitie Driebergen gekomen na een verlichtings controle op de rijksweg 12 tus sen Utrecht en de Gouwebrug gisteravond. Er werden 94 processen-verbaal opgemaakt De politie, die „ver re van tevreden" was, consta teerde behalve gebreken aan verlichting ook vele „fouten en nalatigheden en onkunde" van de weggebruikers. Motor-sur veillanten sorteerden de op het oog met onjuiste verlichting rij dende voertuigen uit de ver keersstroom naar de controle plaatsen. Er zullen nog meer van dergelijke controles worden gehouden. Luchtverkeer naar Londen weer normaal SCHIPHOL - De KLM ver wacht met ingang van aan staande zaterdag haar diensten tussen Amsterdam en Londen- Heathrow en Rotterdam en Londen-Heathrow weer geheel volgens de dienstregeling te kunnen uitvoeren. Dit heeft een woordvoerder van de KLM in Amstelveen gister middag meegedeeld, nadat een staking van de Britse assistent verkeersleiders was beëindigd. Deze staking, die 16 augustus van dit jaar begon, heeft maan denlang het luchtverkeer van en naar Londen, alsmede het trans atlantische luchtverkeer dat van het Britse luchtruim gebruik maakt, ernstig gehinderd. Jan de Hartog kwam „Hollands glorie" bekijken AVRO-tv is gereed gekomen met de tv-bewerking invijftien delen van Jan de Hartogs boek „Hollands glorie" In de regie van Walter v.d. Kamp. De schrijver kwam er gisteren speciaal uit Amerika voor over om tjdens een rondvaart door de Rotterdamse haven enige afleveringen te bekij ken. Op zaterdag 26 nov. start de AVRO met de eerste twee afleveringen. Vanmiddag zag het er naar uit, dat Den Uyl de consequenties zal trekken uit een voorstel, dat hij nooit had mogen indienen, een ul timatum, dat hij nooit had mogen stellen. De kogel is praktisch door de kerk. Uit puttend nachtelijk beraad, dat na het ochtendgloren on verdroten doorging, heeft geen compromis opgeleverd. Aan de vooravond van het congres van de PvdA en op de dag dat het formatieover- leg ook wat de tijdsduur be treft een record bereikte, staat de PVdA-voorman voor zijn derde mislukking in successie. Met de tegenvoorstellen, die CD A-fractieleider Van Agt in de afgelopen nacht bij formateur Den Uyl op tafel heeft gelegd, werd de mogelijkheid geopend de im passe te doorbreken. Hoe men deze voorstellen ook weegt, zij geven en nemen, zowel voor het CDA als voor de PvdA.Wie inderdaad het landsbelang zegt te willen dienen zal tot geven en ne men bereid moeten zijn. Den Uyl heeft de kans niet benut. De laatste tegenvoorstellen hebben geen genade gevon den bij de formateur. Hoewel Den Uyl zich nog beraadt op het moment dat wij dit schrijven, lijkt het doek daarmee gevallen over de formatie. Een formatie, die gekenmerkt en beheerst werd door de meerderheids- strategie van de PvdA. Met andere woorden: het opeisen van een meerderheid, die men niet bezit Dat is voor de formatie én de PvdA fa taal geworden. Die meerder heidsstrategie heeft een sterk opleven van tegenstel lingen en wantrouwen met zich meegebracht De PvdA heeft in haar eigen achter ban krachten opgeroepen, die haar op regeren beluste fractieleider en lijsttrekker niet meer heeft kunnen be zweren. NAAST de schade, die het land ervan ondervindt, geeft het ontbreken van een for matieresultaat ook een ver tekening van de verkiezings uitslag. De Pvd A-kiezers wensen in overgrote meer derheid een PvdA-CDA ka binet. Maar PvdA-leden in partijorganen hebben zo'n resultaat onmogelijk ge maakt. Daarmee is binnen de PvdA een gat geslagen. Het is niet te voorspellen wat daarvan voor de regeer baarheid van het land op korte en langere termijn de gevolgen zullen zijn. Getuige van overval in rug geschoten GILZE (ANP) De 34-jarige Duitse vrachtwagenchauffeur EL Sarres is door een onbekende in de rug geschoten toen hij getuige was van een overval op een benzinestation langs de weg Breda-Tilburg ter hoogte van Gilze. Het slachtoffer wist nog enkele kilometers te rijden, werd toen opgepikt door een passerende automobilist en is later opgenomen in het Elisa beth Ziekenhuis in Tilburg. De heer Sarres verkeert niet in levensgevaar. De overval werd uitgevoerd door twee jongeman nen, van wie er één een flobert- geweer bij zich had. Zij eisten geld van pompbediende P de Ridder. De dagopbrengst was echter grotendeels opgeborgen, waardoor de overvallers genoe gen moesten nemen met vijf honderd gulden. Buitengeko men schoot een van de overval lers op de Duitse chauffeur die daar net kwam aanlopen. AMSTERDAM (ANP) Kinderen worden soms r Dnnodig onderworpen aan medische behandelin- gen. Deze vinden dan plaats op aandringen van de ouders, of omdat het voor een arts traditionele handelingen zijn, waarvan het nut is bewezen. In het tijdschrift 'Modern Medicine' wordt een aantal ingrepen vermeld die volgens het blad Uiterst twijfelachtig zijn, zoals het knippen van amandelen, het gebruik van een zogenaamde cyto- *«coop om in de blaas te kunnen kijken en het weghalen van allerlei kleine klieren, zoals de ipheklier ter voorkoming van luchtwegeninfec ties. Deze ingrepen worden vaak verricht omdat de behandeling bekend is, omdat er van buitenaf druk op de arts wordt uitgeoefend of omdat hijzelf weinig weerbaar is. Door voortdurend nauwkeurig afwegen van ingre pen en behandelingen zouden kinderen van een aanzienlijk aantal medische trauma's kunnen wor den gevrijwaard. Daarvoor is zeker ook nodig een verbetering van de artsenopleiding, structuurver andering van de praktijksituatie en niet in de laatste plaats de opvoeding van de cliënt tot meer mondigheid. 1 - «x Markt antieke auto's Deze Lancaster uit 1913 is het pronk stuk van de vierde markt voor antieke auto's in het Dru- nense Lips Auto- tron. De wagen be hoorde eens aan een maharadja in India en moet nu 75.000 gUldeh op brengen. Op de markt staan meer dan vierhonderd bejaarde automo bielen met een ge schatte gezamenlij ke waarde van vijf miljoen gulden. [Gasbedrijven willen uitstel [verhoging aardgasprijs ROTTERDAM (ANP) De gastoeleveringsbedrijven in Nederland zijn tegen de verhoging van het aardgas-BTW-tarief op 1 april van het komend jaar. De gasbedrijven vinden dat het aardgas als een eerste, levensbehoefte tot nu toe terecht volgens het lage tarief van vier procent is belast. Per 1 april zou dat achttien procent moeten worden. Bij de gasbedrijven is men van mening dat de verhoging van 4 naar 18 procent te groot is en men verklaart zich daarom voorstander van een geleidelijke aanpas- sing aan het hogere BTW-tarief. Bij de regering wordt er op 5 aangedrongen de ingangsdatum te verschuiven naar 1 oktober 1978. Langgezochte overvaller gepakt in ziekenhuis SCHIEDAM (ANP) In het Noletziekenhuis in Schiedam heeft de politie gisteren de sinds 1972 gezochte 26-jarige Melfrin S. gearresteerd. De aanhouding geschiedde na een tip dat S. in het ziekenhuis was j opgenomen met schotwonden in een been. Hoe hij deze verwondin gen heeft opgelopen is niet bekend. Melfrin S. ontsnapte in december 1972 uit het hoofdbureau van politie in Schiedam, kort nadat hij was gearresteerd in verband met zijn aandeel in een gewapende overval op een bank in het centrum van de stad Groningen. Hij is inmiddels overgebracht naar het gevangeniszie- "kenhuis in Den Haag, waar hij verder wordt verpleegd Aanmelding van nieuwe studenten DEN HAAG (ANP) Wie bet nieuwe studiejaar een plaats wil krijgen op een universiteit of hogeschool moet zich vóór 1 december bij bet centraal bu reau aanmelding een plaatsing in Groningen hebben aange meld. De scholen en de inschrij vingsbureaus van de universi teiten en hogescholen krijgen dezer de aanmeldingsfor mulieren. Centraal moeten zich aanmel den: wie zich voor het eerst voor een wetenschappelijke studie wil laten inschrijven, wie van studierichting wil veranderen en geheel of gedeeltelijk nog een eerste cursusjaar wil volgen, al smede degenen die dit jaar wer den uitgeloot voor een studie richting met een studentenstop. Na de centrale aanmelding in Groningen krijgen de aanstaan de studenten een nieuw formu lier dat per kerende post naar Groningen moet worden terug gestuurd. Het centraal bureau heeft dan de gegevens om de olaatsing voor te bereiden. DEN HAAG Het Landbouwschap wil niet aanvaarden dat de maTimaal toelaatbare pacht waarden van als bouw- en grasland verpachte gronden in verschillende kwaliteitsklassen tach tig procent hoger komen te liggen, als die gronden gebruikt worden voor „bijzondere teelten": klein fruit, grove tuinbouwgewassen, bol- en sierteelt gewassen. Minister mr. A. van der Stee heeft dat zo voorge schreven in zijn vorige maand van kracht gewor den nieuwe pachtnormenbesluit, maar het schap, dat ook in het voorbereidende stadium zijn bezwa ren al kenbaar heeft gemaakt, blijft het onjuist vinden dat de pachtsom op deze wijze in belangrij ke mate afhankelijk wordt gemaakt van de teelt keuze en het persoonlijke inzicht van de boer. Het bestuur van het schap besloot in zijn gisteren gehouden vergadering, over dit onderwerp brieven te schrijven aan de minister en aan het parlement Het argument van de minister is dat die teelten, door de centrale grondkamer tot de akkerbouw gerekend, toch hogere financiële opbrengsten ge ven Han andere akkerbouwteelten. Voorzitter drs. P. Bukman van het Landbouwschap stelde daar in de bestuursvergadering tegenover, dat het gaat om teelten met een wisselende rentabiliteit, die men niet structureel moet verwerken in de pacht normen. De voorzitter en anderen in het bestuur betoogden dat veel bedrijven van wat kleinere omvang, met name veel van de kleinere bedrijven in de IJssel- meerpolders, die him toevlucht hebben gezocht in deze teelten, nu gedupeerd worden. Werknemers vertegenwoordiger H. D. Ligtenberg wilde weten in hoeverre men bepaalde verhogingen kan door berekenen aan de conservenindustrie. Voorzitter Bukman noemde de teelt voor de conservenindus trie in Nederland „een uiterst marginale zaak". Tot de grove tuinbouwgewassen waar de verhoging voor geldt behoren erwten en bonen, peen, spruit jes, witlof en knolselderie, tot het kleine fruit aardbeien en bessen, bramen en frambozen. 9234567 TH G LUCASSEN 08 STATIONSSTRAAT 33 L00W0UDE 9999 Is Zwitserland uw reisdoel deze winter? Wij wensen u daar veel plezier. Maar laat dat plezier niet bederven door te weinig geld op zak Neem wat betaalkaarten van de postgiro mee. Elk Zwitsers postkantoor geeft u er maximaal 200 frank per kaart voor, op ver toon van uw giropas. Men kan u bovendien naar uw paspoort vragen. jlAjfJt», Goeie reis! "Ms Contant vreemd geld in meer dan 30 landen. Amerikaan laat kip doodschoppen als training DENVER Larry C ana day, trainer van het Amerikaans voetbal-team van de Hemp stead school, is ervan beschul digd, dat hij zijn pupillen een kip heeft laten doodschoppen om zo in de juiste wedstrijd- stemming te komen. De Ameri kaanse dierenbescherming heeft een klacht ingediend bij de officier van justitie in Iowa, waar het gebeuren heeft plaats gevonden. Volgens de dierenbescherming was de kip verguld om zo een gouden adelaar - het symbool van de tegenstander - voor te stellen. Het incident zou drie weken geleden zijn voorgeval len. Folkerts elke dag geheel onderzocht UTRECHT (ANP) De West duitser Knut Folkerts, die we gens het doodschieten van een Utrechtse politieman is gedeti neerd in het met ultramoderne apparatuur bewaakte huis van bewaring in Maastricht, moet zich van de bewakers dagelijks volledig uitkleden, waarna hij wordt onderzocht Dat gebeurt ook nadat zijn advocaten hem een bezoek hebben gebracht Dit hebben de raadslieden van Folkerts, mr. A Willems en mr. P. H. Bakker Schut gisteravond verklaard. Het bezoek wordt door diverse gestichtswachten van achter een glasplaat gade geslagen. Volgens de directeur van het huis van bewaring in Maastricht is dat daar een nor male regeling en geldt het voor alle bezoeken van alle advoca ten. aldus mr. Bakker Schut ROTTERDAM (ANP) De officier van justitie bij de rechtbank in Rotterdam, mevrouw mr. A. Korvinus, heeft gisteren tegen de 56-jarige hoofdopzichter L. van P. van het Gemeentelijk Energie bedrijf in Rotterdam een gevangenisstraf geëist van acht maan den, waarvan drie voorwaardelijk. Zij beschuldigde de ambtenaar ervan steekpenningen van een bouwbedrijf te hebben aangeno men. De 57-jarige hoofduitvoerder van de bouwonderneming, A B., hoorde eenzelfde straf tegen zich eisen. De man zou zich schuldig hebben gemaakt aan fraude, waardoor het G.E.B. meer in rekening was gebracht dan voor de werkelijk verleende diensten was afgesproken. De officier van justitie noemde het „schokkend", dat een ambte naar steekpenningen had aangenomen. De bedragen, die P. bij regelmaat kreeg uitgekeerd, varieerden van 100 tot 1.000 gulden. De 41-jarige uitvoerder C. M. van de bouwonderneming, die eerder dit jaar voor zijn aandeel in de fraude tot acht maanden gevange nisstraf waarvan drie voorwaardelijk werd veroordeeld, verklaarde gistermiddag als getuige dat de ambtenaar in totaal een bedrag van tussen de 40.000 en 60.000 gulden moeten hebben ontvangen. P hiel vol in de afgelopen jaren niet meer dan 10.000 gekregen te hebben. SPRANG-CAPELLE (ANP) Het Sprang-Capelse gemeente raadslid EL Kommers (62) heeft bedankt als lid van de Partij van de Arbeid, nadat deze par tij zich onlangs tijdens haar congres in Amsterdam, had uit gesproken voor de republiek. „Ik ben altijd voor het Huis van Oranje geweest en die gevoelens zijn tijdens de tweede werel doorlog alleen nog maar ver sterkt", zegt de heer Kommers. Hij heeft tijdens die oorlog in het verzet gezeten en werd in 1943 aangehouden, waarna hij ruim een jaar in gevangenissen doorbracht Hij is niet van plan zijn raadszetel nu prijs te geven. (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM Wie zelf een eigen huis bouwt met hulp van familie of kennissen hoeft geen extra belasting te betalen wegens zoge naamde „hulp voor weerhulp", of „ruil van arbeidskrachten". Tot deze uitspraak kwam bet Arnhemse gerechtshof in de zaak van een Twentse bouwvakker contra de Enschedese inspecteur der Directe Belastingen. De vrijetijdsbouwers kunnen dus opgelucht adem halen, al blijft er natuurlijk voor de fiscus altijd nog de mogelijkheid open om bij de Hoge Raad in beroep te gaan. „We zullen dat moeten afwachten, over een maand weten we meer, want dat is de termijn waarbinnen dat hoger beroep aangetekend moet worden", aldus zei de heer G. Tuinte, belastingconsulent van het administratiecentrum van de AB.T.B. in Dronten, dat de affaire namens de betrokken bouwvakker aan de rechter voorlegde. Mocht de fiscus inderdaad besluiten het hogerop te zoeken, dan verwachten wij en ook andere deskundigen dat de fiscus bij de Hoge Raad eveneens nul op het request krijgt Maar dat zou dan pas over ruim een jaar kunnen blijken, bericht aldus ing. Tuinte.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13