voor u... D^Uyl weigert Andriessen Duizendjes Caransa in hele wereld besmet WERKENDE VROUW KOMT ER BEKAAID AF MET VRIJE TIJD OPNIEUW CRISISSFEER NA ULTIMATUM Bedankt lieve mensen TIJDSCHRIFTEN BROOD EN OLIE DUURDER Appel- melk AZ protesteert biJ Uefa over nemen strafschop £cld6c 6oii4a/nt Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,46 per mm. Telefoontjes f 4.16 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: kwartaal 40.45; jaar 150,30; losse nummers: 55 cent. Donderdag 3 november 1977, 68e jaargang no. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Blijf bij me ,31ijf bij me" over een 90-jarige vrouw en haar dienstmeisje op Ned. II om 20.25 uur. Om 21.35 uur De familie Bellamy, Eliza beth keert naar huis terug. Ned. I om 20.40 uur Tv-privé een gesprek met Johnny Kraay- kamp. Tijdelijk regen Veel bewolking met van tijd tot tijd regen. Overwegend krachti ge zuidwestelijke wind. Maxi- mumtemp. ongeveer 12 graden. Morgen zon: 7.40 - 17.07. Maan: 13.52. Scheveningen hoog water: 7.55, 20.24. Laag water: 3.26, 15.49. (Van onze parlementaire redactie) DEN Haag Vandaag beslist forma teur Den Uyl, of hij zijn werkzaamhe den voortzet. Bepalend daarvoor is de reactie van het CDA op een definitief voorstel van Den Uyl over de samen stelling van het nieuwe kabinet Hij wil daarin niet oud-KVP-fractievoor- zitter mr. F. Andriessen als minister van Economische Zaken opnemen. In zijn plaats wil de formateur de de missionaire minister Lubbers op Eco nomische Zaken handhaven, terwijl hij voor Ontwikkelingssamenwerking (eerst aan Lubbers toebedeeld) denkt aan de heer EL J. Ne uraan, direkteur van het Instituut voor Vredesvraag stukken in Den Haag en politiek com mentator. De bezetting van de overige ministe ries blijft in het voorstel van de for mateur dezelfde als gisteren reeds is gemeld. Met zijn voorstel h^zit formateur Den uyl in feite aan het CDA een ultima tum gesteld. Want mocht een van de fracties het voorstel afwijzen dan legt Den Uyl zijn opdracht neer. Hij be schouwt de afwijzing dan als „het ontbreken van de voldoende politieke wil om het beoogde kabinet tot stand te brengen". Want de formateur wil het progressief karakter van het kabi net blijven benadrukken, „een vooruit strevend kabinet, dat geloofwaardig zal zijn in de uitvoering van het over eengekomen regeerakkoord", aldus Den Uyl in zijn brief aan de drie fracties. Volgens hem past mr. F. An driessen daarin niet, omdat deze tij dens de informatieperiode bezwaren had gemaakt tegen diverse onderdelen van het regeerakkoord, met name dat over het sociaal-economisch beleid. Het antwoord van het CDA hierop zal beslissend zijn voor het al of niet voortzetten van de formatie. De CDA- fractie is vanmorgen om elf uur bij eengekomen. Den Uyl, die uiterlijk 12 uur hedenmiddag antwoord wilde hebben zal echter tot in de namiddag moeten wachten, voordat het CDA besluit genomen zal hebben. Gisteren zag het er namelijk nog niet naar uit dat zij Andriessen zou laten vallen. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN „Bedankt lieve Leide- naars. Dit zal ik nooit vergeten. Wat hebben jullie me gelukkig gemaakt. Ik had nooit verwacht dat de buurt, de stad, ja zelfs heel Nederland mij zo zou helpen.Dit zei gistermiddag de Indiase Di Singh, toen in zijn woninkje aan de Leidse Vestestraat 11 hem het resultaat van de actie „Di Singh" werd overhandigd. Met de over handiging van het bedrag van ruim drie mille werd ook de nodige luister bijgezet aan de op knapbeurt die het woninkje van de in Leiden wonende bui tenlandse werknemer dankzij inspanningen van buurtbewoners heeft ondergaan. „Door alle hulp ben ik de nare kraakactie al weer bijna hele maal vergeten," zei de geëmotioneerde Di Singh. (Zie verder pag. 3). V Sneeuw in de Alpen In de Zwitserse da len is het nog warm en mooi weer. Maar in de bergen is al zoveel sneeuw ge vallen dat sneeuw kettingen nodig zijn om de auto's op de weg te houden. DEN HAAG (ANP) Met ingang van 7 november 1977 mogen broodprodu centen bij levering aan handelaren een broodprijsverhoging toepassen van maximaal drieëneenhalf cent per 800 gram. Naar verwachting zal dit voor de consument leiden tot een prijsverhoging van 4 cent Met ingang van vandaag zal de maxi mum verbruikersprij s van zware stookolie met een zwavelgehalte van 2,5 procent met 4,45 (excl. btw) per 1000 kg omhoog gaan. De zware stook olie met een zwavelgehalte van 1 pro cent blijft in prijs ongewijzigd. Op grond van stijgende kosten zal per 1 januari 1978 tevens een verhoging van de abonnementsprijzen, prijzen van losse nummers en van adverten tietarieven van tijdschriften mogen worden doorgevoerd, zo heeft het mi nisterie van Economische Zaken giste ren meegedeeld. Voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal abonnement op de Leidse Courant, ontvangt u als dank een zeer handige „alles-opener". adres woonplaats Stuur als dank voor de moeite de alles-opener naar: woonplaats: Deze bon m open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349, Leiden Medewerkers PPR bezetten partijbureau (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De zes mede werkers van het partijbureau van de PPR aan het Singel in Amsterdam hebben hun kan toor bezet Zij willen daarmee protesteren tegen het ontslag van twee medewerkers. Het partijbestuur van de PPR is daartoe gedwongen, naar het zegt, omdat dringend op de uit gaven bezuinigd moet worden. De secretariaatsmedewerkers zijn het daar niet mee eens en vinden dat zij niet het slachtof fer mogen worden van een der gelijke willekeurige beslissing. VOLGENDE WEEK: Scherpe controle op parkeren in Leidse binnenstad LEIDEN De Leidse politie gaat volgende week de parkeer- excessen in de binnenstad aan pakken. Bij de controle zal vooral gelet worden op het dub- bel-parkeren, het overtreden van verboden en het parkeren op trottoirs. De politie is vastbe sloten hierbij verbaliserend te zullen optreden. Geen krant-ontvangen? Bel tus sen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koe rier wordt de krant alsnog ge bracht Mensen verdronken in straten Athene ATHENE (UPI) Het laag ge legen deel van Athene is giste ren getroffen door overstromin gen door hevige regenval, die elektriciteitsdraden en wegen vernielde en honderden mensen dwong hun huizen te verlaten. De politie deelde later mee dat zeker negen mensen omkwa men, onder wie een moeder en haar drie kinderen die in hun auto door het water wagen mee gesleurd. Honderden mensen bleven in liften steken, toen on weer schade veroorzaakte aan krachtstations. Shell bestraft wegens vervuiling ROTTERDAM (ANP) Voor het eerst is in Nederland een bedrijf veroordeeld wegens het verontreinigen van oppervlak tewater. Het betreft Shell Ne derland Raffinaderij, die van de economische politierechter in Rotterdam, mr. A. Hors tink, een boete beeft gekregen van 7.500, omdat ze eerder dit jaar vijftigduizend liter ruwe olie had gemorst in de Nieuwe Waterweg. In het verleden werden dergelij ke vergrijpen van het bedrijfsle ven altijd afgedaan met een schikking. Ook twee werknemers van Shell, de 48-jarige stijgerwacht J. van D. en de 40-jarige pomp- machinist W. J. D., werdenver- oordeeld en wel tot boetes van respectievelijk/ 1.000 en 600. Zehadden olievervuiling veroor zaakt door een afsluiter open te laten staan. WOERDEN (ANP) Boeren in Zuid-Hol land hebben vorige week melk geleverd die een duidelijke appelsmaak had. De „appelmelk" werd ontdekt door de con troledienst van de CMC-melkfabriek in Woerden. De koeien van wie de melk af komstig is blijken gevoerd te zijn met appelpulp. De CMC heeft de boeren laten weten op deze melk niet langer prijs te stellen. „Als er appelpulp op de boerderij aanwe zig is, voer die dan niet aan melkgevend vee", zo raadt de kwaliteitsbewaker van CMC de boeren aan. De omvang van het onheil valt overi gens mee: niet meer dan twee van de on geveer tienduizend leden van de CMC blijken zich aan het produceren van „ap pelmelk" te hebben schuldig gemaakt Merkwaardig is over igens nog dat de melk wel naar appels gaat smaken ais ze pulp van appels heb ben gegeten, maar niet als ze hele appels tot zich hebben geno men. Een vermoeide Caransa, na slechts enkele uren slaap, op weg naar een ontmoeting met de wereldpers. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/AMSTERDAM Het lijkt vrijwel uitgesloten dat de voortvluchtige ontvoerders van Caransa de tienduizend biljet ten van duizend gulden, die zij in ruil voor de vrijlating van de zakenman ontvingen, op korte termijn zullen kunnen uitgeven. De serienummers van de biljetten zijn op nationale en internatio nale lijsten geplaatst, waardoor de employes van vele banken in talloze landen ervan op de hoogte zijn welke duizendjes besmet zijn. In bankkringen wordt het bovendien „uiterst lastig" genoemd de biljetten in het buitenland in te wisselen, omdat de gulden interna tionaal bezien een incourant betaalmiddel is, dat alleen al daardoor opvalt. Als reden dat de ontvoerders geen losgeld in dollars hebben geëist wordt genoemd het nog grotere probleem dat dan zou zijn ontstaan bij het vergaren van zo'n grote hoeveelheid biljetten. Woordvoerders van enkele banken laten er geen twijfel over bestaan dat het in dit geval toch al enkele dagen moet hebben geduurd voordat de losprijs voor Caransa was vrijgemaakt Geen enkele bank heeft een dergelijk bedrag in de kluis omdat het geen rentedragend kapitaal vormt Er wordt dan ook serieus rekening mee gehouden dat diverse banken bij de geldleverantie betrokken zijn geweest De Nederlandse bankiersvereniging, altijd goed geïn formeerd over bijzondere transacties, acht het een merkwaardige zaak dat zij van de Caransa-deal niet op de hoogte is geweest Ook een woordvoerder van de Nederlandse Bank zegt niets te weten van extra vraag van banken naar duizendjes, waarvan er op dit moment bijna 3,5 miljoen in omloop zijn. Het heeft bovendien bevreemding gewekt dat de ontvoerders niet om kleinere coupures hebben gevraagd of een telegrafische overboeking naar een Zwit serse bank hebben geëist. Het is overigens denkbaar dat de ontvoerders het geïncasseerde geld verkopen, zoals met gestolen goederen vaak gebeurt. De dief van een juweel krijgt dan niet de nominale waarde, maar de ondermaatse waarde. De heler probeert het hele bedrag binnen te slepen, maar loopt dan wel het risico van herkenning als het om duidelijk omschreven goederen gaat. De fiscus zal vrijwel zeker betrokken raken bij de losgeld-affaire. Als de tien miljoen afkomstig zijn van de Caransa BV zullen de uitgegeven biljetten opgevoerd kunnen worden als bedrijfskosten. Is het bedrag bijeengebracht door vrienden, dan zal belastingaftrek wat moeizamer verlopen. In elk geval zal het bedrijf eventueel geleden verlies door de afwezigheid van de direkteur kunnen aftrekken van de belasting. Ajax en PSV hebben heel. voorzich tig spelend zich van een plaats in de volgende bekerronde verzekerd. .en AZ moest na een heroïsche strijd afhaken na het nemen van strafschoppen. Voorlopig krijgen we dus nog ge noeg voetbal op de buis. Nieuw huis voor Leidse zesling (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Het gezin Nijssen uit Heemskerk dat in september verrast werd door een zesling, heeft sinds gisteren de beschikking over een nieuw huis, dat hun vierkamer-flat vervangt. Het telt vijf slaapkamers zodat de Leidse zesling, zoals de ba- bies in de wandeling zijn gaan heten, in ieder geval onder dak zijn. Waar schijnlijk komt een van de twee meis jes, die de zesling telt, Priscilla, als eerste uit het Leidse Academisch Zie- kenhuis om in de nieuwe eengezins woning in Heemskerk te komen wo nen. De toestand van Dennis Nijssen die vorige maand veel zorgen baarde, gaat op dit moment niet voor- of achteruit. DEN HAAG (ANP) De werkende man in Nederland heeft in de loop der jaren veel meer vrije tijd gekregen. Die besteedt hij aan meer eten en meer slapen. Zijn aandeel in de huishouding is nauwelijks toegeno men. De werkende vrouw heeft in principe ook meer vrije tijd, maar ze houdt daarvan' weinig over door de werkzaamheden die in het huishouden verricht moeten worden. Dat zijn een paar conclusies uit een tijdbe- stedingsonderzoek van het Sociaal Cultureel Planbureau dat gisteren is verschenen. Het onderzoek werd gehouden in oktober 1975 en vergeleken met een soortgelijk onderzoek uit 1935 (de laatste keer dat dit onderwerp werd onderzocht). Twee jaar geleden was de werkende man 43,7 uur kwijt aan zijn werk. In 1935 was dat bijna 55 uur. De gewonnen vrije tijd besteedt de man vooral aan meer slapen en rustiger eten. De werkende gehuwde vrouw daarentegen houdt per week veertien uur minder tijd over dan haar man omdat ze het leeuwedeel van de huishouding op zich neemt Welis waar slaapt ze gemiddeld hyee uur meer per Week en besteedt ze een half uur meer aan de persoonlijk verzorging, maar daar staat tegenover dat ze minder (of sneller) eet Met gezin en huishouding is ze zestien uur per week bezig, terwijl de werkende man daar aan ruim zes uur per week besteedt De vrouw komt er dus bekaaid af met haar vrije tijd, doch heeft toch een voordeeltje: de man is veel kwetsbaarder bij werkloos heid of pensionering omdat hij geen ander werk kan of mag doen, terwijl de vrouw kan terugvallen op het huishouden, aldus het rapport. Tenslotte zo blijkt uit het onderzoek is de werkloze man niet geneigd om veel meer te doen in de huishouding en bij werktijdver korting is hij veel meer geneigd zijn extra „vrije" tijd te besteden aan meer slapen en persoonlijke behoeften. (Van onze sportre dactie) BARCELONA AZ heeft vanmorgen bij de Uefa een officieel protest ingediend te gen de manier, waar op gisteravond na het gelijke spel, ook in de verlenging to gen Barcelona, de strafschoppen zijn genomen. Volgens Hans Kraay, manager-trainer van AZ, had de scheidsrechter reglementair de vierde strafschop van Barcelona van Olmo nooit mogen laten overnemen. Hans Kraay: „Er was sprake van misleiding van de AZ-keeper en dat is verboden. De scheidsrechter zei na afloop, dat hij al had afgefloten voor de strafschop was genomen. Ook in dat geval zou Olmo geen recht gehad hebben om opnieuw een strafschop te nemen". Behalve de uitschakeling van AZ zijn verder positieve resultaten van het Europees Cupfront te melden. Ajax bereikte de derde ronde door Levski Spartak met 21 te verslaan, PSV door met 1—0 te winnen van Widzew Lodz en FC Twente door een overwin ning op Brann Bergen (2—1). (Voor meer nieuws hierover zie sportpagina's)

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1