AZ'67 steelt kle show AJAX OVERTUIGT NIET AÜetico Madrid in Specialist Nygaard faalt bij strafschoppen nemen slotfase pas winst Nederland succesvol Roep om versterking blijft van kracht """SPORT LEIDSE COURANT/. DONDERDAG 3 NOVEMBER 1977 PAGINA 15 s! Kresten Nygaard wordt getroost wanneer hij het veld verlaat. De Deen had de uitschakeling door het missen van een strafschop veroorzaakt. idc BARCELONA Ruim tweeëneenhalf uur duurde het, s rmaar uiteindelijk kwam Johan Cruyff op de valreep toch ma nog in beeld. Al die tijd was Peter Arntz niet van de zijde "^afgeweken van de man die nog altijd het gezicht van igd Barcelona bepaalt AZ hield lang vol. Zo lang zelfs, dat fse beide clubs tenslotte strafschoppen moesten nemen om 1 de onderling uit te vechten wie door zou mogen gaan in de £e strijd om de UE F A-beker. Toen moest Arntz echter noodge ld? dwongen van een afstand toekijken. Die ene maal dat ongestoord zijn gang kon gaan, was precies voldoen- .de voor hem om toch persoonlijk AZ te vonnissen. Een AZ trieste uitschakeling, want de ploeg heeft in het k, kokend Nou Camp de show gestolen. I> Bijna kansloos begon de Neder- üjkiandse formatie aan de return in Barcelona, met als bagage naa slechts de uiterst wankele 1-1 "s v van veertien dagen geleden in A Alkmaar. Van die ongezonde uitgangsstelling heeft AZ zich Ni echter niets aangetrokken. Koel- bloedig en zelfbewust werd Bar- celona in het eigen stadion op 001 voorbeeldige wijze bestreden. 1 Volkomen terecht sleepte AZ er Uei een verlenging uit En ook tij- die extra dertig minuten weigerde de ploeg te capitule- ve ren. Dat gebeurde pas bij het specta- im culaire slotstuk, de serie van jk. vijf strafschoppen. Bij Metgod, Tui Spel bos, Kist en Arntz ging het 5 g goed, maar Kristen Nygaard, de derde AZ'er die zijn tweege- e< vecht met de Spaanse doelman Jol Artola aan moest gaan, was het ded mis. Uitgerekend Nygaard, strafschopspecialist bij uitstek, schoot meters naast. Het bete- ge kende het einde voor AZ, want Rexach, Asensi, Olmo, Amarillo k en als laatste man Cruyff zelf 'olj maakten geen fout 1 AZ derhalve uitgeschakeld, in Maar wel met ere, want de p ploeg heeft in Nou Camp ge le vochten voor wat het waard was. En dat was niet weinig, want AZ presteerde gezien de le omstandigheden (Van Hanegem geschorst en Hovenkamp al snel geblesseerd aan de kant) opti maal. De ploeg van Hans Kraay startte al meteen een stuk beter dan veertien dagen geleden in Alkmaar. Toen leek AZ door de zenuwen volkomen bevangen waardoor de ploeg niet alleen tegen Barcelona speelde, maar ook tegen zichzelf. Daar was nu geen enkele sprake van. AZ be gon koelbloedig en zelfbewust (Metgod) aan het karwei. In het kokende Nou Camp weigerde men zich iets aan te trekken van de reputatie van "El Barca", op eigen bodem een ploeg die nau welijks te bedwingen valt Opvallend daarbij was dat AZ uiterst gedisciplineerd te werk ging. De woorden van manager Hans Kraay aan de vooravond van het duel "We mogen ons niet op laten sluiten, daarom moeten onze linies goed in el kaar overlopen" hadden de spe lers zich goed in de oren ge knoopt. Barcelona had het er moeilijk mee. Temeer omdat het rollenspel door AZ goed werd uitgevoerd. In die tweek ampen waren hoofdrollen weg gelegd voor Peter Arntz, die Cruyff sterk bespeelde en Met god, die in samenwerking met Peters en Nygaard voorkwam, dat Neeskens, Asensi ra San chez vanaf het middenveld tot in het hart van de dekking van AZ konden penetreren. AZ beperkte zich niet tot de verdedigende stelling. Wel dege lijk probeerde de ploeg, uit te breken, indien daar mogelijkhe den toe waren. Veel effect sor teerden die kansen in het begin echter niet, omdat de twee spit sen van AZ weinig potten kon den breken. Kist werd ingepakt door het koppel Olmo-Migueli en Ursem startte te schuchter, waardoor AZ net als Barcelona aanvallend in die beginfase nau welijks tot acties kwam die veel verwarring in de vijandelijke af weer linies stichtten. Door dat alles ontbrak in die Terwijl op het scorebord nog de stand van 1—0 voor Barcelona prijkt tegen Alkmaar haalt Kees Kist vernieti gend uit. Doelman Artola is geslagen. Loek Ursem kijkt toe. openingsfase elke vorm van spektakel. AZ was er aanval lend te onmachtig voor en Bar celona liet zich omklemmen. Die rust duurde echter maar twintig minuten. Toen sloeg de vlam in Nou Camp. En de terecht door de onverstoorbare Patterson af gekeurde buitenspeltreffer van Johan Cruyff vormde de aanlei ding, waarna over en weer de irritatie binnen de lijnen snel toenam Vooral AZ zette daarna te harde middelen in om Barcelona tegen te houden. Arntz en vooral Met god hakten er met een botte bijl op los. Acties die door Barcelo na met zo mogelijk nog fellere aanslagen werden beantwoord. Slachtoffer daarvan werd Ho venkamp, die ruim een kwartier voor de rust op genadeloze wij ze door Migueü uit de wedstrijd werd geschopt. De enige, die rustig bleef, was de koele Patterson. Tot grote ontstemming van het Spaanse voetbalvolk wuifde de Schot een Betrouwbaar strafschop weg, nadat Spelbos probeerde Asensi binnen de lij nen onder de grond te stoppen. Nog geen minuut later kwam de elf metertrap toch na een over treding van Metgod tegen Asen si. De penalty leverde geen en kel probleem op voor Carlos Rexach. AZ liet zich door die tegenval ler niet uit het veld slaan. Vooral verdedigend bleef de Het verloöp van de serie strafschoppen was als volgt: AZ'67 - Barcelona 45. Metgod 1—0, Rexach 1—1, Spelbos 2—1, Asensi 2—2, Nygaard Mist, Olmo 2—3, Kist 3—3, Amarillo 3—4, Arntz 4—4, Cruyff 4—5. ploeg goed functioneren. En dat mag vooral een compliment ge noemd worden voor Fred Filip- po, de man die onder de voor een debutant allerminst ideale omstandigheden van Nou Camp zijn eerste echte opwachting binnen de Alkmaarse gelederen kon maken. Filippo deed dat vertrouwenwekkend. Sober, maar wel erg nuttig werkte hij zich in een recordtempo op tot een betrouwbare vleugeldek king die zich niet liet intimide ren door Barcelona. Trouwens, heel AZ liet zich niet door Barcelona van de wijs brengen. Ook niet toen 'El Bar ca' steeds zottere middelen ging gebruiken om AZ uit de wed strijd te voetballen, bleef AZ redelijk rustig. Waarbij de ploeg ook nog eens probeerde tot ac ceptabel voetbal te komen. Dat gelukte in de tweede helft bij vlagen wonderlijk goed. In die fase was AZ veruit de betere ploeg. Een ererol was daarbij weggelegd voor Kees Kist, die na rust als middenvelder een uitstekende wedstrijd speelde. Kist was niet de enige AZ'er die goed draaide. Ook Arntz, Van Rijnsoever, Metgod en bij vla gen ook de steeds brutaler wor dende Ursem durfden meer waardoor Barcelona steeds die per in de problemen raakte. Volkomen terecht sleepte AZ er in de tweede helft een verlen ging uit. Een uitstekende aktie van Ronald Spelbos werd even buiten het strafschopgebied be sloten met een slim passje naar de volkomen ongedekte Kees Kist die vervolgens met een har de stuiter AZ naast Barcelona bracht Een positie die daarna niet of nauwelijks meer in gevaar is geweest. Want alhoewel het te ver voert om te stellen dat AZ nadien de triomf had kunnen pakken, moet toch geconsta teerd worden dat de Alkmaar- ders op geen enkel grond (Mes- kovic buiten beschouwing gela ten, het wordt inderdaad de hoogste tijd dat Vooys weer een kans krijgt onder de lat) de mindere was van Barcelona. Ook niet in de verlenging. Bar celona probeerde daarin wel een voortijdige beslissing te for ceren, maar AZ gaf geen krimp. Tot aan het slotaccoord van Patterson bleven de Alkmaar- ders moeiteloos overeind. De capitulatie kwam pas toen Nygaard verzuimde vanaf de elfmeter stip te scoren. Een vol ledig overgave is het echter nog niet, want AZ valt de zege van Barcelona de komende dagen nu verder schriftelijk aan. Kan sloos is AZ daarbij beslist niet, want Patterson ging inderdaad zijn boekje te buiten, toen hij besliste dat Amarillo voor de tweede maal aan mocht leggen. Een moeilijke klus derhalve voor de UEFA, om op een zo kort mogelijke termijn recht te moeten spreken, omdat de der de ronde immers al weer voor de deur staat Een derde ronde voorlopig nog met Barcelona op de deelnemersrol ROB HARTOG Opstellingen: Barcelona: Artola; Amarillo, Migueli, Olmo, De la Cruz; Neeskens, Sanchez, Asensi; Rexach, Cruyff, Heredia AZ'67: Meskovic; Van Rijnsoever, Spelbos, Vonk, Hovenkamp; Metgod, Arntz, Peters, Nygaard; Ursem, Kist DEN HAAG De tweede ronde van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen kende slechts een verrassing. Het Oostenrijkse Wacker Innsbruck schakelde, onder de technische leiding van George Kessler, de Schotse oud-Europees kampioen Celtic uit Na een nederlaag van 2—1 in Glasgow haalde Wacker in eigen stadion vernietigend uit Het werd 3—0 voor de Oostenrij kers, een stand die binnen een half uur was bereikt door doelpun ten van Welzl (4e minuut), Stering (21e) en Oberacher (27e). Naast Wacker Innsbruck kwalificeerden de volgende zeven ploegen zich voor de kwartfinales, die in maart gespeeld worden: FC Brugge (Bel), bekerhouder Liverpool (Eng.), Ajax (Ned.), Borussia Mönchengladbach (Wdl), Benfica (Por), Juventus (Ita) en Atletico Madrid (Spa). Van deze ploegen hadden alleen Brugge en Atletico Madrid in de returns van de tweede ronde het moeilijk. Brugge onderging in Athene tegen Panathinaikos eep ware stormloop. De Grieken waren veel beter en kregen legio kansen, maar waren uiterst zwak in de afwerking. Ze kwamen niet verder dan een doelpunt van Gonius vijf minuten voor tijd, zodat Brugge met het nodige geluk met een nederlaag van 1—0 ontsnapte en op grond van een zege met 20 thuis verder mag bekeren. Atletico Madrid, dat de uitwedstrijd tegen Nantes met 11 had gelijk gespeeld, kwam in eigen huis voor 65.000 toeschouwers moeilijk los. Lacombe gaf de Franse kampioen na een half uur zelfs de leiding. Nantes kroop vervolgens in verdediging. Die speelwijze leek succes op te leveren, maar Cano en de Braziliaan Pereira vonden in het laatste kwartier nog twee gaatjes: 21. Benfica versloeg B1903 uit Kopenhagen tweemaal met 1—0. Liver pool spande zich in Dresden niet noemenswaardig in na de overwinning met 5—1 thuis. De cuphouder bepaalde zich tot het klein houden van de uitslag, het werd een nederlaag met 2—1. In de tweede ronde speelden Borussia Mönchengladbach en Juven tus het meest overtuigend. Borussia, dat de eerste wedstrijd tegen het bepaald niet zwakke Rode Ster Belgrado al met 3—0 had gewonnen, deed het nog eens „dunnetjes" over: 51. Juventus behaalde de grootste overwinning van de tweede ronde: 5—0 tegen het zwakke Glentoran uit Belfast Dra Haag Nederland, België en Spanje rijn, na twee ronden Europees bekervoetbal voor clubteams, de succesvolste lan den die deelnemers hebben in geschreven voor de drie toer nooien. Elk van deze drie lan den verloor in de eerste twee ronden slechts één van zijn' deelnemende ploegen, waarbij opgemerkt moet worden dat Spanje de drie bekertoernooien begon met in totaal vijf ploe gen en Nederland en België elk met vier teams. De ranglijst van de landen, op gesteld aan de hand van het door de clubs behaalde totaal aantal punten, ziet er na twee ronden Europees bekervoetbal als volgt uit: (tussen haakjes het voor dat betreffende land over gebleven aantal ploegen): 1. West-Duitsland 26-33 (4), 2. Nederland 16-27 (3), 3. Engeland 20-26 (3), 4. België 16-23 (3), 5. Spanje 20-23 (4), 6. Italië 18-20 (2), 7. Oost-Duitsland 16-19 (2), 8. Rusland 12-17 (2), 9. Frankrijk 14-16 (2), 10. Griekenland 14-16 (-), 11. Joegoslavië 14-14 (1), 12. Zwitserland 14-14 (1), 13. Portugal 12-13 (2), 14. Oostenrijk 12-13 (2), 15. Schotland 12-13 (-), 16. Noorwegen 12-12 (-), 20. Denemarken 14-10 (1). (Van onze verslaggever) AMSTERDAM Uiteindelijk heeft Ajax zich nog makkelijk weten te kwalificeren voor de kwartfinales in de Europa Cup voor landskampioenen. Met de zelfde cijfers als waarmee de Amsterdammers ook in Sofia tegenstander Levski Spartak van de kant zetten (2-1), werd in De Meer voor maar vijftien duizend toeschouwers gewon nen. Maar erg overtuigend ging dat allemaal niet De roep om versterking, met name op het middenveld, werd gisteravond nog eens duidelijk onderstreept. Arnesen, Schoena ker en Erkens tonen een voor beeldige inzet, maar geen van drieën is in staat om een beslis sende opening te forceren. Daarvoor steunt Ajax teveel op het opportunisme. Bij een tegen stander als Levski Spartak, dat zeven invallers telde, was dit nog geen onoverkomelijk pro bleem. Bij de volgende ronden hoeven de Ajacieden niet de illusie te koesteren dat interna tionale roem zo gemakkelijk valt te vergaren. Want dit Ajax is kwetsbaar. Niet alleen op het middenveld, maar eveneens in de achterhoe de. Zuidema mag tevreden zijn over zijn Europa Cup debuut als rechtervleugelverdediger, bij zijn collega aan de andere kant Jan Everse nemen de twijfels toe, terwijl ook Ruud Krol elke week meer schijnbewegingen van FC Twente's Epi Drost gaat imiteren. Zijn sobere spelstijl, die zo kenmerkend voor hem was, maakt momenteel te vaak plaats voor een slaafse, hautai ne houding. Ivic zag het na afloop allemaal niet zo somber in. 'Een Europa Cup wedstrijd speel je voor het resultaat Daarom ben ik tevreden'. Maar toch gaf de Joegoslaaf even la ter blijk van enige realiteitszin te beschikken, toen hij opmerk te: "We hebben nu nog vier maanden te gaan voor de vol gende ronde. Ik zal hard aan mijn ploeg moeten werken. Ik weet dat ze beter kunnen'. Om even later te laten volgen 'maar of het voldoende zal zijn, ik betwijfel het'. Ook de Amsterdamse trainer heeft zo zijn reserves over de nabije toekomst op het interna tionaal podium. En niet geheel Ruud Geels is weer ter plekke om het laatste beslissende tikje tegen de bal te geven, nadat de Bulgaarse doelman de bal niet klemvast heeft kunnen krijgen bij een inzet van een andere Ajacied. ten onrechte. De opvoering in De Meer was niet bepaald een exhibitie van technisch en tac tisch kunnen. Ruud Geels daar over: 'We hebben behoudend ge speeld. Omdat we toch bang waren voor die tegengoal. Die angst bleef zelfs na onze tweede goal. Dan is het begrijpelijk dat het geen interessant duel voor het publiek wordt Ook al niet omdat ik de Bulgaren laf vond voetballen. Zelfs na die achter stand van 2-1 bleven ze op bal bezit spelen'. Daarmee gaat de maker van het tweede doelpunt wel voorbij aan het feit dat Levski met seven invallers startte. En van uit dat perspectief gezien, komt de ploeg van trainer Iwan Vud- zov een compliment toe, waar mogelijk het doel van Piet Schrijvers te hebben opgezocht Slechts éénmaal waren ze daar bij succesvol. Dlrekt na de ope ningstreffer van Lerby, strafte Milanov een blunder in de de fensie van Ajax af. Het is één van de weinige keren geweest dat Levski echt gevaarlijk is geworden. In de eerste helft kwam verder alleen Spasov, die Krol op het verkeerde been had gezet, nog in een scoringsposi- tie. En verder struikelde de ge vaarlijke Voinov over een kans nadat de Amsterdamse defensie weer een steek had laten val- De Ajacieden speelden na het eerste fluitsignaal van de Zweedse scheidsrechter Eriks son voorzichtig door vaste man dekking toe te passen. Een tacti sche manoeuvre van Ivic, die niet altijd succesvol uitpakte omdat de technisch sterke Bul garen in de persoonlijke duels vaak als overwinnaars tevoor schijn kwamen. Het typisch Oosteuropese "getiktak" ver stomt daarna in de nabijheid van het vijandelijke strafschop gebied zodat Schrijvers een ge makkelijk avondje had. Aan de andere kant fungeerde Ajax aanvallend ook minimaal. Ling had het tegen Grancharov erg moeilijk en werd later door Geert Meijer uitgewisseld. Om dat op links Lerby evenmin ope ningen wist te forceren, bleef Geels, zoals zo vaak, eenzaam wachten op zijn kans. Die gele genheid deed zich al in de twee de minuut, maar toen faalde hij nog. Later zal hij zich herstel len. Zwoegwerk Ajax bleef vaker in balbezit door het traditionele zwoeg werk, maar evenredig aan de afgelegde kilometers was de hoeveelheid slordigheden. Slechts zelden werd Levski's doelman Staikov op de proef gesteld, ofschoon de wedstrijd in Sofia al bewezen had dat deze niet bepaald een betrouw baar sluitstuk van zijn ploeg is. De poging, die Erkens na vij fentwintig minuten spelen waagde, leverde onmiddellijk een uitstekende kans op. Stai kov liet de spetter van de Aja cied uit zijn handen glippen, waarna Arnesen hopeloos faal de in de afwerking. Vier minuten voor de pauze sloeg de thuisclub toch toe. Ts- jeu La Ling zette Arnesen op het goede spoor en de laatste gaf zijn Deense landgenoot Ler by de bal op de voet, 1-0, een schitterende treffer. De vreugde was evenwel van korte duur. Eén minuut later slalomde Nei- kolchev over de lengte van het veld. Diens voorzet werd door iedereen gemist behalve door Milanov: 1-1. Verbijsterd keek ajax toe. Weer kwam de herinnering boven drijven van de wedstrijd tegen Volendam, toen op eigen terrein ook met 2-1 werd verloren. Dat het zover niet is gekomen, dankt Ajax aan weer een blunder van doelman Staikov. In de tiende minuut na de rust knalde Frank Arnesen richting Staikov die de bal onder zich door liet glippen en Geels in staat stelde voor goaltjesdief te spelen. Het was gebeurd met Levski, dat bang voor een grotere af straffing de bal zoveel mogelijk in eigen ploeg hield. Aan een overwinning werd door de Bul garen niet meer gedacht Ajax had daarna geen moeite meer om de voorsprong te consolide ren. Lerby had toen al gebles seerd het veld voor Tahamata verlaten, waarmee de Amster dammers het maximum aan wisselspelers op soupeerden. Een luxe die Levski-trainer Vudzov zich niet kon permitte ren, want hij had slechts twee wisselspelers op de bank, een veldspeler en een keeper. Vud zov heeft zich om de uitslag daarom nooit illusies gemaakt Ivic hoeft zich geen illusies te maken dat hij nog eens zo'n tegenstander in de Europa Cup zal ontmoeten. stellingen: AX: Schrijvers; Zuidema, Van Dord, Krol, Everse; Arnesen, Schoe naker, Erkens; Ling, Geels, Lerby. LEVSKI SPARTAK SOFIA: Staikov; Nikolkhev, Entchev, Alad- jov, Grancharov; Nikolov, Voinov, Stankov; Ordanov, Milanov, Spasov

Leidse Courant | 1977 | | pagina 15