Caransa: vermoedde dat ze me zouden pakken9' GERINGE HOOP OP CENTRAAL AKKOORD Nederland beleeft eerste grote ontvoering De beperkte opinie van het NIPO O verheid wil macht over de informatie Abva eist betaling leerling-verplegers 2 BINNENLAND/ LEIDSE COURANT PAGINA 13 (Van een onzer verslaggevers» VINKE VEEN Maurits Ca ransa heeft twee weken lang aangevoeld dat hij zou worden „gepakt". Hij merkte dat hij voortdurend werd gevolgd en dat zijn huis in Vinkeveen in de gaten werd gehouden, maar heeft zeer bewust de politie niet gewaarschuwd. De voor de hand liggende gedachte om een lijfwacht in dienst te nemen zette hij ook van zich af. „Ik heb aan mijn vrouw, dochter, schoonzoon en twee kleinkinde ren gedacht. Bovendien als er iemand van mijn familie was gekidnapt, had ik toch gezegd, neem mij er maar voor in de plaats." Caransa deed de ont hulling dat hij min of meer wachtte totdat zijn bespieders zouden toeslaan, tijdens een persconferentie in een zwaar bewaakt etablissement in zijn woonplaats. Hij stond daar gis termiddag, elf uur na zijn vrij lating, de wereldpers te woord, „omdat ik weet dat iedereen nieuwsgierig is". „Maakt u het alstublieft kort", zo begon de duidelijk vermoeide Caransa zijn relaas. „Ik heb 120 uur in een hok gezeten, geboeid en afgeschermd van iedereen. Ik heb nog steeds geen minuut geslapen. De ben erg moe". Hij liet weten vooral aan het begin van zijn ontvoering voor zijn leven te hebben gevreesd. Bij de poging hem op het prof. Tulpplein in Amsterdam in een rode auto te sleuren was hij door de vier ontvoerders voort durend op zijn hoofd geslagen. „Ik dacht dat ze me bewusteloos wilden hebben, ik heb maar net gedaan of ik inderdaad buiten bewustzijn was, want op een gegeven moment dacht ik dat ze me zouden doodslaan als het nog langer zou duren. Nadat ik op straat was gevallen ben ik in de auto gesleept." De ontvoerde miljonair maakte de autorit naar zijn tijdelijke gevangenis zeer bewust mee en heeft de indruk dat hij naar een woning in de Bijlmermeer is 'gebracht. Volgens hem was de ontvoering zeer goed voorbe reid. Hij werd gekleed neerge legd op een bedr één hand vast gebonden aan de centrale ver warming. De ramen van de ka mers waren geblindeerd, de wanden had men met flanellen lakens afgedekt De ontvoerders spraken met hun gevangene via een babyfoon. Caransa: „De conversaties werden gevoerd in het Engels. Ze wilden eerst Frans met me praten maar dat is niet mijn sterkste taal. Ze vroegen me wat mijn vrijheid me waar was. Daar is lang over onderhandeld. Zij wilden eerst veertig miljoen zien. Daarop heb ik twee miljoen geboden. Uiteindelijk werden we het eens over tien miljoen. De vier, een van hen zou een Nederlander kunnen zijn, hadden me direct al laten weten dat ze op geld uit waren. Ze zeiden steeds dat ze geen politieke gangsters waren. Ze vonden zelf dat ze de groot ste en best georganiseerde ben de vormen die met afpersing grote geldbedragen in de wacht sleept". Caransa zelf heeft na het sluiten van de gedwongen overeen komst zijn kantoor opdracht ge geven het geldbedrag op zijn bank gereed te laten leggen. De tienduizend gloednieuwe brief jes van duizend zijn op straat door een medewerker van zijn kantoor afgeleverd. Hoe dit pre cies in zijn werk is gegaan wil Caransa niet prijsgeven. „Ik wist toen nog steeds niet of ze me zouden doden. Want ten slotte hadden ze me na de ont vangst van het geld niet meer nodig. Ik heb een lang gesprek met ze gehad en gezegd: „Jullie zijn toch geen killers? Maak toch dat je wegkomt". Mijn familie heeft geen enkel contact met ze gehad. Ik heb het allemaal zelf gedaan. Ze durf den mijn familie niet op te bel len omdat ze bang waren dat de telefoon werd afgeluisterd. De oproepen om toch iets van zich te laten horen hadden hen wel bereikt". Caransa heeft zijn ontvoerders vrijwel geen moment gezien. Als ze al voor hem zichtbaar waren drogen de mannen bivakmut sen. Het enige wat hij geduren de zijn gevangenschap voortdu rend heel zeker wist was de tijd, die hij vernam via een in zijn kamer staande radio. Door de nieuwsuitzendingen is hij ook steeds op de hoogte gebleven van het nieuws over zijn ontvoe ring. Éénmaal kreeg hij het be nauwd, toen hij in een interview met een politieman hoorde dat er aan de Rote Armee Fraktion werd gedacht. Caransa: „Ver domme, ging het door me heen. Dadelijk verhandelen ze me nog aan de RAF." Caransa voor zijn huis in Vinkeveen, tien uur na zijn vrijlating. Caransa: „Ze eisten eerst veertig miljoen. Toen bood ik twee mii Pas nadat het viertal hem dins dagavond dwong drie slaapta bletten in te nemen begreep hij dat er iets ging gebeuren. Hij slaagde erin twee tabletten on der zijn bed weg te moffelen. De derde pil nam hij slechts gedeel telijk in. Caransa hield zich na enige tijd slapende en merkte op een bepaald moment dat hij werd gebonden. Hij werd op nieuw in een auto gezet en na een rit van ongeveer drie kwar tier op straat geduwd. Hij be vond zich toen in de Amster damse Polanenstraat. „Ik ben direct gaan roepen: „Ik ben Ca ransa, bel de politie". Er kwam een vrouw aan op een bromfiets die zei dat ik wel achterop mocht. Ze heeft gelukkig toch maar een taxi voor me gebeld". Loonoverleg begint over twee weken CVan een onzer verslaggevers) akkoord te komen te zullen benutten. Tijdens het miljard. door die tijdelijkheid van de maatregelen de nood- Den Haag Over twee weken, waarschijnlijk op informatieve overleg gisteren over de regerings- Tijdens het gesprek gisteren bleek duidelijk, dat zaak versterkt wordt om naast de prijscompensa- 18 november, zullen de centrale werkgevers- en plannen ter bevordering van de werkgelegenheid werkgevers noch werknemers erg gelukkig zijn tie ook nog een echte loonsverhoging te gaan werknemersorganisaties voor het eerst gaan on- en ter handhaving van de koopkracht, heeft minis- met de beleidsvoornemens van de regering. De verlangen. derhandelen over een centraal arbeidsvoorwaar- ter Boersma verklaard elk moment tijdens de vakbeweging heeft grote problemen met de tijde- Van een dergelijke loonstijging willen werkgevers den akkoord voor 1978. De kloof tussen de weder- komende onderhandelingen beschikbaar te zijn lijkheid van enkele lastenverlichtende maatrege- en ook de regering niets weten. Minister Boersma zijdse opvattingen is echter nog zo groot, dat om aan het beraad deel te nemen en het eventueel len, omdat men daardoor dezelfde problemen de onderstreepte nog eens, dat van enkele regerings- niemand erg veel hoop heeft op het bereiken van positief te beïnvloeden. Kennelijk heeft hij nog als die van nu oproept voor het einde van het maatregelen niets zal komen als er geen centraal zo nakKoora. i „Wisselgeld" als het bereiken van een akkoord zou volgende jaar. De regeringsdelegatie wilde zich akkoord komt „De regering hecht erg aan een Niettemin heeft elk der partijen zich ook gisteren afhangen van een wat grotere financiële inbreng echter geen langdurige financieringsproblemen op centraal akkoord. Als het er niet komt zijn er weer bereid verklaard elke poging om tot een van de overheid dan de reeds toegezegde 2,5 de hals halen. De vakbeweging stelt echter, dat wellicht andere maatregelen nodig". (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Met de ontvoering én vrijlating van de Amsterdamse zakenman Maup Caransa in ruil voor een losgeld van tien miljoen gulden, lijkt Nederland een twijfel achtige eer te gaan delen met landen als Italië en Duitsland. Want daar zijn louter criminele ontvoeringen met geld als motief schering en inslag en voor het grote publiek zelfs zo gewoon dat het er nauwelijks nog door beroerd wordt Dat laatste kan gelukkig nog niet gezegd worden van Nederland, waar/le politie de afgelopen dagen een stroom van anonieme telefoontjes kreeg. Om de meest onzinnige motieven eisten daarin mensen de ontvoering van Caransa voor zich op. Voor de beëindiging van de kabinetsformatie, het aftreden van de koningin, of, geloofwaardiger van aard, voor de vrijlating van het RAF-lid Knut Folkerts, het is allemaal niet waar gebleken. Geldafpersing op een dergelijke omvangrijke schaal heeft zich dan ook nog niet eerder voorgedaan in Nederland. Voorzover bekend is Caransa de vierde Nederlander op wie ontvoerders het gemunt hadden. In 1972 mislukte de poging om de zoon van Albert Heijn te ontvoeren. Sindsdien kent het Albert Heijn-concern een permanente bewaking van mensen en goederen. Ook de ontvoering van Hans Bensdorp, zoon van een choco ladefabrikant kon nauwelijks een succes genoemd worden. Hij werd begin 1971 in Wenen ontvoerd. Voor zijn vrijlating werd ongeveer 35 duizend gulden betaald. Op zowel de daders als het losgeld kon de politie beslag leggen. Ernstiger liep het af met het vijfjarige dochtertje van de Hofnarsigarenfabrikant Pessers. Carolientje Pessers werd ontvoerd en vermoord door een labiele negentienjarige me taalbewerker die later werd gearresteerd; het gevraagde losgeld van honderdduizend gulden werd door vader Pessers nimmer overhandigd. Het lijk van het verminkte meisje vond men naderhand terug in de bossen bij Vessem. Het aantal kidnappingen is het hoogst in Italië. Geld en politiek lopen daar als motieven op uiterst ondoorzichtige wijze door elkaar. Vrijwel iedere keer betrof het daar de zoons van rijke fabrikanten, zoals die van de directeur van Fiat Ook andere fabrikantenzoons blijken het mikpunt van ontvoerders te zijn; de 27-jarige erfgenaam van de vermouth- fabriek Martini en Rossi, Luigi Rossi die eind 1974 werd ontvoerd. Het losgeld van vijf miljoen gulden werd nooit betaald, maar Rossi bracht het er toch wonderwel ongedeerd af. Ook een zoon van Gancia, een andere rijke vermouth-produ- cent, bracht het er levend van af. Het hoogste losgeld werd waarschijnlijk in Italië tot nu toe betaald voor de vrijlating van de kleinzoon van de oliemagnaat Paul Getty. Als bewijs dat hij nog in leven was, sneden de ontvoerders hem een deel van een oor af en drongen daarmee aan op grotere spoed; bij de betaling van het losgeld. Het zou gegaan zijn om een losgeld van zesenhalf miljoen gulden, maar het exacte bedrag werd nooit bekend. Soms hadden de ontvoerders duidelijk sociale motieven. Dat was het geval met de ontvoering van de vleeskoning Giusep pe Ambrosio. De ontvoerders eisten toen dat hij in Rome zeventig ton vlees zou verkopen voor 1000 lire in plaats van de gebruikelijke zesduizend. De eis werd ingewilligd en Ambrosio kwam vrij. In Duitsland werd de zoon van de puddingfabrikant Oetker, na ernstig mishandeld te zijn - hij werd in een veel te kleine cel opgesloten - en na betaling van het astronomisch hoge bedrag van 22 miljoen mark, vrijgelaten. Ook Frankrijk kende de afgelopen tijd ontvoeringen die de publieke opinie maandenlang in spanning hielden. Nog dit voorjaar was dat het geval met de Italiaanse president-direc teur van het Fiat-concern in Italië, Luchino Revelli-Beau- mont De daders werden naderhand door de politie gepakt, nadat de familie er niet in was geslaagd het losgeld van ongeveer 5 miljoen guldens bij elkaar te brengen. De ontvoering die echter de grootste commotie in de publieke opinie losmaakte en eigenlijk het begin inluidde van de steeds massalere stroom van ontvoeringen in Europa, betrof de kidnapping van het zoontje van de Franse autofabrikant Peugeot, voor wiens vrijlating miljoen miljoenen losgeld betaald werd. De beroering die zijn ontvoering veroorzaakte benaderde de kidnapping van de 22 maanden oude zoon van de vliegerpionier Charles Lindbergh in het begin van de jaren dertig. Het zoontje werd levenloos in 1932 aangetroffen, maar de Verenigde Staten kennen nog altijd de zogenaamde Lindberghkidnapwetjes, uitvloeisel van de enorme zoekactie naar de dader die tenslotte gevonden werd in de persoon van John Hauptmann. Onderzoek naar verduistering twee ton in gezondheidszorg ARNHEM (ANP) De oud-di recteur van de stichting Heu- vellust in het plaatsje Ubber- gen bij Nijmegen wordt ervan verdacht ongeveer twee ton te hebben verduisterd. Gelden die de stichting van ziekenfondsen en overheden ontving voor de verpleging van de ruim veertig geestelijk gehandicapte vrou wen zou de directeur, de 54-jari ge G. van H. voor een deel hebben gebruikt voor de finan ciering van een door hem gelei de camping. H. is inmiddels gearresteerd en voorgeleid en verblijft thans in een huis van bewaring. Hij heeft een gedeeltelijke bekentenis af gelegd, aldus de districtsrecher che van de rijkspolitie in Nijme gen. De inrichting brandde op nieuwjaarsdag van 1976 geheel af en is niet weer opgebouwd. De fraudes zouden zich hebben afgespeeld van 1971 tot en met 1976. Meer dan 100.000 handtekeningen tegen N-bom AMSTERDAM (ANP) - Meer dan 100.000 Nederlanders heb ben sinds 1 oktober hun handte kening gezet onder een petitie, waarin de Staten-Generaal wordt opgeroepen zich te ver zetten tegen het gebruik van de neutronenbom in Europa. Dit heeft „het initiatief stop de neutronenbom" bekend ge maakt. Volgens deze actiegroep betekent dit resultaat dat de protestbeweging tegen het nieu we superstralingswapen „brede weerklank heeft gevonden in ons land". (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Het CDA- Tweede Kamerlid P. J. v.d. Sanden is hevig verontwaar digd over de manier, waarop hij een dezer dagen door een Nipo-enquêteur benaderd is over de politieke situatie van dit ogénblik in ons land. Zijn relaas volgt hieronder. De man belde op etenstijd. "Ik ben van het NIPO", zei hij, "mag ik vijf minuten van uw tijd om een paar vragen te stellen"? Dat mocht best van mij. "Hebt u op de PvdA gestemd bij de laatste verkiezingen?" "Nee", zei ik, "ik heb op het CDA gestemd". De man van het NIPO wou toch wel binnen komen. Het zou maar vijf minuten duren. Het vragenformulier was niet meer dan één bladzijde lang en de vragen waren erg ge makkelijk. "Wie vindt u dat zich redelijk heeft opgesteld tijdens de ka binetsformatie: Van Thijn, Terlouw of Van Agt", vroeg hij? "Ik vindt dat Van Agt zich zeer redelijk heeft opgesteld", zei ik. "Juist", antwoordde de man. En hij zette een dikke streep bij de namen van Van Thijn en Terlouw en consta teerde tevreden, dat Van Agt zich dus onredelijk had opge steld. "Ik zei, dat ik vind, dat Van Agt zich zeer redelijk heeft opgesteldmerkte ik toen maar op. "He", zei hij, "dat heb ik dan verkeerd begrepen". En ijverig streept hij zijn strepen door en zette bij Van Thijn het cijfer "1" en bij Terlouw het cijfer "drie". Bij Van Agt schreef hij iets op, dat mij niet meer dui delijk werd. Toen kwam de tweede vraag: "Vindt u het juist of onjuist, dat het CDA wel op Justitie komt, maar dat Van Agt daar geen minister wordt?" "On juist" zei ik, in de verwach ting, dat er nog een vraag bijhoorde. Maar nee, dat was het einde, zodat ik niet eens kon of mocht zeggen, dat het wel juist was, dat het CDA Justitie krijgt, maar dat ik het alleen onjuist vond, dat Van Agt daar niet mag zitten van de PvdA. Nadat de man nog een paar vragen had afgevuurd over het PvdA-congres dat zaterdag wordt gehouden en of dat con gres nu "ja" of "nee" moet zeggen tegen de gehele kabi netsformatie, vouwde hij zijn formulier dicht en sprak op zachte, vertrouwelijke toon: "Naam en adres worden niet genoemd, hoor". Toen ik dat als vanzelfsprekend voor een NIPO-enquête had be schouwd, deelde hij mij nog mede, dat de enquête bedoeld was voor de PvdA in verband met dat congres van komende zaterdag. Op dat idee was ik zelf natuurlijk nooit gekomen. Ik liet hem uit Toen hij een maal buiten stond had de man nog één vraag: "Wonen er hier in de straat nog mensen, die op de PvdA hebben gestemd, want die moet ik natuurlijk wel hebben?" "Nee", zei ik, "zover ik weet zijn het allemaal CDA-stem- mers". Met een in-droevig ge zicht deelde de man vervol gens mee, dat hij die PvdA- kiezers dan zelf zou moeten opzoeken. Ik deed de deur dicht zag de NIPO-man toch stiekum naar mijn buurman gaan, doch bin nen tien seconden weer rechts omkeert maken. Bij mij bleef één vraag over, die ik wel beantwoord had willen zien: "Zou het NIPO zijn landelijke steekproeven altijd op deze wijze, uitsluitend zoekend naar PvdA-stemmers, hou den?" De uitslag van de enquête, die zaterdag, al dan niet met veel tam-tam bekend zal worden gemaakt is voor mij niet inte ressant meer. Het NIPO, gevraagd om com mentaar, antwoordt op dit re laas dat het niet in de opzet van het onderzoek lag om CDA-ers of mensen van welke andere partij dan de PvdA ook, bij de enquête te betrek ken. Dat de bewuste enquê teur desondanks de heer Van der Sanden een vragenlijst heeft laten beantwoorden noemt men "volkomen fout". Op de vraag or een enquête, gehouden onder uitsluitend PvdA-stemmers een juiste weergave geeft van de open bare mening, van de publieke opinie antwoordde man: "Dat was in dit geval niet de opzet van de enquête. Het was de bedoeling dat iedere encftie- teur in een rayon vijf PvdA- stemmers zou ondervragen. Nogmaals: wanneer het zo ge beurd is als de heer Van der Sanden zegt, dan is dat volko men fout... TIJDSCHRIFT-UITGEVERS: AMSTERDAM Voorzitter mr. L. van Vollenho ven van de Nederlandse Organisatie van Tijd schrift-uitgevers heeft vanmiddag in zijn jaarrede de vrees uitgesproken dat de overheid een greep op de totale informatieverschaffing nastreeft. In de eerste plaats wees de NOTU-voorzitter op de nieuwe tv-techniek, waarbij de kijker door het omzetten van een knop desgewenst hele stromen nieuws of andere informatie op zijn scherm kan krijgen. De overheid vindt, dat deze nieuwe vorm van informatie-overdracht door de omroep moet worden verzorgd, met uitsluiting van de traditione le informatieverschaffers, te weten de uitgevers van tijdschriften, kranten, nieuwsbladen en boe ken. „Invloed van de overheid op datgene wat de lezer leest, de kijker bekijkt en de luisteraar beluistert Dat is een beeld dat ons schrik aan jaagt". Ook op andere wijze worden de uitgevers van tijschriften (en ook die van dagbladen) aan de overheid overgeleverd, namelijk via de posttarie- ven, die in vijf jaar tot 300 procent zijn verhoogd en dat terwijl er per jaar een miljard tijdschriften per post worden verzonden. „Hoe valt dit te rijmen met het veel gepredikte beginsel van spreiding van kennis?" aldus mr. Van Vollenhoven. UTRECHT (ANP) In de gezondheidszorg verdienen 5000 vrije ondernemers per maand minstens datgene te veel, wat aan 18.000 leerling-werknemers wordt onthouden. Bestuurder J. van Geffen van de Abva, de NW-bond voor peroneel bij de overheid en in de welzijnssector, stelde dit gisteren in Utrecht op een bijeen komst van jonge leden die in de gezondheidszorg werken. Hij uitte daar kritiek op de weigering van de Nationale Ziekenhuis raad, gedurende de drie maanden durende preklinische periode in de opleiding van verpleegkundigen, salaris te betalen. De NZR stelt zich op het standpunt, dat de jongeren dan leerling zijn en geen werknemer. De bonden willen evenwel dat salariëring gedu rende de preklinische periode per 1 januari 1978 in de ziekenhuis cao wordt opgenomen. Aan de leerlingen wordt aan het begin van hun opleiding 3000 onthouden, aldus Van Geffen, terwijl ze juist dan vaak schulden moéten maken omdat ze het ouderliik huis verlaten. VERMIST De Schiedamse musicus Abraham Comelis Pak (64) wordt sinds 19 augustus vermist. Op die dag ging hij van huis om met een bevriend echtpaar uit Groningen vier weken vakantie door te brengen in Dene marken. Op grond van nu bekende feiten moet betwijfeld worden of de reis inderdaad is doorgegaan. De politie vreest een ongeluk, le der die inlichtingen kan verschaf fen wordt verzocht contact op te nemen met de Schiedamse politie, telefoon 010—260760, toestel 126/7. DELFT De Industriebond NW heeft zijn handen terugge trokken van een door zijn werk gever, de Optische Industrie te Delft, ontslagen kaderlid van de bond. „Hij heeft zich zo af schuwelijk in de nesten ge werkt, dat zelfs de beste jurist hem zijn baan niet meer kan terugbezorgen", aldus de heer De Jong van de Industriebond. Het vakbondskaderlid werkte op een afdeling waar hoogwaar dige optische instrumenten wor den gemonteerd. Als enige wei gerde hij daarbij de zogenaam de stofkap te gebruiken, waar door de kans ontstaat dat er stofdelen tussen de optische ele menten raken en de klant de handel terugstuurt. De man wordt omschreven als een dwar sligger, die al eerder schriftelij ke waarschuwingen had ontvan gen. Het ^plaatselijk „Komitee be- Industriebond laat ontslagen kaderlid vallen houd werkgelegenheid Optische Industrie" is blijkbaar van deze achtergrond niet op de hoogte, want het heeft in brieven aan de Optische, aan het college van b en w en de gemeenteraad van Delft geëist dat het ontslag ongedaan wordt gemaakt Het Komitee gaat ervan uit, dat het vakbondskaderlid is ontslagen als aanloop op eerder aange kondigde ontslagen bij de Opti-

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13