Taptade '77 heeft zaterdag veel spectaculairs in petto 1 9 Leiden krijgt portefeuille milieubeleid Amerikaanse liet zich niet tot stoppen dwingen Echte warme Nieuwkoopse bakker viert een eeuw vakmanschap brieuen der wet '/IREGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 1 NOVEMBER 1977 PAGINA 5 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. .LIEFS' VAN EIGEN BODEM TOT ONVERWOESTBARE ENGELSE .DRILL' Komende zaterdag zal weer blijken, dat een stel Leidenaars midden in de roos heeft gescho ten door voor de tweede keer een klaterend en schallend evenement naar de Groenoordhal- len te halen. In 1976 Er zijn heel wat warme bakkers, maar in Nieuw koop is maar één echte warme bakker, en die is nog honderd jaar oud ook. Of eigenlijk nog veel ouder. Sinds 1877 schuiven de Van der Laans het deeg in de gloeiende oven, maar daarvóór waren het de „Splinters" die minstens sedert 1770 in Nieuw koop de hitte van de dag weerstonden teneinde bij burgerij en gezin over en weer het brood op de plank te brengen. Vandaag is Van der Laan het feestvarken. In oranje cijfers vlamt het cijfer 100 van het dak aan de Dorpsstraat, waar het dorp helemaal onderstebo ven schijnt gekeerd om weer eigentijds aan allerlei behoef ten te kunnen beantwoorden. Hetgeen wil zeggen, dat de Dorpsstraat voor een niet-dor- peling bijkans onbereikbaar is. Wat dan weer niet wil zeg gen, dat Van der Laan het eeuwfeest helemaal binnens kamers zou willen houden. In tegendeel: vandaag krijgt iede re al dan niet blozende klant van deze echte warme bakker een speculaastaart aangebo den. Eerst had je Jan van der Laan, die in 1877 met „de dienstmaagd" trouwde, zoals me gisteren werd verzekerd. Jan zette wat het bakken be treft de Splinter-traditie voort Hij is nu onder een zerk be graven, zoals zijn kleinzoon Jan me toevertrouwde. „Mijn grootvader maalde nog zelf het meel en bakte het". Jans zoon Wim kwam in 1920 erin en verliet de zaak in '58. In 1926 werd de zaak verbouwd, naar „moderne" inzichten. Jan-van-tegenwoordig zegt nu tegen zijn vader: „Dat had je beter kunnen laten zitten, want nu wordt voor al wat oud is geld neergeteld; CRM had alles betaald". Jan zit als derde generatie al weer 21 jaar in het warme vak. Die Drie generaties „warme Nieuwkoopse bakkers": v.l.n.r. zoon Peter en zoon Wim vader Jan en grootvader Wim speculaas zag hij als een beste geste, zo tegen de Sinterklaas. In de ruimte naast de huiska mer, in keukenachtige omstan digheden, gingen verscheidene Van der Laan-vrouwen onder de droogkap om voor het feest van vandaag ordentelijk voor de dag te kunnen komen. In middels vertelde hedendaagse Jan, dat bij hem „nog steeds gebakken wordt op de stenen vloer; wel in blikken, maar toch...." Zijn vak houdt glo rieus stand. Zelf zegt hij er van: „In de zestiger jaren kwam het fabrieksbrood, zacht en sponzig, maar ons broodje bleef op den duur waardevast Van huis-uit heb ben we als specialiteit gevulde koek, afgezien van nommer één: het brood natuurlijk". Zoals Jans zoon Wim II weer zegt: „Nou vader, toe nou, die gevulde koeken zijn maar bij zaak". Wim beheert overigens een Van der Laan-vestiging in Wilnis. Dat is uitwisselen tus sen Nieuwkoop en Wilnis, met gevulde koeken, moorkoppen en ontbijtkoek. Daarbij komt vader Jan elke nacht om een uur of drie onder de dekens vandaan om het dagelijks brood te bakken en op zondag, de wekelijkse slaap- en rust dag, verschalkt hij graag een snoekje of wat Hij glimt al bij het vooruitzicht die Jan. Vorig jaar gaf hij de 750 klanten langs de weg eraan; dat was monnikenwerk, pompen en ja gen, „maar ze komen weer in de winkel terug, op de geur van het warme brood af. Komende zaterdagavond (van middag wordt in het parochie huis de receptie gehouden) is op de camping De Roerdomp een tienerfeest en op 27 no vember werpt een vliegtuigje 1000 tractatiebonnen af, tij dens de pauze in de voetbal wedstrijd Nieuwkoop-Noord en, waarvan bakker van der Laan meent dat ze in Noorden „beter voetballen dan in Nieuwkoop". Maar daar blijf ik verder buiten. Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten. Hengelaars De Hengelaars Bond voor Lei den en Omstreken gaat bedan ken als lid van de N.V.V.S., omdat zij het niet eens is met het beleid. Dit is hun goed recht natuurlijk, maar veel stelt dit natuurlijk niet voor, want Lei den heeft 4000 leden tegenover de 400.000 van de N.V.V.S. Grote bonden moeten professio neel geleid worden. Dit geldt ook ten aanzien van de henge- laarsbond. Wil je als vereniging alleen maar de eigen belangen zien, dan moet je geen lid zijn van de N.V.V.S. Wel verspeel je daarmee de grote vergunning voor de leden. Die grote vergun ning houdt momenteel in, dat gevist kan worden in de Brielse Maas, het Haringvliet, de Greve- lingen, het IJsselmeer, de Friese wateren, enz. De mogelijkheden van het gebruik Van de vergun ning nemen toe. In 78 komt het recreatiegebied de Delftse Hout en een plas in Pijnacker in de vergunning, later ook het Rijn- Schiekanaal tussen Delft en Rijswijk. Wij hengelaars moeten een ding voor ogen houden. Wij moeten als verenigingen recreatie bren gen voor alle hengelaars. Het gaat niet altijd zoals wij willen, maar weglopen is de weg van de minste weerstand en daar is geen enkele hengelaar mee ge baat Jammer eigenlijk, want Leiden en Omstreken is toch een goede vereniging. C. Nieuwenhuyse Ted mg van Berkhoutlaan 83 Delft (ingekort-red.) stond men zelf een bee tje paf toen bleek, dat die Taptade (taptoe en serenade in een gelukki ge samenhang), ettelijke duizenden enthousiaste mensen trok. /Dan ga je algauw zeggen: volgend jaar wordt het min stens net zo goed en waar schijnlijk nog beter. Nu doet de prognose voor zaterdag 5 november inderdaad vermoe den, dat Taptade 77 zijn voor ganger gaat overtreffen. Wat dat betreft is men bij het be stuur van „Fourty Four De grees" - het klinkend en sho wend gezelschap van majoret tes en pom pom girls (ik heb al eens een keer geprobeerd uit te leggen, wat dat nu pre cies is) dat zelf volgend jaar op een toernee de harten gaat stelen in Amerika- vol goede moed. K. Ravensbergen, zake lijk leider: „We hebben het beste van het beste voor de Groenoordhallen kunnen strikken en ik durf er ik weet niet wat om te verwedden, dat al die deelnemende gezel schappen -en dat zijn niet de eerste de beste - straks het als een bijzondere reclame zullen opvatten als ze kunnen zeg gen: we deden mee aan de Leidse Taptade. Ik doelde er al op: een jaar geleden was men zonder meer geestdriftig over het muzikale en oogverblindende feest dat Taptade 76 te bieden had. Over een paar dagen wordt die eersteling van waarschijn lijk een traditionele reeks op gevolgd door nummer twee die nog meer in zijn mars heeft Als u zaterdagmiddag om een uur of half vier door de Leidse Haarlemmerstraat loopt zult u al een matriaal voorproefje ondergaan van het feestelijk tumult later op de avond. Door die Haarlem merstraat marcheert dan na melijk de muziek van het Tweede Bataljon van de En gelse Light Infantry. Niet de lichte brigade dus, maar nog veel indrukwekkender. Uit ei gen ervaring mag ik zeggen: laat die Engelsen maar schui ven (als de zaak niet al te economisch op de spits gedre ven wordt, ofschoon de Haar- lemmerstraatse middenstand de toegestroomde legentros wel voor de toonbank zal krij gen). Slow march of Quick march, de Engelse lichte in fanterie staat voor niets en de meest gevoeligen onder het ga deslaand publiek voorspel ik, dat ze kippevel zullen krijgen van die uitgebeelde traditie. Die lichte infanterie is één van de hoofdbestanddelen van de Taptade, die geopend zal wor den door wethouder Van Aken, een voorstander van exact ritme. Overigens zal de avond aan elkaar worden ge breid door ene Hans van Wüli- genburg, van wie de meesten onder u weten dat hij char mant presenteert (bekend van radio en teevee, dat is al een hele pré). Wat er die avond in de hallen voorhet voetlicht treedt heeft voor een groot deelal die radio en teevee als referentie meegekregen. Als zii niet struikelen kunt u, als toeschouwer, dus geen buil vallen. Voordat ik zal opsom men welke hooggeklasseerde korpsen het Taptade-erf zullen betreden, mag ik mededelen, dat het Engelse gezelschap -dat kennelijk niet via het Lon- dense vliegveld Heathrow naar Leiden komt, anders zou je ze volgende maand nog niet mogen verwachten - erbij is gehaald door de overtuigende tussenkomst van de zakenlie den Van der Tüugt (wakkere aanstichter van het Slaapma- kercentrum in Lisse) en Ge Hofenk uit Leiden, die niet buiten muziek kan waar het plaat en band betreft Dankzij beide heren, die voor het over ige van de prins geen kwaad weten, zullen de Engelsen frappante staaltjes van exerci tie laten zien, waarbij onze eigen dienstplichtige probeer sels -uit de vijftiger jaren- zul len verbleken. Hartelijk dank dus, Jan en Gé. Maar er is meer. Zoals de showband Jubal uit Dord recht, die al verschillende bui tenlandse toernees achter de kiezen heeft en nog steeds, b.v. bij de Minivoetbalshow op de buis te zien is. De Rijnmond band uit Schiedam, met die pittige smaak, kent u wellicht van de eerste Taptade, maar ze komen met een nieuwe show. Met veel faam overla den is er ook het lyra- en pijperkorps Pasveer uit Leeu warden. Deze mensen zijn goed voor veel up to date mu ziek, zoals een selectie uit de West Side Story. En dan is er natuurlijk de organiserende verenieine zelf: Fourtv Four Degrees, de 44 Graden of Gra tiën, wordt zaterdagavond be geleid door Adest Musica uit Sassenheim en Jubal uit Dordt Gaat dat zien, want 44 Degrees komen pronken in hun nieuwe gala-uniform. Het jachthoorp-en trompette- relement wordt vertegenwoor digd door Die Tambourynen van die Stadt Eyndhoven; ne gen jaar geleden waren zij al te zien en te horen in de Groe- n oordhal. Voetballiefhebbers kennen ongetwijfeld het deel nemend tamboer- en trompet terkorps AHOY uit Rotter dam, het vaste huisorkest van een zekere club Feiienoord. Helemaal „te gek" lijkt me het optreden van de Beatrixband uit Hilversum, met „Color Guard", een van de grootste korpsen in den lande dat met 125 leden naar Leiden optrekt Twee jaar geleden deden deze Hilversummers gedurende drie weken al vele Canadese en geëmigreerde oren spitsen. Het „voorprogramma" gaat Taptade 77 opwarmen, met vijf majorettegroepen en twee orkesten, te weten Golden Green Stars, Pauline, De Toe komst, Henny Kwüc's eigen Actief, De Kooigirls en de ge zelschappen Adest Musica en Jong K en G. Dat voorpro gramma begint al om tien mi nuten over zeven. U kimt de hallen al betreden om kwart vóór zeven, al dan niet met zakjes friet Naar mijn idee staan de mensen van de Groe- noord-restauratie dit volks- voedsel nu al voor te bakken. Taptade '77: een schot midden in de roos LEIDEN Waarschijnlijk zal er dit Jaar nog een porte feuille Milieubeleid toegevoegd worden aan het takenpak ket van de wethouder (Verboom) van volkshuisvesting. Het gaat hier om een post, die nagenoeg even belangrijk zal zijn als alle andere raadscommissies. Uitgangspunt van de door b en w voorgestelde nieuwe commissie dient de bevordering van het milieubesef, -gedrag, -beheer en de -hygiëne te zijn. Als onderdeel van het locale milieubeheer zal er door de commissie op toegezien worden, dat ondermeer de isolatie van .woningen en het bewust gebruik van verlichting en verwarming wordt nageleefd. Voorts zullen zaken als geluidsoverlast en milieuvervuiling onder milieubeleid komen te resorteren. In het beleid ten opzichte van de levende natuur zal de uitvoering van het milieubeheer inpasbaar moeten zijn in de natuurlijke kringloop. Zo behoort onder andere het optimale gebruik van grondstoffen te worden benut Alle fracties van de commissie ABA (Algemene en Bestuurlijke Aangelegenheden) waren het er gisteravond over eens, dat de commissie nog voor de nieuwgekozen gemeenteraad zou moeten gaan functioneren. De heer Schouten (VVD) vond het nogal vreemd, dat pas nu een dergelijke portefeuille bekleed zou gaan worden. Twee jaar geleden was er inderdaad ook al sprake van. Tevens vreesde hij, dat de post ondergeschoven gaat worden bij die van volkshuisvesting. De heer Beijen (PPR) sloot zich bij deze opvatting aan. „De commissie voor milieubeleid moet niet opgeno men worden door een andere. Milieubeleid dient een zelfstandige raadscommissie te worden". Dr. Bordwijk van de PvdA zag eveneens in, dat de nieuwe post nu nog in de sfeer van wonen te liggen komt, maar sprak de wens uit, dat te zijner tijd de commissie voor ruimtelijke ordening een parallel-functie ten aanzien van milieuzaken zou krijgen. „Uiteinde lijk is deze commissie belast met verkeersmaatregelen en gronduit- gifte, welke van invloed zijn op het milieu. Ik heb er geen bezwaar tegen, dat milieubeleid tot de intrede van het nieuwe college samendoet met volkshuisvesting. In het nieuwe jaar hoop ik wel, dat we kunnen spreken van de commissie voor ruimtelijke ordening en milieuzaken". Om puur technische en organisatorische redenen zou het volgens de ABA-voorzitter Vis zijn, dat milieuzaken voorlopig samen moet gaan doen met een van de beide genoemde commissies. Voor een ieder stond het zondermeer vast, dat het in deze hoedanigheid weliswaar over een aparte portefeuille moet gaan. LEIDEN Een in Neder land woonachtige Ameri kaanse had het enige tijd geleden met de Katwijkse Hermandad aan de stok toen zij na een verkeers overtreding weigerde voor een Katwijkse politieauto te stoppen. Dat bleek gis teren op de zitting van het Leidse kantongerecht. De Amerikaanse reed eni ge tijd geledèn 's nachts met een oude Volvo in Kat wijk en sloeg op een dus danige manier af richting Noordwijk dat zij gelijk een surveillanceauto van de Katwijkse politie in be weging zette. Zij had dat afslaan namelijk gedaan tegen een verkeerspijl in en dat wilden de twee hoofdagenten in politieauto gaarne even rechtzetten. Het was onduidelijk of het nou een kwestie van een te tering motorvermogen aan e kant van de politie of een nog altijd zeer rappe oude auto betrof, maar de politieauto slaagde er niet in om vóór het overtreden de vehikel te geraken. Wel werd op verschillende ma nieren aan de bestuurster kenbaar gemaakt dat het op prijs zouden stellen wanneer de Amerikaanse de reminrichting in werk ing zou willen stellen. „We hadden het blauwe zwaai licht aan, we zijn nog even naast de auto gaan rijden en ik heb toen met een rode acculamp gezwaaid om haar te doen stoppen, ik heb stoptekens gegeven maar niets hielp. Wel zag ik op de achterbank een man wegduiken en toen werden we helemaal wan trouwig, want er bevindt zich een industrieterrein in de buurt en we dachten met dieven te doen te heb ben. Daarom hebben we de Noordwijkse politie ge waarschuwd en die hebben toen met een snelle auto de VROLIJKE BOEL VOOR KANTONRECHTER wagen aan het stoppen ge kregen", aldus een aanwe zige verbalisant. Feestje De donkerharige Amerikaanse verklaarde- iri sappig Ameri kaans met zo nu en dan een woordje Nederlands dat zij van een Noordwijkse poli tieauto niets had gemerkt Ook de Katwijkse auto werd eerst niet als zijnde een volwassen zwaailicht- en sirenemobiel herkend. Eerder had zij de indruk gekregen dat het om een onbetamelijk irritante wegpiraat ging. Als getuigen had zij de twee andere inzit tenden van de auto in de be wuste nacht bij zich. Deze twee mannen waren met de Amerikaanse van een feestje vertrokken - één van de twee was de eigenaar van de auto mobiel en waren in een zodanige kennelijke staat dat zij de besturing aan de nuchte re Amerikaanse hadden over gelaten. Ook deze twee lieden verklaarden de politieauto niet als zodanig te hebben her kend. Uitlaat Een bijkomstige overtreding kwam nog op naam van de eigenaar van de wagen (één van de dronken inzittenden). De Volvo bleek namelijk een ondeugdelijke uitlaat te heb ben - die zat gedeeltelijk met een touwtje vast - en dat was volgens de verbalisanten te ho ren geweest ook. Het leverde hem 25 gulden boete op. De hardnekkige rijstijl van de Amerikaanse werd door het kantongerecht zwaarder gere kend. Officier Van Veen en rechter De Koning meenden dat de Katwijkse politie duide lijk genoeg was geweest in haar aanhoudende pogingen en rechter de Koning meende bovendien uit het proces-ver- baal te moeten opmaken dat de Amerikaanse bij haar poli- tieverweer was opgehitst door de benevelde passagiers; het wegduiken van één van de twee wees ook in de richting dat het in de auto een vrij vrolijke, recalcitrante boei moet zijn geweest De eis van de officier zwakte hij daarom af tot een vergoeilijkende boe te van 75 gulden, hetzij drie dagen kerker. Nieuwe leden in bestuur universiteit LEIDEN. De Leidse universi teitsraad heeft gisteren drs. M. Koornstra en prof. dr. C. Sic king benoemd als nieuwe leden van het college van bestuur van de universiteit Met ingang van 1 februari zullen zij de plaatsen innemen van drs. J. Gevers en prof dr. A. Staverman. Het col lege van bestuur bestaat uit vijf leden en is te beschouwen als het dagelijks bestuur van de universiteit. Koornstra is afkomstig uit de fakulteit der sociale weten schappen. Hij is nu o.a. fractie lid van de Progressieve Partij in de universiteitsraad. Sicking is hoogleraar klassieke talen en heeft vele bestuursfuncties bin nen de fakulteit der letteren ver vuld. De universiteitsraad heeft nu ook de „prioriteitennota's', waarop vorige week al weinig kritiek kwam, formeel aan vaard. Op basis van dit besluit gaat het college van bestuur met de verschillende fakulteiten pra ten over de noodzakelijk geach te bezuinigingen, die vooral op het gebied van het personeelsbe leid zullen liggen. Een motie met de strekking de besluitvorming hierover te verleggen naar ,Den Haag" werd door de raad afge wezen. Haarlemmerweg afgesloten LEIDEN Op donderdag 3 en vrijdag 4 november zal de Haarlemmerweg ter plaatse van de kruising met de spoor lijn Leiden-Amsterdam voor al le doorgaand verkeer in beide richtingen afgesloten zijn. Dit is noodzakelijk in verband met werkzaamheden tb.v. de bouw van een spoorwegviaduct in de toekomstige Schipholiijo.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5