1 mm Hoe mevrouw Tito van haar voetstuk viel Vakbeweging Israël in actie tegen prij sverhogingen AMERIKA TREKT ZICH TERUG UIT ILO Veto's torpederen krachtig embargo tegen Zuid-Afrika 129.- 159. lezers 't Is weer manteltjjd. mode RK. ■de| van Belgrado, een graad die ze als gewone student hoogstwaarschijnlijk ook gekregen zou hebben. Ongetwijfeld genoot ze nogal van de vrij grootse levensstijl van maarschalk Tito: zijn vele huizen, zijn weelderige entourage. Ze werd bekritiseerd om haar extravagante kle dij en haar juwelen, die net iets te veel waren voor de echtgenote van een commu nistische leider. Nu ze eenmaal in ongenade gevallen is, beginnen de Joegslaven ook opmerkingen te mompelen over haar autocratische manier van doen: onder het glimlachende uiterlijk zou een opvliegende vrouw schuilen, die vaak onvriendelijk zou zijn voor haar eigen en Tito's persoonlijke staf. Het zou best kunnen dat het hele onderzoek tegen me vrouw Tito de spreekwoordelijke storm in een glas water zal blijken te zijn en dat er allerlei persoonlijke wraakoefeningen naar de oppervlakte zijn komen drijven die maar schalk Tito in een positie gedwongen hebben die als uiteindelijk resultaat hem nog sterker en nog meer gerespecteerd zullen maken. (Van onze correspondent Hell a Pick) BELGRADO Weinig beslissingen in het leven van president Tito van Joegoslavië kunnen zo pijnlijk geweest zijn zowel in persoonlijke als politieke zin als de benoeming van een commissie die de be schuldigingen moet gaan onderzoeken dat zijn vrouw geprobeerd heeft benoemingen te beïnvloeden. Tito en zijn vrouw zijn al 25 jaar getrouwd en al langer samen. In tegenstelling tot andere echtgenotes van Oostblokleiders verscheen mevrouw Jovan- ka Broz (Tito's eigenlijke naam) altijd met haar man in het openbaar, reisde zij met hem de wereld door en was een actieve gastvrouw voor hem. Mensen die het echtpaar goed kennen heb ben altijd geloofd dat Tito en zijn 54-jarige vrouw werkelijk dikke vrienden waren en dat zij zijn vertrouwelinge was, juist omdat zij zich nooit een eigen onafhankelijke rol wilde aanmatigen. En juist daarom was het de laatste tijd zo duidelijk dat het gekibbel van de twee bij openbare gelegenheden wat minder dan vriendschappelijk geworden was, en daarom ook speculeerden Joegoslaven onder elkaar over de vraag waarom Tito's vrouw niet met hem mee gegaan was op zijn reis naar Rusland en China Naar buiten hielden de Joegoslaven zich stil, maar Jovanka's verhouding met president Tito is niet langer een persoonlijke zaak. Het is nog onduidelijk hoe de spanningen tussen het echtpaar precies ontstaan zijn. Maar het is wel duidelijk dat de politieke gevolgen van die spanningen zo lastig waren voor de president dat hij ze niet kon negeren en evenmin kon begraven onder een muur van stilte. Het is ondenkbaar dat Tito stappen onder nomen zou hebben die onvermijdelijk moes ten leiden tot discussies over het broze karakter van de Joegoslavische politieke structuur, als zijn vrouw zich niet had bezig gehouden met activiteiten die de eenheid van Joegoslavië zouden kunnen ondermij nen. President Tito is nu in zijn 85-ste levensjaar, een jaar dat hij geheel besteed heeft aan een aantal zeer geslaagde manoeuvres om het internationale aanzien van Joegoslavië te versterken en om de wereld ervan te overtuigen dat de eenheid en de onafhanke lijkheid van zijn land hem zeker zou overle ven. Op het ogenblik is hij bezig met de organisatie van het volgend jaar te houden Congres van de Joegoslavische Bond vaij Communistische Partijen. Het is dit partij congres dat, naar moet worden aangeno men, de voornaamste reden is voor het onderzoek naar de politieke activiteiten van mevrouw Tito. Deze partijcongressen worden eens in de vijf jaar gehouden. Het zal voor Tito waar schijnlijk de laatste gelegenheid zijn om een bijeenkomst van alle politieke groeperingen voor te zitten en om zijn invloed te gebrui ken om een ordelijke opvolging te verzeke ren. Eén lezing van de gebeurtenissen is dat mevrouw Tito zich bezig gehouden heeft met eigen manoeuvres om voor zichzelf een in vloedrijke positie zeker te stellen ook na de dood van Tito. Dit lijkt echter een weinig realistisch doel en het is dan ook niet waar schijnlijk dat Jovanka, die zich altijd zeer intelligent getoond heeft, dit zou proberen. Zij staat er niet bekend om nauwe relaties te hebben met de mannen die het meest waarschijnlijk leidende posities zullen inne men na Tito's dood, zoals Edvard Kardelj of Vladimir Bakaric. Ze heeft nooit zicht baar geprobeerd een machtspositie voor zichzelf op te bouwen. Het is een beetje laat daar nu mee te beginnen, te meer omdat zij haar persoonlijke populariteit meer te danken heeft aan die van Tito. Ze kan er op rekenen geëerd te worden als zijn wedu we, maar ze zal niet gezien worden als een zelfstandig politiek persoon. Een meer geloofwaardige en mogelijk ge vaarlijker beschuldiging tegen mevrouw Ti to is dat zij misschien geprobeerd heeft de ene bevolkingsgroep in Joegoslavië tegen de andere op te stoken en dat zij separatisti sche gevoelens aangewakkerd heeft Dit raakt de meest gevoelige politieke kwestie in Joegoslavië, een twistpunt dat volgens vele buitenstaanders de ontbinding van de Joegoslavische staat kan veroorzaken. President Tito is Kroaat; Jovanka, hoewel geboren en getogen in Kroatië is van oor sprong Servische. Bovendien vocht zij als partisane onder een Servische commandant die altijd een nauwe vriend gebleven is. Nu wordt er gezegd dat ze zichzelf heeft laten misbruiken of dat ze uit eigen initiatief geprobeerd heeft de aanstelling te beïnvloe den van haar Servische vrienden op belang rijke posten binnen Tito's persoonlijke staf of als de volgende minister van defensie. Niemand is zo vergegaan haar in één adem te noemen met de Servische afscheidingsbe weging. Maar in Joegoslavië worden partij en regeringsstructuur geacht gelijke kansen te geven aan de zes republieken waaruit de federatie bestaat, en zelfs ministersposten worden bij toerbeurt vervuld door de ver schillende nationaliteiten. Dat beeld aantas ten is de ernstigste misdaad. Tito, zegt men, wil nu bewijzen dat zijn familie niet meer politiek bevoorrecht is dan welke Joegoslaaf ook, en dat de handelingen van zijn vrouw dus niet genegeerd kunnen worden, vooral als bewezen kan worden dat zij geprobeerd heeft een van de fundamen ten van de Joegoslavische federale staats vorm aan te tasten. In ieder geval heeft Tito nooit geprobeerd zijn twee zoons uit zijn twee vorige huwelijken op een of andere manier politiek te bevoorrechten. Zij zijn vrijwel onbekend en worden bijna nergens herkend. Evenmin zijn ze politiek actief. Jovanka heeft geen kinderen. Ze komt uit een eenvoudig boerenmilieu, net zoals Tito zelf, en genoot weinig onderwijs tot haar huwelijk met president Tito. Toen kreeg ze een eregraad in kunst van de universiteit 3rieven graag kort en Juidelijk geschreven. De edactie behoudt zich iet recht voor ingezon- len stukken te bekorten. Kernenergie Naar aanleiding van de brief van het CDA-Kamerlid De Boer (dd 17 oktober) waarin hij stel ling neemt tegen de pogingen om de vreedzame nucleaire techniek verdacht te maken, zou ik het volgende willen opmer ken: Dat door de kernenergie een land niet hoeft te vervallen tot een politiestaat en dat dief stal van plutonium door indivi duele personen of groepen moeilijk, zo niet onmogelijk te maken is, kan ik onderschrij ven. Maar waarom zwijgt de heer De Boer over de echte grote gevaren van het vreedza me kernenergiegebruik? De ge varen liggen n.L op landsniveau. Zodra een land ook maar de beschikking heeft over één ker- nergiecentrale ter grootte van een normale conventionele elek triciteitscentrale, dan haalt dat land daarmede direkt de moge lijkheid tot het fabriceren van kernwapens in huis. De techno logie voor vreedzaam en niet vreedzaam gebruik is in grote lijnen dezelfde. En een keme- nergiereactor van genoemde omvang produceert ruim vol doende plutonium om jaarlijks 10 kernwapens van gemiddelde grootte te produceren. Kijken we in de wereld om ons heen, dan zien we sprekende voorbeelden. India zowel als Is- rail en Zuid-Afrika hebben hun kernwapens kunnen ontwikke len enkel en alleen door hun vreedzaam kernenergiepro gramma. Het enige veilige alternatief voor vreedzame en veilige toe passing van kernenergie zou zijn om zowel de kernenergie centrales als wel het grondstof fenbeheer (plutonium) en de vereiste technologie samen te brengen in een internationale organisatie, die niet anders kan zijn dan een orgaan van de Ver enigde Naties. Hoewel dit laat ste op dit moment moeilijk (zo niet onmogelijk) direkt reali seerbaar is, wil dat niet zeggen, dat het niet waard is, dat Neder land daarvoor op de bres gaat staan. B. J. M. Barendse Naaldwijk (Van redactiewege ingekort) Harry Mulisch: Huygens-prijs DEN HAAG Het bestuur van de Jan Campert-stichting te Den Haag heeft besloten voor het jaar 1977 de Constantijn Huygens-prijs, 7.000 aan Har ry Mulisch toe te kennen voor zijn gehele letterkundige werk. Voorts de Jan Campert-prijs, 3.500 aan Hans Faverey voor zijn dichtbundel „Chrysanten, roeiers", de Vijverbergprijs, 3.500 aan J. Bernlef voor zijn roman „De man in het midden" en de Nienke van Hichtum-prijs, 3.500 aan Wim Hofman voor zijn boek „Wim". De prijzen zullen op 19 decem ber in Den Haag worden uitge reikt in het oude stadhuis door P. Vink, wethouder voor jeugd, sport, recreatie en kunst De jury bestond uit Gerrit Borgers, Pierre Dubois, Jacques den Haan, André Matthijsse, Harry Scholten en Paul de Wispelaere. Voor de Nienke van Hichtum- prijs werd de jury aangevuld met Miep Diekmann en Paul Biegel Terroristen niet langer geïsoleerd BON (AP) De Westduitse mi nisterie van justitie heeft beves tigd dat de ruim 70 gevangen gehouden terroristen weer con tact met elkaar en met hun ad vocaten op mogen nemen. Begin oktober waren deze gede tineerden in isoleercellen ge plaatst op grond van een terro ristenregeling, die op 30 septem ber van kracht werd, na in snel treinvaart door het Westduitse parlement te zijn goedgekeurd. TEL AVTV (UPI) Het Israëlische vakverbond Histadroet Is een grootscheepse campagne begonnen tegen de hogere prijzen en belastingen als gevolg van het economische hervormingsplan van de regering van Menachem Begin. De plannen zijn gisteravond in het parlement goedgekeurd. Huisvrouwen deden gisteren op grote schaal inkopen omdat van daag de omzetbelasting van 8 tot 12 procent wordt verhoogd. De banken openden weer hun deuren, nadat hun valutadeskundigen zondagavond de koers van het Israëlisch pond hadden vastgesteld op 15,15 pond voor een Amerikaanse dollar, hetgeen 45 pet. lager is dan de koers van vrijdag. Door het zweven van het Israëlisch pond, wat neerkomt op een devaluatie van 45 pet, wordt de invoer duurder en de export goedkoper op de wereldmarkten. De kosten van levensonderhoud zullen ongeveer 20 procent stijgen. Als onderdeel van de campagne van de Histadroet tegen de verhoging van de brandstofprijzen met 25 pet, de vermindering van de regeringssubsidies op het dagelijkse levensmiddelenpakket en de verhoging van de omzetbelasting, legden de werknemers in de bedrijven te Asjdod, de op een na belangrijkste havenstad, het werk neer. Ook het onderhoudspersoneel van de luchtvaartmaat schappij El Al ging in staking, omdat het niet de voorgenomen omzetbelasting van 12 pet. op de vliegbiljetten wil betalen. Nu heeft dit personeel in feite vrij vliegen. Door deze actie bleven de toestellen van El Al aan de grond. van ontvoering Felix Wessel (4) Zoon van Adolf Hitler? Argentinië in beroering door stakingen BUENES AIRES (AFP) - Het politieke klimaat in Argentinië, dat sinds de militaire staats greep van maart 1976 een rustig aanzien had gekregen, is de laatste tijd in beroering geko men door een aantal stakingen. Afgelopen vrijdag legden de werknemers van de Argentijnse spoorwegen het werk neer. Na 24 uur hebben zij him werk hervat om de vakbonden vier dagen de kans te geven te on- derhandelingen met de regering over hun eisen voor een loons verhoging van 60 procent. Mo menteel ontvangen zij gemid deld niet meer dan 250 gulden per maand. Vrijdagavond begonnen de me trobestuurders in de hoofdstad Buenos Aires aan een staking, en de piloten van de Argentijnse luchtvaartmaatschappij hebben besloten opzettelijk vertragin gen aan te brengen in het diens tschema. De stakers zijn kennelijk sterk gemotiveerd, aangezien het Ar gentinië geen gemakkelijke zaak is om te staken. De militaire junta heeft een stakingsverbod afgekondigd en de vakbonden i worden gecontroleerd door de mensen in de kazerne. Wie staakt kan een gevangenisstraf oplopen van tien jaar, en ook j martelingen en „verdwijningen" zijn niet zeldzaam. WASHINGTON (UPI) Op aanbeveling van vakbondsleiders en industriëlen zullen de Verenigde Staten zich komende zaterdag terugtrekken uit de internationale arbeids organisatie ILO. Dit is in kringen rond het Witte Huis bekend geworden. Volgens de kringen zal president Carter de terugtrek king vandaag officieel aankondigen. De Amerikaanse stap betekent een zware slag voor de arbeidsorganisatie aangezien de financiële bijdrage van Washington onge veer 25 procent van de begroting van de ILO vertegenwoordigt George Meany, de invloedrijke leider van de vakbond AFL-CIO, en de Amerikaanse ka mer van koophandel hadden sterke druk op Carter uitgeoefend zich uit de ILO terug te trekken, omdat naar hun mening deze VN- organisatie de laatse jaren sterk wordt gedo mineerd door communistische staten en lan- zachte bewoordingen gestelde veroordeling van massaal geweld en moorden in Zuid- Afrika. In de resolutie wordt Zuid-Afrika onder meer opgeroepen het verbod op te heffen van 19 organisaties en kranten die zich tegen de apartheid verzetten. De Zuidafrikaanse advocaat Herman Hane- kom vertelde verschillende verslaggevers in New York dat „de veto's die door deze permanente leden werden uitgesproken vol ledig in hun eigen belang zijn". Groot-Brit- tannië, de Verenigde Staten en West-Duits- land zijn de belangrijkste handelspartners van Zuid-Afrika, gevolgd door Japan, Fran krijk en Italië. den van de derde wereld die arbeidsrechten negeren. De beslissing van Carter vormt een neder laag voor minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance, die meende dat Washington zijn lidmaatschap nog met een jaar had moeten verlengen. Zijn collega van arbeid, Ray Marshall, had echter terugtrekking aan bevolen. Vance had gesteld dat de Verenigde Staten meer invloed op de ILO zouden kunnen uitoefenen door üd te blijven en dat de organisatie bovendien dat jaar zou kun nen gebruiken om een grotere interne reor ganisatie tot stand te brengen. Ook de Euro pese bondgenoten van Washington hadden een dergelijke houding aanbevolen. De Ame rikaanse vakbonden en de industrie waren echter uiterst ontevreden over de in hun ogen krachtige pogingen van landen van het oostblok de ILO steeds meer tot een politie ke club te maken en over een stemming van twee jaar geleden waarbij de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO de status van waarnemer werd toegekend. Amerika is lid van de ILO sinds 1934. De Internationale Arbeidsorganisatie, de oudste instelling van de Verenigde Naties met hoofdkwartier in Genève, bestaat uit gedelegeerden van regeringen, werknemers en werkgevers uitl35 landen. Ze werd opge richt in 1919, bij de ondertekening van het verdrag van Versailles aan het einde van de eerste wereldoorlog, als een forum voor arbeiders dat zich richt op lonen en arbeids omstandigheden. Ze stelt sociale „normen",- conventies en aanbevelingen op die de lid staten in hun sociale wetgeving moeteh inte greren. George Meany heeft vaak geklaagd dat de vertegenwoordigers van werknemers uit communistische landen in feite rege ringsvertegenwoordigers zijn. In Londen is zondag de 25-jari- ge West-Duitser Jürgen Peter sen gearresteerd. Hij wordt er van verdacht betrokken te zijn geweest bij de ontvoering van de vierjaar oude Felix Wessel in Hamburg, voor wie een losgeld van een miljoen mark werd geeist en betaald. Er werd 20.000 mark gevonden in de ho telkamer, waar Petersen logeer de. De Westduitse politie heeft een tweede mogelijk ontvoerder gearresteerd, namelijk Hans Jürgen Wilsdorf. Beiden hadden in Hamburg een garage. Links Petersen, rechts Wüdorf. NEW YORK (Upi-Reuter) - De Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk heb ben gisteravond pogingen van zwarte Afri kaanse landen tegengehouden verplichte economische en wapen-embargo's tegen Zuid-Afrika in te stellen. Canada en West- Duitsland legden daarop een compromis op tafel dat uitsluitend over een wapen-embar go handelt. De drie permanente leden van de Veilig heidsraad, van wie elke nee-stem een veto betekende, hielden drie van de vier Zwarta- frikaanse resoluties in de Verenigde Naties tegen. De vierde resolutie, die met 15 tegen 0 stemmen werd aangenomen, was een in Canada en West-Duitsland kwamen daarop met een compromis, een resolutie over een verplicht wapen-embargo zonder de tijds duur van zes maanden Xe westelijke landen oorspronkelijk hadden voorgesteld, maar zonder de gevoelige kwestie van economi sche sancties. In het compromis is ook geen plaats ingeruimd voor de eis van Zwart- Afrika tot een verbod op samenwerking met Zuid-Afrika op het gebied van nucleaire ontwikkeling. De Veiligheidsraad ging laat in de avond uiteen om het compromis te bestuderen. De bedoeling is dat er vanmid dag achter gesloten deuren over zou worden gediscussieerd. Grootste hasjvangst in Duitsland De Westduitse poli tie heeft gisteren in Mainz de grootste hasjvangst ooit in de Bondsrepubliek gedaan. De stuff, met een totaalge wicht van 2,3 ton, zat verstopt in een stalen tank, die nor maal gebruikt wordt voor het vervoer van cement. Oud CLA-chef zonder verdediging WASHINGTON (Rtr.) - De voormalige directeur van de Amerikaanse inlichtingendienst CIA, Richard Helms, heeft voor een rechtbank in Washington geweigerd zich te verdedigen te gen de aanklacht dat hij in het verleden valse getuigenis heeft afgelegd over de betrokkenheid van de CIA bij de politiek van Cliili voor en tijdens het bewind van Salvador Allende. Deze wei gering, die hij met het Ameri kaanse ministerie van justitie was overeengekomen, betekent dat Helms zich automatisch schuldig verklaart volgens de wet kan Helms nu een gevange nisstraf krijgen van een maand tot een jaar, en een boete van 100 tot 1000 dollar. De indruk bestaat dat hij slechts tot een boete zal worden veroordeeld. Dit is een archieffo to van de Fransman Jean Lorret uit Wa- vrin (Noord-Fran krijk). Volgens de Duitse historicus dr. Maser zou hij een natuurlijke zoon van Adolf Hitler zijn. Lorret is hier gekleed in het uni form van de Franse spoorwegen. Fraaie flannel mantel Kleuren gVijs,zwart en raf. Maten 38 t/m 48. Meer dan 40 vestigingen door heel Nederland. Lelden: Haarlemmerstraat 163a (donderdag-koopavond); Leldsenhage: Jasmijnhof 8 (donderdag-koopavond). maten t/m

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11